Malta Seyahat Edilmesi Gereken Yerler - Eraytur
Malta Vizesi

Malta Seyahat Edilmesi Gereken Yerler

Üç ana ve iki yavru adadan oluşan Malta “bir tatil ancak bu denli güzel olabilirdi” dedirtebilen bir ülke. En fazla yüzölçümüne ve nüfusa sahip bölümü Malta Adası olarak adlandırılan bu ülkede kuvvetli bir ihtimalle Malta Adası’nda konaklanacağından seyahat önerilerimiz bu noktadan başlamakta.

Kanada Seyahat Edilmesi Gereken Yerler

Malta Seyahat Edilmesi Gereken Yerler

Valletta Bölgesi

Osmanlı işgalinden Jean Parisot de la Vallette sayesinde kurtarılan bölge Valletta olarak adlandırılmış ve başkent ilan edilmiştir. Yürüyüş halinde her karışı 2 günde rahatla gezilebilecek olan bu küçük başkent evleri ve mimari yapıları ile oldukça ilgi çekici bir görünüme sahiptir. Güneş renklerinin cümbüşünde renklerin hakim olduğu şehirde rengarenk kapılı binalar hayli iç açıcı.

Malta adası ne zaman gidilir?
Özellikle yaz mevsimlerinde en sık tercih edilen yerlerden biri olma özelliğine sahiptir.
Malta neyi ile meşhur?
Gerek festivalleri gerekse denizde yapılan dalış gibi aktiviteler ile meşhurdur.
Malta adası hangi ülkeye ait?
Malta Adası bağımsız bir ülkedir.

Manoel Tiyatrosu

1700lerde inşa edilen yapı aktif olarak kullanılmakta ve Avrupa’nın en eski üçüncü tiyatrosu olarak bilinmektedir. Sergilenen bir oyunu izlemeniz, güzel mimarisinin incelemeniz ve müze olan kısmı gezebilmeniz için Pazar günü hariç her gün hizmet vermektedir. Old Theatre Street’de yer alan tiyatro Valetta’da bulunmaktadır.

Grand Masters Palace

Devlet başkanının ofisi olan bina 1571 yılında inşa edilmiştir. Palace Square, Valetta’da bulunan yapı turistler tarafından sıkça ziyaret edilmekte ayrıca özel gün veya faaliyet olmaması durumunda içerisini gezmek de mümkün.

Saint John’s Co –Cathedral

Dış görünümü itibari ile sıradan özelliklere sahip olduğunu düşüneceğiniz yapı iç mimarisi ile göz kamaştırıcı özelliklere sahiptir. Ayrıca içerisinde Caravaggio’nun iki kıymetli eseri sergilenmektedir.

Malta Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi

Dünyaca ünlü sanatçıların eserlerinin sergilendiği bir sanat müzesidir. Malta’nın en mühim koleksiyonuna sahip olan müzede Mattia Preti’nin en büyük eser koleksiyonu yer almaktadır. Sanat mzüesi seven kişilerin mutlaka uğraması gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Old Bakery Street

Valletta’da anılarınıza eklenebilecek Malta sokaklarından biridir. Ayrıca St. Lucia Sokağı ile kesiştiğinden ve paralelinde Republic ve Strait Street bulunduğundan tüm ana caddeleri aynı zamanda ziyaret edebilirsiniz. Hem arşivine hem de bina mimarisine hayran kalacağınız Ulusal Kütüphane yine Valetta’da yer almaktadır.

Sliema Bölgesi

Kafe, alışveriş merkezleri, oteller ve restoranların bulunduğu bölgedir. Valetta’dan feribot ile 6 dakikada erişilebilen, son derece canlı bir hayatı olan Sliema yoğun yerleşim bölgesi olmaya adaydır. Ev fiyatları şimdiden 1 milyon Euro üzerine çıkmaya başlamıştır. Ayrıca gece hayatının ve dil okullarının yoğun olduğu yerleri görmek isteyen gezginlerin St. Julian adı ile bilinen San Giljan bölgesine uğraması önerilmektedir. Özellikle sosyal insanların bir numaralı uğrak yeri olması nedeni ile sıklıkla tercih edilmektedir.

Mdina ve Rabat

Malta Adasının ortasında yer alan hisar benzeri duvarlarla örülü olan bölgedir. Arap hakimiyeti esnasında saldırılardan korunmak için çevrelenmesi ile günümüzde Game Of Thrones’in King’s Landing’i olarak tanınmayı başarmıştır.

Marsaxlokk

Malta’nın sembolü haline gelen Marsaxlokk, Osmanlı’nın kuşatmayı başlattığı küçük bir balıkçı kasabasıdır. Su üzerinde sallanan onlarca rengarenk kayık fotoğraf meraklılarına harika bir arka plan sağlamaktadır. Pazar günleri kurulan balık pazarı haricinde her gün hediyelik eşya alma fırsatı bulunan bölge oldukça şirin bir yer.

Santa Marija Assunta Kilisesi

Mosta’da yer alan yapı güzel sokaklar ile birleşip bölgeyi hoş bir görüntüye büründürmektedir. Kilise hem ibadete açıktır hem de turistik açıdan gelen ziyaretçileri kabul etmektedir. bu nedenle Mosta’ ya yolu düşenlerin mutlaka görmesi gereken en ideal yerlerden bir tanesidir.

Upper Barrakka Gardens

Şehre tepeden bakma fırsatı sunan yapıda harika bir gün batımı izlemekle kalmıyor mükemmel fotoğraf karelerine imkan tanımaktadır. Ayrıca 12:00 ve 16:00’da gerçekleşen top atışlarını izleyebilmeniz de mümkün.

Saint Elmo’s Kalesi ve Ulusal Savaş Müzesi

Osmanlı devleti tarafından top atışına maruz bırakılan kale tarihin esintilerini taşımaktadır. Müzenin ve kalenin ziyareti hala mümkündür. Ayrıca Age Of Empires 3 oyununda Ottoman Empire’den Malta kalesini koruma görevi vardır. Saint Elmo’s Kalesi bahsedilen kaledir. Bir de Midnight Express adlı filmde Türk hapishanesi olarak yararlanılan alan burasıdır.

Santa Marija Assunta Kilisesi (Rotunda of Mosta)

Mosta’da inşa edilen devasa kubbeli Pantheon esintili bir kilisedir. Nazi bombardımanı sonucunda kubbe delinmiştir. Bombanın benzeri yapılmış ve içeride yer alan eşyaların yanı sıra sergilenmeye başlanmıştır.

Hypogeum of Hal-Saflieni

Neolitik Çağın kapsadığı yıllarda ölülerin defnedildiği bir mağaradır. Alt katmanlarında yer altı tapınağı ve 7 binden fazla ceset kalıntısı arkeoloji çalışmalarında bulunmuştur. Bazı eşyalar Malta Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmeye devam etmektedir.

Saint Paul Catacombs

Rabat bölgesinde bulunan Hristiyanlığa ait oldukça eski tarihi bulgulara rastlanan yer altı mezarlarına verilen isimdir. Her gün mesai saatleri arasında ziyaret edilmesi mümkündür.

Blue Grotto

Güney kıyıda yer alan farklı saatlerde su renginin fosforlu maviye benzediği gözlemlenen mağaranın içerisine tekneler aracılığı ile girilmektedir. Birçok sahnesine Malta’nın ev sahipliği yaptığı Truva filminin sahnelerinden biri Blue Grotto’da çekilmiştir.

Gozo Adası

Malta’yı oluşturan adalardan biridir Gozo. Cirkewwa limanından kalkan feribot ile ulaşımı oldukça kolay sağlanmaktadır. Araç veya yaya erişimi mümkün olan feribotun ücretleri makul sayılacak bir tutara sahiptir.

Dwejra Koyu & Azure Window

Dalga, yağmur gibi doğa olaylarının etkileri sonucu aşınarak doğal pencere görünümüne sahip olan kayaç yakın zamanda fırtınadan dolayı çökmüş ve faciaya neden olmuştur. Game Of Thrones’da Khal Drogo ile Khaleesi’nin evlendiği sahneye ev sahipliği yapan nokta tam olarak Dwejra Koyudur. Bu nedenle buraya dünya genelinde turizm turları düzenlemektedir.

Ta’ Pinu

1500lü yıllarda inşa edilen kilise ilginç bir hikayeye sahiptir. 1883 yılında şapelde yalnız olan Carmen dua isteyen bir ses duyduğunu arkadaşı ile paylaşmıştır. Arkadaşından da benzer bir durumu yaşadığını öğrenen Carmen şapele giderek hasta annesi için dua etmiştir. Ardından annesi sağlığına kavuşmuştur. O günden itibaren insanlar hastalıkları için tapınağa dua etmeye gelmektedir.

Victoria & Citadella

Eski adı Rabat olan en hareketli ve kalabalık Malta bölgesidir. Görsel bakımdan oldukça etkileyici olan Citedalla hisarı doğa yürüyüşünü sevenler için görülmesi gereken bir yapıdır. Ziyaretçi ofisinin yanında ücretsiz asansör bulunmakta ve yürümek istemeyenlerin tercihine sunulmaktadır. Ayrıca ihtişamlı Meryem Ana katedrali, eski bir hapishane ve Gozo Arkeoloji Müzesi’de burada yer almaktadır.

Saltpans

30 yılı aşkın süredir küçük dörtgenlere bölünerek tuz çıkarılan bir alandır. Tuz alanlarına basmaksızın ilerlemek ve yokuş aşağı yürüyüş yapmak mümkündür. Çöl görünümünün başladığı iniş oldukça ilginç fotoğraflara sahip olmanızı sağlamaktadır.

Ggantija Tapınakları

Mısır piramitlerinden daha eski olduğu söylenen 50 ton civarında ağırlığı bulunan taşlardan yapılmıştır. Malta dilince dev anlamına gelen Ggant adı bu büyüklüğünden kaynaklanmaktadır.

Comino Adası

Malta’nın 3,5 kilometrekare alana sahip en küçük adasıdır. Bölgede tek bir otel bulunmaktadır. Ulaşım feribot aracılığı ile sağlanmaktadır. İlginç bir deneyim için geçiş yapmanız önerilmektedir. Burada bulunan Blue Lagoon sahili dünyanın en iyi sularından birine sahiptir. Özellikle yaz aylarında aşırı yoğunluğu bulunmakta ve denize giriş zorlaşmaktadır.

Ayrıca kırmızı tonu sahip kumu nedeniyle Kırımızı Plaj olarak da anılan Ramla Bay plajı turistler tarafından sıkça tercih edilen bir plajdır. Sosyal tesis yerine minik içecek stantlarının kuruluyor olmasına rağmen yaşanan yoğunluk, suyun sizi çağırdığına dair en büyük işarettir.

San Blas Bay

Ulaşımın bir nebze daha zor olması nedeniyle nispeten sakin olan bir plajdır. Ayrıca araçtan inerek tepeden plaja doğru yürüyüş yapmak gerekmektedir.

Paradise Bay

Tepe manzarası ile hayranlık uyandıran Malta Adasının en güzel koylarından biridir. Sosyal tesislerin bulunduğu, beach partilerin yapıldığı, hizmet kalitesinin yüksek olduğu eğlenceli bir plajdır.

MALTA MUTFAĞI

Ziyaretçilerini lezzetli yemekleriyle ağırlamakta olan Akdeniz’in şirin bir adası olarak karşınıza Malta çıkacaktır. Bu sebeple Akdeniz kültürü üzerinde şekillenen yemeklerinde ön plana çıkan önemli lezzetleri bulunmaktadır. Konumu gereği mutfağının zenginliğinde Sicilya ve İtalya’dan da payını almıştır.

Sağlıklı ve ağız sulandıran mutfağıyla tanınmış Akdeniz bölgesindeki lezzetli balıkları dünyanın hiçbir yerinde bulamazsınız. En önemli ticaret limanlarından birisi olan ve antik dönemlerden günümüze kadar bu etkilerini sürdüren Malta’da tütsülenmiş etlerden, çeşitli peynirlere, baharatlardan şaraplara kadar farklı yiyeceklere rastlanmıştır. Bunun yanında Maltalıların daima yerel malzemelerle yemeklerini hazırlamaya özen gösterdiklerini belirtebiliriz.

Malta mutfağının gerçek lezzetini alabilmek için mutlaka ev yemeklerini denemeniz gerekiyor. Yerel halkın yoğun ilgi gösterdiği bu yemekleri adalarındaki restoranların çoğunda bulabilirsiniz. Balık ve et ustaları olarak ön plana çıkan Maltalıların Yunan, Fransız, Kuzey Afrika ve İngiliz gibi mutfaklardan da etkilendiğini görebilirsiniz.

Hobż Malti

Malta mutfağını tanımak istediğinizde ilk olarak ekmeğinin gücünü görmeniz gerekmektedir. Dünyanın her yerinde meşhur olan ve çok sevilen bu ekmek hafifliğiyle dikkat çekmektedir. Odun fırınlarında pişen ve iyi kızarmış kabuklarıyla iştahları kabartan bir görünüme ve harika bir lezzete sahiptir. Aynı zamanda atıştırmalıkların hazırlanmasında da kullanılmaktadır. Taze haliyle, tereyağlı şekilde veya sade bir biçimde tüketebileceğiniz bir yiyecektir. Bazı durumlarda yağda kızartılmış haliyle sunum yapmanız mümkündür.

Hobż biż-żejt

Daha sağlıklı yiyecekler arayanların imdadına koşmaktadır. Üzerine zeytinyağı dökülen Malta ekmeğinin, Akdeniz’in güneşinde rengini alan kıpkırmızı domateslerin, soğan, sarımsak, maydanoz, zeytin ve bruschettaya benzeyen ızgarada hazırlanmış atıştırmalıkların eklenmesiyle hazırlanmaktadır.

ġbejniet

Malta ekmeğinin keyfini çıkarmak isteyenlerin deneyebilecekleri diğer bir lezzet ise ġbejniet olacaktır. Keçi peyniri olan bu lezzet için ekmeğin içini alarak, domates, soğan, fasulye gibi karışımları da içerisine doldurabilirsiniz. İşçi Yemeği de denilen bu yemeğe adeta bir tas vazifesi görmekte olan ekmeğin önce dışını, sonra da içini yiyebilirsiniz.

Ftira

Lavaş ekmeği olarak Ftira adı verilen yiyecekleri bulabilirsiniz. Lavaşları küçük parçalara bölerek, içerisine yukarıdaki karışımı hazırlayabilirsiniz. Harika atıştırmalıkları hazırlamak isteyenler için en iyi fırsatlardan birisi olacaktır. Pratik, lezzetli ve doyurucu olan bu atıştırmalıklarla öğünlerinizi sağlıklı bir şekilde ve afiyetle geçirebilirsiniz.

Salyangozlu aioli

Gurmelerin hazırladıkları yiyecekleri muhteşem bir parti yemeğine dönüştürmeyi başaran Malta mutfağının lezzetleri arasında yer alır. Aioli karışımı mayonez, sarımsak ve zeytinyağından hazırlanmakta olan harika bir sostur. Belirli aşamalarda işlemlerden geçirilen ve fırında kızartılan salyangozların, bu soslarla birlikte servis edilmesi işlemidir. Her ne kadar Türk mutfağı için ters gelen lezzetlerden birisi olsa da, ülkede çok sevilen tatlardan birisi şeklinde yer almaktadır. Salyangozlarla zenginleştirilen bu yemeğin bir hayli ilgi gördüğünü söylemek mümkündür.

Soppa ta’ L-Armla

Malta’nın eski tarihlerini incelediğinizde bütçesi yetersiz olan kişilerin hazırladıkları yemekleri görebilirsiniz. Ancak günümüzde bu yemekler, menülerde en pahalı türler olarak karşınıza çıkacaktır. Bunlardan birisi olan Soppa ta’ L-Armla diğer bir deyişle Dul çorbası, çok az gelirle geçinmeye çalışan kişilerin yalnızca sebze alarak hazırladıkları lezzetlerden birisidir. Günümüzde ise ġbejniet ve yumurta eklenerek pişirilmekte olup, fiyatları ise eskiye oranla kat kat artmıştır.

Frejjeg

Maltalılar tarafından çok sevilen bu lezzet kızartılmış omleti veya hamuru işaret eder. Ancak yumurta dışında farklı malzemelerle de hazırlanabilmektedir. Karnabahar, et ürünleri, balık çeşitleri, kabak veya kıyma ile bu lezzeti hazırlamak mümkündür.

Froga tat-tarja

Turtası da aynı şekilde en favori yemeklerden birisidir. Yumurtaların çırpılmasıyla, jambon, domates, sarımsak, mantar ve maydanoz ile karıştırılan cappellini makarnasının kızartılmasıyla hazırlanmaktadır. Üzerine ise cheddar peyniri ile servis edilmektedir. Bu yiyecek Malta, İtalyan ve İngiliz etkilerini üzerinde taşıyan bir çeşittir.

Qassatat

Ricotta peyniri ve ıspanak ile hazırlanmış mini turtalar olarak karşınıza bu lezzetler çıkacaktır. Bu peynir türünün tuzlu olmasından dolayı lezzeti de bir hayli fazladır. Aynı zamanda atıştırmalıklarda genellikle ana malzeme olarak kullanılan bir peynir çeşididir.

Macaroni

Genellikle kısa boylarda kesilen ve kavisli bir hal alan Macaroni makarnasının bolonez sosu ile birlikte servis edilmesi ve turta halinde sunulması da genellikle tercih edilen lezzetler arasında yer almaktadır.

Bħal fil-Forn

Adalarda genellikle tercih edilmekte olan bu lezzet için ricotta turtası ve kabak başta olmak üzere, krema ricotta dilimi, domates ve yumurta kullanılmaktadır.

imqaret

Hamur işlerinde öne çıkan bir lezzettir. Malta tatlıları arasında yer almaktadır. Dikdörtgen olarak satılan bu harika tatlılar, elmas şeklini imqaret kelimesinden almaktadırlar. Yağda kızartılarak servis edilen hurmalı kekler olarak tarif edilmektedir.

Kapunata

Doyurucu yemeklerden birisi olan Kapunata içerisinde patlıcan, kereviz, kapari, soğan, domates, zeytin ve buna benzer lezzetli malzemelerin kullanılmasıyla hazırlandığını söylemek mümkündür. Denemeniz gereken lezzetlerden birisi olarak karşınıza çıkacaktır. Malzeme çeşitliliği ve sağlıklı malzemelerin yer alması sayesinde tavsiye edilir. Et yemeyen kişilerin genellikle tercih edebileceği yemeklerden birisidir.

Aljotta

Ülke için şöhret yapmış çorbalardan birisidir. Lezzeti ile ön plana çıkar ve balıklardan yapılmaktadır. Ayrıca içerisinde çok sayıda baharatlar yer almaktadır. Bu da çorbanın lezzetine lezzet katan detaylardan birisi olarak karşınıza çıkacaktır.

Lampuki

Tadı oldukça lezzetli olan Lampuki kekinin içi balık dolguludur. Restoranlar bu sebeple dış görünümünün de ilgi çekici hale gelmesini sağlamak amacıyla desenli kaplarda pişirmektedirler. Sonuç itibariyle hem içinde, hem de dışında balıkları görebileceğiniz bir lezzettir. Tadı ise son derece keyifle tüketebileceğiniz seviyelerdedir.

Kannoli

Malta’da sıkça tüketilen bu lezzet İtalyanlara ait tatlıdır. İçerisinde İtalyan lor peyniri bulunmaktadır. Hamurun kızartılmasıyla hazırlanır ve büyük bir keyifle tüketilmektedir. Malta’yı gezerken bir mola vermek ve pastane veya kafelerinde bu lezzetle tanışmanız mümkündür.

Helwa tat Tork

Adından da anlaşılacağı gibi ülkemizdeki helvayla hemen hemen benzer bir tada sahiptir. Tüm restoranlarında, kafe veya marketlerinde dahi bu lezzetle karşılaşmanız mümkündür. Ağzınızı tatlandırmak istediğinizde kolayca ulaşarak satın alabilirsiniz.

Gbejna

Malta’da pek çok yerde görebileceğiniz ve görünümü ile kurabiyeleri anımsatmakta olan Gbejna, kurutulmuş Malta peyniridir. Karpuz ve salça gibi yiyeceklerin yanında vazgeçemeyeceğiniz ürünlerden birisi olacaktır. Mutlaka denemek isteyeceğini bu lezzet özellikle öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

Gellewza Şarapları

Kırmızı, beyaz veya pembe renkleri olarak pek çok renkte üretilen Gellewza şaraplarını tatmadan ülkeden ayrılmamanız gerekiyor. Malta’ya kadar gittiğinizde bu harika lezzete sahip olan yerel üretim şaraplarını denemelisiniz. Adını dünyanın duyduğu ünlü şarap markalarından birisi olan Gellewza şarapları Malta için vazgeçilmez bir tattır.

Al cartocchio

Malta’da balık tüketmek isteyenlerin ideal tercihidir. Alüminyum folyo içerisinde balığın kendi suyunda pişmesi sağlanır. Daha sonra yanında limonu ve salatası ile servis edilmekte olan bir lezzettir.

Tavşan eti

Av hayvanlarının geçmişten günümüze kadar geleneksel Malta mutfağı içerisinde yerini aldığı bilinmektedir. Bunlardan birisi olan tavşan için de resmi olmayan ulusal yiyeceklerinden birisi olduğunu belirtmekte fayda vardır. Çeşitli soslarla veya spagetti ile servis edilmekte olup, her yaştan insanın ilgisini çekmektedir.

Bringiel

Patlıcan dolmaları olarak göreceğiniz bu lezzeti et yemeklerinin yanında garnitür olarak alabilirsiniz.

qagħaq ta’ l-għasel

Malta’nın özel tatlılarından birisidir. Pirinç ve balla yapılan halka şeklinde tatlılar olarak görülmektedir.

torti tal-lewz

Tatlıları arasında vazgeçemeyeceğiniz diğer bir lezzet ise bademli kekleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×