Vietnam Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2022 - Eraytur
Vietnam Vizesi

Vietnam Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2022

Vize başvurularında her ülke farklı taleplerde bulunur. Yazımızı okuduktan sonra Vietnam’a gitmek için gerekli bilgileri edinmiş olacaksınız.

Tayvan Vizesi: En İyi Vize Rehberi

Vietnam Vizesi Alırken Bilinmesi Gerekenler

Vietnam, pasaport talep eden ülkeler arasında yer alır. Vietnam vizesi yeşil pasaport sahipleri açısından şart değildir.

Vietnam Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

 Bordo renkli klasik pasaport sahipleri Vietnam’a vize başvurusu yaparken şu hususlara dikkat etmesi gerekir:

Vietnam Türklerden vize istiyor mu?

Vietnam, Türk vatandaşlarından vize isteyen ülkelerden biridir. Ülkeye gitmek için turistik, ticari, çalışma, eğitim gibi vize türlerine başvuru yapılabilir.

Vietnam vizesi ücreti ne kadar?

Vietnam vize ücretleri, başvuru yapılan vize türlerine göre değişiklik göstermektedir. Tek girişli Vietnam vizesi için belirlenen ücret 80 dolar, çok girişli Vietnam vizesi ücreti 175 dolardır.

Çin vize istiyor mu?

Hong Kong ve Makau şehirlerine seyahat edecek olan Türk vatandaşları, kısa süreli seyahatleri için vizeden muaftır. Çin’in diğer şehirlerine seyahat etmek için gitme amacına göre vize alınması gerekir.
 • Vietnam’a giriş yapmanız için gerekli olan izin belgesi 180 gün içerisinde en fazla 90 günü bulacak şekilde verilir. Daha uzun süre ziyarette bulunmak mümkün değildir.
 • Vizenin onaylandığı gün süresi başlar. Gelecek tarihte süresinin başlamasını talep edemezsiniz. Bu durumu göz önüne alarak Vietnam yolculuğunuza yakın bir tarihte vizenizi almanız gerekir.
 • Vize onayı Vietnam için 15 gün olarak onaylanmaktadır. Bazen de 30 gün onayları görülür. Daha uzun onaylar için farklı belgelere ihtiyaç duyulur.
 • Tüm vize işlemlerinizi firmamız aracılığı ile yapmanız mümkündür.

Vietnam vizenizin onaylanmama durumu vardır. Böyle bi durumda uçak tarihinden önce yeni bir vize başvurusu yapmak gerekir. Bu ihtimal göz önüne alınarak vize işlemleri son dakikalara bırakılmamalıdır.

Vietnam vizesi için gerekli evraklar hususunda her vize türü için bilgilendirmelerde bulunacağız…

Vietnam’da Turist Olarak Gezmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Vietnam’a yolculuk yapacaksanız hangi amaçla gittiğinizi netleştirmeniz gerekir. Yolculuk sebebi turizm olduğunda Vietnam turistik vize başvurusunda bulunmanız gerekir.

Tüm başvuruların kabul yeri olan Ankara Vietnam Başkonsolosluk binası, turizm için yapılan vize başvurusunda da kullanılır. Konsolosluk ofisi, başvurunuzu kabul edecektir.

 Ancak Ankara’ya gidecek vaktiniz yoksa, firmamız size yardımcı olur. Daha önce vize almışsanız şahsen gitmeden de vize almanız mümkündür.

Bir kargo ile belgelerinizi bize ulaştırmanız yeterli olacaktır. Vietnam’a turist olarak gitmek için şu belgeler talep edilir:

 • C1 belgesi alınmalıdır. Bu belge göçmenlik bürosu tarafından hazırlanır.
 • Pasaport, geçerlilik tarihi devam etmelidir.
 • Başvuru sahibine ait kimlik fotokopisi, çift taraflı olmalıdır.
 • Yolculuk detayları, uçak ve otel rezervasyonu, müze giriş belgeleri gibi.
 • Kapı vizesi, Vietnam havaalanında temin edilir.

Bütün bu belgeler eksiksiz olarak sunulmalıdır. Konsolosluk gerekli görürse ilave belge isteyebilir.

 Vietnam vizesi kaç günde çıkar sorusuna net cevap vermek zordur. Ancak belgelerinizi eksiksiz teslim ederseniz 7 iş günü içerisinde vizeniz çıkar.

