Suudi Arabistan Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

  Suudi Arabistan Turist Vize

  1. Başvuru Dilekçesi (Başvuru yapacak kişi tarafından İngilizce olarak İstanbul Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na hitaben yazılarak imzalanacaktır. Dilekçede vize alacak kişinin cep telefonu numarası bulunmalıdır)
  2. Pasaport aslı ve renkli fotokopisi ( Pasaportun asgari 6 ay geçerlilik süresi olmalıdır)
  3. Renkli kimlik fotokopisi
  4. Suudi Arabistan’a gidiş geliş uçak bileti ve otel rezervasyonu (özel konaklama yapacak kişiler konaklama yapacakları yerin adres bilgilerini başvuruda bir belge ile ibraz etmek zorundadırlar)
  5. Çalışma belgesi (İşe giriş bildirgesi ve maaş bordrosu şirket tarafından kaşeli ve imzalı olmalıdır. Devlet memuru ve kamu görevlileri çalıştığı kurumdan görev belgesi almalıdır)
  6. İkametgah ve yerleşim yeri adres belgesi ( e-devlet’ten alınmalıdır)
  7. Gelir belgeleri ( banka hesapları, banka yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır, varsa ev, araç, tapu ve ruhsat belgeleri)
  8. Seyahat sağlık sigortası 

  Not: Yabancı uyruklı kişiler başvuru için çalışma ve oturum kartlarını sunmak zorundadır.


  Suudi Arabistan Ticari Vize

  SUUDİ ARABİSTAN TİCARİ ZİYARET VİZESİ İÇİN HAZIRLAMANIZ GEREKEN EVRAKLARIN LİSTESİ

  Davetiyenin güncel ve doğruluğunun kontrol edilebilmesi için, önceden mail olarak göndermeniz gereklidir.

  * Bilgi formu

  * Pasaport (En az 1 yıl süreli ve karşılıklı 2 sayfası boş olacak)

  * 2 adet fotoğraf (Biometrik zemin beyaz 4×6 ebatlarında olacaktır)

  * Davetiye Fotokopisi (Suudi Arabistan Ticaret odasından veya Dış İşleri Bakanlığından alınmış olmalı)

  * Güncel tarihli Şehadetname (Davetiye Gönderen Arap Şirketinin Ticari Sicil Belgesi, Rakam-ı Cicil)

  * Şirket evrakları (İngilizce faaliyet belgesi aslı, sicil gazetesi fotokopisi, imza sirküleri fotokopisi, vergi levhası fotokopisi)

  * Çalışanlar için SGK işe giriş bildirgesi (Şirket tarafından kaşeli ve ıslak imzalı olacak)

  * Dilekçe (Şirket Antetli kağıdına Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben yazılacak dilekçedeki ünvanla davetiyedeki ünvan aynı olmalıdır. İstanbul dışında faaliyet gösteren firmaların dilekçelerini bağlı bulundukları Ticaret Odası’ndan onaylatmaları zorunludur.)

  TEKNİSYEN VE MÜHENDİSLER İÇİN;

  • Bonservis yazısı (şirketin antetli kağıdına, kaşe ve şirket yetkilisinin imzası)
  • Diploma fotokopisi

  * Coronavirus (Covid-19) testi yaptırıp, Negatif olduğunu gösteren rapor (PCR sertifikası)

  Coronavirus  (Covid-19) testi yaptırabileceğiniz örnek hastaneler;

  1. Haseki Hastanesi –  Sultangazi şubesi / İstanbul

  2. Sadi Konuk Hastanesi – Bakırköy/İstanbul

  3. İstanbul Eğitim ve Araştrma Hastanesi – Fatih/İstanbul

  4. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi – Kartal/İstanbul

  5. Medicalpark hastaneleri  (Fatih, Bahçelievler, Göztepe)

  Not: Farklı hastanelerden bilgi alıp, Hizmet vermeleri durumunda test yaptırabilirsiniz.

  Yolcuların Coronavirus (Covid-19) raporlarını Suudi Arabistan’a giriş esnasında yanlarından bulundurmalarını tavsiye ediyoruz.

  Önemli Notlar:

  • Suudi Arabistan vizesi için başvuruya şahsen gelmeniz gerekmemektedir. Şirketimiz Konsoloslukta sizin adınıza başvuru ve takip yetkisine sahiptir.
  • Suudi Arabistan vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar Suudi Arabistan Konsolosluğunun inisiyatifi altındadır.
  • Yukarıda bulunan belgeleri aşağıdaki adresimize ulaştırmanız yeterlidir.
  • Kargo ve Kurye aracılığı hizmeti alabilirsiniz. Söz konusu durumda bu hizmetin masrafları vize başvuru sahibi tarafından karşılanır.

