Avusturya Yaşam Güncel Bilgiler - Eraytur
Zimbabve Vizesi

Avusturya Yaşam Güncel Bilgiler

Avusturya Asgari Ücret 2023

Yaklaşık 9 milyon nüfusa sahip Avusturya asgari ücret seviyesi açısından Avrupa’da oldukça sağlam bir yere sahiptir. Ülkede 18 yaş altı ve 15 yaş üstü genç çalışanlar için farkı 18 yaş üstü yetişkinler için farklı saat ücreti belirlenmektedir. Ülkede çalışanların büyük bir bölümü asgari ücret üzerinde maaş alırken devlet tarafından belirli bir asgari ücret uygulaması kullanılmaktadır.

2023 Avusturya Asgari Ücret

Günde 8 saat ve haftada 6 gün çalışan 18 yaşından büyük çalışanlar için saat ücreti 5.2 Euro, aylık ise ortalama 1800 Euro şeklinde belirlenmektedir. Alt limit olan asgari ücrete herhangi bir şekilde sınır konulmaz. Sektöre ve işverene göre saat ücreti hesabı söz konusudur.

Ülkede kişi başına düşen milli gelir yıllık olarak 38 bin Euro ile dünya sıralamasında 13. sırada yer almasını sağlıyor. Avusturya asgari ücret net dışında çalışanlar aynı zamanda çocuk sayısına göre ek ödeme almaktır.

Avusturya Asgari Ücret Alan Kişi Sayısı

İş olanakları açısından her zaman dikkat çekmeyi başaran Avusturya özellikle rahat hayat yaşamak isteyenler için tercih edilen bir ülke olmakta. Çalışma hayatında Avusturya maaşlar asgari ücretin üzerindedir. Türkiye’de çalışanların çok büyük bir bölümü asgari ücret seviyesinde maaş alırken sektörlere göre uygulanan rakam farklılık göstermektedir.

Avusturya Ortalama Maaş

Ekonomik anlamda gelişmiş ülkeler sıralamasında yer alan Avusturya iş imkanı açısından hem vatandaşlarına hem de göçmenlere birçok olanak sunmaktadır. Bu anlamda oldukça zengin bir ülke olan Avusturya asgari ücret 2020 sınırlaması dışında farklı meslek dalları farklı maaşlar ile çalışmaktadır.

Ülkedeki ortalama Avusturya asgari ücret aylık 1882 Euro olmakla birlikte en düşük maaşa sahip olan çocuk bakıcısı 1200 Euro almaktadır. Avusturya’da en yüksek maaşı sahip olan meslek grubu 8980 Euro ile dişçidir.

Avusturya Asgari Ücret 2020

Avrupa’daki en iyi asgari ücret veren ülkeler içerisinde yer alan Avusturya asgari ücret 2020 yılında 15 yaş ve üzeri 18 yaş altı çalışanlar için belirlenmiş olan asgari saat ücreti 5.2 Euro’dur.  Avusturya’da asgari ücret ne kadar incelendiğinde 18 yaş üzeri bir yetişkinin 2020 yılında aldığı asgari çalışma saat ücreti 6 Euro’dur.

Avusturya Bayrağı

Her ülkede olduğu gibi Avusturya bayrağı da özel koruma altına alınmış bayraktır ve kesinlikle zarar verilemez, yırtılamaz, yıpratılamaz ve sökülemez. Avusturya bayrağı üzerinde yer alan ve simetrik özelliklere sahip olan beyaz kısmı, barış ve yiğitliği simgelerken kırmızı kısım özgürlüğü uğruna kan döken yurttaşları temsil eder.

Ülkeler bayrakları üzerine koydukları renk ve simgeler ile güçlerini ispat ederken aynı zamanda bugüne nasıl geldiğini de ifade eder.

Avusturya Bayrağı Eski

Dünyada bilinen en eski bayraklardan ikisi Hollanda ve Avusturya’ya aittir, tasarımı 13. yüzyılda II Friedrick tarafından yapılan Avusturya bayrağı kırmızı, beyaz, kırmızı şeklinde eşit büyüklükteki 3 yatay şeritten meydana gelmektedir.

Ülkede 1945 yılından bu yana da resmi devlet arması kullanılmaktadır, arma üzerinde yer alan kartal bağımsızlığı, duvardan taç orta sınıfı, orak tarım işçilerini, çekiç endüstriyi, kırılmış zincirler ise 1945 yılında Nasyonel Sosyalist diktatörlükten kurtuluşu anlatmaktadır.

Avusturya Bayrak Rengi

Avusturya bayrağı renkleri beyaz ve kırmızıdan oluşmaktadır Avusturya bayrağı anlamı efsaneye göre Avusturya arşidükü 5 Leopol’a uzanmaktadır. Kazanılmış bir savaşın bitiminde üzerindeki savaş kıyafetini çıkaran Avusturya arşidükü 5 Leopol beyaz savaş kıyafetinin düşmanın kanı ile kırmızı olduğunu görür.

Ancak bel kısmında bulunan ve kılıcın asılı olduğu kemerin alt kısmının ilginç bir şekilde kan olmadan tam anlamı ile beyaz kaldığını fark eder, kırmızı alt ve üstte beyaz renk ise tam ortada yer almaktadır.

Avusturya arşidükü 5 Leopol, bu hale gelmiş olan savaş kıyafetin kendi ulusu için bayrak olmasına karar verir, bayrak 2. Friederick tarafından yeniden tasarlanarak bugünkü hali ile kullanılmaya başlanır.

Avusturya Bayrağı Emoji

Avusturya bayrağı emojisi ??, ? ve ? şeklinde 2 bölgesel gösterge harften oluşmaktadır. Bazı platformlarda AT olarak gösterilen ulusal bayrak yüzeyi yukarıdan aşağıya kırmızı beyaz ve kırmızı olmak üzere 3 paralel yatay dikdörtgen ile birbirine bağlanır.

Çoğu platformda AT tam bir bayrak olarak birkaç platformda ise 2 harfli bir sembol olarak görüntülenmektedir. Avusturya bayrağı emoji sembolü bayraklar ile ilgili Emoji kategorisinde yer almaktadır.

Avusturya Başkenti

Avrupa’da ekonomik, politik, sanatsal ve entelektüel olarak bir merkez konumunda olan Avusturya başkenti Viyana ülkenin nüfus açısından en büyük şehirleri arasında yer alıyor.

Yüzölçümü açısından ise en düşük eyalet olan Viyana nüfusunun büyük oranı göç ederek ülkeye yerleşen vatandaşlardan oluşuyor. Halen nüfusun yaklaşık yüzde 15’i çoğunu Avrupa Birliği ülkesi olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden gelen vatandaşları kapsıyor.

Avusturya Şehirleri

Avrupa’da özellikle sanayi sektöründe oldukça gelişmiş ülkeler arasında yer alan Avusturya federal bir ülke olmasından dolayı 9 eyaletten meydana gelmektedir. Aşağı Avusturya, Burgerland, Karintiya, Tirol, Vorarlberg, Yukarı Avusturya, Salzburg, Steiermark ve Viyana’dan oluşan Avusturya hakkında bilgi almak için konsolosluk ya da büyükelçilik dışında internet üzerinden de araştırma yapmak söz konusudur.

Avusturya Başkenti Ve Para Birimi

Avusturya başkenti Viyana, ülkenin 9 eyaletinden nüfusu en yoğun olan kenttir. Avrupa Kıtası’nda yer alan Avusturya en küçük ülkeler arasında yer almakta olup denize kıyısı olmayan Orta Avrupa ülkesidir.

Avusturya Almancasının resmi dil olduğu ülkede aynı zamanda Slovence ve Hırvatça’da resmi dil olarak kabul edilmektedir. Avusturya’nın başkenti dışında resmi para birimi araştırılan konular arasında yer almaktadır. 1 Ocak 2002 tarihinde Euro bölgesine geçen Avusturya’nın eski para birimi Avusturya Şilini’dir.

Avusturya’nın Başkenti Codycroos

Popüler codycross oyununun parçası olan Avusturya’nın başkenti sorusuna Avusturya başkenti bulmaca soruları içerisinde sık karşılaşılmaktadır. Video oyun şirketi Fanatee Games tarafından geliştirilen oyun FB ile senkronize olma ve akıllı telefondan çıkıldığında da oynamaya başlayabilmek özelliği öne çıkıyor.

Güncel kalabilmek için web sitesine yer işareti konulması tavsiye edilen oyunda belli bir seviyeye takılıp kalmamak için söz konusu.

Avusturya Başkenti Neresidir

1955 yılında bağımsızlığını ilan eden Avrupa ülkesi Avusturya başkenti Viyana’dır. Denize kıyısı olmayan ve 9 eyaletten oluşan ülkenin nüfusu ile en büyük şehri olan Viyana yüzölçümü açısından en küçük il olarak öne çıkmaktadır.

Aynı zamanda nüfus açısından Avrupa Birliği’nin en büyük 10. kenti olan başkent Viyana halen yaklaşık 2 milyon kişiye ev sahipliği yapmaktadır.

 

Avusturya Dili

Kökü imparatoriçe Maria Teresa’nın oğlu 2. Josef’in 1774 yılında Habsburg İmparatorluğu’nda zorunlu eğitime başladığı 18 yüzyıla kadar dayanan Avusturya Almancası resmi olarak Avusturya dili olarak kabul edilmektedir. Standart Almanca ile arasında birçok fark olan Avusturya Almancası halen 7 milyon kişinin konuştuğu Bavyera Almancasıdır.

Avusturya’nın Dili Neden Almanca

Almanya ile birlikte Avusturya’da da resmi dil olarak kullanılan Almanca tarihi açıdan 3 farklı döneme ayrılır;

  • 750 ile 1050 yılları arasında eski Almanca
  • 1050 ile 1500 yılları arasında orta Almanca
  • 1500 den günümüze kadar modern Almanca.

Almanca olarak ele geçirilen kayıtlar 750 yılına almakta, o günü yerel diyalektler yazı ve konuşmalarda kullanılan Almanca standart değildi. Latince çıkana kadar uzanılan Almanca 1880 yılında ilk kez dil bilgisi ve yazım kuralları ile ortaya çıktı ve 1901 yılında Alman dili standart yazı kuralları ilan edildi.

Avusturya Resmi Dili

Avusturya dili olarak Almanca dışında aynı zamanda birçok dili resmi dil kabul etmiş ülkedir. Ülkede yaşayan değişik etnik gruplara ait olan Macarca, Hırvatça Slovence kabul edilen resmi diller içerisinde yer alır.

Avusturya dilinde çeviri yapmak isteyenler öncelikle Almanca çeviri uygulamalarını tercih etmelidir. Ülkede Türk sayısı fazla olduğundan dolayı nüfusun yüzde 3 oranı Türkçe konuşmaktadır.

Viyana Hangi Dili Konuşuyor

Avusturya’nın başkenti olan Viyana da resmi dil ülke genelinde olduğu gibi Almancadır ancak bir yana halkının çok büyük bir bölümü İngilizce konuşmaktadır. Başkentte yer alan işletmelerin özellikle turistik firmaların tabelalarında kullanılan dil İngilizcedir.

Avusturya Dilinde Çeviri

Avusturya dilini Türkçeye çevirmek oldukça zordur, her ne kadar resmi dili Almanca olsa da ülkede kullanılan lehçeden kaynaklı olarak Türkçe’ye çevrilmesi sıkıntı yaşatır. Bu yüzden Avusturya dilinde çeviri yaparken hata payını en aza indirmek için tercüme bürolarından destek almak önem kazanır.

Sözcüklerin çevirisinde telaffuz ve kullanım örnekleri dikkate alınarak gerçekleştirilmesi gereken Türkçe çeviri kadar Avusturya Almancasının İngilizceye çevrilmesi de kolay değildir. Hem Türkçe hem de İngilizce çeviri için uzman desteği almak özellikle resmi yazışmalarda oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Avusturya Saat Kaç 2023

Avrupa’da her yıl yapılan ve gün ışığından daha fazla yararlanmak için uygulanan yaz saati Avusturya için de geçerlidir. Avusturya saat kaç sorusu yaz ve kış saatine göre değişir.

Çünkü her yıl Ekim ayının sonunda saatler 1 saat geri alınarak yaz saati uygulaması başlar ve Mart ayı sonunda bir saat ileri alınarak kış saati uygulamasına geçiş yapılır. Türkiye ile Avusturya arasındaki saat farkı 1 saattir ve Avusturya Türkiye’ye göre bir saat daha geridedir.

Viyana’da Saat Kaç

Avusturya’nın başkenti Viyana’da saatler ülke genelinde olduğu gibi Türkiye ile bir saat fark göstermektedir ve Türkiye’ye göre bir saat daha geridedir. Güneşin sabah 07:00’de doğup akşam 18:20 sularında baktığı bir yana da yaz saati ve kış saati uygulaması bulunmaktadır. Gün uzunluğu ortalama 11,26 saat olarak belirlenirken öğlen vakti, yerel saatin 43 dakika ötesindedir.

Avusturya’da Saatler Ne Zaman İleri Alınacak 2021

Gün ışığından yararlanmak için tüm Avrupa’da her yıl gerçekleştirilen farklı saat uygulaması Avrupa ülkeleri ile birlikte Avusturya’da da aynı zamanda başlıyor. 2021 yılı yaz saati uygulaması 30 Mart 2021 tarihinde saat 02:00’da başladı.

Bir saat ileri alınan saatler 25 Ekim tarihinde bir saat geri alınarak kış saati uygulamasına giriliyor. Buna göre Avusturya saat kaç sorusu için tarihe göre hesap yapmak gerekir.

Avusturya’da Çalışma Saatleri

Yapılan birçok toplu sözleşmeye göre Avusturya’da mesai saatleri 38,5 saat olarak kısaltılmasına rağmen resmi olarak geçerli olan çalışma saati haftada 40 saattir. 40 saatten daha uzun süre çalışan işçi için fazla mesai söz konusudur, fazla mesai yapan işçiler en az yüzde 50 oranında daha fazla ücret alır.

Avusturya’da Saatlik Asgari Ücret

Kişi başına düşen milli gelir ile dünya sıralamasında 13. sırada yer alan Avusturya asgari maaş sistemi saat üzerinden düzenlenmiştir. İşçilere verilen saat ücreti 29,8 Euro olarak hesaplanmaktadır ancak farklı mesleklerde ücreti çok daha yüksek olmaktadır.

15 yaş üzeri ve 18 yaşın altında çalışanlar saat başına 5,2 Euro alırken 18 yaş ve üstü yetişkinler 6 Euro almaktır. Ülkede çalışanların çok büyük bir oranı asgari ücret üzerinden maaş almaktadır. Ülkedeki sektörlere göre maaş ve çalışma saatleri farklılık göstermektedir.

Avusturya Para Birimi 2023

1 Ocak 2002 tarihi itibariyle Euro bölgesine giren Avusturya para birimi olarak Euro’yu kullanmaya başladı. 2002 öncesi resmi olarak Avusturya para birimi Avusturya Şilini idi. Kısaltması ATS olan Avusturya Şilini için aynı ATS sembolü kullanılır.

Avusturya Şilini ilk kez 4 Aralık 1947 tarihinde piyasaya sürüldü ve kullanılmaya başlandı. Euro bölgesine geçilen tarihe kadar kullanılmaya devam edilen resmi para birimi halen Euro ile değiştirilmeye devam ediyor.

1 TL Kaç Avusturya Şilin

Avusturya Merkez Bankası tarafından çıkarılan Avusturya resmi para birimi Avusturya Şilini yerini Euro’ya bıraktı. Ancak halen 1 Şilin kaç TL eder birçok insan tarafından araştırılmaktadır, 1 TRY 1.33 ATS şekilde dönüştürülmektedir.

Ancak tedavülden kalkmasının ardından TL paritesinde değeri 47 kuruş olarak baz alınmaktadır dolayısı ile bugünün parasal değeri Şilinin TL karşısında değer kaybı yaşamasına neden olmaktadır.

Avusturya Şilini Kaç Euro

Euro bölgesine girdiği tarihten bu yana tedavülden kaldırılan Avusturya Şilini 0.0727 Euro etmektedir. Halen hem Avusturya hem de Viyana para birimi olarak Euro kullanılmaya devam etmektedir.

Avusturya para birimi olarak resmi olarak Euro’yu kullanır ve kısaltması EUR şeklinde yazılmaktadır. Ülkede kullanılan en küçük Euro alt para birimi Cent iken €1 100 Cent’tir.

100 Avusturya Şilini Kaç Lira

Türk lirası karşılığında 1.33 değere sahip olan Avusturya Şilini ülkenin resmi para birimi olmaktan çıkarılmış durumdadır. Halen görülen kur üzerine hesap yapıldığında 100 Avusturya Şilini ortalama 13 bin 330 TL olmaktadır.

Dolayısıyla 50 Avusturya Şilin kaç TL merak edenler kolaylıkla hesap yapabilir web 100 Şilinin Türk Lirası karşısındaki değerinin yarıya bölerek sorularını cevaplandırabilir.

Avusturya Eski Para Birimi

28 Şubat 2002 tarihinde tedavülden kaldırılan Avusturya’nın eski para birimi Avusturya Şilini geçerliliğini sürdürmeye devam etmiştir. Avusturya Merkez Bankası tarafından vatandaşlara Şilinin karşılığında Euro verilmektedir şu ana kadar belirlenmiş son değişim süresi yoktur halen değişim devam etmektedir.

Yaklaşık 0.07 Euro eden bir Avusturya Şilini 2002 yılında 93.000 TL iken şu anda Türk Lirası karşılığında yaklaşık 47 kuruştur. Bir Euro halen 14 Avusturya Şilini’ne denk gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×