Letonya Vizesi: En İyi Vize Rehberi - Eraytur
Letonya Vizesi

Letonya Vizesi: En İyi Vize Rehberi

Letonya, Kuzey Avrupa’da yer alan ülkelerden bir tanesidir. Ülkenin resmi dili Letonca olsa da Sovyet döneminin etkisinden dolayı ülkenin büyük bir çoğunluğu Rusça bilmektedir. Arnavutlar genellikle 2’den fazla dil bilmektedirler. Okullarda Almanca ve İngilizce eğitimi verilmektedir. İngilizce, iş ve turizm sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır.

Letonya Vizesi: En İyi Vize Rehberi

Ülkenin tarih ve kültür mirasını yakından görmek isteyen kişiler buraya turistik bir gezi ile ülkeyi ziyaret etmek istemektedir. Kimileri ise iş ve ticari amaçlarla ülkeye giriş yapmak istemektedir. Bu durum için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Letonya’ya vize almak için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Letonya vize başvurunuzun olumlu yanıtlanması için ülkeye ne amaçla gideceğinizi belirlemek oldukça önemlidir.

Letonya vizesi nasıl alınır?
Letonya vizesi, Letonya konsolosluğundan alınabilir. Başvuru yapmak için vize başvuru formunu doldurmanız ve randevu almanız gerekir. Randevu tarihinde vize için gerekli evrakları vize merkezine teslim ederek başvuru yapabilirsiniz.
Letonya vize veriyor mu?
Letonya, 2021 yılında vize vermeye başlamıştır. Vize almak için gitme amacınıza göre bir vize türüne başvuru yapmanız gerekir. Vize başvuruları, Letonya konsolosluğuna veya yetkili vize merkezlerine yapılabilir.
Letonya vizesi kaç günde çıkar?
Letonya vize başvurularının açıklanma süresi vize türlerine göre değişiklik göstermektedir. Vize sonuçları ortalama 10 iş günü içerisinde açıklanır.

Letonya Vize Koşulları

Letonya Schengen Bölgesi’nde olduğu için ülkeye giriş yapmak için Schengen vizesine sahip olmanız gerekmektedir. Schengen vizesi ile Umuma Mahsus Pasaportu bulunan kişiler Letonya’da 90 güne kadar kalabilmektedirler. Hususi Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Diplomatik Pasaport sahipleri, 90 günü aşmayacak konaklamalı seyahatlerde vize zorunluluğu bulunmamaktadır. Umuma Mahsus Pasaportlu kişilerin ise kısa süreli seyahatlerde vize alma zorunluluğu vardır.

Başvuracağınız vize işlemlerinin tüm değerlendirmesini ve onay süreçleri Letonya Büyükelçiliği tarafından belirlenmektedir. Letonya vize başvurunuzun onaylı sonuçlanabilmesi için kendiniz ve bakmakta olduğunuz kişilerin geçimini sağlayabilecek, düzenli bir geliriniz olması gerekmektedir. Böyle düzenli bir gelire sahip olmadığınız taktirde teminat olarak göstereceğiniz bir banka hesabınız bulunmalıdır. Bu durumlar vize başvurunuzun onay sürecinde oldukça önemli olmaktadır. Diğer evraklarınızın da eksiksiz ve doğru bir şekilde verilmesi başvurunuzu olumlu yönde etkileyecektir.

Letonya Vize Türleri

Letonya vizesi almak için farklı kategoriler bulunmaktadır. Bu kategorilere göre vize başvurusu için farklı prosedürler uygulanmaktadır. Böylelikle seyahatinizin amacına göre vize alma süreciniz değişmekte ve farklı evraklar istenmektedir. Bu kategorileri sıralayacak olursak;

Letonya Ticari Vize

Yeni iş anlaşmaları, iş toplantıları ve benzeri ticari işler için yapılacak Letonya seyahatleri, ticari vize kapsamına girmektedir ve buna göre başvuru incelenmektedir. Letonya ticari vize işlemlerinde, başvuruyu yapan kişinin, iş durumunu gösteren gerekli evrakların yanında Letonya’da iş görüşmesi veya ticari birlik yapılacak olan tarafında iş ve adres bilgileri istenmektedir.

Letonya Turistik Vize

Letonya’da gezi ve tur gibi etkinliklerle kısa süreli seyahat etmeyi planlayan kişilerin alması gereken vize türüdür. Bu vize türünde önemli olan konu Letonya seyahatinde gidilecek olan yere seyahat acentesi veya bir tur ile gerçekleşiyor olmasıdır. Diğer yandan konaklanacak yerin gitmeden önce tutulması ve uçak bileti rezervasyonunun bilgileri de oldukça önem taşımaktadır.

Letonya Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferans Vizesi

Bu vize türünde kişilerin sportif faaliyet, kültürel ve konferans amaçlı yapılacak seyahatlerde gerekli olan kısa süreli vizeyle birlikte vize tanımına uygun faaliyet ve etkinliklere katılma olanağı sağlamaktadır. Kültürel, sportif faaliyet ve konferans vizesi başvurularında katılım yapılacak olan etkinlik veya faaliyetin amacı, mekan ve tarih bilgileri, başvuru sahibinin bu etkinlikteki konumu ve çalışmaları önemli olmaktadır.

Letonya Vatandaşı Eşleri İçin Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Letonya vatandaşları ile evli olan kişilerin aile ferdi, eş veya arkadaş ziyaretleri için kullanılan vize türüdür. Bu vize türüne başvuruda bulunan kişilerin kısa süreli Letonya seyahatlerini yapmasına olanak sağlamaktadır. Letonya vatandaşı eşleri için aile ve arkadaş ziyareti vize başvurusunda kişinin kişisel bilgilerinin dışında Letonya’da evli olduğu kişinin bilgileri ve yapacağı konaklamadaki adresi oldukça önemlidir.

Letonya Vize Başvuru Formu

Tüm Shengen bölgesi ülkeleri evraklarınızı alırken ve başvurunuzu yaparken vize başvuru formunun doldurulmasını zorunlu kılmıştır. Vize başvuru formundaki tüm bilgilerinizin en güncel, eksiksiz ve doğru olması başvurunuzun olumlu sonuçlanmasına katkı sağlayacaktır. Letonya vize başvuru formu online olarak doldurularak gerçekleştirilmektedir. Bu sisteme erişebilmek için ilk önce Letonya Konsolosluğu’nun yönlendirmiş olduğu resmi form platformuna girmeniz gerekmektedir. Sonrasında yeni başvuru seçeneğine basarak Letonya vize başvuru formunu doldurmaya başlayabilirsiniz. Formu İngilizce, Letonca veya Rusça dillerinde doldurabilirsiniz. Form üzerinde yazmış olduğunuz iletişim bilgilerine ulaşılabilir olması oldukça önemlidir. Litvanya Konsolosluğu’nun herhangi bir durumda ek bilgi talep edebileceğini unutmamalısınız.

Letonya kişiye özel dilekçeler ve güncellenmiş formlar için https://www.eraytur.com/letonya-vize-formu-ve-dilekce/ bağlantısına ziyaret ediniz.

Letonya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Letonya vize başvurusu sırasında Konsolosluk sizden çeşitli önemli evraklar isteyecektir. Vize başvurunuzun olumlu sonuçlanabilmesi için en güncel şekilde tüm evraklarınızı eksiksiz ve doğru biçimde hazırlamanız gerekmektedir. Letonya vizenizi sorunsuz bir biçimde almak istiyorsanız seyahat amacınıza ve buna göre vize türünüze göre evraklarınızı tamamlamanız gerekmektedir. Bu evrakları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Başvuru Formu: Online sistem üzerinden doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formunuz eksiksiz ve doğru şekilde olmalıdır.
  • Pasaport: Seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olan ve 10 yıldan eski olmayan pasaport bulunmalıdır.
  • Uçak veya ulaşım rezervasyonları: Yapacağınız seyahatin hangi araçla ve hangi şekilde olacağını kanıtlayan belgeler bulunmalıdır.
  • Otel rezervasyonu: Gideceğiniz yerde konaklama yapacağınız yerin rezervasyon bilgileri veya kalacağınız yerin adresi bulunmalıdır.
  • Fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekilmiş, standartlara uygun, biometrik fotoğraf bulunmalıdır.
  • Sağlık ve seyahat sigortası: Planlanan seyahat süresinden 15 gün geçmiş olacak şekilde alınması gereken tıbbi müdahale, kaza sonucu ölüm veya hastalık nedeniyle kişinin ülkesine tekrar dönmesi için tüm nakil masraflarını karşılayan en az 30.000 euroluk teminatlı sigorta ve seyahat sigortası bulunmalıdır.
  • Düzenli geliri kanıtlayan belgeler: Son 3 ayın maaş bordrosu gibi tüm belgeler sunulabilir.
  • Banka hesap dökümü: Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına dair kullanılan bankanın hesap hareketlerini gösteren hesap dökümü bulunmalıdır.

Letonya vize başvurusunda istenen evraklar ne amaçla gittiğinize ve hangi kategori vize aldığınıza göre değişkenlik göstermektedir. Letonya Konsolosluğu bazı durumlarda ek bilgi isteyebilmektedir.

Letonya vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/letonya-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Letonya Konsolosluk Bölümü başvuruları yalnızca randevu ile alınmaktadır. Sadece uzun süreli vize türlerinde başvurular kişinin kendisi ile yapılabilmektedir.

Letonya vize başvurularının sonuçlandırılması, evraklarınızın ve formunuzun Letonya Büyükelçiliği’ne ulaşmasının sonrasında ortalama 10 iş günü içerisinde olmaktadır. Bu süreç bazı dönemlerde yoğunluk olması nedeniyle veya resmi tatillere denk gelmesiyle birlikte uzayabilmektedir. Bu nedenle seyahat edeceğiniz tarihin vize sonuçlanma tarihinin sonrasında olmasına dikkat etmelisiniz. 

Letonya Vize Ücreti

Letonya vize fiyatlandırması Schengen vizesine göre belirlenmektedir. Schengen vize fiyatlandırması 12 yaş üzeri tüm kişiler için 80 euro olmaktadır. Vize ücreti turistik vize, ticari vize, ziyaret vizesi, kültürel, sportif faaliyet ve konferans vizesi, transit vize ücretleri de aynı şekilde 80 euro üzerinden ücretlendirilmektedir. 6 ile 12 yaş arasındaki çocuklar için bu ücret 40 eurodur. 6 yaş altındaki çocuklar için ise vize ücreti alınmamaktadır. Vize başvurularının olumsuz sonuçlandırılması veya vize alımından vazgeçilmesi gibi durumlarda para iadesi yapılamamaktadır.

Letonya vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/letonya-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×