Nijerya Vizesi: 2023 Kimler Vize Almalı? - Eraytur
Nijerya Vizesi

Nijerya Vizesi: 2023 Kimler Vize Almalı?

Bağımsızlığını ancak 1960 yılında almayı başarmış Nijerya ülkesinin yaklaşık nüfusuna bakacak olursak tahmini veriler bize 191 milyon olduğunu söyler. Ülkenin kıyıya yakın alanlarında sıcak ve nem bariz bir şekilde hissedilir.

İç kesimlerde ise farklı iklimsek özellikler görülebilir. Ülkenin dini değerlerine bakarsak ise yarısı Müslüman, %40’lık bölümü Hristiyan, geri kalan %10’luk kısımsa yerel inançlara veya kültürel inanışlara mensup insanlar olarak karşımıza çıkar.

Nijerya genel anlamda zevk alınmayacak bir ülke olarak görülse de halk olarak sıcakkanlı davranışlar sergiler ve turistlerle özel olarak ilgilenirler.

 

Nijerya Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

Nijerya Vize Başvurusu

Nijerya pek çok Afrika ülkesi gibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Bu sebeple vize almak zorundasınız. Nijerya’ya seyahat etmek isteyen kişiler istenilen belgeleri doğru bir şekilde teslim etmelidir.

Nijerya seyahatiniz için gidiş amacınıza uygun bir seyahat vizesi almanız gerekmektedir. Aksi takdirde vize alabilmiş olsanız bile ülke sınırları içerisindeyken sorun yaşayabilirsiniz.

Nijerya ülke girişi için aşı uygulaması gereklidir. Sağlık merkezlerine başvurarak Uluslararası Aşı Sertifikasına sahip olmak için sarıhumma aşısı yaptırmış olmanız gerekir. Afrika civarlarında bu tarz birçok hastalık sık bir biçimde görülebilmektedir. Aşı yapıldığına dair aldığınız belgenin tüm gezi boyunca yanınızda olması gerekmektedir.

Nijerya Vizesi Başvuru Evrakları Neler Olmalıdır?

Nijerya vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/nijeryaya-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Nijerya Vizesi Nereden Alınır?

Nijerya için yapılacak başvurularda yetkili tek merci Ankara’ da bulunan Nijerya Büyükelçiliğidir. Siyah diploma sahipleri dışındaki tüm vatandaşlarımızın vize alması gerekmektedir. Telefon ile büyükelçilikten randevu alarak başvuruları mutlaka Ankara’ da yapmak gerekmektedir. Randevu günü ve saatinde talep edilen tüm belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanarak büyükelçilik önünde hazır beklenilmesi gerekmektedir. Randevu saatini kaçıranların yeniden randevu almaları gerekmektedir. Eğer büyükelçilikle uğraşmak istemiyorsanız yetkisi bulunan anlaşmalı acentalar aracılığı ile de başvurunuzu yapabilirsiniz.

Nijerya Vizesi Nasıl Alınır?

Gerekli evrakları tamamlayarak Nijerya Büyükelçiliğine başvuru yaparak veya acentalar aracılığı ile başvuru yaparak vize başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.

Turistik veya çalışan olarak gidecek herkesin vize alması gerekmektedir. Nijerya’ da akrabası veya arkadaşı bulunan yolcular için ziyaret etmek istedikleri Nijerya vatandaşlarından, kaldıkları eve dair çeşitli bilgilerin bulunduğu belgeleri isteyebilirler.

Nijerya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Her vize başvurusunda olduğu gibi Nijerya vize başvurusu formu boşluk bırakılmadan, sorular atlanılmadan doldurulmalıdır. Bilgileriniz açık ve okunaklı olmalıdır. Fotoğrafınız uygun boyutlarda ve net olmalıdır. Doldurduğunuz hiçbir bilgide eksiklik veya yanlışlık olmamalıdır. Aksi takdirde tekrar form doldurmak zorunda kalabilir hatta vize başvurunuz iptal edilebilir.

Nijerya kişiye özel dilekçeler ve güncellenmiş formlar için https://www.eraytur.com/nijeryaya-vize-formu-ve-dilekce/ bağlantısına ziyaret ediniz.

Nijerya Kapı Vizesi

Nijerya vizesine acil ihtiyaç duymanız durumunda, firmamız Nijerya resmi makamlarınca düzenlenmiş bu evrakı alabilmektedir. Nijerya kapı vizesi için seyahatinizden 4 gün önce iletişime geçmeniz gerekmektedir. Nijerya Kapı Vizesi için gerekli evraklarınızı da teslim ederek başvuru yapmanız gerekir.

Nijerya Vize Reddi

Vize başvuruları konsolosluk veya büyükelçilikler tarafından birçok sebep ile reddedilebilir. Başvuruların reddedilmesindeki en temel sebep bilgilerde eksiklik veya yanlışlık tespit edilmesidir. Yurt dışına çıkış ve vize işlemleri devletlerin titizlikle incelediği ciddi prosedürlerdir. En ufak detaylar vize işleminizin gecikmesine veya iptaline sebep olabilir. Bu sebeple istenilen tüm bilgileri dosdoğru bir şekilde belirtmeniz gerekmektedir. Ayrıca daha önce ülkeye giriş yapı ülke sınırları içerisinde suça karışmış kişilerin vize başvurularının reddedilmesi çok büyük bir ihtimaldir. Bu gibi durumlarda özel bazı işlemlere tabii tutulmak zorunda kalabilirsiniz.

Nijerya e-Vize

2019 tarihinden itibaren Nijerya e-Vize uygulaması başlamıştır. Nijerya’da eğer iki haftadan daha fazla süre kalmayacaksanız e- vize uygulamasından yararlanabilirsiniz.

Nijerya e-Vize için Gerekli Belgeler

 • Pasaport ve varsa eski pasaport sayfalarının fotokopileri
 • 1 tane biyometrik fotoğraf
 • Seyahat amacınız içeren İngilizce dilekçe
 • Nijerya’dan gönderilmiş kabul mektubu
 • Davetiye gönderen firmanın bilgileri

Nijerya elektronik vize işlemleri sonuçları ortalama 7 iş günü sonunda size ulaştırılır.

Nijerya Vize Ücreti

Nijerya vize ücretleri Tek Giriş Vize: 58 Dolar, Çift Giriş Vize: 110 Dolar olarak belirlenmiştir. Nijerya Büyükelçiliği tarafından Hızlandırılmış vizeye başvuru yapmışsanız bu uygulamanın ücretleri değişkenlik gösterebilir. Ancak çoğunlukla 2 kat ücret vermeniz gerekir.

Zaman zaman değişiklik gösteren kurlar dolayısıyla vize harç ücretleri de değişiklik gösterebilmektedir. İptal edilen vize başvurularında, Nijerya Büyükelçiliği ödediğiniz hiçbir ücret için size geri ödeme yapmaz. Bu yüzden başvuru işlemlerinizi eksiksiz halletmeniz gerekmektedir.

Nijerya Vizesi Türleri

 • Nijerya turistik maksatlı vize
 • Nijerya ticari maksatlı vize
 • Nijerya aile ziyareti maksatlı vize
 • Nijerya çalışma maksatlı vize
 • Nijerya TWP vizesi
 • Nijerya STR vize

Nijerya Vizesi Fotoğraf Ölçüsü

Nijerya vizesi için başvurucu yapacak kişilerin arka fon beyaz olacak şekilde son 6 ay içerisinde çekilmemiş fotoğraflar kabul edilmez. Fotoğrafta yüzünüz buğulanmamış bir şekilde açık ve net olarak görünüyor olmalıdır. Küpe, kolye, piercing, güneş gözlüğü gibi aksesuarlar ile fotoğraf çekinilmemelidir. Yıpranmış veya yırtılmış fotoğraflar kabul edilmemektedir. Fotoğraf ölçüleri sizden istenildiği gibi olmalıdır. Diğer türlü kabul edilmez.

Nijerya Vizesi Reddi

Nijerya vize başvurularında birçok sebep ret nedeni olabilir. Hazırlanması gereken belgelerin eksik olması ya da bilgilerin yanlış doldurulması, hatalı çekilen fotoğraf, birbirileriyle örtüşmeyen bilgiler, yetersiz gelir beyanı ret sebebidir. Ayrıca herhangi bir suça karışmamış olmak büyük önem arz eder. Bu durumlarda vizenin reddi mümkündür. Vize başvurunuzun herhangi bir sebepten dolayı iptal edilmesi daha sonraki vize başvurularınızı olumsuz etkileyebilir. Çünkü bu işlem esnasındaki bilgiler konsolosluk tarafından kayıt alında tutulur. Daha sonra sorun yaşamamak için başvurularınızı dikkatli bir şekilde yanlış bilgiler vermeden doğruca hazırlayınız.

Nijerya Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri 2023

Nijerya vizesi almak için konsolosluklar üzerinden başvuru yapacaksanız, konsolosluğun resmi tatil gününde olmadığına dikkat etmelisiniz.

1 Ocak Pazartesi Yılbaşı
6 Nisan Cuma Kutsal Cuma
23 Nisan Salı Çocuk Bayramı
1 Mayıs Salı Emek ve Dayanışma Günü
7-10 Mayıs Çarşamba-Cuma Ramazan Bayramı
21 Mayıs Pazartesi Whit Monday
29 Mayıs Salı Demokrasi Günü
14 – 15 Haziran Perşembe – Cuma Dini Ramazan Bayramı
20 – 24 Ağustos Pazartesi – Cuma Dini Kurban Bayramı
1 Ekim Pazartesi Nijerya Milli Günü
29 Ekim Salı Cumhuriyet
20 Kasım Salı Mevlit Kandili
25-26 Aralık Salı – Çarşamba Noel Günü
27 Aralık Perşembe ​Boxing Day

Nijerya Vizesi

Bu konuyla ilişkili olarak verilebilecek olan bilgiler Nijerya vize prosedürü hakkında bilgi edinmek isteyen kişiler için oldukça faydalı olacaktır.

Nijerya Vizesi İşlemleri

Nijerya vizesi kalkmamış olmakla birlikte Nijerya’ya yolculuk etmek isteyen kişiler Nijerya vize işlemine tabi tutulmaktadır. Nijerya ülkesi, bordo pasaport, hizmet ve özel pasaport sahibi olan vatandaşlar için vize uygulamasının devam ettirmektedir. Yalnız olarak diplomatik pasaporta sahip olan vatandaşlar ise 2014 senesinde vize uygulaması kalkmış olup bununla beraber, pasaportu olan kişiler ise 29 Kasım 2014 tarihinden bu yana 90 günlük bir süre bazını aşmayacak bir şekilde Nijerya’ya vize olmayacak bir şekilde seyahat edebileceklerdir.

Dolayısı ile, griyi ve yeşil pasaporta sahip olan vatandaşlar da normal pasaporta sahip kişilerde olduğu gibi Nijerya vizesi ne tabi tutulmaktadır. Nijerya ülkesi, biz de uygulamış olduğu pasaport sürelerinden hiçbiri için sınır kapısında vize uygulamasını gerçekleştirmemektedir. Bu uygulama konusunda da herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir.

Türkiye’nin Nijerya’nın tek dış temsilciliği Nijerya Büyükelçiliğidir. Nijerya Büyükelçiliği ise Türkiye sınırları içerisinde bulunan Ankara ilinde mevcuttur.Nijerya vizesi adına kişinin bizzat başvuruda bulunma zorunluluğu bulunmamaktadır. Nijerya vizesi adına şahsen müracaatta bulunmaya yönelmesi durumunda büyük elçiliğe gidilmesi gerekmektedir.

Nijerya vize başvurusuna vize danışmanlık şirket aracılığı ile yapılması durumunda, seçilen danışmanlık şirketinin kişiye Nijerya vizesini alması konusunda başarılı bir şekilde ve bunun yanı sıra tecrübesi ile hizmet sağlamaktadır.

Bu sebepten dolayı vize merkezleri şubeleri olarak temsilciler kişiler için her şeyin en iyi bir biçimde sonuçlanması adına gerekli her türlü danışmanlığı yapmak üzere hazır bulunmaktadır. Rica ederiz işlemlere dair merak edilen herhangi bir şey hakkında. İsteyen kişiler, Nijerya vize başvuru müşteri temsilcileri ile irtibata geçebilmektedir.

Nijerya Vize Merkezi Nasıl Başvuru Yapılır?

