Vize Hizmetleri

Estonya Vize Başvuru Merkezi

Estonya vize merkezine hoş geldiniz.

ESTONYA VİZESİ

 

Estonya Turistik Vize
Estonya Ticari Vize
Estonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
Estonya Transit Vize
Estonya Erasmus Vizesi

Estonya Aile Birleşimi Vizesi

 

TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Estonya bir schengen ülkesi olduğundan şahıslar schengen vizesi kuralları çerçevesinde başvurularını yapabilirler. Bu başvuru diğer schengen ülkelerinde olduğu gibi prosedürleri işlemektedir. Turistik vizesi de şahıslara Estonya’da turistik seyahat edecekleri durumda verilmektedir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Estonya turistik vizesi şahıslara en fazla 180 günlük zaman dilimi için verilmektedir. Bu süre içerisinde şahıslar en fazla 90 günlük konaklama sağlayabilirler. Bu süreden daha fazla kalmak isteyen şahıslar yeniden vize başvurusunda bulunabilirler.

NEREYE BAŞVURULUR?

Estonya Konsolosluğu başvuru yapılacak yetkili mercidir. Şahıslar bütün evraklarını eksiksiz olarak hazırlamalı ve konsolosluğuna müracaat etmelidir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Estonya Vize Başvuru Formu

Pasaport

Biometrik Fotoğraf

Finansal Geliri Belgeleyen Evraklar

İş/Mesleki Durumu Beyan Eden Belgeler

Ticaret Odası Kaydı ve Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi- Estonya Turistik Vize işleminde bulunacak başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkette isim ve ünvan değişikliğini göstermesi bakımından önemlidir.

Vergi Levhası - şirketin son yıla ait vergi bilgilerini beyan eden bu evrak sunulmalıdır.

Faaliyet Belgesi fotokopisi- 3 aydan eski tarihli belgeler kabul edilmemektedir.

Seyahat Planını Destekleyici Belgeler

Otel rezervasyonu- Estonya’da konaklama yapılacak otelden konfirme edilmiş, başvuru sahibinin adına ait rezervasyon ve voucher.

Seyahat Sağlık Sigortası

BİOMETRİK VERİ GEREKLİ MİDİR?

Şahıslar eğer son beş yıl içerisinde biyometrik veri ibrazında bulunmadılar ise bu durumda biyometrik veriler konsolosluk tarafından istenmektedir. Şahısların schengen ülkelerine girerken vermeleri gereken biyometrik veriler vardır. Bu veriler veri tabanında kayıtlı tutulur ve her beş yılda bir yenilenmesi esastır. Bu yüzden de Estonya turistik vizesi almak isteyen şahısların biyometrik verileri veri tabanında bulunmuyor ise konsolosluk yetkilileri biyometrik veri ibrazı için şahısları konsolosluğa davet etmektedir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKMEKTEDİR?

Seyahat edilecek tarihten iki ay öncesinde başvuru yapılması esastır. bu süre şahısların vize reddi aldığı durumlarda ek süreye ihtiyaçları olması için önemlidir. Yeniden başvuru yapmak için yeterli zamanları olacaktır. Şahıslar bütün evrakları hazırlayıp seyahat edecekleri tarihe en fazla iki hafta kala başvurularını yapmalıdır.

NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?

Estonya turistik vizesi şahısların başvuru yaptıkları ve evraklarını eksiksiz olarak teslim ettiği taktirde yaklaşık olarak 7 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Araya resmi tatiller girmesi durumunda da bu süre daha uzayabilir. Bu süre göz önüne alınarak başvuru yapılması seyahatte oluşabilecek aksaklıkları da önleyecektir.

TİCARİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Estonya ticari vize şahıslara ticari faaliyette bulunmak amaçlı olarak Estonya’ya seyahat edecekleri durumda verilmesi gereken bir vize türüdür. Şahıslar bu vize türü ile seyahatlerini yaparak fuar ve ticari iş gibi faaliyetlere de katılabilirler.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Estonya bir schengen ülkesi olduğu için en fazla 180 günlük olarak verilebilinir ancak bu süre zarfında en fazla 90 günlü konaklama sağlanmaktadır. Schengen vizesi bulunan şahıslar başvuru yapmadan da Estonya’ya giriş sağlayabilirler.

NEREYE BAŞVURULUR?

Estonya Konsolosluğu şahısların ticari vize başvurularını alan bir yetkili mercidir. Bunun dışında başka Estonya vizesi verecek yetikli birim bulunmamaktadır. Bütün Estonya vizelerine onaylamak ile yükümlü birim Estonya Konsolosluğu’dur.

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Davetiyede ticari faaliyet yapılacak olan şirketin bütün sigorta ve sicil bilgileri yer almalıdır. Bu bilgiler ile şahısların ticari vizesi onaylanacaktır. 

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Pasaport

Biometrik Fotoğraf

Estonya Ticari Vize Davetiyesi

Estonya Vize Başvuru Formu

Finansal Geliri Belgeleyen Evraklar

İş/Mesleki Durumu Beyan Eden Belgeler

Ticaret Odası Kaydı ve Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi- Estonya Ticari Vize işleminde bulunacak başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkette isim ve unvan değişikliğini göstermesi bakımından önemlidir.

Vergi Levhası - şirketin son yıla ait vergi bilgilerini beyan eden bu evrak sunulmalıdır.
Seyahat Planını Destekleyici Belgeler

Seyahat Sağlık Sigortası

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek olan tarihten en erken iki ay önce başvuru yapmak gerekmektedir. Bu süre vize reddi alındığı durumlarda yeniden başvuru yapmak içi yeterli zaman dilimi olacaktır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu alırken şahısların yetkili vize merkezleri ile irtibat kurması gerekmektedir. Vize merkezleri şahıslara evrakları hazırlama işleminde de rehberlik hizmeti vermektedir.

AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Estonya’da yer alan aile ve arkadaşları ziyaret etmek amaçlı alınması gereken bir vize türüdür. Şahıslar schengen ülkelerinin tabii olduğu kurallar gereği en fazla 180 günlük aile ve arkadaş ziyareti vizesi sahibi olabilirler.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Yukarıda belirtildiği üzere şahıslar en fazla 180 günlük Estonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi alabilirler ancak bu süre zarfında en fazla 90 günlük konaklamaya izin verilmektedir. Şahıslar bu süreden daha fazla kalmak istedikleri taktirde başvuruların yeniden yapabilirler.

NEREYE BAŞVURULUR?

Estonya Konsolsoluğu başvuru yapılacak yetkili mercidir. Şahıslar Estonya Konsolosluğu’ndan vize başvurularını yaparak aile ve arkadaş ziyareti vizesine sahip olabilirler.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Estonya Vize Başvuru Formu

Pasaport

Biometrik Fotoğraf

Estonya Aile/Arkadaş Ziyareti Vize Davetiyesi

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Finansal Geliri Belgeleyen Evraklar

İş/Mesleki Durumu Beyan Eden Belgeler

Ticaret Odası Kaydı ve Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi- Estonya Aile/Arkadaş Ziyareti Vize işleminde bulunacak başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkette isim ve ünvan değişikliğini göstermesi bakımından önemlidir.

Vergi Levhası - şirketin son yıla ait vergi bilgilerini beyan eden bu evrak sunulmalıdır.

Seyahat Planını Destekleyici Belgeler

Seyahat Sağlık Sigortası

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Davetiyede şahısların yanına gidecekleri aile yakını ya da arkadaşlarının tüm adres ve iş bilgilerinin yanı sıra kimlik bilgileri de yer almalıdır. Bu bilgierin yer almaması durumunda şahıslara Estonya Konsolosluğu tarafından Estonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi verilmemektedir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten iki ay öncesinde başvuru yapılmaya başlanabilinir. Bu süre vize reddi alınan durumlarda yeniden başvuru yapmak için ideal zamandır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu alırken şahıslar vize merkezleri aracılığı ile irtibat kurabilirler. Vize merkezleri şahısların evrak hazırlama ve randevu alma gibi işlemlerinde rehberlik hizmeti verebilirler. Bu hizmet ile şahıslar işlemlerini sorunsuz şekilde tamamlayabilirler.

TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Bir ülkeye giderken Estonya üzerinden aktarma yapılması gereken durumlarda şahısların transit vizesi alması gerekmektedir. Estonya transit vizesi şahıslara verildikten sonra şahıslar sadece Estonya’da havalimanından ya da kara yolundan geçiş hakkı almaktadır. Uzun süreli seyahat etmek üzere şahısların kesinlikle diğer vize türlerinden birine başvuru yapması gerekecektir. Estonya bir schengen üyesi ülkesi olduğu için eğer şahısın geçerli schengen vizesi bulunuyor ise bu durumda Estonya’da geçişini transit vizesi almadan da yapabilir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Transit vizesi sadece bir geçiş vizesidir ve geçiş için verilmektedir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Estonya Konsolosluğu’na başvuru yapılması gerekmektedir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

1. Estonya vize başvuru formu

2. Pasaport

3. 2 adet biometrik fotoğraf

4. Vize talep dilekçesi

5. Estonya uçak bileti veya rezervasyonu

6. Seyahat amacını gösterir belge

7. Gelirini gösterir belgeler

8. Otel rezervasyonu

9. Seyahat sağlık sigortası

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten en az fazla iki ay önce başvuru yapılması gerekmektedir. Bu süre yeniden başvuru yapılması için olması gereken süredir. Şahıslar en az iki hafta kala d başvuruların yapabilirler. Bu süre de şahısların vize reddi aldığı durumlarda yeniden başvuru yapması için ek süre tanımaktadır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu alırken vize merkezleri ile irtibat kurulması gerekmektedir.

 

 • Başvuru Formu: Vize başvurusu için formun eksiksiz doldurulmuş olması gerekiyor. Eksik evrak veya yanlış doldurulmuş form nedeniyle işlem süresi uzayabiliyor. Ebeveyninin pasaportuna kayıtlı reşit olmayanlar için de ayrıca başvuru formu doldurulması koşulu aranıyor.
 • Pasaport: Pasaportunuzda vize için en az 2 boş sayfa bulunması isteniyor. Pasaportta yer alan kimlik bilgileri sayfası ile son 3 yıl içinde alınmış Schengen vizelerinin bulunduğu sayfaların fotokopisinin ibraz edilmesi gerekiyor.
 • Fotoğraf: 2 adet biyometrik fotoğraf. Fotoğraf son 6 ay içinde çekilmiş, 35-40 mm ölçülerinde, beyaz fon üzerine olmalı. Yüzün fotoğrafın %70-80’ini kaplayacak kadar, baş ve omuzlar görünüyor şekilde yakın çekim olması gerekiyor. Gözlüklü fotoğraflar kabul edilmiyor.
 • Sağlık Sigortası: Schengen ülkelerinin tamamı için geçerli, ayakta, yatakta, bütün tedavi masrafları ve hastalık veya vefat halinde ülkeye dönüş masraflarını da içeren minimum 30.000 € teminatlı seyahat sigortasının yaptırılması gerekiyor.
 • Uçak-Otel rezervasyonları: Uçak ve otel rezervasyonlarının çıktısını diğer evraklarla birlikte başvuru dosyanıza ekleyebilirsiniz. Uçak ve otel rezervasyonlarının satın alınması koşulu bulunmuyor.
 • Seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağına dair belgeler:
 • Banka Hesabı: Son üç aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap dökümünün ıslak imzalı ve kaşeli olması gerekiyor.
 • Maaş Bordrosu: Son üç ayı gösteren maaş bordrolarının da başvuru dosyasına eklenmesi gerekiyor.
 • Muvafakatname: Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise yalnız veya sadece bir ebeveyn ya da yasal vasi ile seyahat ediyorsa seyahate katılmayan ebeveynin noter tasdikli muvafakatnamesinin de dosyaya eklenmesi gerekiyor.
 
 

Estonya Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler

ESTONYA VİZESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

 • DAVETİYE ;

- ESTONYA ’da ziyaret edeceği kişiden yazı (telefon adres bilgileri ve kişinin kimlik fotokopisi Okunaklı) DAVETİYE MAİL ORTAMINDA

  - Ticari Seyahatlerde Firma DAVETİYESİ MAİLİ

 

1. Pasaport ( En az Bir Yıl Süresi Olan ) Var ise Eski Pasaportlarınız 

2. Biometrik Fotoğraf 2 Adet ( 3.5 mm 4.5mm Ebatında 4 Aydan Eski olmayan ) 

3. Schengen Başvuru Formu ( Firmamızca sağlanacak )

4. Yurt dışı Seyahat Sigortası 30.000 Euro Teminatlı Seyahatinden Birgün Önce Başlayan Seyahati Kapsayan (Firmamızca sağlanabilmektedir.)

5. Otel Konfirmasyonu 

6. Uçak Bileti

7. Kimlik Fotokopisi

8. Nüfus Müdürlüğünden veya E Devletten Alınmış NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ Aslı (Tam Vukuatlı Anne, Baba ,Kardeş , Eş Çocuk Ve YERLEŞİM YERİ Yazan YERLEŞİM YERİ görünmeyen belgelerde Muhtardan İKAMETGAH İLMUHABERİ alınması zorunludur.) E-Devletten Barkodlu da alınabilir.

10. Öğrenci veya Çalışmıyor ise Sponsor Evrakları ( Baba , Anne,Eş Çalışma Belgeleri ) ÖNEMLİ !!!!!!

11. Gidecek Kişi 18 Yaşından Küçük ise MUVAFAKATNAME

 

 

 EK OLARAK BAŞVURU SAHİBİ AŞAĞIDAKİ LİSTEDEN KENDİSİNE UYGUN EVRAK LİSTESİ HAZIRLANMALIDIR.


 ESTONYA VİZESİ ŞİRKET SAHİPLERİ İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İlgili Makama, Vize Bölümü’ne hitaben çalıştığı işyeri tarafından antetli kağıda/yazıcıdan yazılmış,  kişinin ne tarihten beri hangi pozisyonda çalıştığını ve izin tarihlerini belirten yazı. İmza sirküleri yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.

•  İmza Sirküleri fotokopisi

•  Ticaret Sicil Gazetesi kuruluş ve son durum belirtir fotokopisi

•  Ticaret Odası “Faaliyet Belgesi” (son altı ay geçerli) aslı

•  Ticaret Odası “Oda Sicil Kayıt Süreti” (son altı ay geçerli) aslı

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

ESTONYA VİZESİ ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARI İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İlgili Makama, Vize Bölümü’ne hitaben çalıştığı işyeri tarafından antetli kağıda/yazıcıdan yazılmış,  kişinin ne tarihten beri hangi pozisyonda çalıştığını ve izin tarihlerini belirten yazı. İmza sirküleri yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.

•  İmza Sirküleri fotokopisi

•  Ticaret Sicil Gazetesi kuruluş ve son durum belirtir fotokopisi

•  Ticaret Odası “Faaliyet Belgesi” (son altı ay geçerli) aslı

•  Ticaret Odası “Oda Sicil Kayıt Süreti” (son altı ay geçerli) aslı

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  SGK İşe Giriş Bildirgesi• firma kaşeli ve imzalı.

•  Maaş Bordrosu son 3 aylık ve firma kaşeli, imzalı

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 ESTONYA VİZESİ SERBEST AVUKAT & DOKTOR İÇİN  GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İmza Beyannamesi fotokopisi

•  Bağlı bulunulan Oda / Baro ‘dan yazı aslı

•  Kuruma ait kimlik kartı fotokopisi

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 

 ESTONYA VİZESİ SERBEST AVUKAT & DOKTOR İÇİN  GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İmza Beyannamesi fotokopisi

•  Bağlı bulunulan Oda / Baro ‘dan yazı aslı

•  Kuruma ait kimlik kartı fotokopisi

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 ESTONYA VİZESİ  KAMU PERSONELİ GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  Büyükelçilik Vize Bölümü’ne hitaben çalıştığı işyeri tarafından antetli kağıda/yazıcıdan yazılmış,  kişinin ne tarihten beri hangi pozisyonda çalıştığını belirten yazı. İmza sirküleri yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.

•  Maaş Bordrosu son 3 aylık ve kurum tarafından kaşeli, imzalı

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır)+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 

ESTONYA VİZESİ  FAİZ VE KİRA GELİRİ İLE GEÇİMLERİNİ SAĞLAYANLAR İÇİN VİZE EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•    Faiz geliri alıyor ise bankadan 6 aylık kaşeli imzalı vadeli hesap ekstresi faizlerin yattığını gösteren ve bankanın imza sirküleri fotokopisi

•    Kira kontratı fotokopisi•Kiralar bankaya yatıyor ise mutlaka kiraların yattığının göründüğü 6 aylık kaşeli imzalı banka ekstresi ve ekstreyi imzalayan memurların imza sirküleri fotokopisi

•    Tapu fotokopileri ve araç ruhsatları

•    Banka referans yazısı zorunlu değildir.

•    Banka mevduatlarının ve birikimlerinin göründüğü üst yazı zorunlu değildir

 

 ESTONYA VİZESİ ÇİFTÇİLER İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•    Çiftçilik belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır aslı )

•    Mesleki Onay belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır ) zorunlu değildir

•    Kapasite Raporu belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır ) zorunlu değildir

•    E devletten barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü

•    Tapu fotokopileri•Kira kontratları•Araç ruhsatları var ise

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır)+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 ESTONYA VİZESİ  EMEKLİLER İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

SGK dan emekli olduğuna dair belge (Islak imzalı ve kaşeli) E•Devletten Barkodlu Bir şekilde de alınabilir.

Emekli maaşını gösterir belge (son 3 aylık banka hesap özeti ıslak imzalı•kaşeli ve emekli cüzdanı).

Şahsın İsminin Göründüğü Şahsa Ait Son üç ay içerisinde Alınmış içerisinde Yeteri Kadar Bakiyesi Bulunan Bankadan Kaşeli ve Islak İmzalı BANKA 

 HESABI aslı ve Bankanın İmza sirküleri fotokopisi  ( Defter Karton Banka Hesap Dökümanları Kabul edilmemektedir )•Güncel istendiği için Randevudan 5 gün önceki süreç içerisinde alınmalıdır+Banka imza sirküleri fotokopisi

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı  soy adı açıkça yazmalıdır.

ESTONYA VİZESİ  ÖĞRENCİLER İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

Öğrenci Belgesi Aslı 3 aydan Eski Olmayan ( Okul Dönemi içerisinde Seyahat ediliyorise İzinlidir yazılı Belge ) • Islak İmzalı ve Kaşeli Olmalıdır.

•Öğrenci veya Çalışmıyor ise Sponsor Evrakları ( Baba , Anne,Eş Çalışma Belgeleri Üstteki meslek grubuna göre ) ÖNEMLİ !!!!!!

•Sponsor  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, Sponsor olunan kişinin masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin

  telefon   numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

 

 

Estonya Vize Formu

Estonya:

 • Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri ise vizeye tabidir.
 • Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır

Estonya bir schengen ülkesi olduğundan şahıslar schengen vizesi kuralları çerçevesinde başvurularını yapabilirler. Bu başvuru diğer schengen ülkelerinde olduğu gibi prosedürleri işlemektedir. Turistik vizesi de şahıslara Estonya’da turistik seyahat edecekleri durumda verilmektedir.

Önemli Bilgi

Öneml Açıklama: YEŞİL ,GRİ VE DİPLOMATİK PASAPORT SAHİPLERİ VİZESİZ SEYAHAT EDEBİLİRLER.  ESKİ PASAPORTA BULUNAN GEÇERLİ SCHENGEN VİZESİ İLE SEYAHAT EDEMEZSİNİZ.

İşlem Süres 7-15 İŞ GÜNÜ Büyük Elçlk Gölgeli Sokak No:16 Gaziosmanpaşa 06700 Ankara tel. (90 312) 40 56 970 fax (90 312) 40 56 976 e-mail: embassy.ankara@mfa.ee

Başvuru Bölgeler BÖLGE AYRIMI YOKTUR

Ticari Seyahatlerde

Sponsor ve/veya konaklamaya ilişkin belge

 • Ulusal mevzuata uygun davetiye ve/veya teminat (Davetiye,davet edilen kişinin kimlik bilgilerini, seyehat tarihlerini ve Estonya daki şirketin adres ve irtibat bilgileri ile birlikte davet eden kişinin kimlik bilgilerini ve imzasını içermelidir.)
 • Fuara katılacaksa giriş kartı veya katılıma ilişkin belgeler.

AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETLERİNDE

Estonya da gideceği kişi tarafından yazılmış davetiye orjınal olması gerekmemektedir ve davetiye gonderen kisinin kimlik veya pasaport un kimlik bilgilerinin bulundugu sayfanın fotokopisi