Kanada Vatandaşlık Şartları Nelerdir, Kanada Vatandaşlığı
Kanada Vizesi

Kanada Vatandaşlık Şartları Nelerdir, Kanada Vatandaşlığı

Kanada, çok kültürlülük politikası izleyen hatta bu politikayı ilk izleyen ülkedir. Farklı etnik grupları ülkesinde zenginlik olarak görür. Kanada nüfus artışının neredeyse yarısı ülkesine kabul ettiği göçmenlerden oluşmaktadır. Kanada vatandaşlık konusunda göçmenlerin ülkeye uyum sağlaması ve yerli nüfusla bütünleşmesi için, çeşitli etkinlik, siyasi ve  ekonomik çalışmalarla bu amacını desteklemektedir. Kanada vatandaşı olmak, bu yönüyle uluslararası etkileşime açık bir ülkeye yerleşmek için iyi bir tercihtir.

Ayrıca Kanada, kendi ülkesini tanıtacak faaliyetlerde bulunan vatandaşların her biri için ödeme yapmakta, bu kültürel ve sanat faaliyetlerini destekleyici yönde aktif çalışmalar yürütmektedir. Girişimcileri de destekleyen Kanada, vatandaşlarına girişim fonu sağlamaktadır. Festivallere, kültürel çalışmalar için medyatik yapımlara katkıda bulunmaktadır. Kanada vatandaşı olmak isteyen bir sanatçıysanız sanatsal ve kültürel çalışmalarınızı gerçekleştirmek için yüreklendirilirsiniz.

Nüfus göçü, sosyal çeşitlilik ve büyümeyi destekleyen Kanada’da canada vatandaşlık şartlarını yerine getirdiğinizde Kanada’da yaşam huzur dolu ve son derece güvenlidir.

Kanada vatandaşlığı Nasıl alınır diye soruyorsanız, Kanada başvurusundan önce Kanada’nın nasıl bir ülke olduğuna bir göz atın:

Kanada’da yaşamın güven dolu olduğunu söylemiştik; Kanada’da ülke güvenliğini sağlayan bir Kanada vatandaşıysanız ücretiniz dolgundur; polis ve itfaiye gibi ülkedeki güvenlik görevlerini sürdürenler, ülkenin huzur içinde olması için gerçekten çok aktif çalışırlar.

Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyinde, en uzun kara sınırını oluşturan bir ülke olan Kanada, eyaletlerden oluşur. Bünyesinde 10 eyalet ve 3 bölge vardır. İklim açısından soğuk bir bölgedir. Kanada’nın Para birimi, Kanada Doları. Kanada’da resmi diller İngilizce ve Fransızca. Çince, Almanca, İspanyolca ve İtalyanca da kullanılan diğer diller.

Kanada’da göçmenlik düşünen bir Türk vatandaşıysanız veya sıcak iklimlerden geliyorsanız          Kanada’nın iklimine ayak uydurmak ilk etapta kolay olmayabilir. Ancak bunu telafi edercesine eyalet ve şehir parkları, tabiatı ve gölleriyle muhteşem bir ülke Kanada. Kanada’da en güzel iklimin, sarı ve kızıl zengin renk tonlarını oluşturan sonbahar olduğunuz söyleyebiliriz. Kanada ya gocmenlik basvurusu yapmadan önce vize ile ülkeyi gelip görmeniz, size alışmanız ve tercihinizi değerlendirmeniz için hazırlık niteliğinde olacak. Kanada, tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uyguluyor. Kanada’ya ilk ziyaretinizi gerçekleştirmeden önce dış temsiliciklere vize başvurusu yapmalısınız. Ankara ve İstanbul’da iki tane Kanada Vizesi Başvuru Merkezi var.

Kanada’da göçmenlik gibi bir planı olan Türk vatandaşıysanız, Kanada ya gocmenlik başvurusu yaptığınızda sizi güzel günler bekliyor olacak. Çünkü Kanada vatandaşı olduğunuzda ABD  dahil Avrupa Birliği üyesi olan 28 ülkeye vizesiz seyahat gerçekleştirebiliyorsunuz.

Ülkenin güvenlik açısından iyi bir noktada olduğuna değinmiştik. Kanada göçmenliği almakta kararlıysanız caydırıcı trafik cezalarını da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Hatalı araç kullanımlarında ve sorumlu olduğunuz kazalarda sigortanıza ödeyeceğiniz primler de kat kat artıyor.

Kanada’da esrarın kullanımıyla ilgili serbestlikler konuşulsa da herhangi bir maddenin etkisinde araç kullanımında cezalar uygulanmaya devam ediyor.

Kanada, cadde düzeni açısından ve diğer alanlarda çok temiz, titizlik gösteren bir ülke. Öyle ki dışarıda alkol alımının da sınırlar uygulanan bu ülkede bindiğiniz taksiye kusarsanız 75 Kanada doları ödemek durumundasınız. Ayrıca çevreyi tahrip ederseniz, yerlere çöp atma alışkanlığınızı Kanada’da da sürdürürseniz fark edildiğiniz takdirde yaptırımlarla karşılaşacaksınız.

Kanada Vatandaşlık Şartları Nelerdir, Kanada Vatandaşlığı 1 – kanada vatandaslik sartlari nelerdir 1

canada vatandaşlık edinimi konusunda ne kadar titiz davranıyorsa da ülkede vatandaşlık aldığınızda keyfini sürmek bir o kadar güzel. Bir kere Kanada’da eğitim tamamen ücretsiz. Orta öğretim, Lise ve Üniversite eğitimlerinizde para harcamıyorsunuz. Kanada’da herhangi bir eğitim kurumundan, kolej ve Kanada üniversitelerinin birinden mezun olduğunuzda Kanada, %85 işe yerleştirme oranına sahip. Dünya üniversiteleriyle kıyaslandığında eğitimi dünya sıralamasında iyi bir noktada.

Bu haber, hayvanseverleri sevindirecek. Kanada, tabiata, çevreye duyduğu saygı kadar hayvan hakları konusunda da gayet saygılı ve diğer canlılara karşı sevgiyle yaklaşan bir ülke. Kanada vatandaşlık başvurusu şartlarını yerine getirip  Kanada’da oturma hakkı elde ettiğinizde, parklarda gezinirken hayvanları koruma amacıyla dikilmiş birçok tabelayla karşılaşırsınız. Ayrıca Kanada vatandaşı olsun olmasın, ülkeyi ziyaret edenler, karşıdan karşıya geçen hayvan ve yavrularını sabırla beklemek zorunda. Öyle ki; Hayvan Yasal Savunma Fonu, hayvan haklarını koruma ve savunmada Kanada’yı örnek ülke gösteriyor.

Yeni Zelanda ve ardından Kanada’nın Quebec eyaleti, tıpkı insanlarda olduğu gibi hayvanların da biyolojik ve ruhsal ihtiyaçları olduğunu, hayvanların da duygusal varlıklar olduğunu yasalaştırdı. 54. yasa altında, Kanada’da hayvanların huzurunu bozacak, onlara stres yaşatacak muamelede bulunanlar cezalandırılıyor.

Kaliteli altyapı ve şehir düzenlemesine sahip ülkede ekonomik ve sosyal refahlık seviyesi üst düzeyde. Kanada’da yaşam standartları yüksek, insan haklarına sonsuz saygı var ve Kanada’ya göçmen olarak gelenler hakkında iyi niyetlerle dolu bir ülke. Kanada’nın yerli halkı bu insanlara önyargıyla yaklaşmıyor. Çok kültürlü, misafirperver ve ekonomik değerler açısından olduğu kadar kültürel değerler konusunda da zengin bir ülke. Kendi ülkesinde değer göremeyen, ötelenmiş insanlar, gerçek değerini Kanada’da fark edebilir.

Kanada vatandaşlığı almak konusunda acele edin. Eğitim başta olmak üzere sağlık,eğitim ve sosyal hayatta ayrıcalıklara sahip olmanız Kanada’da mümkün.

İlaç ve kozmetik alandaki estetik uygulaması ücretleri hariç Kanada’da yaşıyorsanız sağlık harcamasına para vermezsiniz. Tüm hastaneler ücretsiz ve hastaneler devlete ait. Teşhisi olan hastalıklar için Kanada devleti bakımınızı sağlar ve takip eder.

Kanada’da ev fiyatlarının yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Müstakil evler dışında ortak kullanılan, yüksek kompleks binalara ait kiralık daireler de mevcut. Bu ortaklaşa kullanılan binaları şirket ofisi, spor salonu ve kiralık daire olarak tutmanız mümkün. Bu binalarda çamaşır makinesi gibi bazı araçlar dairelerin içinde değil ortak bir katta bulunuyor; Türkiye’deki gibi ortak apart mantığı var.

Her yıl göçmen kabul eden ülkenin vatandaşlarına verdiği maaş oranları Türkiye’ye kıyasla oldukça yüksek. Kanada’da asgari maaş 2.805 Kanada Doları. Ortalama bir hesapla giderlerinizden geriye kalan maaş miktarı 1.355 dolar civarı. Asgari düzeyde geçim dahi Kanada’da standart ve yeterli koşulların sağlandığı bir yaşam için yeterli görünüyor. Öyle ki Türkiye’de geçimini sağlamakta zorlanan kişiler tarafından Kanada’ya yoğun bir rağbet ve beyin göçü var. Sadece 2016 nüfus sayımlarına göre Türkiye’den Kanada’ya 63 bin 955 civarı Türkiye vatandaşı gitmiş. Her kültüden insana saygı gösteren Kanada, bu yönüyle ve düzenli sosyal hayatıyla diğer ülkelerin vatandaşları tarafından oldukça dikkat toplayan bir ülke. Tabii bu kadar kültür zenginliği olur da yemek zenginliği olmaz mı?  Amerika’da Newyork neyse, Kanada’da da Toronto o… Newyork’un kendine has mutfağı olmadığı için nasıl ki oryantal ülkelerin yemek kültürü baz alınarak açılan mekanlara rağbet var; mistik dokulu Hint,Doğu, Uzak Doğu, Anadolu ve Orta Doğu coğrafyasının etnik yemeklerini yoğun nüfus göçü alan Toronto’da da bulabilirsiniz. Böylece Kanada’ya taşındığınızda yemek kültürü açısından zorluk çekmeyeceğinizi deneyimleyeceksiniz. Peki, Sosyal Devlet Politikalarını bu denli yoğun hissettiren, doğal güzellikleri ve ılımlı göçmen politikalarıyla ünlü Kanada için Kanada vatandaşlık başvurusu nasıl yapılır ?

Kanada Vatandaşlık Şartları

Kanada, yüzölçümü bakımından geniş topraklara sahip olsa da bu topraklarda yaşayan insan nüfusu yüzölçümüne oranla az bulunmaktaydı. Bu tür ülkeler, tıpkı Almanya’nın yıllar önce uyguladığı nüfus politikasına benzer bir şekilde gelişti. Kanada, ülke nüfus sayısını arttırmak ve toprakları üzerinde orantılı rakamlara sahip olmak için; yeterli iş gücünü sağlayacak orta yaş ve özellikle genç nüfusu arttırmak için göçmenleri kabul etme politikasını başlatan ülkelerden oldu.

Kanada, her yıl ülke topraklarına yaklaşık 250 bin göçmen kabul ediyor. Göçmenlik ile  ilgili yasal düzenlemeleri Kanada Federal Hükümeti (Government of Canada) yapıyor. Kanada’ya Kanada Vatandaşı Olmak İçin Gerekenler neler?

Kanada vatandaşlık başvurusu yapmadan önce Kanada’ya ziyaret gerçekleştirmeniz, harcayacağınız para ve sıkıntılar için hayal kırıklığına uğramanızın önüne geçebilir. Bu yüzden Federal yapıdaki Kanada’ya başvurunuzda, Kanada göçmenliğinden önce şartlara hakim olmanız ve en azından Kanada’da günlük yaşamı sağlamak adına bu ülkeye geçici bir süre için vize alarak yolculuk etmeniz iyi olacaktır. Böylece manevi olduğu kadar maddi kayıplar da yaşamazsınız. Bir ülkeden diğerine geçip yeni bir yaşam oluşturmak ve yeni bir ülkeye uyumlanmak, göründüğü kadar kolay olmayan, türlü ayrıntılar içeren bir süreçtir. Kanada vatandaşlık başvurusu şartlarını detaylı bir şekilde incelemeden hareket etmeyiniz. canadis.org sitesinde de görebileceğiniz gibi Kanada’ya göçmenlik tek bir kategoriden oluşmaz, hepsi ülke yetkilileri tarafından ayrı ayrı kategorize edilmiştir. Kanada vatandaşlık başvurusu nasıl yapılır ?

Kanada Vatandaşlık Şartları Nelerdir, Kanada Vatandaşlığı 2 – kanada vatandaslik sartlari nelerdir 3

Kanada başvurusu, Kanada’da göçmenlik için göçmenlik kategorileri şu şekilde;

 • Ziyaretçi / Turist Vizesi: Sağlık engeli, Kanada’nın ulusal bütünlüğünü tehdit içeren eylemler yapmayan ve yapmayacak olanlar Kanada ziyareti için vize başvurusunda bulunabilir.

Kanada’da doğduysanız, Kanada Vatandaşlık Yasası’ndaki güncellemelerle Kanada vatandaşı olmaya hak kazandıysanız, Kanada vatandaşlığı için başvurunuz kabul edildiyse, Kanada’da doğmamanıza rağmen anne-babanızdan en az biri Kanadalı ise Kanada vatandaşlığı alabilir, Kanada vatandaşı olmak için hak elde edersiniz.

Ülkeye giriş amacınızı, ziyaret süresince paranızın bu ziyaret için yeterli olduğunu ve ziyaret sonunda ülkeden ayrılacak kadar paranız olduğunu  banka hesaplarınızdaki aktif rakamlarla göstermekle ve bu konuda inandırıcı olmakla  yükümlüsünüz. Sadece Kanada için değil diğer tüm vizelerde en yaygın aranılan şart para yeterliliğidir.

Kanada’ya turistik gezi için, Kanada’daki yakınlarını ziyaret etmek isteyenler için, Kanada’da mesleki olanakları gidip yerinde araştırmak ve Kanada’da işe başlamadan önce meslekleri ve geçim standartlarını görmeyi  düşünenler için, 6 aydan kısa süren dil eğitimleri için Kanada vizesine başvuruda bulunacak olanlar bu kategoride değerlendirilir.

Kanada da vatandaşlık almak için sabıka kaydınız olmamalı. Kanada, ülkesinde barındırdığı vatandaşların güvenliğine önem veriyor ve ilk şart, ülke sınırlarının güvenliğini tehlikeye atacak bir insan olmamanız. Sabıka kaydınız varsa dahi bunun yasal yollarla silinmiş olması gerekiyor. canada vatandaşlık şartlarına göre sağlık engeliniz bulunmamalı. Bir de KVGK’nın İngilizce veya Fransızca dil yeterliliği için oluşturduğu testten asgari ölçüde başarılı olmalısınız.

 • Çalışma vizesi: Çalışma vizeleri 4 yıl geçerlilik oranıyla verilir. Ancak her iş için gidecekler Kanada vizesi şartlarını sağlamış olmayacaklardır. Burada en önemli etken, Kanada ekonomisine büyük bir katkıda bulunup bulunmayacağınızdır.

Çalışma vizesine sahip olabilmeniz için, Kanada’da tercihen önemli konumda olan bir iş insanından teklif almanız gerekir. Teklif aldığınız işin sahasında, gerçekten diğer ülkelerden iş için  nüfus temin edilecek kadar size ihtiyaç duyulması gerekir. Ayrıca bu alandaki / sektördeki gerekliliği, sizi davet eden şirket, vize başvurusu sırasında yazılı yollarla mutlaka ispat etmelidir. Ayrıca seçtiğiniz meslek grubunun Kanada’da olmaması yahut yaygın olmaması durumlarında vize şansınız daha yüksektir. Yüksek eğitim gerektiren, üniversite araştırma görevlisi olmak, gıda, tarım, petrol gibi endüstrilerde, bilişimi kapsayan alanlarda çalışma yapmak durumlarında 2 yıl çalışanlar, Kanada vatandaşı olmak için, Kanada gocmenlik basvurusu için hak kazanırlar.

Yüksek eğitim gerektirmeyen, analitik meslek gruplarından olmayan daha genel meslekler içinse çalışma izniyle Kanada’ya yine vize başvurusu şartlarını karşıladıktan sonra gelebilirsiniz. İcra edeceğiniz meslek her ne olursa olsun, Kanada’ya adım atmak için, yeterli düzeyde İngilizce – Fransızca dillerinden en az birini bilmek zorundasınız. İngilizce bilmenizin yanında Fransızcanız da temel yeterlilikte olmalı çünkü ikinci ana ve resmi dil İngilizce ve Fransızca’dan oluşuyor.

 • Öğrenci vizesi: Bu haber gençleri sevindirecek. Kanada’dan size uluslararası öğrenci olarak gelme hakkı tanındıysa yalnızca öğrenim süresince değil, üniversiteyi bitirdikten sonra da Kanada’da kalma şansı elde edebilirsiniz. Yani öğreniminizi başarıyla Kanada’da tamamladıktan sonra Kanada’da göçmenlik başvurusunda bulunabilir, artık siz de Kanada vatandaşı olabilirsiniz. Eğitimden sonra göçmenlik başvurusu için geçerli Kanada  vatandaşlık şartları şunlar:
 1. İki yıl ve üzeri tam zamanlı yüksek öğrenim eğitimi ve eğitim sonunda başarıyla mezun olmuş olmak
 2. Eğitimden sonra çalışma vizesine başvurmak
 3. “Canadian Experience Class” türünde göçmenlik için bir yıl tam zamanlı çalışmış olmak
 4. Seçilecek eğitim kurumunun Kanada’da geçerli olması ve söz konusu seçilen kurumun en az iki yıl eğitim veren bir kurum olması
 • Göçmenlik sınıfları : Bunlar kendi içlerinde ayrılır. Birincisi “ Skilled Workers and Proffessionals” olarak geçen “Kalifiye İşçiler ve Profesyoneller” kategorisidir. Örneklendirecek olursak doktor, hemşire, mimar, mühendis, avukat, öğretim üyesi, yönetici, bilim insanı vb. meslek grupları bu kategoriyi oluşturan kişilerdir. Bir diğeri, “Canadian Experience Class ” adıyla belirtilen tecrübe sınıfıdır. Kanada vatandaşlığı almak için işinizi kolaylaştırır.

İki farklı türde, bu kategoriden göçmenlik elde edebilirsiniz. Bunlardan birinci yol; Kanada’ya çalışmak için vize almaya hak kazanıp Kanada’ya gittikten sonra iki yıl çalışmanızdır. Çalıştığınız yer part time değil tam zamanlı olmalıdır. İki yıl bu koşullarla çalıştığınız takdirde göçmenlik şartlarını yerine getirmiş olursunuz. Diğer yöntem ise uluslararası öğrenci konumunda Kanada’ya gidip, Kanada eyaletlerinde geçerliliği olan bir eğitim kurumundan en az iki yıl eğitimle mezun olup Kanada sınırları içinde bir yıl, yine tam zamanlı bir şekilde çalışmak. Bu iki farklı yolu izleyerek Kanada ya yerleşme şartlarını yerine getirmiş, Kanada göçmenliği için hak kazanmış olursunuz. Ancak ön koşul olarak Kanada’ya gitmek için elbette bir vizeniz olmalı. İzlemeniz gereken ilk yöntem, Kanada vizesi için gerekli şartları taşıyıp taşımadığınızı belirlemek ve vize almak olmalı. Bu yöntemlerle ve amaçlarla Kanada’ya gidişiniz, göçmenlik hakkını elde etme sürecinizi hızlandıracak, Kanada’da kalmak için ayrıcalıklar elde etmenizi sağlayacaktır.

 • Ticari yollarla Göçmenlik: Yatırımcıysanız veya girişimciyseniz, kendinize ait bir şirket varsa bu sınıftan göçmenlik hakkı elde edebilirsiniz. Önemli not: Bu kategoriden alımlar şimdilik durduruldu.
 • Göçmenliğe Adaylık Sertifikası: Bu işlem bölgesel eyaletlerde yapılır.Federal bir sistemi olan Kanada, ihtiyaç halinde bazı meslek gruplarını teşvik amaçlı, bölge ekonomisini canlandırmak niyetliyle sertifika vermektedir. Bu kategoride en başarılı eyalet, Kanada’nın Batı Kanada bölgesinde bulunan “Saskatchewan Eyaleti”dir.
 • Nitelikli Meslek Grupları: Nitelik gerektiren özel mesleğe sahip kimseler bu yetenekleriyle göçmenlik elde edebilirler.
 • Sponsorluk: Bu Kanada’da hali hazırda yaşayan, ailesinden birinin Kanada’ya gelmesi içindir. Eğer ailedeki bu bireyin, yanına gelecek aile üyesini geçindirebilecek, ona A’dan Z’ye sponsor olabilecek gücü varsa bu aile üyesi Kanada’ya göçmen olma hakkı kazanabilir. Aynı şekilde eşlerden Kanada’da yaşayan taraf, eşine aynı şekilde tüm ihtiyaçlarını giderip geçinebilmesi için sponsor olacaksa aday olan üye, kişinin İngilizce ve Fransızca dillerinden en az birini temel düzeyde bilmesi şartıyla gelebilir. Öte yandan anne- baba ve yakın sponsorluğuyla Kanada vatandaşlığı edinme konusunda son zamanlarda geçici bir askıya alma söz konusudur. Kardeş ve uzaktan akraba sponsorluğuyla gelmek ise tartışmalı bir konudur ve bu konuda istisnalar vardır.

Diğer ek bilgiler: Öğrenciyseniz vatandaşlık almak için Ontario Eyaleti’ni tercih etmenizi öneririz çünkü Ontario Eyaleti, kendi eyaleti sınırları içinde doktora ve yüksek lisans düzeyinde eğitimini tamamlayanlara iş bulmuş olma ve bir yıl çalışma şartı koymadan göçmenliğe başvuru hakkı tanımaktadır.

Federal Kanada eyaletleri, bölgenin istihdam ihtiyacını karşılamak amacıyla yabancı ülkelerden yabancı işçi çalıştırmaktadır. Kanada’daki eyaletler bu faaliyeti, “Düşük Kalifiye ve İşgücü Pilot Projesi” adı altında sürdürmektedir.

Kanada Vatandaşlık Şartları Nelerdir, Kanada Vatandaşlığı 3 – kanada vatandaslik sartlari nelerdir 2

Kanada Vatandaşlığı Kaç Para

Kanada göçmenlik başvuru şartlarına göre Kanada vatandaşlık konusunda sizden Kanada başvurunuz için “citizenship” adıyla bilinen vatandaşlık ücreti almaktadır. Kanada vatandaşlığı için gereken bu bedeli çevrimiçi olarak ödeyebiliyor ve anında makbuz görüntüleyebiliyorsunuz. Kanada vatandaşlığı almak için ödeyeceğiniz tüm vatandaşlık ücretleri yalnızca dolar cinsinden kabul edilmektedir. Kanada göçmenliği ücretleri şu şekildedir:

Yetişkin işlem ücreti : 530$ + Vatandaşlık ücreti: 100$

18 yaş altı: $630.00   + işlem ücreti: 100$

Kanadalı bir ebeveynden doğan vatansız yetişkin (18 ve üstü): $100.00 + vatandaşlık ücreti: 100$

Vatandaşlık Belgesi: $100.00

Vatandaşlık Kaydı Arama: 75,00$

Vatandaşlıktan  Vazgeçme: 75,00$

Vatandaşlığını Devam Ettirme (18 yaş ve üzeri ): $100.00

Vatandaşlığı Devam Ettirme (18 yaş altı): 530,00$

Eksik/ Kısmi Ödemeler: $100.00 ( Yetişkin ve ergin olmayan kişiler için ve zaten 400 dolar ödediyseniz)

Vatandaşlığı Devam Ettirme İçin Kısmi Ödemeler : (18 ve üzeri ve zaten 300 dolar ödediyseniz ) 230,00$

Kanada Vatandaşlığı Nasıl Alınır

canada vatandaşlık için Kanada vatandaşı olmak için Kanada Konsolosluğu’na müracaat etmeniz gerekir. Kanadaya vatandaşlık başvurusu için gerekli olan evraklar başvurduğunuz konsolosluk tarafından size bildirilir. Kanada Federal Hükümeti her ülkeden aynı evrak istemiyor. Her ülkenin vatandaşından o ülkenin şartları üzerinden farklı belgeler isteyebiliyor. Bunun için evraklar, Kanada başvuru şartları açısından standart değil. Randevu almak içinse vize merkezleriyle iletişim kurmanız bekleniyor.

Kanada’da göçmenlik için beş türde başvuru yapılmaktadır. Oturum izni almak için bu beş kategoriden birine uymanız istenir. Kanada vatandaşı olunduğunda beş yıl içinde 2 yıl boyunca Kanada’dan başka ülkelere gitmeme zorunluluğu vardır.

Kanada Vatandaşlık Başvuru

Kanada göçmenliği için Kanada oturum izni puanlamasını tamamlıyor olmanız gerekiyor. Gerekli şartların hazır olması için göçmenlik testini geçmelisiniz. Buna göre yüksek okul mezunu olmak, 21-44 yaş aralığında olmak, İngilizce ve Fransızca bilmek bu test için puan toplamanıza katkı sağlar.

Kanada Göçmenlik Başvurusu

Kanada Başvurunuz tamamlandı, Kanada ya yerleşme şartlarını karşıladınızve Kanada’ya gittiniz; yapmanız gerekenler bitmedi. Kanada’ya yerleştikten sonra Kanada’da göçmenlik durumunu sürdürebilmeniz, Kanada vatandaşlık hakkınızı kaybetmemeniz için bazı şartları karşılamanız ve sürdürmeniz önemli. İşte Kanada ya yerleşme şartları:

 1. Son beş yıl içinde iki yıl Kanada’dan çıkmamak
 2. Gelir vergi ibrazında bulunmak
 3. 18 yaşından büyükler için ve 54 yaşını doldurmamış olanlar için dil becerisini belgelemiş olmak (İngilizce ve Fransızca)
 4. Kanada hakkında bilgi sahibi olmak ( Kanada’daki kurallar, hak ve sorumluluklar, Kanada tarihi, genel coğrafyası, yönetim şekli ve yapısı, yasa ve tüzükler, Kanada için genel simge ve semboller

Kanada Göçmenlik Şartları

canada vatandaşlık için Kanada vatandaşlık başvurusu şartlarını karşılıyor musunuz? Kanada vatandaşı olmak için 20 sorudan oluşan “Vatandaşlık Testi”ne girmeniz şart koşuluyor. Bu sınavda yirmi sorunun en az 15 tanesini karşılıyor, doğru yanıt veriyor olmanız lazım.

Nasıl Kanada Vatandaşı Olunur

Kanada da vatandaşlık almak için Kanada Konsolosluğu ile görüşürsünüz. Size gerekli evrakları Kanada Konsolosluğu tarafından size söylenir veya önceden vize işlem merkezlerinden öğrenebilirsiniz. Eğitimli olmanız, çalışma iznine sahip olmanız, sağlık sigortanızın olması, Kanada Kanunları’ nın izlediği politikaya göre korunmaya muhtaç olmanız, vergi verecek olmanız gibi bazı nitelikler, Kanada başvuru şartlarını karşılayıp Kanada vatandaşı olmak için yeterli sebep oluşturmada size avantajlar sağlayacaktır.

Kanada Vatandaşı Olmak İçin Gerekenler

Kanada’da göçmenlik: Kanada vatandaşı olabilmek için Kanada hakkında o ülkede yaşayabilecek kadar genel kültür bilgisine sahip olmanız, banka hesabınızda o ülkede geçinebileceğiniz kadar para olması ve bunu belgelerle Kanada hükümetine kanıtlamanız, Kanada vatandaşlık testi için puan toplayabilmeniz, İngilizce ve Fransızca dillerinden en az birini, tercihen ikisini de yeterli düzeyde bilmeniz ve dil becerinizi bir sertifikayla belgelendirmeniz, o ülkenin kanunlarından ve o ülkede geçerli hak ve vatandaş sorumluluklarından haberdar olmanız, sağlık sigortanızın olması, engel teşkil edecek sağlık sorununuzun olmaması, Kanada göçmenliği yerleşim izni için yeterli bir gerekçenizin ve amacınızın olması gerekiyor.

Eğer Kanada’da yüksek lisans ve doktora yaparsanız sonucunda 1 yıl ve 2 yıl Kanada’da tam zamanlı çalışırsanız Kanada vatandaşlığı almak sizin için kolaydır.

Kanada Yerleşme Şartları

canada vatandaslik Kanada’da arsanız varsa belirli durumları karşılamak kaydıyla göçmenlik şartlarını yerine getirmiş olursunuz. Kanada’da vatandaşlık kazanmanız sonsuz bir durum değildir. Gerekli şartları sürdürmezseniz Kanada vatandaşlığınız sona erecektir. Üstelik sistematik bir şekilde Kanada’da vatandaş olmak ve Kanada’da vatandaş olmayı sürdürebilmek için vatandaşlık ücreti vermeniz gerekiyor.

Kanada Da Göçmen Olmak

Kanada, göçmenler için tüm dünyaya örnek olması gereken bir politika izliyor. Kanada vatandaşlık için şartlar yerine getirildiğinde, Kanada’da bir göçmen olarak ötekileştirmeye uğramadan yaşanabiliyor. Kanada’da vatandaşlık elde edenler, güvenli bir şekilde yaşamlarını sürdürebiliyor.

 Kanada Göçmenlik Yeterlilik Testi

Kanada vatandaşı olmak için çeşitli niteliklere sahip olmanız lazım. Bunlardan en önemlisi dil becerisine sahip olmak. Kanada, Kanada vatandaşlık başvurusu şartlarının sağlanması için 20 soruluk bir dil beceri sınavı yapıyor. Bu yirmi sorudan en az on beş tanesine doğru yanıt vermeniz bekleniyor. Kanada göçmenliği için İngilizce ve Fransızca biliyor olmak önemli çünkü Kanada’da İtalyanca, İspanyolca, Çincenin yanı sıra kullanılan iki resmi dil İngilizce ve Fransızca.

 Kanada İltica Şartları

Kanada, göçmenlik başvurularının yanı sıra, zor durumda olan dünya vatandaşları için de elini taşın altına koyarak ülkesindeki bazı koşullardan dolayı barınamayanlara ev sahipliği yapıyor.Kanada, insan hakları ve hayvan hakları hususunda oldukça duyarlı eylemlerde bulunuyor. Kanada, geçtiğimiz zamanlarda Suriyeli mültecileri misafir ettiği için Türkiye’ye de teşekkürlerini iletmişti.Zor durumda yaşayan insanlar başvuru yaparak Kanada göçmenliği elde edebiliyor. Kanada, Suriye’de zor zamanlar geçiren 25 binden fazla mülteciyi bünyesine kabul etti. Ülkelerinde belirli bir yaşam standardının altında yaşayan, savaş gibi ciddi durumlarla mücadele eden insanlar mahkeme şartı aranmaksızın Kanada ya gocmenlik basvurusu yapıyor. Bu durum “hızlandırılmış iltica başvurusu” olarak adlandırılıyor.

İltica ile ülkede barınmak isteyenler, elbette en başta vize almak durumunda. Kanada vizesi onaylanan vatandaşlar, göçmenlik ofisine giderek iltica için başvuruda bulunabiliyor.

Kanada Doğum Vatandaşlık

Kanada’da doğan herkes Kanada vatandaşı kabul edilir. Bu yasa “Kanada Vatandaşlık Yasası” olarak geçer ve 1977’den sonra yürürlüğe girmiştir. Kanada’da doğarak bu yoldan vatandaşlık edinenlerin eğitim ve sağlık giderleri, Kanada tarafından sağlanıyor.

Türklere Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler

Malta, Portekiz, Dominik ve diğer Karayip ülkeleri kolay vatandaşlık veriyor.

Vatandaslik Basvurum Ne Asamada

vatan.nvi.gov.tr’den vatandaşlık başvurunuzu sorgulayabilirsiniz.

Başka Ülke Vatandaşı Olmak

bir ülkenin vatandaşı nasıl olunur ? Başka bir ülkenin vatandaşı olmayı düşünüyorsanız o ülkenin kültürüne, diline, günlük yaşantı ve değerlerine aşine olmanız o ülke vatandaşlığına uyum sürecinde size yardımcı olacaktır. Ayrıca vatandaşlık alma şartları ve vatandaşlık şartları konusunda aklınızda sorular varsa vatandaşlık başvurusu nasıl yapılır sorusunu sormadan önce önce “ ben gideceğim ülkede yaşayabilir miyim? Uyum sağlar mıyım?” Sorusunu sormalısınız. Vatandaşlık başvurusunda bulunacağınız ülkeyi önceden ziyaret etmeniz, kafanızdaki bu soruları cevaplamanıza yardımcı olacaktır.

Ücretsiz Vatandaşlık Veren Ülkeler

En uygun fiyatlarla vatandaşlık veren ülke Macaristan’dır. Bunun dışında ev almanız koşuluyla oturum izni alan ülkeler de mevcuttur.

En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler

Karayip ülkeleri kolay vatandaşlık vermektedir. Kolay vatandaşlık veren ülkelerin başında Dominik, Malta, Portekiz, Kıbrıs, Bulgaristan, Macaristan gelir.

İltica Eden Vatandaşlıktan Çıkar Mı

İltica süreçleri gizlidir ve ülke yetkililerinin bu ilticadan haberi olmamaktadır. İltica doğal bir haktır ve yaşadığınız ülkenin devleti tarafından engellenmesi mümkün değildir. Bu yüzden İltica hakkına başvurmanız, iltica hakkı elde etmeniz durumunda vatandaşlıktan çıkarılmayacaksınız. Ayrıca çoğu ülke, çifte vatandaşlığı kabul etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×