Romanya Vizesi 2023 Güncel Bilgiler Ücreti Ve Belgeleri - Eraytur
Romanya Vizesi

Romanya Vizesi 2023 Güncel Bilgiler

Romanya vizesi 2023 talep adımlarını kişilerin bireysel olarak ya da aracı kurumlar üzerinden yetkililere iletmesine imkan tanınmaktadır. Daha öncesinde vize reddi alan kişilerin başvuru adımlarını vize işlemleri konusunda uzman olan danışmanlık firmaları üzerinden temellendirmek çok daha doğru olacaktır.

Romanya bir Orta Avrupa ülkesidir. Balkanların da stratejik ülkelerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem tarihi hem de kültürel bir gezi yapmak isteyen kişiler için harika bir alternatif oluşturmaktadır. Avrupa tarihine ilişkin birçok bilgiye ve kalıntıya rastlarken aynı zamanda Osmanlı tarihine ilişkin dokuyu da görmeniz mümkün kılınacaktır.

Ülkeye giriş aşamasında en kolay şekilde vize alabilmek için turist vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Turist vizesinin kısa süreli bir vize olduğunun ayrıca belirtilmesi gerekir. Bu vizeyi almak isteyen kişilerin otel rezervasyon bilgileri de dahil olmak üzere uçak biletlerine kadar birçok aşamada onay almaları gerekmektedir.

Turist vizesi başvurularını tamamlarken sizden istenen bu otel rezervasyon bilgilerinin hatalı olması ya da başvuru formunda belirtilen bilgilerde bir sorun olması durumunda başvurunuzun ret yanıtı ile karşılaşacağının da bilahare bildirilmesi gerekmektedir. Turist vizesinin yanı sıra; iş seyahatleri, eğitimi, aile birleşimi gibi farklı kategorilerde de başvuru adımlarınızı tamamlamanıza imkan verilmektedir. Ülkeye giriş gerekçesi ile sonrasındaki eylemlerin uyum içerisinde olması gerekir.

Romanya hakkında

Romanya vize işlemleri sırasında kişilerin sundukları pasaport verilerinin güncel olması şartı bulunmaktadır. Bu şart sadece Romanya’ya özel değildir. Tüm ülkelere vize başvurusunda bulunmadan önce pasaportun güncelliği kontrol edilmelidir. NVİ aracılığı ile il ya da ilçe merkezleri üzerinden pasaportunuza dair işlemleri gerçekleştirme fırsatınız bulunmaktadır.

Romanya vizesi 2023 başvurusu sırasında yeşil, bordo, gri ve siyah pasaport kullanmanıza imkan verilmektedir. Özellikle yeşil pasaport sahibi olan vatandaşların ülkeye belirli bir süre ile kısıtlı olmak kaidesi ile vizesiz şekilde giriş yapmasına da imkan verilmektedir.

Gri ve siyah pasaportta da avantajlar mevcuttur. Ülkede uzun süre kalmak ve ikamet etmek isteyen kişilerin ise kesinlikle vize ve oturum talep etmesi gerekmektedir.

Pasaport talep işlemlerini ya da pasaport yenileme adımlarını Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlükleri üzerinden tamamlamanız gerekmektedir. Bu sistem de artık randevulu çalışmaktadır. 199 numaralı hat üzerinden ya da direkt olarak internet aracılığı ile randevu alarak başvurunuzu iletebilirsiniz.

Pasaportunuzun yeşil olması durumunda avantajlardan hem siz hem de çocuklarınız ve eşiniz istifade edebilmektedir. Kişilerin yeşil pasaporta sahip olabilmesi için memuriyetlerinin birinci, ikinci, üçüncü aşamada olması gerekmektedir.

Ayrıca başvuru aşamasında hak sahibi üzerinden istifade etmek isteyen çocuklar ve eşe dair de bilgiler talep edilecektir. Çocukların bu haktan istifade edebilmesi için 25 yaşından küçük olmaları gerekmektedir.

Romanya Vizesi 2022

Romanya Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Romanya vizesi gerekli evraklar 2023 arasında pasaportunuz başı çekmektedir. Bordo pasaportu en fazla 10 sene boyunca, yeşil pasaportu ise en fazla 5 sene boyunca kullanmanıza imkan verilmektedir. Pasaportların yıpranmış olması durumunda vize başvurusu ret yanıtı alacaktır. Bazı ülkelerde pasaportun kaç sayfasının boş olması gerektiği ile alakalı da sınırlamaların söz konusu olduğunun ayrıca belirtilmesi gerekmektedir.

Romanya vizesi gerekli evraklar 2023 senesinde başvuru formlarını da kapsamaktadır. Başvuru formlarını temin etmek için kişilerin konsolosluğun internet sitesini kullanması yeterli olacaktır. Konsolosluklara bizzat gitmenize gerek kalmadan online form temin etme adımlarını yerine getirebilirsiniz. Romanya vizesi 2023 kategorisinde sunmanız gereken bir diğer evrak da 2 adet biyometrik fotoğraftır. Bu fotoğrafların son 6 aya ait olması gerekmektedir.

Güncel olmayan fotoğraflar kabul edilmeyecektir. Fotoğrafların üzerinde oynama yapılmamalıdır. Fotoğraflarda herhangi bir oynama yapılması durumunda, kabul edilmeyecektir. Ayrıca fotoğraflar yüzünüzü net şekilde gösterir konumda olmalıdır. Yüzü net göstermeyen fotoğraflar da onaylanmayacaktır. Bu kuralların koyulmasının asıl sebebi ülkeye giriş çıkış adımlarında kimlik tespitine ilişkin herhangi bir sorun yaşanmamasıdır.

Vize başvuru adımlarının hemen sonrasında size bir referans numarası verilecektir. Bu referans numarası üzerinden başvurunun hangi aşamada olduğuna dair fikir alabilirsiniz.

İşlemleri bizzat konsolosluklara giderek takip etmek yerine uzaktan analiz yapma imkanını da elde edeceksiniz. Konsoloslukların da randevulu şekilde çalıştığının ayrıca iletilmesi gerekmektedir. Randevu alma adımlarını internet ya da telefon numarası üzerinden gerçekleştirme hakkınız bulunmaktadır.

Romanya Vizesi Aile Birleşimi 2023

Romanya evlilik ve oturum hakkı elde etmek isteyen kişilerin ülkeye giriş için göstermiş oldukları gerekçe ile ülkeye giriş sonrasındaki aktivitelerin tam uyumlu olması talep edilmektedir. Örneğin sadece ülkede oturum elde etmek için evlilik yapan kişilerin tespit edilmesi durumunda oturum izninin iptal edilme olasılığı da bulunmaktadır. Romanya vizesi 2023 senesinde kategoriler bazında incelendiği zaman aile birleşimi en çok talep gören seçenekler arasında yer almaktadır.

Romanya vizesi aile birleşimi 2023 kapsamında kişilerin evliliklerinin resmi düzlemde tamamlandığına dair bilgileri sunmaları gerekmektedir. Bir Romanya vatandaşı ile evlenmek size direkt olarak vatandaşlık kazandırmayacaktır. Sadece ülkede oturum izni almanızın diğer kişilere göre daha kolay olduğu görülmektedir. Romanya vizesi aile birleşimi 2023 kapsamında hangi adreste ikamet edeceğinize dair de bilgilendirmelerin sunulması gerekir. Bu adreste bir değişim söz konusu olduğu zaman durumu anında yerel otoritelere bildirmeniz gerekmektedir.

Romanya Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

Romanya aile birleşimi gerekli evraklar arasında kişileri şu detayları temin etmeleri gerekmektedir;

  • Öncelikli olarak bir Romanya vatandaşı ile evli olduğunuzu resmi olarak belgelemenizi gerekmektedir. Bu belgelerin güncel tarihli olması ve ülke diline noter onaylı şekilde tercüme edilmiş olması gerekmektedir.
  • Romanya aile birleşimi vizesi talep edilirken Romanya vatandaşı olan eşe dair de detaylı bilgiler talep edilecektir. Örneğin Romanya vatandaşlığını nasıl kazandığına dair dahi bilgi talep edilebilir.
  • Romanya vatandaşı olan eşin ikamet belgesini de eksiksiz bir biçimde sunması gerekir. Bu belgenin ıslak imzalı olmasına büyük önem verilmektedir. Bu nedenle başvuru öncesinde temin edilerek posta yolu ile gönderilmesi tavsiye edilmektedir.
  • Aile birleşimi sürecinde tam tekmil nüfus kayıt örneği de talep edilmektedir. Tam tekmil nüfus kayıt örneğinde daha öncesinde evlilik yaptığınıza ilişkin bir bilginin bulunması durumunda bu evliliğin bittiğine dair de bilgi vermeniz istenecektir. Boşanmaya ilişkin kağıtların gönderilmesi yeterli olacaktır. Daha önceki evliliğinizden olan çocukların velayetine ilişkin de bilgilendirme sunmalısınız.

Romanya aile birleşimi gerekli evraklar kapsamında bir eksiklik olması durumunda vize başvurunuzun ret yanıtı ile karşılaşacağının da ayrıca bildirilmesi gerekmektedir. Romanya vizesi 2023 kategorisinde kişilerin özellikle evrakları eksiksiz gönderdiğinden emin olunması için detaylı bir denetim sistemi geliştirilmiştir.

Aile birleşimi gibi prosedürleri daha geniş ve kapsamlı olan sistemlerde başvurunuzun sorunsuz iletilmesi için uzman kadrolardan destek almak daha faydalı olacaktır. Bilhassa önceki başvurularınızda ret yanıtı aldıysanız uzman kadrolardan destek olmak daha mantıklı bir hal alacaktır.

Kişilerin ülkeye giriş aşamasında seyahat ve sağlık sigortasına ilişkin de bilgi vermeleri gerekmektedir. Seyahat ve sağlık sigortasının 30 bin Euro değerinde olması gerekir. Bu aşamada kişilerin seyahat sürelerini de tam olarak içine alacak şekilde seyahat ve sağlık sigortasına sahip olması istenmektedir.

Bu aşamada seyahat için gelen kişilerin bir aksaklık yaşaması durumunda kamuya yük olmadan sorunun çözüleceğinin de garanti edilmesi mümkün kılınmaktadır. Ayrıca maddi duruma ilişkin de detaylı bilgiler talep edilecektir. Son 6 aya ait maddi durumunuzu yansıtır nitelikte hesap özetiniz talep edilecektir.

Bu şekilde hesaba ne kadar giriş çıkış yapıldığını da analiz etme fırsatı doğacaktır. Bu bilginin ve belgenin talep edilme sebebi ise ülkeye giriş yapan kişilerin kendi masraflarını karşılayacak yetkinlikte olup olmadığının kontrol edilmesidir.

Aynı maddi belgeler öğrencilerden de talep edilecektir. Burs ya da hibe ile alakalı bildirim yapmaları öğrenciler için yeterli olacaktır.

Romanya Çalışma Vizesi 2023

Romanya vizesi 2023 çalışma amacı ile de talep edilebilir. Bu aşamada çalışma izni için onay aldığınız kurumsal bir firmadan davet mektubunuzun olması onay alma aşamasını kolaylaştırmaktadır. Hangi pozisyonda hangi koşullar ile işe kabul edildiğinize dair bilgilendirmelerin tümünün bu davet mektubunda yer alması gerekmektedir.

Romanya çalışma vizesi 2023 talep edilirken kişilerin daha öncesinde hangi kurumlarda çalıştıklarına ilişkin de bilgilendirme istenecektir. Bu şekilde iş alanında yetkinliğin ve tecrübenin ne oranda olduğu anlaşılmış olacaktır. Romanya çalışma vizesi 2023 kapsamında izin almadan, illegal bir biçimde istihdam edilmeniz durumunda tespit edildiğiniz anda direkt olarak sınır dışı edileceğinizi de bilmeniz gerekmektedir.

Ayrıca çalışma izni olmayan kişileri istihdam eden firmaların da idari yasal yaptırım ile karşılaşabileceğinin de ayrıca bildirilmesi gerekmektedir.

Romanya İş Arama Vizesi 2023

Romanya iş arama vizesi 2023 almak isteyen kişilerin eğitim ve öğretim yaşamlarına ve yetkinliklerine ilişkin tüm bilgileri eksiksiz bir biçimde sunması gerekmektedir. Bu aşamada daha öncesinde hangi iş deneyimlerine sahip olduğunuzu da sunmalısınız. Romanya iş arama vizesi 2023 alma sürecinin hali hazırda kurumsal bir firmadan onay alan kişilerin vize almasına göre bir kademe daha zor olduğunun da ayrıca belirtilmesi gerekir.

Romanya vizesi 2023 olmadan ülkede çalışan kişilerin iş hayatında özlük haklarının korunmasına ilişkin bir fırsat verilmeyecektir. Örneğin işten atılmanız durumunda işsizlik maaşı gibi fırsatlardan istifade etmenize imkan verilmeyecektir. Bu tür durumlara karşı temkinli olmak için hem iş aramak hem de çalışmak için gerekli izinleri yetkili makamlardan almış olmanız gerekmektedir. İzin olmadan çalışan kişilerin tespit edilmeleri bu durumun pasaportlarına işlenmek sureti ile ülkeden uzaklaştırmalarına neden olacaktır.

Romanya Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

Romanya çalışma vizesi talep eden kişilerin eğitim öğretim durumlarına dair bilgilendirmeyi sunmaları gerekmektedir. Romanya çalışma vizesi gerekli evraklar arasında özellikle hangi okuldan mezun olunduğu, hangi sertifikalara sahip olunduğuna ilişkin de bilgilendirmenin eksiksiz bir biçimde yer alması gerekmektedir.

  • Romanya çalışma vizesi talep edecek olan kişilerin daha öncesinde bir Avrupa ülkesinden onay almış olması Romanya’da çalışma izni alma ihtimalini kolaylaştırmaktadır.
  • Hangi okuldan mezun olduğunuza dair diploma bilgilerinizi sunarken bu diplomanın ülke diline noter onaylı şekilde çevrilmiş olması da ayrıca dikkate alınması gereken detaylar arasındadır.
  • İş tecrübelerinize ilişkin referans mektuplarınız bulunuyor ise ya da iş tecrübenize ilişkin daha farklı bilgilendirmeler mevcutsa bunu da ayrıca sunmanız istenmektedir.

Romanya çalışma vizesi gerekli evraklar arasında herhangi eksiklik olması durumunda çalışma başvurusunun ret yanıtı alacağının da bildirilmesi gerekir. Kişilerin çalışma izni talep ederken ülke vatandaşı olan birinden ya da bir kurumsal firmadan davet mektubu sunması sürecin büyük ölçüde kolaylaşmasını mümkün kılacaktır.

Romanya Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

Romanya öğrenci vizesi gerekli evraklar eğer Erasmus öğrenci değişim programı kapsamında sunulacaksa onay almanızın diğer birçok vize türüne göre daha kolay olduğunun belirtilmesi gerekir. Bu öğrenci değişim programları kapsamında birçok işlem hali hazırda Erasmus Ofisleri tarafından yerine getirilmektedir.

Romanya öğrenci vizesi gerekli evraklar dahilinde hangi okuldan kabul aldığınızı da bildirmeniz gerekmektedir. Hangi okuldan kabul aldığınız ver bu okula geçiş yaptıktan sonra eğitim masraflarınızın kim tarafından karşılanacağına dair de bilgi istenmesi mümkündür.

Romanya Vizesi Ücreti 2023

Romanya vizesi ücreti 2023 senesinde değişimlere uğrayarak 80 Euro olarak belirlenmiştir. Ödeme adımının tamamlanmasının hemen sonrasında size sunulacak olan makbuzu da saklamayı ihmal etmemelisiniz. Başvuru aşamasında bu makbuzu da sunmanız talep edilecektir. Romanya vizesi ücreti 2023 senesinde yatırım aşamasının hemen sonrasında vize başvurunuz değerlendirmeye alınacaktır.

Vize başvurusunun ret yanıtı alması durumunda yatırmış olduğunuz vize harcınızın size iade edilmeyeceğinin de farkında olmalısınız. Romanya vizesi 2023 talep adımlarının sonrasında ret yanıtı alırsanız harç olarak yatırdığınız tutar da yanmış sayılır. Bir sonraki başvurunuzda da bilahare vize ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Romanya vizesi nasıl alınır; vize başvuru aşamasında gerekli olan evrakların derlenmesinin sonrasında başvuru formu ve harcın ödendiğine dair makbuzu da derleyerek başvurunuzu sunmanız gerekir. Başvurunun sunulmasının akabinde ortalama 4 hafta içerisinde tarafınıza bilgilendirme sunulacaktır. Bu sürenin pandemi sebebi ile normalden bir kademe daha uzun olabileceğinin de belirtilmesi gerekir.

Romanya Eğitim & Erasmus Vizesi 2023

Romanya eğitim & Erasmus vizesi 2023 almak isteyen kişilerin işlemlerin büyük bir kısmını okulların Erasmus Ofisi ile iş birliği içerisinde tamamlaması gerekmektedir. Diğer kategorilere göre onay alma olasılığının çok daha yüksek olduğunun da ayrıca belirtilmesi gerekmektedir. Hangi okuldan hangi eğitim düzeyi için onay alındığının da resmi belgeler ile sunulması gerekmektedir. Okullar arası yazışmalarda sorun olmaması için sürecin takipçisi olmanız gerekmektedir.

Romanya eğitim & Erasmus vizesi 2023 alacak olan kişilerin dil sınavında eğitim görecekleri okulun dilini belirli bir seviyede bildiklerine ilişkin veri sunmaları gerekmektedir. Eğitim aşamasında ülke dilini bilme zorunluluğu olmasa da uzun süre ülkede kalmak ya da oturum almak isteyen kişilerin ülke dilini de en azından temel seviyede bilmesi istenmektedir.

Vize başvurusunu öğrenci olarak yapacak olan kişilerin pasaport başvurularında da büyük avantajlardan istifade edeceği görülmektedir. Örneğin, öğrencilerin pasaport başvuru adımlarının sonrasında, sadece defter bedeli ödemesi yeterli olacaktır. Pasaport harcı talep edilmeyecektir. Tabi ki bunun için 25 yaşından küçük olmanız istenmektedir. Romanya vizesi 2023 başvurularında bulunurken pasaportlar kapsamında sunulan kolaylıklar ve maddi avantajları da gözden kaçırmamalısınız.

Romanya Vize Reddi 2023

Romanya vize reddi 2023 alan kişilerin konsolosluğun belirlemiş olduğu zaman aralığında reddi itiraz başvurusunda bulunma hakkı vardır. Reddi itiraz başvurusu ile kişilerin vize başvurularının yeniden değerlendirmeye alınması mümkün kılınmaktadır. Romanya vize reddi 2023  almanızın nedeni de size açıkça sunulmaktadır. Bu şekilde bir sonraki vize başvurusunda aynı şekilde sorun yaşanmasının da önüne geçilmektedir. Romanya vizesi 2023 başvuru adımlarında ret yanıtı alan kişilerin bir sonraki başvurularında alanının uzmanı olan ekiplerden destek alması daha verimli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×