Nijerya vize merkezi olarak Nijerya yolculuk etmek isteyen vatandaşları, profesyonel bir ekip ile Nijerya’ya seyahat gerçekleştirmeyi düşünen vatandaşların vize almaları konusunda hizmet vermektedir. Nijer ülkesinde seyahat etmek isteyen kişiler borda pasaport, hizmet pasaportu ya da hususi bir pasaporta sahip ise vize uygulamasına tabi tutulmaktadır.

Türkiye vatandaşlarından yalnızca diplomatik pasaport sahipleri ise, 2014 yılında imzalanan protokol gereğince Nijerya vize uygulamasından 180 günlük bir süre zarfı içerisinde 90 gün baz alınacak şekilde vizeden muaf tutulmaktadırlar. Nijerya vize merkezi, vize almak durumunda olan kişilere yönlendirme yapmanın yanı sıra vize başvuru sürecinin en hızlı ve sorunsuz bir şekilde yürütülmesi için yardımcı olunmaktadır. Rica bize merkezi olarak, Nijer ülkesinde sınır kapıları nda hiçbir şekilde vize uygulaması yapılmamaktadır. Nijerya’ya seyahat etmek isteyen kişiler, büyükelçilik içerisinde konsolosluk hizmeti veren birime gitmesi gerekmektedir.

Nijerya vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/nijeryaya-vizesi-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Nijerya vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Pasaport: Kişinin pasaportunu son on yıl içerisinde alınmış olması gerekmektedir. Pasaportun içerisinde bizden işlenebilir olması amacıyla en az iki adet sayfanın boş bulundurulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra pasaportun yıpranmamış ve eksik sayfasını bulunmamış olunmasını da kişinin baş buraya gelmeden önce dikkat etmesi gereken noktalardan biridir. Nijerya ticari vize başvurusu esnasında pasaportun resimli fotokopisi muhakkak talep edilmektedir.
 • Nijerya Daveti: Nijerya’da faaliyet gösterecek firmadan gelen davetiyedir. Davete Nijerya sınırları içerisinde far olan bir firmanın, resmî davet eden kişinin adı ve soyadının bunu nasıl imzasını da yer alması gerekmektedir. Tüm bu belirtilenlerin dışında Nijerya Büyükelçiliği’nin Nijer’ye davet eden kişinin pasaport ya da oturum kartı fotokopisini istemektedir.

Nijerya Vize Ücretleri 2023 Ne Kadar Oldu?

Nijerya 2023 vize ücreti konsolosluk harcı 58 Dolar, aracı kurum ücreti ise 10 Dolar’ dır.

Nijerya vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/nijeryaya-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Nijerya Vizesi Sık Sorulan Sorular

Nijerya turist vizesi nasıl alınır?

Nijerya’ya genel anlamda ticari ve arkadaş ziyareti ile seyahat edilmekte olup bununla ilgili konsolosluk tarafından davetiye ve davetiye gönderen kişilerin kimlik bilgileri istenmektedir. Turistik vizeler genel de çok zor verilmektedir.

Nijerya vizesi nasıl alınır?

Nijerya vizesi için konsolosluğa veya var ise yetkilendirmiş olduğu vize merkezine başvuru yapılması gerekmektedir. Tüm evrakların eksiksiz ve tam oalrak teslim edilmesi gerekir.

Nijerya e-vize var mıdır?

Nijerya için henüz normal vize alınmakta olup , e vize ile ilgili güncelleme olabileceğinden sık sık konsoloslğun duyuru sayfaları kontrol edilmelidir.

 

Nijerya vize veriyor mu?
Evet, umuma mahsus, hizmet ve hususi pasaport sahipleri bu ülkeye giriş yapabilmek için vize almak zorundadır. Ancak diplomatik pasaport sahipleri, 90 günlük seyahatlerinde vize uygulamasından muaf tutulmuşlardır.
Nijerya vize ücreti ne kadar?
Nijerya vize ücretlerinde 1 aylık kısa süreli vizeler 850 TL olarak belirlenmiş ancak ekspres vizelerde ise bu tutar 1100 TL olarak belirtilmiştir.
Nijer vizesi nasıl alınır?
Nijerya vizesi almak isteyen kişiler, başvurmak istedikleri vize türüne ait evraklarla müracaatlarını Nijerya Konsolosluğuna yapmalıdırlar. Ancak anlaşmalı vize merkezlerinde de bu ülke için vize başvuruları kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×