Moğolistan Vize Evrakları: Turistik & Ticari [2023] - Eraytur
Moğolistan Vizesi

Moğolistan Vize Evrakları: Turistik & Ticari [2023]

Moğolistan Orta Asya’da bulunan bir kara devletidir, ülkenin denize kıyısı yoktur. 3 milyonun üstünde nüfusu bulunan Moğolistan’ın başkenti Ulanbator şehridir.

Bilinen şehirleri arasında Karakum, Erdenet, Hovd ve Olgi bulunur. Moğolistan’a seyahat edecek kişiler vize muafiyeti anlaşması dolayısıyla 30 günü aşmayan seyahatler için vize ödemezler. Bu süreyi aşan gezilerde Moğolistan vize evrakları vize başvuru merkezlerine iletilmelidir.

Moğolistan Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

30 günü aşmayan seyahatlerde vize istenmese de ülkeye girişte bazı evrakların ibrazı gerekmektedir.

Moğolistan Seyahati İçin İstenen Belgeler

Moğolistan’a seyahat eden kişiler ülkeye girişlerinde bazı belgeleri yanlarında bulundurmalı ve sınır kapılarında yetkililere göstermelidir. Bu belgeler şunlardır:

Moğolistan için vize gerekli mi?
Hayır, ülkemiz ile Moğolistan arasında vize muafiyeti anlaşması bulunduğu için tüm pasaport grupları vizeden muaf tutulmuştur. Yani bu ülkeye yapılacak olan kısa süreli seyahatler için Türk vatandaşlarının vize almasına gerek yoktur.
Moğolistan a nasıl yerleşilir?
Moğolistan’a yerleşmek isteyen kişilerin öncelikle uzun dönem vize almaları ve daha sonrasında da oturma izni sahibi olmaları gerekmektedir. Ülkenin belirlediği şartlar doğrultusunda uzun süreli oturum sayesinde ülke vatandaşı olunabilir.
998Moğolistan yeşil pasaporta vize istiyor mu?”] Hayır, Moğolistan yeşil, gri, siyah, bordo pasaport sahipleri için ülkemiz vatandaşlarından vize istememektedir.

 • Seyahat tarihinden dönüşten itibaren 1 yıllık geçerlilik süresi bulunan pasaport
 • Konaklama rezervasyonlarının onaylı belgeleri
 • Ulaşım rezervasyon belgeleri
 • Seyahat masrafları için uygun görülen miktarda döviz

30 günü aşan seyahatlerde Moğolistan Vize başvuru dosyasına ek belgeler eklemek gerekmektedir.

Moğolistan Vize Evrakları Genel Belgeler

Moğolistan kısa süreli vizeleri için 30 günü aşmayan seyahatlerde vize almak zorunlu değildir. Daha uzun seyahatler için istenen Moğolistan vize evrakları genel belgeler şunlardır:

 • Pasaport ve fotokopileri- 6 ay geçerli olan pasaport ve renkli fotokopileri vize başvuru dosyasına eklenir.
 • Kimlik belgeleri ve ikametgâh- Nüfus kimlik belgeleri ve fotokopisi hazırlanmalıdır. Çalışan görev kimlik kartları, emekli kimlik kartları, çiftçilik belgesi gibi mesleki durumu gösteren kimlik belgelerinin fotokopisi olmalıdır. Yabancı pasaportu olanlardan ikametgah ve oturma izni istenir.
 • Biyometrik fotoğraf- Biyometrik fotoğraflar zemini beyaz olan arka fonda çektirilir, 2 adet verilir.
 • Moğolistan Vize Başvuru formu- Vize başvuru formu doğru bilgilerle eksiksiz doldurulur.
 • Moğolistan vize dilekçesi- Vize talep dilekçelerinde kişisel bilgiler, seyahat amacı ve tarihleri yer bulur. İşverenler ve çalışanlar şirketin antetli kağıdını kullanır, imzalar ve kaşeler bulunmalıdır.
 • Moğolistan davetiyesi– Ticari seyahatler ve aile birleşimi, ziyareti gibi seyahatlerde Moğolistan’daki şirket yetkilisi veya aile kişisi bir davet göndermelidir.
 • Finansal belgeler- Şirket ve şahsi banka hesapları belgelendirilmelidir, tüm gelir kaynakları onaylı olarak belirtilmelidir. Çalışanlar maaş bordrolarını son 3 aylık şekilde verirler.
 • Meslek durumunu gösteren belgeler- İşverenler ve çalışanlar şirket bilgilerini ve banka hesap özetlerini vermelidir. Şirketin faaliyet belgesi, vergi dökümleri, sicil gazete bildirimi ve imza sirküleri bulunmalıdır. SGK hizmet dökümleri talep edilir, barkotlu olmalıdır.
 • Seyahat belgeleri- Otel ve uçuş bilgilerini içeren rezervasyonlar belgelendirilmelidir. Sağlık sigorta poliçesi istenir.
 • Sponsor mektubu- Seyahatin giderlerini bir sponsor karşılayacaksa sponsor bilgilerinin yer aldığı ve garanti içeren bir mektup hazırlanmalıdır.
Moğolistan vize başvurusu için güncel hazırlanan rehbere https://www.eraytur.com/mogalistan-vize/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×