Belçika Asgari Ücret 2022 - Eraytur
Eraytur Blog

Belçika Asgari Ücret 2022

Belçika Avrupa ülkelerinden biri olarak Euro para birimini kullanmaktadır. Belçika asgari ücreti 2020 yılında 1. 593, 81 Euro’dur. Belçika Asgari ücret 2021 yılında artışa geçmiş, aylık 1. 625 Euro oranlarla çalışanlar aylık kazançlarını almaya başlamıştır. Günlük ve saatlik olarak Avrupa’da ortalama asgari ücret bedeli olarak ekonomi oranlarına yansımıştır.

Belçika’da Asgari Ücret 2022

Belçika asgari ücret oranları için yapılan araştırmalarda, bir ailenin standart geçimi için 1. 593 Euro uygun görülmüştür. Ev kiralarının 400 Euro ile 1000 Euro’ya kadar yaşanan şehir ve ev özelliklerine göre değiştiği Belçika’da, ortalama bir insanın geçimi için 1.500 Euro yeterli bir miktardır.

Belçika iş olanakları açısından yüksek meslek gruplarına sahiptir. Doktor, mühendis ve öğretmen sayısının az olduğu ülke, Avrupa’nın nüfusuna oranla kişi sayısı az olan ülkeler arasındadır. Ülke standartlarına göre sağlık sigortası ve işsizlik maaşı gibi yardımlar devlet tarafından yapılmaktadır. Ülke politikası sosyal devletlere uygun, yaşam standartları ise yüksektir.

Belçika Asgari Ücret Çalışma Oranı

Eurofound verileri üzerinden Belçika’da asgari ücretle çalışma oranı Avrupa’nın en düşük oranlarına sahiptir. Özellikle % 9 oranında asgari ücretle çalışıldığı görülen Belçika, nüfus olarak da az olduğu için işçi sayısının da az olması gayet normal görülmektedir.

Hollanda Asgari Ücreti

Avrupa ülkelerinde Hollanda asgari ücret 1.635, 60 oranındadır. 2020 verilerine göre Almanya asgari ücret oranları ise 1. 584 Euro olarak belirlenmiştir. Avrupa’nın neredeyse % 20 oranında asgari ücretle çalıştığı görülmekte, yüksek meslek gruplarının daha verimli çalışma alanları olduğu bilinmektedir.

Fransa Asgari Ücreti

Fransa  asgari ücret oranları 1, 539, 42 Euro olarak hesaplanmıştır. 2020 yılındaki düzenlemeler kapsamında, yapılan araştırmalara göre özellikle yüksek meslek gruplarının Fransa’da da fazla olduğu bilinmektedir. Lüksemburg asgari ücret en yüksek Avrupa gelir grubuna girmektedir. 2. 141,99 Euro asgari ücreti olan ülkedir.

İtalya Asgari Ücret

İtalya’da net asgari ücret oranı 1662 Euro’dur. Brüt olarak 2071 euro olarak hesaplanan İtalya yüksek gelir gruplarının bulunduğu Avrupa ülkeleri arasında yer almaktadır. Özellikle yıllık asgari ücret oranın artışa geçtiği ülkeler arasında bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×