Suudi Arabistan Vizesi

Suudi Arabistan Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

Suudi Arabistan vize evrakları

Suudi Arabistan kısa süreli seyahatler için vize işlemleri yetkili Vize Başvuru Merkezleri ,seyahat acenteleri  tarafından yapılmaktadır. Konsolosluğun belirlediği Suudi Arabistan Vize Evrakları dosyasını tamamlayanlar vize başvuru merkezlerinden işlemlerini kolaylıkla başlatabilirler. Suudi Arabistan vize işlemlerinin başlayabilmesi için Suudi Arabistan’dan vize başvurusu bulunan kişinin adına düzenlenmiş bir davetiye yazısı gereklidir. Vize davetiyesi Suudi Arabistan Konsolosluğu’na ait bilgi sistemine ve seyahat acentelerine mail yoluyla iletilir.

Suudi Arabistan’a turistik gezi, ticari seyahat, aile ziyareti, Umre ziyareti, aile birleşimi başvurusu yapabilmek için mutlaka davetiye almak gerekir ve seyahatten 15 gün önce vize işlemleri başlatılmalıdır. Suudi Arabistan’a vize almak isteyenlerin pasaportlarında İsrail vizesi ve giriş-çıkış damgalarının bulunmaması bir diğer önemli noktadır. 35 yaş altındaki bekar kadınlar da tek başlarına Suudi Arabistan’a giriş yapamaz. 35 yaşının altındaki iş kadınları Dışişleri Bakanlığı’ndan çıkan bir davetiye ile vize başvurusunda bulunabilir.

Suudi Arabistan turistik vize işlemleri ve ticari seyahat prosedürleri vize başvuru merkezlerinde uzman danışmanlar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Suudi Arabistan Turist Vize

Suudi Arabistan kısa süreli seyahatlerde bulunacak kişiler şu belgeleri Suudi Arabistan Vize Evrakları vize başvuru dosyasında bulundurmalıdır:

 • Vize Başvuru Formu- İngilizce ve Türkçe eksiksiz doldurulmalı, tarih bilgisi düşülmeli, ıslak imza ile imzalanmalıdır.
 • Resmi davetiye- S. Arabistan’dan resmi konuk davetiyesi mail yoluyla iletilir.
 • Başvuru Dilekçesi- Başvuru dilekçesi seyahat amacı, seyahat tarihlerini belirtir.
 • Pasaport aslı ve fotokopisi- 1 yıl geçerli pasaport ve renkli fotokopileri Suudi Arabistan Vize Evrakları dosyasında olmalıdır.
 • Fotoğraflar- 2 adet beyaz arka fonlu biyometrik fotoğraf verilmelidir.
 • Kimlik fotokopisi- Kimlik kartının renkli fotokopileri sunulmalıdır.
 • Gidiş geliş uçak bileti ve otel rezervasyonu- Uçak ve konaklama rezervasyonları sunulmalıdır.
 • Çalışma belgesi- Maaş bordrosu ve SGK işe giriş bildirgesi şirket tarafından kaşeli ve imzalı olmalıdır. Kamu çalışanları çalıştıkları kurumdan resmi belge almalıdır.
 • İkametgah belgesi- E-devletten alınabilir.
 • Gelir belgeleri- Banka hesap özetleri, banka yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır. Ev tapu fotokopileri, araç ruhsatları verilmelidir.
 • Sağlık sigortası- Başvuru merkezlerinde düzenlenen sağlık sigortası poliçesi verilmelidir.

Suudi Arabistan Vize Evrakları: Yeni Liste [2021] 1 – suudi arabistan vizesi gerekli evraklar

Suudi Arabistan Ticari Vize

Suudi Arabistan’da yatırım yapmak isteyenler, iş görüşmelerine katılacak şirket sahipleri ve çalışanları Suudi Arabistan Vize Evrakları olarak şu belgeleri hazırlarlar:

 • Bilgi formu- İşverenler ve çalışanlar hakkında bilgileri kapsar.
 • Başvuru formu- İngilizce ve Türkçe eksiksiz doldurulur.
 • Pasaport- 1 yıl geçerli pasaport aslı ve renkli fotokopileri verilmelidir.
 • 2 adet fotoğraf- Beyaz arka fonlu 2 adet biyometrik fotoğraf çektirilmelidir. 4x6cm boyutlarında olmalıdır.
 • Davetiye fotokopisi- Suudi Arabistan Ticaret Odasından veya Dışişleri Bakanlığı’ndan alınmış olmalıdır.
 • Güncel tarihli şahadetname- Davet gönderen Arap şirketinin ticari sicil belgesi, Rakam-ı Cicil
 • Güncel şirket evrakları- İngilizce faaliyet belgesinin aslı, imza sirküleri, vergi levhası, Ticari sicil gazete fotokopisi
 • Dilekçe- Şirket antetli kağıdına Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğuna hitaben yazılan, dilekçedeki unvanla davetiyede bulunan unvan aynı olmalıdır.
 • İşe giriş bildirgesi- Çalışanlar için verilir.
 • Teknisyen ve Mühendisler için belgeler- Bonservis yazısı şirketin antetli kağıdına imzalı ve kaşeli olarak hazırlanır, diploma fotokopisi
 • Sağlık testleri- Covid-19 testi yapılmalıdır, negatif olduğunu gösterir PCR sertifikası verilmelidir. Suudi Arabistan’a girişte kişiler belgeyi yanında bulundurmalıdır.

Coronavirus  (Covid-19) testi yaptırabileceğiniz örnek hastaneler;

 • Haseki Hastanesi –  Sultangazi şubesi / İstanbul
 • Sadi Konuk Hastanesi – Bakırköy/İstanbul
 • İstanbul Eğitim ve Araştrma Hastanesi – Fatih/İstanbul
 • Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi – Kartal/İstanbul
 • Medicalpark hastaneleri  (Fatih, Bahçelievler, Göztepe)

Not: Farklı hastanelerden bilgi alıp, Hizmet vermeleri durumunda test yaptırabilirsiniz.

Yolcuların Coronavirus (Covid-19) raporlarını Suudi Arabistan’a giriş esnasında yanlarından bulundurmalarını tavsiye ediyoruz.

 • Önemli Notlar:
 • Suudi Arabistan vizesi için başvuruya şahsen gelmeniz gerekmemektedir. Şirketimiz Konsoloslukta sizin adınıza başvuru ve takip yetkisine sahiptir.
 • Suudi Arabistan vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar Suudi Arabistan Konsolosluğunun inisiyatifi altındadır.
 • Yukarıda bulunan belgeleri aşağıdaki adresimize ulaştırmanız yeterlidir.
 • Kargo ve Kurye aracılığı hizmeti alabilirsiniz. Söz konusu durumda bu hizmetin
 • masrafları vize başvuru sahibi tarafından karşılanır.

Suudi Arabistan Vizesi Önemli Notlar 2021

Suudi Arabistan Vizesi Hakkında

Vize merkezleri, Suudi Arabistan vize işlemlerinde deneyimli bir kadrosu ile profesyonel bir hizmet veren vize danışmanlık firmaları olarak bilinmektedir. Suudi Arabistan Konsolosluğu tarafınca belirlenen Suudi Arabistan vize evrak listesine ve Suudi Arabistan vizesi hakkında en güncel bilgiler müşteri temsilcilerini arayarak kişi ulaşabilmektedir.

Suudi Arabistan Konsolosluğu vize müracaatlarını direkt olarak kabul etmemektedir. Suudi Arabistan Konsolosluğu vize başvurusu hakkında yetkilendirilmiş olduğu kurum ve kurumlar aracılığı ile başvuruları kabul etmektedir. Kişi bizzat olarak başvuru için konsolosluğa gidememektedir.

Bunun yanı sıra Suudi Arabistan Konsolosluğu pasaportlarda İsrail vizesi olan, İsrail’e giriş ve çıkış damgasına sahip olan pasaportları işleme almaz. 35 yaş altındaki bekar kadınlar Suudi Arabistan dışişleri Bakanlığından onaylı bir şekilde vize başvurusu yapabilmektedirler.

Suudi Arabistan Umre Vizesi

Suudi Arabistan umre vizesi, 30 günlük bir süre içerisinde bulunmaktadır. Suudi Arabistan devleti yeni yapmış olduğu düzenlemeler ile umre ziyaretinde bulunan şahıslar, umre turizm vizesi almaları gerekmektedir. Umre turizm programının nedeni ise dini sebepler doğrultusunda Suudi Arabistanı ziyaret etmek için giden kişilere daha fazla kalma hakkı tanımaktadır.

Umre ziyaretleri sonrasında Müslüman kişiler kutsal, tarihi mekanlarda daha fazla zaman geçirebilmek hakkına sahip olmaktadırlar. Bunun neticesinde de Suudi Arabistanın kültürünü tanıyabilmektedir. Umreye belirli bir tarihte gidilmesi gerekmektedir ve umre ziyareti sırasında sayı olarak herhangi bir sınırlama mevcut değildir. Umre esnasında Kâbe’yi ziyaret edilir ve Müslümanlar için kutsal olan bir yer İçerisinde dini bir görevlerini yerine getirmiş olmaktadırlar.

45 yaş altında bulunan kadınların ise birinci°’den yakını olmasına gerek kalmadan Suudi Arabistan’a girişi yasaktır. Eşyada baba eşliğinde Suudi Arabistan’a girebilme hakkı tanınmaktadır ve umre ziyaretinde buluna bilmektedirler. Suudi Arabistan umre vizesi için yeni düzenlemeler yürürlüğe girmiştir.

Umre vizesi edinebilmek adına kişinin pasaport bilgileri Suudi Arabistan’a online olarak gönderilmektedir. Kişinin alacak olduğu onay ile kayıt işlemleri prosedürlerine başlanmalıdır. Hac ya da umre vizesi işlemleri sırasında seyahat tarihinden en geç kişinin bir ay önce başvuru yapması tavsiye edilmektedir.

Suudi Arabistan vizesi İçin Gerekli Evraklar

Suudi Arabistan vize müracaatında bulunacak olan şahıslar, pasaportlarının en son geçerlik süresini Suudi Arabistan seyahati dönüş tarihinden itibaren bir yıl daha olması gerekmektedir. Suudi Arabistan vize işlem dosyasında yer alması gereken fotoğrafın taraflarca talep edilen arka fonu beyaz ve gerekli ölçülerde olunmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca biyometrik fotoğrafta kişinin en son güncel halini yansıtması gerekmektedir. Suudi Arabistan vize başvuru formunu kişi eksiksiz, okunaklı ve gerçeği birebir yansıtan ibrazlarda doldurmalıdır. Suudi Arabistan tüm vize kategorilerinde istek mektubu istemektedir. Suudi Arabistan vizesi için davet belgesi, Suudi Arabistan konsolosluğuna ait bir bilgi sistemine ve ziyaret firmalarına e-mail ya da faks yolu ile ulaştırla bilmektedir.

Suudi Arabistan Davet Mektubu ve Vize Harç Bedeli

Suudi Arabistan’a yapılacak olan seyahatlerden önce vize harç bedelinin ödenmesi gerekmektedir. 2020 yılının güncel vize harç bedeli ise 420 $ olarak belirlenmiştir. Suudi Arabistan davet belgesi ise davet edilen kişinin adına davet edilen şirket tarafından hazırlanması gerekmektedir. Başvuru yapacak kişinin vize talep dilekçesi ise yolcunun diplomasını da belirtilmiş olan meslek pozisyonuna göre hazırlanarak sunulmalıdır.       

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×