Suudi Arabistan Vize Evrakları: Yeni Liste [2022] - Eraytur
Suudi Arabistan Vizesi

Suudi Arabistan Vize Evrakları: Yeni Liste [2022]

Suudi Arabistan kısa süreli seyahatler için vize işlemleri yetkili Vize Başvuru Merkezleri ,seyahat acenteleri  tarafından yapılmaktadır. Konsolosluğun belirlediği Suudi Arabistan Vize Evrakları dosyasını tamamlayanlar vize başvuru merkezlerinden işlemlerini kolaylıkla başlatabilirler. Suudi Arabistan vize işlemlerinin başlayabilmesi için Suudi Arabistan’dan vize başvurusu bulunan kişinin adına düzenlenmiş bir davetiye yazısı gereklidir. Vize davetiyesi Suudi Arabistan Konsolosluğu’na ait bilgi sistemine ve seyahat acentelerine mail yoluyla iletilir.

Sudan Vize Evrakları: Yeni Liste [2022]

Suudi Arabistan Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

Suudi Arabistan’a turistik gezi, ticari seyahat, aile ziyareti, Umre ziyareti, aile birleşimi başvurusu yapabilmek için mutlaka davetiye almak gerekir ve seyahatten 15 gün önce vize işlemleri başlatılmalıdır. Suudi Arabistan’a vize almak isteyenlerin pasaportlarında İsrail vizesi ve giriş-çıkış damgalarının bulunmaması bir diğer önemli noktadır. 35 yaş altındaki bekar kadınlar da tek başlarına Suudi Arabistan’a giriş yapamaz. 35 yaşının altındaki iş kadınları Dışişleri Bakanlığı’ndan çıkan bir davetiye ile vize başvurusunda bulunabilir.

Suudi Arabistan vize veriyor mu?

Suudi Arabistan, 2021 yılında vize vermeye başlamıştır. Dini turizm amacıyla gidecek olan kişilerin vize işlemleri kısıtlı bir şekilde yürütülmeye devam etmektedir.

Suudi Arabistan vize işlemleri ne zaman başlıyor?

Suudi Arabistan vize işlemleri 2021 yılında başlamıştır. Vize almak için vize başvuru formunu doldurmanız ve konsolosluktan randevu almanız gerekir. Randevu tarihinde gerekli evrakları teslim etmeniz ardından başvurunuz tamamlanır.

Arabistan vize ücreti ne kadar?

Arabistan vize ücreti 420 dolar olarak belirlenmiştir. Bu ücret ile birlikte vize başvuru merkezi ücretinin de ödenmesi gerekir.
Suudi Arabistan turistik vize işlemleri ve ticari seyahat prosedürleri vize başvuru merkezlerinde uzman danışmanlar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Suudi Arabistan Turist Vize

Suudi Arabistan kısa süreli seyahatlerde bulunacak kişiler şu belgeleri Suudi Arabistan Vize Evrakları vize başvuru dosyasında bulundurmalıdır:

 • Vize Başvuru Formu- İngilizce ve Türkçe eksiksiz doldurulmalı, tarih bilgisi düşülmeli, ıslak imza ile imzalanmalıdır.
 • Resmi davetiye- S. Arabistan’dan resmi konuk davetiyesi mail yoluyla iletilir.
 • Başvuru Dilekçesi- Başvuru dilekçesi seyahat amacı, seyahat tarihlerini belirtir.
 • Pasaport aslı ve fotokopisi- 1 yıl geçerli pasaport ve renkli fotokopileri Suudi Arabistan Vize Evrakları dosyasında olmalıdır.
 • Fotoğraflar- 2 adet beyaz arka fonlu biyometrik fotoğraf verilmelidir.
 • Kimlik fotokopisi- Kimlik kartının renkli fotokopileri sunulmalıdır.
 • Gidiş geliş uçak bileti ve otel rezervasyonu- Uçak ve konaklama rezervasyonları sunulmalıdır.
 • Çalışma belgesi- Maaş bordrosu ve SGK işe giriş bildirgesi şirket tarafından kaşeli ve imzalı olmalıdır. Kamu çalışanları çalıştıkları kurumdan resmi belge almalıdır.
 • İkametgah belgesi- E-devletten alınabilir.
 • Gelir belgeleri- Banka hesap özetleri, banka yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır. Ev tapu fotokopileri, araç ruhsatları verilmelidir.
 • Sağlık sigortası- Başvuru merkezlerinde düzenlenen sağlık sigortası poliçesi verilmelidir.

Suudi Arabistan Ticari Vize

Suudi Arabistan’da yatırım yapmak isteyenler, iş görüşmelerine katılacak şirket sahipleri ve çalışanları Suudi Arabistan Vize Evrakları olarak şu belgeleri hazırlarlar:

 • Bilgi formu- İşverenler ve çalışanlar hakkında bilgileri kapsar.
 • Başvuru formu- İngilizce ve Türkçe eksiksiz doldurulur.
 • Pasaport- 1 yıl geçerli pasaport aslı ve renkli fotokopileri verilmelidir.
 • 2 adet fotoğraf- Beyaz arka fonlu 2 adet biyometrik fotoğraf çektirilmelidir. 4x6cm boyutlarında olmalıdır.
 • Davetiye fotokopisi- Suudi Arabistan Ticaret Odasından veya Dışişleri Bakanlığı’ndan alınmış olmalıdır.
 • Güncel tarihli şahadetname- Davet gönderen Arap şirketinin ticari sicil belgesi, Rakam-ı Cicil
 • Güncel şirket evrakları- İngilizce faaliyet belgesinin aslı, imza sirküleri, vergi levhası, Ticari sicil gazete fotokopisi
 • Dilekçe- Şirket antetli kağıdına Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğuna hitaben yazılan, dilekçedeki unvanla davetiyede bulunan unvan aynı olmalıdır.
 • İşe giriş bildirgesi- Çalışanlar için verilir.
 • Teknisyen ve Mühendisler için belgeler- Bonservis yazısı şirketin antetli kağıdına imzalı ve kaşeli olarak hazırlanır, diploma fotokopisi
 • Sağlık testleri- Covid-19 testi yapılmalıdır, negatif olduğunu gösterir PCR sertifikası verilmelidir. Suudi Arabistan’a girişte kişiler belgeyi yanında bulundurmalıdır.

Coronavirus  (Covid-19) testi yaptırabileceğiniz örnek hastaneler;

 • Haseki Hastanesi –  Sultangazi şubesi / İstanbul
 • Sadi Konuk Hastanesi – Bakırköy/İstanbul
 • İstanbul Eğitim ve Araştrma Hastanesi – Fatih/İstanbul
 • Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi – Kartal/İstanbul
 • Medicalpark hastaneleri  (Fatih, Bahçelievler, Göztepe)

Not: Farklı hastanelerden bilgi alıp, Hizmet vermeleri durumunda test yaptırabilirsiniz.

Yolcuların Coronavirus (Covid-19) raporlarını Suudi Arabistan’a giriş esnasında yanlarından bulundurmalarını tavsiye ediyoruz.

 • Önemli Notlar:
 • Suudi Arabistan vizesi için başvuruya şahsen gelmeniz gerekmemektedir. Şirketimiz Konsoloslukta sizin adınıza başvuru ve takip yetkisine sahiptir.
 • Suudi Arabistan vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar Suudi Arabistan Konsolosluğunun inisiyatifi altındadır.
 • Yukarıda bulunan belgeleri aşağıdaki adresimize ulaştırmanız yeterlidir.
 • Kargo ve Kurye aracılığı hizmeti alabilirsiniz. Söz konusu durumda bu hizmetin
 • masrafları vize başvuru sahibi tarafından karşılanır.

Suudi Arabistan Vizesi Önemli Notlar 2022

Suudi Arabistan Vizesi Hakkında

Vize merkezleri, Suudi Arabistan vize işlemlerinde deneyimli bir kadrosu ile profesyonel bir hizmet veren vize danışmanlık firmaları olarak bilinmektedir. Suudi Arabistan Konsolosluğu tarafınca belirlenen Suudi Arabistan vize evrak listesine ve Suudi Arabistan vizesi hakkında en güncel bilgiler müşteri temsilcilerini arayarak kişi ulaşabilmektedir.

Suudi Arabistan Konsolosluğu vize müracaatlarını direkt olarak kabul etmemektedir. Suudi Arabistan Konsolosluğu vize başvurusu hakkında yetkilendirilmiş olduğu kurum ve kurumlar aracılığı ile başvuruları kabul etmektedir. Kişi bizzat olarak başvuru için konsolosluğa gidememektedir.

Bunun yanı sıra Suudi Arabistan Konsolosluğu pasaportlarda İsrail vizesi olan, İsrail’e giriş ve çıkış damgasına sahip olan pasaportları işleme almaz. 35 yaş altındaki bekar kadınlar Suudi Arabistan dışişleri Bakanlığından onaylı bir şekilde vize başvurusu yapabilmektedirler.

Suudi Arabistan Umre Vizesi

Suudi Arabistan umre vizesi, 30 günlük bir süre içerisinde bulunmaktadır. Suudi Arabistan devleti yeni yapmış olduğu düzenlemeler ile umre ziyaretinde bulunan şahıslar, umre turizm vizesi almaları gerekmektedir. Umre turizm programının nedeni ise dini sebepler doğrultusunda Suudi Arabistanı ziyaret etmek için giden kişilere daha fazla kalma hakkı tanımaktadır.

Umre ziyaretleri sonrasında Müslüman kişiler kutsal, tarihi mekanlarda daha fazla zaman geçirebilmek hakkına sahip olmaktadırlar. Bunun neticesinde de Suudi Arabistanın kültürünü tanıyabilmektedir. Umreye belirli bir tarihte gidilmesi gerekmektedir ve umre ziyareti sırasında sayı olarak herhangi bir sınırlama mevcut değildir. Umre esnasında Kâbe’yi ziyaret edilir ve Müslümanlar için kutsal olan bir yer İçerisinde dini bir görevlerini yerine getirmiş olmaktadırlar.

45 yaş altında bulunan kadınların ise birinci°’den yakını olmasına gerek kalmadan Suudi Arabistan’a girişi yasaktır. Eşyada baba eşliğinde Suudi Arabistan’a girebilme hakkı tanınmaktadır ve umre ziyaretinde buluna bilmektedirler. Suudi Arabistan umre vizesi için yeni düzenlemeler yürürlüğe girmiştir.

Umre vizesi edinebilmek adına kişinin pasaport bilgileri Suudi Arabistan’a online olarak gönderilmektedir. Kişinin alacak olduğu onay ile kayıt işlemleri prosedürlerine başlanmalıdır. Hac ya da umre vizesi işlemleri sırasında seyahat tarihinden en geç kişinin bir ay önce başvuru yapması tavsiye edilmektedir.

Suudi Arabistan vizesi İçin Gerekli Evraklar

Suudi Arabistan vize müracaatında bulunacak olan şahıslar, pasaportlarının en son geçerlik süresini Suudi Arabistan seyahati dönüş tarihinden itibaren bir yıl daha olması gerekmektedir. Suudi Arabistan vize işlem dosyasında yer alması gereken fotoğrafın taraflarca talep edilen arka fonu beyaz ve gerekli ölçülerde olunmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca biyometrik fotoğrafta kişinin en son güncel halini yansıtması gerekmektedir. Suudi Arabistan vize başvuru formunu kişi eksiksiz, okunaklı ve gerçeği birebir yansıtan ibrazlarda doldurmalıdır. Suudi Arabistan tüm vize kategorilerinde istek mektubu istemektedir. Suudi Arabistan vizesi için davet belgesi, Suudi Arabistan konsolosluğuna ait bir bilgi sistemine ve ziyaret firmalarına e-mail ya da faks yolu ile ulaştırla bilmektedir.

Suudi Arabistan Davet Mektubu ve Vize Harç Bedeli

Suudi Arabistan’a yapılacak olan seyahatlerden önce vize harç bedelinin ödenmesi gerekmektedir. 2020 yılının güncel vize harç bedeli ise 420 $ olarak belirlenmiştir. Suudi Arabistan davet belgesi ise davet edilen kişinin adına davet edilen şirket tarafından hazırlanması gerekmektedir. Başvuru yapacak kişinin vize talep dilekçesi ise yolcunun diplomasını da belirtilmiş olan meslek pozisyonuna göre hazırlanarak sunulmalıdır.       

Suudi Arabistan Vize Veriyor Mu?

Suudi Arabistan vize veren ancak bunu Covid nedeniyle yapmayan bir ülkedir. Esnetme politikası ise alınan kararın ardından uygulanmaya başlamıştır.

Suudi Arabistan Giriş Çıkış Yasağı

Umre veya hac için Suudi Arabistan vizesi almak şu an için hiçbir şekilde söz konusu değildir. Devlet, yasağın ne kadar daha uzayacağı konusunda bir bilgi vermemiştir.

Suudi Arabistan Giriş Çıkış Yasağı Ne Zaman Bitiyor

Giriş çıkış yasağının bitmesi konusunda net bir bilgi söz konusu değilken, Kral Selman tarafından verilen emir neticesinde vize başvurularına dönüş başlamıştır. Oturumların da uzatılmasına karar verilmiştir.

Suudi Arabistan Vize Veriyor Mu

Uzun bir süreden beri pandemi nedeniyle vize vermeyen devlet, bu konuda yavaş yavaş normale döneceğinin sinyallerini vermiştir.

Suudi Arabistan Vize Yasağı

Vize yasağının ne zaman biteceği şu an için belli olmasa da, en son alınan kararın ardından başvuru yapanlara dönüş sağlanmaya başlanmıştır.

Suudi Arabistan'a Çalışmaya Gitmek

Suudi Arabistan’a çalışmak için gitmek isteyenlerin, bu ülkedeki yerleşik bir şirket tarafından davet edilmesi en temel kuraldır. Bu olmadan ilgili işlemin gerçekleştirilmesi söz konusu değildir.

Suudi Arabistan Çalışma Vizesi

Çalışma vizesi alımında; dilekçe doldurulmalı ve ardından da pasaport, renkli fotokopisi, nüfus cüzdanı sureti, sağlık raporu, sabıka kaydı, SGK işe giriş dokümanı, meslek belgesi, diploma ve sertifikaların fotokopisi, davet, daveti yapan firmanın şehadetnamesi, geçici sözleşme, fotoğraf sunularak süreç tamamlanmalıdır.

Suudi Arabistan'ın Vize Uygulamadığı Ülkeler

Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Umman ve son olarak Kuveyt vatandaşlarının bu ülkeye gidebilmek için vize almalarına hiçbir şekilde gerek yoktur.

Suudi Arabistan Turist Vizesi

Suudi Arabistan turist vizesi alımını kolaylaştıran temel belge bir davet belgesi ya da mektubudur. Ardından pasaport, resim, nüfus cüzdanı örneği verilerek vize başvurusu yapılır.

Suudi Arabistan İkame Fiyatı 2020

Suudi Arabistan ikame vizesi aslında oturum vizesidir ve oturum vizeleri uzun süreli vizeler grubuna girmektedir. Suudi Arabistan’da oturma izni almak için geçerli sebepleriniz olmaktadır. Suudi Arabistan’da yaşamak istiyorum demek yeterli değildir. Sağlamlaştırıcı belgeleriniz bulunmalıdır.

Suudi Arabistan’ın pasaport idaresi yani Cevazat yakın zaman içerisinde oturum izinlerinin 5 senede bir yeniden çıkarılmasını amaçlayan bir projeyi sunacaklarını belirtmişlerdir. Bu sayede 2 senede bir vize almaya gerek kalmayacaktır.

Suudi Arabistan ikame fiyatı 2020 yılında da bilinmektedir. Çünkü değişiklik göstermektedir ve herhangi bir miktara hazır olmak şarttır. Yaşa göre ve alacağınız vizeye göre vize ücretleri değişir. Aynı zamanda vize ücretleri harç ücreti olarak geçer ve bu aşamada harç ücreti ret durumunda geri ödenmez.

Suudi Arabistan ikame fiyatı 2021 yılında henüz belli değildir çünkü temmuz ayının sonunda Suudi Arabistan ve Türkiye arasındaki vize işlemlerinin başlatılması planlanmıştır ve o zaman belli olması mümkündür.

Suudi Arabistan Türkiye son dakika nedeni aslında vize tarihinin temmuz ayının sonuna alınmasıdır. Ayrıca sonrasında da her gün 10 kişilik kontenjan alınacağı belirtilmiştir. Bu da başvuru süreci biraz uzayacak demektir.

Suudi Arabistan’a vize başvuru yapmanızın ardından Suudi Arabistan ikame sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Ancak sizlere olumlu veya olumsuz sonuç doğrultusunda mail veya mesaj atılacaktır.

Suudi Arabistan ikame izninizin onaylanması durumunda bir süre bu şekilde yaşadıktan sonra Suudi Arabistan vatandaşlık şartları incelenerek değerlendirilebilir. Burada annenizin veya babanızın Suudi Arabistan vatandaşı olup olmaması önem arz etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×