Afganistan Vize Evrakları: Yeni Liste [2022] - Eraytur
Afganistan Vizesi

Afganistan Vize Evrakları: Yeni Liste [2022]

Afganistan İslam Cumhuriyeti Orta Asya Bölgesinde bulunan denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Başkenti Kabil olan ülkenin nüfusu 32 milyon civarındadır. Komşuları İran, Pakistan, Türkmenistan, Tacikistan, Çin ve Özbekistan’dır. 1919 yılında İngilizlerle savaşarak bağımsızlıklarını kazanmışlardır. Afganistan Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır, Afganistan vize evrakları vize türleri için gerekli belgeler hazırlanarak vize merkezlerinde vize başvuru işlemi başlatılabilir.

Amerika Vize Evrakları: Yeni Liste [2022]

Afganistan Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

Afganistan turistik seyahatler, ticari seyahatle, aile ziyareti gibi kısa süreli vizelerde en fazla 30 gün vize vermektedir. İstanbul ve çevresinde yaşayan kişiler Afganistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda, Ankara ve çevresinde yaşayan kişiler Ankara Afganistan Konsolosluğu’nda vize işlemlerini gerçekleştirmek durumundadır.

Afganistan iş vizesi kaç gün içinde alınır?

Afganistan’da uzun süreli çalışmak isteyen kişiler için vize işlemleri yaklaşık olarak 15 ila 30 iş günü aralığında sonuçlanmaktadır.

Afganistan'a gitmek için vize gerekiyor mu?

Evet, Afganistan’a gitmek isteyen Türk vatandaşlarının hangi pasaporta sahip olduğuna bakılmaksızın vize almaları zorunludur. Ve turistik vizeler yalnızca 30 günlük bir süreç için verilmektedir.

Afganistan Yeşil pasaporta vize istiyor mu?

Evet, Afganistan’a kısa süreli turist vizesi almak isteyen yeşil (hususi) pasaport sahiplerinin de vize almaları zorunlu kılınmıştır.

Vize başvurusunda bulunan kişiler seyahat amaçlarına ve kişisel konumlarına göre Afganistan vize evrakları hazırlamak zorundadır.

Afganistan Vize Evrakları Gerekli Belgeler

Afganistan kısa süreli seyahatlerinde bulunacak vize başvuru sahipleri şu Afganistan vize evrakları gerekli belgeleri tamamlarlar:

 • Pasaport- Seyahat dönüşünden sonra 3 ay geçerli olan ve 2 boş sayfası bulunan pasaport aslı ve fotokopileri
 • Kimlik, Vukuatlı Nüfus kaydı, ikametgâh- Kimlik belgelerinin fotokopileri, tam vukuatlı nüfus kaydı, ikametgah belgesi
 • Afganistan vize başvuru formu- Türkçe doldurulabilen Afganistan vize başvuru formu. Tamamen ve doğru bir şekilde doldurulmalı, imza ile onaylanmalı.
 • Afganistan vize dilekçesi- Seyahat türünü, tarihlerini belirten, Konsolosluğa hitaben yazılan vize talep dilekçesi
 • Fotoğraflar- 2 adet biyometrik özellikli fotoğraf
 • Otel ve Ulaşım rezervasyonu- Konaklama ve ulaşım rezervasyonlarının konfirmeleri
 • Mesleki belgeler- Görev kimlik kartları, izin belgeleri, SGK hizmet dökümleri, Şirket güncel evrakları, şirket banka hesap hareketleri, çalışan maaş hareketlerini gösteren onaylı belgeler.
 • Mali belgeler- Şahsi banka hesapları dökümleri, kira ve faiz gelirleri, taşınmazların tapu fotokopileri, araç ruhsatlarının fotokopileri
 • Davet mektubu- Ticari ve aile ziyareti vizelerinde Afganistan’dan yollanan davetiye ve garantör mektubu
 • H1-N1 doktor raporu- H1-N1 virüsü taşınmadığına dair uzman doktordan alınan onaylı rapor

Afganistan Ticari Vize Evrakları

Afganistan’da ticari amaçla seyahat edecek işyeri sahipleri ve çalışanları Afganistan vize evrakları dosyasında şu belgeleri bulundururlar:

 • Pasaport- Güncel, seyahatin bitiminden sonra 3 ay daha geçerli olan pasaport, eski pasaport ve geçerli pasaport fotokopileri
 • Kimlik- Kimlik kartı veya nüfus cüzdanı renkli fotokopileri. Diğer kimlik belgelerinin suretleri
 • Nüfus kaydı örneği ve ikametgâh- Barkotlu nüfus kayıt örneği ve ikametgah bilgilerinin olduğu onaylı belge
 • Afganistan Ticari vize başvuru formu- Seyahatin ticari amaçla yapılacağını belirten vize başvuru formu
 • Afganistan Ticari vize dilekçesi- Ticari bir seyahat için vize talep edildiğini belirten, seyahat tarihlerini net olarak bildiren, şirketin antetli kağıdında, kaşeli ve imzalı ticari vize talep dilekçesi
 • Afganistan Ticari davet mektubu- Afganistan’daki şirket tarafından hazırlanan, yetkili şirket kişisinin imzasının ve kaşesinin olduğu ticari davet mektubu
 • Fotoğraf- 2 adet biyometrik renkli fotoğraf
 • İşyerinin imza sirküleri- Şirket yetkilisinin ve sahibinin noter onaylı imza sirküleri
 • Sahip olunan şirketin vergi levhası fotokopisi- Son vergi dönemine ait vergi levhasının güncel fotokopisi
 • Şirket faaliyet belgesinin aslı- Ticaret odasından alınan işletme faaliyet belgesinin aslı. Son 6 ay içinde alınmış olmalıdır.
 • Ticaret sicil kaydı fotokopisi- Ticaret odasının kaydının bulunduğu sicil kaydının fotokopisi
 • Bağkur Prim Dökümü- E-devlet sitesinden barkotlu olarak alınan Bağkur prim dökümleri
 • Barkotlu SSK Dökümü- Çalışanlar için 4A hizmet dökümü ve işe giriş bildirgesi
 • Şirketin banka hesap hareketleri- İşletmenin son 3 ay içindeki banka hesap hareketlerini gösteren imzalı ve kaşeli banka hesap özeti
 • Çalışanlar için Maaş hesap hareketleri- Çalışanların 3 aylık maaş hesap hareketlerini gösteren onaylı maaş bordroları
 • H1-N1 uzman doktor raporu- H1-N1 virüsü taşınmadığını onaylayan uzman doktor raporu

Afganistan Vizesi Önemli Notlar 2022

Afganistan İslam Cumhuriyeti’nin denize sınırı yoktur ve Orta Asya’da bulunur. İçinde farklı ülkelerden gelen binlerce insanı barındırır.

Afganistan’a en çok göç eden ülkelerin başında ise Özbekistan ve Türkmenistan gelir. Bunun yanında Afganistan, yılda yüz binlerce yabancı turisti de misafir etmektedir. Afganistan’a turistik amaçlı gelen ülkelerden biri de Türkiye’dir.

Afganistan, Türkiye vatandaşlarının ülkeye girebilmesi için vize istemektedir. Afganistan vizesi, 30 gündür. Ancak bazı durumlarda süre uzatılabilir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaportu olan kişiler, Afganistan vize işlemlerinden sorumlu değildir.

Afganistan vizesinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu sayede ülkeye gelen kişilerin giriş ve çıkışları güvenle kontrol edilebilmektedir. Ayrıca ülke içerisindeki belge işlemlerinde kolaylık sağlanmaktadır.

Afganistan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Afganistan vizesi almak için Afganistan Konsolosluğu’nda bulunan vize merkezine başvuru yapmak gerekir. Başvuru yapmadan önce vize çeşidi belirlenmelidir. Afganistan ticari vizesi, Afganistan turistik vizesi ve Afganistan ziyaret vizesi en çok kullanılan vize çeşitleridir. Bu vize çeşitlerini kullanacak kişilerin seyahat zamanından en az bir ay önce başvuru yapması gerekir. Çünkü yoğunluktan sonra başvuruların sonuçlanması birkaç haftayı bulabilir.

Vize başvurusunda istenilen belgeler eksiksiz verilmeli ve vize ücreti ödenmelidir. Vize ücretleri, vizenin türüne göre değişiklik gösterebilir. Ancak ticari ve turistik vize çeşitlerinde ücret 100 USD’dır. Son olarak Afganistan vize formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Çünkü Afganistan vize formu, Afganistan Konsolosluğu’nun kişileri tanımak için hazırladığı resmi bir belgedir. Bilgilerin yanlış ya da eksik doldurulması, vize başvurusunun reddedilmesine neden olabilir.

Afganistan Vize Başvurusunda İstenilen Belgeler Nelerdir?

Afganistan vize başvurusunda kişiyi tanımak amacıyla birçok belge istenmektedir. Bu belgeler;

 • Minimum 6 ay geçerli, en az iki sayfası boş olan pasaport
 • Son 3 ay içerisinde çekilmiş, 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Konsolosluk ödemelerinin ödendiğini gösteren belge
 • Pasaport fotokopisi
 • Reşit olmayan kişiler için ebeveyn mukafatnamesi
 • Uluslararası evlilik cüzdanı
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Ticari amaçlı gelenler için uçak ve otel rezervasyonları, davetiye
 • Uzman doktorlardan alınan H1N1 raporu ya da fotokopisi
 • 3 aylık banka hesap hareketinin dökümü (Bir hafta içerisinde alınmış olması gerekiyor)
 • Varsa tapu ya da ruhsattır.

Çalışmak amacıyla gelen kişiler, Afganistan vizesi başvurusunda bu belgeler dışında son 3 aylık işveren imzası ve kaşesi olan maaş bordrosunu, SGK hizmet dökümünü, SGK işe giriş belgesini ve ticaret faaliyet belgesini, vergi levhası fotokopisini, imza sirkülerini ve firmaya ait ticaret sicil gazetesini de eksiksiz olarak vermelidir. İşçi sigortası ise firma ile arasındaki anlaşmayı gösteren noter onaylı sözleşmeyi belgelerin arasına eklemelidir.

Ticari ortaklık amacıyla gelen kişiler; vergi levhası fotokopisi, firmanın durumunu anlatan imzalı ve kaşeli dilekçeyi, imza sirkülerini ve ticaret sicil gazete örneğini istenilen belgeler arasına koymalıdır.

Son olarak emeklilerin ülke içerisinde avantajlardan yararlanabilmesi için emekli oldukları gösteren belgenin ve maaş aldıkları bankadaki hesap dökümünün de başvuru sırasında belgelerin arasında olması gerekir.

Afganistan Vizesi Başvuru Reddinin Nedenleri Nelerdir?

Afganistan vizesi başvuru reddinin birçok nedeni olabilir. Ancak en çok yapılan hatalar, vize türünün yanlış belirlenmesi ya da evrakların eksik olmasıdır. Bunun yanında bilgilerin yanlış doldurulması da başvurunun olumsuz sonuçlanmasına neden olmaktadır.

Afganistan vize başvurusu reddedilen kişiler itiraz edemez. Yeniden başvurmaları gerekmektedir. Tekrar başvuru yaparken dikkatli olunmalı ve aynı hatalar yenilenmemelidir.

Afganistan’dan Türkiye Vizesi Kaç Para?

Afganistan’dan Türkiye’ye giriş yapacak olan kişilerin Türkiye vizesi alması zorunludur. Vize başvurusu için gerekli evrakların Türkiye konsolosluğuna teslim edilmesi ardından vize ücretini ödeyerek işlem yapılabilir. Afganistan’dan Türkiye vizesi kaç para: Türkiye vize ücreti 758,90 TL’dir.

Türkiye vize ücreti 2020 yılında değişerek 759 TL olmuştur. 2021 yılında Afganistan’dan Türkiye’ye gelecek olan kişiler, aynı ücret üzerinden ödeme yapabilir.

Türkiye vize başvurularının tamamlanması için vize harcının ödenmesi gerekir. Vize ücreti tek giriş ve çok giriş olacak şekilde iki tutarda belirlenmiştir. Türkiye vizesi kaç lira: tek giriş vize ücreti 758,90 TL, çok giriş vize ücreti 2.542,20 TL’dir.

Afganistan’dan Türkiye vizesi ne kadar: Türkiye vizesi, ülkede en çok 180 gün kalınmasına olanak tanır. Afganistan vatandaşları, vize başvuru sonuçlarını aynı gün içerisinde alabilmektedir.

Afganistan’dan Türkiye’ye giriş yapmak için vize başvurusunda bulunulması gerekir. Türkiye vizesi elektronik başvuru ile aynı gün içerisinde alınır. Vize ücreti ödemeleri ise Yurtdışı vize fiyatları gibi ülkenin para birimi üzerinden yapılır.

Afganistan vatandaşları, Türkiye’ye giriş yapmak için iki farklı vizeye başvuru yapabilir. Tek giriş ve çok giriş vize başvurularının ücretleri farklılık göstermektedir. Türkiye vize ücreti 2021 yılı tek giriş ücreti: 758,90 TL’dir. Çoklu giriş vize ücreti ise 2.542,20 TL olarak belirlenmiştir. Vize ücreti ödemelerinin vize merkezine yapılması gerekir.

Afganistan Vize Ücreti

Afganistan Ticari Vize Harcı 100 USD
Afganistan Turistik Vize Harcı 100 USD
Afganistan Sınır Kapısı Harcı 35 USD

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×