Belçika Bayrağı - Eraytur
Eraytur Blog

Belçika Bayrağı

Belçika krallığı olarak geçmekte olan ülke, Avrupa Birleşik Milletlere bağlıdır. Belçika bayrağı aslen 13: 15 boyutlarında, ülke ve dünya genelinde kullanılan renkleriyle, siyah, sarı ve kırmızı renklere sahiptir. Belçika Roma köklerine dayanan bir soy ağacına bağlı, vatandaşları Kelt ve Cermen karışımıdır. Ülke uzun yıllardır demokrasiyle birlikte kraliyet geleneklerine bağlıdır.

Avrupa Bayrakları

Avrupa bayrakları birbirine benzerlikleri ve renklerin aynı olmasıyla bilinir. Genellikle yatsı çizgiler ya da dikine çizgiler olarak 1800 yıllardan bu yana değişmemiş bayrak kullanımıyla bilinmektedir. Almanya bayağı benzerliğiyle bilinen Belçika bayrağı, Almanya halkına da yakındır.

Belçika’nın bayrağında siyah, kırmızı ve sarı renkler dikine doğruyken, Almanya’da yatay şekildedir. Ülkelerin sivil bayrağı olarak dikkat çeken renklerin yan yana dizilimi de farklıdır. Renk tonları aynı olsa da renklerin temsil ettiği ortak noktalar bulunmaktadır.

Belçika Bayrağı Anlamı

Yatay üç şerit şeklinde olan Belçika bayrağında, kırmızı, sarı ve siyah renkler Lüksemburg şehrindeki kırmızı aslanın sarı renklerini temsil etmektedir. Siyah renk ise Flamber şehrini temsil ederek, ülkedeki bu üç önemli şehrin sembolünü taşımaktadır.

Aynı zamanda Belçika 28 Ocak 1831 yılında resmi ülke bayrağı olarak bu renkleri kullanmıştır. Ülkenin şehirlerini ve kraliyetin asilliğini temsil eden, renkler yüz yıllardır kullanılmakta olan sembollerle birlikte dünya üzerinde kullanılmaktadır.

Fransa Bayrağı

Fransa Bayrağı mavi, beyaz ve kırmızı renklere sahiptir. Hollanda bayrağına da benzemekte olan renk ve şeritlerle de dikkat çekmektedir. Avusturya bayrağı Avrupa’nın en dikkat çeken renklerine sahipken, genel olarak kırmızı ve beyaz renklerle birlikte mavi tonların da çok kullanıldığı görülmektedir. Bordo renkleri ve mavi eskiden asilliği temsil ettiği için kullanıldığı düşünülmektedir. Avusturya yatay kırmızı ve beyaz renk bayraklara sahiptir.

Romanya Bayrağı

En renkli ülke bayrakları arasında Romanya Bayrağı mavi, sarı ve kırmızı renklere sahiptir. Birbirine yakın olan ve Avrupa ülkelerine bağlı olarak Hollanda bayrağı ise bordo, beyaz ve mavi renk bayrak renkleri kullanmaktadır. Hanedan arması olarak da geçmekte olan bayrak sembolleri Avrupa’nın genelinde aynı şeritlerle görülmekte, bunun da köklerine dayalı olduğu bilinmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×