Kamerun Vizesi: 2023 Vize Başvuru Şartları - Eraytur
Kamerun Vizesi

Kamerun Vizesi: 2023 Vize Başvuru Şartları

Kamerun; bir Batı Afrika ülkesidir. Başkent Yaunde; ülkedeki en önemli kültür ve eğlence yerlerinden birisidir. Yaunde, müzik başkenti olarak bilinir.

 

Kamerun Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

Ülkede genel olarak tropikal iklim koşullarında yaşamaktadır. Seyahat edecek kişilerin iklim koşullarını göz önünde bulundurması gerekmektedir. Kamerun’ da iklim dolaysıyla şiddetli yağışlar meydana gelmektedir. Ülkenin kuzey kesimlerinde ise kurak bir iklim vardır. Giderken kıyafet seçimlerinizi iklime göre yapmalısınız.

Kamerun vize ücreti ne kadar?
Kamerun vize ücreti 115 Euro olarak belirlenmiştir.
Kamerun vizesi gerekli evraklar nelerdir?
Kamerun, vize işlemleri için gerekli tüm belgelerin vize merkezine teslim edilmesini talep eder. Vize alacak kişilerin hazırlaması gereken belgeler: güncel pasaport, fotoğraf, kimlik fotokopisi, gelir belgeleri, otel rezervasyonu, uçak bileti, nüfus kayıt örneği, vize talep dilekçesi ve başvuru formu çıktısıdır. Vize türlerine göre mesleki belgeler, eğitim belgeleri, yabancı dil sertifikası gibi ek evraklar da talep edilir.
Ülkede Fransızca ve İngilizce dilleri daha çok konuşulmaktadır. Bu iki dilden herhangi birisini biliyorsanız Kamerun’ da zorluk çekmezsiniz.

Kamerun’a yolculuk edecek insanlar vize almak zorundadır. Diplomatik, resmi amaçlı ve hizmet Pasaport sahipleri 180 günlük süre içinde 90 günü geçmeme zorunluluğu ile birlikte Kamerun ülkesine yapacakları seyahatlerinde vizeden muaf tutulur.

Kamerun’a seyahat etmek isteyen yolcuların ülkeye giriş esnasında sarıhumma aşısı olduklarını kanıtlamaları zorunludur. Mecburi olmamakla birlikte Hepatit A ve B, menenjit, tetanos, kolera tifo gibi hastalıklara karşı aşı yaptırılması da gerekebilir.

Kamerun’a Vize Var mı?

1960 yılında bağımsızlığına kavuşan Kamerun ile Türkiye arasında gelişen ikili ilişki sayesinde turizm, ticaret ve eğitim alanlarında sıklıkla konferanslar ve etkinlikler yapılmaktadır. Bu sebepten Kamerun’a gitmek isteyen insanlar için bir takım prosedürler bulunmaktadır. Pasaport ile birlikte vize alınması gerekmektedir. 

Bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kamerun vize başvurusu yapmaya mecburdur. Bordo pasaport hamilleri de vizeye tabiidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahipleri toplam kalış süresi 90 günü geçmeyecek şekilde vizeden muaftır.

Kamerun Vizesi İçin Başvuru Yerleri

Kamerun için vize almak isteyen kişiler Kamerun Büyükelçiliğine veya Kamerun Konsolosluğuna talep edilen belgelerle birlikte başvuru yapabilirler. Vize başvurusu yapabilmek için başvuru formu doldurmak zorundasınız. Bu başvuru formunda kişisel bilgiler, çalışma bilgileri, ikamet bilgileri, ekonomik durum ve seyahat sebebi gibi bilgiler istenilmektedir.  Vize başvurusu için kullanılacak pasaport yıpranmış ise başvurunuz kabul edilse bile ve vizenizi alsanız dahi sınırdan geri çevrilme ihtimaliniz bulunmaktadır.

Kamerun vize başvurunuzu seyahate çıkmadan hemen önce yapmanız durumunda yoğunluk veya resmi tatiller gerekçesi ile vize başvurunuzun geç sonuçlanması mağduriyeti yaşayabilirsiniz. O yüzden mümkün olduğunca erken tarihte vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Kamerun Vizesi İçin Fotoğraf Ölçüleri

Başvuru yapacak kişiler vize için fotoğraf vermek zorundadır. Kamerun Konsolosluğu sizden istediği fotoğrafta tarihe önem verir en az 6 ay içinde çekilmiş güncel fotoğrafınız olmalıdır. Fotoğraflar biyometrik olmalıdır ve yüzde piercing küpe kolye gibi aksesuarlar bulunmadan yüzü açıkça gösterecek şekilde olmalıdır.

Vesikalık fotoğrafta da gözler ve yüz net bir şekilde görünmeli, fotoğraf çekiminde güneş gözlüğü kullanılmamalıdır.

Kamerun Vizesi Sonuçları

Kamerun için başvurulan vizeler çoğu zaman 7 gün içinde sonuçlanmakla birlikte daha hızlı sonuç almak için ekspres vize başvurusunu tercih edebilirsiniz. Ekspres başvurularda 1 gün içinde sonuç alabilirsiniz. Vize başvurusu işlemleri resmi tatil veya yoğunluk gibi sebeplerden ötürü uzayabilmektedir. Bu yüzden başvuru işlemlerini son günlere bırakmamak gerekmektedir.

Kamerun Vize Ücreti

Kamerun vize ücretleri seyahat edeceğiniz gün sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Gün sayısı ile birlikte alacağınız vize tipi de fiyat da değişkenlik oluşmasına neden olabilir.

15 Günlük Turistik Vize Fiyatı

175 Euro

15 Günlük Turistik Ekspres Vize Fiyatı

225 Euro

15 Günlük Süper Ekspres Turistik Vize Fiyatı

275 Euro

15 Günlük Ticari Vize Fiyatı

175 Euro

15 Günlük Ticari Ekspres Vize Fiyatı

225 Euro

15 Günlük Süper Ekspres Ticari Vize Fiyatı

275 Euro

30 Günlük Turistik Vize Fiyatı

275 Euro

30 Günlük Turistik Ekspres Vize Fiyatı

350 Euro

30 Günlük Süper Ekspres Turistik Vize Fiyatı

380 Euro

30 Günlük Ticari Vize Fiyatı

275 Euro

30 Günlük Ticari Ekspres Vize Fiyatı

350 Euro

30 Günlük Süper Ekspres Ticari Vize Fiyatı

380 Euro

Bu ücretlerin üzerine eklenebilecek kargo ve KDV fiyatları ile ücretlerde farklılık oluşabilir. Aynı zamanda kur değişimi de fiyatları değiştirecektir. Yukarıdaki ücretler Kamerun Konsolosluğu vize harçlarını da kapsamaktadır.

Kamerun vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/kamerun-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Kamerun Vizesi Türleri

 1. Kamerun Ticari/İş Vizesi
 2. Kamerun Turistik Vizesi
 3. Kamerun Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi

Kamerun Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Kamerun vize başvuru formu için öncelikli olarak Kamerun Konsolosluğu resmi form sayfasına üye olmalısınız. Daha sonra online bir şekilde vize başvuru formunu doldurabilirsiniz. Dil seçenekleri Fransızca ve İngilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Önemli olan nokta vize ile ilgili bütün belge veya formların boşluk bırakılmadan doldurulmuş olmasıdır. Belgelerdeki hiçbir soruyu boş bırakmadan en güncel hali ile doldurmaya çok özen göstermelisiniz. Reddedilen vize başvuru işlemleri sicilinize kaydolabilir ve size sürekli sorun çıkartabilir.

Kamerun Vize Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Kamerun turistik vize talep dilekçesi alarak Kamerun ülkesine kolaylıkla giriş sağlayabilirsiniz. Vize dilekçesi dolduracağınız zaman sizden istenilen bilgilere yer vermelisiniz. Kamerun vize dilekçesinde bulunması gereken bilgileri aşağıdaki gibidir.

 1. Kamerun seyahat amacı
 2. Kamerun seyahat süresi
 3. Kamerun için yapılacak seyahat masrafları
 4. SGK`lı seyahat izninin olduğuna dair dilekçe
 5. Firma kaşesi
 6. Firmanın yetkilisine ait imza
 7. Firma antetli kâğıdı
 8. Firmadaki göreviniz
 9. Seyahat amacınız
 10. Seyahat tarihleri
 11. Firma masraflarının karşılanması hakkında bilgi
 12. Fuar, kongre, seminer veya toplantı bilgisi
Kamerun kişiye özel dilekçeler ve güncellenmiş formlar için https://www.eraytur.com/kamerun-vize-formu-ve-dilekce/ bağlantısına ziyaret ediniz.

Kamerun Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 1. Pasaport
 2. 2 adet biyometrik fotoğraf:  Biyometrik fotoğraflar beyaz arka fonda çekilmelidir. Aksesuar ile çekilmiş fotoğraflar geçersiz sayılmaktadır.
 3. Kamerun vize başvuru formu.
 4. Nüfus cüzdanı fotokopisi: Nüfus cüzdanının ve kimlik kartının önlü arkalı fotokopileri renkli olarak hazırlanmalıdır. Evli çiftler evlilik cüzdanlarının fotokopilerini vermelidir.
 5. Otel, uçak vs.
 6. Bankada yeterli miktarda para: Banka hesap hareketlerinin onaylı örnekleri, taşınmazların tapu fotokopileri, faiz ve kira gelirleri ve diğer gelirleri gösteren belgeler başvuru dosyasına eklenmelidir.
 7. Kabul mektubu
 8. Uluslararası Aşı Karnesi
Kamerun vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/kamerun-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Kamerun’un Vize İstemediği Ülkeler

Kamerun’un 90 gün süreyle vize muafiyeti uyguladığı ülkeler;

 1. Orta Afrika Cumhuriyeti
 2. Çad
 3. Kongo Cumhuriyeti
 4. Mali
 5. Nijerya

Kamerun Vizesi Başvuru Evrakları

Kamerun’ a gidecek kişilerin pasaport geçerlilik sürelerinin dönüş tarihinden sonra en az 6 ay daha olduğuna emin olmaları gerekmektedir. Eğer geçerli pasaport kişide mevcut ise en az iki sayfası boş olmalıdır. Kamerun bize başvurusu için doldurulacak tüm formlar ve istenilen tüm evraklar eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim edilmelidir.

Kamerun vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/kamerun-vizesi-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Kamerun Vizesi Sık Sorulan Sorular

Kamerun vize ücreti ne kadar?

Kamerun vize ücretleri ve türüne göre değişmekle birlikte aracılık hizmetleri dahil
15 Günlük Turistik Vize Fiyatı 175 Euro
15 Günlük Turistik Ekspres Vize Fiyatı 225 Euro dir.

Kamerun vizesi gerekli evraklar nelerdir?

Kamerun için çok fazla evrak talep edilmeyip pasaport, kimlik fotokopisi, uluslararası aşı kartı ve seyahat evrakları ile finansal evraklardır.

Kamerun kapıda vize var mı?

Kamerun’a seyahat etmek isteyen misafirler vize almak zorundadır. Vize ile ilgili durumlar sürekli güncellendiğinden sitemizden veya doğrudan Kamerun konsolosluğundan bilgi alınabilir.

 

Kamerun Vize Şartları

Kamerun ülkesine seyahat edecek olan bordo (umumi) pasaport sahibi kişiler Kamerun vize işlemine tabi tutulmaktadırlar. Diğer resmi hizmet pasaport sahibi vatandaşlar ise 180 günlük bir süre zarfı içerisindeki 90 gün baz alınarak yapacakları Kamerun seyahatinde vize işlemine tabi tutulmamaktadırlar.

Seyahat edecek kişilerin, ülkeye giriş aşamasında sarıhumma aşısını olduklarını gösteren ve aşı sertifikalarını beyan etmeleri mecburdur. 10 gün içerisinde aşının etkisi belli olduğundan dolayı, aşılarını seyahat öncesinde zamanında yaptırmaları oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Bunun yanı sıra, mecburi olmamak ile birlikte Hepatit A, Hepatit B ve benzeri aşılarında yapılması tavsiye edilmektedir.

Kamerun Vizesi Kaç Günde Sonuçlanmaktadır?

