Vize Hizmetleri

Avusturya Vize Başvuru Merkezi

Avusturya vize merkezine hoş geldiniz.

Avusturya vizesi, Avusturya konsolosluğu, Avusturya vize merkezi

AVUSTURYA VİZESİ

 

Avusturya Turistik Vize
Avusturya Ticari Vize
Avusturya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
Avusturya Transit Vize
Avusturya Erasmus Vizesi
Avusturya Aile Birleşimi Vizesi

AVUTURYA TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Avusturya turistik vizesi Avusturya’ya turistik seyahat etmek isteyen şahısların alması gereken bir vize türüdür.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Avusturya turistik vizesi Avusturya schengen ülkesi olduğu için 6 aylık olarak alınabilir. Bu süre zarfında en fazla 90 gün konaklama sağlanabilinir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Şahıslar Avusturya turistik vizesi için Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan Avusturya Konsolosluğu’na ve Avusturya Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunabilirler.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Avusturya turistik vize işlemleri için gereken evraklar şu şekildedir;

Pasaport: 10 yıldan eski olmaması gerekmekte ve seyahat dönüşünde en az 3 ay daha geçerliliğini sürdürmesi esastır.

Avusturya Vize Başvuru Formu:  Başvuru sahibi tarafından büyük harfler ile doldurulmalıdır. Islak imza pasaportta yer alan imza ile birebir aynı olmak zorundadır.

Biometrik Fotoğraf:  Biyometrik ölçülerde şahısın güncel halini yansıtmalıdır.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı: Başvuru sahibi adına olmalı ve güncel bilgileri içermelidir.

Avusturya Turistik Vize Talep Dilekçesi: Avusturya Konsolosluğu’na hitaben, planlanan Avusturya seyahatinin sebebini açıklayıcı, İngilizce ya da Almanca olarak yazılmış bir dilekçe hazırlanmalıdır.

 

BİOMETRİK VERİ GEREKLİ MİDİR?

Avusturya turistik vizesi için şahıslar biyometrik verileri 5 yıl içerisinde girilmemiş ise yeniden biyometrik verilerini sunmalıdır. Parmak izi pasaportta yer alan parmak izi ile uyuşmalıdır ve pasaport için verilen parmak izi uygulamasından farklı olarak turistik vize başvurusu için ayrıca biyometrik veri girişi yapılmalıdır.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKMEKTEDİR?

Avusturya turistik vize başvurusu yapacak olan şahıslar seyahat tarihlerinden 1 ay önce başvuru yapabilirler. Seyahatte aksilik yaşanmaması adına şahısların bu süreyi göz önüne alması gerekmektedir.

NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?

Avusturya turistik vizesi başvuru evrakları konsolosluk yetkilerine sunduktan sonra incelemeler 7 ile 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak resmi tatil günlerine göre bu süre uzayabilir. Eksik evraklar bulunması durumunda da bu süre uzamaktadır.

AVUTURYA TİCARİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Avusturya’da ticari iş ya da fuar amacı ile yapılacak seyahatlerde alınması gereken bir vize türüdür. Şahıslar gerekli evraklarını hazırlarken ticari vize başvurusu yaptığını da net olarak belirtmelidir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Avusturya ticari vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için 6 aylık zaman dilimi için alınabilinir. Ancak şahıslar bu süre içerisinde sadece 90 gün konaklama sağlayabilirler. Bu süreyi aşan şahıslar ülkeden çıkış yapmak zorundadır.

NEREYE BAŞVURULUR?

Avusturya ticari vizesi için şahıslar gerekli evraklar ile Avusturya Konsolosluğu’na başvuruda bulunabilirler. Türkiye’de yer alan Avusturya Konsolosluğu ve Avusturya Büyükelçiliği başvuruları kabul etmektedir.

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Şahıslar Avusturya’da katılacakları fuara ilişkin davetiyeyi ya da ticari faaliyete ilişkin şirkete ait davetiyeyi evraklar ile konsolosluk yetkilerine sunmalıdır. Avusturya Ticari Vize başvurusu yapan kişi, Avusturya’ya fuar/sergiye katılım amaçlı gidiyorsa; kayıt ve katılıma ait belgeler sunmalıdır.

 

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Ticari Vize İşlemleri İçin Gereken Evraklar

Pasaport

Avusturya Vize Başvuru Formu

Biyometrik Fotoğraf

Ticari Vize Davetiyesi

Avusturya Ticari Vize Talep Dilekçesi

Avusturya Ticari Vize Genel Taahhüt Beyan Eden Evraklar

Finansal Durumu Gösteren Belgeler

İş seyahatinin masraflarını ve/veya konaklama masraflarının Türk şirket tarafından karşılanacağına dair yazı ve evraklar

İş / Mesleki Durumu Beyan Eden Belgeler

Seyahat Planını Onaylayan Seyahat Belgeleri

Seyahat Sağlık Sigortası

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Diğer vize işlemlerinde olduğu gibi şahıslar Avusturya ticari vizesi başvurusu yaparken seyahat tarihinden en az 1 ay önce başvurusunu gerçekleştirmelidir. Resmi tatil günleri vizenin sonuçlanma süresini uzatabilir ya da olası ret cevabı halinde yeniden başvuru için zaman olacaktır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Avusturya ticari vizesi için randevular yetkili vize merkezleri aracılığı ile alınabilinir. Şahıslar randevu saatine kadar evraklarını eksiksiz tamamlamalıdır.

AVUTURYA AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Avusturya’da aile ve arkadaşı ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gerekli evrakları hazırlayarak gerekli görüldüğü halde Avusturya aile ve arkadaş ziyareti vizesi alabilirler. Kısa süreli bir vize türüdür gerekli durumlarda şahıslar vize süresi bitmeden uzatma talebinde bulunabilirler.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Avusturya aile ve arkadaş ziyareti vizesi şahıslara 180 günlük süre ile verilmektedir. Diğer vize türlerinde olduğu gibi şahıslar 90 günlük konaklama hakkına sahiptir. Bu altı aylık sürede 90 günlük konaklamayı kullanabilirler.

NEREYE BAŞVURULUR?

Avusturya aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak isteyen şahıslar gerekli evrakları hazırlayarak Türkiye’de bulunan Avusturya Konsolosluğu’na başvuru yapabilirler.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Avusturya Aile Ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Gerekli Olan Evraklar

Pasaport: 10 yıldan eski olmamalı ve en az iki boş sayfası bulunmalıdır. Aynı zamanda da şahısların seyahat dönüşünden itibaren en 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.

2 adet fotoğraf: Biyometrik ölçülerde en az 3 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır.

Vize başvuru formu: Şahıslar İngilizce Almanca olarak doldurdukları vize başvuru formunu ıslak imzalı olarak teslim etmelidir. Yer alan bilgiler şahıslara ait olmalıdır.

Vize talep dilekçesi: Şahısların Avusturya’da ikamet eden aile ya da arkadaşı tarafından Avusturya Konsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır. 

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı: şahıslara ait olmalı ve bütün detaylı bilgilere ulaşılmalıdır.

Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe: Vizenin daha kolay çıkması için gerekli olan belgedir.

Finansal Durumu Gösteren Belgeler: Şahısların Avusturya’da bulunduğu süre boyunca masraflarını karşılayacak gelir durumunu gösteren belge sunması esastır.

Mesleki Belgeler

Seyahat Planını Onaylayan Seyahat Belgeleri: uçak ve otel rezervasyon biletleri

Seyahat Sağlık Sigortası

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Avusturya’da ikamet eden aile ya da arkadaş tarafından yazılacak davetiyenin aslı  konsolosluğa teslim edilmelidir. Şâhısa ait adres ve kimlik bilgileri açık ve net olarak yer almalıdır. Eğer çalışıyor ise çalıştığı kuruma ait bilgiler de yine Avusturya Konsolosluğu’na yazılan davetiyede yer almalıdır.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Avusturya’ya aile ve arkadaş ziyareti gerçekleşecek olan şahıslar başvurularını seyahat tarihinden en az 1 ay önce yapmalıdır. Seyahatin sekteye uğramaması için şahıslar bu süreyi aşmamalıdır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Avusturya Konsolosluğu’na evrakları teslim etmek üzere alınacak randevu vize merkezleri aracılığı ile alınabilinir.

AVUTURYA TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Bir ülkeye seyahat ederken şahıslar Avusturya üzerinden geçiş sağlayacak ise bu durumda şahısların Avusturya transit vizesi almalıdır. Şahıslar transit geçiş için alacakları vize ile ülkede seyahat etme hakkı elde edemezler. Sadece geçişler için bu vize kullanılmaktadır.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Avusturya transit vizesi şahıslara günlük olarak verilmez sadece geçiş hakkı sunmaktadır. Şahıslar bu durumu göz önüne alarak geçecekleri ülkeye giriş yapacağından emin olmalıdır.

NEREYE BAŞVURULUR?

Avusturya transit vizesi almak isteyen şahıslar Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Avusturya Konsolosluk merkezlerine başvuruda bulunabilirler.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Gerekli evraklar şöyledir;

Vize başvuru formu

Pasaport

2 adet Biyometrik Fotoğraf

 İngilizce vize talep dilekçesi

Uçak bileti veya havayolu şirketi tarafından verilmiş teyitli rezervasyon belgesi

T.C Kimlik fotokopisi

Seyahat sağlık sigortası

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Şahıslar transit vize işlemlerini seyahat tarihinden en geç 1 ay ile 15 gün önce yetkili konsolosluklara yapmalıdır. Bu süre seyahatin sekteye uğramaması için önemlidir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Avusturya transit vizesi için şahıslar randevularını vize merkezleri aracılığı ile alabilirler. Randevu saatine kadar evrakların hazırlanması önemlidir.

AVUTURYA VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

NEDİR?

Avusturya’da uzun süredir ikamet eden ya da Avusturya vatandaşı olan bir ebeveyne sahip olan şahıslar vatandaşlık işlemleri için gerekli mercilere gerekli evraklarını hazırlayarak başvuru yapması esastır.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Şahıslar Avusturya vatandaşlık işlemlerini yaptırdıktan sonra onaylandığı taktirde bir yıl süre şahıslar vatandaşlığa kabul edilebilinir. Şahıslar bu süreden sonra uzatma amacıyla başvuru yapabilirler.

NEREYE BAŞVURULUR?

Avusturya vatandaşlık işlemleri için şahıslar Avusturya Konsolosluğu’na başvuruda bulunabilirler. Gerekli evraklar hazırlanarak yapılan başvurular konsolosluk yetkilileri tarafından incelenecektir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Avusturya vatandaşlık işlemleri için şahıslar diğer vize türlerinde olduğu gibi aynı evrakları hazırlayabilirler. Bunlara ek olarak ise vatandaşlık işlemleri için her ülkenin belirlediği evrakları konsolosluk yetkilerine sunmak gerekmektedir. Eğer uzun süredir Avusturya’da oturuyor iseniz bunu destekleyen evraklar ve ebeveynlerden birinin Avusturya vatandaşı olması durumunda bunu kanıtlar belgeler sunması gerekmektedir.

 

 

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Şahıslar Avusturya vatandaşlık işlemi için gerekli oturma izni süresini doldurduktan sonra istediği zaman başvuruda bulunabilirler.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Vatandaşlık işlemleri için şahıslar vize merkezleri aracılığı ile randevu alabilirler. Avusturya Konsolosluk yetkililerinden alınacak randevu sonrası randevu saatine kadar şahıslar evraklarını teslim etmelidir.

AVUTURYA ERASMUS VİZESİ

NEDİR?

Avusturya erasmus vizesi ülkeler arası öğrenci değişim programı kapsamında alınan bir vize türüdür.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Avusturya erasmus vizesi şahıslara dönemsel olarak verilmektedir. 3 ay ve 6 ay olarak erasmus vizesi almak mümkündür. Şahıslar bu süreden daha uzun ülkede kalacak ise eğitimine bağlı olarak uzatmak üzere yeniden başvuru yapabilirler.

NEREYE BAŞVURULUR?

Avusturya erasmus vizesi için şahıslar gerekli evrakları ve düzenlemeleri yaptıktan sonra Avusturya Konsolosluğu’na başvuruda bulunabilirler.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

İkamet izni (oturum izni) başvuru formu

Fotoğraf

Pasaport

Avusturya’daki Üniversite/Yüksek okulun kabul belgesi

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış belge

Türkiye’deki Üniversiteden alınmış yazı

Noter tasdikli Taahhütname

Taahhütname: Sadece ebeveynler tarafından düzenlenen noter tasdikli bir taahhütnamenin aslı ve 2 fotokopisi ve Yeminli tercümandan Almancaya tercümesi

Sponsor Evrakları: Öğrenciye Erasmus süresince sponsor olacak ebeveynlerin meslek durumu veya maddi durumuna ilişkin evraklar.

Muvafakatname

Eğitim programı sertifikası

Konaklama masraflarının karşılanacağına dair teminatlar

 

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Avusturya erasmus vizesi için şahıslar dönem başlamadan en fazla 3 ay önce en az ise 1 ay kala başvurularını yapmalıdır. Aksi halde şahısların erasmus programına geç kalma durumu söz konusu olabilir. 

RANDEVU NASIL ALINIR?

Vize merkezleri aracılığı ile randevu almak mümkün olacaktır.

AVUTURYA ÖĞRENCİ VİZESİ

NEDİR?

Avusturya öğrenci vizesi Avusturya’da lise ve üniversite, yüksek lisans, doktora eğitimi almak isteyen şahısların Avusturya’da kalacakları süre boyunca bulundurması gereken ve alması gereken bir vize türüdür.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Öğrenci vizesi şahıslara 6 ay ya da 1 yıl süre ile verilebilinir. Şahıslar bu süreyi eğitimin süresine göre uzatabilir. Ancak vize süresi bitmeden şahıslar başvurularını yapmalıdır.

NEREYE BAŞVURULUR?

Avusturya öğrenci vizesi şahıslara Avusturya Konsolosluğu tarafından verilmektedir. Bu nedenle de şahıslar bu birimlere başvuru yapmalıdır.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Başvuru formu

Pasaport ve noter tasdikli pasaport tercümesi

Noter tasdikli ikametgah tercümesi

Noter tasdikli nüfus cüzdanı sureti tercümesi

Noter tasdikli aktüel sabıka kaydı

Avusturya`da kalacağınız yurdun kabul belgesi ya da evin kira kontratı ve yanında kalacağınız kişiden alacağınız davet/kefalet mektubu

Bir adet biyometrik fotoğraf

Sağlık muayenesi raporu

Finansal imkânlarınızı gösteren belge

Seyahat sigortası

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Öğrenci vizesi için şahısların öğrenim dönemi başlamadan 3 ay önce yapılmalıdır. Aksi halde eğitim dönemi kaçırılabilinir. Avusturya’da yer alan öğrenim biriminden alınacak onay kâğıdı vizenin alınmasını kolaylaştıracaktır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak için ise şahıslar yetkili vize merkezlerini kullanabilirler.

AVUTURYA AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ

NEDİR?

Avusturya’da ailesi bulunan şahısların alması gereken bir vize türüdür. Şahıslar Avusturya’da yer alan ailesinin yanına yerleşmek üzere aile birleşimi vizesi alabilir. Bu vize için bütün aile fertlerinin ayrı ayrı başvuru yapması gerekmektedir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Aile birleşimi vizesi geçici süre ile şahıslara verilmektedir. 6 ay ya da bir yıl olarak verilen bu süreyi daha sonra uzatmak üzere başvuru yapılabilinir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Avusturya aile birleşimi vizesi için şahıslar başvurularını Avusturya Konsolosluğu’na yapmalıdır. Bunun dışında hiçbir kurum ve kuruluş aile birleşimi vizesi vermeye yetkili değildir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Avusturya aile birleşimi başvuru formu

Formda kullanılmak üzere bir adet biyometrik fotoğraf

Pasaportun fotokopisi

İkametgâh belgesi

Nüfus Cüzdanı sureti

Uluslararası doğum kayıt örneği

Sabıka Kaydı (1 aydan eski olmamalıdır ve 13 yasından büyükler için geçerlidir)

Evlenme Cüzdanı fotokopisi

Avusturya'da ikamet edilecek evin kira kontratı (Aslı ve fotokopisi veya varsa tapusu)

Avusturya'da bulunan eşin son üç aya ait maaş bordroları

Avusturya'da bulunan ve taahhüttü eden kişinin noter tasdikli pasaport fotokopisi (Geçerli oturma izninin bulunduğu sayfa dâhil)

Davet eden kişinin sigorta kart fotokopisi

 

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Şahıslar Avusturya aile birleşimi vizesi için gerekli şartları sağladığı taktirde seyahat tarihinden en fazla  1 ay önce başvuruda bulunabilirler.

 

RANDEVU NASIL ALINIR?

Vize merkezleri aracılığı ile almak mümkündür.

AVUTURYA OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

NEDİR?

Avusturya’da uzun süre oturum ve çalışma yapmak isteyen şahısların alması gereken bir vize türüdür.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Oturum ve çalışma izni şahıslara 6 aylık ve bir yıllık olarak verilebilinir. Şahıslar bu süreyi uzatabilirler.

NEREYE BAŞVURULUR?

Avusturya konsoloslukları başvuruyu alan birimlerdir. Bunun dışında bir birim vize vermek ile yetkili değildir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Başvuru formu

Biyometrik fotoğraf

Pasaport fotokopisi

Türkiye’den alınan ikametgah belgesi

Uluslararası doğum kayıt belgesi

Uluslararası evlenme cüzdanı, apostilli ve Almanca tercümesi ile.

Avusturya´da çalışmak istediğinize dair bir beyanname

Avusturya vatandaşı olan eşin Pasaport fotokopisi

Yeteri kadar maddi kaynak

Sağlık sigortası

Avusturya’da konaklanacak yere dair bilgiler.

 

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat tarihinden en az 2 hafta önce başvuru yapmak esastır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Vize merkezleri randevu alınması için yetkili noktalardır.

AVUSTURYA VİZE REDDİ

NEDENLERİ NEDİR?

Avusturya vize reddi şahıslara evrakların eksik olması ya da yanlış bilgilerin bulunması durumunda gerçekleşebilir.

İTİRAZ HAKKI

Şahıslar itirazlarını vize reddi sonucundan itibaren bir hafta içerisinde yapabilir.

İTİRAZ ŞEKLİ

İtiraz etme hakkı bulunan şahıslar bir dilekçe ile itirazlarını sunabilirler.

ÜCRET İADESİ VAR MI?

Hiçbir vize türünde olmadığı gibi Avusturya vize reddi sonucunda da vize ücreti iadesi yoktur.

AVUSTURYA VİZE ÜCRETLERİ

Avusturya vize ücreti her vize türüne göre değişiklik gösterebileceği gibi şahısların alacağı vize türüne göre de farklılık göstermektedir.

AVUTURYA KONSOLOSLUKLAR

İstanbul Başkonsolosluğu İstanbul’da bulunmaktadır. Diğer yetkili birimler ise şöyledir;

Ankara Büyükelçiliği

Antalya Fahri Konsolosluğu

Bodrum Fahri Konsolosluğu

Bursa Fahri Konsolosluğu

Edirne Fahri Konsolosluğu

Hatay Fahri Konsolosluğu

İzmir Fahri Konsolosluğu

Mersin Fahri Konsolosluğu

Samsun Fahri Konsolosluğu

Gaziantep Fahri Konsolosluğu

Kayseri Fahri Konsolosluğu

 

 

 
 

Avusturya Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler

AVUSTURYA VİZESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

 • DAVETİYE ;

- AVUSTURYA’da ziyaret edeceği kişiden yazı (telefon adres bilgileri ve kişinin kimlik fotokopisi Okunaklı) DAVETİYE MAİL ORTAMINDA

  - Ticari Seyahatlerde Firma DAVETİYESİ MAİLİ

 

1. Pasaport ( En az Bir Yıl Süresi Olan ) Var ise Eski Pasaportlarınız 

2. Biometrik Fotoğraf 2 Adet ( 3.5 mm 4.5mm Ebatında 4 Aydan Eski olmayan ) 

3. Schengen Başvuru Formu ( Firmamızca sağlanacak )

4. Yurt dışı Seyahat Sigortası 30.000 Euro Teminatlı Seyahatinden Birgün Önce Başlayan Seyahati Kapsayan (Firmamızca sağlanabilmektedir.)

5. Otel Konfirmasyonu 

6. Uçak Bileti

7. Kimlik Fotokopisi

8. Nüfus Müdürlüğünden veya E Devletten Alınmış NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ Aslı (Tam Vukuatlı Anne, Baba ,Kardeş , Eş Çocuk Ve YERLEŞİM YERİ Yazan YERLEŞİM YERİ görünmeyen belgelerde Muhtardan İKAMETGAH İLMUHABERİ alınması zorunludur.) E-Devletten Barkodlu da alınabilir.

10. Öğrenci veya Çalışmıyor ise Sponsor Evrakları ( Baba , Anne,Eş Çalışma Belgeleri ) ÖNEMLİ !!!!!!

11. Gidecek Kişi 18 Yaşından Küçük ise MUVAFAKATNAME

 

 

 EK OLARAK BAŞVURU SAHİBİ AŞAĞIDAKİ LİSTEDEN KENDİSİNE UYGUN EVRAK LİSTESİ HAZIRLANMALIDIR.


 AVUSTURYA VİZESİ ŞİRKET SAHİPLERİ İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İlgili Makama, Vize Bölümü’ne hitaben çalıştığı işyeri tarafından antetli kağıda/yazıcıdan yazılmış,  kişinin ne tarihten beri hangi pozisyonda çalıştığını ve izin tarihlerini belirten yazı. İmza sirküleri yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.

•  İmza Sirküleri fotokopisi

•  Ticaret Sicil Gazetesi kuruluş ve son durum belirtir fotokopisi

•  Ticaret Odası “Faaliyet Belgesi” (son altı ay geçerli) aslı

•  Ticaret Odası “Oda Sicil Kayıt Süreti” (son altı ay geçerli) aslı

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

AVUSTURYA VİZESİ ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARI İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İlgili Makama, Vize Bölümü’ne hitaben çalıştığı işyeri tarafından antetli kağıda/yazıcıdan yazılmış,  kişinin ne tarihten beri hangi pozisyonda çalıştığını ve izin tarihlerini belirten yazı. İmza sirküleri yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.

•  İmza Sirküleri fotokopisi

•  Ticaret Sicil Gazetesi kuruluş ve son durum belirtir fotokopisi

•  Ticaret Odası “Faaliyet Belgesi” (son altı ay geçerli) aslı

•  Ticaret Odası “Oda Sicil Kayıt Süreti” (son altı ay geçerli) aslı

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  SGK İşe Giriş Bildirgesi• firma kaşeli ve imzalı.

•  Maaş Bordrosu son 3 aylık ve firma kaşeli, imzalı

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 AVUSTURYA VİZESİ SERBEST AVUKAT & DOKTOR İÇİN  GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İmza Beyannamesi fotokopisi

•  Bağlı bulunulan Oda / Baro ‘dan yazı aslı

•  Kuruma ait kimlik kartı fotokopisi

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 

 AVUSTURYA VİZESİ SERBEST AVUKAT & DOKTOR İÇİN  GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İmza Beyannamesi fotokopisi

•  Bağlı bulunulan Oda / Baro ‘dan yazı aslı

•  Kuruma ait kimlik kartı fotokopisi

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 AVUSTURYA VİZESİ  KAMU PERSONELİ GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  Büyükelçilik Vize Bölümü’ne hitaben çalıştığı işyeri tarafından antetli kağıda/yazıcıdan yazılmış,  kişinin ne tarihten beri hangi pozisyonda çalıştığını belirten yazı. İmza sirküleri yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.

•  Maaş Bordrosu son 3 aylık ve kurum tarafından kaşeli, imzalı

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır)+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 

AVUSTURYA VİZESİ  FAİZ VE KİRA GELİRİ İLE GEÇİMLERİNİ SAĞLAYANLAR İÇİN VİZE EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•    Faiz geliri alıyor ise bankadan 6 aylık kaşeli imzalı vadeli hesap ekstresi faizlerin yattığını gösteren ve bankanın imza sirküleri fotokopisi

•    Kira kontratı fotokopisi•Kiralar bankaya yatıyor ise mutlaka kiraların yattığının göründüğü 6 aylık kaşeli imzalı banka ekstresi ve ekstreyi imzalayan memurların imza sirküleri fotokopisi

•    Tapu fotokopileri ve araç ruhsatları

•    Banka referans yazısı zorunlu değildir.

•    Banka mevduatlarının ve birikimlerinin göründüğü üst yazı zorunlu değildir

 

 AVUSTURYA VİZESİ ÇİFTÇİLER İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•    Çiftçilik belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır aslı )

•    Mesleki Onay belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır ) zorunlu değildir

•    Kapasite Raporu belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır ) zorunlu değildir

•    E devletten barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü

•    Tapu fotokopileri•Kira kontratları•Araç ruhsatları var ise

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır)+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 AVUSTURYA VİZESİ  EMEKLİLER İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

SGK dan emekli olduğuna dair belge (Islak imzalı ve kaşeli) E•Devletten Barkodlu Bir şekilde de alınabilir.

Emekli maaşını gösterir belge (son 3 aylık banka hesap özeti ıslak imzalı•kaşeli ve emekli cüzdanı).

Şahsın İsminin Göründüğü Şahsa Ait Son üç ay içerisinde Alınmış içerisinde Yeteri Kadar Bakiyesi Bulunan Bankadan Kaşeli ve Islak İmzalı BANKA 

 HESABI aslı ve Bankanın İmza sirküleri fotokopisi  ( Defter Karton Banka Hesap Dökümanları Kabul edilmemektedir )•Güncel istendiği için Randevudan 5 gün önceki süreç içerisinde alınmalıdır+Banka imza sirküleri fotokopisi

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı  soy adı açıkça yazmalıdır.

AVUSTURYA VİZESİ  ÖĞRENCİLER İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

Öğrenci Belgesi Aslı 3 aydan Eski Olmayan ( Okul Dönemi içerisinde Seyahat ediliyorise İzinlidir yazılı Belge ) • Islak İmzalı ve Kaşeli Olmalıdır.

•Öğrenci veya Çalışmıyor ise Sponsor Evrakları ( Baba , Anne,Eş Çalışma Belgeleri Üstteki meslek grubuna göre ) ÖNEMLİ !!!!!!

•Sponsor  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, Sponsor olunan kişinin masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin

  telefon   numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

 

Avusturya Vize Formu

Avusturya:Vize İşlemleri

 • Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
 • Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Avusturya Vizesi başvurusu için gereken belgeler 2020, Turistik, Ticari, Aile ve Arkadaş Ziyareti, Aile Birleşimi, Oturum ve Çalışma İzni için gerekli evraklar

Önemli Bilgiler

Öneml Açıklama: YEŞİL,GRİ VE DİPLOMATİK PASAPORT SAHİPLERİ VİZESİZ SEYAHAT EDEBİLİRLER. GEÇERLİ VİZENİZ ESKİ PASAPORTUNUZDA İSE SEYAHAT EDEMEZSİNİZ. PASAPORT SÜRENİZİN 6 AY OLMASINA DİKKAT EDİNİZ

İşlem Süres 15 İŞ GÜNÜ

Büyük Elçlk Atatürk Bulvari 189 TR-06680 Ankara Tel: (+90/312) 405 51 90 - 94 Fax: (+90/312) 418 94 54

Konsolosluk Köybaşı Cad. No. 46 34464 Yeniköy/Istanbul Tel.: (+90) 212 363 84 10 Fax: (+90) 212 262 26 22 E-Mail: istanbul-gk(at)bmeia.gv.at

Başvuru Bölgesi : Bölge ayrımı yoktur.

 

Avusturya da 01.10.2018 Tarihinden itibaren Bölge ayrımı kalkmıştır.Tüm ilde yaşayan vize başvurusu yapacak kişiler Gaziantep ilinden başvuru yapabilir.veya Başvuru merkezinin bulunduğu herhangi bir ilden başvurularını gerçekleştirebilirler.

*Uzun dönem (erasmus ve aile birleşimi başvurları alınmaktadır.)

*2017 yılı ve sonrasında sadece Avusturyadan parmak izi verenlerin tekrardan parmak izine gelmesine gerek bulunmuyor.( diğer ülkelerden verilen parmak izleri kabul edilmiyor) VIS dosya gönderilmesi halinde sitedeki başvuru formunun imza yerlerinin imzalanması gerekmektedir.Forma başka hiç bilgi yazılmamalıdır.

*Formlarda kesinlikle daksil veya üzerinde oynama kabul edilmiyor.

*Sponsor olacak kişi mutlaka öncelikle 1.derece akraba olmalıdır ( Anne,Baba,Kardeş,Çocuk),ayrıca sponsor olan kişi başvuru yapan kişinin başvuru sırasında yanında hazır bulunmalı,ve başvuru merkezindeki gerekli evrakları imzalamalıdır.Sponsor olan kişinin çok acil durumlar sebebiyle başvurya gelememesi durumunda Noterden ingilizce masrafların karşılandığına dair tahhütname vermelidir.Acil durumlar haricinde mutlaka başvuru sırasında sponsorda bulunmak zorundadır.

*Sponsor olan kişinin  ( Pasaport Ön yüzü, Ehliyet ön ve arka yüzü veya İmza görünen yeni T.C.kimlik kartı sadece italya için geçerli fotokopisi sunulmalıdır)

*Evlenen veya Boşanan misafirler mutlaka güncellenen soy isimlerine göre pasaportlarını yenimek zorundadırlar mevcut  soy isimi ile olan pasaportlara vize başvurusu kabul edilmemektedir.

Sayın başvuru sahibi;

Aşağıda inceleyeceğiniz gerekli evraklar listesinde ki , uçak bileti rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası, otel rezervasyonu, banka hesap dökümü, SGK işe giriş ve hizmet dökümü, maaş bordroları, vergi levhası, faaliyet belgesi, imza sirküleri ve ticari sicil gazetesi dışındaki tüm evrakların konsolosluk tarafından ALMANCA yada İNGİLİZCE TERCÜMESİ talep edilmektedir. Tercüme edilmiş evraklar için noter onayı gerekmemektedir.

 • İşyerinden çalışma ve izin belgesi
 • Şahsi dilekçe
 • Yazılı olarak beyan edilen tüm evraklar (Dilekçeler, Fuar Davetiyesi, ek belgeler v.b.)
 • Muvafakatname
 • Taahütname

Lütfen Dikkat :

 • Listede yer alan evrakların eksiksiz sunumu işlem sürecinin uzamaması için tavsiye edilir.
 • Lütfen evraklarınızın Almanca yada İngilizce dillerinde sunulmasını sağlayınız.
 • Evrakların tamamının sunulması vize almayı garanti etmez,her şartta karar konsolosluğa aittir.

* AVUSTURYA Büyükelçiliği Randevulu Parmak izi Sistemi Olması Sebebiyle Evrakların En Az 20 (Yirmi ) iş günü önce gönderilmesi gerekmektedir.Aksi Takdirde Sorumluluk Yolcuya Aittir.

*** Bölge Ayrımı Olmaması Sebebiyle Tüm İllerin Başvuruları Gaziantep - Ankara'dan Yapılabilmektedir. ***

* Ortalama Vizenin Çıkış Süresi 15- 20 Gün Sürmektedir.

* Ek Belgeler İstenebilmektedir.