Sudan Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

  Sudan Turistik Vize

  1. Pasaport
  2. 2 adet biyometrik fotoğraf 
  3. Son 3 aylık banka hesap özeti kaşe ve ıslak imzalı
  4. Kimlik Fotokopisi
  5. Otel – Uçak Rezervasyonu (Varsa)
  6. Covid 19 testi

  Vize çıkış süresi: 2 ila 5 iş günü 

  Önemli notlar: 

  • Sudan vize başvuruları için Konsoloslukta şahsen bulunma zorunluluğunuz yoktur. Kurumumuz başvurularınızı gerçekleştirme ve takip etme konusunda yetkilidir. 
  • Sudan vize başvurularının sonuçlanma süresi ve vize sonucu hakkında verilecek kararlar Sudan Konsolosluğu/Elçiliği inisiyatifi altındadır. 

  Yukarıda belirtilmiş evrakların tarafımıza eksiksiz bir şekilde ulaştırılması yeterlidir. Konsolosluk gerek duyması halinde yukarıda belirtilen evraklara ek olarak yeni evraklar talep edebilmektedir


  Sudan Ticari Vize

  Tarafımıza ulaştırılması gereken Sudan Ticari vizesi için gerekli evraklar aşağıdadır, 

  1. Pasaport
  2. 2 adet biyometrik fotoğraf 
  3. Davetiye (Sudan şirketinin antetli kağıdına veya Sudan resmi makamlarından alınmış kaşe ve imzalı belge)
  4. İngilizce vize talep dilekçesi (şirketin antetli kağıdına, Konsolosluğa hitaben yazılmış kaşe ve ıslak imzalı dilekçe)
  5. Son 3 aylık banka hesap özeti kaşe ve ıslak imzalı
  6. Kimlik Fotokopisi
  7. Otel – Uçak Rezervasyonu (Varsa)
  8. Covid 19 testi

  Vize çıkış süresi: 2 ila 5 iş günü 

  Önemli notlar: 

  • Sudan vize başvuruları için Konsoloslukta şahsen bulunma zorunluluğunuz yoktur. Kurumumuz başvurularınızı gerçekleştirme ve takip etme konusunda yetkilidir. 
  • Sudan vize başvurularının sonuçlanma süresi ve vize sonucu hakkında verilecek kararlar Sudan Konsolosluğu/Elçiliği inisiyatifi altındadır. 
  • Yukarıda belirtilmiş evrakların tarafımıza eksiksiz bir şekilde ulaştırılması yeterlidir. Konsolosluk gerek duyması halinde yukarıda belirtilen evraklara ek olarak yeni evraklar talep edebilmektedir. 

  Sudan Vizesi Önemli Notlar 2021

  Sudan Vize Talep Ediyor Mu?

  Sudan umuma mahsus, hizmet ve hususi pasaport sahibi olan kişiler için bize uygulanması talep etmektedir. Yalnızca diplomatik bir pasaporta sahip olan vatandaşlar ise 90 günü geçmeyecek bir şekilde seyahatlerini gerçekleştirmek adına vize işlemlerinden muaf sunmaktadır. Bu nedenden dolayı diplomatik pasaport dışındaki herkes Sudan’a ziyaret etmek amacı ile vize işlemine tabi tutulmaktadır.

  Ancak vize için pasaportun 10 yıldan daha eski olmaması gerekmektedir. Yıpranmış ya da deforme olmuş pasaportlar başvuru işlemlerinde kabul edilmemektedir. Böyle Pasaportlar vize işlemlerini olumsuz olarak sonuçlanabilmesine ya da olumlu sonuçlanıp vize verirse dahi sınırdan geri çevirmenize neden olabilmektedir. Vize başvurusu da ilişkili işlemlerde Sudan konsolosluğunun yetkisi altında ülkeye kişinin girişi ise sınır görevlerinin yetkisi altında bulunmaktadır. Sudan seyahati için vizenin alınması gerekmektedir ayrıca ek olarak, Sudan’ın doğu Sudan bölgelerinde yer alan alanlara seyahat edebilmek adına özel izin alınması da gerekmektedir.

  Tüm bunların yanı sıra, Sudan yasalarında Sudan’a alkollü içecekler ile giriş yapılması ve sudan da alkollü içecek içilmesi yasaktır. Sudan ülkesinde yasal olarak giriş yapıldıktan daha sonra bir hafta içerisinde Sudan’daki havalimanından ya da herhangi bir polis merkezinden kayıt yaptırıla bilmektedir. Bütün bunlar Sudan ülkesine giriş yapılmasını ve orada bulunması ile ilgili yasal sıkıntılar ile karşılaşmış karşılaşılmaması için edilmesi gereken faydalar bilgiler olmaktadır.

  Sudan Vizesi Nasıl Alınmaktadır?

  Kişinin sudan ülkesine yapacak olduğu serhat öncesinde Sudan vizesi alması gerekmektedir. Vizenin alınabilir olması adına Sudan’ın Türkiye’deki bulunan resmi temsilcilikleri aracılığı ile baş konsolosluk İstanbul ya da Büyükelçiliği Ankara’ya başvuru yapılması gerekmektedir. Vize adına bu temsilcilikler ile bir zat başvuruda bulunmasına gerek kalmayıp, müze merkezleri aracılığı ile başvuruda bulunabilme hakkına sahiptir ler. Vize merkezi için bu temsilcilikleri hem kişi adına başvuru gerçekleştirme hem de yapılan başvuru takip etme konusunda yetkilidirler. Dolayısı ile Vize merkezi yalnızca başvuru sırasında kişiye yardımda bulunmakla kalmayıp, başvuru sonrasında da vize işlemleri sırasında mümkün olduğunca kişiye destek olup yardımda bulunmaktadır.

  Sudan Yeşil Pasaport Sahiplerinden Vize Talep Ediyor Mu?

  Sudan, Türk pasaportları için vize talep etmektedir. Bu durumdan yalnızca burada pasaport için geçerli olmayıp sudan griyi ve yeşil pasaporta da vize talebinde bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı yeşil pasaport sahibi olunsa dahi Sudan’a yasal olarak bulunabilmek için vize alınması gerekmektedir. Kişinin bizi seçin yeşil pasaportun on yıldan eski olmaması ve deforme olmaması gerekmektedir.

  Yeşil pasaport ile Türkiye’den vize başvurusu vize merkezleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Bize merkezi temsilcileri vizenin vize için hem kişi adına başvuruda bulunmakta hem de yapılan başvuru sonrasında vize işlemlerinin tüm süreçlerini kendisi takip altına almaktadır.

  Sudan İçin Gerekli Aşılar

  Sudan devleti Türkiye sınırları içerisinde bulunan vatandaşları için vize işlemi uygulamaktadır. Ancak vize için aşı yaptırılması gerekli değildir. Bundan dolayı vize için gerekli aşılar bulunmamaktadır. Fakat kişinin sağlığı açısından Sudan seyahati öncesinde bazı ağaçların yaptırılması tavsiye edilmektedir. Sudan seyahati öncesinde hepatit a ve hepatit b hastalıklarını kapmamak amacıyla Sudan seyahat öncesinde kişinin hepatit a ve hepatit b aşılarını yapması önerilmektedir. Ayrıca sudan, menenjit kuşağına dahil olmasından dolayı seyahat öncesinde muhakkak menenjit aşısında yapılması tavsiye edilmektedir.        

  Sudan Vize Ücreti

  Bazı ülke vatandaşları 50-100 USD ödeme yaparak Güney Sudan’a varışta vize yapabilmektedir. 

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir