Litvanya Vizesi: En İyi Vize Rehberi - Eraytur
Litvanya Vizesi

Litvanya Vizesi: En İyi Vize Rehberi

Litvanya, üç baltık devletinden en fazla nüfusa sahip olan ve yüzölçümü diğerlerinden büyük olan ülkedir. Litvanya’da doğaya ve yeşile büyük önem verilmektedir. Ülke yüzde otuz oranında ormanlardan oluşmaktadır. Litvanya’nın başkenti Vilnius şehridir. Önemli bir kültüre sahip olan ülke farklı bölgelerden turistik ve farklı amaçlar için insanları kendine çekmektedir. Ülke de yaşayan vatandaşların yüzde doksanlık bir kısmı  yabancı dil bilmektedir. Litvanya da ana dil ve İngilizce oldukça fazla konuşulmaktadır.

 

Litvanya Vizesi: En İyi Vize Rehberi

Litvanya’da kültür, sanat ve edebiyat geleneksel çizgide ilerlemektedir. Bu nedenle ülkede Litvanya kültürünün kendine has olmasını gözlemleyebilirsiniz. Litvanya’ya gitmek için vize almak mecburidir. Vize almak için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Ülkeye girişinizin kabul görmesi ve sorunsuz bir şekilde vize almak için seyahat amacınızı belirlemeli ve buna göre bir yol izlemeniz gerekmektedir.

Litvanya vize veriyor mu?
Litvanya, ülkesine gelecek olan yabancı uyruklu kişilere vize vermektedir. Vize türleri; çalışma, eğitim, turistik, aile birleşimi, evlilik gibi farklı sınıflara ayrılmıştır.
Litvanya vizesi ne kadar sürede çıkar?
Litvanya vize başvurularının sonuçları başvuru yapılan vize türü ve konsolosluğun çalışma yoğunluğuna bağlı olarak farklı sürelerde açıklanır. Vize sonuçları ortalama 10 iş günü içerisinde açıklanmaktadır.
Litvanya D tipi vize nedir?
Litvanya D tipi vize, ülkede 6 aydan uzun süre kalacak olan kişilerin başvuru yapması gereken uzun süreli vize türüdür. Eğitim, çalışma, aile birleşimi gibi amaçlarla gidecek olan kişiler, bu vize türüne başvuru yapmalıdır.

Litvanya Vize Koşulları

Litvanya Cumhuriyeti’ne yapılacak olan tüm seyahatler için vizeler Ankara’da olan Litvanya Cumhuriyeti Büyükelçiliği Konsolosluk bölümü tarafından incelenmektedir. Hususi Pasaport, Diplomatik Pasaport ve Hizmet Pasaportu olan kişiler 60 ay içerişimde 90 güne kadar olan seyahatlerinde ülkeye vizesiz giriş yapabilmektedirler. Umumi Pasaporta(bordo pasaport) sahip olan kişiler Litvanya’ya yapılacak olan seyahatlerinde vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Kısa süreli seyahatler Schengen vizesi olarak geçerlidir.

Schengen Vizesi için, vize başvurusu yapacak kişilerin biometrik veri ve parmak izi kayıt işleminin gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir. Başvuru yapan kişi 5 yıl içerisinde Schengen Vizesi için parmak izi kaydını yapmış olması taktirde tekrar işlem yapma zorunluluğu yoktur. Litvanya’ya yapacağınız seyahatlerde ise bazı vize kategorileri bulunmaktadır. Seyahatinizi yapacağınız amaca uygun kategoriyi belirlemeniz olumlu sonuç almanızda en önemli koşullardan biri olmaktadır. Litvanya’ya seyahatlerde turizm vizesi, aile veya arkadaş vizesi, ticari vize, tır geçişleri için schengen vizesi, kültürel, sportif faaliyet ve konferans vizesi, eğitim vizesi gibi çeşitli vize türleri bulunmaktadır.  

Litvanya Vize Türleri

Litvanya Schengen bölgesinde bulunduğu için kısa süreli seyahatlerde Schengen vizesinin alınması gerekmektedir. Litvanya Konsolosluklarına vize için yapılacak başvurularda gitme amacına göre yapılan bazı prosedürler uygulanmaktadır. Bu prosedürler farklı vize türlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ülkeye yapılacak olan vize başvurularında kısa süreli, az konaklamalı vize ve uzun süreli (D Tipi Vize) kategorilerinde değerlendirilmektedir. Bu vize türlerini açıklayacak olursak, kısa süreli vize türleri;

 • Turizm vizesi: Litvanya’ya yapılacak olan tüm gezi seyahatlerinde kullanılacak olan vize türüdür. Bu vizeyle 90 güne kadar Litvanya’da gezi seyahati yapabilirsiniz. Vize türünün amacı gezi olması nedeniyle kısa sürmektedir.
 • Aile veya arkadaş ziyareti vizesi: Litvanya’da yaşayan aileyi, arkadaşı ve akrabayı ziyaret için yapılacak seyahatlerde kullanılmaktadır. Bu vize türünde ziyaretini yapacağınız kişinin sizlere davetiye göndermesi gerekmektedir.
 • Ticari vize: Ülkede yapılacak iş görüşmesi, iş toplantıları ve ya diğer ticari amaçla yapılan seyahatlerde kullanılan vize türüdür. Bu vize için görüşme yapılacak olan iş yerinin veya şirketin davet göndermesi gerekmektedir.
 • Kültürel ve sportif faaliyet, staj ve konferans vizesi: Bu vize kategorisinde kültürel, sportif faaliyet, staj ve konferans amacıyla seyahat eden kişilere verilmektedir. Bu vizeye başvurmanız durumunda yapılacak olan faaliyetin veya staj yerinin kanıtlanması için gerekli evraklar vermeniz gerekmektedir.
 • Eğitim vizesi: Eğitim amacıyla yapılan seyahatlerde bu vize türü kullanılmaktadır.

D Tipi Vize Türleri;

 • Oturum vizesi: Litvanya’da uzun süreli kalmak ve yerleşmek için alınan vize türüdür.
 • Çalışma vizesi: Litvanya’da iş kurmak veya işte çalışmak gibi durumlarda kullanılan vize türüdür. Bu vize türünü almak için gerekli evraklar hazırlamanız gerekmektedir.
 • Eğitim vizesi: Öğrenim hayatını Litvanya içerisinde devam ettirecek öğrenciler için alınabilen vize çeşididir. Uzun süreli eğitim için gidilen seyahatlerde kullanılmaktadır.
 • Aile birleşimi vizesi: Litvanya vatandaşıyla evlenme gibi durumlarda aile birleşimi vizesi kullanılmaktadır. Bu durumda kişiler uzun süre Litvanya’da yaşayabilmektedirler.

Litvanya Vize Başvuru Formu

Litvanya Schengen vize başvuru formu, Litvanya Konsolosluğu tarafından hazırlanarak dört sayfalık konsolosluğun kişinin hakkında gerekli bilgileri edinebilmesi için hazırlanan resmi bir belge olmaktadır. Tüm Schengen ülkeleri için şekil itibarıyla standart olan vize başvuru formu, ülkenin kendi dilinde hazırlanmaktadır fakat form üzerinde Türkçe açıklamalara da yer verilmektedir. Yazılar büyük harflerle yazılmaktadır. Litvanya vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasında önemli bir yere sahip olan vize başvuru formundaki bilgiler en güncel haliyle eksiksiz ve doğru şekilde olmalıdır. Formu doldururken diğer evraklarınızı onaylayacak şekilde ve evraktaki bilgilerle uyumlu olarak doldurulmalıdır.

Litvanya kişiye özel dilekçeler ve güncellenmiş formlar için https://www.eraytur.com/litvanya-vize-formu-ve-dilekce/ bağlantısına ziyaret ediniz.

Litvanya Vizesi Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Litvanya vizesi için gerekli olan evraklar, vizenin kategorisine göre değişkenlik göstermektedir. Başvuruda bulunacak kişinin de bu konuya dikkat etmesi ve vize türüne göre evrak hazırlaması oldukça önemlidir. Vize sonucunun olumlu yönde olması için evraklarını vizenin çeşidine göre eksiksiz ve doğru şekilde tamamlamalıdır.

 • Litvanya vizesi alabilmek için pasaportunuzun, seyahatinizin bitiş tarihinden en az 3 ay daha geçerli olması ve pasaportun son 10 yıl içinde yenilenmiş olması gerekmektedir.
 • Diğer Schengen ülkelerinde ve Litvanya’da geçerli olacak uygulama Schengen başvuru formu olmaktadır. Bu form tüm şekilde büyük harfle, evrakları destekleyecek şekilde doldurulmalıdır.
 • Tüm Schengen bölgelerinde ve vize başvurularında geçerli olan en az 30.000 euro teminatlı sağlık sigortasının bulunması gerekmektedir. Bu sağlık sigortası herhangi bir sağlık problemi yaşandığında tüm masrafları için önemli olmaktadır.
 • Litvanya ticari vize için başvuru yaptıysanız, Litvanya’daki işverenden aldığınız davet mektubu, izin onayı ve SGK işe giriş bildirimi belgelerini başvurunuzda kullanmanız gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve son 3 ay içerisinde çekilmiş güncel görünümünüzü yansıtan 35x45mm vesikalık fotoğraf bulunmalıdır.
 • Gezi amaçlı seyahatlerde, uçak rezervasyon bilgileri ve seyahat masraflarının sorunsuz şekilde karşılanacağına dair son 3 aylık hesap döküm belgelerinin evraklarınız arasında bulunması gerekmektedir.
 • Türkiye’de düzenli bir geliri olduğuna dair son üç aylık maaş bordrosu gibi belgelerin de evraklar arasında yer alması gerekmektedir.
 • Başvuru yapan kişi şirket sahibi ise şirketin ticaret odası kaydı, vergi levhası ve ticaret sicil gazetesinin kopyası istenmektedir.
 • Başvuruda bulunan kişi öğrenci ise ıslak imzalı öğrenim belgesi veya e-devletten alınmış barkodlu öğrenci belgesi bulunmalıdır.
 • Başvuruda bulunan kişi 18 yaşının altındaysa ebeveyninden noter tasdikli olacak şekilde muvafakatname istenmektedir.
Litvanya vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/litvanya-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Bordo Pasaport sahiplerinin Schengen vizesi başvurularında vize randevusu alması gerekmektedir. Litvanya’da seyahat etmek isteyen kişiler, yetkili vize danışmanlık merkezleri ve seyahat acenteleri üzerinden vize başvurusu yapmasının sonrasında gerekli evrakları hazırlayarak daha önce parmak izi verilmediği taktirde randevu alarak parmak izlerini tanımlatmaları gerekmektedir. Litvanya vizesi için randevular yetkili başvuru merkezleri üzerinden alınabilmektedir.

Litvanya Vize Ücretleri

Litvanya vize başvurularında kullanılan fiyatlandırma, farklı durumlara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Başvuran kişinin yaşına, hangi ülkenin vatandaşı olduğuna ve başvuru sürecindeki ek hizmetlere bağlı olarak değişmektedir. Litvanya Schengen bölgesinde bulunduğundan vize ücreti 80 euro üzerinden yansıtılmaktadır.

6 ile 12 yaş çocuklardan 40 euro alınırken, 6 yaşın altındaki çocuklara ücretsiz olarak vize verilmektedir. Farklı durumlar nedeniyle bu fiyatlandırma değişebilmektedir. Yapılan başvuru sonrasında yatırılan para, başvurunuzun reddedilmesi gibi durumlarda iade edilmemektedir.

Litvanya vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/litvanya-vizesi-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Litvanya Vizesi S.S.S.

 

Litvanya vizesi nasıl alınır?
Konsolosluk yerine vize danışmanlık merkezlerine başvurmanız ve C tipi vize türlerine sahip olmanız esas alınmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×