Sudan Vize Evrakları: Yeni Liste [2021] - Eraytur
Sudan Vizesi

Sudan Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

Sudan Kuzey Afrika bölgesinde Kızıldeniz kıyısında yer alan Afrika’nın en geniş yüzölçümüne sahip bir ülkedir. Nil Nehri ülkeyi ikiye ayırır, başkenti Hartum olan ülke son zamanlarda özellikle iş dünyası açısından bir cazibe noktasıdır. Doğal güzellikleri ile turistlerin de ilgisini çeken Sudan Türk vatandaşları için vize uygulamaktadır. Sadece diplomatik pasaportu olan şahıslar 90 günden az süreli seyahatleri için vize ücreti ödemez. Sudan Vize Evraklarını hazırlayan Umumi pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaport sahipleri vize başvuru merkezlerinde Sudan vizesi işlemlerini gerçekleştirebilir.

Slovenya Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

Sudan Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

Sudan’ın Darfur ve Doğu Sudan bölgelerini ziyaret edebilmek için vizeye ek olarak özel izin almak gerekir. Ülkeye girişte kapı vizesi uygulaması bulunmaktadır, ancak sınır kapılarında bir sorun yaşamamak için seyahate çıkmadan önce Türkiye’de vize işlemlerini gerçekleştirmek daha sağlıklıdır. Sudan’a girişlerde dikkat edilmesi gereken bir nokta ziyaretçilerin yanlarında alkollü içecek bulundurmamasıdır, ülke içinde de alkol satışı yasaktır. Sudan’a giriş yaptıktan sonra bir hafta içinde havalimanında ya da polis merkezlerinde kayıt işlemi yaptırmak zorunludur.

Sudan Türkiye vize var mi?

Sudan, Türkiye’den vize isteyen ülkeler içerisinde yer alır. Sudan’a gidecek olan Türk vatandaşları, turistik, ticari, çalışma, eğitim gibi vize türlerinden birini almalıdır.

Sudan için vize gerekli mi?

Türkiye’den Sudan’a gidecek olan Türk vatandaşlarının vize alması zorunludur. Vize başvurusu yapmak için vize başvuru formunu doldurmanız ve vize merkezlerinden randevu almanız gerekir. Randevu tarihinde gerekli evrakları teslim ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Sudan yeşil pasaporta vize istiyor mu?

Sudan, pasaport sahibi olan Türk vatandaşlarının vize almasını zorunlu tutmuştur. Vize başvurusunda kullanılacak olan yeşil pasaportun en az 6 ay geçerliliği olması gerekir.
Sudan vize evrakları hazırlandıktan sonra vize başvuru merkezleri aracılığıyla Sudan Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğuna resmi başvuru yapmak gerekir. En çok talep edilen Sudan vize türleri Turistik vize ve Ticari vizedir.

Sudan Turistik Vize

Sudan’a gezi amaçlı tur ve turistik seyahatte bulunacak kişiler Sudan Turistik Vize kategorisinde başvuruda bulunmak zorundadır. Vize başvuru merkezlerinde Sudan vize işlemleri başlatmak için Sudan Vize evrakları listesinde bulunan belgeleri eksiksiz tamamlamak ve vize ücretini ödemek gerekir.

Sudan Turistik vize için gerekli olan evraklar şunlardır:

 • Pasaport aslı ve renkli fotokopisi- 10 yıldan daha eski olmayan geçerli pasaportun aslı ve renkli sayfa fotokopileri sunulmalıdır.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf- Beyaz arka fonlu 2 adet biyometrik fotoğraf dosyaya eklenmelidir.
 • Son 3 aylık banka hesap özeti- Şahsi banka hesap hareketleri kaşeli ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır.
 • Kimlik belgeleri- Kimlik kartlarının önlü arkalı renkli fotokopileri Sudan vize evrakları yanında verilmelidir.
 • Otel-Uçak rezervasyonları- Konfirme edilmiş otel konaklama rezervasyonları ve uçuş bilgileri belgelendirilmelidir.
 • Covid-19 testi- Negatif sonuçlu PCR test sonuçları özel ya da devlet hastanesinden onaylı olmalıdır.
 • Başvuru formu- Tamamen doldurulan başvuru formu çıktısı alınarak ıslak imza ile imzalanmalıdır.
 • Davetiye- Sudan’dan gelen davetiyede garantör kişinin bilgileri ve finansal belgeleri bulunmalıdır.
 • Dilekçe- İngilizce hazırlanan dilekçede seyahat tarihleri net olarak belirtilmeli, talep edilen vize türü belirtilmelidir.

