Afganistan Vize: En İyi Vize Rehberi - Eraytur
Afganistan Vizesi

Afganistan Vize: En İyi Vize Rehberi

Afganistan’a turistik seyahat yapılacak durumlarda şahısların gerekli evrakları hazırlayarak ilgili yerlere başvuru yapması zorunludur. Alınacak turistik vizesi ile Afganistan’a belirtilen tarihler içerisinde seyahat yapılabilinir ve bu süre bitmeden şahısların ülkeden çıkış yapması gerekmektedir.

Avustralya Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

Afganistan Vize: En İyi Vize Rehberi

TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

Afganistan vize istiyor mu?

Afganistan, Türkiye’den vize isteyen ülkeler arasında yer alır. Afganistan’a gitmek için turistik, ticari, çalışma, aile birleşimi gibi vize türlerinden birine başvuru yapmanız gerekir.

Afganistan Yeşil pasaporta vize istiyor mu?

Yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize alması için pasaportunun en az 6 ay geçerliliği olması gerekir. Güncel pasaport sahibi kişiler, vize başvurusunda bulunabilir.

Afganistan iş vizesi kaç gün içinde alınır?

Afganistan çalışma vizesi başvurularının sonuçları ortalama 1 ay içerisinde açıklanmaktadır.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Afganistan turistik vizesi şahıslara en fazla 30 günlük süre ile verilmektedir. Şahıslar bu süreyi uzatmak üzere daha sonra yeniden başvuru yapabilirler. Ancak yine uzatma süresi de 30 gün ile sınırlı olacaktır.

Afganistan Turistik Vize
Afganistan Ticari Vize
Afganistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
Afganistan Transit Vize
Afganistan Erasmus Vizesi
Afganistan Aile Birleşimi Vizesi

NEREYE BAŞVURULUR?

Afganistan turistik vizesi almak üzere şahısların Afganistan’ın Türkiye temsilciliklerine başvuru yapılması zorunludur. Afganistan Konsolosluğu başvuruları kabul eden yetkili birimdir.

Afganistan vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/afganistan-vizesi-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

1- Pasaport – Afganistan turistik vize başvurularında kullanılacak pasaportlar son 10 yıl içerisinde çıkarılmış

2 – Afganistan vize başvuru formu – Afganistan Turistik vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş

3 – Vize talep dilekçesi -Afganistan Konsolosluğu/Büyükelçiliğine hitaben yazılacak vize talep dilekçesi; vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerini, maaş bilgilerini, Afganistan’a gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri beyan edilmelidir.

4 – Otel ve uçak bileti rezervasyonu- Afganistan Konsolosluğu/Büyükelçiliği seyahatin içerdiği tarih aralıklarını içeren otel rezarvasyonunu ve gidiş ve geliş uçak biletlerini görmek istemektedir.

5 – 2 adet biometrik fotoğraf – Fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.

6 – Şirketin imza sirküleri-Agfanistan vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını gösterir.

7 – Faaliyet belgesi-Agfanistan vize müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı ibraz edilmelidir.

8 – Vergi levhası fotokopisi- Agfanistan vize müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini gösteren nitelikte olmalıdır.

9 – Ticari sicil gazetesi fotokopisi-Agfanistan vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve unvan değişikliği var ise Sicil gazete bu bilgileri içermelidir.

10 – Başvuru sahibinin H1 N1 virüsü taşımadığına dair doktor raporu

11 – Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği- Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi

Afganistan vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/afganistan-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

BİOMETRİK VERİ GEREKLİ MİDİR?

Biyometrik veri ibrazını şahıslar konsolosluk yetkilileri gerek gördüğü taktirde konsolosluğa giderek vermelidir. Bu verilerde göz taraması ve parmak izin gibi biyometrik veriler sisteme kayıt edilmek üzere alınmaktadır.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKMEKTEDİR?

Seyahat edilecek tarihten iki hafta önce başvuru yapılması önerilmektedir. Seyahat tarihine kadar vize sonuçlanacak ret çıkması durumunda yeniden başvuru yapmak üzere zaman da olacaktır.

NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?

Afganistan turistik vizesi 7 iş günü ile 10 iş günü arasında bir sürede sonuçlanmaktadır. Bu süre evraklarda eksiklik olması durumunda birkaç gün daha uzayabilir.

TİCARİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Ticari vizesi şahıslara fuar, toplantı, kongre, eğitim, seminer gibi faaliyetlere katılmak amacıyla alınan bir vize türüdür. Afganistan ticari vizesi alarak ticari faaliyetleri Afganistan’da yürütmek mümkündür.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Afganistan ticari vizesi şahıslara en fazla 30 günlük süre ile verilmektedir. Bu süre daha sonra uzatılmak üzere başvuru yapılabilir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Afganistan ticari vizesi almak için Türkiye Cumhuriyeti’nde başvuru yapılacak yetkili birim Afganistan Konsolosluğu’dur.

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Davetiyede ticari vize alarak ticari faaliyet gerçekleştirilecek şirketten gelecek davetiye önem arz etmektedir. Davetiyede şirkete ait tüm resmi bilgilerin yer alması gerekir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

1- Pasaport

2 – Afganistan vize başvuru formu

 NOT: Afganistan ticari vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise kişi tarafından doldurulacak Afganistan vize başvuru formunun imza bölümü ebeveynler tarafından imzalanmış olmalıdır.

3 – Vize talep dilekçesi

4 – Otel ve uçak bileti rezervasyonu

5 – 2 adet biometrik fotoğraf

6 – Şirketin imza sirküleri

7 – Faaliyet belgesi

8 – Vergi levhası fotokopisi

9 – Ticari sicil gazetesi fotokopisi

10 – Başvuru sahibinin H1 N1 virüsü taşımadığına dair doktor raporu

11 – Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği

12- Davetiye-Afganistan’a gidecek kişinin adı, soyadı, doğum tarihi ve pasaportuna dair göstergeler bulunmalıdır. Seyahat içeriğini nelerin oluşturduğu ve referans olan kişi tarafından masrafların karşılanacağına dair bilgileri içermelidir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihe kadar başvurunun yapılacak zamanı iyi ayarlanmalıdır. Ticari vizenin çıkma süresi de göz önüne alındığı taktirde başvuru yapılacak süre belirlenebilir. Afganistan ticari vizesi için başvuru yapılacak en doğru zaman seyahat tarihine iki hafta kala olarak belirlenebilir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak üzere şahısların vize merkezleri ile irtibata geçmesi gerekmektedir.

AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Afganistan aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak için şahısların gerekli evraklarını hazırlayarak gerekli birimlere başvurusunu yapması esastır. Başvuru yapılıp evraklar teslim edildikten sonra kısa sürede Afganistan aile ve arkadaş ziyareti vizesine sahip olabilirsiniz. Bu vize ile ziyareti gerçekleştirerek süre bitmeden ülkeye dönüş sağlanmalıdır.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Afganistan aile ve arkadaş ziyareti vizesi en fazla 30 günlük süre ile verilmektedir. Bu süre uzatılmak üzere yeniden başvuru yapılması esastır.

NEREYE BAŞVURULUR?

Afganistan Konsolosluğu başvuru yapılacak yetkili mercidir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

1 – Pasaport

2 – Vize başvuru formu

3 – Vize talep dilekçesi

4 – 2 adet biometrik fotoğraf

5 – Davetiye

6 – Başvuru sahibinin H1 N1 virüsü olmadığına dair doktor raporu

7 – Başvuru sahibinin gelir durumuna yönelik dokümanlar

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Davetiye aile ve arkadaş vizesi almak için olması gereken en önemli evraktır. Bu evrak eksik olması halinde vizenin onaylanması söz konusu olmayacaktır. Davetiyede ziyaret yapılacak kişinin bütün kimlik bilgileri yer almalıdır.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat tarihinden iki hafta önce başvuru yapılması gerekir. Aksi halde seyahatte sorun yaşanabilir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak için Afganistan Büyükelçiliği ve Afganistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezleri ile irtibata geçilmesi gerekir.  

TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Afganistan üzerinden transit geçiş sağlayacak olan şahısların gerekli evrakları hazırlayarak transit vizesi alması gerekir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Transit vizesi de bir geçiş vizesi olduğu için günlük olarak verilmez geçiş hakkı sunmaktadır. Geçiş sağlamak için transit vizesinin alınması şarttır.

NEREYE BAŞVURULUR?

Afganistan Konsolosluğu başvuruları alan yetkili birimdir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

1- Pasaport

2 – Afganistan vize başvuru formu

ÖNEMLİ NOT: Afganistan transit vize başvuru sahibi 18 yaşından küçükse kişi tarafından doldurulacak Afganistan vize  formunun onay bölümü ebeveynleri tarafından imzalanmalıdır.

3 – Vize talep dilekçesi

4 – Otel ve uçak bileti rezervasyonu

5 – 2 adet biometrik fotoğraf

6 – Şirketin imza sirküleri

7 – Faaliyet belgesi

8 – Vergi levhası fotokopisi

9 – Ticari sicil gazetesi fotokopisi

10 – Başvuru sahibinin H1 N1 virüsü taşımadığına dair doktor raporu

11 – Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten iki hafta önce başvuru yapılması gerekmektedir. Bu süre seyahatte aksaklık yaşanmaması için önemlidir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak için vize merkezleri hizmet vermektedir. Vize merkezleri aynı zamanda evrakları hazırlamak için de rehberlik hizmeti sunmaktadır.

Afganistan seyahati kısa bir süreye tekabül ediyorsa, davetiye, ticari bir amaç ve ziyaret gibi gerekçelerden oluşmuyorsa Afganistan turist vizesi için başvuru yapmalıdır. Fuar, toplantı, seminer gibi içerikler ise Afganistan ticari vizeye dâhildir. Afganistan turist vizesi maksimum 30 günlük bir süreyi içermektedir. Talep edilmesi halinde vizenin süresi 30 gün gün süreyle uzatılabilmektedir.

Afganistan Konsolosluğu, vize başvuru işlemlerinde bulunan başvuru sahipleri hakkında kapsamlı bilgi edinmek istemektedir. Afganistan vize başvuru formunun eksiksiz, gerçeğe uygun ve vize başvuru evraklarında bulunan bilgileri destekleyecek şekilde doldurulması gerekmektedir.

Afganistan Vizesi

Afganistan, Türkiye’den ülkesine gelecek kişilerin vize almasını zorunlu tutan ülkelerden biridir. Afganistan vizesi almak için eğitim, seyahat, transit, aile birleşimi gibi vize türlerinden birine müracaat edebilirsiniz.

Afganistan vize istemeyen ülkeler arasında Türkiye’ye yer vermediği için ülkeye gidecek Türk vatandaşları vize almalıdır. Vize başvurusu, ülkeye gitme amacına göre yapılır. Vize vermek için yetkili kurumlar Afganistan konsolosluğu, vize merkezleri ve yetkili seyahat acentalarıdır.

Afganistan vizesi kaç günde çıkar: Afganistan vize başvurusu sonuçları 7 iş günü içinde sonuçlanır. Konsolosluğun yoğun olduğu dönemlerde bu süre uzayabileceği için başvuruların, seyahat planında 4 hafta kadar önce yapılması gerekir.

Afganistan’a nasıl gidilir: Afganistan’a seyahat, eğitim, çalışma, ticari ve aile birleşimi gibi amaçlarla gitmek için vize almanız gerekir. Vize başvurusunda bulunan kişilerin vize şartlarını sağlaması ve vize için gerekli belgelerin tümünü teslim etmesi gerekir.

Afganistan pasaportu ile vizesiz gidilen ülkeler: Afganistan pasaportu ile Haiti, Mikronezya, Saint Vincent ülkelerine vize almadan gidebilirsiniz. Afganistan pasaportu, diğer ülkelerin pasaportlarına göre oldukça zayıftır.

Afganistan vizesi almak için konsolosluk web adresinde yayınlanan Afganistan vize başvuru formu doldurulmalı ve vize talep dilekçesi hazırlanmalıdır. Online randevu aldıktan sonra randevu tarihinde, istenen evrakları vize merkezine teslim edebilirsiniz.

Afganistan kapıda vize işlemi için sınır kapısında teslim edilmesi gereken belirli evraklar vardır. Pasaport, banka hesabı dekontu, fotoğraf, vize başvuru formu gibi belgeleri sınır kapısında teslim ederek vize alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×