Vietnam Vizesi: 2023 Vize Nasıl Alınır? - Eraytur
Vietnam Vizesi

Vietnam Vizesi: 2023 Vize Nasıl Alınır?

Vize başvurularında her ülke farklı taleplerde bulunur. Yazımızı okuduktan sonra Vietnam’a gitmek için gerekli bilgileri edinmiş olacaksınız.

Vietnam Vizesi Alırken Bilinmesi Gerekenler

Vietnam, pasaport talep eden ülkeler arasında yer alır. Vietnam vizesi yeşil pasaport sahipleri açısından şart değildir.

Vietnam Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

 Bordo renkli klasik pasaport sahipleri Vietnam’a vize başvurusu yaparken şu hususlara dikkat etmesi gerekir:

 • Vietnam’a giriş yapmanız için gerekli olan izin belgesi 180 gün içerisinde en fazla 90 günü bulacak şekilde verilir. Daha uzun süre ziyarette bulunmak mümkün değildir.
 • Vizenin onaylandığı gün süresi başlar. Gelecek tarihte süresinin başlamasını talep edemezsiniz. Bu durumu göz önüne alarak Vietnam yolculuğunuza yakın bir tarihte vizenizi almanız gerekir.
 • Vize onayı Vietnam için 15 gün olarak onaylanmaktadır. Bazen de 30 gün onayları görülür. Daha uzun onaylar için farklı belgelere ihtiyaç duyulur.
 • Tüm vize işlemlerinizi firmamız aracılığı ile yapmanız mümkündür.

Vietnam vizenizin onaylanmama durumu vardır. Böyle bi durumda uçak tarihinden önce yeni bir vize başvurusu yapmak gerekir. Bu ihtimal göz önüne alınarak vize işlemleri son dakikalara bırakılmamalıdır.

Vietnam vizesi için gerekli evraklar hususunda her vize türü için bilgilendirmelerde bulunacağız…

Vietnam Vize İstiyor Mu?

Vietnam, Türkiye’de bulunan bireyler için vize talebinde bulunmaktadır. Turistik olarak gerçekleşecek seyahat planlanmasından hemen önce Vietnam vizesi müracaatında bulunmak zorunlu bir haldir. İlgili makamlarca istenilen gerekli evrak koşulları, ülkenin içerisinde bulunduğu duruma bağlı olarak değişkenlikler gösterebilmektedir. Vietnam’a seyahat edecek bireylerin ilgili makamlar tarafından vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Ancak turistik türdeki vize için başvuru yapma koşulu aranmamaktadır. Gerekli görülen ve talep edilen evraklar Vize Merkez’ine gönderilerek vize hizmeti sağlanabilmektedir. Turistik türdeki vize için C1 belgesi ve davetiye zorunluluğu barındırılmaktadır. Kişinin davetiyesi bulunmuyor ise Vize Merkezi davetiye süreçlerini kişinin şahsi adına yönetmektedir.

 Davetiyesiz müracaatlar asla kabul edilmemektedir. Vize müracaatını erken bir tarihte, seyahat planlamasından en az 1 ay önce yapılması tavsiye edilmektedir. Turistik vize ise başvuru yapan şahıs için kısa süreli bir zaman zarfı içerisinde kalış hakkı tanımlamaktadır. Bu tür vize ile seyahat imkânı olmaktadır, çalışma ve oturum izni gibi işlemlere asla etki etmemektedir.

Vietnam Vizesi Nasıl Alınmaktadır?

Vietnam vizesi için Türkiye sınırları içerisinde, Türk vatandaşlığını barındıran kişiler için özellikle pasaport istenilen bir nitelikte olması gerekmektedir. Vize başvurusu esnasında mesleki bir ayrım yapılmamaktadır. Vize işlemleri esnasında kullanılacak olan pasaportun seyahat bitiminde sonra en az 6 ay gibi bir süre daha geçerli olması gerekmektedir.

Pasaport içerisindeki vize bölümünün en az 2 sayfa boş olması zorunludur. Yıpranmış ya da eski bir pasaport ile yapılmış olan vize başvuruları kabul edilip, vize kişiye tanımlansa dahi ülkeye giriş yapıldığı takdirde geri çevrilmesi mümkün bir durumdur.

T.C. bordo sahipleri olan vatandaşlar turistik vizeye tabi tutulmaktadır. Özel bir hizmet sahiplerinin pasaportları ise 90 güne kadar yapılacak olan seyahat için vize başvurusundan muaf tutulmaktadır. Vize süresince başvuru esnasında belirtilen Vietnam seyahatinin süresi boyunca kadardır.