Sudan Ticari Vize

Sudan’a iş amaçlı seyahatte bulunacak yatırımcı iş insanları ve firma çalışanları Sudan Ticari Vize almalıdır. Sudan vize evrakları dosyasını tamamlayan iş dünyasından kişiler vize başvuru merkezleri aracılığı ile kolaylıkla ticari vize alabilirler.

Sudan Ticari vize için gerekli evrak listesi şu şekildedir:

 • Pasaport- Geçerli pasaportun 2 sayfası boş olmalıdır, renkli fotokopileri çekilmelidir.
 • Kimlik belgeleri- Kişisel ve mesleki kimlik kartlarının renkli fotokopileri hazırlanmalıdır.
 • Ticari davetiye- Sudan’daki iş ortağı şirketin antetli kağıdında seyahat planlarının ayrıntıları yer alan bir davetiye bulunmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf- 2 adet biyometrik fotoğrafın beyaz arka fonlu olması gerekmektedir.
 • İngilizce vize talep dilekçesi- İngilizce şirket resmi kağıdında yazılmış dilekçede tüm seyahat ayrıntıları ve tarihleri net olarak belirtilmelidir.
 • Şahsi ve şirket banka hesap özeti- Şirket ve şahsi hesapların üç aylık özetleri banka imzası ve kaşesi ile Sudan vize evrakları dosyasına eklenir.
 • Otel-uçak rezervasyonu-Uçak rezervasyonları ve konaklama bilgileri onaylı olarak belgelendirilmelidir.
 • Covid-19 testi- Negatif sonuçlu Covid 19 testlerinin aslı onaylı olarak sunulmalıdır.
 • Başvuru formu- Başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalı vize başvuru dosyasındaki diğer belgelerle aynı bilgileri içermelidir.

Vize çıkış süresi: 2 ila 5 iş günü 

Önemli notlar: 

 • Sudan vize başvuruları için Konsoloslukta şahsen bulunma zorunluluğunuz yoktur. Kurumumuz başvurularınızı gerçekleştirme ve takip etme konusunda yetkilidir. 
 • Sudan vize başvurularının sonuçlanma süresi ve vize sonucu hakkında verilecek kararlar Sudan Konsolosluğu/Elçiliği inisiyatifi altındadır. 
 • Yukarıda belirtilmiş evrakların tarafımıza eksiksiz bir şekilde ulaştırılması yeterlidir. Konsolosluk gerek duyması halinde yukarıda belirtilen evraklara ek olarak yeni evraklar talep edebilmektedir. 

Sudan Vizesi Önemli Notlar 2021

Sudan Vize Talep Ediyor Mu?

Sudan umuma mahsus, hizmet ve hususi pasaport sahibi olan kişiler için bize uygulanması talep etmektedir. Yalnızca diplomatik bir pasaporta sahip olan vatandaşlar ise 90 günü geçmeyecek bir şekilde seyahatlerini gerçekleştirmek adına vize işlemlerinden muaf sunmaktadır. Bu nedenden dolayı diplomatik pasaport dışındaki herkes Sudan’a ziyaret etmek amacı ile vize işlemine tabi tutulmaktadır.

Ancak vize için pasaportun 10 yıldan daha eski olmaması gerekmektedir. Yıpranmış ya da deforme olmuş pasaportlar başvuru işlemlerinde kabul edilmemektedir. Böyle Pasaportlar vize işlemlerini olumsuz olarak sonuçlanabilmesine ya da olumlu sonuçlanıp vize verirse dahi sınırdan geri çevirmenize neden olabilmektedir. Vize başvurusu da ilişkili işlemlerde Sudan konsolosluğunun yetkisi altında ülkeye kişinin girişi ise sınır görevlerinin yetkisi altında bulunmaktadır. Sudan seyahati için vizenin alınması gerekmektedir ayrıca ek olarak, Sudan’ın doğu Sudan bölgelerinde yer alan alanlara seyahat edebilmek adına özel izin alınması da gerekmektedir.

Tüm bunların yanı sıra, Sudan yasalarında Sudan’a alkollü içecekler ile giriş yapılması ve sudan da alkollü içecek içilmesi yasaktır. Sudan ülkesinde yasal olarak giriş yapıldıktan daha sonra bir hafta içerisinde Sudan’daki havalimanından ya da herhangi bir polis merkezinden kayıt yaptırıla bilmektedir. Bütün bunlar Sudan ülkesine giriş yapılmasını ve orada bulunması ile ilgili yasal sıkıntılar ile karşılaşmış karşılaşılmaması için edilmesi gereken faydalar bilgiler olmaktadır.

Sudan Vizesi Nasıl Alınmaktadır?

Kişinin sudan ülkesine yapacak olduğu serhat öncesinde Sudan vizesi alması gerekmektedir. Vizenin alınabilir olması adına Sudan’ın Türkiye’deki bulunan resmi temsilcilikleri aracılığı ile baş konsolosluk İstanbul ya da Büyükelçiliği Ankara’ya başvuru yapılması gerekmektedir. Vize adına bu temsilcilikler ile bir zat başvuruda bulunmasına gerek kalmayıp, müze merkezleri aracılığı ile başvuruda bulunabilme hakkına sahiptir ler. Vize merkezi için bu temsilcilikleri hem kişi adına başvuru gerçekleştirme hem de yapılan başvuru takip etme konusunda yetkilidirler. Dolayısı ile Vize merkezi yalnızca başvuru sırasında kişiye yardımda bulunmakla kalmayıp, başvuru sonrasında da vize işlemleri sırasında mümkün olduğunca kişiye destek olup yardımda bulunmaktadır.

Sudan Yeşil Pasaport Sahiplerinden Vize Talep Ediyor Mu?

Sudan, Türk pasaportları için vize talep etmektedir. Bu durumdan yalnızca burada pasaport için geçerli olmayıp sudan griyi ve yeşil pasaporta da vize talebinde bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı yeşil pasaport sahibi olunsa dahi Sudan’a yasal olarak bulunabilmek için vize alınması gerekmektedir. Kişinin bizi seçin yeşil pasaportun on yıldan eski olmaması ve deforme olmaması gerekmektedir.

Yeşil pasaport ile Türkiye’den vize başvurusu vize merkezleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Bize merkezi temsilcileri vizenin vize için hem kişi adına başvuruda bulunmakta hem de yapılan başvuru sonrasında vize işlemlerinin tüm süreçlerini kendisi takip altına almaktadır.

Sudan İçin Gerekli Aşılar

Sudan devleti Türkiye sınırları içerisinde bulunan vatandaşları için vize işlemi uygulamaktadır. Ancak vize için aşı yaptırılması gerekli değildir. Bundan dolayı vize için gerekli aşılar bulunmamaktadır. Fakat kişinin sağlığı açısından Sudan seyahati öncesinde bazı ağaçların yaptırılması tavsiye edilmektedir. Sudan seyahati öncesinde hepatit a ve hepatit b hastalıklarını kapmamak amacıyla Sudan seyahat öncesinde kişinin hepatit a ve hepatit b aşılarını yapması önerilmektedir. Ayrıca sudan, menenjit kuşağına dahil olmasından dolayı seyahat öncesinde muhakkak menenjit aşısında yapılması tavsiye edilmektedir.        

Sudan Vize Ücreti

Bazı ülke vatandaşları 50-100 USD ödeme yaparak Güney Sudan’a varışta vize yapabilmektedir. 

Sudan vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/sudan-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×