Avustralya Gezilecek Yerler - Eraytur
Avustralya Vizesi

Avustralya Gezilecek Yerler

AVUSTRALYA GEZİLECEK YERLER

Okyanusya kıtasının en büyük toprak parçası olarak bilinen Avustralya’nın başkenti ve en büyük şehirlerinden biri olan Canberra’dır. Yeni Zelanda, Papua Yeni Gine, Endonezya ile komşu olan ülke de İngilizce konuşulmaktadır. Okyanusa açılan kıyıları ve sahil şeridi ile de tanınan şehirde aynı zamanda mimari eserler, tarihi yapılar ve mükemmel bir mutfak kültürü sizlere bekliyor. Avustralya’ya seyahat etmek istediğiniz mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunan yerleri sizler için sıraladık.

Avustralya Gezilecek Yerler 1 – avustralya gezilecek yerler

1 ) Canberra

Ülkenin başkenti olan Canberra şehri, kocaman bir yapay gölün etrafına kurulmuş bir şehirdir. Şehir sonradan kurulan bir şehir olduğu için profesyonel bir şekilde dizayn edilmiş, ulusal anıtların, müzelerin, sanat galerilerinin yer aldığı sosyal yaşamın mükemmel olduğu bir şehirdir. Avustralya seyahatinizde mutlaka Canberra’ya gitmelisiniz. Sanat galerilerinin yer aldığı şehir merkezinde opera evi, ulusal anıtlar ve tarih müzesi yer alıyor. Şehre gittiğinizde modern sanatın sergilendiği müzeleri ve sanat galerilerini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bisiklet turları yapabileceğiniz doğa harikası parklar, yürüyüş yollarının yer aldığı modern caddeler, modern mimari ile inşa edilmiş kusursuz yapıların yer aldığı şehri gezerken kendinizi Avrupa’da bir şehirde sanıyorsunuz. Yeşillikler içinde doğal bir şehir olması ve temiz havası ile insanı mutlu eden Canberra mutlaka görülmesi gereken bir şehir.

2 ) Sidney

Ülkenin önemli bir şehri olan Sidney, Avustralya ziyaretinizde mutlaka görmeniz gereken şehirlerden biridir. Şehrin tarihi ir limanı olan Jackson Limanı, Lane Cove ve Paramatta nehirleri arasında yer alan özel bir limandır. Turistik bir liman olduğu için dilediğiniz zaman gidip gezebildiğiniz bir liman olarak şehrin sembollerinden biri konumunda. Sidney Limanı Ulusal Parkı içinde yer alan Jackson Limanı, yüzme noktaları, kıyı alanları, piknik alanları, yürüyüş yolları gibi özel konumların yer aldığı bir milli park içinde yer alıyor. Jackson Limanını gezdikten sonra çok yakınında yer alan Sidney Limanı Köprüsünü de mutlaka gezmelisiniz. Üzerinden demir yolu geçen ve yanı zamanda araç trafiği, bisiklet trafiğine açık bir köprü olarak hizmet veren Sidney Limanı Köprüsü1150 metre uzunluğuna sahip olan bir köprüdür.

Sidney’in sembollerinden biri olan Sidney Opera evi, 20 yy da inşa edilmiş en önemli yapılar arasında girmiş durumdadır. 67 metre yüksekliğine sahip olan, 1000 adet odası bulunan, 5532 kişilik kapasiteleri salonu ile hizmet veren Sidney Opera Evi bu özellikleri ile Unesco Dünya Mirasları Listesine girmiş özel bir yapıdır. Sidney seyahatinizde bu yapıyı mutlaka görmelisiniz.

Sidney Kulesi, 309 metre yüksekliğinde olan ve Avustralya’nın en yüksek yapılarından biri olarak bilinen bir kuledir. Asansör ile ulaşımın sağlandığı kulede tüm şehri kuş bakışı seyredebiliyorsunuz. Kraliçe Victoria binası 1890 yılında inşa edilmiş olan bir yapıdır. Romanesk mimarisi ile tasarlanmış olan yapı 58 metre yüksekliğine sahip olan 190 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğindedir.

Sidney deniz yaşamı akvaryumu, Sidney seyahatinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. 1988 yılında hizmet vermeye başlayan ve 13 bin canlı barındıran akvaryumda canlıların yanı sıra deniz bitkileri de yer alıyor. 2 milyon litre suyun yer aldığı akvaryumu mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Sidney’de ziyaret etmeniz gereken tarihi ve dini yapılardan biri olan Aziz Meryem Katedrali,1865 yılında inşa edilmiş olan ve Neo Gotik mimariye sahip olan özel bir yapıdır. Turistik geziler için serbest olan yapıyı gezdiğinizde mimarisi ile sizi çok etkiliyor.

3 ) Bondi Plajı

1851 yılında yapay olarak inşa edilen plaj, 10 bin kişiyi aynı anda ağırlayabilecek kapasiteye sahiptir. Dünyanın en kalabalık plajı olarak tescillenmiş olan Bondi plajı, güvenli plajlar ve temiz plajlar sıralamasında da Avustralya genelinde ilk sıra da yer alıyor. Bu kadar kalabalık olup bu kadar temiz olan bir plajı görmeli ve mutlaka bu plajda denize girmelisiniz.

4 ) Büyük Okyanus Yolu

Avustralya ulusal mirası olarak kabul edilen Büyük Okyanus Yolu, okyanusun kıyısı boyunca uzanan ve toplam uzunluğu 243 km olan bir yoldur. Torquay, Allansford, Victoria kentleri boyunca uzanan Büyük Okyanus Yolu, 1. Dünya Savaşından sağ kurtulan askerlere tarafından silah arkadaşlarının anısına yapılmış bir yol olup manevi değeri de üst düzeydedir. Dünyanın en büyük savaş anıtı olarak kabul edilmiş olan yolda mutlaka seyahat etmeli ve doğal güzellikleri yakından görmelisiniz.

5 ) Darling Limanı

Sidney şehir merkezinde yer alan bir liman olarak ünlenmiş olan Darling Limanı, 2000 yaz olimpiyatlarından sonra insanların buluşma noktası haline gelmiştir. Liman etrafında çok sayıda turistik yapının bulunuyor olması, cafelerin ve restoranların yer alması, ünlü otellerin bu alana çok yakın olması Darling Limanı’nın turistik bir liman olmasına katkı sağlamıştır.

6 ) Uluru

Avustralya’nın kuzey topraklarında yer alan ve Ayers Rock olarak anılan bir bölge de bulunan Uluru, Aborjinler için çok kutsal bir mekandır. Kum taşından oluşan bu yapı etrafında mağaralar ve su çukurları yer alıyor. Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alan Uluru, dağı andıran bir görünüme sahip olup bir bütün kumtaşı kaya parçasıdır. Avustralya seyahatinizde kuzey bölümlerine gezmeye giderseniz Aborjinler için çok özel bu yapıyı mutlaka görmelisiniz.

7 ) Avustralya Savaş Anıtı

Avustralya savaşlarından hayatını kaybeden askerler için bir anıt olarak dikilen yapı, ülkenin silahlı kuvvetlerini destekleyen kuruluşlar tarafından yaptırılmıştır. Sidney Kentinin Canberra şehrine yakın kesimlerinde bulunan Avustralya Savaş Anıtı, asker türbeleri, asker mezarları, müze araştırma merkezleri, müzeler gibi farklı bölümlere ev sahipliği de yapıyor. Avustralya’nın tarihi yapılarından biri olan ve 1930 yılında inşasına başlanmış olup 1941 yılında tamamlanmış olan yapı Sidney merkezine 23 km uzaklıkta yer alıyor. Müze gezisi yapmak ve tarihi yapıyı yakından görmek için mutlaka Avustralya Savaş Anıtını ziyaret etmelisiniz.

8 ) Melbourne Kraliyet Botanik Bahçesi

Melbourne şehrinde yer alan, Yarra Nehri kenarına kurulu olan botanik bahçesi 38 hektarlık bir alana kuruludur. 1846 yılında kentsel park olarak kurulan botanik bahçesi 1903 yılında Kraliyet Botanik Bahçesi adını almış ve günümüze kadar bu ada sahip olmuştur. 11 bin çeşit bitkinin yer aldığı botanik bahçesi aynı zamanda hem en fazla bitki türünün yer aldığı hem de yılda ortalama 1 milyon turistin gezdiği bir botanik bahçesidir. Doğal bir nehir ile ahenkli bir uyuma sahip olan Kraliyet Botanik Bahçesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

9 ) Victoria Ulusal Galerisi

Melbourne şehri yakınlarından Kilda yolu üzerinde bulunan Victoria Ulusal Galerisi 70 bin sanat eserinin sergilendiği ulusal bir galeri olma özelliğine sahiptir. Heykel, resim, tablo, tasarım ve canlandırma eserlerinin yer aldığı sanat galerisi yılda ortalama 2 milyon yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. 1861 yılında kurulmuş bir sanat galerisi olması ve modern sanatlara yer veren bir galeri olması adının dünyaca ünlü sanat galerilerinin arasına girmesini sağlamıştır. Avustralya seyahatinizde mutlaka görmeniz ve gezmeniz gereken Victoria Ulusal Galerisi, size unutulmaz bir deneyim yaşatacak, kendinizi Avrupa’da modern bir galeri de gibi hissedeceksiniz.

AVUSTRALYA MUTFAĞI

Bir okyanus ülkesi olan Avustralya, kendine özgü mutfağı ile de adından söz ettirmiş bir ülkedir. Yerel lezzetlerinin yanında kültürler arası etkileşimden kaynaklı farklı tatların yer aldığı Avustralya mutfağında; damak tadınıza yakın lezzetler ve ilk defa tanışacağınız lezzetler yer alıyor. Avustralya seyahatinizde damak tadınızdan farklı olarak mutlaka tatmanız ve tanışmanız gereken lezzetleri şu şekilde sıralayabiliriz.

1 ) Barramundi

Barramundi bir balık türü olup, Avustralya kıyılarında görülen özel bir türdür. Yağlı bir balık olup pişerken yağ oranı azaldığı için eti kendi yağında pişer. Avustralya halkı bu balığı özel bir balık sosu olan cuşin sosu ve biber parçacıkları ile kaplayarak pişiriyor. Ülkemizdeki pişirme tekniğinden farklı olarak fırında ortalama 1 saatte pişen Barramundi balığı piştikten sonra üzerine yerli halkın kullandığı özel baharatlar atılarak tüketiliyor. Ülke de bu balık dışında balık çeşitleri tüketilmesine karşın Avustralya halkının en faz tercih ettiği ve hafta da en az bir kere tükettikleri bir yemek olan Barramundi, turist olarak seyahat ettiğinizde mutlaka tatmanız gereken bir lezzet.

2 ) Pencettalı Karides

Okyanus ülkesi olması nedeni ile deniz ürünlerinin çok fazla tüketildiği ülke de en fazla tüketilen ikinci deniz ürünü konumunda olan karides 5 farklı tarif ile çok fazla pişirilerek tüketiliyor. Biber, domates salçası, karabiber, dağ kekiği, balık yağı karışımından oluşan bir sos kullanılarak bir gün karamalize edilen karidesler sertleşmesi içinde buzdolabında 2 saat kadar bekletiliyor. Sertleşmiş haldeki soslu karidesler barbekü de 6 – 8 dakika kadar pişirildikten sonra tüketiliyor. Çok farklı bir pişirme yöntemi olan fırın karides te Avustralya halkı tarafından tercih ediliyor. Turistlere barbekü olarak servis edilen karidesleri tattığınızda hayran kalıyorsunuz.

3 ) Meat Pie

Avustralya’nın yerel böreği olan Meat Pie, Avustralya mutfak kültürü içinde yer alan ve dünya mutfağına kazandırılmış olan bir lezzettir. Tart hamuru ile yapılan bu lezzet patates ve yumurtalı olarak yapılıyor. Et kullanarak da yapılan böreğin orijinali patates iken zamanla farklı lezzetler keşfetmek amacı ile et kullanılmaya başlanmış. Etin önceden haşlanması ve ve 2 saat adar dinlendirilmesi gerekiyor. Tart hamuru hızlı pişen bir hamur olduğu için etinizi iyi pişirmeniz gerekiyor. Baharatlar ile tatlandırılan Meat Pie, Avustralya ziyaretinizde kafelerde ve restoranlarda bulabileceğiniz ve mutlaka denemeniz gereken bir lezzet.

4 ) Fish and Chips

Denize kıyısı olan ülkelerde olduğu gibi Okyanus kıyısında yer alan Avustralya’da da çok popüler bir atıştırmalık olan Fish and Chips ( balık ve patates cipsi ) ülkenin lezzetli yemeklerinden biridir. Somon balığı kullanılarak yapılan bu lezzet özel soslar ve krema eşliğinde sunulan, salata ile desteklenen bir lezzet olarak servis ediliyor. Avustralya seyahatiniz boyunca şehirlerde, sokaklarda ve caddelerde bu lezzeti satan dükkanlar ile karşılaşıyorsunuz.

5 ) Timsah Eti

Aborjin mutfak kültüründe yer alan ve zamanla Avustralya mutfak kültürüne entegre edilen timsah eti, Avustralya halkı tarafından büyük bir iştah ile tüketiliyor. Izgara yöntemi ile pişirilen bir lezzet olarak kabul edilen, farklı yöntemler il ede kullanılan timsah eti, yetişkin timsahlardan elde ediliyor. Bizler için çok farklı bir tat olsa da dünya da ve Avustralya da bu lezzeti büyük bir iştah ile tüketen bir toplum bulunuyor. Avustralya ziyaretinizde yemek yiyeceğiniz restoranlarda et yemekleri sipariş vermeden önce ne eti olduğunu sormanız size fayda sağlayacaktır.

6 ) Bal Kabağı Çorbası

Et yemek yerine sulu yemek yemek isterseniz Avustralya’nın kendine has yöntemleri ile pişirilen bal kabağı çorbasını deneyebilirsiniz. Bir kış çorbası olan bal kabağı çorbası, özel olarak yetiştirilen bal kabaklarının olgunlaşmış olanların içleri sıyrılarak elde edilen posa ile yapılıyor. Nane ve kekik kullanılarak rondodan geçirilen bal kabağı çorbası dilerseniz salça kullanılarak renklendiriliyor dilerseniz sade hali ile bal kabağını turuncu rengini alıyor. Lezzet tercihinize göre salçalı da yapılan bal kabağı çorbasını mutlaka denemelisiniz.

7 ) Chicken Parmigiana

Amerikan yemeği olan ancak İtalyanların sahiplendiği bir yemek olan tavuk parmigiana aslında bir sentez kültürü yemeğidir. Avustralya’da her pubda bulabileceğiniz bir lezzet olan tavuk prrmigiana et ile de yapılsa da tavukla yapılan kadar lezzetli olmuyor. Avustralya halkı kendi evinde de bu lezzeti tercih ederek akşam yemeklerinde tüketiyor. Hem atıştırmalık hem de ana yemek yerine tercih edilebilen bir lezzet olan tavuk parmigiana, özel bir sos ile pişirilen tavuk filetonun tere, krema, soğan ve salatalık ile servis edilmesidir.

8 ) Avustralya Ekmeği Damper

Geleneksel Avustralya ekmeği olan ve damper adı verilen bir ekmek türü olan küçük dış kabuğu sert olan bu ekmek tüm yemeklerde tüketebileceğiniz, kahvaltılarda çıtır çıtır yiyebileceğiniz bir lezzet. Avustralya genelinde ev hanımlarının fırınlarda yaptığı bir ekmek türü olmasın karşın daha önce tatmadığınız bir lezzete sahip. Özellikle çorbaların yanında çok keyifli bir şekilde tüketeceğiniz damperi mutlaka denemelisiniz.

9 ) Balık Yemekleri

Deniz kıyısında yer alan bir ülke olan Avustralya aynı zamanda deniz ürünleri kültürünün çok geliştiği bir ülke olma özelliğine sahip. Balık başta olmak üzere kabuklu deniz ürünleri, karides, ıstakoz, kalamar, deniz anası gibi lezzetleri farklı pişirme teknikleri ve özel soslar ile sizlere sunan ülke başta somon balığı olmak üzere tüm balık yemeklerini muhteşem bir lezzet ile yapıyor. Avustralya balık kültürü bir çok ülkeyi gerek bırakacak kadar zengin bir kültüre sahip. Dilediğiniz balığın 10 farklı yemek türünü sipariş ederek yiyebiliyorsunuz. Avustralya seyahatinizde mutlaka bir balık yemeği tatmalısınız.

10 ) Pavlova

Avustralya’nın geleneksel tatlısı olarak bilinen ve dünya genelinde tüketilen bir tatlı olan pavlova, içi kıtır kıtır, dışı yumuşacık lan bir kurabiyenin üzerinde çeşitli meyve tanecikleri ve soslar ekleyerek yapılan özel bir tatlı. Hafif bir tatlı olduğu için yemeklerden sonra tüketilmesi de oldukça kolay oluyor. Avustralya’da hangi şehri ziyaret ederseniz edin geleneksel bir tatlı olan pavloya ile mutlaka karşılaşıyorsunuz.

11 ) Macadamia

Avustralya’ya has bir fındık türü olan macadamia, kurabiyelerin yapımında kullanılan bir fındık türü olup Avustralyalılar tarafından kurabiye yapımı dışında bira ve şarap ile birlikte tüketiliyor. Bildiğimiz fındıktan çok farklı bir tadı olan bu fındık yüzde 0 oranında yağ oranına sahip olması enerji içeriği bakımından da zengin bir lezzet olmasını sağlıyor.

12 ) Etli Turta

Et yemekleri arasında yer alan ve hızlı atıştırmalık olarak tüketilen bir lezzet olan etli turta soya fasulyesi veya fasulye tanecikleri ile birlikte biberiye, çeri domatesi ve biber sosu ile pişirilen bir lezzettir. Restoranlarda kolaylıkla bulabileceğiniz bir lezzet olmasının yanında sucuk kullanılarak da pişirilen bu yemek domuz eti kullanılarak da pişirilmektedir. Tercihinize göre sadece et türüne dikkat ederek yiyebileceğiniz bu lezzeti tatmadan gezinizi bitirmemelisiniz. Avustralyalılar tarafından bu lezzet bira eşliğinde maç izlerken veya evde keyif yaparken yapılan ve tüketilen özel bir lezzettir. İç kesimlerde bira yerine kırmızı şarap tercih edildiği için et olarak da domuz eti seçilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×