Vize Hizmetleri

Çin Vize Başvuru Merkezi

Çin Halk Cumhuriyeti vize merkezine hoş geldiniz.

ÇİN VİZESİ

 

Çin Turistik Vize
Çin Ticari Vize
Çin Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
Çin Transit Vize
Çin Erasmus Vizesi

Çin Aile Birleşimi Vizesi

 

ÇİN TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Çin’e turistik gezi planlayan şahısların alması gereken bir vize türüdür. Şahıslar belirli evrakları hazırlayarak Çin turistik vizesi için başvuruda bulunabilirler. Çin Halk Cumhuriyeti Çin’e turistik amaçla seyahat etmek isteyen kişiler için turistik vizenin kaldırıldığını duyurmuştur. Buna istinaden Çin’e turist vizesi yerine, grup vizesi alınması zorunluluğu getirildi. Çin Halk Cumhuriyeti tarafından 15 Şubat 2016’da yapılan açıklamaya göre bireysel turistik vize başvurularını kaldırdığını duyurmuştu. Çin’e seyahat edecek kişilerin turist vizesi yerine, grup vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Çin grup vizesine başvuru yapabilmek için en az 5 kişi gerekmektedir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Çin turistik vizesi turistik gezi süresi boyunca alınabilinir. Ancak bu süre konsolosluk yetkilerinin belirlediği süreden uzun olamaz.

NEREYE BAŞVURULUR?

Şahıslar Çin turistik vizesi için Çin Konsolosluğu’na grup olarak başvuru yapabilirler. Bu işlemler vize merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Çin Turistik Vize İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Vize başvuru formu: Başvuru formunun dikkatli ve eksiksiz doldurulması ve formda beyan edilen bilgilerin seyahatin amacını kanıtlayan belgelerle desteklenmesine özen gösterilmelidir.

Pasaport: En az 6 ay süresi olan ve iki boş sayfasının olması gerekmektedir.

Fotoğraf: 2 adet 33x48 mm ölçülerinde arka fonu beyaz, önden çekilmiş ve gözlük kullanılmayan Biyometrik fotoğraf: Fotoğraf bu standartlara uygun olarak hazırlanmalıdır.

İkametgah belgesi: Şahısın oturduğu adresi gösterir olmalıdır.

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Adliyeden alınan sabıka sicil kaydı yoktur yazısı ibraz edilmelidir.

Son 6 ay içerisinde Ticaret Odası, Sanayi Odası, Esnaf Odası’ndan alınan faaliyet belgesinin aslı, şahıs şirketi ise vergi dairesinden alınan ıslak imzalı vergi mükellefiyet yazısı.

Limitet şirket veya anonim şirket ise ayrıca ticaret sicil gazetesi fotokopisi.

Şirket antetli kağıdı üzerine basılmış kaşe ve imzalı dilekçenin aslı.

Firma sahibi ise e-devletten alınan 4B SGK hizmet dökümü, çalışan ise 4A SGK hizmet dökümü.

Vergi Levhası fotokopisi (2016 yılı olmalıdır)

Banka Hesap Cüzdanı: Banka hesabında en az 5.000 USD bakiye olması gereklidir. Kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle hesap dökümü alınmalıdır.

Otel ve Uçak Bileti Rezervasyonu: Çin seyahati için hazırlanan belgelerde yer alan gidiş ve dönüş tarihlerini kapsamalıdır.

BİOMETRİK VERİ GEREKLİ MİDİR?

Biyometrik veri işlemi gerekli görüldüğü taktirde şahıslardan konsolosluk tarafından istenilmektedir. Şahıslar bu durumlarda biyometrik verilerini vermelidir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKMEKTEDİR?

Seyahat tarihinden en az bir ay önce başvuru yapmak seyahatin sorunsuz şekilde yapılması açısından önemli olacaktır. Şahıslar bu süre zarfında evraklarını eksiksiz hazırlayarak konsolosluk yetkililerine sunabilirler.

NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?

Çin turistik vizesi şahıslara başvuru yapıldıktan sonra 7 ile 10 gün içerisinde verilmektedir. Bu süre resmi tatil günlerine göre uzayabilir.

ÇİN TİCARİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Çin’e ticari faaliyette bulunmak üzere seyahat etmek isteyen şahısların alması gereken bir vize türüdür. İş yapılacak olan firmanın ya da fuara katılacak ise fuar davetiyesi evraklar içerisinde kesinlikle bulunmalıdır.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Çin ticari vizesi şahıslara fuar süresi boyunca verilebilinir. Bu süre konsolosluk yetkililerinin belirlediği süreye göre değişiklik gösterebilir. Ancak şahıslar ticari vize alacakları zaman o ticari faaliyet süresince ülkede dolaşım hakkı bulunduğunu unutmamalıdır.

NEREYE BAŞVURULUR?

Çin ticari vizesi için şahıslar bütün evraklarını hazırladığı taktirde Türkiye’de bulunan Çin Konsolosluğu’na başvuru yapabilirler. Başvuru sırasında bütün evrakların eksiksiz olduğundan emin olunmalıdır.

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Çin’de yapılacak olan ticari faaliyetin sahibi şirket tarafından gönderilecek olan davetiyede bütün şirket bilgileri detaylı olarak yer almalıdır. Bu bilgilerde doğru ifadeler bulunması vizenin ret cevabı almaması için önemlidir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Vize başvuru formu-Çin Ticari Vize müracaatı için Çin Vize Başvuru Formu doldurulurken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Başvuru Formu’nun dikkatli ve eksiksiz doldurulmasına ve formda beyan edilen bilgilerin seyahatin gereklerini kanıtlayıcı belgelerle desteklenmesine özen gösterilmelidir.

Ticari Davetiye-Ticari vize ile Çin’e ticari seyahat etmek isteyen Türkiye umumi pasaport ya da üçüncü ülke umumi pasaporta sahip kişilerin 15.02.2016 tarihinden itibaren ‘’Yetkilendirilmiş Kurumlardan Davetiye Mektubu’’, ‘’Davetiye Onay Mektubu’’ ya da ‘’Yabancı Uzman Davetiye Mektubu’’ belgelerinin aslını ibraz etmeleri gerekmektedir.

Pasaport. Seyahat sonrası ne az 6 ay geçerliliği ve varsa eski pasaportlar.

Davetiye. Çin’deki şirketin e-mail ile gönderdiği İstanbul Konsolosluğu’na hitaben yazdığı davetiye

Çin’deki şirketin ticari lisansı ve şirket yetkilisinin kimlik fotokopisi. Ayrıca şirketin ticaret hacmi kaydı en az 10.000 USD.

Fotoğraf. 2 adet 33x48 mm ölçülerinde arka fonu beyaz güncel fotoğraf.

Güncel tarihli şirket evraklar. Orijinal faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, sicil gazetesi fotokopisi.

Nüfus kayıt örneğinin aslı ve kimlik fotokopisi.

Vize talep dilekçesi. Şirket sahibi tarafından noter onaylı olmalıdır.

Noter onaylı beyanname. Şirket yetkilisi tarafından kişinin çalıştığına dair beyanname.

Sabıka sicil kaydı. E-devlet üzerinden alınabilmektedir.

İşe giriş bildirgesi.

SGK hizmet dökümü

Banka hesap dökümünün aslı, en az 3 aylık kaşeli ve imzalı en az 5.000 USD bakiyeli.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Şahıslar katılacakları ticari faaliyet başlamadan önce seyahat tarihlerine bir ay kala en geç başvuru işlemlerini yapabilirler.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak üzere şahıslar vize merkezleri ile iletişim kurabilir ya da konsolosluk görevliler ile irtibata geçebilirler.

ÇİN AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Çin’de bulunan aile ve arkadaş ziyareti yapmak üzere alınacak olan bir vize türüdür. Şahıslar bu vize türü ile Çin’de ikamet eden yakınlarını ziyaret ederek Çin seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Çin aile ve arkadaş ziyareti vizesi şahıslara konsolosluk yetkililerinin belirlediği süre boyunca verilir. Bu yüzden şahıslar giriş çıkış tarihlerini net şekilde kanıtlayan bilet bilgilerini konsolosluk yetkililerine sunmalıdır.

NEREYE BAŞVURULUR?

Çin aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak üzere şahısların Çin Konsolosluğu’na başvuru yapması esastır. Bunun dışında bir kurum ya da kuruluş Çin vizesi vermek üzere yetkili değildir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Pasaport. Geçerlilik süresi en az altı ay ve boş vize sayfası bulunan pasaportun aslı ve pasaportun fotoğrafının bulunduğu sayfanın fotokopisi.

Fotoğraf. 2 adet güncel olmak şartıyla aka fonu beyaz biyometrik fotoğraf.

Adli Sicil Arşiv Kaydı sorgulatılmalı ve 'Sicil Kaydı Yoktur' yazısının adlı ibraz edilmelidir. Adliyeden son 3 ay içinde alınmış olmalıdır.

İkametgâh Belgesi. Çin Halk Cumhuriyeti’ne gitmek isteyen kişiler ıslak imzalı ve mühürlü ikametgâh belgesi almalıdır.

Davetiye-Davetiye mektubunda Çin'e davet eden kişinin ad ve soyadı, telefon adres ve imzası olmalıdır. Davet edilen şahsın Çin'e gidiş amacı, varış tarihi, Çin'deki ikamet adresi, ikamet süresi ve davet eden şahısla olan yakınlık durumu, giderlerin kaynağı belirtilmelidir. Çin’e davet eden şahsın nüfus cüzdan veya pasaport fotokopisi ve ikamet tezkere fotokopisi evraklara eklenmiş olmalıdır.

Akraba İlişkisini Gösterir Belge. Başvuran şahıs ile davet eden şahıs arasındaki akraba ilişkisini gösteren belgelerden evlilik cüzdanı, doğum belgesi, emniyet kurumunun vermiş olduğu akraba ilişkisi gösteren belge ya da akraba ilişkisini gösterir noter evrakının aslı ve fotokopisi gerekmektedir.

Banka Hesap Cüzdanı. Banka hesabında en az 5.000 USD bakiye olması gereklidir. Kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle beraber hesap dökümü alınmalıdır.

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi. Çin Halk Cumhuriyeti’ne gitmek isteyen kişilerin ve davet eden kişilerin Nüfus Cüzdanı fotokopilerini de evraklar arasına koyması gerekmektedir.

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Çin’den gelecek davetiye şahısların bilgilerini detayları ile barındırmalıdır.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Şahıslar seyahat edecekleri tarihten bir ay öncesine kadar başvurularını yapabilirler. En fazla ise 2 hafta kalaya kadar başvuru yapmak esastır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak için şahıslar vize merkezleri ile iletişime geçebilirler.

ÇİN TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

G vizesi; Çin’den transit geçiş yapacak kişilere verilen bir vize türüdür. Bir başka ülkeye geçişlerde şahıslar Çin üzerinden seyahat edecekleri durumlarda Çin transit vizesi almak durumundadır. Çin transit vizesi şahıslara ülkede seyahat etme hakkı tanımaz bu sebeple de şahıslar Çin’de seyahat etmek istedikleri taktirde seyahat amacına uygun başka vize alması gerekecektir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Çin üzerinden bir üçüncü ülkeye geçişlerde havalimanı sınırlarından çıkılmadığı sürece 24 saate kadar vize alınmasına gerek yoktur. Havalimanından çıkılması veya 24 saatten daha uzun bir süre konaklama gerektiren durumlarda transit vize alınması gerekmektedir. 24 saatten az kalınması durumunda Türk vatandaşlarından vize talep edilmemektedir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Çin transit vizesi için şahıslar başvurularını Çin Konsoloslukları’na yapabilirler.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Pasaport

Fotoğraf

Adli Sicil Arşiv Kaydı sorgulatılmalı ve 'Sicil Kaydı Yoktur' yazısının adlı ibraz edilmelidir. Adliyeden son 3 ay içinde alınmış olmalıdır.

İkametgâh Belgesi

Banka Hesap Cüzdanı

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Çin transit vizesine başvuru yapmak için şahıslar seyahat tarihlerinden en fazla iki hafta önce başvurularını gerçekleştirmiş olmalıdır. Bu süre şahısların seyahatlerini sorunsuz tamamlaması için uzatılabilinir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Çin transit vizesi almak isteyen şahıslar randevularını vize merkezleri aracılığı ile alabilir ve vize merkezleri rehberliğinde evraklarını tamamlama işlemlerini yapabilirler.

ÇİN VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

NEDİR?

Çin’de vatandaşlık hakkı elde etmek isteyen şahısların başlatması gereken işlemelerdir. Zaten dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip olan Çin’de vatandaşlık hakkı elde etmek diğer ülkelerde olduğundan daha zor olacaktır. ayrıca vatandaşlık hakkı elde etmek için bir çok kriter ve şart aranmaktadır. Şahıslar bu kriterleri karşıladığı taktirde sadece başvuru işlemlerini başlatabilirler.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Çin vatandaşlığı süresi Çin Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Bu süre uzatılabilinir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Çin Konsolosluğu’na başvuru yapılmalıdır.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Diğer vize başvurularında olduğu gibi aynı evrakları sunmak gerekmektedir. Bu evraklara ek olarak şartları sağladığına dair kanıtlayıcı belgelerin de bulunması gerekmektedir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Şahıslar gerekli evrakları hazırladığı taktirde ve kriterleri sağaldığı taktirde istediği zaman başvuruda bulunabilirler.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak üzere şahıslar yetkili vize merkezleri ile irtibat kurabilirler.

ÇİN ÖĞRENCİ VİZESİ

NEDİR?

Çin’de lise, üniversite ya da yüksek lisans, doktora eğitimi almak isteyen şahısların başvuru yapması gereken bir vize türüdür. Şahıslar eğitimlerini belirlenen süre boyunca Çin’de alır ve gerekli görüldüğü halde eğitimlerini tamamlayabilirler.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Çin öğrenci vizesi şahıslara eğitim alacakları süre boyunca verilmektedir. Bu süre daha sonra Çin’de uzatılabilinir. Şahıslar bu süre bitmeden uzatma işlemleri için başvurularını yapmalıdır.

NEREYE BAŞVURULUR?

Çin Konsoloslukları başvuru yapılacak resmi kurumlardır. Vize merkezleri de başvurularda şahıslara yardımcı olmaktadır.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

1. Pasaport. Çin X1 vizesi için geçerli pasaportunuz gerekli olup planladığınız seyahat sonrası en az 8 ay daha geçerlilik süresi olan pasaportlar kabul edilmektedir.

2. Kimlik. Çin öğrenci vizesi için nüfus cüzdanınızın fotokopisi gerekmektedir.

 

3. Fotoğraf. Uzun süreli Çin öğrenci vizesi için 2 adet vesikalık fotoğraf getirmelisiniz. Vesikalık fotoğrafınızın arka fonu beyaz olmalıdır. Yalnızca güncel olan vesikalık fotoğraflar kabul edilmektedir.

4. Okul Kayıt Mektubu. Çin’de eğitim görmeyi planladığınız okuldan alacağınız kayıt mektubu Çin’de uzun süreli eğitim görmek için gitmek istediğinizi gösteren bir kanıttır.

5. Sabıka Kaydı. Çin X1 vizesi için adli sicil kaydınızı gösteren belgeyi getirmelisiniz. Sabıka kaydınızın üzerinde adli sicil kaydı yoktur yazısı yer almalıdır. Bu belge adli sicil kaydıyla birlikte alınmalıdır.

6. Sağlık raporu. Çin X1 vizesi için sağlık durumunuzu gösteren belgeyi getirmelisiniz. Sağlık raporunuzun konsoloslukça kabul edilmesi için raporunuzu tam teşekküllü devlet hastanesinden heyet tarafından onaylı olarak almış olup üzerinde ıslak imza ve mühür yer almalıdır.

7. Eski Pasaport. Uzun süreli Çin öğrenci vizesi için şu anda geçerli pasaportunuzla birlikte eski pasaportunuzu da vermelisiniz.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat tarihinden 1 ay öncesinde başvuru yapmak iyi olacaktır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Yetkili vize merkezleri randevu işlemleri için hizmet vermektedir.

ÇİN AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ

NEDİR?

Çin’de aile fertleri ile beraber yaşamak isteyen şahısların alması gereken bir vize türüdür. Şahıslar başvurularını bütün aile fertleri için ayrı ayrı yapmalıdır.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Konsolosluk yetkilisi bu süreyi belirlemektedir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Türkiye cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan Çin Konsoloslukları başvuru noktalarıdır.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Pasaport. Geçerlilik süresi en az altı ay ve boş vize sayfası bulunan pasaportun aslı ve pasaportun fotoğrafının bulunduğu sayfanın fotokopisi.

Fotoğraf. 2 adet güncel olmak koşuluyla arka fonu beyaz biometrik fotoğraf.

Çin’de yaşamakta olan Çin vatandaşı veya Çin’de oturma hakkına sahip olan yabancı uyruklu vatandaşın göndermiş olduğu davetiye. Ayrıca davetiyenin üzerinde şunların belirtilmesi gereklidir.

Davet edilen kişinin bilgileri. Ad, soyad, cinsiyet, doğum tarihi.

Davet edilen kişinin seyahatine ilişkin bilgiler. Çin’e gidiş nedeni, ülkeye giriş tarihi, Çin’deki adresi, kalma süresi, davet eden kişiyle yakınlık derecesi.

Davet eden kişinin bilgileri: Davet eden kişinin, adı, soyadı, telefonu, adresi, imzası.

Davet eden kişinin Çin nüfus cüzdanının fotokopisi ya da yabancı uyruklu vatandaşın pasaport, ikamet belgesinin fotokopisi.

Başvuru sahibi ile davet eden kişinin akrabalık ilişkisini gösteren belgenin (evlilik cüzdanı, doğum belgesi, emniyet kurumundan alınan akrabalığı gösteren belge ya da noterden tasdikli evrak) aslı ve fotokopisi.

Vize başvuru sahibinin savcılıktan alacağı sabıka kaydının aslı.

Başvuru sahibinin en az 5.000 USD lirası olmak üzere banka hesap defteri ya da banka mevduatı.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat tarihinden 2 hafta önce ya da bir ay önce başvuru yapmak esastır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Vize merkezleri aracılığı ile alınabilir.

ÇİN OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

NEDİR?

Çin’de uzun süreli oturum ve çalışma izni almak üzere başvurulan bir vize türüdür.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Konsolosluk yetkilileri bu süreyi belirler ancak şahıslar daha sonra uzatmak üzere başvuruda bulunabilirler.

NEREYE BAŞVURULUR?

Çin Konsolosluğu’na başvuru yapmak esastır.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Çin vize başvuru formu

Davetiye

2 adet arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf

Pasaportun aslı ve kişinin fotoğrafı ve bilgilerinin yer aldığı sayfanın fotokopisi

Nüfus cüzdanı fotokopisi

İkametgah

Sabıka kaydı

Türkiye ve Çin Devlet hastanelerinden son 6 ay içinde alınmış kan testi de içeren sağlık, heyet raporunun aslı.

Çin’deki firmaya ait bilgi. Vergi levhasının fotokopisi.

Çin Çalışma Bakanlığı’ndan onaylanmış iş durumunu bildiren izin belgesi.

Başvuru yapan kişinin Türkiye’de çalıştığı ya da Çin’de çalışacağı işyeri kanıt belgesi.

 

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Şartlar sağlandığı taktirde şahıslar seyahat tarihlerinden 2 hafta önce ya da 1 ay önce başvuru yapabilirler.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Yetkili vize merkezleri ile alınabilir.

ÇİN VİZE REDDİ

NEDENLERİ NEDİR?

Şahısların evraklarında eksiklik olması ya da yalan beyan bulunması Çin vize reddi oluşmasına sebep olabilir.

İTİRAZ HAKKI

Vize reddi durumlarında şahıslar itiraz hakkına sahiptir.

İTİRAZ ŞEKLİ

Dilekçe vererek şahıslar itirazda bulunabilirler.

ÜCRET İADESİ VAR MI?

Hiçbir vize reddinde olmadığı gibi Çin vize reddinde de şahıslara vize ücretleri iade edilmemektedir.

ÇİN VİZE ÜCRETLERİ

Şahısların vize ücretleri vize sürelerine ve seyahat amaçlarına göre değişiklik göstermektedir. Çin konsolosluğu bu ücreti belirler.

ÇİN KONSOLOSLUKLAR

Çin İstanbul Başkonsolosluğu Adres

Memduhpaşa Yalısı, Mısırlı Caddesi, 6/8 Kireçburnu Mah. Sarıyer, İstanbul

 

Çin İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

Pazartesi, Çarşamba, Cuma

09.00 - 10.00 saatleri arası acente vize başvuruları içindir (Vize başvuruları acenteler vasıtasıyla kabul edilmektedir.)

10.00 - 12.00 saatleri arası Çin doğumlu Türk Vatandaşlarının vize başvuruları, Onay/tasdik işlemleri, Çin vatandaşlarının Çin pasaportu ve evrak başvuruları içindir.

15.00 - 16.30 saatleri arasında ise pasaport ve evrak dağıtımı yapılmaktadır.

Ankara Büyükelçiliği

İstanbul Başkonsolosluğu

İzmir Başkonsolosluğu

 

 

 
 

Çin Halk Cumhuriyeti Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler

ÇİN HALK CUMHURİYETİVİZESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

  • DAVETİYE ;

- ÇİN CUMHURİYETİ’de/da ziyaret edeceği kişiden yazı (telefon adres bilgileri ve kişinin kimlik fotokopisi Okunaklı) DAVETİYE  

  - Ticari Seyahatlerde Firma DAVETİYESİ  

 

1. Pasaport ( En az Bir Yıl Süresi Olan ) Var ise Eski Pasaportlarınız 

2. Biometrik Fotoğraf 2 Adet ( 3.5 mm 4.5mm Ebatında 4 Aydan Eski olmayan ) 

3. Schengen Başvuru Formu ( Firmamızca sağlanacak )

4. Yurt dışı Seyahat Sigortası 30.000 Euro Teminatlı Seyahatinden Birgün Önce Başlayan Seyahati Kapsayan (Firmamızca sağlanabilmektedir.)

5. Otel Konfirmasyonu 

6. Uçak Bileti

7. Kimlik Fotokopisi

8. Nüfus Müdürlüğünden veya E Devletten Alınmış NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ Aslı (Tam Vukuatlı Anne, Baba ,Kardeş , Eş Çocuk Ve YERLEŞİM YERİ Yazan YERLEŞİM YERİ görünmeyen belgelerde Muhtardan İKAMETGAH İLMUHABERİ alınması zorunludur.) E-Devletten Barkodlu da alınabilir.

10. Öğrenci veya Çalışmıyor ise Sponsor Evrakları ( Baba , Anne,Eş Çalışma Belgeleri ) ÖNEMLİ !!!!!!

11. Gidecek Kişi 18 Yaşından Küçük ise MUVAFAKATNAME

 

 

 EK OLARAK BAŞVURU SAHİBİ AŞAĞIDAKİ LİSTEDEN KENDİSİNE UYGUN EVRAK LİSTESİ HAZIRLANMALIDIR.


 ÇİN HALK CUMHURİYETİVİZESİ ŞİRKET SAHİPLERİ İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İlgili Makama, Vize Bölümü’ne hitaben çalıştığı işyeri tarafından antetli kağıda/yazıcıdan yazılmış,  kişinin ne tarihten beri hangi pozisyonda çalıştığını ve izin tarihlerini belirten yazı. İmza sirküleri yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.

•  İmza Sirküleri fotokopisi

•  Ticaret Sicil Gazetesi kuruluş ve son durum belirtir fotokopisi

•  Ticaret Odası “Faaliyet Belgesi” (son altı ay geçerli) aslı

•  Ticaret Odası “Oda Sicil Kayıt Süreti” (son altı ay geçerli) aslı

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

ÇİN HALK CUMHURİYETİVİZESİ ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARI İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İlgili Makama, Vize Bölümü’ne hitaben çalıştığı işyeri tarafından antetli kağıda/yazıcıdan yazılmış,  kişinin ne tarihten beri hangi pozisyonda çalıştığını ve izin tarihlerini belirten yazı. İmza sirküleri yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.

•  İmza Sirküleri fotokopisi

•  Ticaret Sicil Gazetesi kuruluş ve son durum belirtir fotokopisi

•  Ticaret Odası “Faaliyet Belgesi” (son altı ay geçerli) aslı

•  Ticaret Odası “Oda Sicil Kayıt Süreti” (son altı ay geçerli) aslı

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  SGK İşe Giriş Bildirgesi• firma kaşeli ve imzalı.

•  Maaş Bordrosu son 3 aylık ve firma kaşeli, imzalı

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 ÇİN HALK CUMHURİYETİVİZESİ SERBEST AVUKAT & DOKTOR İÇİN  GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İmza Beyannamesi fotokopisi

•  Bağlı bulunulan Oda / Baro ‘dan yazı aslı

•  Kuruma ait kimlik kartı fotokopisi

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 

 ÇİN HALK CUMHURİYETİVİZESİ SERBEST AVUKAT & DOKTOR İÇİN  GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İmza Beyannamesi fotokopisi

•  Bağlı bulunulan Oda / Baro ‘dan yazı aslı

•  Kuruma ait kimlik kartı fotokopisi

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 ÇİN HALK CUMHURİYETİVİZESİ  KAMU PERSONELİ GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  Büyükelçilik Vize Bölümü’ne hitaben çalıştığı işyeri tarafından antetli kağıda/yazıcıdan yazılmış,  kişinin ne tarihten beri hangi pozisyonda çalıştığını belirten yazı. İmza sirküleri yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.

•  Maaş Bordrosu son 3 aylık ve kurum tarafından kaşeli, imzalı

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır)+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 

ÇİN HALK CUMHURİYETİVİZESİ  FAİZ VE KİRA GELİRİ İLE GEÇİMLERİNİ SAĞLAYANLAR İÇİN VİZE EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•    Faiz geliri alıyor ise bankadan 6 aylık kaşeli imzalı vadeli hesap ekstresi faizlerin yattığını gösteren ve bankanın imza sirküleri fotokopisi

•    Kira kontratı fotokopisi•Kiralar bankaya yatıyor ise mutlaka kiraların yattığının göründüğü 6 aylık kaşeli imzalı banka ekstresi ve ekstreyi imzalayan memurların imza sirküleri fotokopisi

•    Tapu fotokopileri ve araç ruhsatları

•    Banka referans yazısı zorunlu değildir.

•    Banka mevduatlarının ve birikimlerinin göründüğü üst yazı zorunlu değildir

 

 ÇİN HALK CUMHURİYETİVİZESİ ÇİFTÇİLER İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•    Çiftçilik belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır aslı )

•    Mesleki Onay belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır ) zorunlu değildir

•    Kapasite Raporu belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır ) zorunlu değildir

•    E devletten barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü

•    Tapu fotokopileri•Kira kontratları•Araç ruhsatları var ise

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır)+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 ÇİN HALK CUMHURİYETİVİZESİ  EMEKLİLER İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

SGK dan emekli olduğuna dair belge (Islak imzalı ve kaşeli) E•Devletten Barkodlu Bir şekilde de alınabilir.

Emekli maaşını gösterir belge (son 3 aylık banka hesap özeti ıslak imzalı•kaşeli ve emekli cüzdanı).

Şahsın İsminin Göründüğü Şahsa Ait Son üç ay içerisinde Alınmış içerisinde Yeteri Kadar Bakiyesi Bulunan Bankadan Kaşeli ve Islak İmzalı BANKA 

 HESABI aslı ve Bankanın İmza sirküleri fotokopisi  ( Defter Karton Banka Hesap Dökümanları Kabul edilmemektedir )•Güncel istendiği için Randevudan 5 gün önceki süreç içerisinde alınmalıdır+Banka imza sirküleri fotokopisi

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı  soy adı açıkça yazmalıdır.

ÇİN HALK CUMHURİYETİVİZESİ  ÖĞRENCİLER İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

Öğrenci Belgesi Aslı 3 aydan Eski Olmayan ( Okul Dönemi içerisinde Seyahat ediliyorise İzinlidir yazılı Belge ) • Islak İmzalı ve Kaşeli Olmalıdır.

•Öğrenci veya Çalışmıyor ise Sponsor Evrakları ( Baba , Anne,Eş Çalışma Belgeleri Üstteki meslek grubuna göre ) ÖNEMLİ !!!!!!

•Sponsor  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, Sponsor olunan kişinin masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin

  telefon   numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

 

Çin Halk Cumhuriyeti Vize Formu

01.06.2017 Tarihi itibariyle PARMAK İZİ uygulaması Başlamıştır. Bölge Ayrımı Olması Sebebiyle arayıp teyit alınız. Çin Hakkında Bölümünden  Kısmından Ulaşabilirsiniz.

Önemli Bilgi

01.06.2017 Tarihi itibariyle PARMAK İZİ uygulaması Başlamıştır. Bölge Ayrımı Olması Sebebiyle arayıp teyit alınız. Çin Hakkında Bölümünden  Kısmından Ulaşabilirsiniz.

Çin Halk Cumhuriyeti Özel Bilgi Formu Doldurulmalıdır. Eksisksiz Şekilde DÖKÜMANLAR Kısmından Ulaşabilirsiniz.

28.12.2017 İtibariyle Tüm Başvurular On line olmuştur. Başvuru formlarını http://cova.cs.mfa.gov.cn Adresinden ulaşabilirsiniz

Randevuler için Formunuzu Doldurduktan Sonra http://bio.visaforchina.org/ANK2_EN/ Adresinden ulaşabilirsiniz

Öneml Açıklama: PASAPORTUNUZ SEYAHATİNİZİN DÖNÜŞ TARİHİNDEN MİNUMUM 6 AY GEÇERLİ OLMASI GEREKMETEDİR. 14-60 YAŞ ARALIĞI MİSAFİRLERİMİZ TİCARİ BAŞVURULARDA PARMAK İZİ UYGULAMASINA TABİDİR. ÇİN'DEN GELECEK DAVETİYELERİNİZDE DAVETİYEYİ İMZALAYAN KİŞİNİN ADI SOYADI VE ULAŞILABİLECEK TELEFON NUMARASININ YAZILMASI ZORUNLUDUR YABANCI PASAPORTA TABİİ YOLCULARIMIZ MUTLAKA OTURUM TESKERESİNİN ORJİNALINİ VERMEK ZORUNDADIR. TURİSTİK OLARAK TÜRKİYEDE BULUNAN YABANCI PASAPORT SAHİPLERİ BANKA CUZDANLARINI SUNMAK ZORUNDADIR.

BORDO (Normal) pasaportlardan vize istenmektedir. (Bkz:Vize Rejimi Tablosu) 2. YEŞİL (Hususi) (30 gün)  GRİ (Hizmet) ve SİYAH (Diplomatik) tüm pasaportlara vize uygulanmamaktadır. (Bkz:Vize Rejimi Tablosu)

İşlem Süres 8 İŞ GÜNÜ

Büyük Elçlk 100. YIL MAHALLESİ, HORASAN SK. NO:15, 06700 ÇANKAYA ANKARA TELEFON: (0312) 436 06 28

24.08.2015'den itibaren yeni (HİÇ VİZESİ OLMAYAN) pasaporta vize başvurusu yapacak olan kişilerin, eski pasaport orjinalini, pasaportun resimli kısmının fotokopisini ve eski Çin vizelerinin fotokopilerini sağlamaları gerekmektedir. Eski pasaportu olmayan ya da eski pasaportunu kaybedenlerin yazılı beyanda bulunmaları gerekmektedir, bu sayede de doğabilecek bütün hukuksal sorumluluğu üstlenmiş olacaktır. Eski pasaportunu ibraz edemeyenlerin başvuru süreleri uzayabilir, görüşmeye çağrılabilir ya da vizeleri RED edilebilir. Pasaportunda IRAK,İRAN,PAKİSTAN,SURİYE,LÜBNAN vizeleri olan ve giriş çıkış yapan başvuru sahipleri antedli kağıda İngilizce ıslak kaşeli ve imzalı olarak bu ziyaretleri ne zaman,ne amaçla hangi şehri ve rmaları ziyaret ettiğini ve neler yaptığını açıklayıcı şekilde yazmaları gerekmektedir.(Kanıtlayıcı belgeler otel rez.davetiye,fatura gibi belgeleri ekinde sunmaları önemle rica olunur.)Bu belgeler olmadan elçilik dosyaları işleme kesinlikle almayacaktır. İstanbul elçiliği Urfa.Gaziantep,Adana,Kayseri,Mardin,Hatay,Şırnak,Hakkari,Kilis ilinden alınan pasaportları kabul etmemektedir