Zimbabve Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

  GEREKLİ EVRAKLAR

  1. Pasaport (en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir)
  2. 2 adet biyometrik fotoğraf
  3. Zimbabve vize başvuru formu (İngilizce)
  4. Nüfus cüzdanı fotokopisi
  5. Pasaport fotokopisi
  6. Pasaportta en az 2 boş sayfa bulunması
  7. Otel, uçak vs. rezervasyon belgeleri ve konfirmeleri ve geri dönüş bilgileri
  8. Bankada yeterli miktarda para
  9. Davetiye mektubu (iş ve aile nedeniyle gidecekler için)
  10. Zimbabve vizesi ücreti ödenti dekontu
  11. Şirket bilgileri (şirket çalışanları için, ticari gazete, imza sirküleri, faaliyet belgesi vs.)
  12. Nüfus kayıt örneği
  13. Ulaşacağı yerin adres bilgileri
  14. Daha önceki varsa Zimbabve vize belgeleri
  15. İş mektubu
  16. Vatandaşı olduğu ülke bilgisi
  17. 18 yaşın altındakiler için muvafakatname
  18. Öğrenciler için öğrenci belgesi
  19. Evli ise evlilik cüzdanı
  20. Uluslararası sağlık sigortası
  21. Vize vergileri ödendi dekontu

  Zimbabve Vizesi Önemli Notlar 2021

  Gerekli bilgilere sahip olmak amacıyla aşağıdaki yazıları dikkatli bir şekilde okuyabilirsiniz.

  Zimbabve Vize Şartları Nelerdir?

  Zimbabve ülkesine yolculuk etmek için umumi pasaporta sahip olan vatandaşlar vize işlemine tabi tutulmaktadırlar. Diplomatik, resmî ya da özel bir hizmet doğrultusunda gri yeşil ve siyah pasaport sahipleri de vizeye tabi tutulmaktadır.

  Bu nedenler doğrultusunda ülke vizeleri genel itibari ile Afrika ülkelerinin, Türkiye sınırları içerisinde bulunan temsilcilikleri tarafından yapılmaktadır. Seyahat sahiplerinin, ülkeye girişte göstermeleri gerekli olan belgelerin kesinlikle yanında bulundurulması tavsiye edilmektedir. Eşekli tekli ya da çoklu olarak değişebilmektedir. Vize türüne göre vize işlem süreleri de beraberinde değişiklik gösterebilmektedir. Vize işlemleri teklimizi nedeniyle ortalama beş iş günü içerisinde sürebilir iken, çoklu vize işlemleri ise yedi iş gününe kadar çıkabilmektedir.

  Ticari vize süreleri ise bu sürelerden daha uzun sürmektedir. Zimbabve ticari, turistik ya da çalışma gibi durumlardan dolayı vize istendiği taktirde birtakım belgeler istemektedir. Vize belgeleri şu şekilde sıralanabilmektedir: Pasaport, en az 6 ay geçerliliğinin olmaması şarttır. Kişinin son güncel halini gösteren iki adet biyometrik fotoğrafında gerekli evrak dosya bölgesi içerisine eklenmesi gerekmektedir. Vize başvuru formunun da İngilizce olarak yazılması gerekmektedir.

  Kişinin nüfus cüzdanı fotokopisinin ön ve arka yüzünün de çıktısı alınarak gerekli dosya içerisine eklenmesi talep edilmektedir. Kişinin otel ya da uçak rezervasyonlarının çıktılarını da alarak bu belgeleri dosyan içerisine eklemelidir. Kişinin şahsiBankasında yeterli bir miktarda paranın bulundurulması da şarttır.

  Kişi eğer davet edilmiş ise, davet eden kişi tarafından imzalanmış bir şekilde davet eden kişinin de bilgilerini bulunduran bir davetiye mektubunu bulundurulması şarttır. Zimbabve bize ücretini önceden ödendiğini ait bir dekontun yer alması gerekmektedir. Ayrıca kişinin Zimbabve’ye ulaştığında yer hakkında adres bilgilerinin de dosya içerisine eklenmesi talep edilmektedir.

  Bankasında yeterli bir miktarda paranın bulundurulması da şarttır. Kişi eğer davet edilmiş ise, davet eden kişi tarafından imzalanmış bir şekilde davet eden kişinin de bilgilerini bulunduran bir davetiye mektubunun bulundurulması şarttır. Zimbabve bize ücretinin önceden ödendiğini ait bir dekontun yer alması gerekmektedir. Ayrıca kişinin Zimbabve’ye ulaştığında yer hakkında adres bilgilerinin de dosya içerisine eklenmesi talep edilmektedir.

  Zimbabve Vize Ücretleri

  Zimbabve vize ücretleri de kişinin yapacak olduğu seyahate göre değişiklik göstermektedir. Ancak turistik vizenin harç bedeli ise 30 $ olarak belirtilmiştir. Zimbabve vize ücretleri hakkında bu değişikliklerin olması, kişinin Zimbabve vize ücretleri için merkez ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Zimbabve vize ücretlerinin ödenmesi halinde, bankadan bu ücreti kişinin ödediğine dair bir dekont alması ve yanında bulundurulması mecburi bir şekilde istenen belgelerin arasındadır.

  Zimbabve vize başvuru formuna dair merak edilen her şey vize merkezleri aracılığı ile sağlığına bilmektedir. Ayrıca Zimbabve vizesi için doldurulacak olan başvuru formunun büyük harflerle ve okunacak bir biçimde doldurulması zorunludur. Ayrıca vize başvuru belgesi de İngilizce dilinde doldurulması gerekmektedir. Konsolosluk tarafından hazırlanmış olan resmi bir form türüdür ve bu nedenden dolayı eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Eksik ya da hatalı bilgilerin sonucunda kişinin yapmış olduğu vize başvurusu onay bakımından olumsuz değerlendirile bilmektedir. Ayrıca kişinin hatalı yapmış olduğu kişisel bilgiler nedeni ile konsolosluk tarafından da kendi adına cezai yaptırımlar da uygulanabilmektedir.                           

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir