Vize Hizmetleri

Etiyopya Vize Başvuru Merkezi

Etiyopya vize merkezine hoş geldiniz.

ETİYOPYA VİZESİ

Etiyopya Turistik Vize
Etiyopya Ticari Vize
Etiyopya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
Etiyopya Transit Vize
Etiyopya Erasmus Vizesi

Etiyopya Aile Birleşimi Vizesi

 

TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Etiyopya turistik vizesi almak isteyen şahıslar gerekli evraklarını hazırladıktan sonra Etiyopya Büyükelçiliği’ne başvuruların yapabilirler. Şahısların bu evraklarda yer alan bilgilerde doğru bilgiler bulundurması gerekmektedir. Bu bilgilerin doğruluğu diğer sistemlerde yer alan bilgiler ile karşılaştırılacak olup şahısların doğru bilgileri bulundurmaması durumunda vize başvuruları ret ile sonuçlanacaktır. Etiyopya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından çok fazla turistik seyahat edilen ülkelerden biridir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Etiyopya turistik vizesi şahıslara belirli bir süre için verilmektedir. Etiyopya Büyükelçiliği’nde yetkili konsolosluk görevlisi şahısların durumuna göre bu süreyi belirler. Bu süre bir hafta iki hafta olabileceği gibi 3 ya da 6 aylık süre de olabilir. Bu süre şahısların iş durumlarına göre, bağlı bulunduğu ülke konumuna göre de değişkenlik gösterebilir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Etiyopya turistik vizesi şahıslara Etiyopya Devletinin Türkiye temsilciliklerinden verilmektedir.  . Etiyopya Büyükelçiliği Ankara vize bölümünden randevu alarak, randevu günü ve saatinde başvuru yapılması gerekmektedir. 

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

1 - Pasaport - Pasaport fotokopisi. Etiyopya vizesi işlem başvurusunda kullanılacak pasaportun geçerlilik süresi, seyahat dönüş tarihinden sonra en az 6 ay daha olmalıdır.

2 - Vize Başvuru Formu - Etiyopya vize başvuru formu.Vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, başvuru evraklarında beyan edilecek bilgileri destekleyen ıslak imzalı şekilde hazırlanmış olmalıdır

3 - Biometrik Fotoğraf - 2 adet vesikalık fotoğraf 1 adet biometrik fotoğraf (başvuru sahibinin güncel halini temsil eden beyaz fon arkalı)Etiyopya vizesi başvurunuzda kullanılmak üzere 1 adet açık renkli arka plana sahip pasaport boyutlarında fotoğraf istenen evraklar arasına eklenmelidir.

4 - Vize talep Dilekçesi

5 - Rezarvasyon belgeleri - vize başvuru sahibinin otel rezervasyonun onaylandığını kesinleştiren belge

 6- Uçak bileti rezervasyonu (vize başvuru sahibinin etiyopya seyahatinin gidiş dönüş tarihi bilgilerini içermelidir)

Etiyopya e-vizesi için ise yapmanız gerekenler pasaportunuzun ve bir adet yeni çekilmiş biyometrik fotoğrafınızın taratılarak sisteme yüklenmesi ile gerçekleştirilmektedir.

BİOMETRİK VERİ GEREKLİ MİDİR?

Etiyopya Konsolosluğu yetkili kişileri eğer gerekli görürse şahıslardan biyometrik veri ibrazı isteyebilirler. Bu durumda şahıslar konsolosluk yetkilisine giderek biyometrik veri ibrazında bulunmalıdır. Parmak izi gibi biyometrik veri ibrazında bulunmak Etiyopya turistik vizesi almak için önemlidir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKMEKTEDİR?

Seyahat edilecek tarihten iki ay önce ya da en fala seyahat edilecek tarihe iki hafta kala başvurular yapılmalıdır. Vize reddi gibi olumsuz durumlar oluştuğunda yeniden başvuru yapılmalıdır. Eksik evrak bulunması durumunda da evrağı hazırlamak için şahısların süresi bulunacaktır.

NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?

Etiyopya turistik vizesi evrakların teslim edilmesinden sonra en fazla 7 ile 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre araya resmi tatillerin girmesi durumunda uzayabilir. Ayrıca da evraklarda eksiklik olması durumunda konsolosluk yetkilisinin ek evrak isteme talebine bağlı olarak yine bu süre uzayabilir.

TİCARİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Etiyopya ticari vizesi  Etiyopya’da ticari faaliyet yürütmek isteyen şahıslara verilen bir vize türüdür. Etiyopya’da bir fuar yada iş amaçlı seyahat edecek olan şahıslara Etiyopya Konsolosluğu Etiyopya ticari vizesi vermektedir. Ticari vize ile şahıslar bütün ticari işlemlerini yürütebilirler. Etiyopya ticari vizesi süresi bitmeden şahıslar yenilenme amacıyla yeniden başvuru yapabilir ya da süreyi uzatmak üzere başvurularını yenileyebilirler.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Etiyopya ticari vizesi şahıslara istendiği süre boyunca verilir. Bu süre şahısların iş durumuna göre belirlenmekte olup en fazla altı aylık süre ile verilebilinir. Bu sürenin üzerinde şahıslar ticari faaliyetlerini sürdürmek istiyorlar ise bu süre bitmeden başvurularını yenileyebilirler.

NEREYE BAŞVURULUR?

Etiyopya ticari vizesi almak isteyen şahıslar başvurularını vize merkezleri aracılığı ile Etiyopya Büyükelçiliği Ankara vize bölümüne yapabilirler. Etiyopya Büyükelçiliği Etiyopya ticari vize başvurularını alan yetkili kurumdur.

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Davetiyenin evraklar arasında bulunması zorunlu bir durumdur. Şahıslar evrakların arasına ticari faaliyette bulunacakları şirketten davetiye yazısını almalıdır. Bu ticari davetiyenin içeriğinde şirket bilgileri net ve detaylı şekilde belirtilmelidir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

1 - Pasaport - Pasaport fotokopisi. Etiyopya ticari vizesi işlem başvurusunda kullanılacak pasaportun geçerlilik süresi, seyahat dönüş tarihinden sonra en az 6 ay daha olmalıdır.

2 - Vize Başvuru Formu - Etiyopya vize başvuru formu.Vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, başvuru evraklarında beyan edilecek bilgileri destekleyen ıslak imzalı şekilde hazırlanmış olmalıdır.

 

3 - Biometrik Fotoğraf - 2 adet vesikalık fotoğraf 1 adet biometrik fotoğraf (başvuru sahibinin güncel halini temsil eden beyaz fon arkalı)

4 - Vize talep Dilekçesi

5 - Rezarvasyon belgeleri - Otel Konfirmasyonu

6-Uçak bileti rezervasyonu (vize başvuru sahibinin etiyopya seyahatinin gidiş dönüş tarihi bilgilerini içermelidir)

 

7 - Davetiye yazısı (ziyaret edilecek etiyopya şirketinin antetli kağıdına yazılmış, söz konusu etiyopya şirketinin adres, iletişim bilgilerini içeren, kaşe ve imzalı)

 

8 -Etiyopya şirketine ait evraklar (Etiyopya şirketinin Vergi levhası, Faaliyet belgesi fotokopileri)

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Etiyopya ticari vizesi başvuru yapıldıktan sonra 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Şahıslar bu süreyi göz önüne alarak başvurularını yapabilirler. Etiyopya ticari vizesi için şahıslar başvurularını en erken 15 20 gün öncesinde yapmalıdır. En fazla ise iki ay öncesinde başvuruları yapmak esastır.

 

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu alırken vize merkezleri ile irtibata geçmek gerekmektedir. Şahıslar vize merkezlerinden alacakları rehberlik hizmeti ile randevu işlemlerini gerçekleştirebilirler.

AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Etiyopya aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak isteyen şahıslar başvuruların gerçekleştirmek üzere yetkili merciler ile irtibata geçebilirler. Şahısların bu başvurular için evraklarını da eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulmuş olarak teslim etmesi gerekmektedir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Aile ve arkadaş ziyareti vizesi şahıslara en fazla altı aylık süre için verilebilir. Bu süre konsolosluk yetkilisinin ön görüsüne göre değişebilir. Daha kısa süre için de verilebilir. Verilen süre seyahat için yeterli değil ise şahıslar bu süreyi uzatmak üzere yeniden başvuru yapabilirler.

NEREYE BAŞVURULUR?

