Belçika Dili - Eraytur
Eraytur Blog

Belçika Dili

Birden fazla dile sahip olan Belçika’da resmi dil Flemenkçe’dir, Belçika dili olarak 3 dil resmi şekilde kullanılır. Başta Flemenkçe olmak üzere Fransızca ve Almanca ülkenin resmi dilidir.

Belçika gezisi düzenlemek isteyenlerin 3 dilden herhangi birini bilmesi yeterlidir. Federal bir devlet olmasından dolayı birden fazla dil kullanılan Belçika, Avrupa’da en çok ziyaret edilen ülkedir.

Belçika’da En Çok Konuşulan Dil

Hollandaca (Flemenkçe), Almanca ve Fransızca olmak üzere 3 resmi dili bulunan Belçika’da her bölgeye göre resmi dil farklılık gösterir. Ancak genç nüfus tarafından en çok tercih edilen dil İngilizce’dir.

Nüfusun büyük bir bölümü Flemenkçe dili dışında iyi seviyede İngilizce bilmektedir. Coğrafi olarak küçük bir bölgede konuşulsa da Flemenkçe’nin 26 farklı lehçesi tespit edilmiştir. Bunların başında;

  • Oost Vlaams (Doğu Flamanca)
  • West Vlaams (Batı Flamanca)
  • Antwerps (Anversçe)
  • Limburgs (Limburgça)
  • Frans-Vlaams (Fransız Flamancası) gelmektedir.

Flemenkçe

Hollandaca ve Flamanca gibi lehçeleri bulunan Flemenkçe, Hint- Avrupa dil ailesinin Cermen dilleri grubundandır. Hollanda dili olan ve ülkede konuşulan Hollandaca, Belçika’da konuşulan lehçeye ise Flamanca adı verilir.

Belçika’nın genellikle kuzeyinde bulunan Flaman bölgesinde konuşulan Flemenkçe, Almanca ya da Saksoncaya ve Friz diline yakındır. Fransızcanın baskısına karşı tarih içinde devlet tarafından kendi içerisine lehçesi oluşturulan Flemenkçe, federal yapıdan dolayı tek resmi dil olamamıştır.

Hollanda dilinde konuşulduğu Belçika’da Flemenkçe alfabesi kullanılır, alfabe A’dan Z’ye kadar temel Latin alfabesindeki tüm harfleri kapsamaktadır.

Belçika Para Birimi

Belçika resmi para birimi Frang, Avrupa Birliği ülkelerinin ortak para birimine geçmesi ile birlikte Euro olarak değiştirildi. Belçika dili konusunda araştırma yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Belçika’ya seyahat planlarında para birimi hakkında da inceleme yapmaktadır. Ortalama 40 ülke tarafından kullanılan para birimi olan Euro, Belçika’nın resmi para birimi olarak kullanılmaktadır.

Belçika Nüfusu

Sürekli olarak artan Belçika nüfusu 2021 yılında 11 milyon 645 bin 148 olarak belirlendi. Bir önceki yıla oranla yüzde 0.47 artan ülke nüfusunun büyük bölümü Flaman bölgesinde yaşıyor. 10 yıllık süreç içerisinde ülke nüfusu yüzde 6.4 artarken en az nüfusa sahip olan bölge başkent Brüksel bölgesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×