Turistik vize süresi ise kısa süreli bir vize olarak belirtilir ve tek girişlidir. Vizenin süresi boyunca başvuruda belirtilmiş olan süre kadardır, turistik vizenin belirtilmiş olan süresi Vietnam seyahatinden uzun olmamalıdır. Vizede bulunan geçerlilik tarihinden önce Vietnam’dan çıkış gerçekleştirilir ise bu vize ile tekrar Vietnam’a giriş işlemi gerçekleştirilemez.

Vietnam Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • C1 Belgesi: Vietnam vize başvurularında zorunlu bir belge olarak kayıtlara geçmektedir. Yanı sıra talep edilen bir çeşit onay mektubu olarak geçmektedir.
 • Pasaport: Vietnam’a yapılacak seyahatlerde faaliyet gösterecek pasaportların, ülkeye dönüş tarihinden en az 6 ay daha geçerliliğinin olması aranmaktadır.
 • Fotoğraf: 2 adet kişiye ait biyometrik fotoğrafın dosya içerisinde bulundurulması şarttır. Son 6 ay içerisinde çekilmiş güncel bir fotoğraf olmalıdır ve arka fonunun beyaz olması gerekmektedir.
 • Ülkeye Giriş ve Çıkış Tarihleri: Vietnam’a yapılacak olan seyahat planının giriş-çıkış tarihleri kesinlikle dosya içerisinde bulundurulmalıdır.

Vietnam Başvuru Vizesi Kaç Günde Sonuçlanmaktadır?

Vietnam vizesi ortalama bir rakam olarak 10 ila 18 iş günü içerisinde olumlu ya da olumsuz bir şekilde sonuçlanmaktadır. Konsolosluğun yoğun olduğu tarihlerde ve resmî tatillerde ise bu süre belirtilen süreye nazaran değişkenlik gösterebilmektedir ve genellikle uzamaktadır.

Vietnam vize başvurusu için güncel hazırlanan rehbere https://www.eraytur.com/vietnam-vize/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Vietnam Vize Ücreti Ne Kadardır?

Vietnam ücreti ise ülkeye gerçekleştirilecek seyahatin amacına yönelik değişkenlikler göstermektedir. Ancak Vietnam vize ücreti vize havalimanında bastırılmak isteniyor ise 25 USD, konsolosluk tarafından işletilmek isteniyor ise 110 USD tutarı olarak belirlenmiştir. Ancak belirtilen gibi amaca göre farklılıklar da göstermektedir.

Vietnam vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/vietnam-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Vietnam’da Turist Olarak Gezmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Vietnam’a yolculuk yapacaksanız hangi amaçla gittiğinizi netleştirmeniz gerekir. Yolculuk sebebi turizm olduğunda Vietnam turistik vize başvurusunda bulunmanız gerekir.

Tüm başvuruların kabul yeri olan Ankara Vietnam Başkonsolosluk binası, turizm için yapılan vize başvurusunda da kullanılır. Konsolosluk ofisi, başvurunuzu kabul edecektir.

 Ancak Ankara’ya gidecek vaktiniz yoksa, firmamız size yardımcı olur. Daha önce vize almışsanız şahsen gitmeden de vize almanız mümkündür.

Bir kargo ile belgelerinizi bize ulaştırmanız yeterli olacaktır. Vietnam’a turist olarak gitmek için şu belgeler talep edilir:

 • C1 belgesi alınmalıdır. Bu belge göçmenlik bürosu tarafından hazırlanır.
 • Pasaport, geçerlilik tarihi devam etmelidir.
 • Başvuru sahibine ait kimlik fotokopisi, çift taraflı olmalıdır.
 • Yolculuk detayları, uçak ve otel rezervasyonu, müze giriş belgeleri gibi.
 • Kapı vizesi, Vietnam havaalanında temin edilir.

Bütün bu belgeler eksiksiz olarak sunulmalıdır. Konsolosluk gerekli görürse ilave belge isteyebilir.

 Vietnam vizesi kaç günde çıkar sorusuna net cevap vermek zordur. Ancak belgelerinizi eksiksiz teslim ederseniz 7 iş günü içerisinde vizeniz çıkar.

Ancak başvuru sayısı çok olurda onaylanma süresi de uzayacaktır. Araya resmî tatillerin girmesi de sürede uzamaya neden olur. Yolculuk öncesinde çalışma takvimine göz atmanızda fayda vardır.

C1 Belgesi Nedir?

Vietnam vizesinin zor alındığı söylentileri ortada gezmektedir. Aslında Vietnam vizesi almak zor değildir. Sadece birkaç işlem yapılması gerekir. Aşılması gereken basamaklar bulunur.

Bunlardan biri de C1 adı verilen belgeyi temin etmektir. Vietnam C1 belgesi turist olarak Vietnam’a gitmek isteyen kişilerden istenir. Kısaca onay mektubu olarak tanımlanması mümkündür.

Bu belgede Vietnam’a gidiş sebebiniz net olarak yer alır. C1 belgesi almak biraz uzun bir süreçtir. Karışık sayılır. Ancak şimdi bu belgeyi nasıl alacağınızı yazacağız.

 Öncelikle bu belge hakkında bilmeniz gerekenler şunlardır:

 • Vietnam’da yer alan göçmenlik bürosu tarafından verilen bir belgedir.
 • Şahıs olarak başvuru yapılır. Bunun için Vietnam’da hizmet veren herhangi bir seyahat firması ile iletişime geçerek anlaşma sağlamanız gerekir.
 • Anlaştığınız acente sizden belirli bir ücretle birlikte uçak biletlerinizi talep eder.
 • Bahsedilen ödemeyi, acente tarafından size bildirilen şekilde yapmanız gerekir.
 • Bir iki hafta içerisinde C1 belgeniz hazır olur.

Vietnam’da yer alan firma tarafından uygun görülmezseniz bu belge için başvuru yapmama ihtimalleri vardır.

Vietnam’a turizm amaçlı gitmek bu durumlarda zorlaşmaktadır. Vietnam’da sizin adınıza C1 belgesi çıkartacak kişinin güvenilir ve dürüst bir yapıda olması gerekir.

 Herhangi bir olumsuz durumun yaşanmasını engelleyecek tecrübede olması gerekir.

Vietnam’a Ticari Vize

Konsolosluk tarafından belirlenen şartları yerine getirerek Vietnam ticari vize almanız mümkündür. Vietnam ticari vize başvurusuyapmanız için SGK çalışanı olmalısınız. Ayrıca iş veren kişiler de başvuru yapabilir.

Gerekli evrakları bir araya getirdikten sonra Ankara’ya şahsen başvuru yaparak bu vize alınabilir. Ticari vizenin onayı belirli bir zaman gerektirir. Bu nedenle yolculuktan en az üç hafta önce başvuru yapmak gerekir.

Ticari vizelerde diğer vize türlerine oranla daha fazla evrak talep edilir. Bu sayede diğer vize türlerinden daha fazla hak sahibi yapar.

 •  Örneğin Vietnam turistik vizeyle yapabildiklerinizden çok daha fazlasını Vietnam ticari vize ile yapmanız mümkündür.
 •  Eğer turistik vize alarak ticaret yapmaya çalışırsanız olumsuz durumlarla karşılaşırsınız. Bir daha Vietnam’a giriş izni verilmeyebilir. Bu nedenle Vietnam seyahatinize uygun vizeyi almanız şarttır.
 • Ticari vize alırken her vize türünde istenilen belgeler hazırlanır. Onlara ek olarak B1 belgesi istenir. Ayrıca ticaret için gidecek kişi, çalışmaya devam ettiği yerden bir izin dilekçesi almalıdır.
 • Dilekçede kurum tarafından görev verildiği açık bir şekilde yazılmalıdır. Kaç gün süreyle izinli olduğu da bu dilekçede yazmalıdır.
 • Ticari ziyaretin amacı tarım ile ilgili olduğunda gidecek kişinin tarımla uğraşan biri olduğunu belgelemesi gerekir.

Bağlı olduğu tarım ve hayvancılık odasından gerekli belgeyi almalıdır. Aynı şekilde şirket sahipleri de bağlı oldukları ticaret odalarında belge almalıdır.

Bu evraklar gerekli yerlere teslim edilmezse Vietnam ticari vize onayı çıkmaz.

Ayrıca ticari vize başvurusunda diğer belgelere ek olarak hizmet döküm belgeleri de istenir. Şirkete ait kaşe, vergi levhası gibi firmaya özel olan bilgilerin de sunulması gerekir.

Böylelikle Vietnam konsolosluğu başvuru yapan kişinin ticari niyetinden emin olur ve vizeye izin verir.

Ticari vize almak isteyen kişiler için zaman oldukça değerlidir. Vize işlemleri ile uğraşmak zaman alabilir.

Bu işlemlerle uğraşmak istemeyen ticaret insanları, bize belgelerini ulaştırabilir. Biz uzun zamandır bu işi yapan bir firma olarak sizin adınıza vize alabiliriz.

Vietnam vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/vietnam-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

B1 Belgesi Nedir?

Ticari vizeler, B1 belgesi olarak da adlandırılır. B1 belgesini hazırlayan yer Vietnam göçmenlik ofisidir. Onaylamasını da yine Vietnam göçmenlik ofisi üstlenmiştir. Bu belgede şu bilgiler yer alır:

 • Başvuru yapanın kimlik bilgileri,
 • Pasaport numarası,
 • Ticari amacını gösteren evrak,
 • Kaç gün konaklayacağı bilgisi.

Hazırlanan belge, ticari ilişki kurulan Vietnam şirketi tarafından teslim alınır. Geçerlilik süresi maksimum 90 gündür.

 Bu belge olmadan Vietnam’a ticari vize alınması mümkün olmaz. Başvurunun değerlendirilmesi aşamasında bakılan en önemli belgedir. Vietnam B1 belgesi şarttır. Çünkü bu belgeedinilmeden vize onayı almak söz konusu olamaz.

Vietnam’a Çalışma Vizesi

Vietnam’da uzun süreli yaşamak için kısa süreli vizelerin alınması yetmez. Bir ila üç yıl arasında değişen bir süreyle izin almak için sürekli oturum kartı alınmalıdır.

 Bu kart olmadan Vietnam çalışma vizesi söz konusu olamaz.

Alınan oturum kartı geçici olarak verilir.

Bu kartı almak için bazı şartları taşımak gerekir. Şu kişiler geçici oturum kartından faydalanabilir:

 • Şirket çalışanı olan kişiler,
 • Yanında işçi çalıştıran şirket sahibi,
 • Vietnam bakanlığı izniyle kart alabilen avukatlar,
 • Eğitimine Vietnam’da devam edecek kişiler,
 • Ulusal programlarda görevlendirilen kişiler,
 • Sayılan bu kişilerin birinci derece akrabaları.

Geçici oturum almak için pasaport süresi bir yıldan az kalmamış olmalıdır. Bu kart alındığında Vietnam’da çalışma izni için başvuru yapmak mümkündür. Geçici oturum kartı kaybolursa fark edildiği an bildirmek gerekir.

Uzun süreli oturum izni almak içinVietnam aile birleşimialmak da yeterli olur.  Vietnam aile ziyareti vizesi kısa süreli kalmalar için geçerlidir ama aile birleşimi uzun süre Vietnam’da yaşamak için alınmalıdır.

Vietnam Vize Ücreti ve Fotoğraf Ebatları

Vietnam vizesi kaç para gibi sempatik sorularla karşılaşmaktayız bu sorularınızın yanıtlarını şöyle vermiş olalım:

Vietnam’a alınan her vize türünde ödenmesi gereken bir ücret vardır. Vietnam vize ücreti alınan vize türüne göre değişir. Vize süresi uzadıkça ücret artar. Turistik vize başvurusuna 110 Euro ödeme yapılması gerekir. Ticari vizelerde ise 130 Euro ödeme alınır.

Vize başvurusunda kullanılan fotoğraf boyutları da önceden belirlenmiştir. Kurallara uygun ebatlarda olması gerekir. 35 * 45 boyutunda kesilmiş olması gerekir.

Bu fotoğraf boyutu Vietnam aile birleşimi vizesi için de talep edilen ölçüdür. Aile birleşimi vizesi, ailenin kutsallığı kabul edilerek var olmuştur. Farklı ülkelerdeki eşlerin aynı yerde yaşaması için alınır. Kadın, erkek ya da çocuklar için bu tür vizeye başvuru yapılabilir.

Yazımızda vize türleri için hangi işlemlerde bulunmanız gerektiğini bununla birlikte Vietnam vizesi ne kadar ve fotoğraf ebatları nasıl olmalı gibi sorularınıza cevap buldunuz.

Vietnam vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/vietnam-vize-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Vietnam Vizesi S.S.S.

Vietnam C1 belgesi nasıl alınır?
uçak biletinizin görselini ve pasaport bilgileriniz yeterlidir.
Vietnam Türk vatandaşlarından vize istiyor mu?
Vietnam, Türkiye’den vize isteyen ülkeler arasında yer alır. Ülkeye gitmek isteyen kişiler, gitme amacına göre bir vize türüne müracaat etmelidir.
Vietnam Türklerden vize istiyor mu?
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Vietnam’a giriş yapmak için vize alması bir zorunluluktur. Umuma Mahsus pasaporta sahip olan vatandaşlardan vize istenir. Ancak Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport sahiplerine dair muafiyet anlaşmalarının olduğunu belirtmek gerek.
Vietnam vize ücreti ne kadar?
Vietnam çok girişli vize ücreti 175 dolar iken tek girişli vize ücreti 80 dolar kadardır. Vietnam vize ücreti tek girişli olmak kaydı ile 80 Dolar olarak belirlenmiştir. Ödeme adımı dijital olarak da kayıt altına alınır.
Vietnam vizesi kaç günde çıkar?
15 gün ile 1 ay arasında sürmektedir.
Vietnam yeşil pasaporta vize istiyor mu?
Vietnam, resmi pasaport dışında pasaportlara sahip olan Türk vatandaşlarından vize talep eder. Ülkeye gitmek için turistik, eğitim, çalışma, ticari gibi vize türlerinden birini almanız gerekir. Yeşil pasaport sahibi olan T.C. vatandaşlarının 180 günlük süre zarfında 90 gün olacak şekilde vizeden muaf kabul edildiği belirtilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×