Vietnam Vizesi: En İyi Vize Rehberi

  VİETNAM VİZESİ

  TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

  NEDİR?

  Vietnam turistik vizesi için şahısların bütün evraklarını eksiksiz olarak hazırlaması gerekli evraklar ile ilgili birimlere başvuruların yapmaları gerekmektedir. Son zamanlarda Vietnam turistik vizesi için çok fazla başvuru yapılmaktadır. Vietnam’ın doğal güzelliklerini görmek isteyen bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gerekli adımları izleyerek Vietnam vizesi için başvurularını yapabilirler.

  KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

  Umuma mahsus pasaport sahipler bütün turistik seyahatler için resmi pasaport sahipleri ise 90 günü geçen turistik seyahatler için Vietnam turistik vizesi almalıdır. Vietnam turistik vizesi kısa süreli bir vize olup tek girişli bir vizedir. Vietnam turistik vizenin süresi vize başvurusu sırasında gerçekleşmesini belirttiğiniz Vietnam seyahatinin süresi kadar olmaktadır, turistik vizenin süresi planladığınız Vietnam seyahatinden daha uzun olmamaktadır.

  NEREYE BAŞVURULUR?

  Vietnam turistik vizesi alabilmek için şahıslar Vietnam’ın Türkiye temsilciliklerine başvurularını yapabilirler.

  GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  1. C1 Davetiyesi. Vietnam turist vizesi alımı için C1 davetiyesi şarttır. Vize Merkezi bu davetiyeyi sizin adınıza almaktadır. C1 belgesi hakkında daha fazla bilgi için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçiniz.

  2. Vize başvuru formu. Vietnam turistik vizesi için eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş Vietnam makamlarınca hazırlanan başvuru formu istenmektedir.

  3. Pasaport. Vietnam turistik vize için güncel pasaportunuzun aslı gerekmekte olup pasaportunuzun istenilen kriterlere uyması çok önemlidir. Pasaportunuzun seyahat sonrası en az 6 ay geçerlilik süresi olmalıdır.

  4. Fotoğraf. Vietnam turist vizesi için biyometrik fotoğraf getirmelisiniz. Fotoğrafınız beyaz fon üzerine çekilmiş olmalı ve güncel olmalıdır. Bu fotoğraftan sizden 2 tane istenmektedir.

  5. Nüfus cüzdanı. Vietnam turistik vizesi için nüfus cüzdanınızın fotokopisi istenmektedir.

  6. Dilekçe. Ülkeye giriş ve çıkış tarihlerini içeren dilekçe.

  7. Otel ve uçak rezervasyonu. Vietnam turistik vize için hem otel rezervasyonu hem de gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu ile ilgili belgeleri vermeniz gerekmektedir.

  BİOMETRİK VERİ GEREKLİ MİDİR?

  Biyometrik veri ibrazı Vietnam Konsolosluğu’nun isteğine bağlı olarak verilmektedir. Şahısların sistemde yer alan biyometrik verileri kullanılabilir ise bu durumda şahıslardan biyometrik veri ibrazı istenmez. Ancak şahısların sistemde biyometrik verileri bulunmuyor ise bu durumda biyometrik verilerini vermek üzere konsolosluğa gitmeleri gerekecektir.

  NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKMEKTEDİR?

  Seyahat edilecek tarihten iki hafta önce başvuru yapmak vizenin çıkması için gerekli olan süreyi verecektir.

  NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?

  Vietnam turistik vizesi şahısların evraklarını eksiksiz olarak teslim etmesinin ardından kısa sürede çıkmaktadır. Bu süre bazı durumlara göre uzayabilir. Net olarak çıkış süresi belirtilmemekle beraber bütün başvuru yapan şahıslar için evraklarda bütün bilgilerin yer aldığından ve evraklarım eksiksiz olduğundan emin olunması istenmektedir.

  TİCARİ VİZE İŞLEMLERİ

  NEDİR?

