Pakistan Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2022 - Eraytur
Pakistan Vizesi

Pakistan Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2022

Pakistan’a gidebilmek için vize edinmeniz gereklidir. Yazımızda Pakistan’a gidebilmek için gerekli olan vize hakkında çeşitli bilgiler yer alacaktır.

Pakistan Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

Pakistan İçin Vize Talep Formu

Pakistan vizesi almanın ilk adımı talep formunu doldurmaktır. Bu formda çeşitli sorular yer alır. Size yöneltilecek sorular, sizi tanımaya yönelik olacaktır. Ayrıca formda cevapladığınız sorular Pakistan’a hangi sebeple gideceğinizi de gösterecektir.

Bu nedenle sorulara büyük bir titizlikle yaklaşmanız gerekir. Pakistan vizesinin ilk aşaması olan bu form oldukça önemlidir. Gereken hassasiyetin gösterilmesi gerekir. Okunaklı bir yazı stili kullanmak gerekir.

Türkçe ya da İngilizce olarak form doldurmak mümkündür. Formda yer alan uygun boşluğa fotoğrafınızı iliştirmeniz istenir.

Form üzerinde kullanacağınız fotoğrafı çeşitli yapıştırıcılar kullanarak yapıştırmanız tavsiye edilir. Ancak bu işlem esnasında dikkatli olmak şarttır. Fazla yapıştırıcı kullanmak belgeye zarar verebilir.

Yapıştırıcı yerine ataş kullanmak da geçerli olur. Ancak ataş düşebilir. Fotoğraf belgeden ayrılabilir. Bu ihtimal olduğu için en doğru karar doğru miktarda yapıştırıcı ile fotoğrafı yapıştırmaktır.

Yazımızın sonuna Pakistan vizesi nasıl alınır sorularınıza yanıt bulacaksınız

Pakistan kişiye özel dilekçeler ve güncellenmiş formlar için https://www.eraytur.com/pakistan-vize-formu-ve-dilekce/ bağlantısına ziyaret ediniz.

Pakistan’a Vize Alma İşlemleri

Pakistan vizesi alırken iki ihtimal söz konusudur. Bunlardan ilki şahsen başvuru yapmaktır. İkincisi ise profesyonel bir acenteden destek almaktır.

 Acenteler başvuru esnasında bir miktar ücret talep ederler. Ancak bireysel başvuru esnasında da çeşitli hatalar yapma ihtimali vardır.

Yapılacak küçücük bir hata dahi vizenin olumsuz bir şekilde sonuçlanmasına neden olabilir. Bu ihtimal bilindiği için bizim gibi bu alanda hizmet veren şirketlerden destek almanızı tavsiye ederiz.

 • Vize alma işlemlerinin ilki Pakistan vizesi başvuru formu doldurmaktır. Bu form, Pakistan konsolosluğunca hazırlanır. İnternet sitesi aracılığıyla almak mümkündür.
 • Vizenin önemli aşamalarından biri de vize türüne karar vermektir. Farklı vize türleri için başka başka evraklar talep edilir.
 • Geçerlilik süresi devam eden pasaporta ihtiyaç vardır.
 • Gerekli evraklar temin edildikten sonra konsolosluğa randevu talebinde bulunmak gerekir.
 • Uçak bileti ve gerekli rezervasyonlar yapıldıktan sonra vize başvurusu için engel kalmamış olur.
 • Konsolosluk tarafından belirlenen Pakistan vize ücreti de yatırıldıktan sonra geriye sadece beklemek kalır.

Pakistan’a giderken alınması gereken vize oldukça önemlidir. Ülkeye girmek için gerekli izin belgesinin bu vize olduğunu düşünebilirseniz. Herhangi bir adımın atlanması durumunda vize çıkmaz. Tüm sürecin başa alınması gerekir.

Pakistan’a Vize Alabilmek İçin Talep Edilen Belgeler

Vize başvuru evrakları, her zaman aynı değildir. Ancak herkesten talep edilen Pakistan vizesi için gerekli belgeler şunlardır:

 • Çipi mevcut olan, güncel pasaport.
 • Mimik hareketi bulunmayan, yüzün net olarak belirli olduğu fotoğraf.
 • Talep formu.
 • T.C. kimlik numarasının okunur olduğu kimliğin fotokopisi.
 • Seyahat süresi devam ettikçe geçerli olacak sağlık güvencesi.
 • Aylık geliri belli eden maaş bordrosu (son üç ayın olması gerekir.)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği de e devlet üzerinden alınıp teslim edilmelidir.

Bütün bu belgeler tam olarak teslim edilmezse vizenin alınması söz konusu olmaz. Ayrıca Pakistan vizesi evrakları yakın zamanda temin edilmiş olmalıdır. Eski zamana ait bir maaş bordrosu kabul edilmez.

Pakistan vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/pakistan-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Pakistan’a Aile Birleşimi Vizesi Nasıl Alınır?

Pakistan asıllı ya da uzun zamandır Pakistan’da ikamet eden bir kişiyle Türk vatandaşı olan bir kişinin evlenmesi olası bir durumdur. Böyle bir durumda evlenen çift Pakistan’da yaşamak isterse Pakistan aile birleşimi vizesi almak durumunda kalır.

Aile birleşimi yapabilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekir. Başvuru esnasında da asıllarının ve fotokopilerinin verilmesi gereken belgeler vardır. Bu belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Türkçe kullanılarak yazılan başvuru belgesi. (Bu belgede evli olan çiftten her ikisinin de imzası yer almak zorundadır.)
 • Ülkemiz kanunlarına göre rüştünü tamamlamış olmak. (18 yaşını doldurmuş olmak.)
 • Geçerlilik süresi 12 aydan daha uzun olan pasaport.
 • Evlenme cüzdanının uluslararası geçerliliğinin olması gerekir. (Bir kopyası büyükelçilik tarafından alınacaktır.)
 • Türkiye’den gidecek taraf için Pakistan’dan alınan oturum iznini gösteren belge.
 • Taraflardan ikisine ait önceki evlilik bilgisi.
 • Herhangi biri ya da ikisi de daha önce evlendiyse evliliklerini sonlandırma gerekçeleri istenir. Eğer bu gerekçe ölüm ise belgelendirilmesi gerekir.
 • Güncelliğini yitirmiş pasaport varsa onun da bir kopyası gereklidir.
 • Çiftlerin önceki evliliklerinden olan çocukları varsa ya da evlat edindikleri bireyler varsa bu kişiler hakkında da gerekli belgeleri sunmaları gerekir.
 • Nikah kıyılması ülkemizde olduysa nikah başvurusunu gösteren belge.
 • Çiftin doğum kayıt örnekleri de gerekli belgeler arasındadır.

Burada sayılan belgelere ek olarak konsolosluk ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Ayrıca zaman zaman konsolosluk tarafından gerekli belgelerde değişiklik olur.

Firmamızın bu değişiklikleri yakından takip etmek gibi bir sorumluluğu vardır. Pakistan vize başvurusu yaparken bizimle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Pakistan’a Ticari Vize Hangi Durumlarda Gereklidir?

Pakistan’a alınacak vizeler, hangi amaçla alınırsa sadece onun için geçerli olur. Örneğin turist vizesi alırsanız o vizeyi ticarette kullanmanız söz konusu olamaz.

 Aldığınız vizeyi başvuru esnasında bahsettiğiniz esasa uygun kullanmazsanız vizeniz iptal edilir. Uzunca bir sürede Pakistan’a vize almanız mümkün olmaz. Bu nedenle eğerki Pakistan’da bulunan bir şirketle ticari ilişkide bulunacaksanız Pakistan ticari vize almanız gerekir.

Bu vize türünü alabilmeniz için vize evraklarına ek bazı belgeler hazırlamanız gerekir. Bu belgeler:

 • Pakistan’da yer alan firmadan size gönderilen davet mektubu,
 • Şirketinize özel olan;
 • Faaliyet belgesi,
 • İmza sirküsü,
 • Ticaret sicil gazetesi gibi evrakların birer kopyası.
 • Ticaret ve sanayi odasından şirketinizin kaydını belli eden resmî belge.
 • Vizeyi kullanan kişi şirket çalışanı ise izinli olduğunu gösteren dilekçe.
 • Hizmet döküm belgeleri.

Bu sayılan belgeler ekleme hakkı her zaman Pakistan konsolosluğu tarafından mevcuttur.

Pakistan’a Vize Ücretleri Yüksek Midir?

Vizelere başvuru ücretlerinin her zaman aynı olduğunu söylemek doğru olmaz. Ülkeden ülkeye ve vize türüne göre değişiklik gösterir.

Pakistan Türkiye’den vize istiyor mu diye sorulduğunda verilen cevap evet olmaktadır. Her vizenin de belirlenen kendi türüne ait olan bir ücreti bulunmaktadır. Ancak bu ücretler yüksek değildir.

Ticari vizeler 205 Euro olarak belirlenmiştir. Turistik vizelere uygun görülen ücret ise 170 Euro’dur.

Ziyaret vizesi için talep edilen Pakistan vize ücreti 2020 de turistik vize ücreti ile aynıdır. Yani 170 eurodur.

Ancak güncel evrensel covid-19 önlemleri dahilinde Pakistan vizeleri kaldırılmıştır. Yeniden vize alınmaya başlandığında yeni ücretlerin ne kadar olacağı bilinemez.

Pakistan vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/pakistan-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Vizesiz Pakistana Turistik Ziyaret Mümkün Mü?

Pakistan vizesi, bordo renkli pasaporta sahip bireyler için zorunludur. Bu vizenin başvurusunda çeşitli kolaylıklar da sağlanmıştır.

Bu imkân Pakistan tarafından bize 2019 tarihinde verilmiştir. Bu vize sayesinde bir ay içerisinde tek giriş hakkı bulunan vize alınır. Ancak vize alındığında üç ay yani 90 gün içerisinde kullanılması gerekir.

Kullanılmayan vizenin geçerliliği kalkar. Bu vize türü ticaret ve aile birleşimi vizelerinde geçerli değildir. Sadece pakistan turistik vize alırken e – vize kullanılır.

Klasik başvuruya göre e vize uygulaması oldukça kolaydır. Pakistan konsolosluğutarafından belirlenen birçok evrak bu tür vizede gerekli değildir.

Az belge ile başvuru yapmak mümkün olur. Yüz yüze hiçbir işleme gerek yoktur. Bu vize türü için de belirlenmiş bir ücret vardır. Belirlenen bu vize ücreti de online olarak yatırılır.

Pakistan’a Vize İçin Kullanılan Fotoğraf Ebatları

Pakistan vizesi için kullanılan her belgenin belirli prosedüre uygun olması gerekir.  Pakistan vize fotoğraf ebatları için belirlenmiş ölçüler vardır. 3,4×4,5 mm’den farklı boyuta sahip olan resimler kabul edilmez. Başvuru esnasında uygun ölçüde fotoğraf sunmak şarttır.

Pakistan vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/pakistan-vizesi-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×