Macaristan Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021 - Eraytur
Macaristan Vizesi

Macaristan Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

Macaristan vizesi en iyi vize rehberi

Macaristan Vize Zorunluluğu

Macaristan’a seyahat etmeyi düşünüyorsanız vize almak zorundasınız. Umumi Pasaport sahiplerinin vize zorunluluğu vardır. Hususi Pasaport ve Hizmet Pasaport ile 90 günü aşmayan konaklamalarda vize muafiyeti bulunmaktadır. Vize başvuru işlemleri için Macaristan Büyükelçiliği veya Macaristan Konsolosluğuna talep edilen belgeler ile birlikte başvurmanız gerekmektedir.

Macaristan Schengen Vizesi

Macaristan Schengen Vizesi başvurularında, başvuru sahibinin biyometrik veri ve parmak izi gereklidir. Schengen Vizesi başvurularında vermiş olduğunuz tüm bilgiler gibi parmak iziniz de 5 yıla kadar konsoloslukça kayıtlı kalabilir bu sebepten ötürü eğer ki son 5 yıl içinde Schengen Vizesi için parmak izi verdiyseniz, parmak izi için tekrar bir işlem yapmasına gerek yoktur.

Macaristan Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021 1 – macaristan ticari vize

Macaristan Ticari Vize İşlemleri

İş için gerekli olan tüm seyahatler için ticari vize başvurusunda bulunabilirsiniz. İş için anlaştığınız firmalara ilişkin bilgiler, istenilen vize belgeleri, pasaport ve biyometrik fotoğrafınız ile başvuru işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Macaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

•             Başvuru formu

•             Pasaport: Vize bitim tarihinden sonra 3 ay geçerliliğini koruyacak, iki sayfası boş bırakılmış ve son 10 yıl içinde alınmış olan bir pasaport geçerli olarak değerlendirilir.

•             Biyometrik Fotoğraf: 2 adet

•             Seyahat Sağlık Sigortası:

•             Konaklama ve ulaşım: Otel ve Uçak rezervasyonlarını belirtir belgelerin de başvuru dosyasına eklenmesi bekleniyor.

•             Seyahat giderlerinin karşılanması: Son 3 aylık hesap dökümü.

•             Hizmet dökümü: SGK hizmet dökümü,  Son 3 aylık maaş bordroları kaşeli ve imzalı asılları, limit gösteren son kredi kartı ekstresi de ibraz edilecek belgeler arasında yer alıyor.

Kişiden bulunduğu duruma göre ekstra olarak talep edilebilecek belgeler;

Kişi şirket sahibi ise;

•             Güncel Şirket Evrakları

•             SGK/BAĞ-KUR Hizmet Dökümü

•             Banka Hesap Özeti

Kişi şirket çalışanı ise;

•             Güncel Şirket Evrakları

•             SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü

•             Maaş Bordrosu

•             Banka Hesap Özeti

Kişi Devlet Dairesi çalışanı ise;

•             Çalışma Belgesi

•             Görev Kimlik Kartı

•             Maaş Bordrosu

•             Banka Hesap Özeti

Kişi Emekli ise;

•             Emeklilik Kartı Fotokopisi

•             Emekli Maaş Dökümü

•             Banka Hesap Özeti

Kişi Öğrenci ise;

•             Öğrenci Belgesi (Orijinal, güncel)

•             Orijinal Muvafakat name (Kişi 18 yaşından küçük ise, anne baba imzalı, noter onaylı)

 

Macaristan vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/macaristan-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Macaristan Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021 2 – macaristan vizesi nasil alinir

Macaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Macaristan Türkiye için vize uygulayan bir ülkedir bu yüzden her seyahatte vize zorunluluğu vardır. Macaristan Konsolosluğu veya Macaristan Büyükelçiliği tarafından vize işlemleri yürütülmektedir. Schengen vizesi kapsamında gerçekleşecek kısa süreli seyahatler için son 5 yıl içinde parmak izi tanıtılmış olmalıdır.

Macaristan vize başvurusu için sizden talep edilecek tüm evrakları doğru düzgün teslim etmeniz gerekmektedir. Yıpranmamış veya yırtılmamış geçerlilik süresi devam eden pasaportunuz olmalıdır. Daha sonra ücreti yatırmanız gerekir. Vize başvuru işleminizin geçersiz sayılmaması için evraklarınızın tam ve doğru bilgi içerdiğinden emin olmalısınız.

Macaristan Vizesi Sonuçlanması Kaç Gün Sürmektedir?

Macaristan vize başvurularının sonuçlanması, tüm evrak ve formların Macaristan Büyükelçiliği’ne ulaşmasının ardından ortalama 7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Ancak siz seyahatinizden en az 20 gün kadar önce vize işlemlerine başlamalısınız. Zaman zaman iş yoğunluğu veya başka mazeretler sebebiyle vize işlemleriniz gecikebilir. Yaşanan aksamalar dolayısıyla mağduriyet yaşamak istemiyorsanız vize başvurunuzu mümkün olduğunca erken bir tarihte yapmalısınız.

Macaristan Vize Başvuru Formu

Macaristan için gerçekleştirmeyi planladığınız seyahat öncesinde; seyahat süreniz, seyahat amacınız, kişisel bilgilerinizin bulunduğu Macaristan vizesi için özel olarak hazırlanmış başvuru formunu doğruca doldurmalısınız. Formu doldururken eksik bir yer bırakmamalısınız.

Macaristan kişiye özel dilekçeler ve güncellenmiş formlar için https://www.eraytur.com/macaristan-vize-formu-ve-dilekce/ bağlantısına ziyaret ediniz.

Macaristan Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021 3 – macaristan vizesi

Macaristan Vize İşlemleri

Macaristan vize işlemleri için Türkiye’ de çeşitli acentaların ofislerine başvurabilirsiniz.

Macaristan Vize Reddi

Vize başvuru işleminizi gerçekleştirdikten sonrası artık Macaristan Büyükelçiliği ile ilgilidir. Vize için izin veya ret verme hakkına sahiptirler. Eğer vize başvurunuz reddedilirse bu bir sonraki Macaristan veya başka ülke vize başvurularınızı olumsuz etkileyebilir. Problem yaşamamak için mutlaka istenilen tüm evrakları doğru bir şekilde teslim ediniz.

Macaristan vize reddi aldıysanız, itiraz ve itiraz dilekçesi için https://www.eraytur.com/macaristan-vize-reddi/ adresini ziyaret etmelisiniz.

Macaristan Vize Çeşitleri

Macaristan gidiş amacınıza bağlı olarak başvuracağınız vize türlerini belirli sınıflara ayırmıştır. Baktığınızda temel olarak ikiye ayrılmıştır. Bunlar uzun süreli ve kısa süreli vize olarak karşınıza çıkar.

Uzun süreli olan vize 90 günden daha fazla ülke sınırları içerisinde kalmanıza imkan tanır. Bu vizeyi almaktaki amacınız 90 günü aşacak şekilde eğitimi konferans, turistik gezi, oturum, çalışma durumu olmalıdır. Kısa süreli olan vize ise Schengen vizesidir. Macaristan Schengen vizesi de kendi içinde A ve C olarak iki farklı kategoriye ayrılır.

A tipi olarak adlandırılan Schengen vizesi başka bir ülkeye geçişte Macaristan üzerinden transit geçiş yapmayı sağlar. Macaristan bu vizeyi Türk vatandaşlarına uygulamadığı için bu konu üzerinde durmayacağız.

C tipi olarak bilinen vize ise 90 güne kadar Macaristan ülke sınırları içerisinde bulunmaya olanak sağlayan vizedir.

Macaristan Vize Türleri

Macaristan vizesi, ülkeye yapılacak gidişlerin hangi amaçlı olduğuna dikkat eder. Bu sebepten ötürü aşağıda belirtildiği gibi kategorilere ayrılmaktadır. Seyahat gerçekleştirecek kişilerin seyahat amacına uygun bir şekilde talep edilen tüm belgeleri ibraz etmeleri gerekir.

 • Macaristan Turistik
 • Macaristan Ticari
 • Macaristan Aile ve Arkadaş Ziyaret Maksatlı vize
 • Macaristan Kültürel Maksatlı Vize
 • Macaristan Erasmus için Vize
 • Macaristan Transit Vize
 • Macaristan Resmi Maksatlı Vize
 • Macaristan Sağlık Maksatlı Vize
 • Macaristan Sportif Maksatlı Vize
 • Macaristan AB Vatandaşı İle Evli Kişiler İçin Vize
 • Macaristan Şoför Maksatlı Vize

Macaristan Vizesi Başvuru İşlemleri

Macaristan’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize için gerekli işlemleri için Macaristan Konsolosluğu veya anlaşmalı acentalar aracılığı ile başvuru yapması lazımdır. Başvuru sürecinde istenilen tüm belgelerin eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde vize başvurusu büyük olasılıkla reddedilecektir.

Macaristan Vizesi Ücreti

Macaristan konsolosluğu için 60€ harç bedeli, parmak izi işlem merkezi için 25€/45€ servis bedeli vardır. Macaristan vize başvuruları için başka ek ödemeler de olabilmektedir.

Macaristan Vizesi Başvurusuna İlişkin

Macaristan ile bazı ülkeler arasında vize bölgesi anlaşması yapılmıştır.

 • Estonya
 • Slovenya
 • Norveç
 • Portekiz

Bu anlaşmaya göre yukarda adı verilen ülkelerin herhangi birisine seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize başvurularını Macaristan Konsolosluğu yardımı ile yapabilmektedir.

Macaristan vize işlemlerinde kullanılacak pasaportta vizenin işlenebilmesine imkân tanıması için mutlaka 2 sayfanın boş olması gerekmektedir. 18 yaşından küçükler için ebeveyn veya yasal vasi ile pasaport başvurusu yapması gerekir.

Macaristan vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/macaristan-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Macaristan Vizesi Hangi Ülkelerde Kabul Edilir?

Macaristan vizesi Schengen vizesi olduğu için bu kapsamdaki tüm ülkelerde geçerli olacak bir vize türüdür.

Macaristan vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/macaristan-vizesi-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Macaristan Vizesi Sık Sorulan Sorular

Macaristan vizesi nasıl alınır?

Macaristan vizesi almak için sistemli bir şekilde ilerlenmelidir. Öncelikle ücretsiz randevu almalısınız. daha sonra meslek grubunuza göre ilgili evrak listesini hazırlamalı ve randevu günü başvuru merkezine teslim etmelisiniz.

Macaristan vizesi kolay mı?

Macaristan vizesi gerekli şartların taşınması ve istenilen evrakların eksiksiz ve tam olarak sunulması ile birlikte çok kolay alınmaktadır.

Macaristan vizesi için banka da ne kadar para olmalıdır?

Macaristan vizesi almak için turistik ve aile ziyareti vizelerinde 7 günlük bir seyahat için ortalama 1000 euro para bulunmalıdır. Aynı şekilde ticari seyahatler için de bu miktar olmalıdır. Bu miktar otel ve uçak masraflarınızdan hariç oalrak bulunması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×