Portekiz Vizesi: 2023 Kimler Vize Alabilir? - Eraytur
Portekiz Vizesi

Portekiz Vizesi: 2023 Kimler Vize Alabilir?

Portekiz ülkesi 1995 yılından beri Schengen üyesidir. Turistik amaçlı seyahatlerinizde vize alarak Portekiz`i seyahat edebilirsiniz.

Bordo pasaport sahibiyseniz Portekiz`e gitmek için Schengen vizesi almalısınız. Uzun süreli Portekiz Schengen Vizesi aldıktan sonra 6 ay içerisinde 90 gün kalmak hakkına sahip olursunuz.

Yeşil, siyah ve gri pasaport sahipleri ise vizesiz seyahat edebilir. Belirtilen pasaport sahipleri hiçbir başvuru yapmadan 90 günlük Portekiz seyahati gerçekleştirebilir.

Portekiz Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

Schengen vizesine sahip olan kişiler Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkına sahip olmaktadır. 

Eğer Turistik amaçlı seyahat planlamıyorsanız Ticari vize, Aile ziyaret vizesi, Gemici vizesi, Transit vize ve Kültürel-konfesans vizesi seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

Portekiz Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Portekiz vize başvurusunu vize acenteleri ve vize başvuru merkezlerinden gerçekleştirebilirsiniz. Vize başvurusu sırasında gerekli olan belgelerin titizlikle hazırlanmasına dikkat etmelisiniz. Belgelerin eksiksiz sunulması oldukça önemlidir.

İstanbul veya çevresinde yaşayan kişiler Portekiz vize başvurusu için Macaristan ve Portekiz Büyükelçiliklerine başvuru yapabilirler. Ankara ve çevresinde yaşayanlar ise Ankara`da yerleşen Portekiz Konsolosluğuna müracaat edebilir.

Portekiz vizesi için gerekli olan bazı evraklar bulunmaktadır. Bu evrakları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

 • Portekiz Vize Başvuru Formu – Başvuru formunu online bir şekilde indirebilirsiniz. Ardından formu İngiliz dilinde büyük harflerle doldurmalısınız.
 • 2 Adet Biometrik Fotoğraf – Fotoğrafların ebatları 35×45 mm olmalıdır. Arka fon beyaz olmalı, yüz ise tam görünmelidir. Ayrıca fotoğraf çekiminde vize için çekildiği belirtilmelidir.
 • Pasaport – Pasaportun seyahat tarihi bittikten sonra en az 3 ay geçerliliği olmalıdır. İçerisinde 2 adet boş sayfa bulunmalıdır. Pasaport 10 yıldan eski olmamalıdır.
 • Seyahat Rezervasyon Belgesi – Ülkeye dönüş biletlerinin rezervasyonları ve otel rezervasyonu belgesi evraklara eklenmelidir.
 • Seyahat Sigortası – Portekiz Schengen ülkeleri arasında olduğu için en az 30.000 Euro değerinde sağlık sigortası talep edilmektedir. Sağlık masrafları hakkında detaylı bilgi için vize şirketinizi ile iletişime geçebilirsiniz.
 • Vize Talep Dilekçesi – Portekiz Konsolosluğuna hitaben yazılması gereken dilekçe, resmi bir dil ile yazılmalıdır. Dilekçede seyahat sebebi, geri dönüş tarihi gibi detaylı bilgiler verilmelidir.
 • Finansal Evraklar – Portekiz 3 aylık banka hesap dökümü sunulmalıdır. Banka hesabınızda en az 4.000 TL bakiye bulunmalıdır. Banka hesap dökümünde kaşe, imza sirküleri ve ıslak imza yer almalıdır.

Başvuru sahipleri farklı kategorilere ait ise ek belgeler talep edilecektir. Farklı kategorilere ait olan başvuru sahiplerinden istenen belgeler ise şu şekildedir.

Başvuru sahibi çalışan ise;

 1. Son 3 aya ait imzalı ve kaşeli maaş bordrosu
 2. Firma vergi levhası
 3. Şirketin sicil gazete fotokopisi
 4. Firmanın faaliyet evrakları
 5. Firma tarafından verilen izin belgesi
 6. Barkodlu SGK Tescil

Başvuru sahibi iş sahibi ise;

 1. Firmanın faaliyetini gösteren belge
 2. Firmanın vergi levhası
 3. Firmanın sicil gazete kopyası
 4. Firma imza sirküleri
 5. Şirketin mal varlıklarını onaylayan belgeler

Başvuru sahibi öğrenci ise;

 1. Öğrenci belgesi
 2. Masrafları karşılayacak sponsora ait belge

Başvuru sahibi emekli ise;

 1. Son 3 aya ait emekli banka hesap dökümü
 2. Emekli olduğunu ispatlayan emeklilik belgesi

Başvuru sahibi reşit değilse;

 1. Velinin vukuatlı nüfus kayıt örneği
 2. Veliye ait diğer destekleyici belgeler
Portekiz vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/portekiz-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Portekiz Vize Başvuru Formu

Portekiz vizesi almak isteyenlerin hazırlaması gereken belgelerden biri de vize başvuru formudur. Başvuru formunu eksiksiz ve gerçek bilgiler ile doldurmanız oldukça önemlidir.

Portekiz vize başvuru formu doldurmak için ilk önce “PDF” şeklinde indirmelisiniz. Vize başvuru formunu indirmek için vize şirketinizden destek alabilirsiniz. Formu indirdikten sonra Türk, Macar veya İngiliz dilinde doldurabilirsiniz.

Vize başvuru formunu dolduracağınız zaman büyük harfler kullanmalısınız. Ayrıca formdaki bilgileri başvuru sırasında ibraz edeceğiniz evraklarınız ile desteklemelisiniz. Formda geçen tüm bilgilerin evraklardaki bilgiler ile uyumlu olması gereklidir. Uyumsuzluk tespit edilmesi durumunda başvuru süreci iptal olacaktır.

Eğer vize başvuru formu doldurmak hakkında bilgi sahibi değilseniz, vize merkezlerinden ek hizmet alabilirsiniz. Ekstra ücret ödeyerek başvuru formunu deneyimli kişilere hazırlatabilirsiniz.

Portekiz kişiye özel dilekçeler ve güncellenmiş formlar için https://www.eraytur.com/portekiz-vize-formu-ve-dilekce/ bağlantısına ziyaret ediniz.

Portekiz Vize Randevusu

Portekiz vize başvuru için randevu almanız şarttır. Randevu almadan hiçbir işlem kabul edilmemektedir. Vize randevusu aldıktan sonra başvuru sürecini başlatabilirsiniz.

Portekiz vizesine sahip olmak isteyenler İstanbul veya Ankara`da yerleşen dosya kabul merkezlerine müracaat edebilir.

Portekiz vize randevusu almak için vize merkezlerinin online hizmetinden yararlanabilirsiniz. Fakat vize randevuları çok geç tarihler için verilmektedir. Ancak vize acenteleri tarafından sunulan VIP hizmet sayesinde hızlı randevu alabilirsiniz.

Normal şartlar altında vize randevusu 7 ila 10 gün arasında alınmaktadır. Ancak VIP statüsüne sahip olan kişiler beklemeye ihtiyaç kalmadan başvuru yapabilir.

Randevu günü gerekli olan tüm evrakları yanınızda getirmelisiniz. Ardından evrakları vize ofisi yetkililerine sunmalı ve vize bedelini ödeyerek süreci sonlandırmalısınız.

Portekiz Vize Ücreti

Portekiz`e seyahat etmek isteyen Bordo pasaport sahipleri vize almak zorundadır. Portekiz vizesi almak için vize ücreti ödemelisiniz. Vize ücretleri genellikle vize türüne, meslek durumuna ve vize süresine göre değişiklik göstermektedir.

Portekiz vize ücretleri konsolosluk harç bedeli ve başvuru merkezi ücretini kapsamaktadır. Kısa süreli vizeler için ödemeniz gereken ücretleri aşağıdaki şekildedir.

 • Ticari Vize – 105 Euro
 • Kültürel Vize – 105 Euro
 • Ziyaret Vizesi – 105 Euro
 • Turistik Vize – 105 Euro
 • 6 – 12 Yaş çocuklar için Vize – 25 Euro
 • Eğitim Vizesi – 105 Euro

Eğer daha uzun süreli D tipi vize almak istiyorsanız vize şirketiniz yetkilileri ile irtibat kurabilirsiniz.

Portekiz vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/portekiz-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Portekiz Vize Dilekçesi

Portekiz`e seyahat etmek isteyenlerin yazması gereken en önemli belgelerden biri de vize dilekçesidir. Vize dilekçesi Portekiz Başkonsolosluğuna hitaben yazılmalıdır.

Portekiz vize dilekçesi yazacağınız zaman tüm şart ve koşullara uymanız gereklidir. Vize dilekçesinde geçirmeniz gereken önemli bilgiler bulunmaktadır. Gerekli olan tüm bilgilere yer vermelisiniz.

Portekiz vize dilekçesi yazacağınız zaman dikkat etmeniz gerekenler aşağıdakilerdir.

 • Ülkeye yapılacak seyahat net bir şekilde belirtilmelidir. Portekiz`e gidecek kişi, tur hakkında detaylı bilgi vermelidir.
 • Seyahat tarihleri açıkça belirtilmelidir. Ülkeye ne zaman gireceğiniz ve çıkacağınız hakkında bilgi verilmelidir.
 • Tüm seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı hakkında detaylı bilgi sunmalısınız.
 • Vize dilekçesinde verdiğiniz bilgilerin evraklardaki belgeler ile çelişmemesi gereklidir. Aksi taktirde vize başvurunuz iptal edilecektir.

Bazı durumlarda ise iki dilekçe gerekebilir.

Başvuru yapan kişi SGK`lı bir çalışan ise şirketin antetli kağıdına seyahat tarihlerinde izninin olduğunu onaylayan dilekçe yazılmalıdır.  

Vize başvuru yapan kişi geçimini sağlamayacak durumdaysa, sponsor bulunmalıdır. Masrafların sponsor tarafından karşılanacağına dair dilekçe yazılmalıdır.

Portekiz kişiye özel dilekçeler ve güncellenmiş formlar için https://www.eraytur.com/portekiz-vize-formu-ve-dilekce/ bağlantısına ziyaret ediniz.

Portekiz Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Portekiz vize başvurusu normal şartlarda 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuru işlemini en geç seyahat tarihinden 15 gün öncesinde yapmanız gereklidir. Fakat bu süreç bazı sebeplerden dolayı uzayabilir.

Portekiz vizesi kaç günde çıkar? sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü bazı durumlarda ek belge ve mülakat istenebilir. Tüm bunlar vize sürecinin uzanmasına sebep olacaktır.

Portekiz vizesi yeni şartlar ile birlikte oluşan yoğunluk sebebiyle de uzayabilir. Bu nedenle başvuru sürecini en az 30 gün öncesinde başlatmanız önerilmektedir. 

Portekiz Konsolosluklar

Ankara Büyükelçilik

İstanbul Fahri Konsolosluğu

Portekiz vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/portekiz-vize-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Portekiz Vize Merkezleri

Portekiz vizesi müracaatlarında vize danışmanlık firması ya da merkezleri olarak bireysel ve kurumsal bir şekilde hizmet vermektedir. Vize merkezin hiçbir şubesi bilgilendirme amacıyla yapılacak olan SMS ya da e-posta gibi işlemler için herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Portekiz Schengen ülkeleri arasında bulunmasından dolayı, Portekiz vizesi de bir Schengen vize türü olarak, ülkeyi ziyaret etmek isteyen bordo pasaport sahibi olan vatandaşlar vize talebinde bulunmaktadırlar. Portekiz vizesinin verilmesi süresi kısa ya da uzun süreli alınabilmektedir. Kısa süreli olan vizeler için 180 günlük bir süre zarfı içerisinde en fazla 90 gün konaklama yapılmasına izin verilmektedir. Hususi, ya da diplomatik bir pasaporta sahip olan kişiler Portekiz vizesinden muaf tutulmaktadırlar.

Portekiz Vize Merkezi Nedir?

Portekiz’e ziyaret etmek isteyen vize başvurusu yapmak da isteyen kişiler konsolosluk tarafından yetkilendirilen vize merkezleri sayesinde ile başvuru işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Vize merkezi kişiye destek olarak işlemlerin hızlı ve kolay bir şekilde tamamlanabilmesi için hizmet sağlamaktadır.

Vize merkezi ile Portekiz vize başvurusu yapmaya karar veren kişiler tamamlaması gerekli olan evrakları tabi tutulmaktadır. İlk adım olarak Portekiz vize müracaatlarında işlemlerin başlatılması için kişinin vize merkezinin yetkili danışmanlarıyla iletişime geçerek daha hızlı gereken zorunlu evrakların listesini uzmanlar tarafından temin edebilmektedir.

Uzmanların evrak listesini kişiye mail ya da kısa bir mesaj yolu ile iletirler. Liste kişiye ulaştıktan daha sonrasında evrakları eksiksiz ve hatasız bir şekilde hazırlaması gerekmektedir. Hazırlanan evraklar bizzat uzmanların tarafından incelendikten sonra da eksik ya da doğru olmayan bir nokta var ise kişinin tarafına geri bildirim yapılmaktadır. Evrakların son hali alındıktan daha sonra dosya Portekiz vize uzmanlarınca oluşturulmaktadır.

Dosya oluşturulduktan daha sonraki aşama biyometrik verilerin kaydedilmesi amacıdır. Schengen kurallarına göre 2014 yılı ve daha sonrasında Schengen veri tabanında biyometrik bilgileriniz verilmedi ise bu bilgilerin ibrazı için yetkili bir müracaat merkezlerinden randevu alarak parmak izini ve daha sonra gerekli biyometrik bilgilerin verilmesi talep edilmektedir.

Gerekli yetkililerin parmak izi randevusuna kişiler için alacak ve randevu boyunca kişiye hizmet edecektir. Tüm bu verilerin sunulmasının yanı sıra bu süreçte karar aşaması tamamen konsolosluğa aittir ve beraberinde  Portekiz vize merkezi kararı etkili değildir.

Vize sonuçlanmış süresi ise ek evrak talebi, resmî tatillerin olması, konsolosluğun yoğunluk gibi durumlarından dolayı değişmekle birlikte yaklaşık olarak 7 ila 15 iş günü arasında sonuç bulmaktadır.

Vize işlemleri tamamlandıktan daha sonra kişinin pasaportu vize merkezi ofislerinden bizzat verilecek ya da verilmiş olduğu adreste posta yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Portekiz vizesi nasıl alınır? Portekiz yüzdesi bir Schengen vizesidir. Portekiz Schengen üyesine olan bir ülke olduğu için yüzdesi de Schengen prosedürlerin de tabi tutulmaktadır.

Portekiz vizesi almak isteyen kişiler öncelikle geçerli bir pasaporta sahip olmaları gerekmektedir. Pasaport 10 yıldan eski olmamalı, eksik ya da yırtık sayfasının bulunmaması gerekmektedir.

Daha sonrasında kişiler seyahat nedenine ve mesleki pozisyonlarına göre hangi vize türüne başvuru yapacaklarını net bir şekilde belirtmelidir. Seyahat nedenine göre turistik vize, aile ve arkadaş ziyaret vizesi, şoför vizesi, ticari vize, gemicilik ve denizcilik vizesi, kültürel vize, eğitim vizesi gibi alanlara ayrılmaktadır.

Seyahat amacının yanı sıra kişilerin mesleki durumuna göre de Portekiz vizesi almak adına başvuruda hazırlanması gereken zorunlu talep edilen evraklar bulunmaktadır. Kişinin maaşlı çalışma, işveren olması gibi durumu, çalışamama, öğrenci olması, memur ya da ev hanımı olma, sanatçı ve yahut esnaf olma durumlarına göre hazırlaması gereken evraklar farklılık göstermektedir. Başvuru dosyası içerisinde sunulacak olan evrakların hatasız, doğru ve tam olması oldukça önemlidir.

Eksik ya da hatalı olan evraklar başvuru yapılması içerisinde vize reddine sebebiyet verebilmektedir. Evraklar hazırlandıktan daha sonra vatandaşların başvurularını yetkili bir seyahat firmaları ve vize danışmanlık şirketleri aracılığı ile büyükelçilik ya da konsolosluklara iletmesi gerekmektedir. Evraklar hazırlandıktan daha sonra kişiler başvurularını yetkili seyahat acenteleri ve danışmanlık şirketleri aracılığı ile büyükelçilik ve konsolosluklara ilettikten daha sonra, vize merkezleri de bu yetkili kurumlardan birisi olarak faaliyet göstermektedir.

Portekiz vizesi almak için müracaat işlemleri vize merkezi üzerinden kişinin istediği andan itibaren evrak ve dosya hazırlama, randevu alma ve randevuya eşlik etme, vize sonuçlanmaz süresi gibi tüm işlemlerde uzmanlar kişileri profesyonelce ve titizlikle destek vermektedir.

Portekiz Vize Ücreti 2023 Ne Kadar Oldu?

Portekiz’e kısa süreli yani 180 gün içerisinde bundan süre zarfında 90 günü aşmayacak bir şekilde konaklama yapacak vatandaşlar kısa süreli Portekiz Schengen vizesi başvurusunda bulunması gerekmektedir.

2022 yılı itibari ile Portekiz vize ücreti 80 Euro olmuştur. Ücretler Euro türünde tahsil edilme işlemine tabi tutulmaktadır. Bu nedenle Portekiz vizesi için ödemesi gereken kişinin toplam tutarı 135 Euro olmaktadır.

Portekiz Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Pasaport: Pasaportun süresi son on yıl içerisinde olması gerekmektedir aksi halde yapılan başvuruların kabulü gerçekleşmemektedir. Pasaport içerisinde bulunan sayfalardan en az iki adet sayfanın boş bulundurulması gerekmektedir çünkü vizenin işlenebilir olması açısından bu neden oldukça önemlidir.
 • Biyometrik Fotoğraf: Vize başvurularını gerçekleşmesi için kişinin iki adet güncel olarak çekilmiş biyometrik fotoğrafının dosya içerisine eklenmesi gerekmektedir.
 • Başvuru Formu: Kişinin yapacak olduğu başvuru formu içerisinde gerekli olan bilgilerin eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulması oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Eğer kişi hatalı bir bilgi beyanında bulunur ise yetkili makamlar tarafından şahsına cezai yaptırımların uygulanabilme ihtimali de yüksektir. Ayrıca sadece başvuru yapan şahsa değil, aracı olan vize merkezine de bu yaptırımın uygulanması muhtemeldir. Bu nedenden dolayı bilgilerin kişinin kimlik bilgileri ile uyumlu olması en büyük şart arasında bulunmaktadır.
 • Kimlik Bilgileri: Kişinin nüfus cüzdanı fotokopisinin içerisinde yer alan kimlik bilgilerinin ön ve arka yüzünün fotokopisi çekilerek gerekli dosya içerisinde bulunması gerekmektedir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Kişinin yapacak olduğu seyahat boyunca 30.000 Euro bedelli bir seyahat sağlık sigortasının bulundurulması gerekmektedir. Ayrıca bu seyahat sağlık sigortası da tüm Schengen bölgelerinin içerisinde geçerli olmalıdır. Kişinin seyahat sırasında yaşayabilecek sağlık sorunlarından ve yahut ağır vakalardan oluşabilecek kazalar neticesinde doysa içerisine eklenmesi gereken en önemli taleplerin arasında bulunmaktadır.
Portekiz vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/portekiz-vize-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Portekiz Vizesi Sık Sorulan Sorular

Portekiz vize ücreti 2021’de ne kadar?

Portekiz vize ücretleri yeni gelen zamla birlikte 2021 yılında 12 yaş üstü yetişkin her birey için 80 euro’dur.

Portekiz vizesi almak kolay mı?

Portekiz vizesi bir schengen vizesi alıp istenilen tüm evrakların eksiksiz ve doğru hazırlanması , ayrıca seyahat amacı inandırıcı ise kolay bir şekilde alınabilir.

Portekiz vizesi Ankara’da nereden alınır?

Portekiz vizesi’na başvuru yapacak adaylar Ankara’da doğrudan portekiz konsolosluğuna başvuru yapmaları gerekmektedir.

Portekiz vize istiyor mu?

Portekiz bir schengen ülkesi olup bordo pasaport sahiplerinden vize talep etmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×