Romanya Seyahat Edilmesi Gereken Yerler - Eraytur
Romanya Vizesi

Romanya Seyahat Edilmesi Gereken Yerler

Çeşitli doğan zenginlikleriyle turistlerin ilgisini çeken büyüleyici ve iyi korunan tarihi mirasa sahip olan Romanya’da gezilip görülmesi gereken pek çok yer bulunmaktadır. Yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret edilen Romanya’da yer alan mekanlar arasında birbirinden renkli ve şaşırtıcı pek çok yapıyı ve alanı bulmak mümkündür. En popüler yerler neresi diye merak ediyorsanız, işte sizlere Romanya için rehberlik edecek harika yerler..

Romanya Seyahat Edilmesi Gereken Yerler

Sighişoara

III. Vlad’ın doğum yeri olarak bilinen kasabada rengarenk boyalı evleri görebilirsiniz. Şirin ve sevimli sokaklarında ve kafelerinde turistlerin sayısı bir hayli fazladır. Erdel bölgesinde yer alan Sighişoara’nın merkezi orta çağa da ev sahipliği yapmış olup, günümüzde UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.

Romanya neyi ile meşhur?
sarmale ve mamaliga yemekleri oldukça meşhur olan yemekler olmaktadır.
Romanya nasıl bir yer?
Romanya özellikle seyahat için gidenlerin oldukça memnun kaldığı bir yerdir.
Romanya hangi mevsimde gidilir?
Tatile gidecekseniz bahar ayları en uygun zamanlardır.

Transfagaraşan

Dünyanın en harika manzarasına sahip olabileceğiniz ve heyecanlı sürüşleri yaşayacağınız dolambaçlı yollardan meydana gelmektedir. Karpat Dağları’nın güneyinde yer alan ve ünlü otomobil sahiplerinin gezilerinde mutlaka bu sürüş heyecanını yaşamak istedikleri yerlerden birisidir.

Dünyanın en iyi yol olarak seçilen bu alanda keskin virajlarla karşılaşabilirsiniz. Sayamayacağınız kadar çok ve sık olan virajların kıvrılmasından oluşan alandır. Motosiklet tutkunları, bisikletliler ve kampçılar tarafından çokça ziyaret edilen bu alan kış şartlarının erken bastırması durumunda Ekim’den itibaren yaza kadar kullanıma kapatılmaktadır.

Corvin Şatosu

Benzerine masallarda rastlayabileceğiniz gotik şato, asma kapılı girişi ve etrafını saran hendekleriyle meşhurdur. Ürkütücü olduğunu kabul etmek gereken bu yerde çocuklarınızı bir an olsun yanınızdan ayırmak istemeyeceksiniz. 15. yy’da yapılmış olan bu şato turistler tarafından yoğunlukla gezilen yerlerden birisidir.

Kral Decebalus’un Heykeli

Tuna’nın Romanya tarafında bulunan ve 94 ile 2004 yılları arasında yapılan 40 metrelik Decebalus kabartma portesi görülmeye değer. Eski Romanya’nın son kralı olan Decebalus’un milli kahraman olarak kabul gördüğünü kayalara oyulan portresinden anlayabilirsiniz. Avrupa’nın en yüksek heykeli unvanına sahip olan ve görenleri hayrete düşüren bir yerdir.

Bran Şatosu

Erdel ve Eflak sınırında bulunmakta olan şato Karpat Dağları üzerinde yer almaktadır. Görüntüsünün yanı sıra hikayesiyle de ilgi odağı haline gelen yerlerden birisidir. Bram Stoker’ın romanında anlatılan şatoya benzerliği Drakula’nın Şatosu olarak anılmasını sağlamaktadır.

Tuz Madeni

Turistlik mekanlardan birisi olan Salina Turda adı verilen tuz madeni dünya üzerinde az rastlanan ve tuhaflıkla karşılanan bir tesistir. Ziyaret edeceğiniz bu alan sizleri yerin 122 metre altına götürecektir. Burada salıncaklardan dönme dolaplara, bovling salonundan, çeşitli gezi teknelerine kadar harika eğlenceli anları yaşayacağınız alanları görebilirsiniz. Doğa severlerin ve huzurlu bir mekan arayışında olanların mutlaka uğraması gereken alanlardan birisidir. Mitolojik heykelleri, tuzdan yapılan şamdanları ve yer altında bulunan gölü ile görülmeye değer noktalarından bazılarını keşfedebilirsiniz. Basamakları inmeye başladığınızda karşınıza çıkacak olan kilise, tapınak ve müzeleri görmeniz mümkündür. Markowski Kardeşler tarafından kaya tuzlarının oyulmasıyla yapılan kilisesi bir hayli ilgi çekicidir. Aziz Kinga adı verilen bu yer altı kilisesi birçok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir.

Timisoara

Müzik faaliyetleri, sanatsal etkinlikler ve kültürel olarak düzenlenen çeşitli etkinlikleriyle de yıl boyunca pek çok eğlenceyi görebileceğiniz Timiosara, nüfusu ile Romanya’nın üçüncü büyük kenti olma özelliğini taşımaktadır. Sevimli sokaklarının yanı sıra, harika binalarıyla da turistleri çekmekte olan bu şehir yaz kış ziyaretçilerini beklemektedir. Sosyal, ekonomik ve kültürel açılardan Romanya’nın ana merkezi olarak kabul edilmektedir. Bega Nehri’nin kıyısında yer alan bir şehirdir. İlgi çekici parklar, doğal güzellikleri, kiliseleri ve mimari yapıları bulunmaktadır.

Balea Gölü

Deniz seviyesinin 2034 metre yukarısında yer alan buzul gölü Făgăraș Dağları’nda bulunmaktadır. Orta Romanya’daki bu harika manzarayı keşfedebileceğiniz ve konaklama imkanı bulacağınız göl kıyılarında iki köşk bulunmaktadır. Virajlarla dolu meşhur bir yola sahiptir. Kartpostalları anımsatan güzelliğini keşfedebileceğiniz pek çok noktası bulunmaktadır.

Târgu Mureş Kültür Sarayı

Art Nouveau mimarisine sahip olan bu yapı ülkedeki en güzel örneklerden birisini barındırmaktadır. 1911 ve 1913 yıllarında kentin valisi olan isim tarafından yaptırılan Kültür Sarayı, zaman içerisinde güzel sanatlar okulu olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda kütüphane olarak da kullanılan bu yapı, günümüzde sanat severler tarafından sıkça ziyaret edilen bir yer haline gelmiştir.

Rosu Gölü

Kızıl Göl olarak anılan bu yerin görüntüsünün kırmızı olmaması sizi hayal kırıklığına uğratmasın. Çünkü çevresinde bulunan dağ ve orman manzaraları sayesinde burayı keşfetmekten asla pişman olmayacaksınız. Nefes kesen manzarasıyla sizi kendisine hayran bırakacak olan yerlerden birisi olarak karşınıza çıkacaktır. Hasmasul Mare Dağı’nın eteklerinde, Bicaz Boğazı yakınında konumlanmıştır. Göl doğal bir baraj gölüdür ve deprem sonrasında çöküntüden sonra oluşmuştur.

Köstence Kumarhanesi

Art Nouveau sanat eserinden birisini daha görebileceğiniz bu yapının geçmişte hastane olarak kullanıldığına dair bilgileri duyabilirsiniz. 2. Dünya Savaşı’nda hastane görevini gören ve günümüzde ise terk edilmiş durumda olan, Karadeniz Kıyısındaki Köstence’de bulunan kumarhane 1910’lu yıllarda açılmıştır.

Sarmizegetusa Regia

Yerli turistlerin yoğun ilgi gösterdiği alanlardan birisidir. Milattan önce ve sonra Eski Romanya’nın başkentinin kalıntılarını içermektedir. Başkent Kral Decebalus tarafından kurulmuş olup, 2. yy başlarında Dacia’nın tamamıyla beraber ele geçirilmiştir.

Cimitirul Vesel

Avrupa’nın turistik mezarları arasında yer alan Cimitrul Vesel halk sanatını en güzel şekilde yansıtmaktadır. Şen Mezarlık olarak bilinen bu yerde işlemeli mezar taşları ilginizi bir hayli çekecektir. Orijinal bir şekilde hazırlanmaktadır ve gömülü olan insanların hayatlarından sahneleri anlatan resimlerle renklendirilmiş mezar taşlarından ünlü hale gelmiştir. Adeta açık hava müzesi konumunda olan ve tüm turistlerin ilgisini çeken alanlardan birisidir.

Tuna Deltası

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan ve 300’ün üzerinde kuş türünün yaşam alanı haline gelmesiyle meşhur bir konumda bulunan, büyüleyici Tuna’nın Karadeniz ile buluştuğu delta kanal, harika doğasıyla dikkatleri çekmektedir. İnanılmaz güzellikte plajlarıyla göz dolduran ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisi olarak yer almaktadır. Avrupa’nın en büyük ikinci nehir deltası olma özelliğini taşımaktadır. En Keyifli ve huzurlu tatilleri yaşamanız için, mutlaka görmeniz gereken alanlar arasında bulunur. Balık tutma keyfini veya kuş yaşamlarını seyretme hazzını yaşayabileceğiniz bir yerdir. Burada geçireceğiniz birkaç gün içerisinde unutulmaz anları yaşayabilirsiniz.

Beusnita Ulusal Parkı

Şelale ve gölleriyle ünlü olan bu park Güney Romanya’da yer almaktadır ve 2000’li yıllarda ulusal park ilan edilmiştir. Toplamda 368 kilometrelik bir alana sahiptir. Romanya’da Caraş-Severin ilçesinde yer alır ve bu alan korunmaktadır.

Braşov

Zamanda oldukça geriye gideceğinizi hissettirecek harika tablo görünümündeki Orta Çağ’dan kalma manzaraları bulabileceğiniz alanlardan birisidir. Romanya’nın en kalabalık şehirleri arasında 7. sırada bulunmaktadır. Ülkenin orta kesiminde yer alan bu kalabalık şehri mutlaka ziyaret etmelisiniz. Romanya’da gezilecek yerler arasında favorilerinizden birisi olacaktır. Dört mevsimini harika bir şekilde göreceğiniz bu kentte tarih boyunca pek çok medeniyet yaşamıştır. Şehre ulaştıktan sonra, tüm manzarayı seyredebileceğiniz Braşov Kalesi’ni görmeden ayrılmamanız gerekmektedir. Poiana Braşov ise değişik deneyimleri yaşamak isteyenlerin tercih edeceği, bilinen en eski kayak merkezlerindendir.

Sibiu

12 yy’a kadar kuruluşu uzanan Sibiu’nun Saksonlarda kurulduğu bilinmektedir. Merkezinde Germen mimarisinin izlerini taşımaktadır. Kuruluşuna dair izlerin günümüzde halen güzelliğini korumakta olduğu görülmektedir. Erdel bölgesinde ve Cibin nehrinin iki yakasında yer alan bölgedir.

 ROMANYA’DA NE YENİR?

Genelinde Osmanlı mutfağının etkisini göreceğiniz mutfaklardan birisidir. Bu nedenle farklı lezzetlere alışık olmasanız da, Romanya mutfağını yadırgamayacaksınız. İşkembe çorbasının, turşusunun ve tanıdık gelen pek çok yemeğinin adını duyduğunuzda anlayabileceksiniz.

Romanya’da kahvaltıya önem verilmektedir ve ana yemek olarak da sunulan börek türleri ön plana çıkmaktadır. Böreklerin içerisine konan malzemeler Türk mutfağına benzer şekildedir. Tek farklı olarak sunulan börek çeşidi lahanalı börektir. Ayrıca domates ve peynirle kahvaltı yapabileceğiniz sayılı ülkelerden birisidir. Hamur işlerinin tatlı ve börekler dışında yemeklerde çok tercih edilmediğini görebilirsiniz.

Domuz etini yemeyenler için Romanya’da yenebilecek et türü olarak tavuk eti ön plana çıkmaktadır. Sıradan bir restorana giderek dana etini istemeniz halinde hayal kırıklığını yaşayabilirsiniz. Ancak turist olarak gitmişseniz ve iyi bir restoranda yemek yiyorsanız, bu durumda kırmızı et bulma ihtimaliniz daha yüksek olacaktır.

Eğer turist olarak dışarıdan ziyaret ediyorsanız Romanya’da yemekleriniz pişip servis edilene kadar ilk olarak ekmek, erik rakısı ve tuz ile ya da şarapla ağırlanabilirsiniz. Çünkü şaraplar özel davetlerin vazgeçilmezlerindendir.

Romanya’ya gittiğinizde tatmanız gereken lezzetlerin neler olduğunu merak ediyorsanız, işte Romanya’da ne yenir sorusunun yanıtı olan lezzetler..

Mamaliga

Mısır ve sütten hazırlanan ve genellikle yemeklerin yanında garnitür olarak servis edilen bir lezzet. Patates püresini andıran bir görüntüye sahiptir. Geleneksel köy yemekleri arasında yer alan ve çok bilinen bir yemektir. Yemeklerin yanında kültürümüzdeki pilav görevini görmektedir. Servis tabaklarında ana yemeğin yanında bir miktar mamaliga eklenmektedir.

Füme Sucuk

Domuz etinin kullanılmasıyla hazırlanan bir tür sucuk. İçerisinde acı biber, sarımsak ve kimyona yer verilmektedir. Her öğün tüketilen besinlerden birisidir. Ana yemeğin yanında veya başlangıç olarak sıkça yendiği bilinmektedir. Sucuğun tuzda kurutulmasının ardından, odun dumanında da yeniden kurutulması işlemine dayanmaktadır. Pastırma türü yiyeceklerin ve sucuk türlerinin Balkan mutfağında çok yaygın olduğunu söylemek mümkündür.

Fasulye Çorbası

İçerisine krema ve sirkenin eklenmesiyle hazırlanan ve evlerde de sıkça pişirilen fasulye çorbası Romanya’da oldukça meşhur. Çorbanın içerisine et olarak domuz ayak bileği eti eklenmektedir. Yumuşak kıvamda olan bu et türü yemeğe lezzetini vermektedir. Domuz etini tüketmeyen kişiler için önerilmeyen yemek türlerinden birisidir.

Tocanita

Dana eti kullanılarak ve soğan eti ile hazırlanmakta olan yöresel yemeklerdendir. Ayrıca çeşitli baharatların da kullanıldığı görülmektedir. Ünlü restoranlarda tadına bakabileceğiniz lezzetler arasında yer almaktadır.

Sarmale

Türk mutfağından aşina olduğumuz lahana sarması yemeğidir. Ancak içerisinde et ve pirinç bulunmaktadır. Eflak ve Boğdan’ın Osmanlıların hakimiyetinde olduğu dönemlerden kaldığı bilinmektedir. Romanya mutfağında popüler yemeklerden birisidir. Ancak tek farklı içerisindeki etin domuz eti olmasıdır. Ayrıca yanında mamaliga ile birlikte servis edilen bir yemektir.

Ghiveci

Genellikle toprak kapta hazırlanır ve 20′ den fazla sebzenin kızartıldıktan sonra birlikte pişirilmesiyle hazırlanmaktadır. Sebzeyle beslenen ve et yemek istemeyenlerin tercih ettiği yemeklerden birisidir. Vejetaryen olan kişilerin ilk tercihleri arasında yer alan yemeklerden birisidir.

Balık Çeşitleri

Balık tüketmekle ilgili sorun yaşamayacağınız yerlerden birisidir. Saramura, Nisetru ve Scrumbie la Gratar türleri başta olmak üzere çeşitli balıkları tüketebilirsiniz. Bunlar ülkemizde sazan balığı ve mersin balığı çeşitleri olarak da görülmektedir. Ayrıca balık çorbalarının da ülke için önemli bir yere sahip olduğunu vurgulamak gerekir.

Çorbalar

Zengin çorba çeşitlerini görebilirsiniz. Üstelik malzemeleri bol şekilde kullanılır ve çok sayıda malzemenin kullanılmasıyla hazırlanmaktadır. Genellikle et kullanılarak hazırlanmaktadır. Ciorba köfte çorbası olarak bilinen bir lezzettir. Sebze çorbalarında taraneasca ön plana çıkar. Burta ise işkembe çorbası sevenler için aynı lezzeti veren çorba türüdür.

Papanasi

Tatlı türleri arasında tüketebileceğiniz bir lezzettir. En poüler tatlılardan birisi olan Papanasi peynir ve donotla hazırlanmaktadır. Üzerine reçelin ve kremanın dökülmesiyle damak zevklerine uygun bir şekilde servis edilmektedir. Her ne kadar peynir denildiği zaman aklınıza künefe gelse de, hiç ilgisi yok. Çünkü papanasi inek peynirinden yapılıyor ve turistlerin de ilgi gösterdiği tatlılardan birisi olarak biliniyor.

Cozonac

Tatlı türleri arasında yer alır ve ekmeğin içerisine çeşitli malzemelerin konmasıyla servis edilir. Ceviz, haşhaş ve peynir eklenerek ekmeklerin içerisinde servis edilmektedir.

Likör

Yabanmersini ve üzümden yapılan ve Afinata adı verilen ünlü bir likör çeşidi bulunmaktadır. Ayrıca vişne ve ahududu likörlerinin de sıkça tüketildiği görülmektedir. Romanya’nın yöresel içkileri olan likör ve brendinin çeşitleri bulunmaktadır. Rachiu, Horinca ve Tuica meşhur brendi çeşitlerindendir.

Papanaşi cu branza

Geleneksel tatlıları arasında peynir tatlısı olarak bilinen Papanaşi cu branza bulunmaktadır. Vişneli veya çikolatalı soslarla birlikte servis edilmektedir.

Zacusca de vinete

Soğan, biber ve patlıcanların közlenmesi neticesinde elde edilen mezelerden birisidir.

Mici

Köfte seven kişilerin mutlaka tadına bakması gereken lezzettir. En nefis köftelerin mayonezle servis edilmesiyle harika lezzetleri tatmanıza olanak veriliyor.

Slanina Afumata

Domuz pastırmasının tütsülenmiş hali. Ülkenin çeşitli bölgelerinde popüler bir şekilde tüketiliyor.

Tuica

Erikten yapılan bu içki Romanya’nın milli içkileri arasında yer almaktadır. %40–45 oranında alkol içermesine rağmen etkisini % 60’larda hissettirdiğini söylemek mümkündür. Bunun yanında Uza ve Mastika da tercih edilen alkollü içeceklerindendir. Şaraptan tüketiminden sonra gelen biraların da kullanımı yaygındır ve oldukça ucuz fiyatlarla satın alınmaktadır.

Savarin

Aynı zamanda hamur işlerine de çok ilgi göstermediklerini fark edebilirsiniz. Yalnızca bazı tatlılarda hamur işlerine önem vermektedirler. Bunlardan en ünlüsü ise Savarin olarak karşınıza çıkar.

Carnati

Bol sarımsaklı ve bağırsağa doldurularak yapılan bir çeşit sucuk türü. Yalnızca domuz eti kullanılarak hazırlanmaktadır.

Muraturi

Mutfaklarımızdan eksik olmayan ve yemeklerimizin yanında sofralarımıza renk katan turşuları Romanya mutfağında da aynı usul görebilirsiniz. Lahana başta olmak üzere, havuç, salatalık ve hatta karpuz ve kabak turşusunu dahi görebilirsiniz. Salata yerine turşu tüketmeyi tercih etmektedirler. Belli başlı yumurta salatası veya biberli salata gibi bilinen salataları vardır. Ancak turşu kültürlerinin daha gelişmiş olduğu görülmektedir.

Ayrıca Rumen yemekleri arasında Türk mutfağına benzerlik gösteren yemeklerle karşılaşabilirsiniz. Genel olarak çorbalar bunlar arasında yer almaktadır. Diğer yandan sarma, çullama, imam bayıldı ve yahni de yine yabancı olmadığımız tatlardır. Yufkası, musakkası, pilav çeşitleri, baklavası ve helvası Türklerin aşina olduğu lezzetlerdir. Rumenler tarafından en çok ikram edilen tatlılarda krep süzet, börekler ve kek yer alacaktır.

Sokak yemeği kültürünü yakından takip edebileceğiniz Romanya’da saratele isimli krakerlerini sıkça duyabilirsiniz. Sosis biçiminde baharatlı atıştırmalıkları mici de bu grupta yer almaktadır. Donut benzri üzeri şekerle kaplanmış kekleri gogoşi ile peynirli langoşi adını verdikleri yiyecekleri de sokaklarda karşınıza çıkacak en leziz yiyecekler arasındadır.

Kendilerine alternatif bulmak isteyen vejetaryenler ve veganlar, Romanya’da bir restoranta gittiklerinde mancare de post şeklinde sorduklarında, dini beslenme için uygunluk anlamına gelen bu soru ile hayvansal ürünlerin kullanılmadığı yemekleri isteyebilmektedirler.

Romanya’da festival ziyafetleri ile ilgili ciddi hazırlıklar günler öncesinden yapılmaktadır. Pomana Porcului adı verilen domuz sadaka pratiğinin yaygın olması, domuz eti bolluğu olan evlerin ise yüksek sosyal statüye sahip olduğuna yorumlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×