Suudi Arabistan Vizesi: 2023 Vize Nasıl Alınır? - Eraytur
Suudi Arabistan Vizesi

Suudi Arabistan Vizesi: 2023 Vize Nasıl Alınır?

Suudi Arabistan Arap yarımadasında yerleşmektedir. Bu ülkeyi seyahat etmek isteyen Bordo, Yeşil ve Gri pasaport sahipleri vize almak zorundadır. Diplomatik pasaporta sahip olan Türk vatandaşları ise 3 aylık vize işleminden muaftır.

Birçok ülkede seyahat sırasında turistik, ticari vize tipleri arasında seçim yapmanız gerekir. Fakat Suudi Arabistan vize tipleri daha farklıdır. Suudi Arabistan`da Umre Vizesi, Hac Vizesi ve Ticari vize seçenekleri sunulmaktadır.

Suudi Arabistan Vize Başvuru Merkezleri

Vize türleri arasında seyahat amacınıza uygun olanı seçmelisiniz. Örnek, Hac ibadetine gitmek istiyorsanız Hac Vizesi almalısınız. Eğer Hac vizesi almayı planlıyorsanız tüm işlemlere en az 1 ay öncesinde başlamalısınız.

Umre ziyareti planlayan kişiler ise Umre vizesi almalıdır. Bu vize 1 aylık verilmektedir. Umre ziyareti sırasında Kâbe ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bu vizeyi 45 yaş altında olan kadınlar eşlerinin veya babalarının yerine alabilir.

Suudi Arabistan Vizesi Hakkında

Vize merkezleri, Suudi Arabistan vize işlemlerinde deneyimli bir kadrosu ile profesyonel bir hizmet veren vize danışmanlık firmaları olarak bilinmektedir. Suudi Arabistan Konsolosluğu tarafınca belirlenen Suudi Arabistan vize evrak listesine ve Suudi Arabistan vizesi hakkında en güncel bilgiler müşteri temsilcilerini arayarak kişi ulaşabilmektedir.

Suudi Arabistan Konsolosluğu vize müracaatlarını direkt olarak kabul etmemektedir. Suudi Arabistan Konsolosluğu vize başvurusu hakkında yetkilendirilmiş olduğu kurum ve kurumlar aracılığı ile başvuruları kabul etmektedir. Kişi bizzat olarak başvuru için konsolosluğa gidememektedir.

Bunun yanı sıra Suudi Arabistan Konsolosluğu pasaportlarda İsrail vizesi olan, İsrail’e giriş ve çıkış damgasına sahip olan pasaportları işleme almaz. 35 yaş altındaki bekar kadınlar Suudi Arabistan dışişleri Bakanlığından onaylı bir şekilde vize başvurusu yapabilmektedirler.

Suudi Arabistan Umre Vizesi

Suudi Arabistan umre vizesi, 30 günlük bir süre içerisinde bulunmaktadır. Suudi Arabistan devleti yeni yapmış olduğu düzenlemeler ile umre ziyaretinde bulunan şahıslar, umre turizm vizesi almaları gerekmektedir.

Umre turizm programının nedeni ise dini sebepler doğrultusunda Suudi Arabistanı ziyaret etmek için giden kişilere daha fazla kalma hakkı tanımaktadır.

Umre ziyaretleri sonrasında Müslüman kişiler kutsal, tarihi mekanlarda daha fazla zaman geçirebilmek hakkına sahip olmaktadırlar. Bunun neticesinde de Suudi Arabistanın kültürünü tanıyabilmektedir.

Umreye belirli bir tarihte gidilmesi gerekmektedir ve umre ziyareti sırasında sayı olarak herhangi bir sınırlama mevcut değildir. Umre esnasında Kâbe’yi ziyaret edilir ve Müslümanlar için kutsal olan bir yer İçerisinde dini bir görevlerini yerine getirmiş olmaktadırlar.

45 yaş altında bulunan kadınların ise birinci°’den yakını olmasına gerek kalmadan Suudi Arabistan’a girişi yasaktır. Eşyada baba eşliğinde Suudi Arabistan’a girebilme hakkı tanınmaktadır ve umre ziyaretinde buluna bilmektedirler. Suudi Arabistan umre vizesi için yeni düzenlemeler yürürlüğe girmiştir.

Umre vizesi edinebilmek adına kişinin pasaport bilgileri Suudi Arabistan’a online olarak gönderilmektedir. Kişinin alacak olduğu onay ile kayıt işlemleri prosedürlerine başlanmalıdır. Hac ya da umre vizesi işlemleri sırasında seyahat tarihinden en geç kişinin bir ay önce başvuru yapması tavsiye edilmektedir.

Suudi Arabistan Davet Mektubu ve Vize Harç Bedeli

Suudi Arabistan’a yapılacak olan seyahatlerden önce vize harç bedelinin ödenmesi gerekmektedir. 2020 yılının güncel vize harç bedeli ise 420 $ olarak belirlenmiştir. Suudi Arabistan davet belgesi ise davet edilen kişinin adına davet edilen şirket tarafından hazırlanması gerekmektedir. Başvuru yapacak kişinin vize talep dilekçesi ise yolcunun diplomasını da belirtilmiş olan meslek pozisyonuna göre hazırlanarak sunulmalıdır.       

Suudi Arabistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Suudi Arabistan vizesi almayı planlıyorsanız öncesinde gerekli evrakları hazırlamalısınız. Bu evrakları hazırlamadan başvuru yapmanız mümkün olmayacaktır.

Suudi Arabistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar listesi aşağıdaki şekildedir.

 • Pasaport (Pasaport çipli olmalı ve en az 1 yıl geçerli olmalıdır. Ayrıca içerisinde boş sayfaları bulunmalıdır).
 • Biometrik Fotoğraf (2 Adet arka fonu beyaz biometrik fotoğraf)
 • Vize Başvuru Formu (Suudi Arabistan vize başvuru formu eksiksiz doldurulmalıdır. Form seyahatinizi destekleyen evraklar ile uyuşmalıdır).
 • Nüfus Cüzdanı kopyası (Kimlik belgesinde T.C numarası okunabilir olmalıdır).
 • Davetiye (Gelen aile, arkadaş ziyareti veya ticari davetiye hazırlanmalıdır).
 • Ulaşım ile ilgili evraklar (otobüs, uçak ve otel biletleri ya da rezervasyon belgeleri sunulmalıdır).
 • Vize Talep Dilekçesi (Sigortalı çalışan iseniz şirketin antetli kağıdına Konsolosluğa hitaben yazılan dilekçe hazırlamalısınız. Dilekçe İngilizce şirket kaşeli ve imzalı olmalıdır).
 • Sağlık Sigortası (En az 30.000 Euro değerinde sağlık sigortanız olmalıdır).
 • Banka Hesap Dökümü (Başvuru sürecinden maksimum 7 gün önce alınan hesap hareketlerinin özetini sunmalısınız. Hesap hareketleri son 6 ayı kapsamalıdır).
 • İş yeri belgeleri (Oda faaliyet belgesi, imza sirküleri, vergi levhası vb. gerekli işyeri belgelerini hazırlamalısınız).

Bunlara ek olarak çiftçiler ve faiz geliri sağlayanlar ek belge sunmalıdır. Talep edilen ek belgeler aşağıdakilerdir.

 • Çiftçilik Belgesi (Belge son 3 ay içerisinde sunulmalıdır. Ziraat odalarından alınan mesleki onay belgesi ibraz edilmelidir).
 • Faiz Geliri Sağlayanların Hesap Ekstresi (Son 6 aya ait bankadan alınan vadeli hesap ekstresi sunulmalıdır. Kira gelirleri olması durumunda kiraların bankaya yattığını gösteren 6 aylık banka ekstresini sunmalısınız).
Suudi Arabistan vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/suudi-arabistan-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Suudi Arabistan vize müracaatında bulunacak olan şahıslar, pasaportlarının en son geçerlik süresini Suudi Arabistan seyahati dönüş tarihinden itibaren bir yıl daha olması gerekmektedir.

Suudi Arabistan vize işlem dosyasında yer alması gereken fotoğrafın taraflarca talep edilen arka fonu beyaz ve gerekli ölçülerde olunmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca biyometrik fotoğrafta kişinin en son güncel halini yansıtması gerekmektedir. Suudi Arabistan vize başvuru formunu kişi eksiksiz, okunaklı ve gerçeği birebir yansıtan ibrazlarda doldurmalıdır. Suudi Arabistan tüm vize kategorilerinde istek mektubu istemektedir.

Suudi Arabistan vizesi için davet belgesi, Suudi Arabistan konsolosluğuna ait bir bilgi sistemine ve ziyaret firmalarına e-mail ya da faks yolu ile ulaştırla bilmektedir.

Suudi Arabistan Vize Başvuru Formu

Suudi Arabistan vizesi almak için öncelikle gerekle evrakları hazırlamış olmalısınız. Sonrasında vize başvuru formunu doldurmalısınız. Başvuru formunu dolduracağınız zaman tüm bilgileri eksiksiz girmeye özen göstermelisiniz.

Suudi Arabistan Vize Başvuru Formu Türk veya İngiliz dilinde yazılabilir. Ayrıca Türkçe dolduracağınız zaman Türkçe karakterler kullanabilirsiniz. Başvuru formunun okunabilir ve büyük harflerle doldurulması gereklidir.

Başvuru formunda vereceğiniz bilgiler, resmi ve uluslararası boyutta incelenecektir. Bu nedenle bilgilerin gerçeği yansıtması oldukça önemlidir. Ayrıca başvuru formunda geçen bilgiler evraklardaki bilgiler ile desteklenmelidir.

Başvuru formundaki bilgilerin yanlış girilmesi vize başvuru sürecinin başarısız sonuçlanmasına sebep olacaktır. Ayrıca hakkınızda ceza işlemi uygulanabilir. Bilgilerin yanlış girilmesi Suudi Arabistan`a giriş ve çıkışlarınızın zorlaşmasına sebep olabilir. 

45 Yaşın altında olan bekar kadınlar tek başına Suudi Arabistan vizesi başvurusu gerçekleştiremez. Bu yaş aralığında olan bekar kadınlar, 1. Derece erkek akrabaları ile vize alabilir.

Suudi Arabistan çalışma vizesi alan bireyler ise ülkeye giriş yaptıktan 3 ay sonra oturma izni almalıdır.

Suudi Arabistan kişiye özel dilekçeler ve güncellenmiş formlar için https://www.eraytur.com/suudi-arabistan-form-ve-dilekce/ bağlantısına ziyaret ediniz.

Suudi Arabistan Vize Randevusu

Suudi Arabistan vizesi için gerekli olan belgeleri hazırladıktan sonra randevu almalısınız. Randevu almak için Suudi Arabistan Konsolosluğuna başvuru yapabilirsiniz. Aynı zamanda vize başvurularınızı seyahat acenteleri ile gerçekleştirebilirsiniz.

Vize randevusunu kolay bir şekilde almak için vize şirketlerini tercih edebilirsiniz. Vize şirketleri genellikle online bir şekilde randevu almanıza olanak sağlamaktadır. Yani, internet üzerinden sizden istenen bilgileri doldurarak randevu alabilirsiniz.

Randevu aldıktan sonra ne zaman gelmeniz gerektiği hakkında bilgi verilecektir. Bu bilgi mail yoluyla iletilecektir. Başvuru sahibinin ise belirtilen saatte vize şirketine gitmesi gereklidir. Önceden belirlenen saatte yetişmediğiniz taktirde randevunuz iptal edilecektir.

Vize şirketinin ofisine gittikten sonra sizden istenen evrakları takdim etmelisiniz. Bu evrakları sunduktan sonra vize ücretini ödemeli ve başvurunu sonlandırmalısınız.

Suudi Arabistan Vize Ücreti

Suudi Arabistan vize ücretleri seyahat amacınıza ve tercih ettiğiniz vize türüne göre değişebilir. Aynı zamanda seyahat sürenize uygun olarak daha fazla ücret ödemelisiniz.

Suudi Arabistan vize ücreti sürekli güncellenmektedir. 2020 Yılında vize şirketleri tarafından Umre ve Hac vizeleri için 420 Dolarlık ücret talep edilmektedir. Bu ücretin içerisine danışmanlık ve tüm konsolosluk harçları dahildir.

Eğer Ticari vize almayı planlıyorsanız 250 dolar ödemeniz gerekecektir. Suudi Arabistan seyahatlerinde en çok tercih edilen vize türü ticari vizedir. Sonuçlanma süresi ortalama 4 ila 5 iş günü arasında değişmektedir. Ticari başvuru yapılacağı zaman hazırlanması gereken en önemli belge davetiye olacaktır. Bu belgenin onaylı ve güncel olması gereklidir.

Belirtilen fiyatlar çalıştığınız vize şirketine göre ufak değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda kur değişiminden etkilenerek fiyatlar daha farklı olabilir. Bu nedenle en güncel vize ücretleri için vize şirketiniz ile görüşmeniz önerilmektedir.

Suudi Arabistan vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/suudi-arabistan-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Suudi Arabistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Suudi Arabistan vize sonuçlanma süresi vize türüne göre değişmektedir. Suudi Arabistan vizesinin çıkma süresi başvuru sürecindeki evrakların eksiksiz teslim edilmesine bağlıdır. Eğer evraklar eksiksiz bir şekilde teslim edildiyse süreç uzamadan en kısa sürede sonuçlanacaktır.

Suudi Arabistan Vizesi Kaç Günde Çıkar? Vizenin sonuçlanma süresi ortalama 4 ila 5 iş günü arasında değişmektedir. Normal şartlarda sorunsuz bir başvuru işlemi müracaatınızdan 4 – 5 gün sonra sonuçlanır. Fakat Suudi Arabistan Konsolosluğunda yaşanan yoğunluk sebebiyle bu süreç uzayabilir.

Vizenin sonuçlanması bayram günleri ve ek evrak talep sebebiyle gecikebilir. Bazı durumlarda başvuru sahibinden ek belge talep edilmektedir. Sizden talep edilen belgeleri ise eksiksiz bir şekilde ibraz etmeniz gereklidir. Ayrıca belgelerin yeniden hazırlanması vize sürecinin uzamasına sebep olacaktır.

Suudi Arabistan vize süresi bazı sebeplerden dolayı uzayabilir. Bunu göz önüne alarak işlemlere en az 1 ay önce başlamalısınız.

Suudi Arabistan`a Gitmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Suudi Arabistan`a seyahat edecek kişilerin bilmesi gereken önemli kurallar bulunmaktadır. Seyahat etmek isteyenlerin belirlenen kurallara uyması şarttır.

Ülkeye giriş şartlarının sağlanmaması durumunda vizeniz reddedilecektir. Bu nedenle tüm kuralları uymanız gereklidir. Suudi Arabistan Vizesi almadan önce dikkat edilmesi gereken kurallar aşağıdaki gibidir.

 • Vize başvuruları konsolosluk tarafından Pazartesi – Perşembe saat 09:00 ila 15:00 arasında kabul edilir. Cuma günleri vize hizmeti alamazsınız. 
 • Pasaportunuzda İsrail vizesi damgası varsa, başvuru süreciniz olumsuz sonuçlanacaktır.
 • Tek başına başvuru yapan 45 yaşın altında bekar kadınların başvurusu direkt olumsuz sonuçlanır. Bu yaşında altında olan bekar kadınlar, Diş İşleri Bakanlığından alınan davetiye ile Suudi Arabistan`a seyahat edebilir.
Suudi Arabistan vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/suudi-arabistan-vize-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×