Zimbabve Vizesi: 2023 Vize Nasıl Alınır? - Eraytur
Zimbabve Vizesi

Zimbabve Vizesi: 2023 Vize Nasıl Alınır?

Bir kısmımızın “Öyle bir ver mi varmış?” dediği ülke, Zimbabve’nin vize prosedürlerini sizlerle paylaştık.

Güney Afrika Cumhuriyeti ile komşu olan Zimbabwe yahut Zimbabve, Türkçe ve İngilizce de farklı bir şekilde yazılmaktadır, Türk vatandaşlarından vize istemektedir.

Zimbabve Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

Bu vizeyi sadece umumi pasaport sahipleri için değil, diğer pasaport türlerine sahip olan bireyler için de istemektedir. Yani diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri de bu vizeyi almak zorundadırlar.

Bu yazının içinde Zimbabve vizesi, Zimbabwe de diyebiliriz, nasıl alınır, vizesinin ücreti ne kadar ve fotoğraf ebatları nasıl olmalı bunları anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle Zimbabve için belirli vize türleri vardır. Ticari vizesi var, turistik vizesi var, aile ve arkadaş ziyaret vizesi vardır.

Bu kadar vize var ama maalesef vizeler arasında Zimbabve aile birleşimi vizesi bulunmamaktadır. Bu arada, bu vize işlemlerini çevrimiçi olarak veya Zimbabve Türkiye temsilcilerinden yapabilirsiniz. Hatta 2016 yılından itibaren vizenizi ülke sınırından da edinebilirsiniz. İlk önce ticari vize ile başlayalım.

Zimbabve Vize Şartları Nelerdir?

Zimbabve ülkesine yolculuk etmek için umumi pasaporta sahip olan vatandaşlar vize işlemine tabi tutulmaktadırlar. Diplomatik, resmî ya da özel bir hizmet doğrultusunda gri yeşil ve siyah pasaport sahipleri de vizeye tabi tutulmaktadır.

Bu nedenler doğrultusunda ülke vizeleri genel itibari ile Afrika ülkelerinin, Türkiye sınırları içerisinde bulunan temsilcilikleri tarafından yapılmaktadır. Seyahat sahiplerinin, ülkeye girişte göstermeleri gerekli olan belgelerin kesinlikle yanında bulundurulması tavsiye edilmektedir.

Vize türüne göre vize işlem süreleri de beraberinde değişiklik gösterebilmektedir. Vize işlemleri teklimizi nedeniyle ortalama beş iş günü içerisinde sürebilir iken, çoklu vize işlemleri ise yedi iş gününe kadar çıkabilmektedir.

Ticari vize süreleri ise bu sürelerden daha uzun sürmektedir. Zimbabve ticari, turistik ya da çalışma gibi durumlardan dolayı vize istendiği taktirde birtakım belgeler istemektedir. Vize belgeleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Pasaport, en az 6 ay geçerliliğinin olmaması şarttır. Kişinin son güncel halini gösteren iki adet biyometrik fotoğrafında gerekli evrak dosya bölgesi içerisine eklenmesi gerekmektedir. Vize başvuru formunun da İngilizce olarak yazılması gerekmektedir.

 

  • Kişinin nüfus cüzdanı fotokopisinin ön ve arka yüzünün de çıktısı alınarak gerekli dosya içerisine eklenmesi talep edilmektedir. Kişinin otel ya da uçak rezervasyonlarının çıktılarını da alarak bu belgeleri dosyan içerisine eklemelidir. Kişinin şahsi bankasında yeterli bir miktarda paranın bulundurulması da şarttır.

 

  • Kişi eğer davet edilmiş ise, davet eden kişi tarafından imzalanmış bir şekilde davet eden kişinin de bilgilerini bulunduran bir davetiye mektubunu bulundurulması şarttır. Zimbabve bize ücretini önceden ödendiğini ait bir dekontun yer alması gerekmektedir.

 

  • Ayrıca kişinin Zimbabve’ye ulaştığında yer hakkında adres bilgilerinin de dosya içerisine eklenmesi talep edilmektedir.

 

  • Bankasında yeterli bir miktarda paranın bulundurulması da şarttır. Kişi eğer davet edilmiş ise, davet eden kişi tarafından imzalanmış bir şekilde davet eden kişinin de bilgilerini bulunduran bir davetiye mektubunun bulundurulması şarttır.

 

  • Zimbabve bize ücretinin önceden ödendiğini ait bir dekontun yer alması gerekmektedir. Ayrıca kişinin Zimbabve’ye ulaştığında yer hakkında adres bilgilerinin de dosya içerisine eklenmesi talep edilmektedir.

Zimbabve Vize Ücretleri

Zimbabve vize ücretleri de kişinin yapacak olduğu seyahate göre değişiklik göstermektedir. Ancak turistik vizenin harç bedeli ise 30 $ olarak belirtilmiştir.

Zimbabve vize ücretleri hakkında bu değişikliklerin olması, kişinin Zimbabve vize ücretleri için merkez ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Zimbabve vize ücretlerinin ödenmesi halinde, bankadan bu ücreti kişinin ödediğine dair bir dekont alması ve yanında bulundurulması mecburi bir şekilde istenen belgelerin arasındadır.

Zimbabve vize başvuru formuna dair merak edilen her şey vize merkezleri aracılığı ile sağlığına bilmektedir. Ayrıca Zimbabve vizesi için doldurulacak olan başvuru formunun büyük harflerle ve okunacak bir biçimde doldurulması zorunludur.

Ayrıca vize başvuru belgesi de İngilizce dilinde doldurulması gerekmektedir. Konsolosluk tarafından hazırlanmış olan resmi bir form türüdür ve bu nedenden dolayı eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Eksik ya da hatalı bilgilerin sonucunda kişinin yapmış olduğu vize başvurusu onay bakımından olumsuz değerlendirile bilmektedir.

Ayrıca kişinin hatalı yapmış olduğu kişisel bilgiler nedeni ile konsolosluk tarafından da kendi adına cezai yaptırımlar da uygulanabilmektedir. 

Zimbabve için Alınan Vize Ücret Bedeli

Öncelikle Zimbabve vize ücreti konusuna bir göz atalım. Öncelikle bu ücreti online olarak yahut sınıra vardığınız zaman ödeyebilirsiniz.

Vize ücreti bizim için şu an 30 dolar, o da yaklaşık 230 Türk Lirası yapmaktadır. Çok pahalı diyemeyiz hatta buna. 2023 yılında bir zam olur yahut olmaz bilemiyoruz ama henüz 2020 yılı bitmediği için biz bu 30 doları baz alacağız. Gelelim fotoğrafların ebatları konusuna.

Fotoğraf Ebatları

Zimbabve vizesi fotoğraf ebatları için spesifik bir yazı yahut söylem yok, bu sebeple biyometrik fotoğraf ebatlarıbizim baz alacağımız ebatlardır.   

Zimbabve vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/zimbabve-vizesi-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Zimbabve Vizesi S.S.S

Zimbabve vize ücreti ne kadar?
Zimbabve vize ücreti yapılan son değişikliklerden sonra 30 Dolar olarak belirlenmiştir. Her sene bu ödeme tutarında değişim söz konusu olabilir.

Ödemeniz gereken vize harç tutarı 30 Dolar olarak belirlenmiştir. Her sene bu miktarda güncellemeler yapılmaktadır.

Zimbabve vize ücreti 30 AMERİKA doları olarak belirlenmiştir. Bu ücret ile birlikte vize merkezi ücretinin de ödenmesi gerekir.
Zimbabve vizesi nasıl alınır?
Zimbabve vize başvurusunu konsolosluklar üzerinden randevulu şekilde yapmalısınız. Aldığınız randevu gün ve saatine, belgeleri derleyerek gitmeniz gerekir.

Zimbabve vizesi alacak kişiler, ülkeye gitme amacına göre çalışma, eğitim, seyahat gibi farklı vize türleri için başvuru yapmalıdır. Vize başvuru formunun doldurulması ardından randevu alarak gerekli belgeleri yetkili vize merkezine teslim edebilirsiniz.

Zimbabve’ye nasıl gidilir?
Zimbabve ülkesine gelecek olan yabancı uyruklu kişilerin vize almasını zorunlu tutmuştur. Ülkeye gitmek için gitme amacına göre bir vize türüne müracaat etmeniz ve vize onayı almanız ardından seyahat etmeniz gerekir. Zimbabwe’ye öğrenci olarak giriş yapma hakkınız da vardır. Hatta öğrenci değişim programlarında onay almak çok daha kolay şekilde yerine getirilmektedir. Zimbabve giriş adımlarında vize zorunluluğu bulunmaktadır. Vize başvurunuzu kısa süreli ya da uzun süreli bir şekilde yaparak başvuru adımını tamamlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×