  Suudi Arabistan Vizesi Önemli Notlar 2021

  Suudi Arabistan Vizesi Hakkında

  Vize merkezleri, Suudi Arabistan vize işlemlerinde deneyimli bir kadrosu ile profesyonel bir hizmet veren vize danışmanlık firmaları olarak bilinmektedir. Suudi Arabistan Konsolosluğu tarafınca belirlenen Suudi Arabistan vize evrak listesine ve Suudi Arabistan vizesi hakkında en güncel bilgiler müşteri temsilcilerini arayarak kişi ulaşabilmektedir.

  Suudi Arabistan Konsolosluğu vize müracaatlarını direkt olarak kabul etmemektedir. Suudi Arabistan Konsolosluğu vize başvurusu hakkında yetkilendirilmiş olduğu kurum ve kurumlar aracılığı ile başvuruları kabul etmektedir. Kişi bizzat olarak başvuru için konsolosluğa gidememektedir.

  Bunun yanı sıra Suudi Arabistan Konsolosluğu pasaportlarda İsrail vizesi olan, İsrail’e giriş ve çıkış damgasına sahip olan pasaportları işleme almaz. 35 yaş altındaki bekar kadınlar Suudi Arabistan dışişleri Bakanlığından onaylı bir şekilde vize başvurusu yapabilmektedirler.

  Suudi Arabistan Umre Vizesi

  Suudi Arabistan umre vizesi, 30 günlük bir süre içerisinde bulunmaktadır. Suudi Arabistan devleti yeni yapmış olduğu düzenlemeler ile umre ziyaretinde bulunan şahıslar, umre turizm vizesi almaları gerekmektedir. Umre turizm programının nedeni ise dini sebepler doğrultusunda Suudi Arabistanı ziyaret etmek için giden kişilere daha fazla kalma hakkı tanımaktadır.

  Umre ziyaretleri sonrasında Müslüman kişiler kutsal, tarihi mekanlarda daha fazla zaman geçirebilmek hakkına sahip olmaktadırlar. Bunun neticesinde de Suudi Arabistanın kültürünü tanıyabilmektedir. Umreye belirli bir tarihte gidilmesi gerekmektedir ve umre ziyareti sırasında sayı olarak herhangi bir sınırlama mevcut değildir. Umre esnasında Kâbe’yi ziyaret edilir ve Müslümanlar için kutsal olan bir yer İçerisinde dini bir görevlerini yerine getirmiş olmaktadırlar.

  45 yaş altında bulunan kadınların ise birinci°’den yakını olmasına gerek kalmadan Suudi Arabistan’a girişi yasaktır. Eşyada baba eşliğinde Suudi Arabistan’a girebilme hakkı tanınmaktadır ve umre ziyaretinde buluna bilmektedirler. Suudi Arabistan umre vizesi için yeni düzenlemeler yürürlüğe girmiştir.

  Umre vizesi edinebilmek adına kişinin pasaport bilgileri Suudi Arabistan’a online olarak gönderilmektedir. Kişinin alacak olduğu onay ile kayıt işlemleri prosedürlerine başlanmalıdır. Hac ya da umre vizesi işlemleri sırasında seyahat tarihinden en geç kişinin bir ay önce başvuru yapması tavsiye edilmektedir.

  Suudi Arabistan vizesi İçin Gerekli Evraklar

  Suudi Arabistan vize müracaatında bulunacak olan şahıslar, pasaportlarının en son geçerlik süresini Suudi Arabistan seyahati dönüş tarihinden itibaren bir yıl daha olması gerekmektedir. Suudi Arabistan vize işlem dosyasında yer alması gereken fotoğrafın taraflarca talep edilen arka fonu beyaz ve gerekli ölçülerde olunmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

  Ayrıca biyometrik fotoğrafta kişinin en son güncel halini yansıtması gerekmektedir. Suudi Arabistan vize başvuru formunu kişi eksiksiz, okunaklı ve gerçeği birebir yansıtan ibrazlarda doldurmalıdır. Suudi Arabistan tüm vize kategorilerinde istek mektubu istemektedir. Suudi Arabistan vizesi için davet belgesi, Suudi Arabistan konsolosluğuna ait bir bilgi sistemine ve ziyaret firmalarına e-mail ya da faks yolu ile ulaştırla bilmektedir.

  Suudi Arabistan Davet Mektubu ve Vize Harç Bedeli

  Suudi Arabistan’a yapılacak olan seyahatlerden önce vize harç bedelinin ödenmesi gerekmektedir. 2020 yılının güncel vize harç bedeli ise 420 $ olarak belirlenmiştir. Suudi Arabistan davet belgesi ise davet edilen kişinin adına davet edilen şirket tarafından hazırlanması gerekmektedir. Başvuru yapacak kişinin vize talep dilekçesi ise yolcunun diplomasını da belirtilmiş olan meslek pozisyonuna göre hazırlanarak sunulmalıdır.       

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir