Özbekistan Vize Evrakları: Yeni Liste [2021] - Eraytur
Özbekistan Vizesi

Özbekistan Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

Özbekistan Cumhuriyeti Orta Asya’da bulunan bir ülkedir, başkenti Taşkent şehridir. 33 milyonu aşan bir nüfusa sahip olan ülke, 1991 yılında Sovyetler Birliği dağılınca bağımsızlığını kazanmıştır. Geniş iş imkanları bulunan ülkeye ticari ve turistik seyahatler için 30 günü aşan gezilerde vize almak gerekmektedir. Özbekistan seyahati yapacak kişiler vize başvurusunda bulunmak için Özbekistan vize evrakları başvuru dosyasında kişisel ve mesleki bilgilerini, finansal durumlarını açıklayan belgeleri bulundurmak zorundadır.

Norveç Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

Özbekistan Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

Özbekistan Vize Evrakları Turistik Vize İçin İstenen Belgeler

Özbekistan’a 30 günden fazla turistik seyahat yapmak isteyen kişiler şu belgeleri tamamlayarak vize başvurusunda bulunabilir:

Özbekistan'a vize isteniyor mu?

Hayır, umuma mahsus bordo pasaport sahipleri ve diplomatik, hususi, hizmet pasaportuna sahip kişiler 30 gün süreli seyahatler için Özbekistan vizesinden muaftırlar.

Özbekistan vize ücreti ne kadar?

Özbekistan’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları 30 günlük seyahatlerde vizeden muaftırlar. Uzun dönem vize harç bedelleri ise başvurulan vize türüne göre farklılık gösterir.

Ozbekistan Türkiye'den vize istiyor mu?

Hayır, 30 güne kadar olan kısa süreli ziyaretler için bu ülke, Türkiye’den vize istememektedir.

 • Yeni tarihli geçerlilik süresi 6 ay olan pasaport aslı ve renkli olarak çekilmiş pasaport sayfa fotokopileri
 • Özbekistan vize başvuru formu, eksiksiz olarak tamamlanmalı ve ıslak imza ile onaylanmalıdır.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf, beyaz arka zemin üzerinde çektirilmeli, 35mmx45mm boyutlarında olmalıdır.
Vizelerin başvuru sonrasında sonuçlanma süresi 7-10 iş gününü bulmaktadır. Vize başvurusunda bulunanların konsolosluğa gitmesine gerek yoktur, Turistik vize başvurularında otel rezervasyonları muhakkak yaptırılmalıdır. Özbekistan vize evrakları kargo ve kurye ile vize başvuru merkezlerine iletilebilir, bu durumda kargo ücretleri başvuru sahibi tarafından karşılanır.

Özbekistan Ticari Vize Evrakları

Özbekistan’da iş amaçlı olarak bulunacak işyeri sahipleri ve işletme çalışanları Ticari Vize almak durumundadır. Ticari Vize için tamamlanması gereken evraklar şunlardır:

 • Pasaport ve nüshaları- Seyahat tarihinden sonra da geçerliliği 6 ay sürecek pasaport aslı ve pasaportun renkli fotokopileri
 • Biyometrik fotoğraflar- 2 tane biyometrik fotoğraf, vize başvurusunda bulunan kişinin yüzü net olarak görülmeli, beyaz arka zemini olmalı ve 35mmx45mm ebatlarında olmalıdır.
 • Özbekistan Vizesi İçin Başvuru Formu- Özbekistan vizesi için gerekli  başvuru formu doğru bilgilerle tamamen doldurulmalı, imza ile onaylanmalıdır.
 • Kimlik belgeleri ve oturum belgeleri- Kimlik belgelerinin arka ve ön yüzü fotokopi olarak verilmelidir, yabancı pasaport sahipleri oturum belgelerini vermek durumundadır.
 • Özbekistan ticari vize dilekçesi- Özbekistan ticari vize talep dilekçesi, işletme antetli kağıdında yazılır, konsolosluğa hitap edilir, seyahatin iş amaçlı olduğu belirtilir. İşletme yetkilisinin imzasını ve kaşesini taşımalıdır.
 • İşletmenin güncel belgeleri- İşletmeye ait ticari oda faaliyet belgesi aslı güncel olmalıdır. Vergi levha ve sicil gazete fotokopileri düzenlenir. İmza sirküleri noter onaylı olarak dosyaya eklenir.
 • Özbekistan ticari davetiyesi- Ticari davetiye Özbekistan’daki şirket tarafından işletme antetli kağıdında hazırlanır. Yetkilinin kaşe ve imzası bulunur, yetkili kişinin pasaport ve kimlik fotokopileri evraka eklenir.
 • SGK bildirimleri ve gelir belgeleri- Çalışanların SGK işe giriş bildirgesi, hizmet dökümü ve maaş bordroları son 3 aylık olarak onaylı bir şekilde düzenlenir.

Özbekistan Vizesi Önemli Notlar 2021

Özbekistan Vizesinin İşlemleri

Özbekistan vizesi yetkili merciler tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ya da firmaları aracılığı ile sağlanmaktadır. Vize başvuru için yetkilendirilen vize merkezleri ve yahut firmaları kişinin vize başvuru süresi boyunca destek ve gerekli hizmeti kişinin tarafına sağlamaktadır. Bunun akabinde vize başvurusunun sonuç kararı ise tamamen yetkili konsolosluklar ve büyükelçilikler tarafından açıklanmaktadır. Kişinin Özbekistan vize başvurusu direkt olarak konsolosluğa ya da büyükelçiliğe yapılmamaktadır.

Gerekli evrakların listesi için kişi, vize başvuru merkezlerini ya da firmaların uzman müşteri temsilcilerini arayarak gerekli evrak listesi hakkında bilgiye sahip olabilmektedir. Bunun akabinde kişi vize başvuru merkezinden randevu almadan önce, taraflarca talep edilen evrak ve belgeleri hazırlamalıdır.

Ancak evrakların hazırlanma aşamasında kişi oldukça dikkat etmeli ve titiz bir şekilde davranmalıdır. Eksik ya da hatalı evrakların beyanında bulunan kişiler, yetkililer tarafından tespit edilemediği ve bunun akabinde konsolosluğa ulaştırılır ise hem kişi hem de aracı olan kuruma cezai yaptırımlar uygulanabilmektedir.

Özbekistan Vize Prosedürleri Değiştirildi Mi?

Kişi tarafların talep etmiş olduğu evrakları hazırlamadan önce detaylı bir bilgiye sahip olması gerekmektedir. Ancak Özbekistan 2018 yılından itibaren vize işlemlerini değiştirmiştir ve değiştirmiş olduğu kararları açıklayarak bildirmiştir. T.C. bordo (umumi) pasaporta sahip olan vatandaşlar, 30 günlük bir süreyi aşmayacak şekilde vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır. Kısacası T.C. vatandaşlarının Özbekistan’a 30 günlük bir süre bazını geçmeyecek bir şekilde seyahat gerçekleştirmelerinin akabinde vize işlemi uygulanmamaktadır.

Ancak belirli şartları da mevcuttur. Kişi eğer 30 günü aşmayacak bir süre zarfı içerisinde Özbekistan’a seyahat edecek ise, önceden yapmış olduğu otel rezervasyon bilgilerini beyan etmesi gerekmektedir. Otel içerisinde kalındığına istinaden, kişi ülkeden çıkış yapacağı zaman yetkililer tarafından otelde kalındığına dair sorgulama olabilme ihtimali yüksektir.

Bu nedenle kişi, otelde kaldığına dair ve ücretinin de ödendiğine dair bir faturanın muhakkak yanında bulundurulması gerekmektedir. Son olarak Özbekistan ülkesi, T.C. vatandaşları için vize uygulaması değişikliğine gitmiştir. Bu değişiklikler sadece vize rejimi ile ilgili değildir. Vize işlem prosedürlerinin kapsamaktadır.

Özbekistan vizesi adına dilekçe, teleks halinde gönderilen bir davetiye, kişinin ulaşım ve konaklamaya ait bir belgesi ya da bu duruma ilişkin belgeler talep edilmemektedir. Ülke, daha az evrak isteyerek, vize başvurusu için gerekli olan evrakları kişinin daha kolay hazırlamasını sağlamıştır.

Özbekistan'a Gitmek İçin Gerekli Evraklar

Özbekistan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından hiçbir zaman vize istemez. Bu konuda daha önce yapılmış olan anlaşma sayesinde vizesiz seyahatin önü açılmıştır.

Özbekistan'a Nasıl Gidilir?

Özbekistan’a seyahat edebilmek için yapılacak olan şey bellidir. Vize olmadan gerekli birtakım evrakları hazırlamak, bunları sunmak yeterli bir işlem olacaktır. Pasaport bunlardan birisidir. Geçerlilik süresinin minimum 6 ay olması şarttır. Bunun yanı sıra 10 yıldan eski olanların kabul edilmesi gibi bir durum yoktur. Özbekistan seyahatlerinde sizden vize başvuru formu da istenir. Bunun dikkatli, hiçbir hataya yer vermeyecek şekilde doldurulması esastır. Biyometrik fotoğraf bir diğer istenen belgedir. 2 tane olması şarttır. En fazla 6 ay önce çekilmiş olması temel bir kuraldır. Herhangi bir biçimde otel ya da uçuş rezervasyonuna gerek yoktur.

Özbekistan Vize Ücreti 2020

Özbekistan vize ücreti yoktur. Türkiye ve Özbekistan yapmış olduğu anlaşmanın ardından bu konuda gerekli adımları atmış ve vizeleri de kaldırmışlardır.

Özbekistan Vize İstiyor Mu 2020

Özbekistan vize isteyen bir ülke olmamasından dolayı buraya seyahat etmek isteyenler, bir zorluk ya da farklı süreç ile karşı karşıya kalmadan hemen süreci tamamlayabilirler. Bunun için tanımlanmış olan işlemler; pasaport, form doldurmak ve aynı zamanda 2 tane biyometrik fotoğraf sunmak şeklindedir.

Özbekistan Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

Özbekistan konsolosluğu vize başvuru formu, bu ülke ve kurumun resmi sitesi üzerinden en kısa zaman dilimi içerisinde edinilir. Dikkatlice doldurulması ise esastır.

Özbekistan Kırmızı Pasaport

Özbekistan kırmızı pasaport sahipleri için hiçbir zaman vize istemez. Bu durum aynı zamanda diğer pasaportlar için de geçerli olmasıyla dikkat çeker. Vize ücretine ve bunun gibi meblağlara gerek kalmadan, seyahatinizi sorunsuz şekilde başlatabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×