Hırvatistan Vize Evrakları: Yeni Liste [2022] - Eraytur
Hırvatistan Vizesi

Hırvatistan Vize Evrakları: Yeni Liste [2022]

Hırvatistan’a kültürel gezi, turistik ve tatil amaçlı gidecek kişilerle, iş yatırımı ve iş toplantısı için gidecek iş insanları Hırvatistan ya da Schengen vizesi olmadan ülkeye giriş yapamazlar. Umumi pasaport sahipleri 90 günden az seyahatleri için Hırvatistan Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğunun istediği Hırvatistan Vize Evrakları denilen belgeleri hazırlayarak hizmet yüklenici vize başvuru merkezlerine başvurmalıdır. Turistik vizeler ve ticari vizeler Schengen C tipi vize kategorisindedir, 6 ay içerisinde 90 gün seyahat imkanı tanır. C tipi vizeler tek girişli, çift girişli ve çok girişli olarak düzenlenir. Hırvatistan C tipi vizeler için 5 yıllın bir vize süresi belirlemiştir.

 

Hırvatistan Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

Hırvatistan vize türlerine ve seyahat amaçlarına göre değişik vize belgeleri istemektedir. Başvurulan vize türü ne olursa olsun Hırvatistan Vize Evrakları dosyasında hazırlanması gereken genel belgeler bulunur.

Bu ortak belgeleri her vize başvurusunda bulunan kişi vermek durumundadır. Ortak belgeler tamamlandıktan sonra kişiler mesleki durumlarına ve seyahat amaçlarına göre ek belgeler hazırlar. Tüm belgeler tamamlandıktan ve vize ücreti ödendikten sonra vize başvuru işlemleri başlamış olur.

Hırvatistan Vize Türleri İçin İstenen Ortak Belgeler

Hırvatistan turistik vize, aile ziyareti vizesi, ticari vize ve kültürel organizasyon, sporcu vizeleri, transit geçiş vizeleri kısa süreli vizeler olarak adlandırılır. Kısa süreli vizeler için verilmesi gereken Hırvatistan Vize Evrakları şunlardır:

 • Vize başvuru formu- Başvuru formu Hırvatistan Dışişleri Bakanlığı’nın Web sitesi üzerinden online doldurulur, Hırvatça, Rusça, İngilizce dillerinde hazırlanmıştır. Eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır.
 • Vize dilekçesi- Vize talep dilekçesi seyahatin amacını ve istenen vize türünü içerir. Hırvatça ve İngilizce yazılmalıdır. Seyahat masraflarını ödeme yöntemi belirtilmelidir.
 • Pasaport ve fotokopileri- Geçerli pasaport dönüş tarihinden 3 ay sonra geçerlilik süresi dolmalıdır. Renkli sayfa fotokopileri çekilmelidir. Eski pasaportların ve vizelerin de fotokopileri istenir.
 • Kimlik belgeleri- Nüfus kimlik kartlarının fotokopileri, meslek görev kartlarının fotokopileri ve öğrenci, emekli, çiftçi belgelerinin fotokopileri verilmelidir.
 • Nüfus kaydı- İnternetten e-devlet üzerinden alınabilen vukuatlı nüfus kayıt örneği aile kişilerinin bilgilerini ve ikametgah bilgilerini içermelidir.
 • Biometrik fotoğraf- Arka fonu beyaz, 35mmx45mm boyutlarında iki biometrik fotoğraf Hırvatistan Vize Evrakları dosyasında bulunmalıdır.
 • Sağlık sigortası- Vize merkezlerinde düzenlenebilen sağlık sigortası 30.000 Euro tutarında olmalıdır.
 • Konaklama ve ulaşım rezerveleri- Konfirme uçuş bilgileri ve otel rezervasyonları verilmelidir.
 • Finansal durumu gösteren belgeler- Son 3 aylık banka hesaplarının özetleri banka resmi onaylı olmalıdır. Maaş bordroları ve diğer gelirler belirtilmelidir.
 • Mesleki durumu gösteren belgeler- Kamu görevlileri, firma çalışanları ve işverenler, çiftçiler, emekliler mesleki bilgilerini içeren belgeleri vermek zorundadır.

Hırvatistan Turistik Vize İşveren Evrakları

Hırvatistan seyahatinde bulunacak işverenler Hırvatistan Vize Evrakları dışında şu belgeleri sunarlar:

 • 4B hizmet dökümü- E-devlet sitesinden alınan 4B hizmet dökümü
 • Şirketin banka hesap özeti- Sahibi olunan şirketin 3 aylık banka hesap hareketleri. İmzalı ve kaşeli
 • Vize talep dilekçesi- Antetli şirket kağıdına yazılmış seyahatin planlarını ve ayrıntılarını belirten, Hırvatistan’a giriş çıkış tarihlerinin olduğu vize talep dilekçesi
 • Şirket belgeleri- Güncel şirket belgeleri, faaliyet, vergi levhası, oda kaydı belgeleri, imza sirküleri, Ticari sicil gazete

Hırvatistan Turistik Vize Kamu Evrakları

Hırvatistan’a turistik gezi amaçlı gidecek devlet memurları Hırvatistan Vize Evrakları ortak belgelerin yanında bazı belgeler hazırlarlar:

 • Davetiye- Hırvatistan belediyesinden onaylı, davet eden kişinin kişisel ve mali bilgilerinin olduğu, kimlik ve pasaportunun fotokopileri ile birlikte
 • İzin belgesi- E-imzalı ya da mühürlü, imzalı resmi izin belgesi
 • Çalışma belgesi- Devlet memurunun çalışma belgesi resmi mühürlü, imzalı
 • Görev kimliği- Görev kimlik kartının renkli önlü arkalı fotokopisi

Maaş bilgisi- 3 aylık onaylı maaş bordroları

Hırvatistan Turistik Vize Çalışan Evrakları

Hırvatistan kısa süreli turistik vize almak isteyen şirket çalışanları ortak belgeler dışında Hırvatistan Vize Evrakları dosyasında şu belgeleri bulundururlar:

 • Güncel şirket bilgileri- Şirketin vergi levhası, güncel faaliyet belgesi, imza sirküleri, oda kaydı gibi şirket belgeleri
 • Vize talep dilekçesi- Şirketin resmi kağıdına yazılmış seyahat amacını ve planını belirten vize talep dilekçesi
 • SGK belgeleri- 4A hizmet dökümü, işe giriş tarihini gösteren belge
 • Maaş dokümanı- Maaş bordroları yetkilinin imzası ve kaşesi ile birlikte
 • Şirket yazısı- Çalışanın yetkileri ve görevini belirten şirket resmi yazısı
 • Görev belgesi- Çalışanın görev kimliğinin renkli fotokopisi

Hırvatistan Turistik Vize Emekli Evrakları

Kısa süreli gezi amaçlı Hırvatistan’a gitmek isteyen emekli kişiler Hırvatistan Vize Evrakları genel belgeler dışında şu belgeleri vermek durumundadır.

 • Emekli maaş bordrosu- Emekli aylığının alındığı bankadan onaylı maaş bordrosu
 • Emekli kart fotokopisi- Emekli kartının renkli fotokopisi
 • Emekli tescil belgesi- SGK e-devlet sayfasından alınan emekli tescil bildirimi

Hırvatistan Ticari Vize İşveren Evrakları

Hırvatistan’da iş yatırımı yapmak isteyen, ticari alışveriş için iş toplantısında bulunmak üzere ticari vize talebinde bulunan iş insanları ortak belgeler dışında Hırvatistan Vize Evrakları verirler:

 • Ticari davetiye- Hırvatistan şirketinin antetli kağıdına yazılmış kaşeli ve imzalı ticari davetiyenin orijinali veya mail belgesi
 • Şirket evrakları- Son 1 ay içindeki faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, oda kaydı
 • Vize talep dilekçesi- Şirketin antetli kağıdına ticari seyahat planını içeren imzalı ve kaşeli vize talep dilekçesi
 • SGK 4B dökümü- E-devlet üzerinden alınan hizmet ve tescil dökümü
 • Şirket banka bilgileri- Şirketin son 3 aylık banka hesap hareketlerinin gösterildiği imzalı ve kaşeli banka dökümü
 • Hırvatistan Ticari Vize Garanti mektubu- Tüzel kişi tarafından düzenlenmiş olup belgenin aslı sunulmalıdır Garantör – Hırvatistan’daki tüzel kişi – Hırvatistan’daki şirketin yetkili kişisi tarafından imzalı ve mühürlü resmi belge verilmelidir. Hırvatistan Ticari Vize Garanti Mektubu ile beraber garantörün gelir evrakları (BON 1 veya BON 2 Formu, veya Ticaret Mahkemesi  onaylı gelir belgeleri).
 • Fuar bilgileri- Fuara katılan işyeri sahipleri fuar biletleri ve diğer bilgileri vermek gereklidir.

Hırvatistan Ticari Vize Çalışan Evrakları

Hırvatistan’da görevli olarak bir iş seyahatinde bulunacak firma çalışanları Hırvatistan Vize Evrakları dosyasında ek olarak bazı belgeler bulundururlar:

 • Ticari davetiye- Şirket antetli kağıdına yazılmış Hırvatistan’daki şirketin yetkilisi tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş davetiye
 • Garanti mektubu- Tüzel kişi tarafından yazılmış olup orijinal olarak sunulmalıdır Garantör – Hırvatistan’daki tüzel kişi – yetkili kişi tarafından imzalı ve mühürlü resmi belge sunmalıdır. Garanti Mektubu ile birlikte garantöre ait gelir evrakları (BON 1 ya da BON 2 Formu, ya da Ticaret Mahkemesi tarafından onaylı gelir evrakları).
 • Şirket yazısı- Çalışanın görev ve yetkilerini belirten antetli şirket yazısı.
 • Maaş bilgileri- Son 3 aylık maaş bordrosunun onaylı hali.
 • Şirket banka bilgileri- Şirketin son 3 aylık banka hesap hareketlerinin dökümü. Bankaca imzalı ve kaşeli olmalıdır.
 • Organizasyon bilgileri- Hırvatistan’da iştirak edilecek fuar ve organizasyonları hakkında belgeler.

Hırvatistan Vizesi Önemli Notlar 2022

Hırvatistan Vize Talep Ediyor Mu?

Hırvatistan ülkesine gerçekleştirilecek kısa süreli seyahatler adına yapılan vize başvuruları, yetkililer tarafından vize başvuru işlemlerini yürütmek adına vize başvuru merkezleri ya da firmaları yetkilendirilmiştir. Vize ücreti ise 60 Euro’dur.

Vize merkezleri, Hırvatistan vizesi işlemleri adına uzman kadroları ile kişiye profesyonelce hizmet sağlamaktadır. Hırvatistan vize merkezleri, kişinin başvuru sürecinin profesyonelce ele alır ve beraberinde ihtiyacı olan vizeyi alması konusunda da ayrıca yardımcı olmaktadır. Vize merkezinin, Hırvatistan vize bölümleri, deneyim sahibi ve uzman kadrosu ile kişinin vize başvuru dosyasını sonuca odaklı bir şekilde hazırlamak adına danışmanlık hizmeti vermektedir. Gerekli merciiler tarafından belirtmiş olan Hırvatistan vizesinin evrak listesi ve Hırvatistan ülkesinin vizesine ait tüm güncel bilgiler gerekli ve güvenilir sitelerden temin edilebilmektedir. Hırvatistan vizesine ait tüm soruların ve cevap alınabilecek en doğru adresler, vize merkezlerinin internet siteleridir.

Hırvatistan vizesi Hırvatistan’a 180 günlük bir süre zarfının içerisinde 90 gün bazını aşmayacak bir şekilde seyahat durumları adına yetkililer tarafından verilmiş olarak bir izin belgesidir.

Umumi bir pasaporta sahip bireyler vize uygulamasından geçmek zorundalardır. Bunun yanı sıra özel bir sebep ile özel bir pasaporta sahip olan bireyler ise 90 günü aşmayacak seyahatleri için taraflarca herhangi bir vize işlemine tabi tutulmamaktadır.

Hırvatistan vizesi, kısa süreli bir C tipi vizesidir. Schengen vizesi kesinlikle değildir. Hırvatistan ülkesini 180 gün içerisinde mevcut olan 90 günlük süre bazını aşmayacak şekilde kişi, rahatça konaklama yapabilmektedir. Hırvatistan vizesi ülke içerisine tek girişli ya da çok girişli olarak sunulabilmektedir. Turistik, aile ve arkadaş ziyareti, ticari ve iş gezisi nedenleri ile Hırvatistan vizesi alabilmek mümkündür. Vizenin geçerlilik süresi ise vize türüne göre değişkenlik göstermektedir. Bunun yanı sıra 5 yıldan daha fazla süre ile verilmemektedir.

Hırvatistan Vize Başvurusu

Hırvatistan vize başvurusu, Hırvatistan ülkesine planlanmış olup seyahatin bitim tarihinden en az 3 ay öncesinden Türkiye sınırları içerisindeki yetkili konsolosluğa yapılmış olması gerekmektedir. Bu kurum mercileri tarafından yetki sahibi olunmuş vize başvuru merkezleri ya da firmaları, Hırvatistan ülkesi için vize evraklarını kabul etmektedir ve bununla beraber kişinin başvuru yapmış olduğu vize ise büyükelçilik ya da başkonsolosluk tarafından olumlu ya da olumsuz bir karara tabi tutulmaktadır.

Hırvatistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hırvatistan vizesi adına yetkili taraflarca istenilen evrak ve belgeler;

 • Başvuru Formu: Hırvatistan ülkesinin başvuru formu, resmi internet sitesinde online olarak doldurulmaktadır. Reşit olmayan kişiler için ise başvuru formu, ailesi ya da yasal vasisi tarafından imzalanmalıdır.
 • Pasaport: Hırvatistan’a ait seyahat planının dönüş tarihinden itibaren 90 gün daha geçerliliği bulunan ve 10 yıldan daha eski olmayan bir pasaport şarttır.
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Avrupa ülkelerinde ya da tüm dünya ülkelerinde geçerliliği mevcut olan, 30.000 Euro’luk bir teminat tutarının bulunması gerekmektedir.
 • Finansal Durumu: Başvuruda bulunan kişinin son 3 ayını gösterecek bir banka hesap döküm belgesi imzalı ve kaşeli bir şekilde (banka tarafından) dosya içerisine eklenmelidir. Ayrıca masrafları ne şekilde ve nereden temin edebileceğine dair, banka hesap bakiyesinin içerisinde de bu konuda hakkında belirli bir miktar paranın olması da gerekmektedir. Aksi takdirde başvuru değerlendirmesinde olumsuzluklar meydana gelebilmektedir.
 • Öğrenciler: Öğrenci belgesinin dosya içerisine eklemelidir.
 • Emekliler: Emekli belgesi.

Hırvatistan Vize Ücreti

Vize Türleri Vize Harç Ücreti
Turistik Vizesi 80 Euro 
Ticari Vize 80 Euro 
Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi 80 Euro 
Kültürel-Sportif-Eğitim Amaçlı Vize 80 Euro 
Hırvatistan vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/hirvatistan-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×