Vietnam Vize Evrakları: Yeni Liste [2022] - Eraytur
Vietnam Vizesi

Vietnam Vize Evrakları: Yeni Liste [2022]

Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti Güneydoğu Asya’da yer alan ve doğal güzellikleri, dünyanın ileri gelen tatil merkezleri ile cazibe merkezi olan bir ülkedir. Ha Long Koyu, Cat Ba Adası gibi turistik merkezleri gelişmiş ülke vatandaşlarının ziyaretleri ile ön plana çıkmaktadır. Vietnam’a turistik ve ticari seyahatte bulunmak isteyen Türkiye vatandaşları vize almak durumundadır. Vietnam vize evrakları vize başvuru merkezlerine Vietnam vize işlemleri için verilen belgelerdir. Bu belgeler ile vize süreci başlamış olur.

Vietnam Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

Vietnam turistik vize ve ticari vize işlemleri 5-7 gün içinde sonuçlandıktan sonra vize sahibi kişiler ülkeye giriş yapabilmektedir. Vietnam’ı diğer ülkelerden ayıran özelliği turistik ziyaretlerde istenen C1 belgesidir. Bu belge olmadan vize başvuruları kabul edilmez.

Vietnam Turistik Vize

Vietnam’a turistik gezi, tur yapmak isteyenler Vietnam Turistik Vizesi almak durumundadır. Minimum 1 ay maksimum 3 aylık bir süre ile verilen turistik vizeler tek girişlidir.

Vize başvurusunda bulunacak kişiler Vietnam Ankara Büyükelçiliğine şahsen başvuruda bulunabilir, ancak C1 belgesini edinmek kişisel olarak çok kolay değildir, bu yüzden vize başvuru merkezlerinden yapılan vize başvuru işlemleri daha konforlu ve hızlı olmaktadır.

Vietnam Vize Evrakları Turistik Vize için şöyledir:

 • C1 Belgesi- Turistik vize başvuruları için davetiye niteliği taşıyan C1 Belgesi, giriş tarihi ve gidiş amacını içerir. Vietnam Göçmenlik Bürosu tarafından düzenlenir. Belgenin alınma süresi iki haftayı bulmaktadır. Vize başvuru işlemlerinin başlaması için gerekli olan bu belgeyi vize başvuru merkezleri aracılığı ile almak mümkündür. Seyahat planları ve vize alım süreci C1 alım süresi hesaplanarak yapılmalıdır.
 • Pasaport- 6 ay geçerliliği bulunan pasaportun sayfaları renkli fotokopi ile sunulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraflar- 2 adet biyometrik fotoğrafın arka fonu beyaz olmalıdır.
 • Kimlik fotokopileri- Kimlik kartının renkli fotokopileri verilmelidir.
 • Vize talep dilekçesi- Vize talep dilekçesi Vietnam Ankara Büyükelçiliğine hitaben yazılır, seyahat tarihleri, amacı belirtilir.
 • Konaklama ve ulaşım rezerveler- C1 belgesi almak için de gerekli olan otel ve ulaşım rezervasyon bilgileri düzenlenir.

Vietnam Ticari Vize

Vietnam’a iş seyahatinde bulunacak kişiler iş ilişkilerini gösteren belgeleri vize başvuru dosyasına eklemelidir. Vietnam vize evrakları ticari vize için şöyledir:

 • Seyahat sonrası 6 ay geçerli pasaport
 • 2 adet güncel biyometrik fotoğraf, beyaz arka fonlu olmalıdır.
 • Kimlik fotokopileri renkli ve önlü arkalı çekilmiş olmalıdır.
 • Vize talep dilekçesi, şirket antetli kağıdına yazılmalı, seyahat planını içermeli ve Vietnam’daki şirket bilgileri de geçmelidir.
 • Vietnam Göçmen Ofisi onaylı davetiye Vietnam’daki şirket tarafından yazılır, imzalı ve kaşeli olmalı, şirketin antetli kağıdına yazılmalıdır.

Vietnam vize işlemleri, C1 belge alımı da hesaba katılırsa 3 haftaya bulabilir. Seyahat planları vize alım süreci düşünülerek yapılmalıdır.

Vietnam Vizesi Önemli Notlar 2022

Vietnam Vize İstiyor Mu?

Vietnam, Türkiye’de bulunan bireyler için vize talebinde bulunmaktadır. Turistik olarak gerçekleşecek seyahat planlanmasından hemen önce Vietnam vizesi müracaatında bulunmak zorunlu bir haldir. İlgili makamlarca istenilen gerekli evrak koşulları, ülkenin içerisinde bulunduğu duruma bağlı olarak değişkenlikler gösterebilmektedir. Vietnam’a seyahat edecek bireylerin ilgili makamlar tarafından vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Ancak turistik türdeki vize için başvuru yapma koşulu aranmamaktadır. Gerekli görülen ve talep edilen evraklar Vize Merkez’ine gönderilerek vize hizmeti sağlanabilmektedir. Turistik türdeki vize için C1 belgesi ve davetiye zorunluluğu barındırılmaktadır. Kişinin davetiyesi bulunmuyor ise Vize Merkezi davetiye süreçlerini kişinin şahsi adına yönetmektedir.

 Davetiyesiz müracaatlar asla kabul edilmemektedir. Vize müracaatını erken bir tarihte, seyahat planlamasından en az 1 ay önce yapılması tavsiye edilmektedir. Turistik vize ise başvuru yapan şahıs için kısa süreli bir zaman zarfı içerisinde kalış hakkı tanımlamaktadır. Bu tür vize ile seyahat imkânı olmaktadır, çalışma ve oturum izni gibi işlemlere asla etki etmemektedir.

Vietnam Vizesi Nasıl Alınmaktadır?

Vietnam vizesi için Türkiye sınırları içerisinde, Türk vatandaşlığını barındıran kişiler için özellikle pasaport istenilen bir nitelikte olması gerekmektedir. Vize başvurusu esnasında mesleki bir ayrım yapılmamaktadır. Vize işlemleri esnasında kullanılacak olan pasaportun seyahat bitiminde sonra en az 6 ay gibi bir süre daha geçerli olması gerekmektedir.

Pasaport içerisindeki vize bölümünün en az 2 sayfa boş olması zorunludur. Yıpranmış ya da eski bir pasaport ile yapılmış olan vize başvuruları kabul edilip, vize kişiye tanımlansa dahi ülkeye giriş yapıldığı takdirde geri çevrilmesi mümkün bir durumdur.

T.C. bordo sahipleri olan vatandaşlar turistik vizeye tabi tutulmaktadır. Özel bir hizmet sahiplerinin pasaportları ise 90 güne kadar yapılacak olan seyahat için vize başvurusundan muaf tutulmaktadır. Vize süresince başvuru esnasında belirtilen Vietnam seyahatinin süresi boyunca kadardır.

Turistik vize süresi ise kısa süreli bir vize olarak belirtilir ve tek girişlidir. Vizenin süresi boyunca başvuruda belirtilmiş olan süre kadardır, turistik vizenin belirtilmiş olan süresi Vietnam seyahatinden uzun olmamalıdır. Vizede bulunan geçerlilik tarihinden önce Vietnam’dan çıkış gerçekleştirilir ise bu vize ile tekrar Vietnam’a giriş işlemi gerçekleştirilemez.

Vietnam Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • C1 Belgesi: Vietnam vize başvurularında zorunlu bir belge olarak kayıtlara geçmektedir. Yanı sıra talep edilen bir çeşit onay mektubu olarak geçmektedir.
 • Pasaport: Vietnam’a yapılacak seyahatlerde faaliyet gösterecek pasaportların, ülkeye dönüş tarihinden en az 6 ay daha geçerliliğinin olması aranmaktadır.
 • Fotoğraf: 2 adet kişiye ait biyometrik fotoğrafın dosya içerisinde bulundurulması şarttır. Son 6 ay içerisinde çekilmiş güncel bir fotoğraf olmalıdır ve arka fonunun beyaz olması gerekmektedir.
 • Ülkeye Giriş ve Çıkış Tarihleri: Vietnam’a yapılacak olan seyahat planının giriş-çıkış tarihleri kesinlikle dosya içerisinde bulundurulmalıdır.

Vietnam Başvuru Vizesi Kaç Günde Sonuçlanmaktadır?

Vietnam vizesi ortalama bir rakam olarak 10 ila 18 iş günü içerisinde olumlu ya da olumsuz bir şekilde sonuçlanmaktadır. Konsolosluğun yoğun olduğu tarihlerde ve resmî tatillerde ise bu süre belirtilen süreye nazaran değişkenlik gösterebilmektedir ve genellikle uzamaktadır.

Vietnam vize başvurusu için güncel hazırlanan rehbere https://www.eraytur.com/vietnam-vize/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Vietnam Vize Ücreti Ne Kadardır?

Vietnam ücreti ise ülkeye gerçekleştirilecek seyahatin amacına yönelik değişkenlikler göstermektedir. Ancak Vietnam vize ücreti vize havalimanında bastırılmak isteniyor ise 25 USD, konsolosluk tarafından işletilmek isteniyor ise 110 USD tutarı olarak belirlenmiştir. Ancak belirtilen gibi amaca göre farklılıklar da göstermektedir.

Vietnam vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/vietnam-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×