Kamerun vizesi, taraflara ibraz edilen başvuru sonucunda, seyahat için işleme geçirildikten daha sonra genel itibari ile 4 iş günü içerisinde kişinin Kamerun vizesi sonuç bulmaktadır. Ancak vize türüne ve başvuru süresine göre de bu zaman diliminde değişkenlikler mevcut olabilmektedir. Ekspres vizeler ise 1 iş günü içerisinde de sonuç bulabilir. Bayramlar ya da resmî tatiller gibi istisnai durumlarda ise belirtilen zaman aralıklarında kişi vize sonucunu alabilmektedir.

Ancak kişiden talep edilen belge ve evrakların eksik olmasından kaynaklı bu belirtilen süre boyunca kişi eksikleri tamamlayana kadar farklılıklar arz etmesinden ya da eksik belgeye başvuru talebinde bulunulmuş ise yine bu süreci kapsayacak bir zaman diliminde Kamerun vizesi ret cevabı da alınma durumu muhtemeldir. Kişi, bu gibi durumlar ile karşılaşmamak adına vize merkezi ofislerine giderek ya da İstanbul dışında ikamet ediliyor ise merkez aranarak, daha detaylı ve güvenilir bilgiler elde edilmektedir.

Ayrıca ek olarak yapılan vize sayısı ve türü farklı ise, her ikisinin de ayrı zaman dilimlerinde sonuçlanma gibi durumunun da oluşması göz önünde bulundurulmalıdır. Yaşanacak böyle bir durumdan dolayı kişi eğer farklı bir ilde ikamet ediyor ise, bu tarz sıkıntıların yaşanması normaldir. Ancak vize merkezlerinin ya da firmalarının aracılığı ile Kamerun vizesine kişi tarafından başvuru yapılmış ise, Kamerun vizesi sonuçları hakkında ilgili taraflar aranarak bilgilere ulaşılabilir ya da taraflarca aranarak kişi bilgilendirilir.

Kamerun Vizesi Başvuru Formu

Kamerun vizesinin başvuru formu İngilizce diline ait yazılmalıdır. Bunun yanı sıra Fransızca seçeneği de mevcuttur. Ancak bilgiler girilir iken büyük harf ile yazılması mecburidir.

Kamerun vize başvuru formu, yetkililer tarafından hazırlanan resmi bir form türüdür ve bu nedenden dolayı kişi bu formu doldurur iken dikkatli ve titizce olunması Kamerun vizesi alınması nedeni ile gereklidir. Kamerun vizesi başvuru formu, yetkili taraflara başvuruda bulunan kişi hakkında bilgi edinmesini sağlar ve bu nedenden dolayı da önemi göz ardı edilemez. Ayrıca Kamerun vize müracaatında bulunulduğuna dair resmi bir nitelik taşımasından kaynaklanarak bilgilerin yanlış ya da birbiri ile uyumsuz olması halinde vizenin başarılı olup olmaması adına son derece etki eden bir durumdur. Kamerun vizesi başvuru formu, büyük harflerle ve net, okunaklı olacak türde başvuru yapan kişi tarafınca doldurulmalıdır. Düzenlenerek, gerekli bölümlere ve boşluklara talep edilen bilgilerin doğru bir şekilde yerleştirilmesi oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Kamerun kişiye özel dilekçeler ve güncellenmiş formlar için https://www.eraytur.com/kamerun-vize-formu-ve-dilekce/ bağlantısına ziyaret ediniz.

Kamerun Vizesi Gerekli Evrakları

 • Pasaport (10 yıl geçerli olmalı)
 • 2 adet başvuru yapan kişinin biyometrik fotoğrafı
 • Vize başvuru formu
 • Banka dekontu
 • Bankada yeteli miktarda para
 • Aşı kartı
 • Nüfus bilgileri
 • Rezervasyon bilgiler

Kamerun vizesi için görüşme talep edilir ve 1 ya da 4 iş günü içerisinde sonuç bulur. Vize ücreti ise 175 Euro’dur.

Kamerun vize başvurusu için güncel hazırlanan rehbere https://www.eraytur.com/kamerun-vize/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×