Litvanya Vizesi

Litvanya Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

Litvanya vize evrakları

Litvanya Cumhuriyeti Kuzey Avrupa’da Baltık Denizi kıyısında yer alır. Letonya, Beyaz Rusya, Polonya, Rusya ile komşu olan ülke Avrupa Birliği üyesidir ve 2007 yılından bu yana Schengen vize bölgesi ülkesidir. Litvanya Vize Evrakları kısa süreli seyahatler için alınmak istenen Schengen C tipi vizesi için istenen belgelerdir. Kişisel, mesleksel ve finansal belgelerden oluşan vize başvuru evraklarını tamamlayan kişiler vize merkezlerinde vize işlemlerini başlatırlar.

Schengen kısa süreli vizeleri Schengen bölgesinde 6 ay içerisinde 90 gün seyahat etme imkânı tanır. Tek girişli ve çok girişli olan kısa süreli vize sahipleri Schengen bölgesi ülkelere giriş çıkış yapabilirler. Turistik seyahatler, ticari seyahatler, aile ziyareti ve kısa süreli eğitim seyahatleri için vize almak isteyenler Schengen C tipi vize almak durumundadır. Daha uzun süreli vizelerde Litvanya kendi ulusal vize prosedürünü işletmektedir. Oturma izni ve çalışma izni Schengen D tipi vizelerde geçerli olabilmektedir.

Litvanya vize evrakları vize türüne göre değişmektedir. Ticari vizelerde ek belgeler bulunmaktadır. Tüm vize türlerinde verilmesi gereken ortak belgeler bulunmaktadır. Vize başvuru sahipleri bu belgeleri hazırlamalı, daha sonra istedikleri vize türü için gerekli olan evrakları tamamlamalıdır.

Litvanya Vize Evrakları-Ortak Belgeler

Litvanya kısa süreli seyahatlerde verilmesi gereken ortak belgeler şunlardır:

 • Pasaport aslı ve fotokopiler- Seyahat tarihinden sonra üç ay daha geçerli pasaport ve renkli fotokopileri verilmelidir. Varsa eski pasaport ve vizelerin fotokopileri de eklenmelidir.
 • Kimlik belgeleri- Nüfus cüzdan veya kimlik kartı renkli fotokopileri
 • Litvanya Vize Başvuru Formu- Vize başvuru formu eksiksiz doldurulmalıdır
 • Litvanya Vize Talep Dilekçesi- Seyahat amacını ve tarihlerini belirten vize talep dilekçesi hazırlanmalıdır.
 • Vukuatlı Nüfus Kaydı- Barkotlu tam vukuat nüfus kayıt örneği alınmalıdır.
 • Fotoğraf- Biyometrik nitelikteki iki adet fotoğraf beyaz arka zeminde çektirilmelidir.
 • Finansal belgeler- Kira ve faiz gelirleri, son 3 aylık banka hesap özeti imzalı ve kaşeli olmalıdır, arsa ve bina tapu fotokopileri verilmelidir. Maaş bordroları onaylı olmalıdır.
 • Seyahat belgeleri- Ulaşım ve konaklama rezervasyonları onaylı olarak belgelendirilmelidir. Sağlık sigorta poliçesi 30.000 Euro teminatlı olmalıdır.

Litvanya Vize Evrakları: Yeni Liste [2021] 1 – litvanya vize belgeleri

Litvanya Turistik Vize İşveren Evrakları

Litvanya’ya kısa süreli seyahatte bulunacak İşverenler Litvanya Vize Evrakları dosyasında şu ek belgeleri bulundururlar:

 • Şirketin güncel faaliyet belgesi- Ticari odadan alınmış şirket faaliyet belgesi son 1 aylık olmalıdır.
 • Şirket vergi levhası fotokopisi- Son vergi dilimine ait vergi levhası fotokopisi verilmelidir.
 • Şirket sicil gazetesi- Ticaret sicil gazetesinin fotokopisi sunulmalıdır.
 • Şirket imza sirküleri- Güncel imza sirküleri dosyaya eklenmelidir.
 • SGK bildirim- SGK tescil ve hizmet dökümü barkotlu olmalıdır.

Litvanya Turistik Vize Kamu Evrakları

Kısa süreli Litvanya ziyaretlerinde Kamu Çalışanları Litvanya Vize Evrakları ortak belgeler dışında şu belgeleri sunarlar:

 • Resmi izin belgesi onaylı- Seyahat tarihlerinde izinli olunduğunu gösteren imzalı, mühürlü izin belgesi
 • Görev kimlik kartı fotokopisi- Görev kimlik kartının renkli fotokopisi
 • Çalışma belgesi- İmzalı, mühürlü resmi çalışma belgesi
 • Gelir-maaş bildirimi- Üç aylık maaş bordrosu imzalı ve mühürlü olmalıdır.
 • SGK bildirimleri- Hizmet dökümü ve işe giriş bildirgesi barkotlu olacaktır.

Litvanya Turistik Vize Çalışan Evrakları

Çalışan kişiler kısa süreli Litvanya gezilerinde Litvanya Vize Evrakları ortak belgelerin haricinde vize başvuru dosyasın bazı belgeler bulundurmak durumundadır.

 • Şirket belgeleri- Güncel tarihli şirket faaliyet belgesi aslı, vergi levhası ve sicil gazete fotokopisi, imza sirküleri
 • Maaş bildirimi- Maaş bordrosu üç aylık ve şirket muhasebesi imzalı ve kaşeli olmalıdır
 • İzin belgesi- Firmadan alınan izin belgesi seyahat tarihlerinde izinli olduğunu gösterir.
 • SGK bildirimleri- İşe giriş bildirgesi ve SGK tescil ve hizmet dökümü barkotlu olmalı.

Litvanya Turistik Vize Emekli Evrakları

Emekli kişiler Litvanya gezileri için Litvanya Vize Evrakları dosyasında şu ek belgeleri hazırlar:

 • Emekli tescil bildirimi- E-devlet uygulamasından alınabilecek emekli tescil belgesi barkotlu alınmalıdır.
 • Emekli kartı- Emekli kimlik belgesinin renkli fotokopileri verilmelidir.
 • Emekli maaş bilgisi- Emekli aylığının bulunduğu banka hesabı özeti 3 aylık olarak bankaca imzalı ve kaşeli olmalıdır.

Litvanya Turistik Vize Eczacı/Avukat Evrakları

Meslek gruplarından Eczacı, Avukat, Mimar gibi mesleğe sahip olanlar Litvanya seyahatlerinde Litvanya Vize Evrakları vize başvuru dosyasına şu ek belgeleri eklerler:

 • Meslek odası üyelik kaydı- Üyesi olunan meslek odası kaydı onaylı olarak sunulmalıdır.
 • İşveren evrakları- Şirket bilgileri, SGK belgeleri, şirket banka hesap özeti verilmelidir.
 • Çalışan evrakları- İşe giriş bildirgesi, hizmet dökümü, izin belgesi, maaş bordrosu, işyeri evrakları verilmelidir.
 • Devlet memuru evrakları- İzin belgesi, SGK evrakları, görev kartı ve çalışma belgesi hazırlanmalıdır.

Litvanya Ticari Vize Evrakları

Litvanya’ya ticari seyahatlerde bulunacak işverenler ve çalışanlar Litvanya Vize Evrakları dosyasında ortak belgelerin yanında şu belgeleri verirler:

 • Litvanya Ticari vize başvuru formu- Başvuru formu eksiksiz ve hatasız doldurulmalıdır.
 • Litvanya Ticari vize talep dilekçesi- Seyahatin ticari amaçlı yapıldığını belirten vize talep dilekçesinde seyahat tarihleri bulunmalıdır. Konsolosluğa hitaben yazılır ve ıslak imza ile imzalanır. Şirketin antetli kağıdında yazılmalıdır.
 • Litvanya Ticari davet mektubu- Ticari davet mektubu davet edilen kişinin şahsı belirtilerek yazılır, iş bağlantıları belirtilir. Litvanya’daki şirket tarafından kendi işyeri antetli kağıdına yazılır. Davet eden kişinin kimlik bilgileri ve pasaportunun fotokopisi eklenir.
 • İşyeri evrakları- Güncel işyeri evrakları, vergi levhası ve sicil gazete fotokopisi, faaliyet belgesi ve imza sirküleri eklenir.
 • SGK evrakları- SGK işe giriş bildirgesi ve tescil hizmet dökümü barkotlu olarak dosyaya eklenir.
 • Çalışanlar için maaş bordroları- Çalışanlar son 3 aylım maaş bordrolarını onaylı olarak sunar.
 • Fuar, organizasyon katılım belgeleri- Litvanya’daki fuar ve organizasyona katılım belgeleri fotokopileri verilir.

Litvanya Vizesi Önemli Notlar 2021

Litvanya Schengen Vizesi Nedir?

Litvanya’ya seyahat gerçekleştirmek isteyen T.C. vatandaşları, Litvanya vizesi için yetkili makamlar tarafından belirtilen hususlar doğrultusunda vize talebinde bulunabilme hakkına sahiptirler. Litvanya Cumhuriyeti turistik ve de ticari amaçlar için pek çok kişi adına seyahat planının oluşturulduğu bir ülke olarak bilinmektedir. Seyahate çıkmadan önce kişi Litvanya vizesi adına başvuruda bulunacak olan kişilerin doğru, eksiksiz ve hatasız bir şekilde gereken belgelerin tamamlanmasını beklemektedir.

Bunun yanı sıra vize merkezleri uzmanlarının gerekli gördüğü belgelerin eksiksiz, hatasız ve istenene uygun bir şekilde tamamlanması için işlemleri doğru bir sıraya getirecektir. Ancak, unutmamakta fayda vardır ki Litvanya vizesi için kararı verecek olan tek makam konsolosluktur. Türkiye sınırları içerisinde faaliyet gösteren konsolosluk ya da büyükelçilik, karar verme yetkisine sahip olan tek kurumlardır. Türkiye ülkesinden Litvanya ülkesine seyahat gerçekleştirecek olan bordo pasaporta sahip olan kişiler, vizeler ile talep edilen belgeler Litvanya temsilci yetkilileri tarafından belirlenmektedir.

Litvanya Schengen Vizesi Nedir?

Avrupa Birliği’ne üyesi olan Litvanya, yabancı ülke vatandaşlarına dahil bulunduğu Schengen Anlaşması kurallarının doğrultusunda uygun görülen vizeyi vermektedir. Uygulayacağı vize prosedürüne göre, anlaşmasının dışarısında bulunan tüm ülke vatandaşlarının Litvanya vizesi adına başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Eğer Litvanya, vize için yapılmış olan başvuruları olumlu bir açıdan değerlendirir ise müracaat eden kişiye Litvanya Schengen Vizesi vermektedir. Litvanya vizesi ise, Litvanya sınırları içerisine kişi adına giriş hakkı tanıyan bir izin belgesidir.

AB üyesi olan ülkelerden sadece bir tanesi olan Litvanya, bunun yanı sıra Schengen Anlaşması olarak geçen kurallar doğrultusunda bir vize vermektedir. Bu anlaşmaya ait olan ülkelerin vatandaşları kendi aralarında vizeye başvuru yapmadan seyahat edebilme hakkına da sahiptirler.

Bu nedenden dolayı anlaşmaya imza atmamış olan ülkelerin vatandaşları, bu bölge içerisinde yer alan bir ülkeye ziyaret gerçekleştireceklerinin akabinde Schengen Vizesi ’ne tabi tutulmaktadırlar. T.C. vatandaşları, Litvanya’yı seyahat etmeleri için, seyahat nedenlerine uygun bir vize türüne başvuru yapmaları gerekmektedir.

Litvanya Vizesi Adına Yapılacak Olan Başvuru Süreci Nasıl İlerlemektedir?

Konsolosluğa ait bir internet sitesinin içerisinden ya da hizmet alınan vize merkezleri tarafından yönlendirilen bunun doğrultusunda da talep edilen tüm evrakların hazır olmasından sonra, Litvanya vize başvuru formu ile başvuru dosyası yetkilendirilmiş merkeze ya da firmalara alınarak başvuracak, daha sonrasında da gerekli evrakları teslim edecektir. Litvanya vize ücreti ise 80 Euro’dur.

Litvanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Litvanya vizesi adına müracaat edecek olan kişi, Litvanya vize müracaatının olumlu bir şekilde gerçekleşmesi için talep edilen tüm evrakları eksiksiz bir şekilde gerekli yetkili merkezlere teslim etmektedir. Gerekli evraklar ise;

 • Pasaport: Kişinin başvuru yapacağı pasaport en az 10 yıllık olmalıdır. Ayrıca pasaportun deforme olmamasına dikkat edilmelidir. Kişinin pasaportu, seyahat bitiminden sonra da en az 3 ay daha geçerliliğini koruması gerekmektedir.
 • Başvuru Formu: Schengen ülkeleri içerisinde geçerli olan ve tamamı büyük harfler ile doldurularak başvuru yapan kişinin imzalaması gerekmektedir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: 30.000 Euro teminatlı bir seyahat sağlık sigortasının olması şarttır.
 • Nüfus Cüzdanı: Başvuruda bulunan kişinin nüfus cüzdanın ön ve arka yüzünün çekilmiş fotokopisi.
 • Rezervasyon Bilgileri: Kişinin seyahati için gidiş ve dönüş biletinde tarihleri gösterecek şekilde, aynı zamanda Litvanya sınırları içerisinde konaklama yapacak yere ait olan rezervasyon bilgilerinin çıktıları.
 
Litvanya Vizesi Ücretleri 2021   Vize Türü Konsolosluk Harcı ve Dış Sağlayıcı Ücreti Turistik Vize 2021 105€ Ticari Vize 2021 105€ Ziyaret Vizesi 2021 105€ Kültürel Vize 2021 105€ 0-6 Yaş Arası 2021  25€ 6-12 Yaş Arası 2021 65€ Şoför Vizesi 2021 Müşteri temsilcisinden fiyat alınız. Erasmus 2021 Müşteri temsilcisinden fiyat alınız.
Litvanya vize başvurusu için güncel hazırlanan rehbere https://www.eraytur.com/litvanya-vize/ adresinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×