Vize Hizmetleri

Suudi Arabistan Vize Başvuru Merkezi

Suudi Arabistan vize merkezine hoş geldiniz.

SUUDİ ARABİSTAN VİZESİ

TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Suudi Arabistan turistik vizesi almak isteyen şahıslar turistik vizesi almak için gerekli evrakları hazırlayarak yetkililere teslim edebilir. Bu evraklarda yer alan bilgilerin incelenmesinin ardından Suudi Arabistan turistik vizesi şahıslara verilmektedir. Ancak bu turistik vizesi alan şahısların vizenin tarihi bitmeden ülkeden çıkış yapması gerekmektedir. Hac ve Umre için de vize alınması durumunda hazırlanacak gerekli evraklar aşağıdaki gibidir. Bu evrakların istendiği gibi hazırlanması vizenin olumlu sonuçlanması için önemlidir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Suudi Arabistan turistik vizesi için verilecek süre en fazla 90 gün ile sınırlıdır. Bu süre konsolosluğun değerlendirme durumuna göre daha kısa süre için de verilebilinir. Bu süreyi uzatmak üzere daha sonra yeniden başvuru yapmak mümkündür.

NEREYE BAŞVURULUR?

Suudi Arabistan turistik vizesi doğrudan konsolosluğa başvuru yapılarak alınabilir. Suudi Arabistan Konsolosluğu vize müracaatlarını, Pazartesi ve Perşembe günleri 09:00 ila 15:00 arası kabul ederken, Cuma günleri Suudi Arabistan ticari vize başvuru işlemleri kabul edilmemektedir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Vize başvuru formu. Eksiksiz ve tam olarak doldurulmuş, imzalanmış başvuru formu.

Pasaport. Seyahat sonrası için en az 1 yıl geçerlilik süresi olan yeni pasaport

Kimlik fotokopisi. T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanının fotokopisi.

Fotoğraf. 2 adet arka fonu beyaz, vesikalık, güncel fotoğraf.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: 45 yaş altı eş ve çocuklar ile giden aileler için E-devlet’ten alınmış olan tam tukuatlı nüfus kayıt örneği

BİOMETRİK VERİ GEREKLİ MİDİR?

Şahıslardan başvuru sonrasında biyometrik veri ibrazı istendi ise bu durumda şahısların gerekli kurumlara biyometrik verilerini vermesi zorunludur. Ancak konsolosluktan vize işlemlerini onaylayacak kişiler biyometrik veri ibrazı istemedi ise biyometrik veri ibrazında bulunmak için bir sebep olmayacaktır. Konsolosluk görevlileri başvurularda biyometrik veri alınıp alınmayacağını belirleyecektir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKMEKTEDİR?

Seyahat edilecek tarihten iki hafta önce başvuru yapılması tavsiye edilmektedir. Bu süre şahısların Suudi Arabistan’a yapacakları seyahatte aksaklık yaşamamsı için önemlidir.

NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?

Suudi Arabistan turistik vizesi şahısların evraklarını doğru şekilde teslim etmesinin ardından kısa sürede 7 iş günü gibi bir zaman diliminde sonuçlanacaktır. Bu süre resmi tatil günlerine göre uzayabilir.

TİCARİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Suudi Arabistan’a ticari seyahat edecek olan şahısların ticari vize almak üzere şahısların Suudi Arabistan Konsoloslukları’ndan randevu alarak evraklarını verilen randevu tarihinde ve saatinde yetkilerle teslim ederek çıkacak vize sonucunu beklemesi gerekmektedir. Bu süre içerisinde şahıslardan evraklar ile ilgili yetkili evrak isteminde bulunabilir ve evraklarda düzeltme istenebilir. Şahıslar bu hususları göz önüne alarak evraklarda yer alan bilgilerin doğru olduğundan emin olmalıdır. Doğruluğundan emin olduğunuz bilgileri evraklara geçirdiğiniz taktirde kısa sürede Suudi Arabistan ticari vizesine sahip olunabilir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Suudi Arabistan ticari vizesi şahısların ticari faaliyetlerine bağlı olarak süresi değişik şekilde tanımlanabilir. İleri düzey iş adamlarına daha uzun süreli ticari vizesi verilebilir yada kısa bir toplantıya katılacak kişilere bir haftalık süre ile ticari vizesi verilebilir. Bu süre şahısların evraklarında yer alan seyahat sebebine gör değişkenlik gösterecektir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Başvuru yapılacak yetkili birim Suudi Arabistan Konsolosluğu’dur. Konsolosluk binası İstanbul’da bulunmaktadır ve herkesin ulaşabileceği ortak bir noktada bulunmaktadır.

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Suudi Arabistan’da iş yapılacak olan firmadan gelecek olan davetiyede şirket bilgileri tüm detayları ile yer almalıdır. Bu bilgilerin doğru olup olmadığı araştırılacaktır.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Pasaport: En az 1 yıl süreli ve karşılıklı 2 sayfası boş olmalı.

Pasaportun renkli fotokopisi. A4 Formatında. 1 adet resim pasaport fotokopisi üzerine tutturulmalıdır.

Kimlik fotokopisi. Renkli ve A4 formatında olmalıdır.

2 adet biometrik fotoğraf. Zemini beyaz 4x6 ebatlarında olmalıdır.

Davetiye Fotokopisi: Suudi Arabistan’dan gönderilmiş olmalıdır.

Şehadetname. Davetiye Gönderen Arap Firmasının Ticari Sicil Belgesi, Rakam-ı sicil.

Şirket evrakları. İngilizce faaliyet belgesi aslı, sicil gazetesi fotokopisi, imza sirküleri fotokopisi, vergi levhası fotokopisi.

Vize Başvuru Formu: Form bilgisayarda doldurulmalıdır. Başvuru sahibi tarafından imzalanacak ve şirketi tarafından sayfanın altındaki boş alana kaşelenip şirket yetkilisi tarafından ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır.

Diplomanın aslı veya fotokopisi.

Çalışanlar için SGK işe başlama bildirgesi ve son 4 aylık maaş bordrosu. Şirket tarafından kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır.

Şirket antetli kağıdına yazılacak ve şirket tarafından ıslak imza ve kaşe yapılmalıdır.

Barkod. Şirketimiz tarafından resmi olarak hazırlanmaktadır.

Dilekçe. Şirket Antetli kağıdına Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben yazılacak dilekçedeki ünvanla davetiyedeki ünvan aynı olmalıdır. İstanbul dışında faaliyet gösteren firmaların dilekçelerini bağlı bulundukları il Valiliği’nden ve Ticaret Odası’ndan onaylatmaları zorunludur. Sonrasında aynı dilekçenin İstanbul Valiliği’nden onaylatılması gereklidir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Başvuru yapmak için şahısların seyahat tarihinden iki hafta önce ya da bir ay önce başvuruların gerçekleştirmeleri tavsiye edilmektedir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak üzere şahısların vize merkezleri ile irtibata geçmesi gerekmektedir.

AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Suudi Arabistan’da ikamet eden aile ve arkadaşı ziyaret etmek üzere şahısların alacağı aile ve arkadaş ziyareti vizesi şahısların evrakları detaylı incelendikten sonra verilemektedir. Bu vize ile şahısların kısa süreli aile ve arkadaş ziyareti vizeleri taraflarına verilmektedir. Ayrıca vize süresi bitmeden şahıslar ülkeden çıkışını yapmalıdır. Suudi Arabistan ülkeden çıkışları çok sıkı tutmakta olup vize süresi dolmadan çıkış yapılması sıkıntı çıkmaması için önemlidir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Suudi Arabistan aile ve arkadaş ziyareti vizesi en fazla 90 günlük süre için şahıslara verilmektedir. 35 yaş altında bulunan ve vize almak isteyen bekâr kadılar için vize işlemleri yapılmamaktadır.

NEREYE BAŞVURULUR?

Suudi Arabistan Konsolosluğu başvuru yapılacak yetkili birimdir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Pasaportun aslı (Suudi Arabistan seyahati sonrası 1 yıl geçerliliği, 2 karşılıklı sayfası boş olacak)

Pasaportun renkli fotokopisi (A4 formatında ve 1 adet resmin pasaport fotokopisi üzerine tutturulmak üzere)

Renkli kimlik fotokopisi (A4 formatında olacaktır)

Fotoğraf. 2 adet arka fonu beyaz 4,5x6cm ebatlarında biometrik fotoğraf.

Davetiye fotokopisi (Suudi Arabistan’dan gönderilmek üzere. Sadece anne, baba, eş tarafından gönderilebilir)

Davetiye gönderen kişinin ikamet fotokopisi (yabancı uyruklu kişi ile evlilik yapanların evlilik cüzdanı fotokopisi)

Vize başvuru formu (Başvuru formu bilgisayarda doldurulmalıdır. Başvuru sahibi tarafından imzalanmalı, kurumu tarafından kaşelenmelidir)

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (nüfus müdürlüğünden alınmalıdır)

Barkod

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Aile ve arkadaş ziyareti alınabilmesi için en önemli evrak davetiyedir. Davetiye bulunmayan başvurular kesinlikle değerlendirmeye alınmaz ve eksik evrak sebebi ile vize başvurusu ret ile sonuçlanır. Bu yüzden Suudi Arabistan aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak isteyen kişiler bu hususa dikkat etmelidir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten iki hafta önce başvuru yapılması tavsiye edilmektedir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak için Suudi Arabistan konsolosluğu bazı vize merkezlerini yetkilendirmiştir. Bu vize merkezler ile irtibata geçerek şahıslar vize randevularını alarak vize başvurusu için evrakları hazırlarken de rehberlik hizmeti verirler.

TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Transit vizesi şahısların Suudi Arabistan’dan geçerek başka bir ülkeye gidecekleri durumda alması gereken bir vize türüdür. Bu vize ile ülkede dolaşım hakkı sunulmaz sadece geçiş hakkı sunulmaktadır. Şahıslar transit vizesi olmadan Suudi Arabistan’da başka bir ülkeye geçiş yapamazlar. Suudi Arabistan prosedür bakımından çok sıkı bir ülke olduğundan transit geçişler için de şahıslar bu hususu göz önüne almalıdır.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Transit geçişler bütün ülkelerde aynı şekilde verilmektedir. bütün ülkeler için transit geçiş hakkı sadece geçiş iznidir ve ülkede dolaşım hakkı vermez.

NEREYE BAŞVURULUR?

Başvuru yapılacak yetkili merci Suudi Arabistan Konsolosluğu’dur. Suudi Arabistan için vize veren ya da vize başvurusunu alıp onaylayan başka yetkili hiçbir merci yoktur.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Vize başvuru formu. Eksiksiz ve tam olarak doldurulmuş, imzalanmış başvuru formu.

Pasaport. Seyahat sonrası için en az 1 yıl geçerlilik süresi olan yeni pasaport

Kimlik fotokopisi. T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanının fotokopisi.

Fotoğraf. 2 adet arka fonu beyaz, vesikalık, güncel fotoğraf.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: 45 yaş altı eş ve çocuklar ile giden aileler için E-devlet’ten alınmış olan tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten iki hafta önce başvuru yapılması gerekir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak üzere vize merkezleri ile irtibat kurulması gerekir.

 

Suudi Arabistan Umre Vizesi

Suudi Arabistan Umre vizesi 30 günlük geçerliliği bulunmaktadır. Suudi Arabistan Devleti yeni düzenlemeler yaparak Umre ziyaretinde bulunan kişileri göz önüne alarak Umre turizm programı hazırlamıştır. Umre turizm programının amacı dini sebeplerle Suudi Arabistan’ı ziyaret eden kişilere ülkede daha fazla kalma turistik ve tarihi mekanları görebilmesine olanak sağlamaktır. Umre ziyaretleri sonrasında Müslüman vatandaşlar kutsal, tarihi mekanlarda daha fazla zaman geçirebilmekte, Suudi Arabistan’ın kültürünü tanıyabilmektedir. 

Umre’ye belirli bir tarihte gidilmesi gerekmemekte ve  Umre ziyaretinde sayı olarak herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Umre esnasında Kabe ziyaret edilir ve Müslümanlar için kutsal olan yerde dini bir görev yerine getirilmiş olur.  45 yaş altındaki kadınların 1. dereceden yakını olmaksızın Suudi Arabistan girişi yasaktır. 1. dereceden yakınları (eş, baba...)  eşliğinde Suudi Arabistan’a girebilir ve Umre ziyaretinde bulunabilirler. Suudi Arabistan Umre vizesi için yeni düzenlemeler yapılmıştır. Umre vizesi edinebilmek için kişinin pasaport verileri Suudi Arabistan’a online olarak gönderilmektedir. Alınacak onay ile kayıt işlemleri prosedürlerine başlanmalıdır. Hac/Umre vize işlemlerinize seyahat tarihinize en geç 1 ay önceden başlamanızı tavsiye ederiz. 

 
 

Suudi Arabistan Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler

Suudi Arabistan vizesi için gerekli belgeler değişiklik göstermektedir.

 

Suudi Arabistan Vize Formu

Suudi Arabistan:

  • Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  • Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

 

Önemli Bilgiler:

Öneml Açıklama: TÜM PASAPORT SAHİPLERİNE VİZE UYGULANMAKTADIR. BAYAN MİSAFİRLERİMİZİN DAVETİYELERİ MUTLAKA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN GELMELİDİR.

İşlem Süres 7 İŞ GÜNÜ

*Davetiye Ankara'ya hitaben gönderilmeli ve davetiyedeki meslek ile Dilekçedeki meslek aynı olmalıdır.

* Suudi Arabistan Büyükelçiliği  Evrakların En Az 20 (Yirmi ) iş günü önce gönderilmesi gerekmektedir.Aksi Takdirde Sorumluluk Yolcuya Aittir.

* Suudi Arabistan  Büyükelçiliği  DAVETİYE Bölge Ayrımı Olması Sebebiyle Telefon ile Arayıp Teyit Alınmalıdır.

* Ek Belgeler İstenebilmektedir.

Büyük Elçlk Turan Emeksiz Sok No:6, 06700 G.O.P., Ankara Telefon: 468 55 40 - 468 55 41 - 468 55 42 Faks: 427 48 86 E-Posta: tremb@mofa.gov.sa 

Konsolosluk Konaklar Mah. Çamlık Cad. Akasyalı Sok. No. 6, 4. Levent, İstanbul Telefon: (212) 281 91 40 Faks: (212) 281 91 41 E-Posta: trconist@hotmail.com 

Başvuru Bölgeler BÖLGE AYRIMI YOKTUR.DAVETİYENİN GELDİĞİ ELÇİLİĞE GÖRE BAŞVURU ŞEKİLLENİR.

Suudi Arabistan vizesi, Suudi Arabistan konsolosluğu, Suudi Arabistan vize merkezi, Suudi Arabistan Vize ücreti, Suudi Arabistan vizesi gerekli evraklar, Vfs Global Suudi Arabistan, İdata