Ancak başvuru sayısı çok olurda onaylanma süresi de uzayacaktır. Araya resmî tatillerin girmesi de sürede uzamaya neden olur. Yolculuk öncesinde çalışma takvimine göz atmanızda fayda vardır.

C1 Belgesi Nedir?

Vietnam vizesinin zor alındığı söylentileri ortada gezmektedir. Aslında Vietnam vizesi almak zor değildir. Sadece birkaç işlem yapılması gerekir. Aşılması gereken basamaklar bulunur.

Bunlardan biri de C1 adı verilen belgeyi temin etmektir. Vietnam C1 belgesi turist olarak Vietnam’a gitmek isteyen kişilerden istenir. Kısaca onay mektubu olarak tanımlanması mümkündür.

Bu belgede Vietnam’a gidiş sebebiniz net olarak yer alır. C1 belgesi almak biraz uzun bir süreçtir. Karışık sayılır. Ancak şimdi bu belgeyi nasıl alacağınızı yazacağız.

 Öncelikle bu belge hakkında bilmeniz gerekenler şunlardır:

 • Vietnam’da yer alan göçmenlik bürosu tarafından verilen bir belgedir.
 • Şahıs olarak başvuru yapılır. Bunun için Vietnam’da hizmet veren herhangi bir seyahat firması ile iletişime geçerek anlaşma sağlamanız gerekir.
 • Anlaştığınız acente sizden belirli bir ücretle birlikte uçak biletlerinizi talep eder.
 • Bahsedilen ödemeyi, acente tarafından size bildirilen şekilde yapmanız gerekir.
 • Bir iki hafta içerisinde C1 belgeniz hazır olur.

Vietnam’da yer alan firma tarafından uygun görülmezseniz bu belge için başvuru yapmama ihtimalleri vardır.

Vietnam’a turizm amaçlı gitmek bu durumlarda zorlaşmaktadır. Vietnam’da sizin adınıza C1 belgesi çıkartacak kişinin güvenilir ve dürüst bir yapıda olması gerekir.

 Herhangi bir olumsuz durumun yaşanmasını engelleyecek tecrübede olması gerekir.

Vietnam’a Ticari Vize

Konsolosluk tarafından belirlenen şartları yerine getirerek Vietnam ticari vize almanız mümkündür. Vietnam ticari vize başvurusuyapmanız için SGK çalışanı olmalısınız. Ayrıca iş veren kişiler de başvuru yapabilir.

Gerekli evrakları bir araya getirdikten sonra Ankara’ya şahsen başvuru yaparak bu vize alınabilir. Ticari vizenin onayı belirli bir zaman gerektirir. Bu nedenle yolculuktan en az üç hafta önce başvuru yapmak gerekir.

Ticari vizelerde diğer vize türlerine oranla daha fazla evrak talep edilir. Bu sayede diğer vize türlerinden daha fazla hak sahibi yapar.

 •  Örneğin Vietnam turistik vizeyle yapabildiklerinizden çok daha fazlasını Vietnam ticari vize ile yapmanız mümkündür.
 •  Eğer turistik vize alarak ticaret yapmaya çalışırsanız olumsuz durumlarla karşılaşırsınız. Bir daha Vietnam’a giriş izni verilmeyebilir. Bu nedenle Vietnam seyahatinize uygun vizeyi almanız şarttır.
 • Ticari vize alırken her vize türünde istenilen belgeler hazırlanır. Onlara ek olarak B1 belgesi istenir. Ayrıca ticaret için gidecek kişi, çalışmaya devam ettiği yerden bir izin dilekçesi almalıdır.
 • Dilekçede kurum tarafından görev verildiği açık bir şekilde yazılmalıdır. Kaç gün süreyle izinli olduğu da bu dilekçede yazmalıdır.
 • Ticari ziyaretin amacı tarım ile ilgili olduğunda gidecek kişinin tarımla uğraşan biri olduğunu belgelemesi gerekir.

Bağlı olduğu tarım ve hayvancılık odasından gerekli belgeyi almalıdır. Aynı şekilde şirket sahipleri de bağlı oldukları ticaret odalarında belge almalıdır.

Bu evraklar gerekli yerlere teslim edilmezse Vietnam ticari vize onayı çıkmaz.

Ayrıca ticari vize başvurusunda diğer belgelere ek olarak hizmet döküm belgeleri de istenir. Şirkete ait kaşe, vergi levhası gibi firmaya özel olan bilgilerin de sunulması gerekir.

Böylelikle Vietnam konsolosluğu başvuru yapan kişinin ticari niyetinden emin olur ve vizeye izin verir.

Ticari vize almak isteyen kişiler için zaman oldukça değerlidir. Vize işlemleri ile uğraşmak zaman alabilir.

Bu işlemlerle uğraşmak istemeyen ticaret insanları, bize belgelerini ulaştırabilir. Biz uzun zamandır bu işi yapan bir firma olarak sizin adınıza vize alabiliriz.

Vietnam vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/vietnam-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

B1 Belgesi Nedir?

Ticari vizeler, B1 belgesi olarak da adlandırılır. B1 belgesini hazırlayan yer Vietnam göçmenlik ofisidir. Onaylamasını da yine Vietnam göçmenlik ofisi üstlenmiştir. Bu belgede şu bilgiler yer alır:

 • Başvuru yapanın kimlik bilgileri,
 • Pasaport numarası,
 • Ticari amacını gösteren evrak,
 • Kaç gün konaklayacağı bilgisi.

Hazırlanan belge, ticari ilişki kurulan Vietnam şirketi tarafından teslim alınır. Geçerlilik süresi maksimum 90 gündür.

 Bu belge olmadan Vietnam’a ticari vize alınması mümkün olmaz. Başvurunun değerlendirilmesi aşamasında bakılan en önemli belgedir. Vietnam B1 belgesi şarttır. Çünkü bu belgeedinilmeden vize onayı almak söz konusu olamaz.

Vietnam’a Çalışma Vizesi

Vietnam’da uzun süreli yaşamak için kısa süreli vizelerin alınması yetmez. Bir ila üç yıl arasında değişen bir süreyle izin almak için sürekli oturum kartı alınmalıdır.

 Bu kart olmadan Vietnam çalışma vizesi söz konusu olamaz.

Alınan oturum kartı geçici olarak verilir.

Bu kartı almak için bazı şartları taşımak gerekir. Şu kişiler geçici oturum kartından faydalanabilir:

 • Şirket çalışanı olan kişiler,
 • Yanında işçi çalıştıran şirket sahibi,
 • Vietnam bakanlığı izniyle kart alabilen avukatlar,
 • Eğitimine Vietnam’da devam edecek kişiler,
 • Ulusal programlarda görevlendirilen kişiler,
 • Sayılan bu kişilerin birinci derece akrabaları.

Geçici oturum almak için pasaport süresi bir yıldan az kalmamış olmalıdır. Bu kart alındığında Vietnam’da çalışma izni için başvuru yapmak mümkündür. Geçici oturum kartı kaybolursa fark edildiği an bildirmek gerekir.

Uzun süreli oturum izni almak içinVietnam aile birleşimialmak da yeterli olur.  Vietnam aile ziyareti vizesi kısa süreli kalmalar için geçerlidir ama aile birleşimi uzun süre Vietnam’da yaşamak için alınmalıdır.

Vietnam Vize

Vietnam’a vize alarak gidebilmek mümkündür. Ancak bunun için vize şartlarını karşılamanız önem arz etmektedir. Vietnam son zamanlarda özellikle kendi coğrafyasında en çok tercih edilen ülkelerden biri olmuştur. Gerek iş gerekse turizm açısından gelen pek çok insan vardır. Vietnam turist kabul ediyor mu diye sorulsa da uzun zamandır kabul etmektedir.

Vietnam vize işlemleri için öncelikle evrakları hazırlamanız gerekir. Bu evraklar sizin alacağınız vizeye göre değişim gösterecektir. Örneğin çalışma vizesi alacaksanız bunun için bir iş yerinden davetiye mektubunuz olmalıdır.

Vietnam kapıda vize seçeneği de bulunur. Vietnam’a giderken kapıda vize alabilirsiniz ancak alabileceğinizin garantisi yoktur ve geri dönme ihtimalinizi de göz önüne almalısınız. Bu açıdan Vietnam vize işlemlerini önceden tamamlamak en doğrusu olacaktır.

Vietnam vizesini hangi amaç ile aldığınız vizenin temelini oluşturmaktadır. Bu sayede vize evraklarınız belirlenecektir. Vietnam vizesi evrakları hazırlanırken de buna göre bir prosedür incelenir ancak sonrasında yani ödeme işlemleri için konsolosluk ile irtibatta olmak gerekmektedir.

Vietnam uçak bileti ve otel rezervasyonlarınızı da özellikle turist olarak gidecekseniz dosyaya eklemeniz fayda sağlayacaktır. Bu bir nevi seyahati kanıtlamak niteliğindedir. Aynı zamanda önceden almak sizler için çok daha uygun olacaktır ve genellikle turistler bu şekilde tercih etmektedir.

Vietnam vize başvurularınız için Vietnam Konsolosluğu İstanbul merkezli adresine gidebilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu aşamada ödemeyi yapıp dekontu ekleyebilirsiniz.

Vietnam vizesi alırken yakın yerlere seyahat etmek isterseniz Kamboçya vize seçeneğinden de faydalanabilirsiniz.

Vietnam Vize Ücreti ve Fotoğraf Ebatları

Vietnam vizesi kaç para gibi sempatik sorularla karşılaşmaktayız bu sorularınızın yanıtlarını şöyle vermiş olalım:

Vietnam’a alınan her vize türünde ödenmesi gereken bir ücret vardır. Vietnam vize ücreti alınan vize türüne göre değişir. Vize süresi uzadıkça ücret artar. Turistik vize başvurusuna 110 Euro ödeme yapılması gerekir. Ticari vizelerde ise 130 Euro ödeme alınır.

Vize başvurusunda kullanılan fotoğraf boyutları da önceden belirlenmiştir. Kurallara uygun ebatlarda olması gerekir. 35 * 45 boyutunda kesilmiş olması gerekir.

Bu fotoğraf boyutu Vietnam aile birleşimi vizesi için de talep edilen ölçüdür. Aile birleşimi vizesi, ailenin kutsallığı kabul edilerek var olmuştur. Farklı ülkelerdeki eşlerin aynı yerde yaşaması için alınır. Kadın, erkek ya da çocuklar için bu tür vizeye başvuru yapılabilir.

Yazımızda vize türleri için hangi işlemlerde bulunmanız gerektiğini bununla birlikte Vietnam vizesi ne kadar ve fotoğraf ebatları nasıl olmalı gibi sorularınıza cevap buldunuz.

Vietnam vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/vietnam-vize-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Vietnam Vizesi Ne Kadar?

Vietnam vizesi özellikle Asya ülkeleri söz konusu olduğunda en çok alınan vizelerden biridir. Bu vize sayesinde pek çok kişi Vietnam’a gidebilmektedir. Vietnam son yılların turistik açıdan popüler ülkelerden olmaktadır. Buraya vize alabilmek için ise birtakım şartlar karşılanmalıdır. Vietnam Konsolosluğu ile işlemleri bitirip başvuru yapabilir ve ardından bekleyebilirsiniz.

Vietnam uçak bileti önceden alınırsa bu da rezervasyon veya alım işlemleri olarak vize dosyasına muhakkak eklenmelidir. Bu vize sürecinizi olumlu olarak etkileyecektir. Buna var ise otel rezervasyonu da belgeler ile eklenmelidir.

Vietnam turist kabul ediyor mu sorusu sıklıkla sorulsa da Vietnam uzun yıllardır turistlere kapısını açmıştır. Aynı zamanda sadece turistleri değil, çalışma ve yaşama gibi pek çok seçeneği de sunmaktadır.

Vietnam çalışma vizesi bunlardan biridir. Vietnam çalışma vizesi alabilmek için Vietnam’da bir iş yerinden davet almanız gerekir. Aynı zamanda bir sürelik masrafların karşılanacağına dair de belgelenme yapılmalıdır. Bu sayede çalışma vizesi alınabilir ve uzun süreli çalışma vizesi sonrasında oturum izni alınabilmesi de mümkündür.

Vietnam’a gitmek için Vietnam Konsolosluğu İstanbul üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ödeme işlemini de en net bilgi olarak buradan öğrenebilmek mümkündür.

Vietnam vizesi ne kadar sorusu da bu aşamada sorulmaktadır. Net bir rakam verilmemekte olup bu miktarlar sürekli güncellenmektedir. Bu nedenle Vietnam vizesi ücretini konsolosluktan ya da vize danışma merkezinden öğrenmek gerekmektedir.

Kamboçya vizesi de yakın olması nedeni ile sorulur ancak onun için ayrıca vize başvurusu yapmanız şarttır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×