Tayvan Vizesi: 2023 Nasıl Vize Alınır? - Eraytur
Tayvan Vizesi

Tayvan Vizesi: 2023 Nasıl Vize Alınır?

Tayvan vizesi hakkında merak edilen ve sıkça sorulan soruları siz değerli okuyucularımız için  paylaşmak adına derledik. Aşağıdan Tayvan vizesi hakkında gerekli bilgilere sahip olabilirsiniz.

Tayvan Vizesi

Tayvan’a seyahat etmek isteyen umuma mahsus (bordo), hizmet, hususi, diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Tayvan’a seyahatlerinden önce vize almaları gerekmektedir.

15 Mayıs 2013 yılından itibaren umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarına sınırda vize ita edilmesi uygulaması başlatılmıştır. 30 güne kadar kalma hakkı tanıyan tek girişli vizeyi almak isteyen Türk vatandaşlarının Taoyua Uluslararası Havaalanından giriş yapmaları ve dönüş biletini ibraz etmeleri, Taoyua Havaalanı dışındaki havaalanlarından giriş yapacak kişilerin önceden vize almaları gereklidir.

Tayvan sınır girişinde ya da havaalanında bir sorunla karşılaşmamak için vize başvuru işlemlerinin seyahat tarihinden önce yapılması önemlidir.

10 Şubat 2016 yılından itibaren geçerli olmak üzere ticari, turizm, aile ziyareti, konferans ya da spor etkinliklerine katılmak amacıyla Tayvan’a gidecek olanlar e-vize başvurusunda bulunabilirler. Belirtilen amaçlar haricinde veya 30 günden uzun Tayvan’da ikamet etmek isteyen kişilerin gerekli evrakları hazırlayarak normal vizeye başvuru yapmaları gerekmektedir.

E-vize sadece turizm, iş, akraba ziyareti, konferansa ya da spor etkinliklerine katılmak amacıyla verilir. Eğer Tayvan’a işe girmek, öğrenim görmek, aile yanında ikamet etmek ya da Çince dil kursuna gitme gibi nedenlerle seyahat etmek için uygun olan vize türüyle Tayvan temsilciliğine başvuru yapılması gereklidir.

Tayvan Türkiye dış temsilcisi olarak Tayvan Ankara Büyükelçiliği diplomatik görevini yürütmektedir. Türkiye ile Tayvan Devleti arasındaki karşılıklı ticari ve kültürel ilişkileri güçlendirmek için çalışmalar yürütmektedir. Tayvan Büyükelçiliği Ankara, Tayvan vize başvurularında bölge ayrımı yapmaksızın değerlendirmeye alırken Tayvan vizesi için şahsen başvuru yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. Tayvan Büyükelçiliği vize başvurularına yetkili acenteler aracılığıyla yapılan başvuruları işleme alabilmektedir. Fakat Tayvan vizesinin verilmesi ve vize süresinin karar aşaması tamamen elçiliğin inisiyatifinde bulunmaktadır.

Tayvan vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/tayvan-vize-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Tayvan Vizesi Hakkında

Tayvan’a çalışmak amacı ve ticari öğrenme amacıyla seyahat edecek olan şahısların seyahat nedenle uygun olarak detaylı bilgi almaları tavsiye edilmektedir. Tayvan’a seyahat etmek amacı ile seyahat nedenle uygun vize kategorisinden vize türünü seçilmesi şarttır.

Tayvan vize türleri, Tayvan turistik güzel, Tayvan ticari ve Tayvan öğrenci vizesi olarak kategoriler yer almaktadır. Tayvan turistik vize, Tayvan’a turistik neden ile seyahat edecek olan vatandaşların Tayvan’ın uygulamış olduğu vize türlerinden turistik vize kategorisinde başvuruda bulunmaları talep edilmektedir.

Tayvan turistik vizenin geçerlik süresi için vizenin çıktığı andan itibaren 3 ay olarak belirlenmiştir. Tayvan turistik vize tek girişli ve çok girişli olarak başvuru yapan kişi tarafına verilmektedir. Çok girişli vize için daha önceden Tayvan vizesi şartı koşulmaktadır.

Vizenin kalış süresi ise 30 gün olarak belirlenmiştir. Tayvan ticari vize, Tayvan’a ticari neden doğrultusunda gitmek isteyen kişilerin, Tayvan’ın uygulamış olduğu vize türlerinden Tayvan ticari vizeleri için başvuru yapmaları gerekmektedir. Tayvan’a ticari seyahatte bulunacak kişilerin tek girişli veya çok girişte olan ticari vize türlerinden herhangi birini tercih etmeleri gerekmektedir.

Tayvan ticari vizesi adına talep edilen evraklar büyük elçiliğin belirtmiş olduğu prosedürlere göre hazırlanmalı, Tayvan’a seyahat edilecek firmadan gelen yazı evrak içerisine de eklenmelidir.

Tayvan Büyükelçiliği daveti yazısının bulunmaması durumunda ticari vizesi kabul etmemektedir. Tayvan öğrenci vizesi, Tayvan ülkesinde eğitim nedeniyle gitmek isteyen bordo pasaport sahiplerinin Tayvan’da eğitim almak amacı ile vize başvuru işlemlerini gerçekleştirmeleri talep edilmektedir.

Hizmet ya da diplomatik pasaport sahibi kişiler ise, Tayvan seyahatlerinden hemen önce vize başvurularında bulunması gerekmektedir. Evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde ibraz edilmesi, bilgilerin doğru ve vizenin amacına uygun olacak şekilde belirtilmesi önem taşımaktadır.

Tayvan öğrenci vizesi adına evrakların doğruluğunun kontrol edilmesi, konsolosluğa ibraz edilmiş olan bilgilerin doğru olmaması ya da evraklarda istenen bilgilerin eksik gönderilmesi vizenin sonuçlanma süresini olumsuz açıdan etkilemektedir.

Tayvan Vize Ücreti

Büyükelçiliği vize ücretini başvurunun işleme alınmasından önce talep etmektedir. Güncel Tayvan vize ücreti ise 250 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Tayvan adına  başvuru yapan kişinin evraklarına konsolosla gönderilmesinden sonra değil önce ödenmesi gerekmektedir herhangi bir nedenden dolayı vizenin ret alması halinde kişinin yapmış olduğu vize harç bedelinin iadesi tarafına yapılmamaktadır.

Tayvan vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/tayvan-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Tayvan Vizesi Kaç Günde Sonuçlanmaktadır?

Tayvan vize işlemleri Büyükelçiliği yapılmakta olup, müze çıkış süresi ise yedi ila on iş günü arasında sonuçlanmaktadır. Ancak bazı vize kategorileri sundukları kalış süresinin uzun olmasından dolayı daha uzun sürede sonuçlanır bilmektedir.

Aynı zamanda Tayvan Büyükelçiliğinden randevu tarihlerinin yoğun olması nedeniyle, tatil günlerine denk gelmesi ya da ek evrak talep edilmesi gibi durumlar olması halinde çıkış süresi bu nedenle uzayabilmektedir. Bu sebepten dolayı Tayvan vize başvurularını seyahat tarihinden minimum on gün öncesinden yapılması taraflar tarafından tavsiye edilmektedir.

Tayvan Büyükelçiliği’ne vize başvurusu için ibraz edilecek olan pasaport, Tayvan seyahat tarihinin bitiş süresinden itibaren en az altı ay daha geçerli olması gerekmektedir.

Tayvan vize işlemlerinde kullanacak olan pasaportun, vizenin işlenebilir olması nedeni ile içerisinde en az iki adet sayfanın da boş bulundurulması talep edilmektedir. Tayvan Büyükelçiliği servise başvuru formunu eksiksiz, tam ve okunaklı bir şekilde doldurulması için bilgilendirmede bulunmuştur. Tayvan Büyükelçiliği’ne vize başvurusu adına sunulan belgelerin eksiksiz bir şekilde yetkili taraflara bildirilmesi gerekmektedir.         

Tayvan vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/tayvan-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Tayvan Turistik Vize                     

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Tanzanya turistik vizesi şahıslara başvuru sırasında verdikleri evraklara yazdıkları seyahat edecekleri tarih aralığında değerlendirilerek verilmektedir. Bu süre daha sonra uzatılmak üzere yeniden başvuru yapılması tavsiye edilir. Ancak finansal duruma göre bu sürenin ne kadar uzun olacağına karar verilir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Tanzanya Konsolosluğu şahısların gerekli evraklarını alarak inceleyen ve turistik vizesi onayını veren yetkili birimdir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 1. Pasaport. Seyahat sonrası için en az 6 ay geçerliliği olması gerekmektedir.
 2. Fotoğraf. Son 3 ay içinde çekilmiş vesikalık güncel fotoğraf.
 3. Uçak bileti ve otel konfirmasyonu
 4. Varsa ziyaretine gidilecek kişinin yazacağı davet yazısı. Turistik vize başvurularında antetli kağıt şartı aranmamaktadır. Dilekçe A4 kağıda yazılmalıdır.
 5. Turistik vize başvurularında banka hesabında 2000 Amerikan doları olduğunu gösteren hesap.
Tayvan vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/tayvan-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

BİOMETRİK VERİ GEREKLİ MİDİR?

Tanzanya Konsolosluk yetkilileri eğer turistik vizesi başvurusunda bulunan kişiden biyometrik veri ibrazı bulunmasını istiyor ise bu durumda vizenin olumlu sonuçlanması için şahısların biyometrik verilerini vermeleri gereklidir. Sistemde bazı oluşan durumlar genelinde biyometrik veri ibrazı istenebilir bazen de diğer sistemlerde yer alan veriler kullanılır ve biyometrik veri ibrazı şahıslardan istenemez.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKMEKTEDİR?

Vize başvuru sahipleri Tayvan’a Seyahat edilecek tarihten iki hafta önce başvuru yapmalıdır. Şahıslar bu sürelerini aşmadan vaktinde Tayvan turistik vize başvurularını yapmalıdır. Aksi halde Tayvan seyahatinde sorunlar yaşanabilir ve uçak bileti hakkı yanabilir.

NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?

Tanzanya turistik vizesi şahısların evraklarını eksiksiz olarak teslim etmesi durumunda 7 iş günü içerisinde sonuçlanacaktır. Bu sürenin uzaması için evraklarda eksiklik olmamasına özen gösterilmelidir.

Tayvan Ticari Vize                     

NEDİR?

Tanzanya ticari vizesi almak isteyen ve fuar, toplantı ve seminer gibi ticari faaliyetlere katılacak olan şahısların yetkili birimlere aşağıda yer alan evrakları hazırlayarak teslim etmesi gerekmektedir. Bu evrakların dışında da konsolosluk yetkilileri bir takım evrak isteyebilecektir. Bu evrakları randevu gününe kadar hazırlayarak konsolosluk görevlisine sunmak gerekecektir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Tanzanya ticari vizesi şahıslara iş seyahatleri boyunca verilir. Bu süre şahısların yürütecekleri işe göre ve finansal durumlarına göre değişmektedir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Tanzanya Konsolosluğu şahısların bütün vize başvurularını alan yetkili birimdir.

DAVETİYE NASIL OLTANZANYADIR?

Davetiyede şahısların iş seyahatlerine ilişkin tüm resmi bilgiler yer almalıdır. Resmi bilgiler şahısların ticari faaliyetlerini yürütmeleri için izleyecekleri bütün adımları içermelidir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 1. Pasaport. Seyahat sonrası için en az 6 ay geçerliliği olması gereklidir.
 2. Pasaportun fotokopisi
 3. Gidiş dönüş uçak bileti veya kesin rezervasyon yapıldığını gösteren belge.
 4. Otel rezervasyon çıkışı
 5. Şirketin başlıklı kağıdına yazılmış imzalı, kaşeli dilekçe.
 6. Tayvan’daki firmadan davetiye yazısı veya konferans, fuar kayıt bilgileri.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Tayvan seyahatinden iki hafta önce başvuru yapılması yerinde olacaktır, Bu zaman zarfı Tayvan seyahatinde aksaklık yaşanmaması için önemlidir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak üzere şahısların Tanzanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezleri ve seyahat acenteleri ile irtibata geçmesi gerekmektedir.

Tayvan Ziyaretçi Vize                     

NEDİR?

Tanzanya aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak isteyen şahısların bütün evraklarını hazırlayarak yetkili birimlere vermesi gerekmektedir. Tanzanya aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak için evraklar içerisinde davetiyenin de bulunması gerekmektedir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Tanzanya aile ve arkadaş ziyareti vizesi şahısların finansal durumlarına göre verilmektedir. Süre yeniden uzatılmak istenirse şahıslar bütün evraklarını yeniden hazırlayarak ve ücretlerini yatırarak başvurularını yapabilirler.

NEREYE BAŞVURULUR?

Tanzanya aile ve arkadaş ziyareti vizesi için şahıslar bütün evraklarını Tanzanya Konsolosluğu’na teslim edebilir başvurularını da buraya yapabilirler.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 1. Pasaport. Seyahat sonrası için en az 6 ay geçerliliği olması gereklidir.
 2. Pasaportun fotokopisi
 3. Gidiş dönüş uçak bileti veya kesin rezervasyon yapıldığını gösteren belge.
 4. Otel rezervasyon çıkışı
 5. Şirketin başlıklı kağıdına yazılmış imzalı, kaşeli dilekçe.
 6. Tayvan’daki firmadan davetiye yazısı veya konferans, fuar kayıt bilgileri.

DAVETİYE NASIL OLTANZANYADIR?

Davetiyede Tanzanya aile ve arkadaş ziyareti vizesi alınması halinde yanına gidilecek olan kişi Tanzanya’dan bir davetiye yazmalıdır. Bu davetiyede kimlik ve adres bilgileri ile iş bilgileri de yer almalıdır. Tanzanya aile ve arkadaş ziyareti vizesinin olumlu sonuçlanması için bu evrak kesinlikle bulunmalıdır.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten iki hafta önce başvuru yapılması tavsiye edilmektedir. Bu süre seyahatte olumsuzluk yaşanmaması için önemlidir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak için şahısların vize merkezleri ile irtibata geçmesi şarttır.

Tayvan Transit Vize                     

NEDİR?

Tanzanya transit vizesi alan kişiler Tanzanya’dan transit geçiş yaparak diğer ülkelere geçiş sağlayabilir. Transit vizesi şahıslara sadece geçiş sağlamak için verilmektedir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Tayvan Transit vizesi vize başvuru sahiplerine sadece Tayvan’dan geçiş sağlamak için verilmektedir bu nedenle ülkede dolaşım hakkı vermez.  Vize başvuru sahiplerinin transit vizesi ile geçişleri sorunsuz yapılabilecektir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Tanzanya Konsolosluğu şahısların transit vizesi için başvuru yapacakları yetkili birimdir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 1. Pasaport. Seyahat sonrası için en az 6 ay geçerliliği olması gereklidir.
 2. Pasaportun fotokopisi
 3. Gidiş dönüş uçak bileti veya kesin rezervasyon yapıldığını gösteren belge.
 4. Otel rezervasyon çıkışı
 5. Şirketin başlıklı kağıdına yazılmış imzalı, kaşeli dilekçe.
 6. Tayvan’daki firmadan davetiye yazısı veya konferans, fuar kayıt bilgileri.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Tayvan vizeleri için seyahat edilecek tarihten iki hafta önce vize başvurusu yapılması gereklidir. Tayvan’a seyahat etmeden iki hafta önce başvuru yapılması durumunda vize başvuru sahiplerinin transit vizelerinin olumsuz sonuçlanması halinde yeniden başvuru yapılması için gerekli zamanı bulunacaktır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak için vize merkezleri ile irtibata geçilmesi gerekir.

Tayvan Vizesi S.S.S.

 

Tayvan pasaportu nasıl alınır?
Tayvan pasaport işlemleri, Tayvan konsolosluğu tarafından yürütülmektedir. Pasaport almak için Tayvan konsolosluğundan randevu almanız ve randevu tarihinde gerekli evrakların tümünü teslim etmeniz gerekir.
Tayvan Türkiye'den vize istiyor mu?
Tayvan seyahati için vize zorunlu olmaktadır. Tayvan, Türkiye’den vize isteyen ülkeler arasında yer alır. Tayvan’a gitmek için turistik, ticari, çalışma, eğitim gibi farklı vize türlerinden birine başvuru yapmalısınız. Tayvan vizesi, Tayvan konsolosluğu veya yetkili vize merkezlerinden alınabilir.
Tayvan vizesi nasıl alınır?
Bu vize havaalanı üzerinden alanınabilmektedir. Tayvan vizesi almak isteyen kişilerin başvuru formunun doldurulmasının hemen sonrasında, belgeler teslim edilmelidir. Bu aşamada tarafınıza bir referans numarası iletilir. Referans numarası üzerinden vizenin durumunu takip imkanınız olacaktır.
Tayvan vizesi ne kadar?
Havaalanından alınan vize için 24 dolar yeterli olmaktadır. Tayvan vize ücreti 24 AMERİKA doları olarak belirlenmiştir. Bu ücret ile birlikte vize merkezi ücretini de ödemeniz gerekir. Tayvan vizesine başvuru yapacak olan kişilerin sadece harç tutarı olarak 24 Dolar değerinde bir ödeme yapması gerekir. Harç bedeli olarak sadece 24 USD tutarına yer verilir ve isteyenler havaalanı üzerinden de başvuru ödemelerini yapabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×