Kamerun Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2022 - Eraytur
Kamerun Vizesi

Kamerun Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2022

Kamerun; bir Batı Afrika ülkesidir. Başkent Yaunde; ülkedeki en önemli kültür ve eğlence yerlerinden birisidir. Yaunde, müzik başkenti olarak bilinir.

İzlanda Vizesi: En İyi Vize Rehberi

Kamerun Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

Ülkede genel olarak tropikal iklim koşullarında yaşamaktadır. Seyahat edecek kişilerin iklim koşullarını göz önünde bulundurması gerekmektedir. Kamerun’ da iklim dolaysıyla şiddetli yağışlar meydana gelmektedir. Ülkenin kuzey kesimlerinde ise kurak bir iklim vardır. Giderken kıyafet seçimlerinizi iklime göre yapmalısınız.

Kamerun vize ücreti ne kadar?

Kamerun vize ücreti 115 Euro olarak belirlenmiştir.

Kamerun vizesi gerekli evraklar nelerdir?

Kamerun, vize işlemleri için gerekli tüm belgelerin vize merkezine teslim edilmesini talep eder. Vize alacak kişilerin hazırlaması gereken belgeler: güncel pasaport, fotoğraf, kimlik fotokopisi, gelir belgeleri, otel rezervasyonu, uçak bileti, nüfus kayıt örneği, vize talep dilekçesi ve başvuru formu çıktısıdır. Vize türlerine göre mesleki belgeler, eğitim belgeleri, yabancı dil sertifikası gibi ek evraklar da talep edilir.
Ülkede Fransızca ve İngilizce dilleri daha çok konuşulmaktadır. Bu iki dilden herhangi birisini biliyorsanız Kamerun’ da zorluk çekmezsiniz.

Kamerun’a yolculuk edecek insanlar vize almak zorundadır. Diplomatik, resmi amaçlı ve hizmet Pasaport sahipleri 180 günlük süre içinde 90 günü geçmeme zorunluluğu ile birlikte Kamerun ülkesine yapacakları seyahatlerinde vizeden muaf tutulur.

Kamerun’a seyahat etmek isteyen yolcuların ülkeye giriş esnasında sarıhumma aşısı olduklarını kanıtlamaları zorunludur. Mecburi olmamakla birlikte Hepatit A ve B, menenjit, tetanos, kolera tifo gibi hastalıklara karşı aşı yaptırılması da gerekebilir.

Kamerun’a Vize Var mı?

1960 yılında bağımsızlığına kavuşan Kamerun ile Türkiye arasında gelişen ikili ilişki sayesinde turizm, ticaret ve eğitim alanlarında sıklıkla konferanslar ve etkinlikler yapılmaktadır. Bu sebepten Kamerun’a gitmek isteyen insanlar için bir takım prosedürler bulunmaktadır. Pasaport ile birlikte vize alınması gerekmektedir. 

Bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kamerun vize başvurusu yapmaya mecburdur. Bordo pasaport hamilleri de vizeye tabiidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahipleri toplam kalış süresi 90 günü geçmeyecek şekilde vizeden muaftır.

Kamerun Vizesi İçin Başvuru Yerleri

Kamerun için vize almak isteyen kişiler Kamerun Büyükelçiliğine veya Kamerun Konsolosluğuna talep edilen belgelerle birlikte başvuru yapabilirler. Vize başvurusu yapabilmek için başvuru formu doldurmak zorundasınız. Bu başvuru formunda kişisel bilgiler, çalışma bilgileri, ikamet bilgileri, ekonomik durum ve seyahat sebebi gibi bilgiler istenilmektedir.  Vize başvurusu için kullanılacak pasaport yıpranmış ise başvurunuz kabul edilse bile ve vizenizi alsanız dahi sınırdan geri çevrilme ihtimaliniz bulunmaktadır.

Kamerun vize başvurunuzu seyahate çıkmadan hemen önce yapmanız durumunda yoğunluk veya resmi tatiller gerekçesi ile vize başvurunuzun geç sonuçlanması mağduriyeti yaşayabilirsiniz. O yüzden mümkün olduğunca erken tarihte vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Kamerun Vizesi İçin Fotoğraf Ölçüleri

Başvuru yapacak kişiler vize için fotoğraf vermek zorundadır. Kamerun Konsolosluğu sizden istediği fotoğrafta tarihe önem verir en az 6 ay içinde çekilmiş güncel fotoğrafınız olmalıdır. Fotoğraflar biyometrik olmalıdır ve yüzde piercing küpe kolye gibi aksesuarlar bulunmadan yüzü açıkça gösterecek şekilde olmalıdır.

Vesikalık fotoğrafta da gözler ve yüz net bir şekilde görünmeli, fotoğraf çekiminde güneş gözlüğü kullanılmamalıdır.

Kamerun Vizesi Sonuçları

Kamerun için başvurulan vizeler çoğu zaman 7 gün içinde sonuçlanmakla birlikte daha hızlı sonuç almak için ekspres vize başvurusunu tercih edebilirsiniz. Ekspres başvurularda 1 gün içinde sonuç alabilirsiniz. Vize başvurusu işlemleri resmi tatil veya yoğunluk gibi sebeplerden ötürü uzayabilmektedir. Bu yüzden başvuru işlemlerini son günlere bırakmamak gerekmektedir.

Kamerun Vize Ücreti

Kamerun vize ücretleri seyahat edeceğiniz gün sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Gün sayısı ile birlikte alacağınız vize tipi de fiyat da değişkenlik oluşmasına neden olabilir.

 • 15 Günlük Turistik Vize Fiyatı 175 Euro
 • 15 Günlük Turistik Ekspres Vize Fiyatı 225 Euro
 • 15 Günlük Süper Ekspres Turistik Vize Fiyatı 275 Euro
 • 15 Günlük Ticari Vize Fiyatı 175 Euro
 • 15 Günlük Ticari Ekspres Vize Fiyatı 225 Euro
 • 15 Günlük Süper Ekspres Ticari Vize Fiyatı 275 Euro
 • 30 Günlük Turistik Vize Fiyatı 275 Euro
 • 30 Günlük Turistik Ekspres Vize Fiyatı 350 Euro
 • 30 Günlük Süper Ekspres Turistik Vize Fiyatı 380 Euro
 • 30 Günlük Ticari Vize Fiyatı 275 Euro
 • 30 Günlük Ticari Ekspres Vize Fiyatı 350 Euro
 • 30 Günlük Süper Ekspres Ticari Vize Fiyatı 380 Euro

Bu ücretlerin üzerine eklenebilecek kargo ve KDV fiyatları ile ücretlerde farklılık oluşabilir. Aynı zamanda kur değişimi de fiyatları değiştirecektir. Yukarıdaki ücretler Kamerun Konsolosluğu vize harçlarını da kapsamaktadır.

Kamerun vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/kamerun-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Kamerun Vizesi Türleri

 1. Kamerun Ticari/İş Vizesi
 2. Kamerun Turistik Vizesi
 3. Kamerun Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi

Kamerun Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Kamerun vize başvuru formu için öncelikli olarak Kamerun Konsolosluğu resmi form sayfasına üye olmalısınız. Daha sonra online bir şekilde vize başvuru formunu doldurabilirsiniz. Dil seçenekleri Fransızca ve İngilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Önemli olan nokta vize ile ilgili bütün belge veya formların boşluk bırakılmadan doldurulmuş olmasıdır. Belgelerdeki hiçbir soruyu boş bırakmadan en güncel hali ile doldurmaya çok özen göstermelisiniz. Reddedilen vize başvuru işlemleri sicilinize kaydolabilir ve size sürekli sorun çıkartabilir.

Kamerun Vize Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Kamerun turistik vize talep dilekçesi alarak Kamerun ülkesine kolaylıkla giriş sağlayabilirsiniz. Vize dilekçesi dolduracağınız zaman sizden istenilen bilgilere yer vermelisiniz. Kamerun vize dilekçesinde bulunması gereken bilgileri aşağıdaki gibidir.

 1. Kamerun seyahat amacı
 2. Kamerun seyahat süresi
 3. Kamerun için yapılacak seyahat masrafları
 4. SGK`lı seyahat izninin olduğuna dair dilekçe
 5. Firma kaşesi
 6. Firmanın yetkilisine ait imza
 7. Firma antetli kâğıdı
 8. Firmadaki göreviniz
 9. Seyahat amacınız
 10. Seyahat tarihleri
 11. Firma masraflarının karşılanması hakkında bilgi
 12. Fuar, kongre, seminer veya toplantı bilgisi
Kamerun kişiye özel dilekçeler ve güncellenmiş formlar için https://www.eraytur.com/kamerun-vize-formu-ve-dilekce/ bağlantısına ziyaret ediniz.

Kamerun Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 1. Pasaport
 2. 2 adet biyometrik fotoğraf:  Biyometrik fotoğraflar beyaz arka fonda çekilmelidir. Aksesuar ile çekilmiş fotoğraflar geçersiz sayılmaktadır.
 3. Kamerun vize başvuru formu.
 4. Nüfus cüzdanı fotokopisi: Nüfus cüzdanının ve kimlik kartının önlü arkalı fotokopileri renkli olarak hazırlanmalıdır. Evli çiftler evlilik cüzdanlarının fotokopilerini vermelidir.
 5. Otel, uçak vs.
 6. Bankada yeterli miktarda para: Banka hesap hareketlerinin onaylı örnekleri, taşınmazların tapu fotokopileri, faiz ve kira gelirleri ve diğer gelirleri gösteren belgeler başvuru dosyasına eklenmelidir.
 7. Kabul mektubu
 8. Uluslararası Aşı Karnesi
Kamerun vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/kamerun-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Kamerun’un Vize İstemediği Ülkeler

Kamerun’un 90 gün süreyle vize muafiyeti uyguladığı ülkeler;

 1. Orta Afrika Cumhuriyeti
 2. Çad
 3. Kongo Cumhuriyeti
 4. Mali
 5. Nijerya

Kamerun Vizesi Başvuru Evrakları

Kamerun’ a gidecek kişilerin pasaport geçerlilik sürelerinin dönüş tarihinden sonra en az 6 ay daha olduğuna emin olmaları gerekmektedir. Eğer geçerli pasaport kişide mevcut ise en az iki sayfası boş olmalıdır. Kamerun bize başvurusu için doldurulacak tüm formlar ve istenilen tüm evraklar eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim edilmelidir.

Kamerun vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/kamerun-vizesi-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Kamerun Vizesi Sık Sorulan Sorular

Kamerun vize ücreti ne kadar?

Kamerun vize ücretleri ve türüne göre değişmekle birlikte aracılık hizmetleri dahil
15 Günlük Turistik Vize Fiyatı 175 Euro
15 Günlük Turistik Ekspres Vize Fiyatı 225 Euro dir.

Kamerun vizesi gerekli evraklar nelerdir?

Kamerun için çok fazla evrak talep edilmeyip pasaport, kimlik fotokopisi, uluslararası aşı kartı ve seyahat evrakları ile finansal evraklardır.

Kamerun kapıda vize var mı?

Kamerun’a seyahat etmek isteyen misafirler vize almak zorundadır. Vize ile ilgili durumlar sürekli güncellendiğinden sitemizden veya doğrudan Kamerun konsolosluğundan bilgi alınabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×