Vize Hizmetleri

Macaristan Vize Başvuru Merkezi

Macaristan vize merkezine hoş geldiniz.

MACARİSTAN VİZESİ

Macaristan Turistik Vize
Macaristan Ticari Vize
Macaristan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
Macaristan Transit Vize
Macaristan Erasmus Vizesi

Macaristan Aile Birleşimi Vizesi

 

TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Macaristan’a turistik seyahat planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kesinlikle alması gereken bir vize türüdür. Macaristan bir schengen vizesi ile gidilebilen ülke onumunda bulunduğundan şahıslar sahip oldukları schengen vizesi ile Macaristan’a seyahat edebilir ve turistik gezilerini de yapabilirler. Schengen vizesinin genel geçer bir kuralı olan altı aylık dönemde üç aylık konaklama koşulunu hala karşılıyor olmak geçerlidir. Bu nedenle schengen vizeniz bulunmuyor ise Macaristan turistik vizesi için başvurunuzu yapmalısınız.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Macaristan bir schengen ülkesi olduğu için diğer schengen ülkelerine verilen vizelerde olduğu gibi en fazla 6 aylık süre için Macaristan turistik vizesi almak mümkündür. Bu süre 1 ay olabileceği gibi şahıslara 3 aylık olarak da verilebilir. Bu süre şahısların iş ve finansal durumlarına göre belirlenir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Başvuru yapılacak yetkili kurum Macaristan Konsolosluğudur. Macaristan Konsolosluğu içerisinde vize işlemleri ile ilgilenen yetkili şahısların evraklarını inceleyerek vize onaylama işlemlerini yürütmektedir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Pasaport: vizenin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerlilik süresi; pasaport verilerinin okunaksız, fotoğrafın net ve tahrip olmamış ve vize etiketinin basılabilmesi için en az 2 boş sayfasının olması gerekmektedir.

Macaristan Schengen Vize Başvuru Formu: Macaristan Konsolosluğu’nun resmi web sitesi üzerinden vize formu indirilmek suretiyle doldurulur. Macaristan Schengen Vize Başvuru Formu’nun çıktısı alınarak, eksiksiz ve okunaklı bir biçimde yanıtlanmalıdır.

Biyometrik Fotoğraf: Biometrik Fotoğraf; 2 adet, 3,5 x 4,5 cm ebatlarında; son 6 ay içinde çekilmiş; arka fonu beyaz ve başvuru sahibinin pasaportunda daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olması gerekmektedir.

Finansal Durumu Belgeleyen Resmi Belgeler: Macaristan Turistik Schengen Vize müracaatında bulunacak şahsın son 3 aylık Maaş Bordrosu; bağlı bulunulan Kurum tarafından kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır.

Macaristan Turistik Vize Talep Dilekçesi: Macaristan Konsolosluğu veya Macaristan Büyükelçiliği’ne Macaristan’a seyahat nedenlerini ve vize talebini bildiren bir Macaristan Turistik Vize Talep Dilekçesi; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirketin yetkili kişisi tarafından, antetli kağıda, Macaristan Konsolosluğu’na hitaben bir dilekçe hazırlanmalı ve yetkili kişi tarafından imza ve kaşelenmelidir.

  Seyahat Planını Destekleyen Belgeler

Macaristan Turistik Vize başvuru sahibinin Macaristan seyahat tarihlerini içeren ulaşım ve konaklama rezervasyon bilgiler.

Macaristan Dönüş Veya Seyahate Devam Edileceğini Destekleyen Belgeler

Macaristan Turist Vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin Macaristan ülke sınırlarına giriş ve çıkış bilgilerini içermeli

Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanan belge

Macaristan Turistik Vize işlemlerinde bulunacak kişinin Macaristan seyahat süresini kapsayan; ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan, 30.000 € teminat tutarında, Schengen bölgesinde geçerlilik ibaresi bulunan, seyahat süresinin minimum tamamını kapsayan, orijinal seyahat sağlık sigortası.

BİOMETRİK VERİ GEREKLİ MİDİR?

Eğer son beş yıl içerisinde biyometrik veriniz sisteme girişmemiş ise bu durumda kesinlikle biyometrik veri ibrazı için konsolosluğa gitmeniz gerekmektedir. Schengen ülkeleri her beş yılda bir biyometrik verileri kendi veri tabanına kaydeder.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKMEKTEDİR?

Başvuru yapılacak tarih kesinlikle seyahat için alınan biletten iki hafta önce ya da bu tarihin bir ay öncesi olabilir. Bir aksaklık yaşanmaması için süre göz önüne alınmalıdır.

NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?

Macaristan turistik vizesi şahısların evraklarını teslim ettiği tarihten itibaren 7 gün ile 10 gün içerisinde sonuçlanacaktır. Bu süre araya haftalık resmi tatilin girmesi ya da evraklarda kesikli, yanlışlık olması durumunda uzayabilir. Bu süreyi göz önüne alarak vize başvuru tarihinizi yapmanızı tavsiye ederiz.

TİCARİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Macaristan’da ticari faaliyette bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kesinlikle ticari vizesi almak durumundadır. Macaristan Konsolosluğu daha önce schengen ülkelerinden bir vize alınmış ise ve bu vize geçerliliğini hala koruyor ise Macaristan ticari vizesi alamdan da ülkeye girişinize izin vermektedir. Ancak ticari faaliyetler için iş yapılacak şirket ile sorunlar çıkmaması adına Macaristan Konsolosluğu’nun istediği şirkete ait belgeler sunulmalıdır. Bu belgeler önemlidir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Ticari vizesi şahıslara en fazla altı aylık bir süre için verilmektedir. Bu süre şahısların şirket ve iş durumuna göre uzayabilir ya da daha kısa süre için ticari vize onayı verilebilir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Macaristan Konsolosluğu şahısların bütün vize işlemlerini alan ve başvuruları kabul eden yetkili tek birimdir.

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Macaristan’da ticari faaliyette bulunacak kişi beraber iş yürüteceği firmadan bir davetiye yazısı almalıdır. Bu davetiye yazısında şirketin yetkilisi tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş Macar şirketin iletişim ve seyahat sebeplerini anlatan Davetiye hazırlanmalıdır. Davetiye BAH Kurumu tarafından da onaylanmış olmalıdır. Davetiyede katılım yapılacak etkinliğin, organizasyonun, toplantını veya konferansın hangi tarihler arasında gerçekleştiği belirtilmelidir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Macaristan Schengen Vize Başvuru Formu

Macaristan Ticari Schengen Vize başvurusu için Vize Başvuru Formu, Macaristan Konsolosluğu’nun web sitesi üzerinden ‘indirilebilir vize formları’ menüsünden indirilerek çıktısı alınır.

Pasaport: vizenin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerlilik süresi; pasaport verilerinin okunaksız, fotoğrafın net ve tahrip olmamış ve vize etiketinin basılabilmesi için en az 2 boş sayfasının olması gerekmektedir.

Biyometrik Fotoğraf: Biometrik Fotoğraf; 2 adet, 3,5 x 4,5 cm ebatlarında; son 6 ay içinde çekilmiş; arka fonu beyaz ve başvuru sahibinin pasaportunda daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olması gerekmektedir.

Macaristan Ticari Vize Davetiyesi

Macaristan Ticari Vize başvurusu için Macar iş ortağı veya etkinlik organizasyonunu yapan taraf tarafından imza ve kaşelenmiş, Macar şirketin iletişim ve seyahat sebeplerini anlatan Davetiye hazırlanmalıdır.

Macaristan Ticari Vize Talep Dilekçesi   

Macaristan Konsolosluğu veya Macaristan Büyükelçiliği’ne Macaristan’a seyahat nedenlerini ve vize talebini bildiren bir Ticari Vize Talep Dilekçesi; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirketin yetkili kişisi tarafından, antetli kağıda, yetkili kişi tarafından imza ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır.

Macaristan Ticari Vize Müracaatında Bulunacak Kişinin Finansal Durumunu Belirleyen Gelir Belgeleri

Macaristan Ticari Schengen Vize müracaatında bulunacak şahsın son 3 aylık Maaş Bordrosu; bağlı bulunulan Kurum tarafından kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır.

Seyahat Sağlık Sigortası

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten bir ay önce başvuru işlemlerini başlatılması için yeterli olacak bir süredir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu alırken vize merkezleri ile iletişime geçilmesi önerilmektedir. Bu sayede şahıslar vize başvurusunda bulunurken hazırlayacağı evraklarda da rehberlik hizmeti alabilirler.

AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Macaristan’da bulunan aile ve arkadaş yakının ziyaret etmek amaçlı alınan bir vize türüdür. Bu vize ile şahıslar ziyaretlerini gerçekleştirerek süre bitmeden ülkeden çıkışların yapmalıdır. Bu süre şahısların iş ve finansal durumuna göre belirlenir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Macaristan aile ve arkadaş ziyareti vizesi şahıslara en fazla altı aylık süre için verilmektedir. Yukarıda belirtildiği gibi şahısların durumlarına göre bu süre bir ay ya da üç aylık bir zaman dilimi için de verilebilinir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Macaristan Konsolosluğu şahısların tüm vize işlemlerinde başvuruların kabul eden, inceleyen ve onaylayan yetkili kurumdur.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Pasaport

Macaristan Schengen Vize Başvuru Formu  

Biometrik Fotoğraf

Macaristan Aile /Arkadaş Ziyareti Vize Talep Dilekçesi

Finansal Durumu Gösteren Belgeler

başvuru sahibi adına kredi kartının limitini gösteren orijinal belge

İş/Mesleki Duruma İlişkin Belgeler

Seyahat Planını Destekleyen Belgeler:

Seyahat Sağlık Sigortası

 

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Macaristan’da ikamet eden aile yakını ya da arkadaşın yazacağı davetiye kesinlikle evraklar arasında bulunmalıdır. Bu davetiyenin eksik olması durumunda şahısların vize başvuruları kesinlikle ret ile sonuçlanacaktır. Macaristan Aile/Arkadaş Ziyareti Vize başvurusu yapan kişi adına düzenlenmiş Davetiye; Macaristan Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosu (BAH) tarafından verilen orijinal resmi davetiye mektubu olmalıdır. 

Davetiyeye ek olarak; Macaristan’a davet eden kişiye ait; Kimlik Kartı ve Pasaport fotokopileri eklenmelidir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten en ez iki hafta öncesinde Macaristan aile ve arkadaş ziyareti vizesi alacak kişilerin başvurularını yapması istenmektedir. Seyahat edilecek tarihten en fazla ise iki ay öncesinde vize başvurusunda bulunmak gerekmektedir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu alırken şahısların yetkili vize merkezleri ile irtibata geçmesi gerekmektedir. Bu sayede vize evraklarının da hazırlanmasında rehberlik hizmeti de sağlanabilir.

TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Macaristan Türkiye ile kara bağlantısı olan bir ülke olduğundan genelde şahısların kara bağlantısında ve diğer bir yol olarak da hava yolunda aktarma yapacakları durumlarda alması gereken bir vize türüdür.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Sadece geçiş vizesidir ve ülkede seyahat dolaşım hakkı sunmaz.

NEREYE BAŞVURULUR?

Macaristan Konsolosluğu’na başvuru yapılabilir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Pasaport

Macaristan Schengen Vize Başvuru Formu  

Biometrik Fotoğraf

Macaristan Aile /Arkadaş Ziyareti Vize Talep Dilekçesi

Finansal Durumu Gösteren Belgeler

Başvuru sahibi adına kredi kartının limitini gösteren orijinal belge

İş/Mesleki Duruma İlişkin Belgeler

Seyahat Planını Destekleyen Belgeler

Seyahat Sağlık Sigortası

 

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat tarihinden en az iki hafta önce başvuru yapılması gerekmektedir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Vize merkezleri randevu alınırken şahıslara hizmet sunmaktadır.

 

Türkiye Cumhuriyeti Hususi, Diplomatik veya Hizmet Pasaportu sahibiyseniz 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan Macaristan seyahatleriniz için vize işlem yükümlülüğünüz bulunmaz, fakat Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibiyseniz Macaristan vize işlemlerine tabi tutulursunuz. Macaristan Schengen Bölgesi üyesi olduğu için Macaristan’a gerçekleştireceğiniz kısa süreli seyahatlerde (90 güne kadar) Macaristan Schengen Vizesi başvurusu yapmalısınız. Macaristan Schengen vizesi aldığınızda 90 güne kadar Schengen Bölgesi’nde serbest dolaşım hakkını elde etmiş olursunuz. Macaristan dışında Schengen’e dahil olan ülkeler arasında başka bir ülkeye geçme planınız varsa dikkat etmeniz gereken iki nokta bulunmaktadır. Bunlardan ilki Schengen sınır girişinizin Macaristan olmasıdır. Macaristan vizesi sahibinin gideceği ilk ülke Macaristan olmalıdır. Macaristan’a giriş yaptıktan sonra Macaristan üzerinden vize süre aralığınız dahilinde diğer Schengen ülkelerine de giriş yapabilirsiniz.

 
 

Macaristan Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler

MACARİSTAN VİZESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

  • DAVETİYE ;

- MACARİSTAN ’da ziyaret edeceği kişiden yazı (telefon adres bilgileri ve kişinin kimlik fotokopisi Okunaklı) DAVETİYE 

  - Ticari Seyahatlerde Firma DAVETİYESİ  

 

1. Pasaport ( En az Bir Yıl Süresi Olan ) Var ise Eski Pasaportlarınız 

2. Biometrik Fotoğraf 2 Adet ( 3.5 mm 4.5mm Ebatında 4 Aydan Eski olmayan ) 

3. Schengen Başvuru Formu ( Firmamızca sağlanacak )

4. Yurt dışı Seyahat Sigortası 30.000 Euro Teminatlı Seyahatinden Birgün Önce Başlayan Seyahati Kapsayan (Firmamızca sağlanabilmektedir.)

5. Otel Konfirmasyonu 

6. Uçak Bileti

7. Kimlik Fotokopisi

8. Nüfus Müdürlüğünden veya E Devletten Alınmış NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ Aslı (Tam Vukuatlı Anne, Baba ,Kardeş , Eş Çocuk Ve YERLEŞİM YERİ Yazan YERLEŞİM YERİ görünmeyen belgelerde Muhtardan İKAMETGAH İLMUHABERİ alınması zorunludur.) E-Devletten Barkodlu da alınabilir.

10. Öğrenci veya Çalışmıyor ise Sponsor Evrakları ( Baba , Anne,Eş Çalışma Belgeleri ) ÖNEMLİ !!!!!!

11. Gidecek Kişi 18 Yaşından Küçük ise MUVAFAKATNAME

 

 

 EK OLARAK BAŞVURU SAHİBİ AŞAĞIDAKİ LİSTEDEN KENDİSİNE UYGUN EVRAK LİSTESİ HAZIRLANMALIDIR.


 MACARİSTAN VİZESİ ŞİRKET SAHİPLERİ İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İlgili Makama, Vize Bölümü’ne hitaben çalıştığı işyeri tarafından antetli kağıda/yazıcıdan yazılmış,  kişinin ne tarihten beri hangi pozisyonda çalıştığını ve izin tarihlerini belirten yazı. İmza sirküleri yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.

•  İmza Sirküleri fotokopisi

•  Ticaret Sicil Gazetesi kuruluş ve son durum belirtir fotokopisi

•  Ticaret Odası “Faaliyet Belgesi” (son altı ay geçerli) aslı

•  Ticaret Odası “Oda Sicil Kayıt Süreti” (son altı ay geçerli) aslı

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

MACARİSTAN VİZESİ ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARI İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İlgili Makama, Vize Bölümü’ne hitaben çalıştığı işyeri tarafından antetli kağıda/yazıcıdan yazılmış,  kişinin ne tarihten beri hangi pozisyonda çalıştığını ve izin tarihlerini belirten yazı. İmza sirküleri yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.

•  İmza Sirküleri fotokopisi

•  Ticaret Sicil Gazetesi kuruluş ve son durum belirtir fotokopisi

•  Ticaret Odası “Faaliyet Belgesi” (son altı ay geçerli) aslı

•  Ticaret Odası “Oda Sicil Kayıt Süreti” (son altı ay geçerli) aslı

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  SGK İşe Giriş Bildirgesi• firma kaşeli ve imzalı.

•  Maaş Bordrosu son 3 aylık ve firma kaşeli, imzalı

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 MACARİSTAN VİZESİ SERBEST AVUKAT & DOKTOR İÇİN  GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İmza Beyannamesi fotokopisi

•  Bağlı bulunulan Oda / Baro ‘dan yazı aslı

•  Kuruma ait kimlik kartı fotokopisi

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 

 MACARİSTAN VİZESİ SERBEST AVUKAT & DOKTOR İÇİN  GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İmza Beyannamesi fotokopisi

•  Bağlı bulunulan Oda / Baro ‘dan yazı aslı

•  Kuruma ait kimlik kartı fotokopisi

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 MACARİSTAN VİZESİ  KAMU PERSONELİ GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  Büyükelçilik Vize Bölümü’ne hitaben çalıştığı işyeri tarafından antetli kağıda/yazıcıdan yazılmış,  kişinin ne tarihten beri hangi pozisyonda çalıştığını belirten yazı. İmza sirküleri yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.

•  Maaş Bordrosu son 3 aylık ve kurum tarafından kaşeli, imzalı

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır)+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 

MACARİSTAN VİZESİ  FAİZ VE KİRA GELİRİ İLE GEÇİMLERİNİ SAĞLAYANLAR İÇİN VİZE EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•    Faiz geliri alıyor ise bankadan 6 aylık kaşeli imzalı vadeli hesap ekstresi faizlerin yattığını gösteren ve bankanın imza sirküleri fotokopisi

•    Kira kontratı fotokopisi•Kiralar bankaya yatıyor ise mutlaka kiraların yattığının göründüğü 6 aylık kaşeli imzalı banka ekstresi ve ekstreyi imzalayan memurların imza sirküleri fotokopisi

•    Tapu fotokopileri ve araç ruhsatları

•    Banka referans yazısı zorunlu değildir.

•    Banka mevduatlarının ve birikimlerinin göründüğü üst yazı zorunlu değildir

 

 MACARİSTAN VİZESİ ÇİFTÇİLER İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•    Çiftçilik belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır aslı )

•    Mesleki Onay belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır ) zorunlu değildir

•    Kapasite Raporu belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır ) zorunlu değildir

•    E devletten barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü

•    Tapu fotokopileri•Kira kontratları•Araç ruhsatları var ise

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır)+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 MACARİSTAN VİZESİ  EMEKLİLER İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

SGK dan emekli olduğuna dair belge (Islak imzalı ve kaşeli) E•Devletten Barkodlu Bir şekilde de alınabilir.

Emekli maaşını gösterir belge (son 3 aylık banka hesap özeti ıslak imzalı•kaşeli ve emekli cüzdanı).

Şahsın İsminin Göründüğü Şahsa Ait Son üç ay içerisinde Alınmış içerisinde Yeteri Kadar Bakiyesi Bulunan Bankadan Kaşeli ve Islak İmzalı BANKA 

 HESABI aslı ve Bankanın İmza sirküleri fotokopisi  ( Defter Karton Banka Hesap Dökümanları Kabul edilmemektedir )•Güncel istendiği için Randevudan 5 gün önceki süreç içerisinde alınmalıdır+Banka imza sirküleri fotokopisi

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı  soy adı açıkça yazmalıdır.

MACARİSTAN VİZESİ  ÖĞRENCİLER İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

Öğrenci Belgesi Aslı 3 aydan Eski Olmayan ( Okul Dönemi içerisinde Seyahat ediliyorise İzinlidir yazılı Belge ) • Islak İmzalı ve Kaşeli Olmalıdır.

•Öğrenci veya Çalışmıyor ise Sponsor Evrakları ( Baba , Anne,Eş Çalışma Belgeleri Üstteki meslek grubuna göre ) ÖNEMLİ !!!!!!

•Sponsor  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, Sponsor olunan kişinin masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin

  telefon   numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

 

 

Macaristan Vize Formu

Macaristan:

  • Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  • Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport hamilleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır

Macaristan vizesi, Macaristan konsolosluğu, Macaristan vize merkezi, Macaristan Vize ücreti, Macaristan vizesi gerekli evraklar, Vfs Global Macaristan, İdata

Önemli Bilgilendirme;

Önemli Uyarılar 1. BORDO (Normal) Pasaportlardan vize istenmektedir.  (Bkz:Vize Rejimi Tablosu) 2. YEŞİL (Hususi), GRİ (Hizmet) ve SİYAH (Diplomatik) pasaportlara vize uygulanmamaktadır. (Bkz:Vize Rejimi Tablosu)

  • Ankara dan başvuru yapacak başvuru sahiplerinin dosyasına Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği eklemesi gerekmektedir. Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği zorunlu bir evraktır.

  • Aile arkadaş ziyareti başvurularında davet eden kişinin ev sahibinden onay yazısı gerekmektedir. Bu yazı dilekçe şeklinde olmalıdır. Dilekçe '' ev sahibi bir dilekçede ..... tarihlerde .... isimli kişi kiracım ....... isimli kişinin ziyaretine gelecektir bilgim ve onayım vardır.'' şeklinde olmalıdır. ''

  • Nüfus Cüzdan Fotokopisi Ankara Başvuru Merkezimizden Başvuru Yapacak yolcularımız için zorunlu bir evrak değildir.

Macaristan Büyükelçiliği’nin yapmış olduğu güncelleme aşağıdaki gibidir, tüm acenteler bundan sonra bu güncellemeye göre evrak getirmelidir.

 

Elçiliğin güncel talimatı ile e-devlet’ten alınan nüfus kayıt örneklerini artık kabul etmemekteyiz. Tüm yolcularınızın eskiden olduğu gibi Nüfus Müdürlüğüne giderek ‘Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği’ alması gerekmektedir. Evrak içerisinde yerleşim yeri, anne, baba, eş, kardeş, çocuk bilgileri ile doğum, ölüm, evlenme, soyadı değişikliği gibi bilgilerin eksiksiz bir şekilde yer alması gerekmektedir.

 

Tüm acenteler artık yukarıda belirtildiği şekilde evrak getirmelidir. Bunun dışındaki evraklar kabul edilmeyecektir.