Mali Vize Evrakları: Yeni Liste [2021] - Eraytur
Mali Vizesi

Mali Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

Mali Cumhuriyeti Afrika’nın batısında yer alan bir ülkedir. Umuma Mahsus Bordo Pasaport sahipleri ve Hizmet-Hususi Pasaport sahipleri kısa süreli Mali seyahatlerinde vize almak durumundadır. Sadece Siyah Diplomatik Pasaport sahipleri 90 güne kadar olan kısa süreli Mali seyahatlerinde vize almak zorunda değildir. Mali vize evrakları dosyasında kişisel ve mali bilgilerini belgelendiren vize başvuru sahipleri vize başvuru merkezlerinde vize işlemlerini başlatırlar.

Madagaskar Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

Mali Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

Mali vizesi başvurularını sadece Ankara Mali Büyükelçiliği kabul etmektedir, ancak vize almak için Mali Büyükelçiliğine şahsen başvuru yapmak gerekmez. Vize merkezleri vize başvurusunda bulunan kişi adına vize işlemlerini yürütme yetkisine sahiptir. Vize işlemlerini başlatabilmek için ilk önce Mali vize başvuru formu doldurulmalıdır. Daha sonra başvurulan vize türüne göre ve kişilerin mesleki durumuna göre vize için talep edilen Mali vize evrakları hazırlanır.

Mali vize istiyor mu?

Evet, bu ülkeye seyahat etmek isteyen umuma mahsus pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaport sahipleri için vize uygulaması bulunmaktadır. Ancak diplomatik yani siyah pasaporta sahip kişilerin vize almasına gerek bulunmamaktadır.

Vize almak için ne gerekli?

Bu ülkeden vize almak için öncelikle hangi vize türüne başvuruda bulunacağınızı belirlemeli ve daha sonrasında da ona ait evrakları hazırlamalısınız. Eksiksiz bir şekilde temin ettiğiniz evraklarınız ile birlikte vize müracaatında bulunarak Mali vizesi alabilirsiniz.

Vize için banka hesap dökümü ne zaman alınmalı?

Vize için banka hesap dökümü vize işlemleri esnasında güncel bir şekilde ve son 3 ayı kapsayacak biçimde alınmalıdır. Evrakta güncel bilgilerinizin yer alması çok önemlidir.

Mali kısa süreli Turistik ve Ticari vize başvuru sahiplerinin bilmesi gereken önemli bir nokta vize işlemlerine başlamadan 10 gün önce sarıhumma aşısı olma zorunluluğudur. Sarıhumma aşısı Türkiye Hudutlar ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü merkezlerinde yaptırılabilir.

Mali seyahatleri için en çok başvurulan vize türleri Turistik vizeler ve Ticari vizelerdir. Bu vize türleri için gerekli evrak listeleri vize başvuru merkezlerinden alınabilir. Mali vize evrakları gerekli belgelerini tamamlayanlar vize başvuru işlemlerini başlatmış olur.

Mali Vize Evrakları-Turistik Vizeler

Mali’ye turistik seyahatte bulunacak kişiler Mali Turistik Vize başvurusunda bulunurlar ve bu vizeyi alabilmek için gerekli Mali Vize Evrakları dosyasını tamamlarlar. Bu belgeler şunlardır:

 • Pasaportlar- Seyahat tarihinden sonra altı ay geçerli pasaportun aslı ve renkli fotokopileri
 • Kimlik belgeleri- Nüfus cüzdan veya kimlik kartı renkli fotokopileri
 • Biyometrik iki fotoğraf- Arka fonu beyaz olan biyometrik nitelikli iki adet fotoğraf
 • Otel rezervasyonu- Konaklama yapılacak otelleri rezervasyon bilgileri
 • Uçak bileti rezervasyonu- Gidiş-dönüş uçak biletinin rezervasyonu
 • Vize başvurusunda bulunan kişinin banka hesap özeti- Son tarih bakiyeli ve banka tarafından kaşeli ve imzalı son üç aylık banka hesap özeti
 • Aşı sertifikası- Uluslararası aşı sertifikasında sarıhumma aşısı olunduğuna dair kayıt olmalıdır.
 • Mali vize başvuru formu- Mali vize başvuru formu Fransızca hazırlanmıştır. Eksiksiz ve hatasız doldurulmalıdır.
 • Mali vize talep dilekçesi- Mali vize talep dilekçesinde seyahatin amacı ve tarihleri net olarak belirtilir, şirket sahipleri ve çalışanları şirketin antetli kağıdında bir dilekçe hazırlamak durumundadır.
 • Mesleki Belgeler- Diğer gelir kalemlerinin yanı sıra, çalışan kişiler, devlet memurlar ve işverenler, çiftçiler, emekliler mesleki belgelerini vermek durumundadır. Meslek kimlik kart fotokopileri, maaş bordroları, izin belgeleri, şirket güncel bilgileri, çiftçilik belgesi, emeklilik belgesi ve SGK hizmet, tescil bildirimi, işe giriş bildirgesi verilmelidir.

Mali Ticari Vize Evrakları

Mali’de iş görüşmesi yapacak, yatırım yapmayı planlayan ya da firma görevlisi olarak ticari seyahatte bulunan işverenler ve firma çalışanları Ticari vize almak zorundadır. Ticari vize için şu belgeler gerekmektedir:

6 ay geçerliliği olan pasaport aslı ve fokopisi, Kimlik belgeleri, Biyometrik iki fotoğraf, Otel ve uçak rezervasyonları, Şahsi banka hesabı, Aşı sertifikası, Mali vize başvuru formu,

 • Mali vize talep dilekçesi- Şirketin antetli kağıdına yazılmış seyahatin ticari amaçla yapıldığını ve şirket bilgilerinin bulunduğu ticari vize talep dilekçesi
 • Mali Ticari davet mektubu- Mali’de bulunan şirketin antetli kağıdında hazırlanan ticari davet mektubu imzalı ve kaşeli olmalıdır.
 • Davet eden kişinin kimlik belgeleri- Davet yapan şirketin yetkilisinin kimlik belgesi ya da pasaportunun fotokopisi
 • Şirket güncel bilgileri- Son bir aylık şirket faaliyet belgesi, imza sirküleri, vergi levhası fotokopisi, ticari sicil gazetesi fotokopisi, imza sirküleri fotokopisi
 • SGK hizmet dökümü- SGK hizmet ve tescil bildirimi yapılmalıdır, çalışanlar işe giriş bildirgesi ve son üç aylık maaş bordrosunu barkotlu ve imzalı-kaşeli olarak sunmalıdır.

Vize çıkış süresi: 7 iş günüdür.

Önemli Notlar: 

Mali vize işlemleriniz için Konsolosluğa şahsen gitmenize gerek yoktur. Tarafımıza verilecek noter onaylı yetki yazısı ile işlemleriniz tamamen tarafımızdan yürütülecektir.

Mali vize başvuruları 7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvurularınızın erken sonuçlanması halinde tarafınıza gerekli bilgi paylaşımı yapılacaktır. 

Kargo ve Kurye aracılığı hizmeti alabilirsiniz. Söz konusu durumda bu hizmetin masrafları vize başvuru sahibi tarafından karşılanır.

Mali Vizesi Önemli Notlar 2021

Mali Vizesi İşlemleri

Bordo, yeşil, gri pasaporta sahip olan kişilerin Maliye’ye yapacakları seyahatlerde vize işlemine tabi tutulmaktadır. Mali kapı vize uygulaması bulunmamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olan vatandaşlar Mali ziyaretleri öncesinde Türkiye’den işlemlerini tamamlamaktadırlar.

Mali vize işlemlerinde başvuru sahibi Büyükelçiliğinde şahsen bulunması gerekmektedir. Yetkililer randevu gününüzde kişiye bilgili destek verecektir. Operasyon yetkilileri kişiye hizmet edecektir.

Mali Vize Çeşitleri

 • Turistik vize: Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olan vatandaşların ya da Türkiye’de ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının kısa bir süre içerisinde kültüler gezi ve tatil amacıyla seyahatleri nedeniyle turist vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Turist vizesi kişisine, hiçbir koşulda çalışma hakkı tanımamaktadır.
 • Ticari vize: Vatandaşların ya da Türkiye ikamet izni sahibi olan üçüncü ülke vatandaşlarının kısa süreli bir iş amacıyla seyahat gerçekleştirecekleri için ticari vize başvurusunda bulunabilme hakkına sahiptir.
 • Transit vize: Vatandaşların ya da Türkiye’de ikamet sahibi olan üçüncü ülke vatandaşlarının yapacakları seyahatler Mali üzerinden gerçekleştirilecek ise bu transit et vizeye tabi tutulmaktadır.

Mali Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Vize başvurusunda bulunacak kişinin beyan etmesi gereken evrakları başvurudan önceki 3 ay içerisinde temin edilmesi gerekmektedir.

 • 2 adet biyometrik fotoğraf: 2 adet biyometrik fotoğrafını kişinin güncel halini yansıtması gerekmektedir istenilen talepler doğrultusunda arka fonu beyaz olması ayrıca istenilen ölçülerde olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir biyometrik fotoğraflar son altı ay içerisinde çekilmiş olmalıdır.
 • Pasaport: Vize başvurusunda bulunacak kişinin kullancak olacak pasaportun en az Altay geçerli sahip olması zorunludur. Var ise bir önceki Pasaportlardaki işlenmiş sayfalarında fotokopisini bulundurulmasına dikkat edilmelidir.
 • Davet mektubu: Var ise bir davet mektubunu da dosya içersine bulundurması gerekmektedir. Banka hesap dökümü: kişinin başvuru için gerekli olan banka hesap dökümünde en az 4000 TRY bakiye bulundurulması gerekmektedir. Hesap dökümü bankadan imza yetkisine sahip olan kişi tarafından ıslak imza ve kaşe olarak, banka imza sirküleri ile birlikte ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • İş yeri yazısı: Ticari yapılacak olan başvurularda Türkiye’de sınırları içerisine bağlı olarak çalışılan şirket yetkilisi tarafından konsolosluğa hitaben yazılmış bir iş yeri yazısı, kaşeli ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. İngilizce dilinde yazılacak olan dilekçede Mali’ye yapılacak ticari seyahatin amacının ve süresine bağlı olarak detaylı bilgi verilmektedir. Turistik vize başvurularında iş yerinden ıslak imzalı ve kaşeli olarak antetli kâğıda temin edildiğine dair şirket tarafından izinli olunmasını içeren bir tarih belirtilmelidir.

Mali Vizesi Kaç Günde Sonuçlanmaktadır?

Mali vizesi müracaatları ortalama olarak 5 ila 15 gün iş arasında gerçekleşmektedir. Yabancı pasaport ile yapılan başvurularda ise bu süre uzayabilmektedir. Süreçleri konsoloslukların yoğunluğu ya da siyasi, diplomatik ilişkilere göre farklılıklar göstermektedir. Mali Konsolosluğu müracaat dosyaların değerlendirme sürecinde ise, seyahat nedenle net bir şekilde anlaşılmaması durumunda, konsolosluk ek evrak talebinde bulunabilme hakkına sahiptir. Ancak vize başvurularından önce dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Afrika ülkelerinde görülmüş olan sıtma, sarıhumma, ebola virüsü gibi salgınlar Mali ülkesinde görülebilmektedir. Bu nedenden dolayı kişinin başvuru yapmasından hemen önce aşılarının olunduğuna dair bir belgenin de başvuru dosyası içerisine eklenmesi gerekmektedir. Ayrıca Mali vizesi ücretleri ise maksimum ay olarak belirlenen 12 aylık süreç için 138 Euro ödenmektedir. Kişinin yapacak olduğu seyahat ay farkına göre ücret değişikliğine tabi tutulmaktadır.

Mali vize başvurusu için güncel hazırlanan rehbere https://www.eraytur.com/mali-vize/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Mali Vizesi Ücretleri

 • 1 Aylık Tek Giriş: 120 $
 • 3 Aylık Çok Giriş: 200 $
 • 6 Aylık Çok Giriş: 220 $
 • 9 Aylık Çok Giriş: 250 $
 • 1 Yıllık Çok Giriş: 320 $,
Mali vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/mali-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×