Malta Vizesi: En İyi Vize Rehberi - Eraytur
Malta Vizesi

Malta Vizesi: En İyi Vize Rehberi

Malta ülkesi Schengen bölgesine dahildir. Schengen bölgesi; Avrupa Birliğine üye ülkelerin kendi aralarında Schengen Antlaşmasıyla gümrük kontrolüne veya pasaporta gerek kalmadan bölge içerisinde seyahat etme serbestliğinin sağlandığı üye olmayan ülke vatandaşlarına ise schengen vizesi düzenleyen bölgeyi kapsamaktadır. Bu nedenle ülkeye seyahat edilebilmesi için AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları için Schengen vizesi düzenlenmektedir. Bu vize bireylere turizm veya iş amaçlı ya da geçerli sebeplerden dolayı 90 güne kadar kalmasına izin verilen bir vizedir. Diplomatik pasaportu olan bireylerin vize almasına gerek yoktur. Schengen vizesinin veriliş nedenlerine göre çeşitleri bulunmaktadır.

Mali Vizesi: En İyi Vize Rehberi

Malta Vizesi: En İyi Vize Rehberi

Malta’ya vizesiz gidilir mi?

Malta, Türkiye’den vize isteyen ülkelerden biri olduğu için vizesi gidilmez. Ülkeye gitmek için seyahat, eğitim, çalışma, aile birleşimi gibi vize türlerinden birine başvuru yapabilirsiniz.

Malta vizesi kaç günde gelir?

Malta vizesi başvurularının sonuçları 5-10 iş günü içerisinde açıklanmaktadır. Sonuçların açıklanma süresi vize türüne ve konsolosluğun çalışma yoğunluğuna göre değişiklik gösterir.

Malta vizesi ile hangi ülkelere gidilir?

Malta vizesi, çevre ülkelere geçiş yapılmasına imkan tanımaz. Schengen ülkelerinden biri olduğu için Schengen vizesi alarak Malta’ya gidebilir, Almanya, İspanya, Hollanda gibi diğer Schengen ülkelerine seyahat edebilirsiniz.

Malta Vize Türleri

Malta turistik vizesi: Gezilecek ve kalınacak yerler bildirerek 90 günü geçmeyecek şekilde düzenlenen vize türüdür. Ülkeye giriş yapıldığı tarihten itibaren süre başlamış durumdadır. Belirtilen süre dolmadan ülkeden çıkış yapılırsa kalan süre tekrar kullanılamaz. Süre dolduğu takdirde izin sahibi ülkeden ayrılmak zorundadır aksi takdirde sınır dışı edilebilir ya da yasal işlem uygulanabilir.

Malta ticari vizesi: Bireyin işi gereği ülkeyi seyahat etmesi amacını taşımaktadır. Başkonsolosluğa yapılan başvurunun ne kadar süre içerisinde sonuçlandırılacağı başkonsolosluk tarafından 5 ile 30 gün arasında değişebilen bir süreç olarak belirlenmiştir. Bu seyahatin gerçekleşebilmesi için iş ile ilgili belgeler eksiksiz olarak sunulmalıdır, bireyin 6 ay geçerlilik süresi bulunan pasaportunun bulunması gerekmektedir. Ayrıca Pasaport yıpranmamış ve temiz olması gerekmektedir aksi takdirde vize almış olunsa dahi vize iptal edilmektedir. Alınan vize süresi 1 ayı geçmemektedir.

Malta aile ziyareti vizesi: Malta ülkesinde bulunan akraba veya aile bireylerinin bireye göndermiş olduğu davetiye neticesinde oluşturulan vizedir.  Bu davetiyede davet edilen bireyin bilgilerinin belirgin olması gerekmektedir. Bu vizenin verilebilmesi için akrabalık derecesini gösteren belgeye ihtiyaç vardır. Bu belge soy bağının ispatlanması amacıyla istenmektedir. Vize verilecek bireyin seyahat süresince kalacağı yer kesin olarak belirtilmesi gerekmektedir. Birey belirtilen adres dışında başka bir yerde kalamaz.

