Rusya Seyahat Edilmesi Gereken Yerler - Eraytur
Rusya Vizesi

Rusya Seyahat Edilmesi Gereken Yerler

Dünyanın en geniş topraklarına sahip olan Rusya’da çok sayıda doğal manzara bulunmaktadır. Seyahat edebilmek için vize almanıza gerek olmayan Rusya’da tarihi ve turistik pek çok kalıntıyı görebilirsiniz. Kaleler, saraylar, müzeler ve önemli şehirlerle ilgili olarak Rusya’da gezebileceğiniz önemli yerler aşağıda verilmiştir.

Malta Seyahat Edilmesi Gereken Yerler

Rusya Seyahat Edilmesi Gereken Yerler

Ermitaj Müzesi

St. Petersburg merkezinde yer alan ve önemli bir kültür sanat merkezi olan Ermitaj Müzesi 1764 yılında kurulmuştur. Dünyanın en geniş çizim sergilerini barındırması özelliğiyle Guinnes Rekorlar Kitabı’nda yerini almıştır. Üç milyona yakın sanat eserinin sergilendiği bu müzede geniş koleksiyonlara yer verilmiştir.

Rusya neyi ile meşhur?
Rusya gerek tarihi yapıları gerekse kültürü ile meşhur bir ülkedir.
St Petersburg nasıl bir yer?
Pek çok tarihi binayı görebileceğiniz ve iyi yemekler yiyebileceğiniz bir yerdir.
Rusyada deniz var mı?
Rusya’da deniz vardır. Azak ve Baltık buna örnek olmaktadır.

Peterhof Sarayı

Resmi olarak 1723 tarihinde açılan ve 1714’lü yıllarda Jean Baptiste Le Blond tarafından yapılmış bir eserdir. Harika mimariye sahip olan ve büyüleyen bahçesi Rus Versayı olarak da adlandırılmaktadır. Toplamda 607 hektarlık bir arazi içerisinde konumlandırılmış olup heykelleri, çardakları, çeşmeleri ve yazlık evleri barındırmaktadır.

Aziz İsaak Katedrali

1786-1858 yılları arasında Auguste de Montferrand tarafından tasarlanarak inşa edilen yapının 4.000 metrekare alanı, 101.5 metre ise yüksekliği bulunmaktadır. Mimarisinde Neo-Klasik izleri görebileceğiniz katedral dünyanın en büyük Ortodoks bazilikası ve dördüncü büyük katedrali olarak bilinmektedir.

Kazan Katedrali

Günümüzde halen dini işlevini sürdürmeye devam eden katedral, yarım ay şeklindeki Nevski Bulvarı üzerinde yer alan sütunlarıyla Aziz Petro Katedrali’ne benzetilmektedir. St. Peter Bazilikası’nın ikiz olarak bilinen Kazan Katedrali Rus İmparatorluğu’nun Napolyon’a karşı zafer elde etmesinin anısına inşa edilmiştir. Bir dönemin en yüksek kubbelerinden birisi olan 80 metre uzunluğundaki kubbesiyle dikkat çekmektedir.

Rus Devlet Müzesi

11. yy’dan itibaren günümüze kadar Rus sanat eserleri arasında en önemli koleksiyonları barındırmakta olan Rus Devlet Müzesi, Rusların sanatına ve yaşamına ilişkin önemli izleri taşımaktadır Resim ve heykel koleksiyonları ile özel koleksiyonların eklenmesi sayesinde büyük ölçüde genişletilmiş müzede, Rus sanatı koleksiyonlarına dair tüm detaylar bulunmaktadır. 1819 senesinde Karl İvanoviç Rossi tarafından inşası başlayan Mhail Sarayı ile 1912’de L.N. Benois’nın planlarına bağlı inşa edilen bina ile birlikte toplamda iki yapı içerisinde hizmetlerini sürdürmektedir.

Peter ve Paul Kalesi

Kalenin temelinin atıldığı gün S.T. Petersburg’un kuruluş tarihi olarak kabul edilmekte olup, kale kentin en eski mimari eseri olarak ziyaret edilmektedir. Zayaçiy Adasında bulunan kalenin hatlarına bakıldığında adanın şeklinin tekrarı gibi algılanmaktadır. Köşelerine gelindiğinde ahşap inşa edilen, daha sonra taş yapılara dönüştürülen savunma kuleleri bulunmaktadır.Garnizona üst olarak kurulmasına rağmen, daha sonra rütbelilerin mahkum olarak yattıkları hapishaneye dönüştürülmüştür.

Kremlin Sarayı

Rusya’yı ziyaret etmek isteyenlerin mutlaka uğrayacakları bu alan Rusya’nın ve Moskova’nın simgesi durumundadır. Konstantin Thon ve Nikolay Ivanovitsj Tsjitsjagov isimleri tarafından yapılan yapı toplamda 28 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. İçerisinde pek çok kiliseyi ve katedrali ziyaret etme imkanı bulabilirsiniz. Rusya’nın en önemli ve orijinal eserlerinden olan Saint-Basile katedrali bunlardan yalnızca birisi. Her kubbesinin yüksekliğinin ve desenlerinin birbirinden farklı olmasıyla dikkati çekmektedir. Halen Rus hükümeti tarafından kullanılmakta olan Kremlin Sarayı içerisindeki diğer saray yapılarının müze görevi gördüğünü belirtmek gerekmektedir.

Kızıl Meydan

Moskova’yı ziyaret ettiğinizde UNESCO Dünya Miraslar Listesi’nde yer alan Kızıl Meydan’a mutlaka uğramanız gerekmektedir. Tarihin ve turistik noktaların ortak alanı görevini gören Kızıl Meydan pek çok gösteriye, törene ve mitinglere sahne olmaktadır. Kentin merkezindeki en büyük pazar alanı olarak geçmişte kullanılmasının yanında, Rusya’nın bazı kentlerini Moskova ile bağlayan yolların kavşağı olarak yer almaktadır.

Lenin Mozolezi

Dünyanın tanıdığı ünlü Rus lider Vladimir İlyiç Lenin’in mumyasının yer aldığı halka açık olan bu mekan, Kızıl Meydan’da bulunmaktadır. Rusya’nın başkenti Moskova’nın tarihi meydanında, 12 metre yükseklikte ve 24 metre genişlikte yer almaktadır. Ayrıca Josef Stalin, Ilya Zbarsky ve Anna Ulyanova gibi önemli Rus devletlerinin mezarlarının bulunduğu bir alandır. Rusya’yı ziyaret ettiğinizde ilginizi çekecek olan alanlardan birisidir.

Aziz Vasil Katedrali

Moskova’nın simgesi haline gelen ve adını duyar duymaz gözünüzde canlandırabileceğiniz yapılardan birisidir. Kızıl Meydan’da yer alan bu yapı, yine aynı yerde yer alan Kremlin Sarayı ile karıştırılmaktadır. Günümüzde müze olarak faaliyet gösteren katedral, Korkunç İvan’ın emri ile 8 kubbeli olarak inşa edilmiş olup, her bir kubbesi 8 galibiyeti sembolize ediyor. Kilisenin renklerinin ve yüksekliğinin göze çarptığını görebilirsiniz. Zengin kabartmaları barındırmakta olup UNESCO tarafından korunmaktadır.

Puşkin Müzesi

Avrupa’nın en büyük sanat müzesi olan ve Moskova’da yer alan Puşkin Müzesinin mimarisi Roman Klein’e ait olup, inşası 1898’de başlamıştır. Antik Mısır başta olmak üzere pek çok çağdaş Avrupa sanatçısı tarafından hazırlanmış eserleri barındırmaktadır.

Mamayev Kurgan

Volgograd şehri sınırlarında,2. Dünya Savaşı’nda bölgede ölen kişiler için inşa edilmiştir. Turistik mekanların başında gelmektedir ve bu kent ile özdeşleşmiştir. Bulunduğu bölge Rusya’nın yakın tarihi açısından değerli bir yerdir.

Arbat

Moskova’nın batısında yer alan en popüler caddelerden birisidir. 1930’lu yıllarda eski binaların yakılmasıyla ortaya çıkmış ve trafiğe kapalı bir yol haline gelmiştir. Yeni Arbat olarak bilinen yer ise araçlara açık ve oldukça işlektir. Esi Arbat olarak bilinen yaya yolu ise sakin yapısıyla dikkat çeker ve 1 kilometre uzunluğa sahiptir.

Alexander Bahçeleri

Moskova’da dinlenmek istediğinizde tercih edeceğiniz alanlardandır. Ülkenin ilk kentsel parkları olma özelliğini taşıyan ve Kremlin Duvarı boyunca uzanmakta olan, üç ayrı bahçeden oluşan parktır. Renkli çiçeklerle düzenlemesi yapılan ve heykellerin, havuzların ve çeşitli güzelliklerin yer aldığı bu harika parkta gezilerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Voskresenia Khristova Kilisesi

Her bir köşesinde ayrı bir mimari harikasın göreceğiniz Griboedov Kanalı’nın yanı başında yer alan kilisedir. Bu nedenle daha çok ilgi çekmektedir ve Alfred Parland tarafından dizayn edilmiştir. Yüksekliği 94 metre olan yapının dışı ve içi kırmızı renktedir. Mozaikleri ve betimlemeleri ile yerli ve yabancı pek çok turistin ilgi odağı haline gelmektedir. Rusya seyahatleriniz sırasında gezilecek yerler arasında yer vermeniz gerekmektedir. Toplamda 7500 metrekarelik bir alanda yer almaktadir. Her sene çok sayıda kişinin Rusya’yı ziyaretinde uğradıkları alanlar arasında yer almaktadır.

Nalchik

Rusya’da gezilecek etkileyici şehirlerden birisi olan Nalchik Abhazya Meydanı, Univermag ve Lenin Caddesi gibi çok sayıda turistik noktaları barındırmaktadır. Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti’nin başkenti olan bu şehir, aynı ismi taşıyan nehir üzerine kurulmuştur.

Krasnodar

Güney Rusya’nın başkenti olan bu şehrin büyüleyici görünümü merak uyandırmaktadır. Doğal güzellikleriyle ilgi çeken ve eşsiz mutfağıyla da mutlaka ziyaret etmek isteyeceğiniz alanlardan birisidir.

Ufa

İkinci Dünya Savaşı sonrası yaşanan sanayi devrimiyle birlikte üretim merkezi haline gelmiş olan önemli bir şehirdir ve Ural Bölgesi’nde en geniş liman olarak kullanılmaktadır. Ülkenin eski şehirleri arasında yerini almaktadır ve Başkurt Cumhuriyeti’nin de başkenti olma özelliğini taşımaktadır.

Kazan

Avrupa’nın en büyük camisi olma özelliğini taşıyan Kul Şerif Camii’nin bulunduğu Kazan şehri, İslam Medeniyeti başkenti olarak kabul edilir ve köklü bir geçmişe sahiptir. Ahşap işlemelerinde Tatar geleneğini yansıtmaktadır. Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti olan şehirdir. Rusya gezilerinde büyüleyici güzelliklere sahip olan ve ziyaret edilmesi gereken şehirlerden birisidir.

RUSYA’DA NE YENİR? RUSYA MUTFAĞINA ÖZGÜ LEZZETLER

Deniz ürünlerinin sıkça karşınıza çıkacağı bir mutfaktır. Rusya Mutfağında sizi pek çok lezzet beklemektedir. Eşsiz lezzete sahip sosları ve meşhur içecekleri ile tadı damağınızdan gitmeyecek yemeklerini barındırmaktadır. Slav yemekleri başta olmak üzere çeşitli kültürlerin mutfaklarından harika sunumları görebileceğiniz Rusya mutfağı denildiği zaman aklınıza ilk olarak havyar gelecektir.

Göllerinin ve nehirlerinin bolluğu ile bitmek tükenmek bilmeyen deniz ürünlerinden hazırlanan çok sayıda yemeği ve farklı lezzetlerde çorbaları ile ön plana çıkacak olan Rusya mutfağında tatlı anlamında sizi memnun edecek zenginliği göremeyebilirsiniz. Ancak damak zevklerinize uygun olacak pek çok yemek alternatifiyle karşılaşabilirsiniz.

Borç Çorbası

Çorbaya rengini veren ve tadını da iyi bir şekilde alacağınız pancar, yemeğin ana ürünüdür. Kırmızı et veya tavuk etinin suyunda pişirilmekte olan bu çorba zengin malzemeleriyle ön plana çıkmaktadır. İçenlere adeta ilaç etkisini yaratan ve sağlıklı bir şekilde etki eden Borç Çorbası, kereviz ve havuç gibi sağlıklı sebzeleri içermektedir. Kıpkırmızı renge sahip olan bu çorbayı Rusya’ya yolunuz düştüğünde mutlaka tüketmelisiniz.

Shchi Çorbası

Rusya’da sıkça tüketilen çorbalardan birisi olarak Shchi Çorbası karşınıza çıkacaktır. Bu çorbanın içerisine damak zevklerine göre eklemeler yapılırken, soğuk günlerde sofralarınızdan eksik etmeyeceğiniz bir yiyecek olarak sunulacaktır. Normal çorba pişirme yöntemlerinden farklı bir şekilde hazırlandığı için dikkatleri çekmektedir. Çeşitli sebzelerle hazırlanan ve sağlık açısından faydalı olan bu çorba, piştikten sonra fırına gönderilerek bir süre daha pişirilmektedir. Böylece içerisinde yer alan lahana, soğan, ıspanak veya kereviz gibi sağlıklı ve besin değeri yüksek olan sebzelerin demlenmesine olanak verilmektedir.

Zakuski Çar

Doyurucu alternatif arayanlar için Zakuski tabağı ideal bir seçim olacaktır. Rusya’da ne yiyebilirim diye soruyorsanız ve pek çok lezzeti bir arada bulmak istiyorsanız, Zakuski tavsiye edilmektedir. Tabağın baş kahramanı olarak kızarmış ekmek ve Rus salatası yerini alırken, bununla birlikte soğuk veya sıcak meze çeşitleri de bulunmaktadır. Karides, somon ve yumurta gibi farklı lezzetlerin bir arada bulunduğu bu sunum sayesinde kişilerin göz zevklerine ve damak tatlarına hitap etmeye yönelik adımlar başarılı şekilde atılmaktadır.

Pelmeni

Hem tatlı, hem de tuzlu olarak hazırlayacağınız ve hangisini tercih edecekseniz ona göre malzemeleri kullanabileceğiniz sunumlardan birisidir. Eğer hamurunu ince bir şekilde açıp, içerisine kıyma koyarsanız, tıpkı Türk mutfağındaki mantı pişirme yöntemiyle haşlamanız ve tuzlu atıştırmalıklar olarak sunum yapmanız gerekecektir. Ancak Türk mutfağına benzerliği olsa da, servis edilirken üzerine ketçap veya mayonezin kullanımıyla hazırlanan karışımlar tercih edilmektedir. Pelmeni tatlı olarak sunulacağında ise kıymanın yerini çeşitli marmelatlar ve pudra şekeri alacaktır.

Blini

Reçel çeşitleriyle tüketebileceğiniz ve kahvaltılarda mutlaka yer vereceğiniz lezzetlerden birisi Blini. Hazırlaması, pişirmesi ve sunumu kolay olan bu lezzet tıpkı pankek gibi hazırlanmaktadır. Sütü, yumurtayı ve unu karıştırarak beş çaylarına da hazırlayabileceğiniz ve oldukça ilgi gören Blini büyük boyutlarda ve yumuşak bir şekilde hazırlanmalıdır.

Piroşki

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden olan pişiyi andıran görünümü bulunmaktadır. Hamur işleri arasında yer alır ve poğaça olarak tüketilmektedir. Yapımı kolay olan Piroşki damak zevklerine uygun olacak şekilde kıyma ile de hazırlanabilmektedir. İçerisine dilerseniz kıymayı koyabilir veya sade olarak da yenmesi için sunumlarınızı hazırlayabilirsiniz.

Havyar

Başta belirtildiği gibi Rusya mutfağında çavdar ekmeği ve çeşitli aperatiflerin yanında tüketilecek olan en ünlü lezzetlerden birisi havyardır. Dişi mersinbalığının döllenmemiş yumurtasından elde edilmekte olup, Rusya’da denemeniz gereken lezzetlerin başında gelmektedir.

Beef Stroganoff

Etten yapılan yemekleri tercih edenler için en iyi seçimlerden birisi Beef Stroganoff olacaktır. Ana yemekler arasında yer alır ve dana etinden yapılmaktadır. Beyaz şarapta yaklaşık 12 saat bekletilen etin soğanla kavrularak pişirilmesiyle hazırlanmaktadır. Ayrıca yemeğin pişirilmesi esnasında özel sos hazırlanmaktadır. Dana etinin kemikleri alınarak yine şarap ve soğanla pişirildikten sonra nişasta ile sos haline dönüştürülmektedir. Dömi sosu olarak adlandırılan bu lezzet Beef Stroganoff yemeğine lezzet katmaktadır. Tadı damaklarda kalan lezzetlerden birisi olup, mantarın da eşlik etmesiyle daha leziz bir hale gelmektedir. Rus kültüründe önemli yere sahip olan yemeklerden birisidir.

Piruhi

Geçmişte yalnızca özel günlerde servis edilen ve misafirler için hazırlanan lezzetlerden birisiydi. Ancak herkesin ulaşabileceği malzemelerle yapılması sayesinde günlük olarak hazırlanan Rus yemeklerinin bir parçası haline gelmeyi başarmıştır. Çeşitleri çok olan piruhiler geleneksel biçimde oval şekillerde veya dikdörtgen olarak yapılmaktadır.

Vareniki

Ukrayna’da yakın olan bölgelerde ve Rusya’da oldukça popülerdir. Görünümü mantıyı anımsatsa da, yapıları daha büyüktür ve tatlı vejeteryan içerikleri ile dikkat çekmektedirler. İçerisine konan kiraz, lor peyniri veya çilek dolgulu olarak yapılabilmektedir.

Ukha

Tatlı balık türleri kullanılarak hazırlanan bir çorba türüdür. Başlangıçta her türlü çorba anlamını içerse de, sonraları balık çorbası olarak bilinmeye başlamış ve Rusya’ya özgü bir tat haline gelmiştir. Bu çorbayı diğerlerinden ayıran önemli özeliği ise oksitleyici özelliği olmayan bir tencerede veya kilden yapılan pişirme kaplarında hazırlanmasıdır. Balık kokusunu güçlü bir şekilde almanızın mümkün olmayacağı bu çorbada, balık parçalarını görebilirsiniz. Sulu ve yumuşak bir şekilde balıkları tüketebileceğiniz çorbadır.

Okroshka

Soğuk servis edilen ve yaz aylarında serinleten yemeklerden birisidir. Rus yemekleri arasında yer alan Okroshka, et eklenmesiyle birlikte daha popüler bir hale gelmiştir. Anlamına bakıldığında kırıntılardan yapılan sonucunu çıkardığımız bu yemeğin isminden anlaşılacağı gibi artıklardan hazırlanmaktadır.

Kholodets ve studen

Eş anlamlı olarak kullanılan bu iki yemek türünü özellikle yeni yıl kutlamalarında tercih edebilirsiniz. Domuz eti kullanılarak hazırlanan ve jöle halini alan bu lezzetler günümüzde popülerdir. Aşçıların günümüze kadar farklı lezzetleri ve renkleri eklemeleriyle birlikte sofraların vazgeçilmezleri arasında yerini almıştır.

Guryev Püresi

Süt, irmik ve kurutulmuş meyvelerden hazırlanan lezzetlerden birisidir. 19 yy. dan itibaren sofralarda yerini almış olmasına rağmen geleneksel Rus yemekleri arasında kabul edilmektedir. Tatlı yemek türlerinden birisi olan Guryev Püresi III. Aleksander’in en sevdiği yemek olarak bilinmektedir.

Böfstrogonof

Dana bifteğin parmak kalınlığında kesilmesi ve mantar, soğan ve sarımsak ile birleşmesiyle oluşan yemektir ve içerisindeki muskat ve hardal sayesinde mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden birisi haline dönüşmektedir.

Mereng

Yumurta beyazıyla hazırlanan ve pişirildikten sonra üzerine çikolata sos gezdirilmesiyle elde edilen harika bir lezzettir. Bezeyi andıran bir görüntüsü vardır ve damaklara hitap eden lezzeti ile dikkat çekmektedir.

Limonnaya Votkası

Yemek kültürünün yanı sıra içecekleriyle de dikkatleri çeken Rus mutfağında Limonnaya Votkası mutlaka tadılması gereken içeceklerden birisidir. Yemeklerin yanında sıkça tüketilmek olan votka türlerinin çok çeşitli olduğu bilinmektedir. Ancak bu votka türünü diğerlerinden ayıran özelliği 2 hafta önceden hazırlıklarının yapılmasıdır. Bu sayede limon taneciklerinin aromasının kalıcı ve doğal bir şekilde alınması sağlanıyor. Yalnızca içileceğinde ve ne kadar içilecekse o miktarlarda buzluktan çıkarılmak suretiyle yaz aylarında ferahlatması için iyi seçeneklerden birisi olarak karşınıza çıkıyor.

Rus mutfaklarında yemeklerin zenginliğinin yanı sıra sunumunun da hoş olmasına dikkat edilmektedir. Her ne kadar tadının yerinde olması önemli olsa da, sofranın havasını elit hale getirecek gösterişli aksesuarlara da özen gösterilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×