Belçika Nüfusu 2022 - Eraytur
Eraytur Blog

Belçika Nüfusu 2022

Belçika Avrupa’nın en az nüfusuna sahip ülkeleri arasındadır. 11, 56 milyon nüfusuna sahiptir. Roma Eyalet Gaul’ün kuzeyinde gallia Belgica olarak tarihe geçmiş ülke, yılda % 0, 47 oranında nüfusu artan Avrupa ülkesidir. Belçika nüfusu az ilerlemekte ve çocuk sayısı yaşlı sayısına göre çok az olan ülkelerden biri olarak incelenmektedir. Kelt ve Cermen karışımı olan halk, Belgae ile tarihte yerini almıştır.

Belçika Nüfusu 2021

Yılda sadece % 0, 47 oranında artış gösteren Belçika nüfusu, genç ve yaşlı ortalaması standart ancak çocuk sayısı az olan ülkeler arasındadır. 2021 yılındaki pandemi nedeniyle de çocuk oranı düşüşe geçmiş, artan ölümlerle birlikte nüfus düşmüştür.

Belçika nüfusu ne kadar; Belçika’da yaşayan insan sayısı 2021 yılında 11. 645, 148’dir. Ülkede yaşayan Belçika’lı oranı Türk oranına göre tabi fazla ancak Flaman bölgesi en kalabalık göçmen sayısının olduğu bölgedir.

Belçika Nüfusu Yaş Ortalaması

Belçika’da yaş ortalaması genel olarak % 5, 2 üzerinde 41 ile 80 yaş arasında insanların bulunduğu nüfus bütünlüğüne sahiptir. Ülkede genç ve çocuk sayısı ortalaması ise % 6, 1 olarak, yaşlılara oranla daha azdır. Genç sayısının artmama nedenleri evlilik ve çocuk yapma sayısının da az olmasından kaynaklıdır. Belçika nüfusu 2019 yılında 11 milyondur.

Belçika’nın Nüfusu 2021

Belçika’nın nüfusu 2021 yılında Flaman bölgesinde artışa geçmiş, Brüksel’de ise ortalamadan daha fazla nüfusun olduğu saptanmıştır. 11, 645 oranında olan 2021 yılındaki nüfus artışına göre Avrupa’nın en az nüfusunun bulunduğu ülkelerden biri olmaya devam etmektedir. Göçmen sayısı da oldukça düşüktür.

Belçika Nüfusu Kaçtır?

Belçika nüfusu 2018 yılında ve 2019 yılında sadece % 0, 47 oranında artmış, hatta aynı standartlar da devam etmektedir. Ülkede yaşayan Belçikalı sayısı 11 milyonu aşmamış, son 5 yılda sadece 1 milyon kadar artış görülmüştür.

2021 yılında da 12 milyona ulaşması beklenen ülkede nüfus sadece 11 milyon 645 kişi olarak hesaplanmıştır. Ülkede ekonominin iyi olmasına rağmen doğum sayısı az, genç nüfusu ise ortalamadır. Yaşlı sayısı daha fazla olarak analiz edilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×