Nepal Vize Evrakları: Yeni Liste [2021] - Eraytur
Nepal Vizesi

Nepal Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

Nepal Federal Demokratik Cumhuriyeti Güney Doğu Asya’da Hindistan ve Çin arasında kalan bir ülkedir. Dünyanın en yüksek noktası olan Everest Zirvesi ile ünlüdür. Ülkenin başkenti Kamundu şehridir. Nepal vizesi alabilmek için Nepal Vize Evrakları tamamlanmalı ve vize merkezlerine başvuru yapılmalıdır.

Moritanya Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

Nepal Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

Nepal’le Türkiye arasında bir vize anlaşması bulunmadığından tüm pasaport sahipleri ülkeye girebilmek için vize almak durumundadır. Nepal’e gidenlerin en çok başvuru yaptıkları vize türleri Turistik Vize, Ticari Vize ve transit geçiş vizesidir.

Nepal için vize gerekli mi?

Evet, umuma mahsus bordo pasaport, diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu olan kişilerin bu ülkeye giriş yapabilmek adına vize almaları zorunludur.

Nepal vizesiz gidilir mi?

Hayır, hangi pasaport grubuna sahip olursanız olsun bu ülkeye vizesiz giriş yapamazsınız. O yüzden seyahat amacınıza uygun bir vize almak durumundasınız.

Hindistan vize istiyor mu?

Evet, Hindistan’a seyahat etmek isteyen bordo, yeşil ve gri pasaport sahipleri ülkeye giriş yapmak için vize almak zorundadır. Ancak diplomatik (siyah) pasaport sahiplerinin kısa dönem seyahatlerinde vize almalarına gerek yoktur.

Nepal sınır kapılarında kapı vizesi uygulaması bulunmaktadır, ancak vize başvurularını Türkiye’den yapmak daha sorunsuz bir seyahate imkan tanımaktadır. Nepal Turistik vize için yapılan başvurularda Nepal vize evrakları dosyasında kişisel, mesleki ve mali belgeler istenmektedir.

Nepal Vize Evrakları -Turistik Vize İçin İstenen Belgeler

Nepal Turistik vizesi alabilmek için Nepal vize evrakları hazırlanmalıdır. Bu belgeler şu evraklardan oluşur:

 • Pasaport- Nepal vize başvurularında seyahat tarihinden sonra 6 ay geçerli pasaport ve tüm pasaportların renkli fotokopileri istenmektedir. Pasaportun 2 sayfası boş olmalıdır.
 • Kimlik belgeleri- Nüfus kimlik belgelerinin renkli fotokopileri hazırlanmalıdır.
 • Fotoğraf- 2 adet biyometrik fotoğraf dosyada olmalıdır. Fotoğraflar beyaz arka fonda çektirilmelidir.
 • Nepal Vize Başvuru Formu- Nepal vize başvuru formu hatasız ve eksiksiz doldurulmalıdır.
 • Nepal Vize Davetiyesi- Davetiyede vize başvuru sahibinin pasaport numarası ve ismi yer almalıdır. Davetiyeyi düzenleyen kişinin kişisel bilgileri ve pasaport renkli fotokopisi bulunmalıdır.
 • Banka Hesap Hareketlerini İçeren Hesap Özeti- Vize başvurusunda bulunan kişiye ait son 3 aylık banka hesap hareketlerini gösteren banka hesap özeti bankadan imzalı ve kaşeli olarak alınmalıdır.
 • Seyahat Evrakları- Konfirme otel ve uçak rezervasyonları verilmelidir. 30.000 Euro bedelli seyahat sağlık sigortası poliçesi düzenlenmelidir.

Nepal Vizesi Önemli Notlar 2021

Nepal Vizesi İşlemleri

Evraklar standart ve temel evraklar olmak üzere konsolosluk evrak talebinde bulunabilir veya evrak listesi güncelleyebilmektedir. Standart evrakların hazırlandıktan daha sonra yetkilendirilmiş firmalar ile iletişime geçerek kişinin evrakları tam ve eksiksiz olduğu tespit edilebilmektedir. Tanımlanmış olan Nepal vizesi adına gerekli olan evrakları yanlarında açıklama bölümleri mevcuttur. Evrakların hazırlanırken mutlaka güncel olmasına dikkat edilmektedir.

Birçok evraklar fotokopi olarak kabul edilmesine rağmen konsoloslukta sunulacak olan evrakların aslı olması Nepal vizesi almasını kolaylaştırmaktadır. Bunun yanı sıra kişinin alabildiği evrakları e-Devlet üzerinden barkotlu bir şekilde temin edilmesi, konsolosluğun adına teyit edilebilir evrak olduğu açısından güven oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra Nepal vize başvurusunun olumlu olarak değerlendirilmesi halinde mutlaka alınmış olan vizenin isim ve soy isim, doğum tarihi, pasaport numarası ve vizenin geçerlilik tarihleri mutlaka kontrol edilmektedir.

Herhangi bir hata mevcut ise konsolosluk tarafından düzeltmek üzere dilekçeyle başvuru merkezine müracaat edilmelidir. Nepal vize başvurusu ortalama olarak 15 iş günü süresi boyunca sonuçlanmaktadır. Bu süre Konsolosluğun yoğunluğuna ve evrak durumuna, gidiş nedenine göre kısa olabilir ya da uzaya bilmektedir. Gerekli firmaların müşteri temsilcileri ile numaralar halinde ulaşarak gerekli destek ve hizmet talep edilebilmektedir.

Belirtilen evrakların standart belgeler olup durumlarına göre ek evrak talebinde bunla bilen tek makam konsolosluklar ya da büyükelçiliklerdir.

Nepal Vize Başvuruları İçin Hazırlanması Gereken Evraklar

 • Pasaport: Pasaportun başvurudan önce on yıl içerisinde geçerli olmasına dikkat edilmektedir alınmış olan çipli pasaport Nepal vize başvurusunun gerçekleştirilmesi için pasaportun içerisinde bulunan en az iki adet sayfanın boş bulunması gerekmektedir. Kişinin Nepal ülkesine yapacak olan seyahatinin bitim tarihinden itibaren pasaportunun geçerlilik süresinin Nepal vizesi bitim tarihinden en az altı ay daha geçerli olması gerekmektedir. Nepal vize müracaatlarında sayfaları yırtık, herhangi bir yerinde deforme bulunan, resim ya da okunaklı kısmı kalmamış bir vaziyetteyse bunun yanında da tahriş olmuşsa Pasaportlar ile yapılacak olan başvuruları kabul edilmemektedir. Pasaportun imza kısmının olduğu yerde, pasaport sahibi tarafından imzalanmış olması ya da imza atamaz ibaresinin geçmesi muhakkak yer almaktadır.
 • Fotoğraf: Nepal vizesi adına iki adet bir fotoğrafın son bir ay içerisinde çekilmiş olması ve gerekli ölçüler ile uyum sağlaması ibraz edilmektedir. Ayrıca fotoğrafında biyometrik fotoğraf olması gerekmektedir. Nepal vize işlemleri için kullanılacak olan fotoğrafın, arka fonunu muhakkak beyaz olması gerekmektedir ve bunun yanı sıra kişilik mimik hareketlerin de bulunmamalıdır. Nepal vizesi adına iki adet bir fotoğrafın son bir ay içerisinde çekilmiş olması ve gerekli ölçüler ile uyum sağlaması ibraz edilmektedir. Ayrıca fotoğrafında biyometrik fotoğraf olması gerekmektedir. Nepal vize işlemleri için kullanılacak olan fotoğrafın, arka fonunu muhakkak beyaz olması gerekmektedir ve bunun yanı sıra kişilik mimik hareketlerin de bulunmamalıdır.
 • Ulaşım Bilgileri: Otobüs gibi toplu ulaşım araçları ile yolcular çıkacak olan kişilerin, otobüs firması tarafından gidiş ve dönüş bilet rezervasyonunu konsolosluktan beyan etmeleri gerekmektedir.
 • Otel Rezervasyonu: kalınacak adres bilgilerinin rezervasyon çıktısının olması gerekmektedir. Ayrıca rezervasyon çıktıları kaşelenmiş ve imzalanmış olmalıdır. Kişinin otel rezervasyonu seyahat süresini tam olarak kapsayacak bir şekilde vizesini alacak olduğu otel rezervasyonu da isim ve soy isminin kesin olarak yazılması gerekmektedir. Çeşitli firmadan internet sitelerinde yapılmış olduğu otel rezervasyonları baz durumlarda kabul edilmemektedir. Onaylı olması muhakkak talep edilmektedir. Vize talep dilekçe detayları: dilekçede işe başlama tarihi, kişinin almış olduğu net maaş ve şirketteki görevi hakkında bilgilendirme yapılması gerekmektedir.

Nepal Vize Ücreti 2021

Nepal vizesi, kapı vizesi olarak Katmandu Havaalanında alınabilmektedir. Nepal kapı vizesinin ücreti talep edilen vize süresine bağlı olarak değişmektedir: 15 gün 25 USD, 30 gün 40 USD, 90 gün 100 USD’dır. 1 adet güncel fotoğraf ile birlikte sınırda alınabilmektedir.

Nepal Vizesi

Nepal vize işlemlerinde konsolosluk ve ayrıca aracı kurum üzerinden işlemlerin çok kısa bir zaman dilimi içerisinde başlatılması mümkündür. Bunun için tanımlanmış birtakım evrak ve belgelerin hazırlanması, bunların sunulması esastır.

Nepal Vizesi

Nepal vizesi, başta turistik olmak üzere çok farklı kategoriler üzerinden sunulur. En fazla başvurulan ise normal tatiller için alınan vizedir. Buna göre hazırlanması gereken evraklar, standart belgelerdir. 15 gün sonrasında başvuru işlemleri sonuçlanmış olacaktır.

Nepal Uçak Bileti

Nepal uçak bileti rahatlıkla alınabilir. Bunun için online siteleri kullanmak gerekiyor. Rezervasyonun yapılmasının ardından ilgili bilginin belgesini bir çıktı şekilde elde etmek önemlidir. Çünkü vize başvurusunda bunun istenmesi gibi bir durum vardır.

Nepal Vize Veriyor mu?

Her türlü belgenin ve evrakın tam olarak tamamlanmasının sonrasında vize alımı önünde hiçbir engel de kalmamış olacaktır. Bu noktada önemli olan şey ise evrakların eksik bir bilgi içermemesidir.

Nepal Vizesi Nasıl Alınır?

Nepal vizesi alabilmek için ihtiyacınız olan ilk şey, geçerlilik süresi devam eden ve minimum 6 ay olan bir pasaportun sahibi olmaktır. İki sayfasının boş olması önem arz eder. Aynı zamanda kimliğe dair tüm belgeler de sunulmalıdır. Bunun yanı sıra biyometrik olan 2 adet fotoğraf talep edilir. Bunların kurallara uygun çekilmesi kesin bir kriterdir. Tüm bunlara ek olarak vize davetiyesi, başvuru formu, banka hesap hareketlerini gösteren belge, seyahat evrakları da dosya içerisinde sunulmak zorundadır.

Nepal Vizesi Nereden Alınır?

Nepal vizesini almak için gerek konsolosluk gerekse aracı olarak tanımlanmış olan kurumların tercih edilmesinin önünde hiçbir engel söz konusu değildir.

Nepal Vizesi Ne Zaman Çıkar?

Nepal vizesini çıkış süresi en erken 15 gün olarak ifade edilmiştir. Eksik belge olmaması şarttır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×