Avustralya Vize Başvuru Nasıl Yapılır? - Eraytur
Avustralya Vizesi

Avustralya Vize Başvuru Nasıl Yapılır?

Avustralya vizesi alabilmek için başvuru yapmak gerekir. Başvurular iki aşamalı olarak gerçekleşir. Birincisi, online başvuru sürecidir.

Online başvuru sırasında, online başvuru formunu eksiksiz ve doğru doldurmak gerekir. Online başvuru formunda kişisel bilgiler, ülkeye gelme nedeni ve vize çeşidi bilgiler istenir. Formu doldururken İngilizce dili kullanılmalıdır. Ayrıca cümleler açıklayıcı olmalıdır.

Online başvuru sırasında dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, vize çeşidinin doğru belirlenmiş olmalıdır. Örneğin; ülkeye turistik açıdan gelmek isteyen birinin Avustralya eğitim vizesini seçmesi, başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Avustralya vize başvurularının reddedilme nedenlerinin başında vize çeşidinin yanlış belirlenmesi gelmektedir.

Online başvuru formu doldurulduktan sonra istenilen belgeler, sisteme yüklenmelidir ve ardından istenilen ücret ödenmelidir. Avustralya vize çeşitlerinin biyometrik işlem kaydı 74 TL, vize harç ücreti AUD’dır. Ancak uzun süreli öğrenci vizesinde vize harç ücreti, 575 AUD’dır. Kısa süre içerisinde başvurunun onaylanıp onaylanmadığına dair Avustralya Vize Merkezi’nden bir ileti gelmektedir. Bu iletideki belgeler çıkarılmalıdır.

Belgeleri çıkardıktan sonra Avustralya Büyükelçiliği’ne bağlı başvuru merkezlerinin birinden randevu almak gerekir. Randevuya zamanında gidilmediği takdirde işlemleri yeniden yapmak ve randevu almak zorunda kalınır. Avustralya vizesi başvuruları, 7-20 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Yoğunluğa göre bu süre uzayabilir.

Avustralya Vize İstiyor Mu?

Avustralya, ülkeye girebilmek için vize isteyen ülkelerden biridir. Dolayısıyla ülkeye girebilmek için Avustralya vizesi almak zorunludur. Avustralya vizesi, iki aşamadan oluşur. Bu aşamalar, elektronik başvuru ve Avustralya Vize Merkezi evrak tamamlamadır. Aşamalar, eksiksiz ve doğru gerçekleştirildiğinde Avustralya vizesini hızlı bir şekilde almak mümkündür.

Avustralya Vize Çeşitleri Nelerdir?

Avustralya’ya birçok nedenden dolayı gidildiği için birçok vize çeşidi bulunmaktadır. Vize çeşitleri sayesinde kişi hakkında bilgi sahibi olunabilmekte ve hakla tanınabilmektedir. Bu sayede ülkenin de güvenliği sağlanmış olunmaktadır. Avustralya vize çeşitleri;

 • Avustralya Turistik Vizesi
 • Avustralya Ticari Vizesi
 • Avustralya Aile & Akraba Ziyareti Vizesi
 • Avustralya Eğitim Vizesi
 • Avustralya Çalışma Vizesi
 • Avustralya Yeni Mezun Mühendis Vizesi
 • Avustralya Tatil Vizesi
 • Avustralya Aile Birleşimi Vizesi
 • Avustralya Nişanlı Vizesi
 • Avustralya Transit Vizesi
 • Avustralya Göçmenlik Vizesidir.

Her vize çeşidi, kendi içerisinde ayrıcalıklara sahiptir. Bu yüzden Avustralya vizesi almadan önce vize çeşidinin belirlenmesi büyük önem taşır. Başvurusu sırasında vizenin türüne göre ek belgeler istenebilir. Vize çeşidinin yanlış belirlenmesi, yanlış ya da eksik belgelerin verilmesine neden olabileceği için başvuru sonucu olumsuz yönde etkiler. Dolayısıyla vize çeşidinin doğru belirlenmesi, belgelerin eksiksiz ve doğru verilmesi başvuru sonucuna büyük oranda etki eder.

Avustralya Vizesi İçin İstenen Belgeler Nasıl Olmalıdır?

Avustralya, vize işlemleri için bazı belgeler istemektedir. Bu belgeler;

 • Pasaport: Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip olmayan kişiler, Avustralya vizesi için başvuru yapamaz. Pasaport içinde bazı kriterler bulunmaktadır. Pasaportun, Avustralya seyahatinin bitişinden itibaren en az 6 ay geçerli olması gerekir.
 • Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğrafın istenilen belgelerin arasında olması gerekir. Fotoğraf kriteri son 6 ay olsa da son 3 ayda çekilmiş bir biyometrik fotoğraf başvurunu sonucu olumlu yönde etkileyebilir.
 • Başvuru Formu: Avustralya vize başvurusu için ilk olarak online başvuru yapmak zorunludur. Online başvuru sırasında online başvuru formu iletilecektir. Bu başvuru formunda istenilen bilgiler İngilizce olarak doldurulmalıdır. Bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekir. Aksi halde Avustralya vize başvuru reddedilir.
 • Hesap Dökümü: Avustralya seyahati sırasında birçok ihtiyacın giderilmesi gerekir. Bu ihtiyaçların giderilebileceği gösteren bir banka hesap dökümü istenir. İstenilen kriter ise baka hareketlerinin son üç ayını göstermesidir. Ayrıca hesapta belli miktarda para olması zorunludur. Sponsor aracılığı ile bir Avustralya seyahati gerçekleştirilecekse sponsor olacak firmanın kaşe ve imzası, banka dökümü olmak zorundadır.
 • Nüfus Kayıt Örneği: Kişi hakkında bilgi sahibi olunabilmesi açısından istenilen önemli belgelerden biridir. Başvuru sırasında nüfus kayıt örneğinin yanında nüfus cüzdanında olması gerekir.
 • Vize Talep Dilekçesi: Avustralya Büyükelçiliği hitap alınarak, ülkeye gelme sebebini anlatan, sade ve anlaşılır bir dilekçe yazılmalıdır. Yazı dili, İngilizce olmalıdır. Avustralya vizesi almak için önemli bir belgedir.

Bu belgeler dışında bazı vize türlerinde ek belgelerde istenmektedir. Ek belge istenilen vize çeşitleri;

 • Avustralya Eğitim Vizesi: Avustralya’da eğitim görmek isteyen öğrencilerin; başarı notunu gösteren çizelgeyi, öğrenci belgesini ve diplomasını da istenilen evraklar içinde koyması gerekir. Ayrıca varsa kazandıkları okulu gösteren bir belgenin de olması başvuru sonucunu olumlu yönde etkileyebilir.
 • Avustralya Aile & Akraba Ziyareti Vizesi: Avustralya’da ailesi ya da akrabaları bulunan kişiler, bu vize çeşidi kullanabilmek için Avustralya’da bir yakınının olduğu gösteren belge eklemesi gerekir. Bunun için Nüfus Müdürlükleri’nden belge alınmalıdır. Arkadaş ziyareti için de bu vize çeşidi kullanılabilir. Ancak bu durumda arkadaşın istek ya da davetiye mektubu yazması zorunludur.
 • Avustralya Ticari Vizesi: Avustralya’ya iş ya da yatırım yapmak için gelenler bu vize çeşidini kullanmalıdır. Ancak başvuru için istenilen belgeler arasında firmanın bilgileri barındırın bir belge koymalıdır. Belgenin firmanın hangi amaçla ülkede iş yapacağı detaylı şekilde anlatılmalıdır. Ayrıca firmanın kaşesi ve firma sahibinin imzası olmalıdır.
 • Avustralya Transit Vizesi: Avustralya, karayolunda bir transit ülkesi olmasa da havayolu ve denizyolunda transit olarak tercih edilmektedir. Avustralya üzerinden başka bir ülkeye gitmek isteyen kişiler, Avustralya vizesi için biletlerini de başvuru sırasında istenilen belgeler arasına koymalıdır.
 • Avustralya Yeni Mezun Mühendis Vizesi: Avustralya’nın bu vize çeşidi son zamanların büyük ilgi görmektedir. Çünkü Avustralya özellikle denizcilik sektöründe büyük çalışmalara yapmaya başlamıştım. Bu yüzden gemi inşaat mühendisliği gibi meslekleri olan kişiler, geçici ya da kalıcı olarak Avustralya’ya gelmek istemektedir. Bu vize çeşidini alabilmek için mühendislik diploması ve ülkeye gelme sebebini anlatan bir dilekçenin olması gerekir. Varsa firma belgeleri de olmalıdır.

Avustralya Vizesi Başvurusu Neden Reddedilir?

Avustralya vizesi başvurularının birçok reddedilme nedeni vardır. Başlıca nedenler;

 • İstenilen belgelerin eksik olması,
 • Belgedeki bilgilerin yanlış olması,
 • Banka dökümünde yeterli para miktarının olmaması,
 • Vize çeşidinin yanlış belirtilmesidir.

Dolayısıyla başvuru yaparken bu konularda dikkatli olmak gerekir.

Avustralya Vizesi Başvurusu Reddine İtiraz Edebilir Mi?

Avustralya, vize başvurusu reddedilen kişilere itiraz hakkı vermemektedir. Yani olumsuz sonuçlanan bir vize başvurusunda Avustralya Konsolosluğuna itiraz dilekçesi yazılamaz. Ancak tekrar başvuru yaparken vizenin reddedilmesi hakkında açıklama yapılabilir. Örneğin; Avustralya Eğitim Vizesi almak isteyen öğrencinin öğrenci belgesi eksikliğinden vize başvurusu reddedildiğinde tekrar başvuru yapması gerekir. Ancak başvuru yaparken öğrenci belgesini belgelerin içine koymayı unutmamalıdır. Ayrıca başvuru sırasında evrakları teslim ederken bu durumu belirtmelidir.

Bazı durumlarda Avustralya itiraz hakkı verilmektedir. Ancak bu, çok nadir görülen bir durumdur. Çünkü Avustralya vizesi başvurusu reddi itirazlarında katı kurallar uygulayan bir ülkedir. Dolayısıyla Avustralya vize başvurusu yaparken çok dikkatli olmak gerekir. Böylelikle zaman kaybı da yaşanmamış olunur.

Avustralya vizesi ücretsiz gerekli tüm bilgilendirme için https://www.eraytur.com/iletisim/ bağlantısından bize ulaşabilirsiniz.

Avustralya Vize Ücretleri

      Vize Türü Vize Harç Ücreti
•             Turistik Vize 140 AUD
•             Ticari Vize 140 AUD
•             Aile Ziyareti Vizesi 140 AUD
•             Kısa Süreli Öğrenci Vizesi 140 AUD
•             Uzun Süreli Öğrenci Vizesi 575 AUD
•             Geçici Çalışma Vizesi 285 AUD
•             Tıbbi Amaçlı Vize 290 AUD
Avustralya vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/avusturalya-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Avustralya Hakkında

Avustralya Federal Devleti Güney Yarımkürede yer alan ve dünyanın altıncı büyük yüzölçümüne sahip bir ülkedir. Kara sınır komşusu bulunmayan Avustralya bir kıta ülke konumundadır ve Büyük Okyanus ile Hint Okyanusu arasında bulunur. Okyanusya kıtasının büyük bölümünü kapsayan Avustralya denizde Yeni Zelanda, Endonezya, Papua Yeni Gine, Doğu Timor, Vanuatu, Yeni Kaledonya, Solomon Adaları ile komşudur. Avustralya’nın başkenti Canberra şehri iken, en büyük şehri Sydney’dir. 25 milyona yaklaşan nüfusu ile ülke ekonomik açıdan oldukça gelişmiştir ve doğal güzellikleri, doğal kaynaklarıyla göçmenlerin ve iş insanlarının ilgisini çekmektedir.

AVUSTRALYA VİZESİ S.S.S.

Avustralya vize başvurusu nasıl yapılır?
Avustralya vize başvurusu yapmak için vize başvuru formunu doldurarak vize merkezlerinden randevu almanız gerekir. Randevu tarihinde vize talep dilekçesi, pasaport, kimlik fotokopisi, nüfus kayıt örneği, uçak bileti, gelir belgeleri gibi belgelerin tümünü teslim ederek başvuru yapabilirsiniz.
Avustralya vize istiyor mu?
Evet, bu ülkeye düzenlenecek olan seyahatlerin her birinde hangi pasaport türüne sahip olunursa olunsun vize alınması zorunludur. Bu yüzden seyahat öncesinde mutlaka ziyaret amacına uygun vize alınması gerekmektedir. Türkiye’den tüm pasaport türlerine dair vize zorunludur ve ancak olumlu yönde sonuç alanlar seyahate geçebilir.
Avustralya Vize Red Sebepleri
Avustralya’ya göç etmek isteyenler öncelikle vize işlemlerini gerçekleştirmelidir. Fakat birçok sebepten dolayı vize başvurusu reddedilebilir. Avustralya vize red sebepleri çok farklı nedenlerden kaynaklanıyor olabilir.
Avustralya vize veriyor mu?
Avustralya vize veren ülkelerden biridir. Vize talep adımlarını istenen belgeleri usullere uygun tamamlayan kişilerin vize almasına ilişkin bir sorun oluşmayacaktır.
Avustralya vizeleri ne zaman açılacak?
Pek çok ülke gibi Avustralya da vize vermektedir. Avustralya vize işlemlerini 2023 yılında kısıtlı bir şekilde yürütmüş, 2023 yılında ise vize vermeye başlamıştır. Vize başvuru adımlarını hali hazırda mesai saatleri içerisinde konsolosluk üzerinden tamamlayabilirsiniz.
Avustralya vizesi almak zor mu?
Hayır, sizlerden talep edilen vize hususları için uygunluk sergilemiş ve vize evraklarını eksiksiz- hatasız teslim etmiş iseniz o zaman vize alma konusunda zorluk yaşamazsınız. Vize evraklarının tam olması halinde Avustralya seyahatlerine başvurmakta zorlanmazsınız.
Avustralya vizesi en kolay nasıl alınır?
Danışmanlıklara başvurabilir ve ilgili belgeler ile ödemelere karşı kolaylıkla alabilirsiniz.
Avustralya vizesi için hesapta ne kadar para olmalı?
Avustralya vizesi almak için hesabınızda ortalama 15,000 TL para olması gerekir.
Avustralya vizesi kaç günde çıkar?
Seyahat öncesinde vizeye başvuran bordo pasaport sahiplerine 14 – 16 iş gününe kadar sonuç açıklanır.
Avustralya’da çalışma izni nasıl alınır?
İş akdi imzaları ve belgeleri dikkate alınır. Avusturalya’da faaliyet gösteren ticari firmanın belgeleri ve kişinin özlük evrakları dahilinde başvuru yapması istenir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×