Özbekistan Vize Evrakları: Turistik & Ticari [2023] - Eraytur
Özbekistan Vizesi

Özbekistan Vize Evrakları: Turistik & Ticari [2023]

Özbekistan Cumhuriyeti Orta Asya’da bulunan bir ülkedir, başkenti Taşkent şehridir. 33 milyonu aşan bir nüfusa sahip olan ülke, 1991 yılında Sovyetler Birliği dağılınca bağımsızlığını kazanmıştır.

Geniş iş imkanları bulunan ülkeye ticari ve turistik seyahatler için 30 günü aşan gezilerde vize almak gerekmektedir. Özbekistan seyahati yapacak kişiler vize başvurusunda bulunmak için Özbekistan vize evrakları başvuru dosyasında kişisel ve mesleki bilgilerini, finansal durumlarını açıklayan belgeleri bulundurmak zorundadır.

Özbekistan Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

Özbekistan Vize Evrakları Turistik Vize İçin İstenen Belgeler

Özbekistan’a 30 günden fazla turistik seyahat yapmak isteyen kişiler şu belgeleri tamamlayarak vize başvurusunda bulunabilir:

Özbekistan'a vize isteniyor mu?
Hayır, umuma mahsus bordo pasaport sahipleri ve diplomatik, hususi, hizmet pasaportuna sahip kişiler 30 gün süreli seyahatler için Özbekistan vizesinden muaftırlar.
Özbekistan vize ücreti ne kadar?
Özbekistan’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları 30 günlük seyahatlerde vizeden muaftırlar. Uzun dönem vize harç bedelleri ise başvurulan vize türüne göre farklılık gösterir.
Ozbekistan Türkiye'den vize istiyor mu?
Hayır, 30 güne kadar olan kısa süreli ziyaretler için bu ülke, Türkiye’den vize istememektedir.

 • Yeni tarihli geçerlilik süresi 6 ay olan pasaport aslı ve renkli olarak çekilmiş pasaport sayfa fotokopileri
 • Özbekistan vize başvuru formu, eksiksiz olarak tamamlanmalı ve ıslak imza ile onaylanmalıdır.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf, beyaz arka zemin üzerinde çektirilmeli, 35mmx45mm boyutlarında olmalıdır.
Vizelerin başvuru sonrasında sonuçlanma süresi 7-10 iş gününü bulmaktadır. Vize başvurusunda bulunanların konsolosluğa gitmesine gerek yoktur, Turistik vize başvurularında otel rezervasyonları muhakkak yaptırılmalıdır. Özbekistan vize evrakları kargo ve kurye ile vize başvuru merkezlerine iletilebilir, bu durumda kargo ücretleri başvuru sahibi tarafından karşılanır.

Özbekistan Ticari Vize Evrakları

Özbekistan’da iş amaçlı olarak bulunacak işyeri sahipleri ve işletme çalışanları Ticari Vize almak durumundadır. Ticari Vize için tamamlanması gereken evraklar şunlardır:

 • Pasaport ve nüshaları- Seyahat tarihinden sonra da geçerliliği 6 ay sürecek pasaport aslı ve pasaportun renkli fotokopileri
 • Biyometrik fotoğraflar- 2 tane biyometrik fotoğraf, vize başvurusunda bulunan kişinin yüzü net olarak görülmeli, beyaz arka zemini olmalı ve 35mmx45mm ebatlarında olmalıdır.
 • Özbekistan Vizesi İçin Başvuru Formu- Özbekistan vizesi için gerekli  başvuru formu doğru bilgilerle tamamen doldurulmalı, imza ile onaylanmalıdır.
 • Kimlik belgeleri ve oturum belgeleri- Kimlik belgelerinin arka ve ön yüzü fotokopi olarak verilmelidir, yabancı pasaport sahipleri oturum belgelerini vermek durumundadır.
 • Özbekistan ticari vize dilekçesi- Özbekistan ticari vize talep dilekçesi, işletme antetli kağıdında yazılır, konsolosluğa hitap edilir, seyahatin iş amaçlı olduğu belirtilir. İşletme yetkilisinin imzasını ve kaşesini taşımalıdır.
 • İşletmenin güncel belgeleri- İşletmeye ait ticari oda faaliyet belgesi aslı güncel olmalıdır. Vergi levha ve sicil gazete fotokopileri düzenlenir. İmza sirküleri noter onaylı olarak dosyaya eklenir.
 • Özbekistan ticari davetiyesi- Ticari davetiye Özbekistan’daki şirket tarafından işletme antetli kağıdında hazırlanır. Yetkilinin kaşe ve imzası bulunur, yetkili kişinin pasaport ve kimlik fotokopileri evraka eklenir.
 • SGK bildirimleri ve gelir belgeleri- Çalışanların SGK işe giriş bildirgesi, hizmet dökümü ve maaş bordroları son 3 aylık olarak onaylı bir şekilde düzenlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×