İsveç Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2022 - Eraytur
İsveç Vizesi

İsveç Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2022

İsveç Krallığı, bilinen adıyla yalnızca İsveç, Avrupa’nın kuzeyinde yer alan ve İskandinav yarımadasında bulunan ülkelerden birisidir. Doğusunda Finlandiya, kuzeyinde ve batısında Norveç bulunmaktadır. Öresund köprüsü sayesinde güney sınırından Danimarka ile de komşuluk yapmaktadır. Resmi dili İsveççe olan bu ülkenin para birimi ise İsveç Kronu’dur.

 

İsveç Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

Parlamenter monarşi ile yönetilen İsveç Krallığı, Schengen bölgesinde olması sebebiyle Türkiye Cumhuriyeti Umumi Pasaport Sahipleri (Bordo Pasaport olarak da bilinir) vize almak zorundadırlar. Fakat siyah (diplomatik), yeşil (hususi) ve gri (hizmet) pasaportu sahipleri vize almak zorunda değildirler. Umumi (bordo) pasaport sahiplerinin alması gereken belgeler şunlardır:

İsveç vizesi ne kadar sürede çıkar?
İsveç vize başvurusu sonuçları vize türlerine ve konsolosluğun çalışma yoğunluğuna göre farklı sürelerde açıklanmaktadır. Kısa süreli İsveç vizesi ortalama 7 iş günü içerisinde sonuçlanır.
İsveç aile birleşimi vizesi ne kadar sürede çıkar?
İsveç aile birleşimi vizesi ortalama 1 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.
İsveç vizesi almak zor mu?
İsveç vizesi almak için sağlanması gereken şartlar ve hazırlanması gereken evraklar vardır. Evrakların dikkatli bir şekilde hazırlanması vize almak için önemlidir. Vize şartlarını sağlayan kişiler için İsveç vizesi almak zor değildir.

İsveç Vizesi İçin Gerekli Evraklar

1. İsveç Vize Evrakları 2020 Başvuru Formu

İsveç vize başvuru formu, ıslak imzalı olarak doldurulmalıdır ve doğru bilgiler beyan edilmelidir. Sizden talep edilen bilgiler kişisel bilgileriniz, pasaport numaranız, ailevi bilgileriniz, daha önce Schengen vizesi alıp almadığınız gibi seyahatinize dair bilgileri beyan ettiğiniz ve İsveççe yahut İngilizce olarak doldurulan bir belgedir. Bu belgeyi gerçeğe aykırı beyan olmayacak şekilde doldurmanız gerekmektedir. Aksi halde hukuki yaptırımlar ile karşılaşmanız mümkün olabilir ve ayrıca vizeniz reddedilebilir.

2. İsveç Başkonsolosluğu’na Yazılacak Dilekçe (Talep Dilekçesi)

İsveç Başkonsolosluğu’na hitaben yazılacak bu dilekçede seyahatinize hangi tarihte başlayacağınız, gidiş dönüş uçağınızın PNR numarası, kalacağınız otel tarafından onaylanmış rezervasyon belgesi ve PNR numarası, eğer varsa sponsorunuzun sizin giderlerinizi karşılayacağına dair beyanı, ne kadar kalacağınız ve İsveç haricinde gideceğiniz ülkelere gidiş amacınız ve oraya nasıl gideceğiniz gibi bilgilerin beyan edilmesi gerekmektedir. Resmi bir dil ile yazılmalıdır. Islak imza ile bitirilmelidir.

3. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’na bağlı nüfus müdürlükleri tarafından verilen nüfus cüzdanları yahut yeni T.C. kimlik kartlarının önlü arkalı bir fotokopisi İsveç vize evrakları arasına eklenmelidir. Eğer nüfus cüzdanınızdaki T.C. kimlik numarası yazan kısım el ile yahut daktilo ile yazılmışsa bu durumda vizeniz reddedilebilir. Bu sebeple soğuk damgalı ve bilgisayar ile yazılmış T.C. nüfus cüzdanı yahut yeni T.C. kimlik kartınızın fotokopisini eklemeniz gerekmektedir.

​4. 2 Adet Biyometrik Fotoğraf

Uluslararası otoritelerce ilan edilmiş standartlara sahip biyometrik fotoğrafınızdan 2 adet İsveç vize evrakları arasına eklenmelidir. Bu standartlar şunlardır:

 • Fotoğrafınızın arka fonu beyaz olmalıdır.
 • Fotoğrafınızda bir mimik olmamalıdır.
 • Boyutları 35×45 mm olmalıdır.
 • Tanınınmanıza engel olarak herhangi bir aksesuar bulundurmamalısınız.
 • Baş örtüsü veya şapka takmak isteyenler kulakları açık ve alnı net olarak görülecek bir biçimde fotoğraf çekilebilirler.

Fotoğrafı dışarıdan veya mobil fotoğraf çekme araçlarından edinebilirsiniz.

5. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Nüfus müdürlüklerinden veya e-devlet’ten barkodlu olarak tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinizi temin edebilirsiniz. Her ne kadar hiçbir farkı olmasa da nüfus müdürlüklerinden alacağınız tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinizi İsveç vize evrakları arasına eklemeniz tavsiye edilmektedir.

6. Gidiş-Dönüş Uçak Rezervasyonu (İsveç Vize Evrakları arasına muhakkak eklenmeli.)

İsveç’e giderken yapacağınız uçak seyahatinin rezervasyon bilgilerini PNR numarası ile birlikte evraklar arasına eklemeniz gerekmektedir. Tek yönlü almanız doğrudan red sebebi sayılmasa da, tercihen gidiş dönüş olarak almalısınız. Uçak biletinizi alıp ödemesini yaptığınıza dair bilgilerin eklenmesi mühimdir.

7. Otel Rezervasyonu (İsveç Vize Evrakları arasına mutlaka eklenmeli.)

Tüm ülkeler gibi İsveç de kalacak yer konusunda sıkı kurallar uygulamaktadır. Gideceğiniz şehirdeki otelden aldığınız rezervasyon bilgilerinin resmi olarak onaylanmış bir biçimde evraklar arasında sunulması gerekmektedir. Gerektiğinde İsveç Başkonsolosluğu’nun kontrol edebilmesine imkan tanımayacak nitelikte bir belge olmasına özen göstermelisiniz.

8. Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi

Seyahatiniz esnasında başınıza gelebilecek kendinizin veya bir yakınınızın vefatı sebebiyle oluşabilecek öngörülemeyen masrafların temin edilebilmesi için 30.000 Euro’yu kapsayacak bir seyahat sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Bu seyahat poliçesi seyahatiniz başlamadan 1 gün öncesini ve seyahatiniz bittikten 1 gün sonrasını kapsamalıdır.

9. Finansal Belgeler

İsveç Schengen vize başvurusu yapacak kişilerin hesaplarında 5000 TL veya 5000 TL’yi karşılayacak döviz bulunması gerekmektedir. Aktif olarak kullanılan banka hesaplarının son 3 aylık dökümü en geç son bir haftayı kapsamayacak şekilde konsolosluğa teslim edilmelidir.

Eğer sahibi olduğunuz otomobil veya gayrimenkul varsa bunların tapuları, bunlardan elde ettiğiniz kira gelirleri, otomobil sahibi iseniz ruhsatını eklemeniz gereklidir.

Son 3 aylık maaş bordronuzun ve SGK bilgilerinizin vize evrakları arasına eklenmesi elzemdir.

Finansal durumunuzu kanıtlayacak her türlü belgeyi, SGK İşe giriş Belgesi ve Hizmet Dökümü gibi e-devlet’ten temin edebileceğiniz belgeleri de eklemeniz elinizi güçlendirecektir.

İşvereninizden yurt dışı seyahatinin şirket bilgisi dahilinde olduğuna dair ıslak imzalı ve kaşeli belgeyi de eklemeniz gerekir.

İsveç vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/isvec-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

İsveç Vize Başvuru Formu

İsveç Vize Başvuru Formu’nda talep edilen belgeler şunlardır:

 • Şahsi bilgileriniz
 • Konaklayacağınız yer
 • Seyahat masraflarınızı karşılayacak kişi
 • Daha önce seyahat ettiğiniz ülkeler
 • Seyahat etmeyi planladığınız diğer ülkeler
 • Davetliyseniz davet eden kişinin bilgileri
 • Pasaport bilgileriniz
 • Seyahatinizin amacı
 • Son yıllarda aldığınız vize bilgileri

Bunları doldurduktan sonra randevu alarak İsveç Başkonsolosluğu’na gidebilir ve evraklarınızı alabilirsiniz.

İsveç kişiye özel dilekçeler ve güncellenmiş formlar için https://www.eraytur.com/isvec-vize-formu-ve-dilekce/ bağlantısına ziyaret ediniz.

İsveç Vize Randevusu

İsveç Vizesi için VFS Global’den randevu alabilirsiniz. Randevuyu telefonla veya internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

İsveç Vize Ücreti Ne Kadar?

İsveç, Schengen vize rejimini uygulaması sebebiyle 2 Şubat 2020’de yapılan zam ile birlikte vize başvurularında 80 Euro talep etmektedir. Ödemeler Vize başvurusu yapılan ülkenin yerel para biriminde yapılmaktadır. Bu ücrete konsolosluğun talep ettiği harç bedeli dahil değildir.

İsveç Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsveç vizesi genellikle 7-10 gün içerisinde çıkmaktadır. Fakat elbette iş yoğunluğu sebebiyle bu durum değişkenlik gösterebilmektedir. Vizenize verilen cevabın erken veya geç olması, red veya kabul aldığınız anlamına gelmemektedir, yalnızca işlemlerin erken veya geç bittiği anlamına gelir. Bu konuda herhangi bir endişe etmeye mahal yoktur.

İsveç Vize Türleri Hangileri?

İsveç vize türleri, ihtiyaç duyulan seyahat amaçlarına göre ayrılmaktadır. Bu vize türleri ise şunlardır:

 • İsveç Turistik Vizesi
 • İsveç Ticari Vizesi
 • İsveç Aile Ziyareti Vizesi
 • İsveç Transit vizesi

İsveç Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İsveç vizesine başvurduğunuz pasaportun güncel olması, özellikle kadınlar için evlenmeden önceki soyadını taşıyan pasaport ile başvuru yapılmaması büyük önem arz etmektedir.

Pasaportunuzun yıpranmış veya okunmayan yerleri olması vizenizin reddedilmesine sebep olabilir.

Biyometrik fotoğraflarınızda tanınmanıza olanak sağlamayan aksesuarların bulunması veya uluslararası otoritelerce onaylanmış standartlara sahip olmaması, vizenizin reddedilmesine sebep olabilir.

Vize başvurusu yaparken gerçeğe aykırı beyanlar verilmesi hem hukuki bazı yaptırımlara sebep olabilir, hem de vizenizin reddedilmesiyle sonuçlanır. Bu sebeple yaptığınız işlemlerin doğru olduğundan ve yalan beyanda bulunmadığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Aksi halde vizeniz reddedileceği gibi İsveç’e belli bir müddet girme hakkınızı da kaybedebilirsiniz.

İsveç vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/isvec-vize-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×