  Vietnam ticari vizesi ile fuar ve seminer gibi ticari faaliyetler ile toplantılara da katılmak mümkündür. İş insanlarının aldığı ve Vietnam’da uzun süreli olarak da konaklama sağlayan bir vize türü olan Vietnam ticari vizesi ile bütün ticari işlemleri yapmak mümkündür. Bunun için ticari vize başvurusu yapılırken seyahat detaylarına ilişkin bütün detayları paylaşmak gerekmektedir.

  KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

  Vietnam ticari vizesi, kısa süreli Vietnam vizesi sınıfı arasında yer almakla birlikte geçerlilik süresi turistik vizeye göre genellikle daha uzun olmaktadır. Bu süre Vietnam’da yapacağınız ticari faaliyete göre ve finansal durumunuza göre değişiklik gösterebilir.

  NEREYE BAŞVURULUR?

  Vietnam Konsolosluğu başvuru yapılacak ve Vietnam ticari vizesi alabilecek yetkili birimdir.

  DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

  Davetiyede şahısların beraber iş yapacakları ticari firmadan bütün bilgiler yer almalı ve şirket yetkilisi tarafından ıslak imzalı olarak gönderilmelidir.

  GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  1.B1 belgesi. Vietnam ticari vize için B1 belgesi adı verilen davetiye yazısı gerekmektedir. Bu belge Vietnam dışişleri bakanlığı tarafından onaylı olmalıdır. Bu evrak hakkında daha fazla bilgi için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçiniz.

  2.Vize talep dilekçesi. Vietnam ticari vize talep dilekçesi de ticari vize için gerekli olan bir diğer evraktır. Bu evrakın Vietnam makamlarının istediği kriterlere uyması çok önemlidir. Dilekçeniz şirketinizin antetli kağıdına ve şirket yetkilisi ya da işveren tarafından yazılmış ve şirket yetkilisi tarafından kaşe atılarak imzalanmış olmalıdır. Dilekçede vize başvuru sahibinin Vietnam seyahat tarih aralıklarını, seyahat amacını, seyahatin sponsorunu ve vize ihlalinde bulunulmayacağı beyan edilmelidir. Dilekçeniz İngilizce yazılmalıdır.

  3.Pasaport. Vietnam makamları pasaportun istenen kriterleri karşılayıp karşılamadığına çok önem vermektedir. Pasaportunuzun seyahat sonrası en az 6 ay geçerlilik süresi olmalıdır.

  4.Vize başvuru formu.Vietnam ticari vize için Vietnam makamlarınca hazırlanmış vize başvuru formu gereklidir. Vize başvuru formu  başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmalı, başvuru sahibinin diğer evraklarında belirttiği bilgileri desteklemeli ve ıslak imzası olmalıdır.

  5. Fotoğraf. Vietnam ticari vize için sizden 2 adet biyometrik fotoğraf istenmektedir. Fotoğrafınız güncel olmalı, önden çekilmiş olmalı ve yüzü gizleyen unsurlar olmamalıdır.

  6. Otel ve uçak rezervasyonu. Vietnam ticari vize için hem otel rezervasyonunuzun hem de gidiş ve dönüş uçak bileti rezervasyonunuzun olduğunu gösterir belge gereklidir.

  7. Seyahat sağlık sigortası. Gerekli evraklar arasında en az 30.000 Euro değerinde, uluslararası geçerliliği olan, başvuru sahibinin Vietnam seyahat süresini kapsayan seyahat sağlık sigortası da vardır.

  NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

  Başvuru için seyahate bir ay kala işlemleri başlatmak iyi olacaktır. Ancak vize alındıktan sonra seyahate ilişkin planları yapmak tavsiye edilmektedir.

  RANDEVU NASIL ALINIR?

  Randevu almak üzere vize merkezleri ile iletişime geçebilirsiniz.

  AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

  NEDİR?

  Vietnam aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak için aşağıda yer alan evrakları istendiği hazırlayarak ilgili birimlere randevu tarihinde sunabilirsiniz.

  KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

  Veriliş süresi net bilinmemekle beraber şahısların finansal durumuna göre  ve yanına gidilecek aile üyesi ya da arkadaşın iş durumuna göre bu süre belirlenir.

  NEREYE BAŞVURULUR?

  Vietnam Konsolosluğu şahısların başvuru yapabilecekleri yetkili birimdir.

  GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  1. Pasaport. Vietnam aile ziyareti vize başvurusu için pasaportun seyahat tarihinden sonra en az 6 ay geçerliliğin ve 2 adet boş vize sayfasının bulunması gereklidir.
  2. Başvuru Formu. Vietnam aile ziyareti vizesi için başvuru formunun tam olarak doldurulması gereklidir.
  1. Davet Mektubu. Vietnam’dan alınacak davet mektubunun noter onaylı olması gereklidir.
  2. Fotoğraf. İki adet güncel, arka fonu beyaz fotoğraf gerekmektedir.
  3. Sağlık sigortası. Vietnam’da bulunacağız zamanı kapsayan seyahat sağlık sigortası beyan edilmelidir.
  4. Dilekçe. Başvuru sahibi çalışansa bağlı bulunduğu şirketin antetli kağıdına şirket yetkilisi tarafından Büyükelçiliği istinaden yazılmış izin dilekçesini ibraz etmesi gerekmektedir. Dilekçede başvuru sahibinin şirkette izinli olduğu tarihler belirtmeli, kaşeli ve imzalı bir şekilde sunulmalıdır.
  5. Uçak bileti rezervasyonu. Vietnam aile ziyareti vize başvuru evrakları arasında uçak bileti rezervasyonu bulunmalıdır.

  DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

  Bütün kimlik ve iş bilgileri aynı zamanda da adres bilgileri yer almalıdır.

  NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

  Seyahate iki ay kala en geç ise bir ay kala aile ve arkadaş ziyareti vizesi için başvuru yapılması iyi olacaktır.

  RANDEVU NASIL ALINIR?

  Randevu için vize merkezleri hizmet vermektedir.

  TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

  NEDİR?

  Transit vizesi geçiş vizesidir ve diğer ülkelere gidişlerde Vietnam üzerinden geçiş yapılacağı durumlarda alınması gerekmektedir.

  KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

  Süreli olarak verilmez sadece geçiş izni olarak verilmektedir.

  NEREYE BAŞVURULUR?

  Başvuru yapılacak yetkili birim Vietnam Konsolosluğu’dur.

  GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  1- C1 Davetiyesi (Aslı)

  2- Vietnam vize başvuru formu

  3-  En az 6 ay geçerli olan pasaport

  4-  2 adet beyaz fon üzeri biyometrik fotoğraf (güncel)

  5- Nüfus cüzdanı fotokopisi

  6- Otel ve uçak rezervasyonu

  NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

  Seyahate bir ay kala başvuru işlemleri başlatılabilir.

  RANDEVU NASIL ALINIR?

  Randevu almak üzere Vietnam Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri ve seyahat acenteleri ile iletişime geçilmesi tavsiye edilir.

  Vietnam vizesi için Türk vatandaşlarının pasaportlarının istenilen kriterde olması gereklidir. Vize başvurusunda meslek ayrımı bulunmaz. Vize işlemlerinde kullanılacak pasaportun seyahat sonrası için en az 6 ay geçerli olması gereklidiri.  Pasaportun vize bölümünde en az 2 boş sayfasının olması gerekir. Yıpranmış pasaportla yapılan vize başvurusu kabul edilse, vize verilse dahi ülkeye giriş yaptığınızda geri çevrilmeniz mümkündür.

  T.C. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri turistik vizeye tabidir. T.C. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeden muaftır. Turistik vize kısa süreli bir vizedir ve tek girişlidir. Vizenin süresi başvuruda belirtilen Vietnam seyahatinin süresi kadardır, turistik vizenin süresi Vietnam seyahatinden uzun olmamaktadır. Vizenin geçerlilik zamanından önce Vietnam’dan çıkış yapılırsa bu vizeyle tekrar giriş yapılamaz. Vietnam vizesi almanın iki yolu vardır. Birincisi Vietnam Konsolosluğu’na bireysel başvuru yapılmasıdır. Türkiye’deki Vietnam Büyükelçiliği Ankara’dadır, başvurular buraya yapılır. Dolayısıyla Türkiye’nin hangi ilinde yaşarsanız yaşayın turist vizesi başvurusu için Ankara gitmek zorundasınız.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir