Çin Vizesi: Başvuru Süreci Ve Gerekenler - Eraytur
Çin Vizesi

Çin Vizesi: Başvuru Süreci Ve Gerekenler

 

Çin Halk Cumhuriyeti’ne girebilmeniz için almanız gereken vize türleri, gerekli evraklar ve daha fazlası makalemizde!

Kimler Vize Başvurusunda Bulunmalı?

Çin vizesi almak zor mu sorularıyla karşı karşıya geldiğimiz bugünlerde sizlere yardımcı olacağız.

Çin Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

Umumi (bordo) pasaportu bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gerçekleştirmeyi planladıkları seyahatin türüne ve zamanına göre vize başvurusu yapmak ile yükümlüdür.

İstisna olarak yalnızca Hong Kong veya Makau’ya seyahat edecekseniz vize almanız gerekmektedir fakat bu şehirlerden Çin içerisinde herhangi bir yere geçiş yapmanıza müsaade edilmemektedir.

Bu şehirler haricinde ülke içinde de bulunmanız gerekiyorsa Türkiye’de gerekli vize işlemlerini tamamlamanız istenmektedir.

Eğer gerçekleştirmeyi planladığınız seyahat turistik amaçlı olacaksa bunun için grup halinde bir vize başvurusunda bulunmanız gereklidir. Bireysel yapılan turistik vize başvuruları kabul edilmemektedir. Bu grubun ise en az 5 kişiden oluşması şartı vardır.

Sahip olduğunuz pasaport türü hususi, diplomatik veya hizmet kategorisinde ise ülkeye giriş yapmak için vize almanız şart değildir. Fakat ülkeden en geç 30 gün içerisinde ayrılmanız gerekmektedir. 30 günden uzun kalacağınız ziyaretler için ziyaret içeriğinize uygun vize için başvuru yapmalısınız.

Çin’e Yönelik Vize için Nerelere Başvurulur?

İstanbul’da bulunan Başkonsolosluk ya da Ankara’daki Çin Büyükelçiliği, Çin’e planladığınız seyahatler için almak ile yükümlü olduğunuz vize işlemlerini değerlendirmektedir.

Başvurular da buralara yapılmaktadır. Konsolosluk tarafından görevlendiren danışmanlık merkezi aracılığıyla da iş ve işlemlerinizi daha hızlı ve yanlışsız tamamlama şansını elde edebilirsiniz.

Bir alttaki yazımızı okuyunca Çin vizesi almak konusunda tamamen bilgi sahibi olacaksınız.

Adım Adım Çin’e Yolculuk

Eskideki zorlu vize işlem süreçlerine nazaran Çin vizesi kolaylaştı diyebiliriz.

 1. Seyahat içeriğinize göre uygun olan vize türünüzü seçmelisiniz.
 2. Vizeniz için gerekli olan belgeleri hazırlayınız. Bazı belgeler için istenen özel koşulları (ıslak imza, barkod gibi) atlamamaya özen gösteriniz.
 3. Çin Halk Cumhuriyeti yetkilileri tarafından hazırlanmış olan online Çin vize başvurusu formunu doldurunuz. Bu formu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurmanız gerekmektedir. Diğer belgelerinizde yazanlar ile çelişen bilgiler olmaması ciddi önem teşkil etmektedir.
 4. Online başvuru formunu doldurduğunuzda sistem sizin için bir başvuru numarası atamaktadır. Bu başvuru numarası ile büyükelçilik veya konsolosluktan randevu talep etmelisiniz. Randevunuzu talep ederken sürecin sekteye uğramaması için evraklarınızı tamamladığınızdan emin olunuz.
 5. Sistemde mevcut biyometrik verileriniz yoksa alınan randevuya göre sizi vize merkezlerine davet edecekler ve parmak iziniz ile yüzünüzün dijital fotoğraflarının sisteme yükselmesi sağlanacaktır.
 6. Evraklarınızı ve biyometrik verilerinizi ülke içerisinde yetkili makamlara ulaştırınız.
 7. Tüm belgeler konsolosluğa teslim edildikten sonra vize başvuru işleminizin sonuçlanmasını bekleyiniz. Sonuçlanma süreci 5 gün ile 60 güne kadar sürebilmektedir.
 8. Başvurunuz olumlu sonuçlandıktan sonra valizinizi hazırlamaya başlayabilirsiniz!

Çin için Vize Çeşitleri

 • C Vizesi: Uluslararası seyahatleri sağlamak için gerekli olan ulaşım araçlarını kullanan bir mürettebat iseniz bu vize türünü almalısınız. Sizinle seyahat eden aile üyeleriniz mevcutsa onların da bu vizeyi alması uygun olmaktadır.
 • D Vizesi: Sürekli oturma izni talep edecekseniz D vizesi almalısınız. Çin oturma izni için gerekli başvuru ve işlemleri Çin’e girdikten sonra 30 gün içerisinde yapmanız gerekmektedir.
 • F Vizesi: Değişim, ziyaret veya araştırma gibi gerekçeler için yapmayı planladığınız seyahatler mevcutsa F vizesi başvurusunda bulununuz.
 • L Vizesi: Turizm amaçlı bir ziyaret gerçekleştirmeyi planlıyorsanız L vizesi başvurusu yapmalısınız. Bu başvurunuzun grup halinde olması gerektiğini unutmayınız. Çin turistik vize olarak değerlendirilebilir.
 • M Vizesi: Ticari maksatlı ülkeyi ziyaret etmek istiyorsanız M vizesi için başvuru yapmalısınız. Çin ticari vize şeklinde de bilinmektedir.
 • Q1 Vizesi: Çin aile birleşimi vizesi ve evlatlık durumlarında Q1 vizesi almalısınız. Ülkeye girdikten sonra 30 gün içerisinde ikamet başvurularınızı yapmanız gerekmektedir.
 • Q2 Vizesi: Çin’de oturma izni bulunan bir akrabanız varsa, Çin’de 180 günden daha az süre kalmak isteyen bir Çin vatandaşı veya bu kişilerin aile bireylerinden biriyseniz bu vize türüne başvurmalısınız. Bu vize türüne Çin aile ziyareti vizesi denir.
 • S1 Vizesi: Çalışmak ya da mesleki eğitim görmek için Çin’de 180 günden fazla bulunacaksanız S1 tipi vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.
 • S2 Vizesi: Çin’de çalışmak ya da mesleki eğitim görmek için 180 günden daha kısa süre bulunacak olan kişilerin aile bireylerinden biriyseniz S2 vizesi için başvurmalısınız.
 • X1 Vizesi: Çin’de 180 günden uzun sürecek bir eğitiminiz varsa X1 vizesi almalısınız.
 • X2 Vizesi: Çin’de 180 günden kısa sürecek bir eğitiminiz varsa X2 vizesi almalısınız.
 • Z Vizesi: Çin çalışma vizesi istiyorsanız Z vizesi başvurusu yapmalısınız.

Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Vize türünüze bağlı sizden farklı evraklar istenmektedir. Fakat yine de başvuru türünüz ne olursa olsun bazı standart evraklar mevcuttur. Çin vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Seyahatiniz süresince geçerliliğini koruyacak ve seyahatinizden sonra da en az 6 ay geçerli kalacak bir pasaportunuz olmalı.
 • 10 yıldan daha eski pasaportlar ise geçerli değildir. En az 2 adet boş sayfası bulunan bu pasaportunuzun üzerindeki fotoğrafınız da güncel görünüşünüzü yansıtmalıdır.
 • Kimlik: Türkiye Cumhuriyeti’nde geçerliliğini koruyan kimliğinizin ön ve arka yüzünün fotoğrafını dosyanızda bulundurmalısınız. Kimlik bilgileriniz ve pasaportunuzda yer alan bilgiler birbiri ile örtüşmelidir.
 • Fotoğraf: Çin vizesi fotoğraf ölçüsü 33 x 48 mm boyutlarda olmalıdır. Aynı zamanda arka fonu açık renkli, yüzünüzün net bir biçimde gözüktüğü, son 6 ay içerisinde çekilmiş iki adet fotoğrafı dosyanıza eklemelisiniz.
 • Dini gerekçeler ile kadınlar saçlarını ve boynunu kapatabilseler de yüzün kapatılmasına müsaade edilmemektedir.
 • Online Başvuru Formu: Çin Halk Cumhuriyeti’nin sitesinde yer alan ve sorular Çinli yetkililerce belirlenmiş olan bu formu eksiksiz bir biçimde doldurmalısınız. Yazdığınız bilgilerin doğru olması ve diğer evraklar ile çelişmemesi gerekmektedir.
 • Rezervasyon Evrakları: Seyahat için kullanacağınız ulaşım aracında adınıza ayırtılmış gidiş ve dönüş bileti ile ülkede konaklamayı planladığınız otelde kendinize ayırttığınız yeri belgeleyen rezervasyon evrakları kısa süreli seyahatler için alacağınız vize türleri için sizden istenmektedir.
 • Adli sicil kaydı

Vize türünüze göre istenen bazı başlıca evraklar ise aşağıda yer almaktadır.

 • Resmi bir heyet ile yolculuk yapacak bordo pasaport sahibi bir kişiyseniz Türkiye’den bir resmi notanız olmalı. Ayrıca Çin’deki yetkililerce adınıza gönderilmiş davet mektubu bulunmalıdır.
 • Grup halinde Çin turistik vize için başvuruda bulunacaksanız Çin’deki yetkili turizm kurumunca düzenlenen davet mektubunuz evraklarınız arasında yer almalıdır.
 • X1 ve X2 türü vize için kurum tarafından kabul edildiklerini kanıtlayan belgenin orijinali dosyada bulunmalıdır. Ayrıca her şeye Çin’deki yetkililere ödemeleri gereken bir tutar mevcuttur. Bu tutar yıldan yıla farklılık gösterse de en güncel fiyat 2500 dolardır.

Bu parayı ödediklerini kanıtlayan evraklar yetkililere teslim edilmelidir.

 • Çin aile birleşimi vizesi ya da mesleki eğitim ile ilgili gerçekleştirmeyi arzu ettiğiniz seyahatleriniz için başvuru dosyanızda evlilik cüzdanınız, doğum belgeniz, davet mektubunuz, davet edenin kimlik bilgilerinin yer aldığı evraklar, gidiş ve dönüşünüzü kapsayan seyahat ve konaklama rezervasyonlarınızı kanıtlayan bilet kopyaları bulunmalıdır.
 • Çin aile ziyareti vizesi için almanız gereken vize başvurusunda bir davet mektubunuz olması gerektiğine değinmiştik. Bu davet mektubunun Çin’deki yetkililere onaylatılması gereklidir.
 • Çalışanlar için hizmet dökümleri ve maaş bordroları ile işverenler için sahip oldukları kuruma ait evraklar da sizden talep edilmektedir.
Çin vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/cin-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Çin’e Alınacak Vize İçin Belirlenen Ücretler Nelerdir?

Çin vize ücreti yıllara göre değişiklik gösterse de en güncel vize ücretleri aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Bu tabloda Çin vizesi ne kadar sorusuna cevap bulabileceksiniz.

Vize Tipi Vize Ücreti
Tek Girişli (3 aylık) 58 Dolar
Çift Girişli (6 aylık) 87 Dolar
Çok Girişli (6aylık) 116 Dolar
Çok Girişli (1 yıllık) 195 Dolar
Çin vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/cin-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Çin Vizesi S.S.S.

 

Çin de nereye gidilir?
Çin’de gideceğiniz ve gezeceğiniz neredeyse sınırsız sayıda yer bulunmaktadır. Burada, Stone Forest, Batı Gölü ve Cennet Tapınağını ziyaret edebilirsiniz.
Çin gitmek için vize gerekli mi?
Evet, Çin’e seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahiplerinin ülke sınırlarına giriş yapmadan önce seyahat amaçlarına uygun olarak vize başvurusu yapmaları ve vize almaları zorunludur.
Çin neyi ile meşhur?
Çin, dünya üzerinde pek çok şey ile gündeme gelen bir ülke olmasına rağmen en çok mutfağı ve yemekleri ile meşhurdur.
Çin Nüfusu Nedir?
Çin dünyanın en yüksek nüfusuna sahip ülkeleri arasında yer almaktadır. Dünyanın en yükse nüfusu olarak 1. 407. 692. 960 nüfusu 2022 yılındaki son verilerek olarak sunulmuştur. Çin’den sonra en yüksek verilerin bulunduğu bir diğer ülke de Hindistan’dır.
Çin tarihi turistik yerleri nelerdir?
Çin tarihi ve mimari açıdan dünyanın en önemli ülkelerinden biridir. Burada Yasak Şehir, Yazlık Saray, Çin Seddi, Toprak Askerler Potala Sarayı gibi yapıların mutlaka görülmesi tavsiye edilir.
Çin turist kabul ediyor mu?
Çin bir süredir hali hazırda turist kabul etmektedir. Umuma Mahsus pasaport sahibi olanlar turist vizesini aldıktan sonra seyahate geçebilir. Diğerleri ise muafiyet hakkından faydalanabilir.
Çin turist vizesi nasıl alınır?
Çin’e yapacağınız kısa süreli turistik geziler için alınan turist vizelerinde öncelikle başvuru yapılmalı ve evraklar hazırlanmalıdır. Ayrıca vize harç bedelini yatırmayı unutmayın.
Çin vize başvurusu nasıl yapılır?
Çin vize başvurusunu F türü üzerinden bir diğer deyiş ile araştırma gerekçesi ile alacaksanız eğitime dair bilgilerinizi belgelere dayandırarak sunmalısınız.
Çin vize başvurusu nereye yapılır?
Çin’e vize almak istiyorsanız bu durumda konsoloslukları ziyaret etmeniz gerekmektedir. Öncesinde internetten başvuru yapabilirsiniz. Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Konsolosluğu bulunmaktadır. Çin vize başvurusunda bulunacak olan kişiler başvurularını Çin Konsoloslukları ya da Çin Büyükelçiliklerine gerçekleştirerek vizelerini alabilirler.
Çin vize istiyor mu?
Çin, Türk vatandaşlarının ülkeye giriş yapması için vize talep eder. Vize almak için başvuru formunu doldurmanız, Çin konsolosluğundan randevu almanız gerekir. Randevu tarihinde gerekli belgeleri teslim ederek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
Çin vize işlemleri ne kadar sürer?
Çin vizesi için başvuruda bulunan kişilerin vize başvurularının sonuçlanma süresi yaklaşık olarak 7 iş günü şeklinde belirtilmiştir. Ancak yoğunluklar nedeniyle bu sürede uzama söz konusu olabilir. Çin vize işlemleri randevu alma, evrakları hazırlama ve vize sonucunu bekleme gibi durumlardan dolayı ortalama 1 ay sürmektedir. Bu nedenle seyahat tarihinden 2 ay öncesinde başvuru yapabilirsiniz.
Çin vize veriyor mu?
Evet, bu ülkeye yapılacak olan seyahatler için Türk vatandaşların vize alması zorunludur. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahiplerinin kısa süreli seyahatler dahilinde vize almalarına gerek bulunmamaktadır. Çin vize vermeye devam etmektedir. Başvuru yapacağınız vize türüne göre doldurmanız gereken başvuru formu değişim arz edebilmektedir. Evet, bu ülkeye yapılacak olan seyahatler kapsamında Türk vatandaşlar için vize uygulaması bulunmaktadır. Bu yüzden seyahatten önce mutlaka vize almak zorundasınız. Çin, 2022 yılında pandemi sebebi ile vize işlemlerini durdurmuştu. 2022 yılında Çin vize vermeye başlamıştır. Vize başvurusu yapmak için Çin konsolosluğuna müracaat edebilirsiniz.
Çin vizesi almak zor mu?
Hayır, sizlerden talep edilen vize başvuru evrakları ve vize şartları yerine getirildiği takdirde bu ülkeden vize alma konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Çin vizesi almak için sağlanması gereken belirli şartlar vardır. Vize başvurusu yapacak kişiler, başvuru formunu dikkatli bir şekilde doldurmalı, vize talep dilekçesinde seyahat amacını net bir şekilde ifade etmelidir. Gereken şartlara uyulması halinde Çin vizesi almak zor değildir.
Çin vizesi var mı?
Bordo pasaport sahipleri seyahat amacına uygun olarak Çin vizelerine müracaat etmelidir.
Çine Vize nasıl alınır?
Çin vize almak için öncelikle seyahat amacına uygun bir vize türü için başvuruda bulunmalısınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×