Nijer Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

  Afrika kıtasının batı yakasındaki ülkelerden biri olan Nijer’e seyahatleriniz için edinmeniz gereken vize prosedürlerini sizlerle paylaştık.

  Kimler Nijer’e Vize Almak Zorundadır?

  Tarihler 8 Ocak 2013’ü gösterdiğinde Nijer ile ülkemiz arasında bir belge imzalandı. Bu belgeye göre siyah renkli pasaportu olan diplomatikler hariç tüm vatandaşların Nijer vizesi almasına karar verildi.

  Çoğu vize türünden muaf olan yeşil ve gri renkli pasaport sahipleri, Nijer için vize almak zorundadır. Bordo renk pasaport sahiplerinin vize alması zaten gereklidir.

  Diplomatik yani siyah pasaportlular da en fazla doksan gün vizeden muaf olabilirler. Daha uzun süreli konaklamalarda yine vize gerekecektir.

  Nijer’e Vize Alırken Nereye Gidilir?

  Nijer’e turistik ya da ticari gayelerle seyahat düzenlenmesi mümkündür. Bu seyahatten önce ülkeye giriş izni anlamına gelen vizeyi almak zorunludur. Vizenin alınacağı yer ise Ankara olarak belirlenmiştir.

  Nijer vizesi alabilmek için Ankara’da bulunan Nijer Büyükelçiliği’ne başvuru yapmak gerekir. Şahsi başvuru merkezi burasıdır.

  Nijer vizesi nasıl alınır sorusuna ikinci cevap ise seyahat acenteleri olmaktadır. Bizim gibi bu sektörde hizmet veren firmalar size vize alma konusunda yardımcı olmaktadır.

  Daha önce herhangi bir yere vize almış olan pasaport sahiplerinin, şehir dışına çıkmadan Nijer vize başvurusu yapmaları mümkündür. Nijer Büyükelçiliği tarafından yetki verilen kurumlar bu başvuruları kabul etmektedir. Vize çıktığında da adresinize göndermektedirler.

  Nijerya’da vize işlerinden sorumlu olan tek kurum olarak varlığına devam eden Nijer Büyükelçiliği Ankara’nın Gaziosmanpaşa semtinde yer almaktadır.

  Ankara dışında yaşamlarını sürdüren kişilerin seyahat acenteleri ile iletişime geçmesi süreci daha hızlı sonlandırmaları açısından iyi olacaktır.

  Şahsi başvuru yapan kişilerin hafta içi günlerinde Ankara’da olması gerekir. Büyükelçilik mesai saatleri içerisinde çalışsa da vize başvurusunu kabul ettiği saatler bunlar değildir.

  Sabah 9’dan öğlen 12’ye kadar vize talebinde bulunmanız mümkündür.

  Nijer’e Vize Almak Nasıl Olur?

  Afrika kıtasını ziyaret etmek, Nijer’i görmek ve burada ticaret yapmak isterseniz vizeye ihtiyacınız olur. Nijer vizesinin temel olarak iki tipe ayrıldığı bilinir. Bunlar:

  •Nijer için turistik vize

  Nijer ticari vize

  Bu vizeler bir aylık olacak şekilde düzenlenir. Kimi zaman ise üç aylık olarak alınabilir.

  Ayrıca Nijer vize başvurusu esnasında vize türüyle beraber giriş hakkını da belirtmeniz gerekir.

  Nijer vizesi tek girişli olduğu gibi çok girişli de olabilir.

  Tek girişlik vizelerde ülkeden çıktıktan sonra geri dönme imkânı yoktur. Çok girişlik vizede ise başka ülkeleri dolaştıktan sonra yeniden Nijer’e girme hakkı verilir.

  Nijer için vize alırken hızlandırılmış hizmet almak söz konusu değildir. Yani Nijer Express Vize uygulaması yoktur. Ayrıca Nijer, kapı önü vizesi olarak bilinen vize türünde de uygulamalarda bulunmaz.

  Nijer’e yolculuk yapmadan önce vize başvurusunda bulunmuş olmak gerekir. Vize onayı olmadan bu yolculuğa çıkmak doğru ve mümkün değildir. Vize alınmazsa ülkeye girmenize izin verilemez.

  Nijer’e vize başvurusu yaparken bir form doldurmanız gerekir. Bu forma internet kullanarak erişmeniz mümkündür.

  Formda sorulan sorulara cevap verdikten sonra bir de talep dilekçesi yazmanız gerekir.

  Dilekçeyi yazmanın ardından büyükelçilik tarafından belirtilen evrakları bir araya getirmeniz gerekir.

  Evrakları teslim etmenizin ardından vize süreciniz tamamlanmış olur.

  Vize başvurusunun ardından sizin yapabileceğiniz bir şey kalmamaktadır. Görevli olan kişi vize onayına tek başına karar verecektir.

  Evrak Dosyasında Neler Olmalıdır?

  Turizmin temel sebepleri arasında başka kültürleri tanımak da vardır. Nijer, Afrika kıtası topraklarında yer alması sebebiyle kültür olarak Türkiye’den çok farklıdır.

  Gerek farklı coğrafyalar keşfetmek gerekse Nijer’i görmek için Nijer turistik vize alınmalıdır.

  Bu vize türüne başvururken çeşitli evrakları güncel olarak edinmeniz gerekir. Tüm evraklar bir dosyada toplanır ve Ankara’ya teslim edilir.

  İşte edinilmesi gereken belgeler şöyle sıralanabilir:

  •Çipi bulunan ve güncelliğini yitirmemiş pasaport,

  •Kişisel doğum belgelerinin yer aldığı kimliğin fotokopisi,

  •Yeni bir tarihte çekişmiş olan ve herhangi bir yüz mimiği bulunmayan fotoğraf, Nijer vizesi fotoğraf ebatları 3.5mmx x 4.5 mm olmalıdır.

  •Türkçe ya da Fransızca kullanılarak yazılmış talep dilekçesi,

  •Sarıhumma aşısı yaptırıldığını gösteren belge.

  •Nijer’e turizm vizesi alırken sizden maddi gelirinizi gösteren belgeler de istenir. Çalışan kişilerden maaş bordrosu alınırken geçimi taşınamaz malların kirasına dayanan kişilerden kira sözleşmeleri talep edilir.

  •Çalışmayan bir kimse Nijer’e gidecekse masraflarını karşılayacak kişinin onayını gösteren dilekçeye ihtiyaç vardır.

  Genel olarak bakıldığında istenilen belgeler bunlardır. Ancak çoğu zaman bu kadar az evrak yeterli değildir.

  Nijer vizesi için gerekli başvuru evrakları arasında sağlık sigortası yaptırdığınızı gösteren belgenin de yer alması gerekir. Bu sigortanın minimum 30.000 dolar teminatlı olması gerekli görülmüştür.

  Talep edilen belgeler zaman zaman güncellenir. Doğru başvuru yapmak için güncel istenilen evrak bilgisine sahip olmak gerekir. İnternet sayfalarını güncellemek her zaman mümkün olmaz.

  En kesin ve doğru bilgiyi firmamızı arayarak edinmenizi tavsiye ederiz.

  Nijer’e Ticari Vize Nasıl Alınır?

  Nijer, ticari ilişkiler kurulmasına izin veren ülkeler arasında yer alır.

  Ülkemiz ile Nijer arasında herhangi bir ticaretin söz konusu olması için Nijer ticari vize alınması gerekir.

  Bu vize türü için öncelikle gerekli belgeler toplanır.

  Bu belgeler şunlardır:

  •Yenilenmiş ve çipi bulunan kimlik kartının fotokopisi,

  •Güncelliğini koruyan pasaport,

  •Nijer’de bulunan şirketten gönderilecek olan davet dilekçesi (buna davet mektubu adı da verilir),

  •Anterli şirket kağıdına yazılmış Nijer vizesi talep dilekçesi,

  •Sarıhumma aşı olmak.

  Diğer ticari vize başvurularında olduğu gibi Nijer ticari vizesinde de belirli bir ücret talep edilir.

  Bu ücret yatırılmadan başvuru süreci başlatılmaz. Nijer vize ücreti dekontu da gerekli evraklar arasında yer almaktadır. Ayrıca bu belgelerin güncel olması gerekir.

  Aşı belgesinin ise evrensel tipte düzenlenmesi şarttır.

  Nijer Vize Ücreti Para Birimi

  Nijer vize ücretleride birçok ülke gibi Euro para birimiyle ödenmesi gerekir.  Bu ödeme yapılmadan Nijer’e gidiş vizesi başvurusu kabul edilmez.

  Vize ücreti bir tane değildir.

  • Bir ay yani 30 gün geçerli olan ve tek giriş yetkisi veren vize ücreti 160 Euro’dur.
  • Üç ay yani 90 gün geçerli olan ve çok giriş imkânı veren vize ise 190 Euro olarak belirlenmiştir.
  • Bütün belgeler ve ödemeler yapıldıktan sonra Nijer vizesi kaç günde çıkar sorusu gündeme gelir.
  • Genelde bir hafta ile on gün arasında vize sonuçlanır. Ancak resmî tatillere denk gelmesi durumunda bu süre uzar.

  Uçak tarihine çok yakın bir zamanda vize başvurusunun yapılması mantıklı olmayacaktır. En uygun zaman bilet tarihinden 20 gün öncesidir.

  Bütün işlemleri yaptıktan sonra vizeniz hazır olur. Bizzat başvuru yaptıysanız gidip almanız gerekebilir. Ancak bizim gibi bir firma ile anlaştıysanız adresinize teslim edilecektir.

  Nijer’e girerken Sarıhumma hastalığına karşı olduğunuz aşıyı gösteren kartı yanınızda bulundurmanız gerektiğini unutmayın. O kart olmadan Nijer’e girmeniz mümkün değildir.

  Nijer’e Aile Birleşimi ve Aile Ziyareti Vizesi

  Nijer vize başvuruları arasında aile birleşimi ve aile ziyareti de yer alır. Nijer aile ziyareti vizesi kısa süreli vizeler grubunda yer alan bir vize türüdür.

  Bir vizeyi alabilmek için Nijer’de yaşayan yakınınız ya da akrabanızdan davet dilekçesi verilmesi gerekir. Buna davet mektubu adı da verilir ve Nijer’e gitmek için gereklidir.

  Uzun süreli vizelere dahil olan Nijer aile birleşimi ise evlilik yoluyla alınabilecek bir vize türüdür. Başvuru esnasında evlilik cüzdanı fotokopisi sunulmalıdır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir