Macaristan Vizesi: En İyi Vize Rehberi

  MACARİSTAN VİZESİ

  TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

  NEDİR?

  Macaristan’a turistik seyahat planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kesinlikle alması gereken bir vize türüdür. Macaristan bir schengen vizesi ile gidilebilen ülke onumunda bulunduğundan şahıslar sahip oldukları schengen vizesi ile Macaristan’a seyahat edebilir ve turistik gezilerini de yapabilirler. Schengen vizesinin genel geçer bir kuralı olan altı aylık dönemde üç aylık konaklama koşulunu hala karşılıyor olmak geçerlidir. Bu nedenle schengen vizeniz bulunmuyor ise Macaristan turistik vizesi için başvurunuzu yapmalısınız.

  KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

  Macaristan bir schengen ülkesi olduğu için diğer schengen ülkelerine verilen vizelerde olduğu gibi en fazla 6 aylık süre için Macaristan turistik vizesi almak mümkündür. Bu süre 1 ay olabileceği gibi şahıslara 3 aylık olarak da verilebilir. Bu süre şahısların iş ve finansal durumlarına göre belirlenir.

  NEREYE BAŞVURULUR?

  Başvuru yapılacak yetkili kurum Macaristan Konsolosluğudur. Macaristan Konsolosluğu içerisinde vize işlemleri ile ilgilenen yetkili şahısların evraklarını inceleyerek vize onaylama işlemlerini yürütmektedir.

  GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  Pasaport: vizenin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerlilik süresi; pasaport verilerinin okunaksız, fotoğrafın net ve tahrip olmamış ve vize etiketinin basılabilmesi için en az 2 boş sayfasının olması gerekmektedir.

  Macaristan Schengen Vize Başvuru Formu: Macaristan Konsolosluğu’nun resmi web sitesi üzerinden vize formu indirilmek suretiyle doldurulur. Macaristan Schengen Vize Başvuru Formu’nun çıktısı alınarak, eksiksiz ve okunaklı bir biçimde yanıtlanmalıdır.

  Biyometrik Fotoğraf: Biometrik Fotoğraf; 2 adet, 3,5 x 4,5 cm ebatlarında; son 6 ay içinde çekilmiş; arka fonu beyaz ve başvuru sahibinin pasaportunda daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olması gerekmektedir.

  Finansal Durumu Belgeleyen Resmi Belgeler: Macaristan Turistik Schengen Vize müracaatında bulunacak şahsın son 3 aylık Maaş Bordrosu; bağlı bulunulan Kurum tarafından kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır.

  Macaristan Turistik Vize Talep Dilekçesi: Macaristan Konsolosluğu veya Macaristan Büyükelçiliği’ne Macaristan’a seyahat nedenlerini ve vize talebini bildiren bir Macaristan Turistik Vize Talep Dilekçesi; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirketin yetkili kişisi tarafından, antetli kağıda, Macaristan Konsolosluğu’na hitaben bir dilekçe hazırlanmalı ve yetkili kişi tarafından imza ve kaşelenmelidir.

    Seyahat Planını Destekleyen Belgeler

  Macaristan Turistik Vize başvuru sahibinin Macaristan seyahat tarihlerini içeren ulaşım ve konaklama rezervasyon bilgiler.

  Macaristan Dönüş Veya Seyahate Devam Edileceğini Destekleyen Belgeler

  Macaristan Turist Vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin Macaristan ülke sınırlarına giriş ve çıkış bilgilerini içermeli

  Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanan belge

  Macaristan Turistik Vize işlemlerinde bulunacak kişinin Macaristan seyahat süresini kapsayan; ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan, 30.000 € teminat tutarında, Schengen bölgesinde geçerlilik ibaresi bulunan, seyahat süresinin minimum tamamını kapsayan, orijinal seyahat sağlık sigortası.

  BİOMETRİK VERİ GEREKLİ MİDİR?

  Eğer son beş yıl içerisinde biyometrik veriniz sisteme girişmemiş ise bu durumda kesinlikle biyometrik veri ibrazı için konsolosluğa gitmeniz gerekmektedir. Schengen ülkeleri her beş yılda bir biyometrik verileri kendi veri tabanına kaydeder.

  NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKMEKTEDİR?

  Başvuru yapılacak tarih kesinlikle seyahat için alınan biletten iki hafta önce ya da bu tarihin bir ay öncesi olabilir. Bir aksaklık yaşanmaması için süre göz önüne alınmalıdır.

  NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?

  Macaristan turistik vizesi şahısların evraklarını teslim ettiği tarihten itibaren 7 gün ile 10 gün içerisinde sonuçlanacaktır. Bu süre araya haftalık resmi tatilin girmesi ya da evraklarda kesikli, yanlışlık olması durumunda uzayabilir. Bu süreyi göz önüne alarak vize başvuru tarihinizi yapmanızı tavsiye ederiz.

  TİCARİ VİZE İŞLEMLERİ

  NEDİR?

  Macaristan’da ticari faaliyette bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kesinlikle ticari vizesi almak durumundadır. Macaristan Konsolosluğu daha önce schengen ülkelerinden bir vize alınmış ise ve bu vize geçerliliğini hala koruyor ise Macaristan ticari vizesi alamdan da ülkeye girişinize izin vermektedir. Ancak ticari faaliyetler için iş yapılacak şirket ile sorunlar çıkmaması adına Macaristan Konsolosluğu’nun istediği şirkete ait belgeler sunulmalıdır. Bu belgeler önemlidir.

  KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

  Ticari vizesi şahıslara en fazla altı aylık bir süre için verilmektedir. Bu süre şahısların şirket ve iş durumuna göre uzayabilir ya da daha kısa süre için ticari vize onayı verilebilir.

  NEREYE BAŞVURULUR?

  Macaristan Konsolosluğu şahısların bütün vize işlemlerini alan ve başvuruları kabul eden yetkili tek birimdir.

  DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

  Macaristan’da ticari faaliyette bulunacak kişi beraber iş yürüteceği firmadan bir davetiye yazısı almalıdır. Bu davetiye yazısında şirketin yetkilisi tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş Macar şirketin iletişim ve seyahat sebeplerini anlatan Davetiye hazırlanmalıdır. Davetiye BAH Kurumu tarafından da onaylanmış olmalıdır. Davetiyede katılım yapılacak etkinliğin, organizasyonun, toplantını veya konferansın hangi tarihler arasında gerçekleştiği belirtilmelidir.

  GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  Macaristan Schengen Vize Başvuru Formu

  Macaristan Ticari Schengen Vize başvurusu için Vize Başvuru Formu, Macaristan Konsolosluğu’nun web sitesi üzerinden ‘indirilebilir vize formları’ menüsünden indirilerek çıktısı alınır.

  Pasaport: vizenin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerlilik süresi; pasaport verilerinin okunaksız, fotoğrafın net ve tahrip olmamış ve vize etiketinin basılabilmesi için en az 2 boş sayfasının olması gerekmektedir.

  Biyometrik Fotoğraf: Biometrik Fotoğraf; 2 adet, 3,5 x 4,5 cm ebatlarında; son 6 ay içinde çekilmiş; arka fonu beyaz ve başvuru sahibinin pasaportunda daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olması gerekmektedir.

  Macaristan Ticari Vize Davetiyesi

  Macaristan Ticari Vize başvurusu için Macar iş ortağı veya etkinlik organizasyonunu yapan taraf tarafından imza ve kaşelenmiş, Macar şirketin iletişim ve seyahat sebeplerini anlatan Davetiye hazırlanmalıdır.

  Macaristan Ticari Vize Talep Dilekçesi   

  Macaristan Konsolosluğu veya Macaristan Büyükelçiliği’ne Macaristan’a seyahat nedenlerini ve vize talebini bildiren bir Ticari Vize Talep Dilekçesi; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirketin yetkili kişisi tarafından, antetli kağıda, yetkili kişi tarafından imza ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır.

  Macaristan Ticari Vize Müracaatında Bulunacak Kişinin Finansal Durumunu Belirleyen Gelir Belgeleri

  Macaristan Ticari Schengen Vize müracaatında bulunacak şahsın son 3 aylık Maaş Bordrosu; bağlı bulunulan Kurum tarafından kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır.

  Seyahat Sağlık Sigortası

  NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

  Seyahat edilecek tarihten bir ay önce başvuru işlemlerini başlatılması için yeterli olacak bir süredir.

  RANDEVU NASIL ALINIR?

  Randevu alırken vize merkezleri ile iletişime geçilmesi önerilmektedir. Bu sayede şahıslar vize başvurusunda bulunurken hazırlayacağı evraklarda da rehberlik hizmeti alabilirler.

  AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

  NEDİR?

  Macaristan’da bulunan aile ve arkadaş yakının ziyaret etmek amaçlı alınan bir vize türüdür. Bu vize ile şahıslar ziyaretlerini gerçekleştirerek süre bitmeden ülkeden çıkışların yapmalıdır. Bu süre şahısların iş ve finansal durumuna göre belirlenir.

  KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

  Macaristan aile ve arkadaş ziyareti vizesi şahıslara en fazla altı aylık süre için verilmektedir. Yukarıda belirtildiği gibi şahısların durumlarına göre bu süre bir ay ya da üç aylık bir zaman dilimi için de verilebilinir.

  NEREYE BAŞVURULUR?

  Macaristan Konsolosluğu şahısların tüm vize işlemlerinde başvuruların kabul eden, inceleyen ve onaylayan yetkili kurumdur.

  GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  Pasaport

  Macaristan Schengen Vize Başvuru Formu  

  Biometrik Fotoğraf

  Macaristan Aile /Arkadaş Ziyareti Vize Talep Dilekçesi

  Finansal Durumu Gösteren Belgeler

  başvuru sahibi adına kredi kartının limitini gösteren orijinal belge

  İş/Mesleki Duruma İlişkin Belgeler

  Seyahat Planını Destekleyen Belgeler:

  Seyahat Sağlık Sigortası

  DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

  Macaristan’da ikamet eden aile yakını ya da arkadaşın yazacağı davetiye kesinlikle evraklar arasında bulunmalıdır. Bu davetiyenin eksik olması durumunda şahısların vize başvuruları kesinlikle ret ile sonuçlanacaktır. Macaristan Aile/Arkadaş Ziyareti Vize başvurusu yapan kişi adına düzenlenmiş Davetiye; Macaristan Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosu (BAH) tarafından verilen orijinal resmi davetiye mektubu olmalıdır. 

  Davetiyeye ek olarak; Macaristan’a davet eden kişiye ait; Kimlik Kartı ve Pasaport fotokopileri eklenmelidir.

  NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

  Seyahat edilecek tarihten en ez iki hafta öncesinde Macaristan aile ve arkadaş ziyareti vizesi alacak kişilerin başvurularını yapması istenmektedir. Seyahat edilecek tarihten en fazla ise iki ay öncesinde vize başvurusunda bulunmak gerekmektedir.

  RANDEVU NASIL ALINIR?

  Randevu alırken şahısların yetkili vize merkezleri ile irtibata geçmesi gerekmektedir. Bu sayede vize evraklarının da hazırlanmasında rehberlik hizmeti de sağlanabilir.

  TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

  NEDİR?

  Macaristan Türkiye ile kara bağlantısı olan bir ülke olduğundan genelde şahısların kara bağlantısında ve diğer bir yol olarak da hava yolunda aktarma yapacakları durumlarda alması gereken bir vize türüdür.

  KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

  Sadece geçiş vizesidir ve ülkede seyahat dolaşım hakkı sunmaz.

  NEREYE BAŞVURULUR?

  Macaristan Konsolosluğu’na başvuru yapılabilir.

  GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  Pasaport

  Macaristan Schengen Vize Başvuru Formu  

  Biometrik Fotoğraf

  Macaristan Aile /Arkadaş Ziyareti Vize Talep Dilekçesi

  Finansal Durumu Gösteren Belgeler

  Başvuru sahibi adına kredi kartının limitini gösteren orijinal belge

  İş/Mesleki Duruma İlişkin Belgeler

  Seyahat Planını Destekleyen Belgeler

  Seyahat Sağlık Sigortası

  NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

  Seyahat tarihinden en az iki hafta önce başvuru yapılması gerekmektedir.

  RANDEVU NASIL ALINIR?

  Vize merkezleri randevu alınırken şahıslara hizmet sunmaktadır.

  Türkiye Cumhuriyeti Hususi, Diplomatik veya Hizmet Pasaportu sahibiyseniz 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan Macaristan seyahatleriniz için vize işlem yükümlülüğünüz bulunmaz, fakat Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibiyseniz Macaristan vize işlemlerine tabi tutulursunuz. Macaristan Schengen Bölgesi üyesi olduğu için Macaristan’a gerçekleştireceğiniz kısa süreli seyahatlerde (90 güne kadar) Macaristan Schengen Vizesi başvurusu yapmalısınız. Macaristan Schengen vizesi aldığınızda 90 güne kadar Schengen Bölgesi’nde serbest dolaşım hakkını elde etmiş olursunuz. Macaristan dışında Schengen’e dahil olan ülkeler arasında başka bir ülkeye geçme planınız varsa dikkat etmeniz gereken iki nokta bulunmaktadır. Bunlardan ilki Schengen sınır girişinizin Macaristan olmasıdır. Macaristan vizesi sahibinin gideceği ilk ülke Macaristan olmalıdır. Macaristan’a giriş yaptıktan sonra Macaristan üzerinden vize süre aralığınız dahilinde diğer Schengen ülkelerine de giriş yapabilirsiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir