Avusturya Seyahat Edilmesi Gereken Yerler - Eraytur
Avusturya Vizesi

Avusturya Seyahat Edilmesi Gereken Yerler

Orta Avrupa ülkesi olan, İsviçre ile sınır komşusu olduğu için Alp dağlarının doğal güzelliklerine sahip olan Avusturya kalıcı kara sahip olan ve aynı zamanda yeşil çayırları ve doğal gölleri ile bilinen bir ülkedir.

Doğal tabiatının yanı sıra tarihi yapıları, orta çağ mimarisi ve modern mimari yapıları ile insanı büyüleyen Avusturya aynı zamanda sanat ülkesi olarak biliniyor. Yıl boyunca festivallere ev sahipliği yapan, sergilenen tiyatro oyunu sayısı, opera, bale temsilleri ile sanata doyacağınız bir ülke olan Avusturya seyahatinizde mutlaka gezmeniz gereken yerler şunlardır.

Avusturya Seyahat Edilmesi Gereken Yerler

1 ) Viyana

Avusturya’nın başkenti olan Viyana, Roma İmparatorluğu tarafından kurulmuş olan ve günümüze kadar korunarak gelmiş olan bir şehirdir. Şehirde yer alan çok sayıda müze yer alıyor. Sanat müzesi, tarih müzesi ve arkeoloji müzeleri mutlaka gezmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Çok eski bir yerleşim yeri olan Viyana sınırları içinde yer alan orta çağ mimarisi ile inşa edilmiş bir kısmı devlet kurumu olarak kullanılan bir kısmı ise özel mülk olan çok sayıda yapı yer alıyor. Şehrin sokaklarını yürüyerek gezdiğinizde tarihi yapıları görebiliyorsunuz. Şehirde yer alan meydan aynı zamanda yıl içinde 3 tane büyük festivalin yapıldığı bir meydan olma özelliğine sahip Viyana Meydanı yıl boyunca şehrin en canlı ve en renkli meydanı olma özelliğine de sahip. Avusturya seyahatinizde Viyana’yı baştan sona gezmelisiniz.

2 ) Salzburg

Barok mimarisi ile inşa edilmiş yapıların şehri olarak bilinen Salzburg, eski kent ve yeni kent olarak iki farklı şehir olma özelliğine sahip 16 yy inşa edilmiş eski kent şehrin içinde yer alıyor. Modern mimari ile inşa edilmiş olan yeni şehir ise daha geniş bir alana yayılmış durumda. Mozart’ın doğdu şehir olma özelliğine sahip olan Salzburg, Barok mimari ile inşa edilmiş olan Hohensalzburg Kalesi’ne ev sahipliği yapıyor. Kale aynı zamanda bir açık hava müzesi olarak da gezebileceğiniz bir yer. Eski tarihli savaş araç ve gereçlerinin yer aldığı müze kale aynı zamanda şehrin en güzel manzarasına da sahip. Kalenin en yüksek burcundan Salzburg şehrine kuşbakışı bakabiliyorsunuz. Şehrin kuzeyinde yer alan Mirabel Sarayı, mutlaka görmeniz gereken bir yer. Mükemmel bahçelere sahip olan sarayı gezmek serbest olduğu için mutlaka Barok mimarisinin tüm ayrıntılarına sahip olan bu sarayı gezmelisiniz.

3 ) Salzkammergut

Avusturya’nın tatil bölgesi olarak da bilinen Salzkammergut şehri, Alp dağları eteklerinde yer alan bir tatil kasabasıdır. Çok sayıda gölün çevrelediği, yeşil dağların ve tepelerin arasında yer alan bu şehirde pastoral bir tatil geçirebilirsiniz. Salzburg’a biraz uzak olan, Avrupa’da doğa ile iç içe olacağınız bir kasaba olan Hallstatt Köyü’nü günübirlik olarak gezebilirsiniz. Orta Çağ mimarisi ile inşa edilmiş ve günümüze kadar korunarak getirilmiş olan kasaba16 yüzyılda yapılmış bir meydana da sahip. Avusturya seyahatinizde Salzkammergut bölgesini mutlaka gezmelisiniz.

4 ) Zell am See

Salzburg’un yer aldığı bölge de bulunan, dağları, tepeleri berrak gölleri ve doğal güzelliği ile meşhur olan Zell am See, 19 yy başlarında Fransızlar tarafından geliştirilen ve çok sayıda kayak turnuvasına ev sahipliği yapan bir kasabadır. Alp dağlarının yüksek eteklerinde kurulu olan kasaba yılın 9 ayı karla kaplı olduğu için kayak tutkunları tarafından her yıl ziyaretçi akınına uğrayan bir bölge. Kasaba da 16 yy da inşa edilmiş olan St. Hippolyte Romanesk Kilisesi yer alıyor. Turistlere açık olan kilise de 16 yy mimari izlerini de görebiliyorsunuz. Kilise günümüzde ibadethane olarak kullanılmaya devam ediyor.

5 ) Innsbruck

Avrupa’nın en etkili şehirlerinden biri olan Innsbruck, hem doğal güzelliklere sahip olan hem de etkileyici mimarisi ile bilinen bir şehirdir. Avrupa’nın kayak merkezi konumunda olan ve iki defa Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmış olan şehirde Savaş müzesi yer alıyor. 2. Dünya savaşında ağır hasar almış bir şehir olması ve savaş sırasında uzun süre işgal altında kalması savaş sonrasında bir müze kurulmasını sağlamış. Günümüzde çok sayıda turist çeken şehirde yer alan Innsbruck Meydanı her kesimden insanı aynı anda görebileceğiniz muazzam bir meydan. Avusturya seyahatinizde Innsbruck şehrini mutlaka gezmelisiniz.

6 ) Graz

16 yy da kurulmuş bir şehir olan Graz, sahip olduğu tarihi kent merkezi ile Unesco Dünya Mirası Listesine girmiş özel şehirlerden biridir. Eski Kent merkezi dışına inşa edilen modern şehir sayesinde hem orta çağ mimarisini hem de modern mimariyi bir arada görebiliyorsunuz. Eski Kent merkezinde yer alan Glockenspiaplatz bölgesindeki Chateau Eggenberg saat kulesini mutlaka görmelisiniz. İtalyan mimarisinden esintiler taşıyan saat kulesi dışında Landhaus Katedralini de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Mora Nehri kıyısında yer alan şehir gastronomik olarak da Avrupa’nın en zengin şehirlerinden biridir. Gastronomi şehri olarak çok sayıda turistin ziyaret ettiği şehri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

7 ) Klagenfurt

Avusturya’nın eski şehirlerinden biri olan Klagenfurt şehri Wörthersee Gölü çevresine kurulu özel bir şehirdir. Eski bir şehir olması, 13 yy kurulmuş olması günümüzde 20 ye yakın kaleye sahip olmasını sağlamıştır. Kaleler şehri olarak bilinen şehirde bir gününüzü mutlaka kale turuna ayırmalısınız. Korunmuş kalelerin yanı sıra tarihi kiliseler ve katedraller de gezeceğiniz yerler arasında bulunuyor. Butik bir şehir olan, Rönesans yapılarının da yer aldığı şehir Europa Nostra Diploma sahibidir. Avusturya seyahatinizde bu şehri mutlaka görmelisiniz.

8 ) Eisenstadt

Barok tarzı ile inşa edilmiş bir Avusturya kasabası olan Esisenstadt, Esterhazy Sarayına, Haydn Kilisesi’ne ev sahipliği yapıyor.13 yy inşa edilmiş kasabalardan biri olduğu için çok sayıda tarihi yapıya da ev sahipliği yapan kasaba, dar sokakları, küçük İngiliz evlerine ve İngiliz peyzajına sahip olan bahçeleri ve Calvary Dağı’nın muhteşem manzarası ile ünlüdür.

9 ) Bregenz

Avusturya’nın batı eyaletlerinden biri olan ve doğal güzellikleri ile tanınan Bregenz şehri, Avrupa’nın 3. Büyük gölü olan Konstanz Gülü çevresine yerleşmiş bir şehirdir Kültür başkenti olan ve çok sayıda festivale ev sahipliği yapan şehirde çok sayıda tarihi yapı yer alıyor. 13 yy inşa edilen ve aynı zamanda Barok mimarisi ile inşa edilmiş St. Martin Kulesi mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Şehirde yer alan turistler için özel olarak dizayn edilmiş trekking güzergahları, bisiklet parkurları, yamaç paraşütü pistleri de yer alıyor.

10 ) Linz

Tuna Nehri kıyısında kurulu bir şehir olan Linz, eki kent merkezine sahip olan özel şehirlerden biridir. Orijinal Arnavut kaldırımlarına sahip olan, 13 yy mimarisi ile inşa edilmiş yapıları, kiliseleri, ve kalesi bulunan şehirde Linz Kalesi günümüze kadar korunarak gelmiş bir kaledir. Turistlere açık olan kaleyi mutlaka gezmelisiniz. Şehirde yer alan meydan Orta Avrupa’da yer alan en büyük meydan olma özelliğine de sahip. Alp dağları manzarasına hakim olan şehir aynı zamanda Avrupa’nın en önemli alış veriş caddelerine sahip olan ve Avrupalıların alış veriş yapmak için gelmeyi tercih ettikleri bir şehir olma özelliğine sahip.

AVUSTURYA MUTFAĞI

Orta Avrupa’nın butik ülkelerinden biri olan, İsviçre ile sınır komşusu olduğu için birçok konu da İsviçre’den etkilenmiş bir ülke olan Avusturya yemek kültürü ile de büyüleyici bir mutfağa sahiptir. Yerel lezzetlerin yanında dünya mutfağından lezzetleri bulabileceğiniz Avusturya mutfağı aynı zamanda dünya mutfağına da lezzetler kazandırmıştır. Birbirinden özel lezzetlerinve yemeklerin yer aldığı zengin Avusturya mutfağından lezzetleri Avusturya seyahatinizde mutlaka denemeli ve tatmalısınız.

1 ) Snitzel

Avusturya mutfağının sembolü haline gelmiş olan Şnitzel, dünya mutfağına Avusturya mutfağı tarafından hediye edilmiş özel bir lezzettir. Avusturya’da adı Viyana Şnitzeli olarak bilinen şnitzel, patates salatası ile birlikte servis edilen ve yanında salatanın yer aldığı bir yemektir. Şnitzel ile birlikte size servis ettikleri patates salatasında bak kabağı çekirdeği yağı yer aldığı için klasik patates salatasından farklı olarak hem ekşi hem de tatlı tat yer alıyor. Viyana başta olmak üzere Avusturya’nın bütün şehirlerinde bulabileceğiniz şnitzel yerel halk tarafından da çok beğenilerek yenilen bir lezzet.

2 ) Rauchfleisch

Dana eti, domuz etinin tütsülenmesi sonrasında yaban turpu ile servis edilen, sıcak ve soğuk olarak iki farklı şekilde tüketilen Rauchfleisch, Viyana ve Graz şehirlerinde restoranlarda bulabileceğiniz bir lezzet. Avusturya halkı genel olarak domuz etinin tütsülenmiş hali ile tercih ediyor olsa da ülkeye turist olarak gelen ziyaretçiler dana eti ile bu lezzeti yemeyi tercih ediyor. Viyana’da mercimek lapası üzerinde servis edilen yemek Graz şehrinde ise sade yaban turpu ile servis edilen bir lezzettir.

3 ) Tafelspitz

Dana eti veya sığır etinin dilimlenerek haşlanması ile elde edilen bir lezzet olan Tafelspitz, elma püresi, elma dilimleri, yaban turpu, patates püresi eşliğinde servis ediliyor. Avusturyalıların çok sevdiği ve bayılarak tükettikleri bu lezzet tüm şehirlerde ve restoranlarda bulunuyor. Avusturyalıların sığır eti ile tercih ettikleri bu lezzet, domuz eti ile yapılsa da elma püresi ile domuz eti çok uyumlu bir ikili olmadığı için pek tercih edilmiyor. Ora pişmiş ve az pişmiş olarak tercih edilen sığır eti siz nasıl isterseniz o derece de pişiriliyor.

4 ) Wiener Würste ( Viyana Sosisli )

Viyana şehrinde adım başı görebileceğiniz küçük sosis arabalarında satılan Wiener Würstel, domuz eti kullanılarak yapılan sosislerin dilim ekmekler ile birlikte tabakta servis edildiği bir lezzet. Özel soslar eşliğinde sunulan sosisler hardal, mayonez ve ketçap eşliğinde de tüketilebiliyor. Domuz eti çok tercih edilen bir et türü olsa da sığır eti ile yapılan sosisler il ede bu lezzeti tercih edebiliyorsunuz. Klasik sosis boyundan daha uzun olan sosisler ile servis edilen bu lezzet porsiyon büyüklüğü ile doyurucu nir lezzet olarak sizlere sunuluyor.

5 ) Zwiebelrostbraten

Viyana, Graz ve Linz şehirlerinde çok tercih edilen, yerel halkın hafta da en az bir kez tükettiği bir lezzet olan Zwiebelrostbraten, Dana veya sığır etinden elde edilen bifteklerin baharat ve sos ile karamelize edildikten sonra tavada pişirilmesi ile elde edilen bir lezzettir. Soğanları küp küp doğrayarak ızgara da biftek ile birlikte pişiriliyor. Patates haşlaması ve soğan ile servis edilen, özel soslar ile tatlandırılan Zwiebelrostbraten; tagliateller veya spaaetzle adlı makarnalar ile de servis ediliyor. Tercihinize göre makarna seçerek bu lezzeti mutlaka denemelisiniz. Şehirlerdeki tüm restoranlarda menü de yer alan bu lezzet aynı zamanda Avrupa’nın birçok ülkesinde servis edilen bir lezzettir.

6 ) Kartoffelpuffer

Patatesli puf olarak bilinen bu lezzet patatesin çiğ halinin özel bir makine yardımı ile ezilerek yumurta ve un ile harmanlandıktan sonra ince dilimler halinde tavada pişirilmesi ile elde ediliyor. Krep kalınlığında pişirilen Kartoffelpuffer, kahvaltıların ve ara öğünlerin vazgeçilmezi durumundadır. Yulaf ezmesi, soğan, bacon domuz pastırması, sığır pastırması, kuzu pastırması ile servis edilen ve lezzetli bir yemek olarak tercih edilen bu lezzet Avusturya genelinde tüketilmektedir. Avusturya halkının çok sık yaptığı ve kısa süre de pişirilen bir lezzet olması çok sık yapılmasının nedenleri arasındadır. Avusturya seyahatinizde bu lezzeti mutlaka denemelisiniz.

7 ) Fiakergulasch

Sığır eti veya domuz eti kullanılarak yapılan yahni ile Frankfurter sosisi ve sahanda yumurta ile servis edilen Fiakergulasch, kahvaltı olarak servis edilen, öğlen yemeğinde yiyebileceğiniz ve ara öğünlerde atıştırmalık olarak tercih edebileceğiniz bir lezzettir. Adını faytonculardan alan bu lezzet ülke genelinde yapılan ve tüketilen bir lezzettir. Frenkfurter sosisi genel olarak domuz etil ile yapılan bir sosis türü olduğu için dilerseniz sığır etinden elde edilen sosisleri de tercih edebiliyorsunuz. Sığır eti ile yapılan sosislere karabiber eklendiği için tadı biraz acı oluyor.

8 ) GrieBnockerlsuppe

Türkçesi irmik hamuru çorbası olan ve lezzeti ile Avusturya yerel halkının temel yemeği olan GrieBnockerlsuppe, tüm şehirlerde, kasabalarda yemek yiyeceğiniz yerlerde bulabileceğiniz bir çorbadır. Oldukça zengin bir içeriğe sahip olan GrieBnockerlsuppe, irmik hamuru, soğan, dere otu, karabiber, kırmızı toz biber gibi baharatlar ile yapılıyor. Avusturya seyahatinizde bu lezzeti mutlaka tatmalı ve bu lezzetle tanışmalısınız.

9 ) Sacher Torte

Viyana’nın simgesi olan lezzetlerden biri olan Sacher Torte, 1800 lü yıllardan beri yapılan ve Avusturya halkının çok sevdiği bir pasta türüdür. Klasik çikolatalı pastadan farklı olarak kayısı reçeli ile servis edilen bu lezzet, Avusturya’da kahve eşliğinde ikram edilen, keyifle tüketilen bir lezzet olup ülkemizdeki pasta tadına çok yakın bir tada sahiptir.

10 ) Cordon Bleu

Şnitzel ile kardeş sayabileceğimiz bir lezzet olan Cordon Bleu, şnitzel içine peynir salamı, dövülmüş et, domuz salamı konarak fırında pişirilen bir lezzettir. Sığır eti ile de yapılabilen, benzer yöntemler ve malzemeler ile pişirilen bu lezzet patates püresi veya patates salatası ile servis ediliyor. Avusturya’nın tüm şehirlerinde bulabileceğiniz bir lezzet olan Cordon Bleu, Graz bölgesinde profesyonelce yapılan bir lezzettir. Avusturya halkının çok sevdiği bu lezzeti Avusturya seyahatinizde mutlaka denemeli ve tatmalısınız.

11 ) Apfekstrudel

Elmalı turta olarak bilinen ancak klasik elmalı turtadan farklı olarak rulo şeklinde pişiriliyor. Klasik şeklinden farklı olarak pişirilen ve içeriğinde elma püresi yer alan Apfekstrudel, kuş üzümü, rom, karanfil, limon suyu, kayısı reçeli gibi malzemeler kullanılarak elde edilen hamur ile pişiriliyor ve krema eşliğinde servis ediliyor. Linz, Graz, Viyana gibi şehirlerde bulabileceğiniz ve lezzetli elmalı turtalar yiyebileceğiniz cafeler, restoranlar çok lezzetli Apfekstrudel pişirdikleri için bu lezzeti tatmadan seyahatinizi sonlandıramıyorsunuz.

12 ) Kaiserschmarrn

Klasik pankekin içine şeker, kuş üzümü, rom, vanilya, kayısı reçeli, limon suyu eklenerek elde edilen hamurun rulo haline getirilmesi ile pişirilmesi ile elde edilen ve servis edilen Kaiserschmarrn, pişirme işlemi sonrasında küçük dilimlere ayrılıyor.

Bir servis tabağı üzerine yerleştirilen küçük dilimlerin etrafına çilek dilimleri, elma parçacıkları veya elma püresi eklenip üzerine pudra şekeri serpilerek servis edilen Kaiserschmarrn, mükemmel bir lezzete sahip oluyor. Avusturya halkı tarafından yapılan ve hafif olduğu için akşam yemeklerinden sonra tüketilen bir lezzet olan Kaiserschmarrn, kısa süre de hazırlanabilen bir tatlı türüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×