Özbekistan Vizesi

Özbekistan Vizesi: En İyi Vize Rehberi

Özbekistan vizesi en iyi vize rehberi

ÖZBEKİSTAN VİZESİ

Özbekistan Turistik Vize
Özbekistan Ticari Vize
Özbekistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
Özbekistan Transit Vize
Özbekistan Erasmus Vizesi
Özbekistan Aile Birleşimi Vizesi

TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Özbekistan’da turistik gezi yapmak isteyen şahısların alması gereken bir vize türüdür. Bu vize ile şahıslar Özbekistan’da sadece turistik seyahat yapabilirler ancak ticari faaliyetlere katılamazlar. Diğer ticari faaliyetlere katılmak istenir ise şahısların bunun için yeniden vize alması gerekmektedir. Turistik vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına kısa süreli olarak verilir ve şahısların bu süre bitmeden ülkeden çıkışlarını yapması gerekmektedir. Bu süre seyahatte sorun yaşanmaması için önemlidir ve Özbekistan’a seyahat edecek olan şahısların bu süreyi göz önüne alması bu açıdan önemlidir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Özbekistan turistik vizesi şahıslara en fazla 90 günlük süre için verilmektedir. yeni çıkartılan bir yasa ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 30 günlük seyahatlerinde Özbekistan’a vizesiz olarak da seyahat edebilmektedir. Eğer 30 günlük bir turistik seyahat edecek olursanız bu süreyi vizesiz olarak geçirebilirsiniz. Ancak bu süre daha uzun olacak ise başvurunuzu yaparak 90 günlük turistik vizesi alabilirsiniz.

NEREYE BAŞVURULUR?

Başvuru yapılacak yetkili birim Özbekistan Konsolosluğu’dur. Şahısların bütün vize işlemleri ile ilgilenmektedir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

1.Geçerli Pasaport- Vize başvuru sahibinin geçerli pasaportu planlanan Özbekistan gezisi sonrası en az 6 ay geçerli olmalıdır. Bunun yanı sıra pasaport veriliş tarihi 10 yıldan eski bir tarih olmamalıdır.

2. Özbekistan vize başvuru formu. Özbekistan Turistik Vize başvurusu için Özbekistan Vize Formu doldurulurken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Özbekistan vize başvuru formunun dikkatli ve eksiksiz doldurulmasına, formda verilen bilgilerin gerçek olmasına dikkat edilmelidir. Verilen bilgiler seyahat amacı ile uyumlu olmalıdır.

3. 2 adet Biyometrik fotoğraf. Özbekistan Turistik Vize başvurusunda verilmesi gereken Biyometrik Fotoğraflar beyaz arka zeminde çekilmiş olmalıdır. Son 6 ay içinde çekilen fotoğraflar 3.5×4.5 cm boyutlarında olmalı ve vize başvuru sahibinin yüzünü cepheden göstermelidir.

Özbekistan vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/ozbekistan-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

BİOMETRİK VERİ GEREKLİ MİDİR?

Özbekistan turistik vizesi için şahısların şahsen Özbekistan Konsolosluğu’na giderek başvuruda bulunma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu yüzden biyometrik veri ibrazında bulunma zorunluluğu da bulunmamaktadır. Ancak konsolosluk görevlileri herhangi bir sebepten biyometrik veri ibrazı ister ise bu durumda şahısların konsolosluğa giderek biyometrik verilerini vermesi gerekmektedir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKMEKTEDİR?

Başvuru yapılacak tarih seyahat edilecek tarihten bir ya da iki hafta öncesi olarak ayarlanabilir. Bu süre şahısların seyahat edecekleri tarihte ayarladıkları biletin yanmaması için önemlidir. Bu sebeple bu hususa önem vermeleri tavsiye edilmektedir.

NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?

Özbekistan turistik vizesi şahısların evraklarını eksiksiz olarak teslim ettikleri taktirde 3 ile 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre evraklarda oluşabilecek aksilikler nedeni ile uzayabilir. Uzaması adına evrakların doğru olarak teslim edilmesi gerekmektedir.

TİCARİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Özbekistan’da gerçekleşecek bir fuar ya da ticari faaliyete katılmak isteyen şahısların alması gereken bir vize türüdür. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları diğer vize başvuruları ile ticari faaliyetlerini Özbekistan’da yürütemeyeceğinden dolayı bu vizeyi almaları çok önemlidir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Özbekistan ticari vizesi şahıslara en fazla 90 günlük olarak verilir bu süre istendiği taktirde yeniden uzatılmak üzere başvuru yapılarak uzatılmak üzere konsolosluk yetkileri ile iletişime geçilebilinir. Ancak bu süre bitmeden ülkeden çıkış yapılmasına da dikkat edilmesi gerekmektedir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Özbekistan Konsolosluğu şahısların ticari vizelerinin başvuruların alan yetkili birimdir.

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Özbekistan’da yer alan fuar ya da ticari faaliyete katılacak kişilerin beraber iş yapacakları şirketten gelecek davetiyede bütün şirket bilgileri yer almalı ve seyahate ilişkin bilgiler de yer almalıdır.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

1. Pasaport. Pasaport planlanan Özbekistan seyahati sonrası en az 6 ay geçerlilik süresine sahip olmalıdır. Ayrıca, Pasaport veriliş tarihi 10 yıldan eski olmamalıdır.

2. Vize başvuru formu. Özbekistan Turistik Vize müracaatı için Özbekistan Vize Başvuru Formu doldurulurken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Başvuru Formu’nun dikkatli ve eksiksiz doldurulmasına ve formda beyan edilen bilgilerin gerçek olup seyahat amacını destekleyerek seyahat amacına ilişkin şüphe uyandırmasına özen gösterilmelidir.

3. Biyometrik fotoğraf. Özbekistan Turistik Vize başvurusu için istenilen Biyometrik Fotoğrafın standartları; Özbekistan Turistik Vize başvurusu için kullanılacak fotoğrafın 6 aydan daha eski olmaması gereklidir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten iki hafta önce başvuru yapılması seyahatte aksaklık yaşanmaması adına önemlidir. Şahıslar bu süreye dikkat ederek seyahat planlarında bir değişiklik olmadan ticari faaliyetlerini yürütmek üzere Özbekistan’a gidebilirler.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak üzere ve diğer bütün işlemlerde rehberlik hizmeti almak için yetkili vize merkezleri ile irtibata geçilmesi önerilmektedir.

AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Özbekistan’da ikamet eden aile yakını ya da arkadaşı ziyaret etmek üzere alınacak aile ve arkadaş ziyareti vizesi için gerekli evraklar aşağıda belirtildiği gibidir. Şahısların bu süreye dikkat ederek seyahat edecekleri tarihte uçak biletlerinin yanmaması adına başvurularını doğru şekilde yapmaları önerilmektedir. 30 günlük aile ve arkadaş ziyareti için şahısların vize almasına gerek yoktur. Özbekistan ve Türkiye arasında yeni bir anlaşmaya göre 30 günü aşmayan seyahatler için vize uygulaması uygulanmamaktadır. Ancak bunun için gidiş dönüş biletlerini ve otel rezervasyon bilgilerini de sunmak gerekmektedir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Özbekistan aile ve arkadaş ziyareti vizesi şahıslara en fazla 90 günlük süre ile verilmektedir. Bu süre şahısların istediği taktirde yeniden uzatılmak üzere başvuru yapılabilinir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Özbekistan Konsolosluğu şahısların vize başvurularını alan yetkili birimdir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

1.Pasaport. Pasaport veriliş tarihi 10 seneden eski olmamalıdır. Ayrıca, pasaport planlanan Özbekistan seyahati sonrası en az 6 ay geçerliliğe sahip olmalıdır.

2. Vize başvuru formu. Özbekistan Aile Vizesi başvurusu için Özbekistan Vize Başvuru Formu doldurulurken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Özbekistan Vize Başvuru Formu dikkatli ve eksiksiz doldurulup formda beyan edilen bilgilerin hepsi gerçek olmalıdır.

3. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi . Özbekistan Cumhuriyeti’ne gitmek isteyen kişilerin Nüfus Cüzdanı fotokopilerini de evraklar arasına koyması gerekmektedir.

4. Biyometrik Fotoğraf. Özbekistan aile ziyareti vizesi için biyometrik fotoğraf verilmesi gereklidir. Biyometrik fotoğraf 35mmx45mm ölçülerinde olmalı ve beyaz arka fon üzerine çekilmiş olmalıdır. Fotoğraf 6 aydan eski olmamalıdır. Bu özelliklere uyan biyometrik fotoğraftan 2 adet verilmelidir.

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Aile  yada arkadaştan gelecek davetiyede bütün kimlik ve adres bilgileri yer almalıdır. Bu bilgiler konsolosluk tarafından araştırılacağı için yer alan bilgilerin doğru olmasına ve anlaşılır olmasına dikkat etmek gerekmektedir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten iki hafta önce başvuru yapılması önerilmektedir. Seyahatte aksaklık yaşanmaması ve seyahatin bozulmaması için bu süre göz önüne alınmalıdır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak üzere vize merkezleri ile irtibat kurulabilinir. Vize merkezleri randevu işlemlerinde yardımcı olmakta ve evrak hazırlama işlemlerinde de rehberlik hizmeti vermektedir.

TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Özbekistan üzerinden bir başka ülkeye gidilecek durumlarda transit vizesi alınabilinir. Ancak Türkiye ve Özbekistan arasında kalkan vize uygulaması nedeniyle transit vizesi lamadan da şahıslar Özbekistan züerniden aktarma yaparak gidecekler ikinci bir ülkeye ulaşabilirler. 30 günü aşmayan seyahatlerde şahıslara vize uygulaması zorunluluğu bulunmamaktadır.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Transit vizesi alınması zorunlu olan durumlarda günlük olarak verilemez. Çünkü Özbekistan transit vizesi sadece bir geçiş vizesidir ve geçişlerde kullanılır.

NEREYE BAŞVURULUR?

Özbekistan transit vizesi için şahısların Özbekistan Konsolosluğu’na başvuru yapması gerekmektedir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

1.Vize başvuru sahibinin geçerli pasaportu. Pasaport verilişi 10 seneden eski olmamalıdır. Bunun yanında pasaport planlanan Özbekistan gezisinin ardından en az 6 ay daha geçerliliğe sahip olmalıdır.

2. Vize başvuru formu. Özbekistan Transit geçiş Vizesi başvurusu için Özbekistan Vize Başvuru Formu doldurulurken dikkatli ve özenli olmak gerekir. Özbekistan Vize Başvuru Formu hatası ve eksiksiz doldurulup formda verilen bilgilerin tümü gerçek olmalıdır.

3. Nüfus Cüzdanı Renkli Fotokopisi . Özbekistan Cumhuriyeti’ni ziyaret etmek isteyen kişilerin Nüfus Cüzdanı fotokopilerini önlü arkalı ve renkli bir biçimde hazırlamaları gerekmektedir.

4. Biyometrik Fotoğraflar. Özbekistan transit geçiş vizesi için biyometrik fotoğraf verilmesi şarttır. Biyometrik fotoğraflar 35mmx45mm ölçülerinde hazırlanmalı ve beyaz arka zemin üzerinde çekilmiş olmalıdır. Fotoğraflar 6 aydan eski olmamalıdır. Bu özelliklere sahip biyometrik fotoğraftan 2 adet verilmesi gerekmektedir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten iki hafta önce başvuru yapılması gerekmektedir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu alırken şahısların vize merkezleri ile irtibata geçmesi gerekmektedir.

1991 Yılında bağımsızlığını kazanan Özbekistan, 40 milyonu aşan nüfusu, verimli toprakları, başta petrol ve doğal gaz olmak üzere zengin yer altı kaynakları ile Orta Asya’da adından söz ettiren bir ülkedir. Özbek halkı, dilsel ve kültürel açıdan Anadolu Türklerine en yakın özelliklere sahiptir. Türkiye Özbekistan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkelerdendir. İlk yıllarda hızla gelişen ilişkilerde, bir takım siyasi nedenlerden dolayı bir süre gerileme yaşanmış, ancak son dönemde hızlı bir şekilde ilerleme kaydetmeye başlamıştır. 

Özbekistan vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/ozbekistan-vizesi-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×