Malta Vizesi için Gerekli Evraklar

 • Pasaport: Pasaport yıpranmamış olması gerekmektedir. Pasaportun çıkarıldığı tarihten itibaren üzerinden on yıl geçmemelidir ve vize alınabilmesi için iki sayfasının boş olması gerekmektedir. Pasaport süresinin bitim tarihi seyahat süresinin dolmasından altı ay sonra olmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Arka planı beyaz olan 35 mm eninde ve 45 mm boyunda olan yüz hatlarının belirgin olduğu fotoğraftır. Vize için iki adet istenilmekte birlikte son altı ay içerisinde çekilmiş olunması gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi:  T.C. Kimlik kartının arka ve ön yüzü çekilmelidir. Fotokopide T.C. kimlik numarası ve diğer bilgiler okunaklı olmalıdır.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Nüfus Müdürlüğü tarafından onaylanmış olarak verilen aile bireylerini ve ikametlerini gösteren bir belgedir. Bu belgenin güncel olması önemlidir.
 • Seyahat sigorta poliçesi: Zorunlu sağlık sigortası belgesinin orijinali veya fotokopisi istenilen belgeler arasındadır. Bu belge seyahati süresince oluşabilecek sağlık riskine karşı bireyleri korumaktadır. Uluslararası standart taahhüt bedeli 38.000 Euro olarak belirlenmiştir.
 • 18 yaşından küçükler için muvafakatname: Çocuklar için düzenlenen bir belgedir. Ailenin izin verdiğini gösteren resmi kurumlarca onaylı aile izin belgesidir.
 • Banka hesabı dökümü: Bireyin hesabının bulunduğu bankadan son 10 gün içerisinde alınmış, bankadaki parasının ne kadar oluğunu gösteren belgedir. Banka tarafından bireyin isteğine göre verilmektedir. Onaylı resmi bir belgedir. Vizenin alınabilmesi için bireyin banka hesabında en az 5.000 Türk Lirası bulunması gerekmektedir.
 • Malta vize başvuru formu: Başkonsolosluktan alınan bu forma vize almak isteyen bireyin bilgilerini doğru ve eksiksiz bir şekilde yazması gerekmektedir. Birey forma fotoğrafını yapıştırmalı ve ıslak imzasını atmalıdır. Diğer sunduğu evraklarla çelişmeyecek şekilde bilgileri forma yazmalıdır.
 • Vize başvuru dilekçesi: Dilekçe temiz A4 kağıdına yazılmalı, tarih ve yer bildirilmelidir. Anlaşılır, okunaklı ve öz bir şekilde yazılmış olmalıdır. Malta Konsolosluğuna yazılmalı ve neden seyahat edileceği belirtilmelidir. Başvuru yapan bireyin kişisel bilgileri ve imzası bulunmalıdır. Dilekçenin bir nüshası ve resmi kurumlarca onaylanmış İngilizceye çevirili kopyası evraklar içine konulmalıdır.
 • Mesleki durumunuzu beyan eden belge: Kamu veya özel sektörde çalışan bireylerin çalıştığı kurumlardan aldığı maaşın bordosu veya SGK döküm belgesi kuruma ibraz edilmelidir. Çalışan değil de işveren durumunda olanlar ise vergi levhasını gösteren belgeyi ve imza sirküleri gibi evrakları kuruma ibraz etmek zorundadır.  Çalışmayan bireyler söz konusu ise Malta’ya gittiğinde orada bireyi karşılayacak kişinin banka hesap dökümü ibraz edilmelidir. Emekli olan bireylerde ise emeklilik maaşını gösteren belge kuruma ibraz edilmelidir. Öğrenci ise öğrenci olduğunu gösteren öğrenci belgesi belgeler arasına konularak kuruma ibraz edilmelidir.
 • Ticari vize kullanacaksanız davetiye: Ticari ilişki kurulan birim tarafından bireye davetiye gönderilmesidir. Davetiyede; davetiyeyi gönderen birim ve gönderilen kişinin bilgileri olmalıdır. Davetiyenin nedeni belirtilmelidir.
 • Aile ziyareti vizesi için davetiye:  Malta’da bulunan akraba tarafından bireye gönderilen belgedir. Bireyin ve davet eden kişinin bilgileri açık bir şekilde belirlidir. Davetli seyahat süresi boyunca bu davetiyeyi yanından ayıramaz.
 • Ticari vize kullanacaksanız şirket bilgileri: Şirkete dair bilgiler, şirket sicil gazetesi, imza sirküleri, vergi dökümleri, son üç aya ait banka dökümleri vesaire bilgiler evraklar arasına konulmalıdır. Ayrıca şirketin hesabında 2.500 Türk Lirası bulunmalıdır.
Malta vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/malta-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Malta Vize Ücretleri

Vize ücretleri Malta Başkonsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Kısa süreli seyahatler için farklı yaş gruplarına göre farklı miktarda ücretler belirlemiştir. Konsolosluk 0-6 yaş arasındaki çocuklar için vize ücreti almamaktadır. 6-12 yaş arasındaki çocuklar için ise 40 Euro olarak ücret belirlenmiştir. Yetişkinlerde ise vize harç ücreti 80 Euro olarak belirlenmiştir. Birey başvuruda bulunduğu kurumada 30 Euro ödemektedir. Başvuru sahibi yaptırmak zorunda olduğu seyahat sağlık sigortası içinde her ay 18 Euro tahsil etmek zorundadır ve seyahat süresiyle birlikte değişiklik gösterecektir.

Malta vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/malta-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Malta Vizesi Kaç Günde Çıkar

 Konsolosluk net bir gün belirmemiştir fakat 5 iş günü ve 30 iş günü içerisinde sonuçlandırmaktadır.

Malta Vize Danışmalık Ücretleri

Danışmanlıklar, bireylerin başvuru aşamasından Malta’ya gidene kadar hizmet vermektedir. Bireye, başvuru işlemleri için neler yapması ve hangi belgeleri temin etmesi gerektiği konusunda bilgi vererek onları yönlendirirler. Bu hizmetin yapılabilmesi için ise bireyden hizmet karşılığı 30 dolar istemektedirler. Ayrıca kurye hizmeti içinde 100 Türk Lirası istemektedir.  Bu hizmetler;

 • Kişisel telefon desteği
 • Başvuru için istenen evrakların neler olduğunun bilgilendirilmesi
 • Evrakların oluşturulmasında yardım edilir ve başkonsolosluğa ulaştırılmada destek verilir
 • Başvuru işlemleri için gerekli evrakların eksiksiz olarak hazırlanmasına yardımcı olur
 • Çıktı olarak istenilen evrakların doğru şekilde verilmesine olanak sağlar
 • Oluşturulan evrakları dosyalar
 • Başvuru işlemleri için randevu alma, rezervasyon ayarlama vs. sunulmaktadır.

Malta Hakkında

Tarih sayfalarında Malta Devleti olarak adı geçen devletin asıl adı Malta Cumhuriyetidir. Malta Cumhuriyeti, Sicilya yakınlarında bulunan adalar devleti olup Güney Avrupa da Doğu Akdeniz de yer almaktadır. Malta devletinde üç büyük iki de küçük ada olmak üzere toplamda beş ada (Malta, Gozo, Comino, Cominotto, Filfala) bulunmaktadır ve bu adalardan en büyüğü Malta Adasıdır.

En kalabalık şehirleri ise Valetta, Mdina, Saint’s Julians, Victoria ve Sliema’dır. Malta üzerinde dağ bulunmadığı gibi akarsuda bulunmaz.  Sıcak bir iklime sahip olan Malta’nın eşsiz bir iklimi vardır.  Demokratik bir yönetim sistemi bulunan Malta’nın yönetim sistemi parlamenter Cumhuriyettir.

Maltaca ve İngilizce olmak üzere iki farklı resmi dil kullanılmaktadır. Ekonomisi çok yüksek olup para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. Tarihi mirasıyla gelecek kuşaklara geçmişin kokusunu sunabilecek kadar etkileyici, kültürel ve doğal zenginlikleriyle kendine hayran bırakacak kadar büyüleyici olan Malta, birçok turistin ilgi odağı olduğu gibi birçok insanın gezip görmek isteyebileceği bir yerdir.

Malta vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/malta-vizesi-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×