Kanada Seyahat Edilmesi Gereken Yerler - Eraytur
Kanada Vizesi

Kanada Seyahat Edilmesi Gereken Yerler

Amerika Birleşik Devletlerinde yer alan belki de en önemli devlettir Kanada. Dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip ülkelerinden biri olmasına rağmen nüfusu yaklaşık 38 milyondur. Evrensel manada tüm “en”leri bünyesinde toplamaya adaydır. En eğitimli, en uzun caddeye sahip olanı, en fazla göl barındıranı, en yaşanabilir topraklara ve refah şartlarına sahip olanı… Hal böyle olunca gezilmesi gereken turistik, kültürel ve tarihi mekan listesi de hayli kabarık. Sizler için en görülmesi gereken bazı yerlerden bir derleme yaptık.

Kanada Seyahat Edilmesi Gereken Yerler

Niagara Şelalesi

Ontario’da bulunan Niagara Nehri üzerinde yer alan tek şelale görünümünde üç şelaleden oluşan ve dünyada ters yöne akan tek görüntüyü veren doğa harikasıdır. Akan suların taşlara çarpması sonucu geri döndüğü Niagara Şelalesi Horseshoe, American Falls ve Bridal Vells Fall isimlerine sahiptir. Kuzey Amerika’nın en büyük nehri olan Niagara yılda 20 milyondan fazla turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Kanada'da ne yerler?
Kanada poutine yemeği ile oldukça meşhur bir ülkedir.
Kanada neyi ile ünlü?
Akçaağaç şurubu ile ünlü olan Kanada’da muhakkak tatmanız önerilir.
Kanada'nın meşhur yemekleri nelerdir?
Poutine ile birlikte ginger beef ve pate chinos en popüler yemeklerdir.

Parlamento Tepesi ve Binası

Ottawa’da bulunan demokrasi kalbinin attığı noktadır. Yeşil bir araziye eşlik eden Ottawa Nehri, gotik mimarisi ile göz kamaştıran Parlamento Binalarını kucaklayan Parlamento Tepesi Kanada’nın ulusal sembolü kabul edilmektedir.

Barış Kulesi

Parlament kompleksindeki ana binayı eşit şekilde ikiye ayıracak şekilde yerleştirilmiştir. Yakılan Victoria Kulesi’nin yerine geçen 92 metre uzunluğundaki Barış Kulesi beton, bakır, taş ve kumtaşı kullanılarak inşa edilmiştir.

Rideau Kanalı

Ottawa – Kingston arasına inşa edilen zamanının en büyük mühendislik harikası olan Rideau Kanalı UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır. Kış aylarında buz üzerinde yapılan paten keyfi yaz aylarında sandal sefasına dönüşmektedir. 202 kilometrelik mükemmelliğin bir örneği daha bulunmadığından yine Kanada’nın sembolü haline gelmiş bir yapıdır.

Kanada Savaş Müzesi

Yine Ottawa’da yer alan askeri tarih müzesi kalıcı sergilerin haricinde özel ve geçici sergilere de ev sahipliği yapmaktadır. Birçok etkinliğin sergilenmesine müsaade edilen müzede jet, silah, madalyon, askeri araç gibi birçok türde 500 bine yakın öge yer almaktadır.

Stanley Park

Birçok özellik barındıran ve her yıl 8 milyon turistin akınına uğrayan parkın en önemli özelliği içerisindeki yüz yıllık ağaçlardan oluşan orman varlığıdır. 4 kilometrekareden daha büyük olan alan 1888 yılında açılmıştır. Siwash kayalıkları, Beaver Gölü gibi doğal güzellikler ve sosyal tesislerle bezeli olan park Vancouver şehrinin tam ortasında yer alıyor.

Capilano Asma Köprüsü

Vancouver’de Stanley Park’tan bir yıl sonra hizmete giren asma köprünün toplam uzunluğu 140 metredir. Oldukça otantik bir yapıya sahip olan köprü suyun 70 metre üzerinde yer almakta ve Vancouver’in sembollerinden biri halini almaktadır.

Lynn Kanyon Parkı

Yaklaşık 250 hektarlık bir alanı günümüzde sınırlarına katmış olan en turistik bölgedir. İlginç şekillerde daralıp genişleyen ve yükselip alçalan patikaların bulunduğu, zengin bitki örtüsüne sahip rüya gibi bir alandır. Birçok film, dizi ve çeşitli faaliyetlere sahne olan doğal alanda asma köprüler, akarsular ve kayalık bölgeler bulunmaktadır.

Old Quebec

Old Quebec, Universite du Quebec ve Laval University haricinde birçok eğitim kurumu ile dikkatleri üzerine toplayan şehir Quebec City’de yer almaktadır. Quebec City Fransızca resmi dilini benimseyen Quebec eyaletinin başkentidir. Avrupai mimarisi ve tarihi ile kültürel çeşitliliklerin birleştiği bu bölgede yaşam oldukça canlıdır. Canlı müzik yapılan mekanlar, Kış Karnavalı ve Ulusal Güzel Sanatlar Merkezi burada bulunmaktadır. Eski merkezi hala surlar ile çevrilidir ve UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır. Ayrıca 1893 senesinde hizmet vermeye başlayan orta çağ mimarisine sahip Cheteau Frontenac göz kamaştırıcı yapısı ile popülerlik kazanmış ve Quebec City’nin sembolü haline gelmiştir.

Banff Ulusal Parkı

Rocky Dağları etrafında, Alberta’ya kazandırılmış bir turizm alanıdır. Doğa yürüyüşü, dağ tırmanışı, snowboard, kayak ve balıkçılık gibi birçok faaliyetin gerçekleştiği tüm yıl açık olan bir bölgedir. Healy Creek, Stoney Creek gibi kamp alanlarını, kanyon ve kireç taşı mağaralarını içermektedir. Ayrıca Moraine ve Hector başta olmak üzere çok sayıda göle ev sahipliği yapmaktadır. Dağ manzaraları ile nefesleri kesmekte, buzulları ve iğne yapraklı ormanları ile hayran kitlesini arttırmaktadır. Kanada’nın ilk ulusal parkı olmanın yanı sıra 6641 kilometrekare büyüklüğe sahip olması vahşi yaşam alanı haline gelmesine olanak tanımıştır. Bizon, kurt, geyik ve boz ayıları gibi birçok vahşi hayvanın yaşadığı ulusal parka her yıl 3 milyonu aşkın doğa sever uğramaktadır.

Notre Dame Bazilikası

Montreal’de yer alan ve neo gotik mimariye sahip olan Katolik Kilisesidir. 24 karat altın yaldız ile dekore edilen mavi tavanı kemerlidir. Vitray pencereleri, ceviz ahşap işçilikleri ile görülmeye değer yapılardan biridir. Turistlerin ve evlenmek isteyen çiftlerin uğrak mekanı olan bazilikada rezervasyonlar tam iki yıl önceden alınmaya başlanmıştır.

Habitat 67

Moshe Safdie tasarımı olan ve inşası 1967 yılında gerçekleşen yapı örnek toplum ve konut kompleksidir. Pierre Dupuy Caddesi’nde yer alan bu yapı McGill Üniversitesi yüksek lisans tezi olarak projelendirilmiş ancak Expo 67 köşkü olarak inşa edilmiştir.

 

CN Tower

Toronto’nun sembolü haline gelen yapı 553 metre uzunluğa sahip olup dünya üzerindeki en yüksek ikinci kule özelliğini taşımaktadır. CN Tower Ulusal Demiryolu Şirketince yaptırılan ve görsel şölenin bir diğer adresi olan yapı 360 derece dönebilen bir restoran içermektedir. Modern dünyanın yedi harikası arasında yer alan CN Tower 1976 yılından beri ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaktadır. Cam zemine kondurulan gözlemevi muhteşem manzaralar eşliğinde bir sefa deneyimlemeyi garanti etmektedir.

Ripley’s Kanada Akvaryumu

2013 yılında Toronto’da kurulan yapı Ripley Entertainment tarafından yönetilmektedir. Kent merkezinde yer alan akvaryumda 500 canlı türü barınmaktadır. 16 bin deniz canlısını bünyesinde barındıran akvaryum dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Ontario Sanat Galerisi

Dundas Caddesi üzerinde yer alan Grange Park’da bulunmaktadır. İlk asırdan günümüze erişen yaklaşık 70 bin esere ev sahipliği yapan galeride Paul Peel, Emily Carr, Alfred Agache ve Henry Moore’un çalışmaları sergilenmektedir. Toronto şehrinde bulunan müzeyi sanata ilgi duyan her kesimin muhakkak görmesi önerilmektedir.

Hopewell Rocks

Gel-git ve erozyon nedeni ile oluşan coğrafi yapılar eşsiz bir atmosfere sahiptir. Doğa severlerin gel-git olaylarını izleyebildiği ve kano severlerin faaliyetlerini gerçekleştirebildiği muazzam bir bölgedir. Fundy Körfezi üst kıyılarında bulunan şapkalı kayaçların birlikteliği görülmesi gereken bir doğa harikasıdır.

Churchill

Kutup ayıları ile ünlü olan şehir dünyanın kutup ayısı başkenti olarak anılmaktadır. Birçok akredite sahibi tur acenteleri dünyanın her bir köşesinden gelen doğa severleri eşsiz manzara ile buluşturmaktadır. Hava, kara ve deniz yolu ile gelinebilen bölgeye arazi aracı, tekne, kano, helikopter ve tundra aracı ile gelmek seçenekleriniz arasında yer almaktadır. Manitoba’da yer alan Churchill şehrinde kuzey ışıkları özellikle yaz aylarında görülmektedir. Mayıs ve Ağustos ayında 100’ün üzerinde nadir bulunan Amerikan altın yağmur kuşu, küçük kuğu, karlı baykuş gibi kuşları da gökyüzünde ahenkle dans ederken izlemeniz olası. Ayrıca Temmuz ve Ağustos aylarında beyaz balinaları, Ekim ve Kasım aylarında ise kutup ayılarını gözlemlemek mümkündür. Kış göç mevsiminde evlerin olduğu bölgelere inerek yemek hırsızlığı yapabilen kutup ayıları bu nedenlerden dolayı dünyanın ilk kutup ayı hapishanesine ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

Kanada Mutfağına Dair Her Şey

Kanada mutfağında av hayvanlarının öncelikli olmasının nedeni, dünya ormanlarının çoğunluğuna sahip konumudur. Vahşi hayvan ancılık yöntemleriyle avlanıp her türlü etle beslenebilmektedirler. Özellikle geyik etine önem verdikleri görülmektedir. Ayrıca keklik veya yaban tavuğu da yemeklerinde düzenli olarak tercih ettikleri et türlerindendir. Ayrıca ormanların yoğunluğu kadar, çevresinin denizlerle çevrilmiş olmasının balık türlerine de etki ettiğini söylemek mümkündür. En çok tüketilen balık türlerine baktığınızda somon, turna balığı ve morina listenin başında yer alacaktır.

Pek çok mutfakta olduğu gibi Kanada mutfağında da peynirlere ve peynir çeşitlerine önem verilmektedir. Özellikle Cheddar peyniri bunlar arasında yer almaktadır. Popülerliğini korumakta olan bu peynir türü sofralardan eksik edilmemektedir.

Keman başlığına benzemesinden dolayı bu şekilde de adlandırılan veya eğrelti odu olarak bilinen bitkileri toplamak için bahar aylarında birçok kişinin ormanlık alanlara gittiği görülmektedir. Yeni filizlenmekte olan eğrelti otlarını toplamak için yalnızca birkaç haftaları bulunmaktadır. Kanada’da sebzelerin yanında eğrelti otlarını yeni filizlenmiş hali ile kolayca bulabilirsiniz.

İçeceklerine baktığınızda Kanada viskisi ilk sırada gelecektir. Rye viskisi olarak da adlandırılan ve damıtıldıktan sonra 3 yıl bekletilerek içilmesi yasalara göre de belirtilen bir içecektir. Bu süre kalitesine göre daha da uzayabilmektedir. Ayrıca özel ladin birası Kanada’da bulunan kişilerin sıkça tükettiği içecekler arasındadır.

Genel itibariyle Kanada mutfağına dair bazı bilgilerin ardından, şimdi sırada geleneksel Kanada mutfağında yer alan önemli yemekler geliyor..

Poutine

Klasik Kanadalı bir yemek türüdür. Patates kızartmasının peynir ve soslu hali olarak bilinmektedir. Bu bileşenlerinin farklı ellerde lezzetlenmesi mümkündür. Dokuları, kıvamları ve tatları ile birbirinden farklı şekillerde Poutine tatma keyfini yaşayabilirsiniz. Fransız yemek kültüründen kazandırılan lezzetlerden birisi olduğunu söylemek mümkündür.

Newfoundland Fish and Brewis

Bu popüler yemek ismini duyduğunuzda aklınıza Morina balığı gelecektir. Çünkü bu balık türünün Bannock parçalarıyla pişirilmesiyle hazırlanmaktadır. Kanada ekmeğine verilen isim olan Bannock parçalarının üzerine ayrıca scrunchions ismini verdikleri domuz etini serpiştirerek servis edeceklerdir. Ancak unutulmamalıdır ki, Bannock ekmeğini tüketmeden bir gün önce ıslamak gerekmektedir. Aksi halde çok sert olacaktır.

Maple Glaze

Kanada pastırmalarının akçaağaç şurubu ile kaplanması sayesinde elde edilmektedir. Bu harika lezzeti deneyebilir veya atıştırmalık olarak küçük servislerde evlerinizde hazırlayabilirsiniz.

Ginger Beef

Sığır etini yemeyi tercih edenlerin ideal yemekleri arasında yer alacaktır. Çeşitli biberlerle süslenecek olan bu yemek türü zencefil sosu ile servis edilecektir. Aslen Çin yemeği olan Ginger Beef Kanadalılar tarafından sıkça tüketilmektedir.

Pate Chinois

Yine bir Fransız yemeği olan Pate Chinois için patatesi ve mısırları katman şekilde dizerek pişirmeniz yeterlidir.

Tütsülenmiş Montreal Etli Sandviçi

Yahudilerden gelen tütsüleme tekniği ile hazırlanan bir yemektir. Tütsüleme tekniğinin kullanılmasıyla hazırlanan etlerin sandviç ekmeğinde servis edilmesine yöneliktir.

Canadian Bacon Strata

Jambon dilimlerinin ince bir şekilde hazırlanması ve süslenmesiyle elde edilen ve sirkeyle servis edilen bir yemektir.

Tourtières

Fransa’da meşhur olduğu kadar Kanada’da sıkça tüketilen etli bir börek çeşidi olarak Tourtières ile karşılaşmanız mümkündür.

Rapie pie

Börek çeşitlerinden bir diğeri ise Rapie pie olarak sunulmaktadır. Hamurun nişastasız bir şekilde ve patatesten elde edilmesiyle hazırlanmaktadır. Bu hamurla kaplanacak olan et veya tavuk börek haline getirilecektir ve bu sayede beğenilerinize sunulacaktır. Damak zevklerinize hitap edecek lezzetlerden birisidir.

Cipaille

Et çeşitlerinin bir araya getirilmesiyle hazırlanacak olan tuzlu tartlara verilen isim Cipaille lezzetini yansıtacaktır.

Nanaimo barları

Kanada’da tatlı yemek istediğinizde en çok sevilenler arasında Nanaimo barlarını görebilirsiniz. Kat kat görünümüyle herkesin sevdiği lezzetlerden birisi haline gelmiştir. Görüntüsü 3 katlıdır ve popülerliğini korumaktadır. Alt, orta ve üst katmanları için ayrı ayrı uygulanacak olan tariflerden faydalanarak evinizde deneyebileceğiniz lezzetler arasında yer alır.

Maple Sundae

İçeriğinde akçaağaç şurubu bulunan tatlılardan birisidir.

Sweet corn pancakes

Pankekler arasında yer alır ve süt mısırından yapılmaktadır. Çok sık tüketilen besinler arasında yer almaktadır.

Geyik Eti Yahnisi

Mutfaklarınızda deneyebileceğiniz lezzetlerden birisidir. Tarifini kolaylıkla bulabilirsiniz ve evlerinizde olan malzemelerle hazırlayabilirsiniz. Sebzeleri istediğiniz boyutlarda kesip tencereye koyduktan sonra geyik etini de eklemeli ve son olarak defne yaprağını eklemelisiniz. Kaynadıktan sonra terbiyesi için tereyağını ve unu ilave edebilirsiniz. Tencereye dökeceğiniz karışıma baharatlarını da ekleyerek pişmeye bırakmalısınız.

Kanada’nın yemek kültürüne baktığınızda hemen her öğünde yemekleri görürsünüz. Kahvaltı öğünlerinde mısır gevreği veya hamur işleri ile birlikte tercih edilen içecekler genellikle meyve sularıdır. Ancak sıcak olarak tüketilen kahve, çay veya sıcak çikolata da en çok tercih edilenler arasında bulunmaktadır.

Öğle öğünlerinde ise sandviç veya çorba en çok tüketilenler arasında bulunmaktadır. Öğrenciler ise kraker ve meyvelerden beslenmelerini hazırlayarak götürebilmektedirler. Ayrıca jambon ve peynirli sandviçlerin öğrencilerin hayatında önemli bir yeri bulunmaktadır.

Akşam yemekleri ise daha ağır malzemelerden hazırlanan yemekleri içermektedir. Deniz ürünlerinin, sığır, tavuk veya domuz etinin kullanılmasıyla hazırlanmakta olan farklı yemekler bulunmaktadır. Yemek sunumlarında genellikle sosları görebilirsiniz. Kızartmalarda özellikle sos kullanımlarının yaygın olduğu bilinmektedir.

Kanadalılar için Ekim ayının ikinci Pazartesi günü kutlanan Şükran Günü çok önemlidir. Geleneksel günlere oldukça önem veren Kanadalıların ziyafet sofralarında yer verdikleri çok çeşitli yemek türleri bulunmaktadır.

Şükran Günü’nde Hangi Yemekler Yer Alır?

Bezelye çorbası: Patates, soğan ve bezelyenin pişirildikten sonra püre haline getirilmesiyle hazırlanmaktadır. Krema veya dereotu ile süslenerek servis edilmektedir.

Mısır Ekmeği Dolması

Braised rabbit: Tavşan etinin ateş üzerinde ağır bir şekilde pişirilmesiyle hazırlanmaktadır.

Hindi Kızartma: Hindi etinin tuzlu suda haşlanması ve sonrasında sosuyla birlikte kızarıncaya kadar pişirilmesi işlemidir.

Roast partnige: Keklik etinin kızartılmasıyla sunuma hazır hale getirilmektedir.

Burns Day Yemekleri: 25 Ocak’ta şair Robert Burns’ün (1759-96) doğum günü dolayısıyla yapılan kutlamadır. Kadana yemeklerinde cockaleekie ve Dundee favorileri ön plana çıkar. Cockaleekie hindi etinin kullanılmasıyla hazırlanan pırasa çorbası olarak tarif edilirken, Dundee ise meyveli kek tariflerindedir.

Kanada Günü Yemekleri

1 Temmuz’da her yıl pikniklerin düzenlendiği ve havai fişeklerin patladığı Kanada Günü için her yıl servis edilen yemek çeşitleri bulunmaktadır. Günlük olarak servis edilen hamburger veya sosisli sandviç bu yemekler arasındadır. Her yerin Kanada bayrağını anımsatacak şekilde düzenlenmekte olduğu görülür.

Bu günlerin dışında Kanada yemeklerinin tadına bakabileceğiniz ve yanında kokteyllerini tadabileceğiniz çok sayıda restoran bulunmaktadır. Kaliteli deniz ürünlerine rastlayabileceğiniz bu restoranlar sayesinde ev yapımı olan lezzetleri mükemmel şekilde tadabilirsiniz.

Sağlıklı beslenmeyi tercih eden veganlar için geniş seçeneklerin yer aldığı restoranlara rastlamak mümkündür. Ancak bununla birlikte et ürünlerine yönelik sunumları gerçekleştiren ve vejetaryenler için cesur hareketlerde bulunan mekanlar da mevcuttur.

Harika manzaralarının ve zarif mutfaklarının tadını çıkarabileceğiniz en gözde alanlarında şirin ve tarihi detayları görebilirsiniz. Bir dizi yemekle masalarınızı süsleyecek olan bu harika binalara karşı büyük bir tutkuyu besleyeceksiniz. Kanada’nın her kesiminden insanların beğendiği ve geleneksel lezzetlere yer veren bu alanlarda bol çeşitlilik bulunmaktadır. Doyurucu yemek türlerini incelemek isteyenler Kanada mutfağında kendilerine ciddi türleri bulabileceklerdir. Her bölgede özel sunumların gerçekleşeceğini görebilir ve görkemli restoranlarda bu keyifli tatları hemen deneyebilirsiniz. Kanda vizenizi alarak seyahat edeceğiniz Kanada’ da eşsiz yolculuk deneyimleri ve tadılması gereken mutfak kültürü sizleri beklemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×