Etiyopya aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak isteyen şahıslar başvurularını vize merkezleri aracılığı ile Etiyopya Büyükelçiliği Ankara vize bölümüne yapabilirler. Etiyopya Büyükelçiliği Etiyopya aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurularını alan yetkili kurumdur.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

1. Pasaport (son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, kişinin Etiyopya seyahati dönüşü en az 6 ay geçerliliği bulunan, vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için en az 2 boş sayfası mevcut)

2. Etiyopya vize başvuru formu (vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin başvuru evraklarında bulunan bilgileri destekler şekilde doldurulmuş olmalı ve başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı olarak ibraz edilmelidir)

3. Davetiye (Etiyopya belediyesi onaylı, davet eden kişinin Etiyopya adres ve ileitşim bilgilerini içeren, davetiye gönderen kişinin varsa Etiyopya oturum kartı, Etiyopya pasaport fotokopisi ve Etiyopya kimlik kartı ile birlikte ibraz edilmelidir)

4. 2 adet vesikalık fotoğraf (arka fonu beyaz, vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden)

5. Pasaport fotokopisi (kimlik bilgilerini içeren kısma ait)

6. Kimlik fotokopisi

7. Uçak bileti rezervasyonu (vize başvuru sahibinin Etiyopya gidiş dönüş tarihlerine dair bilgileri destekleyen)

8. Davetiye belgesi Konaklama bilgilerini içermemesi halinde Hotel rezervasyonu (vize başvuru sahibinin Etiyopya' da konaklayacağı tarih aralıklarını içermeli, kişinin başvuru evraklarında beyan edilecek bilgilerini desteklemelidir)

 

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Etiyopya’da yanına gidilecek olan aile ya da arkadaşın tüm kimlik ve iş bilgileri ve adres bilgileri yer almalıdır. Bu bilgiler net ve doğru şekilde yer almalıdır. Şahısların davetiyesinde yer alan bilgiler konsolosluk tarafından da kontrol edilmektedir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten bir ay önce başvuru yapmak tavsiye edilmektedir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu alırken Etiyopya Konsolosluk yetkilisinin yetkilendirildiği vize merkezleri ile irtibata geçmesi gerekmektedir.

TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Etiyopya üzerinden başka bir ülkeye  gidecek olan kişilerin alması gereken bir vize türüdür.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Sadece bir geçiş vizesidir. Şahıslara günlük olarak verilemez.

NEREYE BAŞVURULUR?

Etiyopya Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapılmalıdır.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Pasaport

Vize Başvuru Formu

2 adet vesikalık fotoğraf

Pasaport fotokopisi

Kimlik fotokopisi

Uçak bileti rezervasyonu (vize başvuru sahibinin Etiyopya gidiş dönüş tarihlerine dair bilgileri destekleyen)

Davetiye belgesi Konaklama bilgileri

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek olan tarihten iki hafta önce başvuru yapılması gerekmektedir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu alırken şahısların vize merkezleri ile irtibat kurması gerekecektir.

 

Etiyopya’ya seyahat edecek T.C. vatandaşları Etiyopa vizesine tabidir. Etiyopya için kapı vizesi uygulaması yoktur. Etiyopya’yı ziyaret eden yabancıların vize geçerlilik sürelerini aşmalarını halinde her 15 gün için ücretlendirme yapılmaktadır. Yabancı ya da yerel paranın taşınmasına ilişkin olarak, Etiyopya’da yasal ikameti bulunan için farklı ücretlendirme ve vize prosedürleri mevcuttur.

Etiyopya’da yasal ikameti bulunmayan T.C. uyruklu kişiler 3000 ABD Doları ya da bu miktara tekabül eden miktarı Etiyopya’ya vardıklarında ibraz etmelidirler. Bu kişiler ülkeden ayrılırken en fazla 3000 ABD dolarına ya da eşit miktarda dövizi yanlarında götürebilirler. Bu rakamdan daha fazla dövizi yanlarında götürmek isteyenler, ülkeye girdiklerinde doldurdukları gümrük bildirim formunu, Etiyopya içindeyken döviz aldıklarını gösterir banka dekontunu ya da ülkede bulundukları süre içerisinde ilgili kurum tarafından bu miktarın kendilerine ödendiğini gösteren belgeyi ibraz etmelidirler. Yabancı uyruklu kişinin yasal ikameti olup olmadığına bakılmaksızın kişinin Etiyopya’ya giriş çıkışlarında 200 Etiyopya Birr’ndan fazlasını yanlarında bulundurmaları yasaktır. Etiyopya’da karaborsada döviz bozdurmak yasaktır. Vatandaşlarımızın yanlarında taşıdıkları dövizi bankalar aracılığıyla bozdurmaları ve gerektiği durumlarda bunu belgelendirmeleri gerekmektedir.

