Nepal Vizesi: En İyi Vize Rehberi - Eraytur
Nepal Vizesi

Nepal Vizesi: En İyi Vize Rehberi

Nepal turistik vizesi Nepal’a turistik seyahat gerçekleştirecek olan şahısların alması geren vize türüdür. Bu vize ile Nepal’a seyahat gerçekleştirmek isteyen şahıslar belirtilen vize tarihleri aralığında seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

Moritanya Vizesi: En İyi Vize Rehberi

Nepal Vizesi: En İyi Vize Rehberi

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Nepal turistik vizesi şahıslara konsolosluğun gerek gördüğü süre boyunca verilir. Bu süre şahısların finansal durumlarına göre belirlenir.

Nepal’e gitmek için ne gerekli?

Nepal’e gitmek isteyen Türk vatandaşları, gitme amacına göre bir vize türüne başvuru yapmalıdır. Nepal, çalışma, eğitim, turistik, ticari vize türleri vermektedir.

Burma vize istiyor mu?

Burma’ya gitmek için Myanmar vizesi alınmalıdır. Türk vatandaşları seyahat etme amaçlarına göre eğitim, çalışma, ticari, aile birleşimi veya turistik vize başvurusunda bulunabilir.

Hindistan vize istiyor mu?

Hindistan, Türkiye’den vize isteyen ülkeler arasında yer alır. Ülkeye gitmek için Hindistan konsolosluğuna vize başvurusu yapmanız ve vize onayı almanız zorunludur. Hindistan, çalışma, eğitim, turistik, aile birleşimi, evlilik gibi vize türleri vermektedir.
Eğer Nepal turistik vizesi alacak olursanız vize almak istediğiniz tarih aralığı belirterek bu aralıkta kalırken harcayacağınız finansal kaynağınızı da evraklar arasında belirterek konsolosluk görevlilerinin incelemesine sunmalısınız.

NEPAL VİZESİ

Nepal Turistik Vize
Nepal Ticari Vize
Nepal Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
Nepal Transit Vize
Nepal Erasmus Vizesi
Nepal Aile Birleşimi Vizesi

NEREYE BAŞVURULUR?

Nepal turistik vizesi almak üzere şahısların Nepal Konsolosluğu’na başvuru yapması gerekmektedir. Nepal Konsolosluğu bütün vize işlemlerini ve pasaport işlemlerini alan yetkili birimdir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

GEÇERLİ PASAPORT: Nepal seyahatinin dönüş tarihinden sonra en az 6 ay geçerliliği ve kullanılabilir vize için 2 adet boş sayfası olan pasaport. Eğer mevcutsa eski pasaportlarınız. (Pasaport sahibinin imzası bulunmalı ve pasaportun yırtık, yıpranmış olmaması gerekir.)

BİYOMETRİK FOTOĞRAF: Son 6 ay içerisinde çekilen biyometrik fotoğraflar, arka fonu beyaz, 3.5 cm. x 4.5 cm. boyutlarında 2 adet olmalıdır.

NEPAL VİZE BAŞVURU FORMU: Eksiksiz ve doğru, okunaklı bir biçimde doldurulmuş ve vize başvuru sahibi tarafından ıslak imza ile imzalanmış Nepal vize başvuru formu. (Vize başvuru merkezlerimizde hazırlanmaktadır.)

NEPAL VİZE TALEP DİLEKÇESİ: Şirketin antetli kağıdında , Nepal dış temsilciliklerine hitaben yazılmış, şirketteki görevinizi, unvanınızı,  Nepal seyahat tarihlerinizi ve amacınızı belirten, firma imza yetkilisi tarafından kaşelenmiş, imzalanmış Nepal vize talep dilekçesi

DAVETİYE: Ziyaret edilecek bir şirket ise; bu şirketin antetli kağıdına düzenlenmiş, başvuru sahibinin pasaport numarasının ve isminin yer aldığı davetiye. (Davetiye gönderen kişinin pasaport fotokopisi gerekmektedir.)

Şirket Faaliyet Belgesi fotokopisi: Şirketin bağlı olduğu Oda birliğinden “Ticaret Odası, Sanayi Odası, Esnaf-Sanatkarlar Odası / son 3 ay içinde verilmiş olması gerekmektedir.

 • Vergi Levhası fotokopisi.
 • İmza Sirküleri fotokopisi.
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi.

Şirket banka hesabı dökümleri: Son 3 ay içinde alınmış bankadan yetkili memurunun kaşesi ve imzası ile birlikte alınmalıdır. Firma ticaret unvanı kesinlikle hesap adı bölümünde yer almalıdır.

Nepal’deki Konaklama rezervasyonu: Nepal’deki otelin yerini ve kalınacak tarihleri  veya konaklamanın nerede gerçekleştirileceğini gösteren belgeler.  / Talep edildiği takdirde vize başvuru merkezlerimizde otel rezervasyonu yapılmaktadır.

Ulaşım rezervasyonları: Uçak, Feribot, Gemi, Tren, Otobüs gibi ulaşım araçlarının rezervasyonlu biletlerinin örnekleri / Talep etmeniz durumunda vize merkezlerimizde rezervasyon yapılmaktadır.

Nepal Seyahat Sağlık Sigortası: Arzu ettiğiniz takdirde vize başvuru merkezlerimizde  30.000 Euroluk Nepal seyahat sağlık sigortası yapılmaktadır.

Nüfus cüzdanı fotokopisi.

Tam Vukuatlı barkotlu Nüfus Kayıt Örneği : Tüm aile bireylerinin, anne, baba, kardeş, eş ve çocuk bilgileri bulunacak  şekilde alınmalıdır.

Nepal vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/nepal-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

BİOMETRİK VERİ GEREKLİ MİDİR?

Biyometrik veri işlemlerini şahıslardan gerek görüldüğü taktirde istenmektedir. Konsolosluk yetkileri bazı durumlarda Nepal turistik vizesi başvurusu yapan kişilerden biyometrik verileri isteyebilmektedir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKMEKTEDİR?

Seyahat edilecek tarihten iki hafta önce başvuru yapılması gerekir.

NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?

Nepal turistik vizesi şahısların evraklarını teslim etmesinin ardından yaklaşık 7 iş günü içerisinde açıklanacaktır. Bu süre şahısların evraklarında eksiklik olması durumunda uzayacaktır. Aynı zamanda resmi tatil günlerinin de araya girmesi ile şahısların turistik vize başvurusu sonucu 10 iş günü içerisinde sonuçlanabilecektir.

TİCARİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Nepal ticari vizesi almak isteyen ve fuar, toplantı ve seminer gibi ticari faaliyetlere katılacak olan şahısların yetkili birimlere aşağıda yer alan evrakları hazırlayarak teslim etmesi gerekmektedir. Bu evrakların dışında da konsolosluk yetkilileri bir takım evrak isteyebilecektir. Bu evrakları randevu gününe kadar hazırlayarak konsolosluk görevlisine sunmak gerekecektir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Nepal ticari vizesi şahıslara iş seyahatleri boyunca verilir. Bu süre şahısların yürütecekleri işe göre ve finansal durumlarına göre değişmektedir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Nepal Konsolosluğu şahısların bütün vize başvurularını alan yetkili birimdir.

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Nepal ticari vize davetiyesinde vize başvuru sahiplerinin iş seyahatlerine ilişkin tüm bilgiler yer almalıdır. Verilen bilgiler vize başvuru sahiplerinin ticari faaliyetlerini yürütmeleri için izleyecekleri bütün adımların detaylarını içermelidir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

PASAPORT: Seyahatin dönüş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerliliği ve kullanılabilir vize için boş sayfaları olan pasaport. Eğer var ise eski pasaportlarınız. (Pasaport hamilinin imzası bulunması ve pasaport’un yırtık ve yıpranmış olmaması gerekmektedir.)

FOTOĞRAF: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz, 3.5 cm. x 4.5 cm. boyutlarında 2 adet biyometrik fotoğraf.

BAŞVURU FORMU: Eksiksiz ve okunaklı bir biçimde doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış Nepal vize başvuru formu. (Tarafımızca hazırlanmaktadır.)

DİLEKÇE: Şirketin antetli kağıdına, Nepal Konsolosluğu’na hitaben yazılmış, şirketteki görevinizi, seyahat tarihlerinizi ve amacınızı belirten, şirket imza yetkilisi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış dilekçe.

Seyahat sebebi fuar ziyareti/katılımı ise fuar bileti/katılım belgeleri gerekmektedir.

Faaliyet Belgesi fotokopisi: Bağlı olunan Odadan “Ticaret Odası, Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası..vb” / Son 3 ay içinde alınmış olması gerekmektedir.

 • Vergi Levhası fotokopisi.
 • İmza Sirküleri fotokopisi.
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi.

Şirket banka hesap dökümleri: Son 3 aya ait, bankadan kaşeli ve imzalı olarak alınmalıdır. Firma unvanı mutlaka hesap adı kısmında yer almalıdır.

Konaklama rezervasyonu: Otel ya da konaklamanın nerede gerçekleştirileceğini gösteren belgeler. Davetiye mektubu vb. / Talep etmeniz durumunda tarafımızca otel rezervasyonu yapılmaktadır.

Ulaşım rezervasyonu: Uçak, Gemi, Feribot, Tren, Otobüs.. Vb / Talep etmeniz durumunda tarafımızca rezervasyon yapılmaktadır.

Seyahat Sağlık Sigortası: Talep etmeniz durumunda tarafımızca 30.000 Euro’ luk seyahat sağlık sigortası yapılmaktadır.

Nüfus cüzdanı fotokopisi.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Anne, baba, kardeş, eş ve çocuk bilgisi yer alacak şekilde alınmalıdır.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek olan tarihten iki hafta önce başvuru yapılması tavsiye edilmektedir. Bu süre seyahatte aksaklık yaşanmaması için önemlidir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak üzere şahısların Nepal Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezleri ve seyahat acenteleri ile irtibata geçmesi gerekmektedir.

AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Aile ve arkadaş ziyareti vizesi için şahısların gerekli evrakları hazırlayarak gerekli birimlere başvuruların yapmaları gerekmektedir. Bu vize ile Nepal’da ikamet eden aile ve arkadaş ziyareti yapılabilinir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Nepal Konsolosluğu şahıslara aile ve arkadaş ziyareti vizesi süresini finansal durumlarına göre vermektedir. Bu süre uzatılmak üzere yeniden ücret ödeyerek başvuru yapılabilinir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Başvuru yapılacak yetkili birim Nepal Konsolosluğu’dur

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 • Pasaport 2 Adet
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Vize Başvuru Formu
 • Vize Başvuru Dilekçesi
 • Faaliyet Belgesi fotokopisi
 • Konaklama rezervasyonu
 • Ulaşım rezervasyonu
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Davetiye

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Davetiye vizenin kolaylıkla alınması için önemli bir evraktır. Şahıslar bu belgede bütün kimlik ve adres bilgilerini aynı zamanda da iş bilgilerini paylaşmalıdır.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten iki hafta önce başvuru yapılması tavsiye edilir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak için vize merkezleri ile irtibata geçilmesi gerekir.

TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Nepal’dan diğer ülkelere geçiş sağlamak için şahısların transit vizesi alması gerekmektedir. Bu vize ile ülkede dolaşım hakkı elde edilemez ancak şahıslar hava limanından geçiş sağlayabilir ve kara sınırından geçiş yaparak diğer komşu ülkelere geçiş yapabilirler.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Transit vizesi günlük olarak verilmez ve ülkede dolaşım hakkı tanımaz. Bu yüzden şahısların seyahatlerinde planlamasını buna göre yapması tavsiye edilmektedir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Nepal Konsolosluğu şahısların bütün vize işlemlerinde başvurularını alan yetkili birimdir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 • Pasaport 2 Adet
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Vize Başvuru Formu
 • Vize Başvuru Dilekçesi
 • Faaliyet Belgesi fotokopisi
 • Konaklama rezervasyonu
 • Ulaşım rezervasyonu
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten iki hafta önce başvuru yapılması tavsiye edilir bu süre şahısların seyahatlerinde sıkıntı yaşaması için yeterli olacak bir süredir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak için vize merkezleri ile irtibata geçilebilir.

Nepal’e seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti pasaport sahibi vatandaşlar, ülkeye giriş yapabilmeleri için Nepal vizesi almaları gerekmektedir. Nepal ülkesi sınır kapısında Kapı Vizesi uygulaması da bulunmaktadır.

Türkiye Nepal dış temsilcisi olan Nepal Fahri Konsolosluğu İstanbul, vize başvurularını kabul eden tek yetkili mercidir. İstanbul Fahri Nepal Konsolosluğu, Nepal vize müracaatlarını bölge ayrımı yapmaksızın değerlendirmeye almaktadır. Nepal Konsolosluğu vize müracaatlarını şahsen yapılması konusunda mecbur tutmamaktadır. Yetkili seyahat ve turizm acentaları tarafından yapılan Nepal vize işlem başvurularını da kabul etmektedir. Ancak Nepal Vizesi verilme kararı ve vize süresinin değerlendirmesi tamamen Nepal Konsolosluğu’nun inisiyatifindedir. 

Nepal vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/nepal-vizesi-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Nepal Büyükelçiliği Ankara

Nepal Büyükelçiliği Ankara vize başvurularını kabul etmektedir. Vize başvurularında elçilikler ya da konsolosluklar üzerinden işlem gerçekleştirmek yerine firmamıza bu konuda yetki verebilirsiniz.

Nepal konsolosluğu başvuru adımlarını firmamız sizin için sorunsuz şekilde takip edecektir.

Nepal Büyükelçiliği randevulu şekilde çalışmaktadır. Pandemi koşulları sebebi ile başvuru adımlarının öncesinde randevu alınması talep edilmektedir.

Katmandu Türk Büyükelçiliği telefon numarası (+977) 1 444 6400 olarak belirlenmiştir. Bu telefon numarası üzerinden sorunsuz şekilde yetkililer ile bağlantı kurma fırsatını elde edebilirsiniz.

Nepal vize talep adımlarında size bir referans numarası sunulacaktır. Bu referans numarası aracılığı ile başvuru durumunuzu takip etme fırsatını elde edebilirsiniz.

Nepal vizesi 2020 senesinde sunulan prosedürler ile aynı şekilde 2021 senesinde de tarafınıza sunulacaktır.

Nepal millî gelir konusunda son senelerde yükselişe geçmiştir. Girişimcilerin de sıklıkla tercih ettiği adreslerden biri olmuştur. Ticari davetiye ile vize için başvuruda bulunmanız durumunda vize için onay almanız sizin için daha kolay olacaktır.

Nepal Türkiye vize işlemleri sırasında kısa süreli kalacak olan kişilerin turist vizesi talep etmesi yeterlidir. Turist vizesi alacak olan kişilerin hem otel rezervasyonları hem de uçak biletlerine dair gerekli olan tüm bilgilendirmeleri sunması gerekir.

Nepal Ticaret ataşeliği ile iletişim kurarak vizeye ya da ülkeye dair yaşanmış olan sorunları resmi birimlere iletebilirsiniz.

Nepal Türkiye ilişkileri kapsamında yaşanan gelişmeler vize sürecini de etkileyebilmektedir. Bu nedenle duyurular kısmını takip etmeyi ihmal etmemelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×