Pakistan Vizesi: En İyi Vize Rehberi

  PAKİSTAN VİZESİ

  Pakistan Turistik Vize
  Pakistan Ticari Vize
  Pakistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
  Pakistan Transit Vize
  Pakistan Erasmus Vizesi
  Pakistan Aile Birleşimi Vizesi

  TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

  NEDİR?

  Pakistan’a turistik seyahat gerçekleştirecek olan şahısların Pakistan turistik vizesi alması şartı aranmaktadır. Bu vize ile şahıslar turistik seyahatlerini gerçekleştirebilirler. Ancak ticari faaliyet gerçekleştirecek olan kişilerin kesinlikle turistik vizesi ile bu seyahati gerçekleştiremezler. Bu yüzden turistik vizesi ile sadece turistik seyahatler yapılabilmektedir.

  KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

  Pakistan turistik vizesi şahıslara en fazla 90 günlük süre ile verilmektedir. Bu süre bitmeden şahısların turistik vizesi için yeniden başvuru yapması ya da ülkeden çıkış yapması gerekmektedir.

  NEREYE BAŞVURULUR?

  Pakistan Konsolosluğu turisti vize başvuru işlemlerini alan yetkili birimdir. Turistik vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu işlemler için Pakistan Konsolosluğu’na başvuru yapabilirler.

  GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  1. Vize Başvuru Formu. Eksiksiz, İngilizce olarak doldurulmuş olmalı ve vize başvuru sahibinin ıslak imzasını taşımalıdır.

  2. Pasaport. Pakistan turistik vize başvurusunda kullanılacak pasaportun vizenin bitiş tarihinin akabinde en az 6 ay geçerli olması önemli bir koşuldur. Pasaport süreniz yetersiz ise başvurunuz kabul edilmez veya başvuru ret ile sonuçlanır.

  3. Kimlik Fotokopisi. Pakistan turistik vize başvurularında nüfus cüzdanı fotokopisi gereki evrakların arasında olmalıdır. Türkiye’de oturma izni olan yabancıların kimlik kartı gereklidir.

  4. Fotoğraf. İki biometrik fotoğraf. Biyometrik fotoğraflarınızın pasaportunuzda kimlik kısmında yer alan fotoğrafın ebatlarında olması ancak güncel olması koşulu vardır.

  5. Uçak Bileti ve Otel Rezervasyonu. Seyahatinize dair uçak bilet rezervasyonu Pakistan turistik vizesi için gerekli evraklar arasında olacaktır. Seyahat tarihlerinizin başvuru formunda belirttiğiniz şekilde olması gerekmektedir.

  6. Davet Mektubu. Turist vizesi için Pakistan’daki turizm acentesinden davet mektubu. Pakistan turistik vize başvurularında davetiye Pakistan’daki turizm acentesi tarafından gönderilir.

  7. Dilekçe. Şirketin antetli kağıdına Pakistan Başkonsolosluğu’na hitaben İngilizce olarak yazılacak olan Pakistan vize talep dilekçesi şirketin kaşe ve şirket yetkilisinin ıslak imzasını içermelidir. Başvuru yapıldıktan sonra dilekçe içeriği değiştirilemez.

  8. Banka Hesap Dökümü. Son 3 aya ait banka hesap dökümünün Pakistan turistik vize başvuru sahibine ait olması gerekmekte olup, bakiyesi Pakistan’da bulunulan sürenin uzunluğuyla doğru orantılı olmalıdır.

  9.Seyahat Sağlık Sigortası. Pakistan turistik vize başvurusunda sağlık sigortası istenmektedir.

  BİOMETRİK VERİ GEREKLİ MİDİR?

  Biyometrik veri ibrazı zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak şahısların biyometrik verileri ile ilgili konsolosluk yetkilileri veri ibrazı ister ise bu durumda konsolosluk binasına giderek bu verileri vermek gerekmektedir.

  NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKMEKTEDİR?

  Seyahat edilecek tarihten iki hafta önce başvuru yapılması gerekmektedir. Bu süre seyahatte plan değişikliği olmaması için önemlidir.

  NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?

  Pakistan turistik vizesi şahısların evraklarını teslim ettikten sonra 10 iş günü içerisinde çıkmaktadır. Bu süre evraklarda çıkacak bir soruna göre uzayabilir. Ayrıca resmi tatil günlerinin de araya girmesi ile şahısların turistik vizesinin çıkma süresi uzamaktadır.

  TİCARİ VİZE İŞLEMLERİ

  NEDİR?

  Pakistan ticari vizesi ticari faaliyetleri gerçekleştirmek üzere alınacak bir vize türüdür. Bu vize türü ile fuar ya da toplantılara katılma hakkı elde edilir ve ticari faaliyetler gerçekleştirilebilinir. Bu işlemler için ticari vize sahibi olma zorunluluğu bulunmaktadır. Diğer vize işlemleri ile ticari faaliyetler gerçekleştirilemez.

  KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

  Ticari vize şahıslara en fazla 90 günlük olarak verilir. Bu süre şahıslar için kısa olur ise bu durumda yeniden başvuru yapılmak üzere evraklar yeniden hazırlanmalıdır. Süreyi uzatmak için şahıslar vize bitmeden ülkeden çıkmak durumundadır.

  NEREYE BAŞVURULUR?

  Başvuru yapılacak yetkili merci Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan Pakistan Konsolosluğu’dur. İstanbul’da herkesin ulaşabileceği bir noktada bulunmaktadır.

  DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

  Ticari vize almak üzere alınacak davetiyede beraber ticari faaliyet yapılacak olan şirketin tüm bilgileri yer almalıdır.

  GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  1. Pasaport. Başvuruda kullanılacak pasaportun vize bitiş tarihinden sonra en az 6 geçerliliği olmalı, yıpranmış ve okunaksız pasaportlar işleme alınmamaktadır.

  2. Fotoğraf. iki adet biometrik fotoğraf. Biyometrik fotoğrafınızın ölçüsü 35×45 mm. olmalıdır. Fotoğraflardan biri Pakistan vize başvuru formu için gerekmekte olup ilgili kutu üstüne yapıştırılır. Biyometrik fotoğrafınız son alinizi yansıtması gerekmektedir.

  3. Davetiye. Pakistan vize davetiyesi. Pakistan Ticaret Odası onaylı davetiye, Pakistan şirketinin İletişim bilgilerini, seyahatin amacını ve tarihlerini içerecek şekilde düzenlenip noter onaylı olmalıdır. Davetiyesiz Pakistan ticari vize başvuruları kabul edilmemektedir.

  4. Dilekçe. Ticari vize talep dilekçesi. Pakistan’a ticari amaçlı gidecek olan vize başvuru sahibi işveren veya şirket yetkilisi tarafında şirketin antetli kağıdına Pakistan Başkonsolosluğu’ na hitaben yazılmış şirketin kaşe ve şirket yetkilisinin ıslak imzasını bulunduran İngilizce Vize Talep Dilekçesini başvuru evrakları arasına eklemelidir.

  5. Kimlik fotokopisi. Nüfus cüzdanı fotokopisi. Türkiye’de oturum izni olan yabancıların kimlik kartı.

  6. Uçak ve otel rezervasyonları. Pakistan ticari vize işlemlerinde uçak ve otel rezervasyonlarının fotokopileri ibraz edilmelidir. Eğer satın alınmış uçak bileti var ise veya otele ödeme yapıldığınız gösteren belge mevcutsa, söz konusu evrakların da fotokopilerinin dosyaya eklenmesi gerekecektir.

  7. Pakistan ticari vize başvuru formu. Pakistan ticari vize başvuru formunda seyahat amacı doğru şekilde bildirilmelidir.

  NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

  Seyahat edilecek tarihten iki hafta önce Pakistan  ticari vizesi alınmak üzere evrakların hazırlanarak konsolosluk yetkilerine teslim edilmesi gerekmektedir.

  RANDEVU NASIL ALINIR?

  Randevu almak üzere şahısların vize merkezleri ile irtibata geçmesi gerekmektedir.

  AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

  NEDİR?

  Pakistan’da ikamet eden aile ve arkadaşı ziyaret etmek üzere şahısların bu vizeyi alması gerekmektedir. Pakistan aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak için Pakistan’da ikamet eden şahıstan bir davetiye alınması ve bu davetiyenin de evraklar içerisinde bulunması gerekmektedir. Davetiyenin bulunmaması şahısların Pakistan aile ve arkadaş ziyareti vizesi almasına imkan vermektedir. Bu açıdan davetiyenin bulunması önemlidir.

  KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

  Pakistan aile ve arkadaş ziyareti vizesi evraklar hazırlanıp sunulduktan sonra gerekli görüldüğü taktirde 90 günlük olarak verilmektedir. Bu süreyi uzatmak üzere yeniden başvuru yapılması gerekir. Ancak şahıslar yeniden yapacakları başvurular için evrakları hazırlamalı ve yeniden vize ücreti ödemesi gerekmektedir.

  NEREYE BAŞVURULUR?

  Pakistan Konsolosluğu’na başvuru yapılması gerekmektedir. Bunun dışında yetkili başka bir merci bulunmamaktadır.

  GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  1- Pasaport

  2- İki adet biometrik fotoğraf

  3- Ziyaretine gidilen aile yakınınızdan yazılmış davet yazısı – Pakistan Noter onaylı

  4- Davet eden kişinin kimlik ve pasaport fotokopileri

  5- Şirketin antetli kağıdına Pakistan Başkonsolosluğuna hitaben yazılmış İngilizce Vize talep dilekçesi

  6- Kimlik fotokopisi

  7- Pasaportunuzun işlem görmüş tüm sayfalarının fotokopileri

  DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

  Davetiyede yanına gidilecek olan şahısın bütün kimlik ve adres bilgileri yer almalıdır. Bu bilgilerin teyidi konsolosluk görevlisi kişi tarafından yapılacaktır. Bu sebeple de şahısların bu davetiyede yer alan bilgilerin doğruluğundan emin olması gerekecektir.

  NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

  Seyahat edilecek tarihten iki hafta önce başvuru yapılması gerekmektedir. Bu süre şahısların seyahatlerinde aksaklık yaşamamsı adına önemlidir ve biletlerinin yanmamsı için göz önüne alınması gerekir.

  RANDEVU NASIL ALINIR?

  Randevu almak üzere şahıslar Türkiye Cumhuriyeti’nde yer alan konsoloslukların görevlendirdiği vize merkezleri ile irtibata geçilmesi gerekmektedir.

  TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

  NEDİR?

  Pakistan transit vizesi için şahıslar gerekli evraklarını aşağıda yer aldığı gibi hazırlanmalıdır. Aşağıda yer alan evrakları hazırlarken evraklarda doğru bilgilerin bulunmasına özen gösterilmelidir. Transit vizesi sadece geçiş vizesidir ve şahıslara ülkede dolaşım hakkı sunmaz. Şahıslar ülkede seyahat edecekler ise seyahatlerine uygun vize başvurusunda bulunmalıdır.

  KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

  Pakistan transit vizesi şahıslara geçiş hakkı sunduğu için sadece bir geçiş vizesi olarak verilmektedir. Günlük olarak verilemez.

  NEREYE BAŞVURULUR?

  Pakistan Konsolosluğu başvuru yapılacak yetkili mercidir.

  GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  1- Pasaport

  2- İki adet biometrik fotoğraf

  3- Ziyaretine gidilen aile yakınınızdan yazılmış davet yazısı – Pakistan Noter onaylı

  4- Davet eden kişinin kimlik ve pasaport fotokopileri

  5- Şirketin antetli kağıdına Pakistan Başkonsolosluğuna hitaben yazılmış İngilizce Vize talep dilekçesi

  6- Kimlik fotokopisi

  7- Pasaportunuzun işlem görmüş tüm sayfalarının fotokopileri

  NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

  Seyahat edilecek tarihten bir ya da iki hafta öncesinde başvuru yapılması gerekecektir. Seyahatin plana uygun yürümesi için erkenden başvuru yapmak önemlidir.

  RANDEVU NASIL ALINIR?

  Randevu almak üzere şahısların vize merkezleri ile irtibata geçmesi gerekmektedir.

  Pakistan Vizesi için Gerekli Evraklar

  1. İngilizce vize talep dilekçesi (Vize müracaatında bulunan kişinin çalışmakta olduğu firma yetkilisi tarafından yazılmalıdır.) 
  2. Vize başvuru formu.Büyük harflerle doldurulmuş İngilizce Pakistan vize başvuru formu
  3. Pasaport. (En az 2 boş sayfası bulunan ve vize bitiş tarihinden sonra 6 ay geçerli olan)
  4. Fotoğraf. İki adet fotoğraf
  5. Davetiye. Pakistan Vize Davetiye (vize türüne göre davetiyeyi gönderen kurum veya kişi değişmektedir)
  6. Ticari vize için görüşmede bulunulacak firmadan davetiye 
  7. Uçak bileti rezervasyon fotokopisi

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir