Hindistan Vize Evrakları: Yeni Liste [2022] - Eraytur
Hindistan Vizesi

Hindistan Vize Evrakları: Yeni Liste [2022]

Hindistan Devleti, 2013 yılından itibaren ülkeyi ziyaret etmek isteyen kişiler için vize uygulamasına başlamıştır. Hindistan Vize Evrakları tamamlayan kişiler vize başvuru merkezleri aracılığı ile online vize başvurusunda bulunabilir. Vize başvurusu için resmi Web sitesi üzerinden elektronik müracaatlar yapılmalıdır. Hindistan Vize Başvuru formu İngilizce doldurulur ve eksiksiz şekilde tamamlanmalıdır. Çok çeşitli vize türleri bulunan Hindistan vizeleri için en çok başvurular Turistik Vize ve Ticari vize türünde yapılmaktadır. Hindistan vize başvurularında parmak izi vermek zorunlu kılınmıştır.

Hindistan Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

Hindistan Turistik Vize

Hindistan’a gezi, tur ve kısa tatil amaçlı gitmek isteyen kişiler turistik vize almak durumundadır.

Turistik vize almak isteyenler online Hindistan vize başvuru formunu doldurur ve Hindistan Vize Evrakları dosyasını oluşturmak için kişisel bilgilerini içeren belgeleri vize başvuru merkezlerine ulaştırılır.

Hindistan Ankara Büyükelçiliğince belirlenen Turistik Vize evrakları şunlardır:

 • Pasaport- Hindistan ziyareti sonrası 6 ay geçerli pasaportun aslı ve renkli fotokopileri
 • Vize bilgi formu- Online ve İngilizce doldurulacak vize başvuru formu
 • Kimlik belgeleri- Kimlik kartının renkli fotokopisi
 • Biyometrik fotoğraflar- 2 adet 5×5 cm boyutlarında, beyaz arka fonlu fotoğraflar
 • İkametgah- Vize başvurusunda bulunan kişinin ikamet bilgileri
 • Şahsi Banka hesap özeti- Son üç aya ait banka imza ve kaşeli hesap özeti dökümü
 • Vize dilekçesi- İngilizce yazılan seyahat amacını, tarihlerini belirten talep dilekçesi
 • Uçak ve Otel rezervasyonları- Uçuş bilgilerinin ve konaklama rezervasyonlarının bulunduğu onaylı belgeler

Hindistan Ticari Vize

Hindistan’a iş görüşmesi, iş toplantısı ve yatırım planları için gidecek firma sahipleri ve çalışanları Hindistan Ticari Vize almak zorundadır. Hindistan Vize Evrakları tamamlandıktan sonra  vize başvuru işlemlerine başlanır. Ticari vize için istenen evraklar şunlardır:

 • Pasaport ve fotokopisi- 6 ay geçerli, 2 sayfası boş pasaportun aslı ve yanında renkli çekilmiş fotokopileri
 • 2 adet biyometrik fotoğraf- Beyaz arka fon üzerine güncel çekilmiş 5x5cm boyutların biyometrik fotoğraf
 • Vize başvuru formu- İnternetten İngilizce doldurulan vize başvuru formu doğru bilgiler içermelidir.
 • Kimlik fotokopileri- Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgelerinin renkli fotokopileri
 • İkametgah- İkametgah belgesi onaylı olmalıdır.
 • Vize talep dilekçesi- Seyahatin ticari amaçlı olduğunu belirten, iş seyahatinin ayrıntılarını içeren vize talep dilekçesi. Şirketin antetli kağıdında hazırlanmalı, imzalı ve kaşeli olmalıdır.
 • Banka hesap dökümleri- Şahsi ve Şirket banka hesap özetleri imzalı ve kaşeli olarak sunulmalıdır.
 • Rezervasyonlar- Otel ve uçak rezervasyonları belgelendirmelidir.
 • Faaliyet belgesi- Şirketin bağlı olduğu odadan son 1 ay için alınmış faaliyet belgesinin aslı
 • İmza beyannamesi- Noter onaylı imza beyannamesi ve imza sirküleri
 • Vergi levhası fotokopisi- Son vergi dilimine ilişkin  vergi beyanname levhasının fotokopisi
 • Sicil Gazetesi- Şirketin kurucularını, ortaklarını ve hissedarlarını gösteren belgenin fotokopisi
 • Ticari davetiye- Hindistan’daki şirketin antetli kağıdında düzenlenmiş, yetkili kişi imzası taşıyan ticari davetiye

Hindistan  firmasının “Certificate of importer/exporter code” , “Certificate of Incorporation” , “Promotion Council Registration”, “Chamber of Commerce Registration”  belgelerinden birinin sunulması gereklidir.

Hindistan Vizesi Önemli Notlar 2022

Hindistan Vize İstiyor Mu?

Hindistan ülkesi de diğer pek çok ülke gibi vize talebinde bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Hindistan vizesi için biyometrik parmak izi kaydı zorunlu ve en önemli prosedürler arasında yer almaktadır. Kişi daha önce Hindistan vizesi adına parmak izi vermiş ise, güncel başvuru esnasında yine de parmak izi talebinde bulunulmaktadır. Bu nedenden dolayı kişinin yapılan başvuru merkezinde şahsen bulunması gerekmektedir. Hindistan ülkesinin konsolosluğu, içerisinde yapılacak olan tüm işlemlerde operasyon yetkilisi, kişiye eşlik etmektedir.

Hindistan Vize Randevusu

Hindistan vizelerinin kaç günlük olacağı ve kaç girişli olacağı adına, seyahat türüne ve seyahat sıklığına bağlı olaraktan değişkenlik gösterebilmektedir. Hindistan turist vizesi ise 6 aylıktır ve tek girişli ya da çok girişli olarak verilmektedir. Bunun yanı sıra Hindistan ticari vizesi ise 6 aylıktır ve çok girişli verilebilmektedir.

Başvuru sahibi yeniden Hindistan ticari başvuru vizesi talebinde bulunur ise, bu kez 1 yıllık çok girişli vize alma hakkına da sahiptir. Hindistan ülkesinin turistik ve ticari vizelerinde, seyahat 6 aydan daha fazla bir süre için geçerli olsa dahi, Hindistan ülkesinin sınırları içerisinde kalış süresi en fazla 6 ay olarak belirlenmiştir. Ancak çok girişli bir turist vizesi ile Hindistan ülkesine edilecek olan seyahatlerde iki seyahat arasındaki farkın 2 ay olması zorunludur.

Hindistan vize işlemleri; online bir randevu alınması, başvuru formunun başvuru yapacak kişi tarafından eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulması, parmak izi talebi için parmak izinin verilmesi gibi prosedürleri kapsamaktadır. Ancak Hindistan vize başvuru işlemlerinde bölge ayrımları bulunmaktadır. Hindistan ülkesinin büyükelçiliği ve yahut başkonsolosluğu yetki alanını kapsayan listeleri bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra Hindistan ülkesi için yapılacak başvurularda parmak izi uygulaması İstanbul ve Ankara içerisindeki vize merkezleri ya da firmalarında yapılmaktadır. Parmak izi taramasının yapılacağı randevu, randevu için verilen tarihin sonrasındaki ortalama 1 gün içerisinde gerçekleştirilerek işlem sonuçlanmaktadır.

Hindistan vize başvurusu için güncel hazırlanan rehbere https://www.eraytur.com/hindistan-vize/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Hindistan Vize Başvuru Ücreti

Başvurunun yapıldığı esnada yetkili taraflara peşin ve sadece TRY ya da USD bazında vize harç bedeli ödenebilmektedir. Hindistan ülkesinin vize harç bedeli ise günce olarak 103 USD olarak yetkililerce belirlenmiştir. Vize harcı direkt olarak ilgili konsolosluğa yapılmaktadır. Vize başvurusunun ret ile sonuçlanması halinde ise ödenmiş olan vize harç bedelinin geri iade işlemi bulunmamaktadır. 57 USD danışmanlık ücreti alınmaktadır.

Hindistan vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/hindistan-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×