 
 

Etiyopya Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler

ETİYOPYA VİZESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

  • DAVETİYE ;

- ETİYOPYA ’da ziyaret edeceği kişiden yazı (telefon adres bilgileri ve kişinin kimlik fotokopisi Okunaklı) DAVETİYE MAİL ORTAMINDA

  - Ticari Seyahatlerde Firma DAVETİYESİ MAİLİ

 

1. Pasaport ( En az Bir Yıl Süresi Olan ) Var ise Eski Pasaportlarınız 

2. Biometrik Fotoğraf 2 Adet ( 3.5 mm 4.5mm Ebatında 4 Aydan Eski olmayan ) 

3. Schengen Başvuru Formu ( Firmamızca sağlanacak )

4. Yurt dışı Seyahat Sigortası 30.000 Euro Teminatlı Seyahatinden Birgün Önce Başlayan Seyahati Kapsayan (Firmamızca sağlanabilmektedir.)

5. Otel Konfirmasyonu 

6. Uçak Bileti

7. Kimlik Fotokopisi

8. Nüfus Müdürlüğünden veya E Devletten Alınmış NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ Aslı (Tam Vukuatlı Anne, Baba ,Kardeş , Eş Çocuk Ve YERLEŞİM YERİ Yazan YERLEŞİM YERİ görünmeyen belgelerde Muhtardan İKAMETGAH İLMUHABERİ alınması zorunludur.) E-Devletten Barkodlu da alınabilir.

10. Öğrenci veya Çalışmıyor ise Sponsor Evrakları ( Baba , Anne,Eş Çalışma Belgeleri ) ÖNEMLİ !!!!!!

11. Gidecek Kişi 18 Yaşından Küçük ise MUVAFAKATNAME

 

 

 EK OLARAK BAŞVURU SAHİBİ AŞAĞIDAKİ LİSTEDEN KENDİSİNE UYGUN EVRAK LİSTESİ HAZIRLANMALIDIR.


 ETİYOPYA VİZESİ ŞİRKET SAHİPLERİ İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İlgili Makama, Vize Bölümü’ne hitaben çalıştığı işyeri tarafından antetli kağıda/yazıcıdan yazılmış,  kişinin ne tarihten beri hangi pozisyonda çalıştığını ve izin tarihlerini belirten yazı. İmza sirküleri yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.

•  İmza Sirküleri fotokopisi

•  Ticaret Sicil Gazetesi kuruluş ve son durum belirtir fotokopisi

•  Ticaret Odası “Faaliyet Belgesi” (son altı ay geçerli) aslı

•  Ticaret Odası “Oda Sicil Kayıt Süreti” (son altı ay geçerli) aslı

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

ETİYOPYA VİZESİ ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARI İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İlgili Makama, Vize Bölümü’ne hitaben çalıştığı işyeri tarafından antetli kağıda/yazıcıdan yazılmış,  kişinin ne tarihten beri hangi pozisyonda çalıştığını ve izin tarihlerini belirten yazı. İmza sirküleri yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.

•  İmza Sirküleri fotokopisi

•  Ticaret Sicil Gazetesi kuruluş ve son durum belirtir fotokopisi

•  Ticaret Odası “Faaliyet Belgesi” (son altı ay geçerli) aslı

•  Ticaret Odası “Oda Sicil Kayıt Süreti” (son altı ay geçerli) aslı

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  SGK İşe Giriş Bildirgesi• firma kaşeli ve imzalı.

•  Maaş Bordrosu son 3 aylık ve firma kaşeli, imzalı

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 ETİYOPYA VİZESİ SERBEST AVUKAT & DOKTOR İÇİN  GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İmza Beyannamesi fotokopisi

•  Bağlı bulunulan Oda / Baro ‘dan yazı aslı

•  Kuruma ait kimlik kartı fotokopisi

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 

 ETİYOPYA VİZESİ SERBEST AVUKAT & DOKTOR İÇİN  GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İmza Beyannamesi fotokopisi

•  Bağlı bulunulan Oda / Baro ‘dan yazı aslı

•  Kuruma ait kimlik kartı fotokopisi

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 ETİYOPYA VİZESİ  KAMU PERSONELİ GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  Büyükelçilik Vize Bölümü’ne hitaben çalıştığı işyeri tarafından antetli kağıda/yazıcıdan yazılmış,  kişinin ne tarihten beri hangi pozisyonda çalıştığını belirten yazı. İmza sirküleri yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.

•  Maaş Bordrosu son 3 aylık ve kurum tarafından kaşeli, imzalı

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır)+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 

ETİYOPYA VİZESİ  FAİZ VE KİRA GELİRİ İLE GEÇİMLERİNİ SAĞLAYANLAR İÇİN VİZE EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•    Faiz geliri alıyor ise bankadan 6 aylık kaşeli imzalı vadeli hesap ekstresi faizlerin yattığını gösteren ve bankanın imza sirküleri fotokopisi

•    Kira kontratı fotokopisi•Kiralar bankaya yatıyor ise mutlaka kiraların yattığının göründüğü 6 aylık kaşeli imzalı banka ekstresi ve ekstreyi imzalayan memurların imza sirküleri fotokopisi

•    Tapu fotokopileri ve araç ruhsatları

•    Banka referans yazısı zorunlu değildir.

•    Banka mevduatlarının ve birikimlerinin göründüğü üst yazı zorunlu değildir

 

 ETİYOPYA VİZESİ ÇİFTÇİLER İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•    Çiftçilik belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır aslı )

•    Mesleki Onay belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır ) zorunlu değildir

•    Kapasite Raporu belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır ) zorunlu değildir

•    E devletten barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü

•    Tapu fotokopileri•Kira kontratları•Araç ruhsatları var ise

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır)+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 ETİYOPYA VİZESİ  EMEKLİLER İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

SGK dan emekli olduğuna dair belge (Islak imzalı ve kaşeli) E•Devletten Barkodlu Bir şekilde de alınabilir.

Emekli maaşını gösterir belge (son 3 aylık banka hesap özeti ıslak imzalı•kaşeli ve emekli cüzdanı).

Şahsın İsminin Göründüğü Şahsa Ait Son üç ay içerisinde Alınmış içerisinde Yeteri Kadar Bakiyesi Bulunan Bankadan Kaşeli ve Islak İmzalı BANKA 

 HESABI aslı ve Bankanın İmza sirküleri fotokopisi  ( Defter Karton Banka Hesap Dökümanları Kabul edilmemektedir )•Güncel istendiği için Randevudan 5 gün önceki süreç içerisinde alınmalıdır+Banka imza sirküleri fotokopisi

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı  soy adı açıkça yazmalıdır.

ETİYOPYA VİZESİ  ÖĞRENCİLER İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

Öğrenci Belgesi Aslı 3 aydan Eski Olmayan ( Okul Dönemi içerisinde Seyahat ediliyorise İzinlidir yazılı Belge ) • Islak İmzalı ve Kaşeli Olmalıdır.

•Öğrenci veya Çalışmıyor ise Sponsor Evrakları ( Baba , Anne,Eş Çalışma Belgeleri Üstteki meslek grubuna göre ) ÖNEMLİ !!!!!!

•Sponsor  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, Sponsor olunan kişinin masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin

  telefon   numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

 

 

Etiyopya Vize Formu

Etyopya:

  • Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili Türk vatandaşları ise vizeye tabidir.
  • Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) Pasaportu hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir.
  • Diplomatik (Siyah) Pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Tüm ticari vize başvu sahipleri Etiyopyadaki  Göçmenlik Ofisi'nden  VISA ONAY MEKTUBU  almalıdır. Etiyopya'daki davet eden şirket, başvuran adına Etiyopyadan onay mektubunu almalıdır.

Önemli Bilgi

Öneml Açıklama: NORMAL,YEŞİL VE GRİ PASAPORT SAHİPLERİ VİZE ALMASI ZORUNLUDUR. 

İşlem Süres 5 İŞ GÜNÜ

Büyük Elçlk Ugur Mumcu sok. No: 74/1-2 06700 G.O.P. ANKARA TEL: 312 436 04 00 E-MAİL: ankaraethiopiaembassy@gmail.com

TİCARİ BAŞVURULARDA AYRIYETTEN ;

Tüm ticari vize başvu sahipleri Etiyopyadaki  Göçmenlik Ofisi'nden  VISA ONAY MEKTUBU  almalıdır. Etiyopya'daki davet eden şirket, başvuran adına Etiyopyadan onay mektubunu almalıdır.

Vize Merkezi

ysldzontve / 02/05/2020 17:27

Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?.

Etiyopya ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.