Litvanya Vizesi: 2023 Kimler Vize Almalı! - Eraytur
Litvanya Vizesi

Litvanya Vizesi: 2023 Kimler Vize Almalı!

Litvanya, üç baltık devletinden en fazla nüfusa sahip olan ve yüzölçümü diğerlerinden büyük olan ülkedir. Litvanya’da doğaya ve yeşile büyük önem verilmektedir. Ülke yüzde otuz oranında ormanlardan oluşmaktadır. Litvanya’nın başkenti Vilnius şehridir.

Önemli bir kültüre sahip olan ülke farklı bölgelerden turistik ve farklı amaçlar için insanları kendine çekmektedir. Ülke de yaşayan vatandaşların yüzde doksanlık bir kısmı  yabancı dil bilmektedir. Litvanya da ana dil ve İngilizce oldukça fazla konuşulmaktadır.

 

Litvanya Vizesi: En İyi Vize Rehberi

Litvanya’da kültür, sanat ve edebiyat geleneksel çizgide ilerlemektedir. Bu nedenle ülkede Litvanya kültürünün kendine has olmasını gözlemleyebilirsiniz.

Litvanya’ya gitmek için vize almak mecburidir. Vize almak için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Ülkeye girişinizin kabul görmesi ve sorunsuz bir şekilde vize almak için seyahat amacınızı belirlemeli ve buna göre bir yol izlemeniz gerekmektedir.

Litvanya vize veriyor mu?
Litvanya, ülkesine gelecek olan yabancı uyruklu kişilere vize vermektedir. Vize türleri; çalışma, eğitim, turistik, aile birleşimi, evlilik gibi farklı sınıflara ayrılmıştır.
Litvanya vizesi ne kadar sürede çıkar?
Litvanya vize başvurularının sonuçları başvuru yapılan vize türü ve konsolosluğun çalışma yoğunluğuna bağlı olarak farklı sürelerde açıklanır. Vize sonuçları ortalama 10 iş günü içerisinde açıklanmaktadır.
Litvanya D tipi vize nedir?
Litvanya D tipi vize, ülkede 6 aydan uzun süre kalacak olan kişilerin başvuru yapması gereken uzun süreli vize türüdür. Eğitim, çalışma, aile birleşimi gibi amaçlarla gidecek olan kişiler, bu vize türüne başvuru yapmalıdır.

Litvanya Vize Koşulları

Litvanya Cumhuriyeti’ne yapılacak olan tüm seyahatler için vizeler Ankara’da olan Litvanya Cumhuriyeti Büyükelçiliği Konsolosluk bölümü tarafından incelenmektedir. Hususi Pasaport, Diplomatik Pasaport ve Hizmet Pasaportu olan kişiler 60 ay içerişimde 90 güne kadar olan seyahatlerinde ülkeye vizesiz giriş yapabilmektedirler. Umumi Pasaporta(bordo pasaport) sahip olan kişiler Litvanya’ya yapılacak olan seyahatlerinde vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Kısa süreli seyahatler Schengen vizesi olarak geçerlidir.

Schengen Vizesi için, vize başvurusu yapacak kişilerin biometrik veri ve parmak izi kayıt işleminin gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir. Başvuru yapan kişi 5 yıl içerisinde Schengen Vizesi için parmak izi kaydını yapmış olması taktirde tekrar işlem yapma zorunluluğu yoktur. Litvanya’ya yapacağınız seyahatlerde ise bazı vize kategorileri bulunmaktadır. Seyahatinizi yapacağınız amaca uygun kategoriyi belirlemeniz olumlu sonuç almanızda en önemli koşullardan biri olmaktadır. Litvanya’ya seyahatlerde turizm vizesi, aile veya arkadaş vizesi, ticari vize, tır geçişleri için schengen vizesi, kültürel, sportif faaliyet ve konferans vizesi, eğitim vizesi gibi çeşitli vize türleri bulunmaktadır.  

Litvanya Vize Türleri

Litvanya Schengen bölgesinde bulunduğu için kısa süreli seyahatlerde Schengen vizesinin alınması gerekmektedir. Litvanya Konsolosluklarına vize için yapılacak başvurularda gitme amacına göre yapılan bazı prosedürler uygulanmaktadır. Bu prosedürler farklı vize türlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ülkeye yapılacak olan vize başvurularında kısa süreli, az konaklamalı vize ve uzun süreli (D Tipi Vize) kategorilerinde değerlendirilmektedir. Bu vize türlerini açıklayacak olursak, kısa süreli vize türleri;

 • Turizm vizesi: Litvanya’ya yapılacak olan tüm gezi seyahatlerinde kullanılacak olan vize türüdür. Bu vizeyle 90 güne kadar Litvanya’da gezi seyahati yapabilirsiniz. Vize türünün amacı gezi olması nedeniyle kısa sürmektedir.
 • Aile veya arkadaş ziyareti vizesi: Litvanya’da yaşayan aileyi, arkadaşı ve akrabayı ziyaret için yapılacak seyahatlerde kullanılmaktadır. Bu vize türünde ziyaretini yapacağınız kişinin sizlere davetiye göndermesi gerekmektedir.
 • Ticari vize: Ülkede yapılacak iş görüşmesi, iş toplantıları ve ya diğer ticari amaçla yapılan seyahatlerde kullanılan vize türüdür. Bu vize için görüşme yapılacak olan iş yerinin veya şirketin davet göndermesi gerekmektedir.
 • Kültürel ve sportif faaliyet, staj ve konferans vizesi: Bu vize kategorisinde kültürel, sportif faaliyet, staj ve konferans amacıyla seyahat eden kişilere verilmektedir. Bu vizeye başvurmanız durumunda yapılacak olan faaliyetin veya staj yerinin kanıtlanması için gerekli evraklar vermeniz gerekmektedir.
 • Eğitim vizesi: Eğitim amacıyla yapılan seyahatlerde bu vize türü kullanılmaktadır.

D Tipi Vize Türleri;

 • Oturum vizesi: Litvanya’da uzun süreli kalmak ve yerleşmek için alınan vize türüdür.
 • Çalışma vizesi: Litvanya’da iş kurmak veya işte çalışmak gibi durumlarda kullanılan vize türüdür. Bu vize türünü almak için gerekli evraklar hazırlamanız gerekmektedir.
 • Eğitim vizesi: Öğrenim hayatını Litvanya içerisinde devam ettirecek öğrenciler için alınabilen vize çeşididir. Uzun süreli eğitim için gidilen seyahatlerde kullanılmaktadır.
 • Aile birleşimi vizesi: Litvanya vatandaşıyla evlenme gibi durumlarda aile birleşimi vizesi kullanılmaktadır. Bu durumda kişiler uzun süre Litvanya’da yaşayabilmektedirler.

Litvanya Vize Başvuru Formu

Litvanya Schengen vize başvuru formu, Litvanya Konsolosluğu tarafından hazırlanarak dört sayfalık konsolosluğun kişinin hakkında gerekli bilgileri edinebilmesi için hazırlanan resmi bir belge olmaktadır. Tüm Schengen ülkeleri için şekil itibarıyla standart olan vize başvuru formu, ülkenin kendi dilinde hazırlanmaktadır fakat form üzerinde Türkçe açıklamalara da yer verilmektedir. Yazılar büyük harflerle yazılmaktadır. Litvanya vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasında önemli bir yere sahip olan vize başvuru formundaki bilgiler en güncel haliyle eksiksiz ve doğru şekilde olmalıdır. Formu doldururken diğer evraklarınızı onaylayacak şekilde ve evraktaki bilgilerle uyumlu olarak doldurulmalıdır.

Litvanya kişiye özel dilekçeler ve güncellenmiş formlar için https://www.eraytur.com/litvanya-vize-formu-ve-dilekce/ bağlantısına ziyaret ediniz.

Litvanya Vizesi Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Litvanya vizesi için gerekli olan evraklar, vizenin kategorisine göre değişkenlik göstermektedir. Başvuruda bulunacak kişinin de bu konuya dikkat etmesi ve vize türüne göre evrak hazırlaması oldukça önemlidir. Vize sonucunun olumlu yönde olması için evraklarını vizenin çeşidine göre eksiksiz ve doğru şekilde tamamlamalıdır.

 • Litvanya vizesi alabilmek için pasaportunuzun, seyahatinizin bitiş tarihinden en az 3 ay daha geçerli olması ve pasaportun son 10 yıl içinde yenilenmiş olması gerekmektedir.
 • Diğer Schengen ülkelerinde ve Litvanya’da geçerli olacak uygulama Schengen başvuru formu olmaktadır. Bu form tüm şekilde büyük harfle, evrakları destekleyecek şekilde doldurulmalıdır.
 • Tüm Schengen bölgelerinde ve vize başvurularında geçerli olan en az 30.000 euro teminatlı sağlık sigortasının bulunması gerekmektedir. Bu sağlık sigortası herhangi bir sağlık problemi yaşandığında tüm masrafları için önemli olmaktadır.
 • Litvanya ticari vize için başvuru yaptıysanız, Litvanya’daki işverenden aldığınız davet mektubu, izin onayı ve SGK işe giriş bildirimi belgelerini başvurunuzda kullanmanız gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve son 3 ay içerisinde çekilmiş güncel görünümünüzü yansıtan 35x45mm vesikalık fotoğraf bulunmalıdır.
 • Gezi amaçlı seyahatlerde, uçak rezervasyon bilgileri ve seyahat masraflarının sorunsuz şekilde karşılanacağına dair son 3 aylık hesap döküm belgelerinin evraklarınız arasında bulunması gerekmektedir.
 • Türkiye’de düzenli bir geliri olduğuna dair son üç aylık maaş bordrosu gibi belgelerin de evraklar arasında yer alması gerekmektedir.
 • Başvuru yapan kişi şirket sahibi ise şirketin ticaret odası kaydı, vergi levhası ve ticaret sicil gazetesinin kopyası istenmektedir.
 • Başvuruda bulunan kişi öğrenci ise ıslak imzalı öğrenim belgesi veya e-devletten alınmış barkodlu öğrenci belgesi bulunmalıdır.
 • Başvuruda bulunan kişi 18 yaşının altındaysa ebeveyninden noter tasdikli olacak şekilde muvafakatname istenmektedir.
Litvanya vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/litvanya-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Bordo Pasaport sahiplerinin Schengen vizesi başvurularında vize randevusu alması gerekmektedir. Litvanya’da seyahat etmek isteyen kişiler, yetkili vize danışmanlık merkezleri ve seyahat acenteleri üzerinden vize başvurusu yapmasının sonrasında gerekli evrakları hazırlayarak daha önce parmak izi verilmediği taktirde randevu alarak parmak izlerini tanımlatmaları gerekmektedir. Litvanya vizesi için randevular yetkili başvuru merkezleri üzerinden alınabilmektedir.

Litvanya Vize Ücretleri

Litvanya vize başvurularında kullanılan fiyatlandırma, farklı durumlara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Başvuran kişinin yaşına, hangi ülkenin vatandaşı olduğuna ve başvuru sürecindeki ek hizmetlere bağlı olarak değişmektedir. Litvanya Schengen bölgesinde bulunduğundan vize ücreti 80 euro üzerinden yansıtılmaktadır.

6 ile 12 yaş çocuklardan 40 euro alınırken, 6 yaşın altındaki çocuklara ücretsiz olarak vize verilmektedir. Farklı durumlar nedeniyle bu fiyatlandırma değişebilmektedir. Yapılan başvuru sonrasında yatırılan para, başvurunuzun reddedilmesi gibi durumlarda iade edilmemektedir.

Litvanya vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/litvanya-vizesi-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Litvanya Schengen Vizesi Nedir?

Litvanya’ya seyahat gerçekleştirmek isteyen T.C. vatandaşları, Litvanya vizesi için yetkili makamlar tarafından belirtilen hususlar doğrultusunda vize talebinde bulunabilme hakkına sahiptirler. Litvanya Cumhuriyeti turistik ve de ticari amaçlar için pek çok kişi adına seyahat planının oluşturulduğu bir ülke olarak bilinmektedir. Seyahate çıkmadan önce kişi Litvanya vizesi adına başvuruda bulunacak olan kişilerin doğru, eksiksiz ve hatasız bir şekilde gereken belgelerin tamamlanmasını beklemektedir.

Bunun yanı sıra vize merkezleri uzmanlarının gerekli gördüğü belgelerin eksiksiz, hatasız ve istenene uygun bir şekilde tamamlanması için işlemleri doğru bir sıraya getirecektir. Ancak, unutmamakta fayda vardır ki Litvanya vizesi için kararı verecek olan tek makam konsolosluktur. Türkiye sınırları içerisinde faaliyet gösteren konsolosluk ya da büyükelçilik, karar verme yetkisine sahip olan tek kurumlardır. Türkiye ülkesinden Litvanya ülkesine seyahat gerçekleştirecek olan bordo pasaporta sahip olan kişiler, vizeler ile talep edilen belgeler Litvanya temsilci yetkilileri tarafından belirlenmektedir.

Litvanya Schengen Vizesi Nedir?

Avrupa Birliği’ne üyesi olan Litvanya, yabancı ülke vatandaşlarına dahil bulunduğu Schengen Anlaşması kurallarının doğrultusunda uygun görülen vizeyi vermektedir. Uygulayacağı vize prosedürüne göre, anlaşmasının dışarısında bulunan tüm ülke vatandaşlarının Litvanya vizesi adına başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Eğer Litvanya, vize için yapılmış olan başvuruları olumlu bir açıdan değerlendirir ise müracaat eden kişiye Litvanya Schengen Vizesi vermektedir. Litvanya vizesi ise, Litvanya sınırları içerisine kişi adına giriş hakkı tanıyan bir izin belgesidir.

AB üyesi olan ülkelerden sadece bir tanesi olan Litvanya, bunun yanı sıra Schengen Anlaşması olarak geçen kurallar doğrultusunda bir vize vermektedir. Bu anlaşmaya ait olan ülkelerin vatandaşları kendi aralarında vizeye başvuru yapmadan seyahat edebilme hakkına da sahiptirler.

Bu nedenden dolayı anlaşmaya imza atmamış olan ülkelerin vatandaşları, bu bölge içerisinde yer alan bir ülkeye ziyaret gerçekleştireceklerinin akabinde Schengen Vizesi ’ne tabi tutulmaktadırlar. T.C. vatandaşları, Litvanya’yı seyahat etmeleri için, seyahat nedenlerine uygun bir vize türüne başvuru yapmaları gerekmektedir.

Litvanya Vizesi Adına Yapılacak Olan Başvuru Süreci Nasıl İlerlemektedir?

Konsolosluğa ait bir internet sitesinin içerisinden ya da hizmet alınan vize merkezleri tarafından yönlendirilen bunun doğrultusunda da talep edilen tüm evrakların hazır olmasından sonra, Litvanya vize başvuru formu ile başvuru dosyası yetkilendirilmiş merkeze ya da firmalara alınarak başvuracak, daha sonrasında da gerekli evrakları teslim edecektir. Litvanya vize ücreti ise 80 Euro’dur.

Litvanya Vize İstiyor Mu?

Litvanya vize istiyor mu; kısa süreli ve uzun süreli kalma adımlarının her ikisinde de vize almanız talep edilmektedir. Vize talep adımlarında kişilerin firmamız ile iş birliği yapması durumunda elde edeceği vize alım performansı çok daha nitelikli olacaktır.

Letonya vize alım aşamasında C tip i vize alan kişilerin ülkede 90 günden az kalmaları gerekir.

Litvanya vize talep aşamasında D tipi başvurusu yaparsanız aynı zamanda oturum ve çalışma iznine ilişkin de başvuruda bulunmanız fırsat verilir.

Estonya vize istiyor mu; vize talep edilmektedir. Vize başvurusu yaparken sunmuş olduğunuz pasaportun güncel olmasına dikkat edilmelidir.

Litvanya vize mülakatı eğer kalıcı oturum izni talep ediliyorsa, daha detaylı şekilde yapılmaktadır. Kişilerin ülke kültürüne entegrasyon seviyesini ölçmek adına ülke diline ne kadar hakim oldukları da analiz edilecektir.

Letonya vize istiyor mu; vize talep adımlarında kişilerin öğrenci olarak giriş yapmaları durumunda ülkedeki eğitim öğretim faaliyetlerinin hangi maddi birikim ile tamamlanacağına dair bir belge istenecektir.

Litvanya vize Erasmus kapsamında talep edildiği zaman olumlu yanıt alma imkanı biri kademe daha artış kaydedecektir.

Finlandiya vize istiyor mu; Finlandiya vize zorunluluğu devam etmektedir. Ülkeye giriş adımında Pcr testi zorunluluğu da geçerliliğini korumaktadır.

Litvanya turistik vize almak için 90 gün geçerliliği olan alternatifi seçmeniz de mümkün kılınabilir. Turistik vizesinde işlemlerin tur aracılığı ile tamamlanması olumlu yanıt alma fırsatını da artıracaktır.

Litvanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Litvanya vizesi adına müracaat edecek olan kişi, Litvanya vize müracaatının olumlu bir şekilde gerçekleşmesi için talep edilen tüm evrakları eksiksiz bir şekilde gerekli yetkili merkezlere teslim etmektedir. Gerekli evraklar ise;

 • Pasaport: Kişinin başvuru yapacağı pasaport en az 10 yıllık olmalıdır. Ayrıca pasaportun deforme olmamasına dikkat edilmelidir. Kişinin pasaportu, seyahat bitiminden sonra da en az 3 ay daha geçerliliğini koruması gerekmektedir.
 • Başvuru Formu: Schengen ülkeleri içerisinde geçerli olan ve tamamı büyük harfler ile doldurularak başvuru yapan kişinin imzalaması gerekmektedir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: 30.000 Euro teminatlı bir seyahat sağlık sigortasının olması şarttır.
 • Nüfus Cüzdanı: Başvuruda bulunan kişinin nüfus cüzdanın ön ve arka yüzünün çekilmiş fotokopisi.
 • Rezervasyon Bilgileri: Kişinin seyahati için gidiş ve dönüş biletinde tarihleri gösterecek şekilde, aynı zamanda Litvanya sınırları içerisinde konaklama yapacak yere ait olan rezervasyon bilgilerinin çıktıları.

 
Litvanya Vizesi Ücretleri 2022   Vize Türü Konsolosluk Harcı ve Dış Sağlayıcı Ücreti Turistik Vize 2021 105€ Ticari Vize 2021 105€ Ziyaret Vizesi 2021 105€ Kültürel Vize 2021 105€ 0-6 Yaş Arası 2021  25€ 6-12 Yaş Arası 2021 65€ Şoför Vizesi 2021 Müşteri temsilcisinden fiyat alınız. Erasmus 2021 Müşteri temsilcisinden fiyat alınız.

 

Litvanya Vizesi S.S.S.

Litvanya vize veriyor mu?
Evet, Litvanya’ya kısa süreli ya da uzun süreli seyahat isteyen bordo pasaport sahipleri için vize uygulaması vardır. Ancak kısa süreli seyahatler dahilinde yeşil, gri ve siyah pasaport sahiplerinin vize almalarına gerek yoktur.
Litvanya vize ücreti ne kadar?
Litvanya için kısa süreli Schengen vizesi almak isteyen kişilerin ödemesi gereken vize harç bedeli 2022 yılı için 80 Euro olarak belirtilmiştir.
Litvanya gitmek için ne gerekli?
Litvanya’ya gitmek isteyen bordo pasaport sahiplerinin öncelikle seyahat amaçlarına uygun vize almaları şarttır. Fakat resmi pasaport sahibi kişiler yalnızca uzun süreli kalış durumunda vize almak durumundadır.
Litvanya vizesi nasıl alınır?
Konsolosluk yerine vize danışmanlık merkezlerine başvurmanız ve C tipi vize türlerine sahip olmanız esas alınmıştır.

 

Litvanya D Tipi Vize

Litvanya D tipi vize almak isteyen kişilerin ülkede uzun müddetli kalma imkanını elde edeceği belirtilmelidir. Kısa süreli kalma hakkını elde etmek isteyen kişilerin de C tipi vize alması yeterli olacaktır.

Litvanya D tipi vize talep eden bireylerin aynı zamanda çalışma ve oturum için de başvuruda bulunma imkanı olacaktır. Oturum talep ederken aile birleşimi fırsatından faydalanan kişilerin avantajlı konumda olduğu da görülmektedir.

Litvanya vize talep edilirken, size bir referans numarası verilecektir. Verilen referans numarası aracılığı ile vize değerlendirme durumunu kontrol etme imkanınız da olacaktır.

Litvanya Konsolosluğu İstanbul randevu adımlarını tamamlamanızın sonrasında size vize alma süreci için gerekli olan desteği sunacaktır.

Litvanya turistik vize almak isteyen kişiler için uçak bileti nüshalarının sunulması ve otel rezervasyon belgesinin de eksiksizi bir biçimde iletilmesi gerekir.

Litvanya Vize Erasmus programı kapsamında talep edildiği zaman yanıt alma aşamasının çok daha kısa bir süre içerisinde tamamlanacağının da ayrıca belirtilmesi lazımdır. Öğrenci değişim programları üzerinden yanıt almak ve vize erişim adımlarını tamamlamak sizin için daha kolay ve verimli bir hal alacaktır.

Litvanya vize mülakatı sürecinde oturum izni talep eden kişilerin özellikle dile hakim olup olmadığına ilişkin bir bilgilendirme istenecektir.

Litvanya çalışma vizesi dahilinde öğrencilerin staj yapabilmeleri için dahi kısmi zamanlı çalışma vizesini almalarına imkan tanınmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×