Mali Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

  Tarafımıza ulaştırılması gereken Mali Vizesi için gerekli evrak listesi aşağıdadır:

  1. Davetiye (Mali şirketinin antetli kağıdına, davet eden şirketin adres ve iletişim bilgilerini içeren, kaşe ve imzalı)

  2. Pasaport (Seyahat bitiminin ardından geçerliliği 6 ay daha etmeli)

  3. Şirketinize ait faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri ve resmi gazetesi 

  4. Vize talep dilekçesi (şirketinizin antetli kağıdına, Konsolosluğa hitaben kaşe ve ıslak imzalı dilekçe)

  5. 2 adet vesikalık fotoğraf 

  6. Nüfus cüzdanı fotokopisi

  Vize çıkış süresi: 7 iş günüdür.

  Önemli Notlar: 

  Mali vize işlemleriniz için Konsolosluğa şahsen gitmenize gerek yoktur. Tarafımıza verilecek noter onaylı yetki yazısı ile işlemleriniz tamamen tarafımızdan yürütülecektir.

  Mali vize başvuruları 7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvurularınızın erken sonuçlanması halinde tarafınıza gerekli bilgi paylaşımı yapılacaktır. 

  Kargo ve Kurye aracılığı hizmeti alabilirsiniz. Söz konusu durumda bu hizmetin masrafları vize başvuru sahibi tarafından karşılanır.


  Mali Vizesi Önemli Notlar 2021

  Mali Vizesi İşlemleri

  Bordo, yeşil, gri pasaporta sahip olan kişilerin Maliye’ye yapacakları seyahatlerde vize işlemine tabi tutulmaktadır. Mali kapı vize uygulaması bulunmamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olan vatandaşlar Mali ziyaretleri öncesinde Türkiye’den işlemlerini tamamlamaktadırlar.

  Mali vize işlemlerinde başvuru sahibi Büyükelçiliğinde şahsen bulunması gerekmektedir. Yetkililer randevu gününüzde kişiye bilgili destek verecektir. Operasyon yetkilileri kişiye hizmet edecektir.

  Mali Vize Çeşitleri

  • Turistik vize: Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olan vatandaşların ya da Türkiye’de ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının kısa bir süre içerisinde kültüler gezi ve tatil amacıyla seyahatleri nedeniyle turist vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Turist vizesi kişisine, hiçbir koşulda çalışma hakkı tanımamaktadır.
  • Ticari vize: Vatandaşların ya da Türkiye ikamet izni sahibi olan üçüncü ülke vatandaşlarının kısa süreli bir iş amacıyla seyahat gerçekleştirecekleri için ticari vize başvurusunda bulunabilme hakkına sahiptir.
  • Transit vize: Vatandaşların ya da Türkiye’de ikamet sahibi olan üçüncü ülke vatandaşlarının yapacakları seyahatler Mali üzerinden gerçekleştirilecek ise bu transit et vizeye tabi tutulmaktadır.

  Mali Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  Vize başvurusunda bulunacak kişinin beyan etmesi gereken evrakları başvurudan önceki 3 ay içerisinde temin edilmesi gerekmektedir.

  • 2 adet biyometrik fotoğraf: 2 adet biyometrik fotoğrafını kişinin güncel halini yansıtması gerekmektedir istenilen talepler doğrultusunda arka fonu beyaz olması ayrıca istenilen ölçülerde olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir biyometrik fotoğraflar son altı ay içerisinde çekilmiş olmalıdır.
  • Pasaport: Vize başvurusunda bulunacak kişinin kullancak olacak pasaportun en az Altay geçerli sahip olması zorunludur. Var ise bir önceki Pasaportlardaki işlenmiş sayfalarında fotokopisini bulundurulmasına dikkat edilmelidir.
  • Davet mektubu: Var ise bir davet mektubunu da dosya içersine bulundurması gerekmektedir. Banka hesap dökümü: kişinin başvuru için gerekli olan banka hesap dökümünde en az 4000 TRY bakiye bulundurulması gerekmektedir. Hesap dökümü bankadan imza yetkisine sahip olan kişi tarafından ıslak imza ve kaşe olarak, banka imza sirküleri ile birlikte ibraz edilmesi gerekmektedir.
  • İş yeri yazısı: Ticari yapılacak olan başvurularda Türkiye’de sınırları içerisine bağlı olarak çalışılan şirket yetkilisi tarafından konsolosluğa hitaben yazılmış bir iş yeri yazısı, kaşeli ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. İngilizce dilinde yazılacak olan dilekçede Mali’ye yapılacak ticari seyahatin amacının ve süresine bağlı olarak detaylı bilgi verilmektedir. Turistik vize başvurularında iş yerinden ıslak imzalı ve kaşeli olarak antetli kâğıda temin edildiğine dair şirket tarafından izinli olunmasını içeren bir tarih belirtilmelidir.

  Mali Vizesi Kaç Günde Sonuçlanmaktadır?

  Mali vizesi müracaatları ortalama olarak 5 ila 15 gün iş arasında gerçekleşmektedir. Yabancı pasaport ile yapılan başvurularda ise bu süre uzayabilmektedir. Süreçleri konsoloslukların yoğunluğu ya da siyasi, diplomatik ilişkilere göre farklılıklar göstermektedir. Mali Konsolosluğu müracaat dosyaların değerlendirme sürecinde ise, seyahat nedenle net bir şekilde anlaşılmaması durumunda, konsolosluk ek evrak talebinde bulunabilme hakkına sahiptir. Ancak vize başvurularından önce dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Afrika ülkelerinde görülmüş olan sıtma, sarıhumma, ebola virüsü gibi salgınlar Mali ülkesinde görülebilmektedir. Bu nedenden dolayı kişinin başvuru yapmasından hemen önce aşılarının olunduğuna dair bir belgenin de başvuru dosyası içerisine eklenmesi gerekmektedir. Ayrıca Mali vizesi ücretleri ise maksimum ay olarak belirlenen 12 aylık süreç için 138 Euro ödenmektedir. Kişinin yapacak olduğu seyahat ay farkına göre ücret değişikliğine tabi tutulmaktadır.

  Mali Vizesi Ücretleri

  • 1 Aylık Tek Giriş: 120 $
  • 3 Aylık Çok Giriş: 200 $
  • 6 Aylık Çok Giriş: 220 $
  • 9 Aylık Çok Giriş: 250 $
  • 1 Yıllık Çok Giriş: 320 $

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir