Zimbabve Vize Evrakları: Yeni Liste [2022] - Eraytur
Zimbabve Vizesi

Zimbabve Vize Evrakları: Yeni Liste [2022]

Zimbabve Cumhuriyeti Afrika’nın güneyinde bir iç kara ülkesidir. Eski adı Güney Rodezya olan ülkenin komşuları Mozambik, Zambiya, Botsvana ve Güney Afrika Cumhuriyeti’dir. Başkenti Harare olan ülkenin nüfusu yaklaşık olarak 14 milyonu geçmektedir. Tropikal bir ülke olan Zimbabve’nin resmi dili İngilizcedir. Zimbabve vize evrakları Zimbabve turistik ve ticari seyahat vizeleri için verilmesi gerekli belgelerden oluşur. Bordo pasaport sahipleri bu vize türlerinde vize almak zorundadır.

Zambiya Vize Evrakları: Yeni Liste [2022]

Zimbabve Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

Vize başvuruları Zimbabve’nin konsolosluğu Türkiye’de bulunmadığından diğer Afrika ülkelerinin konsoloslukları üzerinden yapılır. Zimbabve vize evrakları hazırlanarak vize başvuru merkezleri üzerinden vize alım işlemleri yapılabilir.

Zimbabve vize ücreti ne kadar?

Zimbabve vizesi almak isteyen kişilerin vize merkezlerine gerekli evrakları teslim etmesi ardından vize ücretini ödemesi gerekir. Zimbabve vize ücreti 2022 yılında 30 ABD doları olarak belirlenmiştir.

Zimbabve’ye nasıl gidilir?

Zimbabve, Türkiye’den vize isteyen ülkelerden biri olduğu için gitmek isteyen Türk vatandaşları, gitme amacına göre bir vize türüne başvuru yapmalıdır. Seyahat, çalışma, ticari gibi vize türlerinden birini almanız ardından ülkeye gidebilirsiniz.

Zimbabve Vize Evrakları- Turistik ve Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Zimbabve vizesi alabilmek için birtakım kişisel, mali ve mesleki belgeleri vize başvuru merkezine iletmek gerekmektedir. Turistik ve ticari vizeleri için istenen belgeler şunlardır:

 • Pasaport ve fotokopileri- 6 ay geçerliliği bulunan pasaportun aslı ve fotokopileri verilmelidir. Eski pasaportun ve vizelerin fotokopileri de çektirilmelidir.
 • Zimbabve Vize Başvuru Formu- Başvuru formu İngilizce doldurulur eksiksiz ve hatasız doldurulmalıdır.
 • Zimbabve Vize Dilekçesi- Vize talep dilekçesinde Zimbabve seyahatinin ne amaçla yapılacağı belirtilir, seyahat tarihleri yazılır.
 • 2 adet fotoğraf- Biyometrik özellikte 2 fotoğraf beyaz arka fonda çektirilmelidir.
 • Kimlik fotokopileri- Kimlik kartlarının ve nüfus cüzdan suretinin fotokopileri renkli verilmelidir.
 • Otel-uçak rezervasyonları- Konaklama ve uçak gidiş dönüş biletlerinin rezervasyon belgeleri sunulmalıdır.
 • Zimbabve Davetiye mektubu- Ticari seyahatlerde ve aile ziyaretlerinde Zimbabve’den bir davet mektubu mail aracılığı ile gönderilmelidir.
 • Vize ödendi dekontu- Vize ücretinin ödendiğine dair dekont dosyaya eklenmelidir.
 • Nüfus kaydı örneği- E-devlet sitesinden alınan tam vukuatlı nüfus kaydı verilmelidir.
 • Evlilik cüzdanı- Evli kişiler dünyada geçerli olan evlilik belgelerini sunmalıdır.
 • Finansal belgeler- Vize başvurusunda bulunan kişinin banka hesabı ve firma hesap özetleri bankadan onaylı olarak alınmalıdır, maaş bordroları, kira ve faiz gelirleri bildirilmelidir. Taşınmaz mal varlıklarının tapuları ve araç ruhsatları fotokopi olarak verilmelidir.
 • Mesleki belgeler- Görev kimlik kartları, SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü, izin belgeleri hazırlanmalıdır. Firma sahipleri ve çalışanları firmanın güncel evraklarını düzenlemelidir; firma faaliyet belgesi, vergi levhası, ticari sicil gazete sureti, imza sirküleri verilmelidir.

Zimbabve Vizesi Önemli Notlar 2022

Gerekli bilgilere sahip olmak amacıyla aşağıdaki yazıları dikkatli bir şekilde okuyabilirsiniz.

Zimbabve Vize Şartları Nelerdir?

Zimbabve ülkesine yolculuk etmek için umumi pasaporta sahip olan vatandaşlar vize işlemine tabi tutulmaktadırlar. Diplomatik, resmî ya da özel bir hizmet doğrultusunda gri yeşil ve siyah pasaport sahipleri de vizeye tabi tutulmaktadır.

Bu nedenler doğrultusunda ülke vizeleri genel itibari ile Afrika ülkelerinin, Türkiye sınırları içerisinde bulunan temsilcilikleri tarafından yapılmaktadır. Seyahat sahiplerinin, ülkeye girişte göstermeleri gerekli olan belgelerin kesinlikle yanında bulundurulması tavsiye edilmektedir. Eşekli tekli ya da çoklu olarak değişebilmektedir. Vize türüne göre vize işlem süreleri de beraberinde değişiklik gösterebilmektedir. Vize işlemleri teklimizi nedeniyle ortalama beş iş günü içerisinde sürebilir iken, çoklu vize işlemleri ise yedi iş gününe kadar çıkabilmektedir.

Ticari vize süreleri ise bu sürelerden daha uzun sürmektedir. Zimbabve ticari, turistik ya da çalışma gibi durumlardan dolayı vize istendiği taktirde birtakım belgeler istemektedir. Vize belgeleri şu şekilde sıralanabilmektedir: Pasaport, en az 6 ay geçerliliğinin olmaması şarttır. Kişinin son güncel halini gösteren iki adet biyometrik fotoğrafında gerekli evrak dosya bölgesi içerisine eklenmesi gerekmektedir. Vize başvuru formunun da İngilizce olarak yazılması gerekmektedir.

Kişinin nüfus cüzdanı fotokopisinin ön ve arka yüzünün de çıktısı alınarak gerekli dosya içerisine eklenmesi talep edilmektedir. Kişinin otel ya da uçak rezervasyonlarının çıktılarını da alarak bu belgeleri dosyan içerisine eklemelidir. Kişinin şahsi bankasında yeterli bir miktarda paranın bulundurulması da şarttır.

Kişi eğer davet edilmiş ise, davet eden kişi tarafından imzalanmış bir şekilde davet eden kişinin de bilgilerini bulunduran bir davetiye mektubunu bulundurulması şarttır. Zimbabve bize ücretini önceden ödendiğini ait bir dekontun yer alması gerekmektedir. Ayrıca kişinin Zimbabve’ye ulaştığında yer hakkında adres bilgilerinin de dosya içerisine eklenmesi talep edilmektedir.

Bankasında yeterli bir miktarda paranın bulundurulması da şarttır. Kişi eğer davet edilmiş ise, davet eden kişi tarafından imzalanmış bir şekilde davet eden kişinin de bilgilerini bulunduran bir davetiye mektubunun bulundurulması şarttır. Zimbabve bize ücretinin önceden ödendiğini ait bir dekontun yer alması gerekmektedir. Ayrıca kişinin Zimbabve’ye ulaştığında yer hakkında adres bilgilerinin de dosya içerisine eklenmesi talep edilmektedir.

Zimbabve Vize Ücretleri

Zimbabve vize ücretleri de kişinin yapacak olduğu seyahate göre değişiklik göstermektedir. Ancak turistik vizenin harç bedeli ise 30 $ olarak belirtilmiştir. Zimbabve vize ücretleri hakkında bu değişikliklerin olması, kişinin Zimbabve vize ücretleri için merkez ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Zimbabve vize ücretlerinin ödenmesi halinde, bankadan bu ücreti kişinin ödediğine dair bir dekont alması ve yanında bulundurulması mecburi bir şekilde istenen belgelerin arasındadır.

Zimbabve vize başvuru formuna dair merak edilen her şey vize merkezleri aracılığı ile sağlığına bilmektedir. Ayrıca Zimbabve vizesi için doldurulacak olan başvuru formunun büyük harflerle ve okunacak bir biçimde doldurulması zorunludur. Ayrıca vize başvuru belgesi de İngilizce dilinde doldurulması gerekmektedir. Konsolosluk tarafından hazırlanmış olan resmi bir form türüdür ve bu nedenden dolayı eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Eksik ya da hatalı bilgilerin sonucunda kişinin yapmış olduğu vize başvurusu onay bakımından olumsuz değerlendirile bilmektedir. Ayrıca kişinin hatalı yapmış olduğu kişisel bilgiler nedeni ile konsolosluk tarafından da kendi adına cezai yaptırımlar da uygulanabilmektedir. 

Zimbabve vize başvurusu için güncel hazırlanan rehbere https://www.eraytur.com/zimbabve-vize/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×